Twee stemmen over verticale prijsbinding 'Vrije prijzen kunnen lager' Heuglijk nieuws WAT HET NU KOST EN WAT HET KAN KOSTEN 'Vaste prijzen te verkiezen' Boycot van melkhandelaren opgeheven Ds. Kater vraagt kardinaal opheldering over herdoop Harmsen: Nederlands straks streekdialect I TOPMAN LEVENSMIDDELENBEDRIJF: PROF. DR. J. W VAN DE FOESTONE: W aardevolle brief zoek the spirit of long drinks 'Irene dient recht op troon op te geven' Record Schaftkeetje HET VRIJE VOLK ZATERDAG 8 FEBRUARI 1964 i V an onze sociaal-economische redactie) Vf?°J het /aststellen van de consumentenprijzen door de fabrikanten en importeurs zou in een groot aantal ge vallen tot aanmerkelijke prijsdalingen kunnen leiden. Dit geldt zeker voor de goedgeleide zelfbedieningszaken in de grote be volkingscentra, maar ook in andere winkels zouden aanmerke lijke prij sdalingen motrelil k zii n Hoge marges (Vervolg van voorpagina) De dag van gisteren begon dan mes het als zeker klinkende bericht van het Spaanse persbureau 'Europa- ?rcss' (eigendom van het tekeninsti tuut Opus Dei) dat Don Alfonso de Bourbon et Dampierre 'de enige pre tendent van prinses Irene' was. Deze pretendent zou in het afgelopen weekeinde door mr. J. van der Hoe ven. particulier secretaris van ko ningin Juliana, de voorwaarden voor een huwelijk zijn meegedeeld. Vol gens 'Europa-Press' had Don Alfonso deze voorwaarden als onaanvaard baar beschouwd. HERENIGING (Van onze sociaal-economische redactie) 'Uit het oogpunt van prijscontrole verdient het stelsel van vaste prijzen de voorkeur. Bovendien is er voor de consument teen ongelukkiger tijdstip om de verticale prijsbinding af te tchaffen dan nu. Ik ben principeel tegen een algemeen in grijpen in deze zaak. Br zullen wel misstanden zijn, maar die vindt men overal in de economie.' Woonvlot Let op SUS - In uw bus Merkvastheid Met centen Prijsconcurrentie 1 Protestant Nederland: VERWIJTEN Gesprek onmogelijk Bij onze school staat op het erf de hele dag een pot met verf en meester leest de krant terdege. Zodra hij merkt dat onze naam i niet deugtdan tikt hij op het raam S en hupdan staan wij weer te vegen iBmijtuiifuiii!ïiii)Hiimmi«mitimuifH«iBHBB([iHjiHitHimiiiiwnHf«iimiiiiwiijiiraiiiiinitiiiiiiirafiiiiiiiWiBHii!tfiMfmfWii! p^rr"1 3 Dit heeft de topman van een groot levensmiddelenbedrijf ons verteld. Hij '.s van oordeel dat deze prijs verlagingen in elk geval kunnen wor den ingevoerd In echte zeïfbedie- nmgsbedrijven van zelfstandige on dernemers, die om. zijn gevestigd In: Groningen, Leeuwarden, Assen, Hoogeveen. Meppel. Arnhem. Ven- lo, Zeist, Utrecht, Bussum, Rotter dam, Den Haag, Amsterdam, Amstel veen, Haarlem, de IJ-mond, Alk maar en Uithoorn. Het is niet onwaarschijnlijk dat deze lijst nog met andere plaatsen is uit te breiden, zeker wanneer de grootwinkelbedrijven en vrijwillige filiaalbedrijven mee zouden gaan in de concurrentieslag, .lie zou volgen op een verbod van de zgn. vertica le prijsbinding. In de detailhandel komen in som mige sectoren winstmarges van bij na 100 pet. op de inkoopprijzen voor. De marges zijn vooral hoog in het drogisterijbedrijf. Elders, b.v. in de 'oude' kruide niersbranche, komen ook wel hoge winstmarges voor. maar van het noe men van dergelijke artikelen heoben wij bewust afgezien In de eerste plaats is er in de kruideniersbran- rhe op dit. ogenblik een duidelijke concurrentie, al uit die zich dik wijls voor een belangrijk deel voor- Aangenomen moet worden, dat de voorwaarden voor een huwelijk van prinses Irene met een Spanjaard juist zijn. Ze omvatten: afstand door prinses Irene van haar rechten op de trooa en vestiging van het paar buiten Nederland. Dat laatste zelfs zo stringent, dat prinses Irene en haar echtgenoot slechts bij hoge uit zondering Nederland zouden mogen bninenkomen. Dat houdt dus in: verbanning van prinses Irene, wanneer zij zich ver looft met (een nu plotseling weer on bekende) Spaanse edelman. De voor waarden zouden, volgens 'Europa- Press' zijn gesteld door de Neder landse regering. Minister Marijnen heeft- dinsdag en woensdag ver klaard, dat er geen sprake is geweest van enige kabinetsbemoeienis. De regering moest zich gisteren echter toch weer in haar wekelijkse vergadering bezighouden met de Prinses. In de lunchpauze zei minis ter Marijnen tot de journalisten: 'De naam van prinses Irene is vanmor gen in de ministerraad ter sprake ge komen.' Na de kabinetsvergadering kwam het 'Irene-kwartet' bijeen in het ka binet van de minister-president. Prins Bernhard was inmiddels heen en weer gevlogen naar Inns bruck, waar hij de prinsessen Beatris en Margriet had opgehaald. Voor het paleis Soestdijk "stonden, evenals :tinsdag, weer honderden mensen. De hereniging van het koninklijk gezin (de RVD had reeds bekendgemaakt, dat prinses Irene zaterdag zou te rugkeren) wekte de hoop, dat toch nog op korte termijn op paleis Soest dijk de verloving van prinses Irene bekend zou worden gemaakt. Tegen zes uur werd bekend, dat koningin Juliana de ministers Marij nen, Biesheuvel. Toxopeus en Schol ten "s avonds zou ontvangen op pa leis Soestdjjk. De zaak, die Neder land nu al ruim een week in span ning hield, scheen zijn einde te na deren. Toen kwam de mededeling van Rosario de Andrade: 'De secretares se in Spanje van Hare Koninklijke Hoogheid prinses Irene der Neder landen deeit mee, dat de Prinses nu uitrust in Spanje in het district Catalonië, waarbij zij de zegen heeft van haar Doorluchte ouders, konin gin Juliana en prins Bernhard. Daar Jij onlangs in contact is geweest met haar secretaresse kan deze bevesti gen dat de Prinses de geestelijke moeilijkheden die zij had ontmoet te boven is gekomen en binnen korte tijd bljjde berichten van belang voor de familie zal bekendmaken.' Dat deze blijde berichten een ver loving oetreffen. blijkt uit het slot van de mededeling, waarin gezegd wordt, dat de man, waarmee de Prin ses zich zal verloven, een Spanjaard van adel is 'die niet eerder is ge noemd als mogelijke kandidaat voor de hand van de Prinses.' namelijk in het verstrekken van ze gels met een bepaalde geldwaarde. Daarnaast echter voeren kruide niers ook artikelen, zoals suiker, waarvoor slechts een zeer geringe marge geldt, Opvallend is, dat onze zegsman bij de in de staat hiernaast ge noemde artikelen van Max Factor, ondanks de grote winstmarge, een prijsdaling niet voor mogelijk hield, omdat deze artikelen zo sterk on derhevig zijn aan veranderingen in de smaak. Hij meende wel, dat deze artike len aks 'lokartikel* tegen lagere prijs zouden kunnen worden verkocht, omdat dar: de omzet tijdelijk groot zou zijn. Maar bij de huidige ver kochte hoeveelheden is en blijft dit soort artikelen riskant. Er werd overigens de nadruk op gevestigd, dat bij opheffing van de vas te prijzen, ook de inkoopprijzen van de grote inkopers lager zouden kun nen worden, hetgeen ook weer in nóg lagere verkoopprijzen zou kun nen resulteren. Hieronder geven wjj een lijstje van een aantal artikelen met ach tereenvolgens: 1. de huidige inkoopprijzen van de detaillist of grossier; 2. de huidige, vastgestelde verkoopprijzen; 3. de prijzen, waarvoor een efficiënt zelfbedieningsbedrijf van vol doende omvang volgens onze zegsman 'gemakkelijk' kan leveren, en 4. de uit 2. en 3. voortvloeiende mogelijke prijsverlaging. Huidige Mogelijke verkoop- verkoop- Inkoop prijs prijs Tube Prodent tandpasta 0,42 0.75 .60 Pak Page celstofluiers 1.05 1,55 1,35 Enkaflex aanrechtspons 0,28 0,45 0,40 Doosje Peli wrijfwas 0,36 6,70 0,50 Busje Erdal schoensmeer 0,2li 0,39 0,29 Noury 4 au town,", 3,15 4,95 3,95 Eau de cologne Boldooc 1,11 1,70 1,50 Sinatran 1.66 2,50 2,15 Aspro 0.50 0,75 0,65 Gillette scheermesjes 0.50 0,75 0,65 Leukoplast 0.43 0,65 0,55 Hansaplast 1 meter 1.00 1,50 1.30 Babypoeder van Zwitsal 0.39 0.60 0,50 Maandverband Utermóhien 0,64 0,95 0,80 Rol verband1 "Utermöhlen 0,15 0.23 0,20 Koraal zemen 2,95 4,30 3,95 Sunsilk shampoo 1.23 1,95 1,65 Colgate scheercrëme i.25 1.95 1,55 Make up Max Factor 2.40 4.10 4,10 Lippenstift Max Factor 2,71 4.15 4,50 Bhkje Kitefcat 0.24 0.49 0.3o Mogelijke prijs daling 20% 13% 11% 30% 25% 20% 12% 14% 13% 13% 15% 13% 17% 15% 14% 9% 15% 20% 28' Hierbij moet nog worden opgemerkt, dat bij vijf van bovenstaande artikelen de prijzen inmiddels zijn verhoogd. Omdat onze zegsman nog niet op de hoogte was van de nieuwe inkoopprijzen, zijn wij bij deze artikelen uitgegaan van de oude prijzen. Bovendien kan, wanneer de vaste prijzen komen te vervallen, bij aankoop in het groot moge lijk een korting worden bedongen, waardoor sommige verkoopprijzen nog lager kunnen worden dan hierboven is aangegeven. In het dofgroene, drabbige water van een Amsterdamse gracht, ligt een merkwaardig vaartuigje, dat op on verklaarbare wijze blijft drijven. De e.genaar van dit gammele vlot met een opbouw van roestig plaat werk is de 37-jarige zich kantoor bediende noemende A. F. van H. Hij is m Amersfoort geboren en reeds zeer geruime tijd zonder woon- en verblijfplaats en tevens ook zonder beroep. Gisteren gaf de politie hem te verstaan, dat vanmorgen zijn 'schip' ontruimd moest worden. De kantoorbediende wilde een woonschip bouwen en had wat platen gekocht, die hij met zijn handen had omgebogen. Hij heeft reeds enige nachten in zijn schip overnacht. Dat was wel nodig, zo zei hij ons, om zijn eigendom tegen het vandalisme van de jeugd te beschermen. 's Nachts maakt hij de kieren met doeken dicht en slaapt hij op een spiraal. Warm was het niet, ondanks dat hij het in de kleine ruimte klaar speelt nog een kacheltje te stoken. Hij had gehoopt binnenkort met zijn woonschip naar een. vaste lig plaats te varen. Dat zou hij, zo ver telde hij, op eigen kracht hebben gedaan, want 'aan boord' heeft hij een omgebouwde bromfietsmotor ge fabriceerd. (Van een onzer verslaggevers) De boycotactie van de Gorkumse NW-bestuurdersbond tegen de melk handelaren in verband met de hoge prijzen van melkprodukten is beëin digd. In een bespreking tussen de orga nisatie van melkhandelaren en de NW-bestuurdersbond is besloten, dat de boycot wordt opgeheven en dat er bij soortgelijke situaties in de toe komst allereerst onderhandelingen zuilen volgen. De klachtencommissie voor de melk- sanering zal opnieuw worden gevormd. Advertentie LM. Dit is het oordeel van prof. dr. W. J. van de IVoestijne. hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft en (socialistisch) Kxoonlid van de Sociaal-Economische Raai! Wij vroegen zijn mening naar aanleiding van de elders op deze pagme afge drukte gegevens over de verticale prijsbinding. 'Met die tandpasta is het een merkwaardig geval.' zegt hij. wan neer hij naar ons lijstje kijkt. 'U moet eens proberen tav. paste zon der merk te verkopen. Niemand zal het in zijn mond stoppen. En de celstofluiers: Tja. die kun nen misschien wel iets in prijs naar beneden. Maar vergeet u niet, dat zij veel ruimte in beslag nemen in ma gazijn en winkel en dat er hoge eisen worden gesteld aan bet droog bewaren van dit produkt. Bovendien moet een winkelier het altijd in voorraad hebben en wordt het maar betrekkelijk weinig gekocht.' En hjj vervolgt: 'Hetzelfde geldt voor Peli wrijfwas. Nemand verhin dert een detaillist een eigen merk wrijfwas te gaan voeren, wanneer hij de winstmarge te hoog vind. De mogelijkheden van Peli worden dus beperkt door het gevaar, dat men een eigen merk of een ander merk gaat verkopen. De consument komt pas In het gedrang wanneer er geen alternatief is voor een bepaald pro dukt.' 'En met eau de cologne is het zo, dat de consument Boldoot vraagt en. geen eau de cologne. Ais zo'n merk nu waarde heeft is die opgebouwd door de fabrikant. Wat uw zegsman nu wil. is gebruik maken van de goodwill die de fabrikant heeft op gebouwd. Hij wil geen eau de cologne verkopen, maar Boldoot. En dat wil hij wel goedkoper gaan doen, maar dan op voorwaarde, dat zijn concur renten hun prijs handhaven. *En,* zo vraagt prof. Van de Woes- tijne zich al, waarom zou de con sument Zwitsal babypoeder kopen? 'Bij het maandverband is hetzelfde aan de hand als bij de celstofluiers. Als ik rekening houd met de ruim te. die zij in beslag nemen en die vergelijk met de soepen, dan is de winstmarge misschien zelfs klein te noemer,. Een rolletje verband kan misschien wel drie cent goedkoper, maar dan moet de handelaar voor vijf cent winst de klant helpen, het bedrag op de kassa aanslaan en de zaak boek houdkundig verwerken. Bij die goed kopere artikelen moet. de winst eigenlijk met in percenten worden berekend, maar m centen. Toch.' aldus prof. Van de Woestij- ne, "waren dit kennelijk voor uw zegsman aanstootgevende gevallen. Maar is die lijst nu van betekenis voor het inkomen van de consument? Als de margarine erop zou staan en er zou geen andere goede marga rine tegen lage prijs te koop zijn dan zeg ik. dat de regering zou moeten ingrijpen.' De grote zelfbedieningswinkel moet volgens prof. Van de Woestu- ne zijn klanten uit een groot, rayon aantrekken, omdat de omzet er groot moet zijn. 'Dat kan de zelfbediener alleen maar bereiken, wanneer de consu ment meent, dat hij goedkoper is. Sn dus moet hij een zeer grote waar de toekennen aan de prijsconcurren tie, vooral bij artikelen waar de consument kan vergelijken. Dan krijgt hjj de naam. dat hu goedkoper is en neemt de consu ment de andere artikelen ook wel mee. Hij probeert dus op bepaalde artikelen sets minder te verdie nen als reclame voor de algemene verkoop.' En wat de huidige situatie be treft. zegt prof. Van de Woestijn?: Bij artikele1'!, waar de fabrikant de prijs vaststelt, is controle van de regering mogelijk. Is de prijs te hoog dan kan zij ingrijpen. Maar ais de Prijzen vnj zjjn. is controle zeer moeilijk om niet.te zeggen: onmo gelijk. Dan moeten de prijzen per in dividuele winkelier worden vergele ken.' Als prof. Van de Woesjjne het be drijfsleven e.i de middenstand zou moeten adviseren over het al dan niet voortbestaan van de vaste prijzen, dan zou hij zeggen: er is geen betere tijd voor de afschaffing van de verticale prijsbinding dan nu Dat acht bij echter niet in het alge meen belang. (Van onze radio- en. TV-redactie) Ds. H. J. Kater heeft in de radiorubriek Deze Week van de VPRO drin gend aan kardinaal Alfrink gevraagd, zich uit te spreken over het gerucht dat prinses Irene opnieuw zon zijn gedoopt. Hij deed het beroep op de kardinaal 'in de naam van alle oecumenisch denkenden, zowel binnen als buiten de R.-K. kerk," Advertentie LM. 8RANOEWIJN VAN MISPEIBIOM DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid Harmsen van de Boeren partij heeft er schriftelijk bij de mi nister van Buitenlandse Zaken op DELFT (ANP) De Vereniging Protestants Nederland schrijft in het februari-nummer van haar maand blad dat een bijzonder onprettige indruk is gewekt, doordat de over gang van prinses Irene naar de roomse kerk alsof het een kwaiijke zaak zou zijn geruime tijd geheim is gehouden. 'Wij laten nu maar onbesproken het feit, dat de prinses kort voor dien gemeend heeft in her openbaar een lans te moeten breken voor de toestanden, in Spanje op sociaal en cultureel gebied, als zou zij werkelijk in staat geweest zijn hie-over een ge- Tundeerd oordeel uit te spreken. 'Wij wijzen er slechts op dat prin ses Irenes toetreding tot de roomse kerk ook een staatkundige aangele genheid is.' vervolgt het blad. «Wij sluiten ons daarom aan bij ben die menen, dat het op de weg van de prinses ligt thans afstand te doen van haar rechten op de Iroon.' Van Protestants Nederland zijn predikanten en kerkeraden van ver schillend" kerken lid. Van hen wor den 92 met name genoemd. aangedrongen, dat het Nederlands als ambtelijke voertaal met de talen van andere bij de Europese samen werking betrokken volkeren wordt gelijkgesteld. De heer Harmsen doet dit naar aanleiding van een m het Kans en Engels gestelde brief en dito invul formulieren die de Staphorster land bouwer Klaas Mulder op een verzoek schrift. aan de secretaris-generaal van de Raad van Europa heeft ontvangen. Het kamerlid vreest, dat het Neder lands m de toekomst nog slechts als streekdialect zal blijven bestaan en dat de Nederlands sprekenden ge dwongen zullen worden zich in hun contact, met de overheid van voor hen vreemde talen te bedienen. Hij wil dat, wanneer het niet mo gelijk is althans in het verkeer tussen Europese lichamen en Nederlandse géadmmistreerden de eigen laai der geadrmmstreerden te gebruiken van Nederlandse zijde iedere samenwer king in Europees verband wordt ver broken. De heer Harmsen verwijt de Neder landse politici die hoge posten in de ftaad van Europa aezetïen, dat zij hebben gefaald in de gelijkberechti ging van Nederlands sprekenden. Hij is van menmg dat die functionarissen daarom zoveel mogelijk moeten wor den verwijderd. Hij voegt an zijn In vragen ver vatte opmerking toe, dat bet hoogst vreemd aandoet det de Europese commissie voor menselijke rechten zich we! bediend van het Engels, of schoon het Verenigd Koninkrijk de competentie van deze commissie niet heeft aanvaard. Ds. Kater zei. persoonlijk het ver haal niet te kunnen en willen gelo ven. Het past immers volstrekt niet in de oecumenische lijn. die op het ogenblik door het concilie wordt uit- gestipppeid. zo zei hij. En hij ver volgde: 'Het is sedert kort mode. om de niet rooms-kathoüeke christenen te begroeten als broeders en zusters in Christus en om dan daarbij te verwijzen naar de doop die ons allen verbindt, die dus het fundament is van onze eenheid, ondanks onze scheidsmuren. Maar het is duidelijk, dat je dan niet meer een protestant die rooms- katholiek wordt kan gaan dopen, want dans ontken je in je daden wat je even tevoren in je woorden bele den hebt en dan maak je dus je woorden volstrekt ongeloofwaardig.'' Ds. Kater zei vervolgens, deze din gen niet te zeggen, omdat hij zich als hervormd predikant gegriefd zou voelen over een dergelijk negeren van de doopbediening. Hij zei het alleeti, omdat op de/e wijze ieder verder kerkelijk gesprek onmogelijk gemaakt zou warder,; De basis daarvoor zou zijn weggevallen. De VPFtO-predi kam vertelde, dat hij in het afgelopen jaar een cursus heeft gegeven over de vernieuwings beweging in de kerk van Rome. Hij had daarbij duidelijk laten uitkomen dat hij m die beweging geloofde. Na de gebeurtenissen rondom prin ses Irene had hij van cursusdeelne- mers te horen gekregen: 'Dommee, u bent er ingelopen, hebt niet ver moed tot welke praktijken men daarginds in staat is. Maar nu ziet- u het zelf.' Ds. Kater vond deze stemming fa taal. Fataal vo§j- de. oecumenische beweging; fataal ook voor «e r-k. kerk. die volgens de dominee alleen toekomst heeft voorzover zij in deze beweging haar plaats inneemt- 'Nu kan ik wel zeggen, dat ik niet geloven kan, dat een kardinaal zozeer de belangen van zijn eigen kerk zal achaden, maar dat helpt natuurlijk niets. Daarom wil ik de kardinaal vra gen. zich over deze pijnlijke aangele genheid uit te spreken Alleen zo kan het wantrouwen worden weggeno men dst :n vele harten gezaaid i.* deze week.' zo besloot ds Kater zijr. radiopraatje. AMSTERDAM (ANFi De KNSM wil het dividend over 1963 bepalen op 8.5 percent, m contanten. Het di vidend over 1962 bedroeg 8 percent. „,r,ö« tweejarige Hansje de Haan uit de Beatnxstraat m Bergum iFr.p is vrijdagmiddag bij het spelen m een ondiep vijvertje m de achtertuin van de buurman gevallen en verdronken. Wi!llllllllltllltflltf{|llllllllltllllllinil91ltllttltlltftlttllHltjfllt)ltl!l|ltlllfflfllll||l!tlllill!ll|iIt([lt||||fiilI1|l[jf||||iii!l!ilt[|ti||||[|||irt{|||||li!|fti|}||(|]|tjf|(i|||ii il!K«!lt (Van een on2er verslaggevers) Een brief met een aangegeven waarde van 700, maar mei een wer kelijke waarde die aanzienlijk hoger ligt, aangeboden aan het postkan toor Nobelstraat in Den Haag, wordt vermist. De brief werd samen met andere waardebrieven 27 januari doo, een employé van de Rotterdamse Bank ui Den Haag aangeboden. Twee dagen later deed de geadres- lerede. een client m Rucphen (Br.) melding van het nog niet arriveren Later werd officieel aangifte van vermissing gedaan door de Rotter damse Bank. De controle-afdeling van de bank deelde vrijdagmorgen mee niet op de noogte zijn van de vermissing. Posta- e recherche en PTT m Den Haag stellen een onderzoek in. De juiste waarde van de brief wordt niet bekend gemaakt. De Dostale recherche kon echter we! (eggen dat het om een groter bedrag dan de aangegeven 700 gaat, maar dat het lager is dan de door een ichtendblad gemelde f 50.000. De recherche schat de kans op fraudering op 50 percent. Als het bewuste stuk niet terecht somt is PTT alleen voor de aange- jeven 700 verantwoordelijk. Het -.al "en hoqe zrtdzaam- heid ztin, dat in uw huteka mer iemand qedurende tien mi nuten achtereen het moord voert. Ononderbroken woorden reeksen ran twee a drie minu ten zijn m het normale mense- h/ke verkeer al Hele redevoe ringen. Wie langer spreekt wordt allicht geïnterrumpeerd door tem mende. informerende of aan moedigende tussenwerpsels als wüjenogthee, asjemenou, gos- siemtjne, tistochnieicaar en der gelijke. Onderzoekers hebben uitge maakt. dat een gewoon mens maar een zeer beperkte tijd w- concentrcerd kan luisteren, iictar ik meen zo'n tien a twintig mi nuten. dat hangt dan af van de mate van geoefendheid der luis teraars. Veelal is men zehs ui deze korte tijd de draad al kwijt. Want hoe gaat het? Iemand gaat spreken, over de verhou ding Moskou—Peking, de eier- pnjzev of het bewaren van dak- iiaknallen. Zolang de redenaar iets vertelt nat icj al weten, kan hij ons nog teel boeien, maar als het moeilijk wordt dwalen onze gedachten af. Dan vra gen wij ons af, waarom de spreker voortdurend zijn bril op en afzet, waar hij die opzichti ge das heeft gekocht, hoe laat het zou worden en duizend an dere dingen meer. En als wij thuis verslag van ie vergade ring moeten doen, zeggen wij: 'Met de eierpnjzen is het hele maal mis, het schijnt in de prijs i an het kippevoer te zitten.' Zo kort of misschien iets langer had de spreker het ook kunnen zeggen, maar dat zal hij nooit doen. Want wij allen leven on der de doem van het afschuwe lijke misverstand: Goed praten is lang praten. Voor zover uiu hovenier, die zich op dit gebied in alle bescheidenheid terzake kundig ■wil noemen, kan nagaan heeft drs. W. K. N. Schmelzer ver leden week op de vergadering van de Partijraad der KVP een record gevestigd. Hij heeft daar omstreeks 113 minuten het woord gevoerd, een kleine twee uur dus. Volgens de aanvanke lijke planning der vergadering was toen voor twintig debaters nog plusminus 37 minuten be schikbaar. Nu betreft het hier een ex treem geval, maar het zou on juist zijn te menen, dat deze vorm van partijdemocratie ai- leen bij de KVP voorkomt. Dij andere politieke partijen, vak verbonden en soortgelijke om vangrijke organisaties liggen de zaken niet anders. Het moet mogelijk zijn ook het vergaderen en vooral het congresseren wat meer op de - hoogte van deze tijd te bren gen. Men behoeft dan nog met eens zo ver te gaan- om al het gesprokene tc laten begeleiden door filmbeelden of fotografie ën, zoals bezitters van televi sietoestellen gewoon zijn hun kennis te verrijken. Het zou al een grote vooruitgang zijn, als de redenaars hun gedachten puntsgewijs geformuleerd op schrift zouden stellen. Deze sa menvatting zou men bij het be gin van het praten kunnen rond delen. Dank zit een goed begrip van. de menselijke verhoudingen in hef tuïnmanswezen beschik ken de gezamenlijke hoveniers over een schaftkeetje, dat bij een der ingangen van hun hot is gelegen. Behalve dat zij daar warm. en droog zitten, kunnen zij zich er ook voeden en laven, naar lichaam en geest. Boven dien ontvangen zij daar her haaldelijk mededelingen, die aan. hun werkzaamheden ten goede kunnen komen. Deze week is het gebeurd, dat- de hoveniers dc mededeling ont vingen. dat zij des avonds te kwart over elf belangwekkende mededelingen konden vernemen in har keetje, dat z\i zeer toe passelijk Nieuwspoort noemen. Wie nu zou menen, dat zij eerst 's avonds gezellig thuis zouden blijven zitten om tegen bedtijd weer aan het werk te gaan. vergist zich deerlijk. Velen wa ren reeds uren tevoren aanwezig en kortten zich de tijd -met aangename kout en het drinken ran kopjes koffie of anders zins. Door een klein misverstand werd het aanvangsuur verscho ven tot de volgende dag te nul uur 20. Toen daarna een heer verscheen die meedeelde, dat hij eigenlijk niets te vertellen had, baarde dit enige teleurstel ling. Op hun aandringen ver scheen toer. de opperheer van de hof zelf. Hij kon iets meer zeggen, hoewel niet zó veel. dat daardoor de komst van tuinlie den uit alle landen, van de BEG, de WEU en de OESO gerecht vaardigd scheen. Maai nieuws is er altijd xcel te 7naken. En toen het nieuws, dat daar diep in de nacht be kend werd zo schamel bleek te zijn, werd de nieuwsuitdclerij zelf nieuwsEn zo kon men, be levendat de gaardeniersbijeen- komsl in plaat en tekst in de dagbladen, verscheen. Aanvankelijk had ik gemeend in. deze hoek ook nog iets te vermelden over zekere prinses. Ik geloof echter dat het een aardige en ook een prettige ver rassing zal zijn. als ik dat nu maar naldaat. minister van Defensie heeft een commissie dienstplichtvoorzie ningen ingesteld. Tot voorzitter is h?/"??2? de plv. secretaris-generaal b(j het ministerie van Defenrie <J« hm- G. H. J, M. Peiinettburg d® De commissie moet na een onder- mogelijk uitgewerkte voor- hef tfeff^a" de ^'iadsman voor net treffen van voorzieningen, in ver band met het in 196$ en volgende 1a- p!u'hngemWa0hten surplus 8811 dienst-

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1