Xavier overleefde Gouden rins. van Dachau kamp Boekhouder bezweek voor verleiding - 9 maanden geëist nen: Vreugde na zorg i Afschriften doopbewijs uitgedeeld Nog dit jaar boringen in Duitse Bocht rode robijn Trein duurder f beslissing nog deze week pi HET VRIJE VOLK - DINSDAG 11 FEBRUARI 1964 '(Van een onzer verslaggevers) Het huwelijk van prinses Irene en Don Carlos zal waarschijn lijk over twee a drie maanden in Den Haag worden voltrok ken. 'P Dit verklaarde gistermiddag Don Xavier de Bourbon Par ma, de vader van Don Carlos, in Parijs, kort voor hij met zijn echtgenote Donna Magdalena en zijn dochter Maria des Neiges in de IvLM-Electra 'Pluto' stapte, die hen naar Schiphol bracht om in Neder land aanwezig te zijn bij de verlovingsplechtigheid. Gisteravond waren zij, na een rondvaart door Amster dam, op paleis Soestdijk, waar prinses Irene <■-r Don Carlos elkaar de .lovingsringen aanschoven. Met bravoure Kussen Op de Dam Gistermiddag: werd een rondvaart door de Amsterdamse grachten gemaakt. (Van onze binnenlandredactie) Prins Xavier, de vader van Don Carlos, heeft het Duitse ver nietigingskamp Dachau overleefd. Het Handelsblad van maan dagavond citeert het dagboek van een lotgenoot van Xavier, de Nederlander Nico Rost: Kaf p neer Omspoeld Rondvaart In een snelle sportwagen, het dashboard getooid met een forse ruiker Hollandse tulpen, maakten gisteren prinses Irene en haar verloofde Don Carlos een tocht door Amsterdam. PAGINA 3 Vrouw door stroom" in douche gedood (Van een onzer verslaggevers) 'Deze man moet op zijn kantoor getergd zijn. Hij moest met zijn armzalig salaris de hele administratie bijhouden en er voor zorgen dat de boel nog bleef lopen. Zijn directeuren de den maar en probeerden hem hun misstappen in de schoenen te schuiven. Op een gegeven ogenblik heeft hij gedacht: 'Nou ga ik ook meedoen'. Prinses Irene begroet haar aanstaande schoonmoeder, Donna Magdalena. Blanco papieren I rinses Irene in gesprek met haar aanstaande schoonvader Don Xavier. Cariisusche tewèghlg* Sta8U met de FAMILIE DE BOURBON: HUWELIJK IN DEN HAAG Andermaal kwamen dus gisteren weer de eerste verklaringen en aan kondigingen van de familie De Bour bon. Over datum en piaats van het huwelijk was van Xederlandse zijde officieel nog niets meegedeeld. Wel licht komt dat na het gezamenlijke famiheberaad, «lat gisteren en van daag werd en wordt gehouden. Sinds gistermiddag zijn de beide families bijeen. Vrijwel gelijktijdig arriveerden ze gistermiddag om vier uur op Schiphol. De Electra taxiede reeds van de landingsbaan naar het pjatform, toen de Fiat van prinses Irene joyeus en met bravoure be stuurd door Don Carlos, gevolgd door vijf hofauto's de luchthaven opdraai de. Er was geen tijd meer voor direc teurS. de Mul van Schiphol om de vorstelijke en prinselijke gasten in de VTF-kamer te begroeten. Men moest vrijwel onmiddellijk door naar het vliegtuig om Don Xavier en Donna Magdalena te verwelkomen. Prinses Irene en Don Carlos gin- geii voorop. De Prinses kuste haar aanstaande schoonmoeder hartelijk. Daarna een kus op beide wangen van Don Xavier, die later hoofs de Koningin en de Nederlandse prinses sen de hand kuste. Met Don Xavier en Donna Magda lena was ook de 26-jarige Donna Maria des Neiges, dg jongste zuster van loon canos. uit parijs meege reisd. In het gezelschap, dat uit Soestdijk was gekomen, bevond zich Donna Cecilia, die zaterdag met haar broer en. prinses Irene in de rege- rings-Friendship uit Madrid naar Soesterberg was meegevlogen. Ook bevond zich in het Soestdijkse gezelschap weer de donkere dame. die als onbekende reeds was versche nen op de foto's die zaterdagavond op het bordes van paleis Soestdijk waren gemaakt. Navraag bij de RVD leerde ons. dat dit Donna Maria Therese, de op een na oudste zuster van Don Carlos, was, die dus ook reeds enige dagen in Nederland is. Het duurde even, eer de overige leden- van het gezelschap in de an dere auto's hun plaats hadden ge vonden. Kwajongensachtig drukte Don Carlos op de claxon om ieder tot spoed te manen. Dat was het gebaar, waarmee hij het publiek op de uitwuifpromenade voor zich won. De mensen wuifden. Don Carlos wuifde vrolijk terug en toen eerst kwam het gejuich. Weg ging de stoet naar Amster dam. waar de politie de route door net zuidelijke stadsdeel had bemand. Prins Bemhard besloot op Schiphol ^chter eerst nog even langs het oaleis op de Dam te rijden. Haastig lette de Amsterdamse politie nieuwe oosten uit. Toen de stoet de hoofd- itad binnenreed, was de operatie •eeds voltooid. (Van een onzer verslaggevers! Een gouden ring met een door bril- jantjes omgeven rode robijn is het verlovingsgeschenk, dat Don Carlos gisteren aan prinses Irene gaf. Giste ren bij de ontvangst van Don Xavier en Donna Magadalena op Schiphol liet een stralende prinses Irene het sieraad zien aan haar ouders en aan staande schoonouders. Het wegrijden van Schiphol werd een gebeuren, dat leek op de onge kunstelde wandeling, die prinses Irene en Don Carlos zondagmiddag in de tuin van paleis Soestdijk had den gemaakt. Don Carlos ging weer achter het stuur van de Fiat, waarvan de kap inmiddels naar beneden was gesla gen. Prinses Irene, een fleurig boeket bloemen voor zich op het dashboard, kwam naast hem. Bij het paleis op de Dam werd het verloofde paar. nog steeds rij dend in een open wagen, omspoeld door het publiek. Een krantenver koper gaf prinses Irene een krant met de laatste berichten over de verlovingsgebeurtenissen. Burgemeester Van Hall ontving het jezelschap in het Amstelhotel. Na «n kort oponthoud ging het gezel schap naar de tuin van het hotel, vaar prinses Irene en Don Carlos veer even geduldig en charmant als :ondag op Soestdijk poseerden voor Ie fotografen. Daarna begon de rondvaart door le Amsterdamse grachten. Een snelle 'aart, waarvoor Amsterdam slechts «n matige belangstelling toonde. Het >ezoek was vrij laat aangekondigd, -liet iedereen was op de hoogte. Pas n het tweede gedeelte van de rond- faart de kantoren kwamen toen uit zag men meer mensen langs de kant en op de bruggen. Na een uur was men weer terug bij het Amstelhotel. Don Xavier met een fotoboek over Amsterdam bij zich. dat burgemeester Van Hall hem tijdens de rondvaart had aangebo den. Een herinnering aan een kort be zoek aan het land van zijn aanstaan de schoondochter. Vandaag op "blok 9 prins Bour- bon-Parma ontmoet die een pret tige indruk op me maakte.'Hij-doet helemaal niet prominent en schijnt zelfs een "betere behandeling, die de SS hem. had aangeboden, ge- zceigerd te hebben. Hij roil niet naar de 'elitebunker', wil niet meer zijn dan wij. Het boek van Nico Rost wiens lommunistische sympathieën volgens het Handelsblad bekend zijn is Sn 1946 verschenen en heeft toeval- .ig vorige week een herdruk be leefd. Rost beschrijft prins Xavier als 'een door en door fatsoenelijke ke rel. Hij wenste zich op geen enkele wijze van zijn medeslachtoffers in het kamp laten onderscheiden.' Het dagboek vermeldt verder: Hij was natuurlijk een bijzonder mikpunt van de kapo's en SS'ers. De bewakers vierden hun machts wellust op hem bot. Kun je je in denken, wat was voor hen mooier dan een prins commanderen: 'Hé, prins, Scheisskübel lehr holen Snhnell was/' KIEL, (DPA) De tien firma's (negen Duitse en een Amerikaanse) van het zogenaamde Noordzeeconsor- tium hebben een werkprogramma opgesteld voor boringen naar olie en aardgas voor de Duitse Noordzee kust in 1364 en 1963, waarmee een bedrag van ongeveer 100 miljoen mark is gemoeid. Men hoopt nog dit jaar met boren te kunnen beginnen. Dit is medegedeeld door de hoofd inspecteur van de mijnen van de kustlanden Sleeswijk-Holstein, Ham burg, Nedersaksen en Bremen. Het consortium heeft al een platform gebouwd op ongeveer 20 kilometer ten noorden van Borkurn. Boven dien is het drijvende booreiland Mr Louie onderweg. Omstreeks het midden van dit jaar zal nog een booreiland gereed komen dat bij de HowaJdtswerke in Kiel wordt gebouwd. Voor de activi teiten van het Caltex booreiland Mr. Cap, dat eveneens onderweg is. is van Duitse zijde geen concessietoe zegging gedaan. Voorlopig is echter nog niet vast gesteld welk gebied van de Noord zeebodem dat tot het continentale plateau behoort, onder Duitse be voegdheid valt. De tien maatschap pijen is derhalve slechts een voor waardelijke concessie-toezegging van de vier kustlanden verstrekt. (Van onze verkeersrtd acteur) Naar wij vernemen zal de rege ring zeer binnenkort, waarschijn lijk deze week nog, beslissen over de aanvraag tot tariefsverhoging voor personenvervoer, die de direc tie van dc Nederlandse Spoorwegen eind vorig jaar bij haar heeft Inge diend. Inmiddels hebben de Spoorwegen het vrachttarief voor treinbrieven verhoogd van 15 cent tot 50 cent. Treinbrieven zijn aan de stations afgegeven brieven, die, zonder PTT te passeren, door de trein worden meegenomen en door geadresseerd worden afgehaald op het station vat* bstemmlng. (Van een onzer verslaggevers) In haar woning aan de Regenboog- laan te Rijswijk is zondagmiddag dai 23-jarige mevrouw S. M, Staas- Boonstoppel door elektrische stroom, gedood. Zij was bezig een douche te ne men en had een elektrisch kacheltje in de douchecel neergezet. Toen zij dat wilde verplaatsen, werd zij door de stroom getroffen. President Johnson is bezig een commissie samen te stellen voor het onderzoek van kanker en vaatziekten. Aldus de verdediger van de 41- jarige Goudse boekhouder W. W., die wegens het 'ook meedoen' dins dag voor de Rotterdamse rechtbank heeft terechtgestaan. Op 27 oktober was hij naar de politie in Gouda ge gaan om te vertellen, dat h(j in en kele jaren in totaal ongeveer ƒ80.000 had verduisterd ten nadele van het aannemersbedrijf waar hU als boek houder werkte. Ook had hij door valsheid in geschrifte de vader van de tegenwoordige directeuren, de bejaarde heer C. J. van Wingerden te Oosterbeek, voor een bedrag van enkele duizenden guldens benadeeld. Alleen de valsheid in geschrifte was W. ten laste gelegd. (Van een onzer verslaggevers) Minister-president, minister V. G. M. Marijnen, heeft gisteravond voor radio en televisie de volgende toe spraak gehouden: 'Dat prinses Irene nu verloofd is, vervult ons allen met grote vreug de. Ook de regering wenst het jonge paar hartelijk geluk. Het kabinet voegt hieraan toe warme woorden van gelukwens tot onze Koningin, tot de Prins der Neder landen en tot de Prinsessen. De weg naar het geluk is voor het jonge paar geen effen baan ge weest. Er waren moeilijkheden, moeilijkheden die zich voor iedere verloving kunnen voordoen, maar die bij vorstenkinderen nu een maal direct in de openbaarheid komen en daardoor soms ernstiger schijnen dan zij zijn. Nu zijn de moeilijkheden overwon nen. Gelukkig. Nu viert Nederland feest. Wij hebben het jonge, geluk kige paar ia ons midden en ons volk verwarmt zich aan deze jonge liefde. De koninklijke ouders heb ben steeds gezegd^ dat hun kinde- LnWbNiihVi.a'. reu net venangen van nun hart zouden mogen volgen. Welnu. Irene heeft dat verlangen gevolgd. Het was voor haar ouders en ook voor ons, als regering, niet gemak kelijk om deze verloving van een Prinses uit het koninklijk gezin op de meest juiste wijze voor te be reiden en aan te kondigen. De be richtgeving van Spanje uit, waar door de verwarring steeds groter dreigde te worden, heeft de rege ring met zorg vervuld. Zij heeft de ernst van dit alles niet onder schat en dienovereenkomstig ge handeld. Oe regering acht het om verschillen de redenen juist, dat de mogelijk heid komt te vervallen, dat dc Prinses krachtens de grondwette lijke bepalingen inzake de troon opvolging tot de Nederlandse troon geroepen zou kunnen wor den. Dit stemt ook volkomen over een met de wens van de Prinses. Natuurlijk spijt het ons, dat daar door «ie mogelijkheden tot troon opvolging in het Hnis van Oranje verminderen. Wij hebben nu nog maar een wens, ons aller wens, nl, dat prinses Irene en haar verloofde. Don Carlos, samen gelukkig worden. Wij verheugen ons reeds op de vreugdevolle dagen van uw huwe lijk, koninklijke hoogheden, en verbinden daaraan reeds thans de wens, dat de band van u, prinses Irene, met het koninklijk gezin en met de volkeren van ons ko ninkrijk een hechte zal blijven. Dat Gods zegen op uw verloving ruste. De directeuren, die, naar ook de officier van Justitie meedeelde, zelf meermalen geld voor privé-doeleln- den uit de kas hadden genomen, wil den van de door hun boekhouder ge pleegde verduistering geen aangifte doen. Verdachte bekende, dat hij zich door de Nutsspaarbanfc te Gouda 3250,had laten uitbetalen op vervalste betalingsopdrachten. Het was hem niet moeilijk gemaakt: de oude heer Van Wingerden, wiens particuliere administratie hy tegen een schrale vergoeding bijhield, stuurde hem uit Oosterbeek blanco papieren, van zijn handtekening voorzien. Hoewel verdachte zeer hard werkt# en verscheidene praktijkdiploma's en het diploma boekhouden M.O. bezat, verdiende hij slechts f 420, netto per maand HU was vrijgezel; hij woonde nog bij zijn ouders en de avonden bracht hy met zelfstudie door. tot hij plotseling op hol was geslagen, zoals de president het noemde. Er kwam een wilde periode met feestjes in Den Haag en Amsterdam. Hij gaf toen 1200,per maand uit. De officier hield rekening met de omstandigheden, maar nam het W. wel kwalijk, dat hij het in hem ge stelde vertrouwen had beschaamd. De eis was negen maanden gevange nisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht. 'Dat valt u zeker erg mee', zei de president tot verdachte. De raadsman besprak de vreemde gang van zaken op W's kantoor en verzocht een clemente straf. W. heeft nu trouwplannen en het zal hem met zijn capaciteiten wel lukten een beter bezoldigde betrekking te krij gen dan die bij de aannemersfirma. Over veertien dagen zal de recht bank uitspraak doen AMSTERDAM (ANP) Iemand, n niemand weet nog wie, heeft gis- eren onder de vele journalisten, die ianwezig waren by de aankomst van de familie De Bourbon op Schiphol ;;n bij het bezoek van prinses Irene, don Carlos, hun ouders en zusters ian Amsterdam, enveloppen uitge reikt, waarin enige foto's van don Carlos zaten, alsmede een afschrift van diens doopbewijs. De foto's wa- •en gesigneerd door don Carlos en wzien van het jaartal 1964. De vol ledige tekst van de kopie van het doopbewijs luidde: 'Doopbewijs voor huwelijk. Paro chie van de Notre Dame' d'Auteuil doopbewys numéro 280. Op 11 april 1930 is door my gedoopt, Carlos Hugo Xavier Marie Sixto Luis Robert Juan Jorge Miguel de Borbon, geboren op 8 april 1930, zoon van ZKH don Xavier de Borbon en donna Magda lena de Borbon. Peter: don Sixto de Borbon, meter: donna Juanr.a de Borbon. Op de kopie staat een stem pel van de parochie van de Notre Dame d'Auteuil. Het bewijs is voor eensluidend afschrift gedateerd od 10 tebruari 1964, gisteren dus. Vele binnen- en buitenlandse jour nalisten hebben de enveloppe in de drukte rond de gebeurtenissen op Schiphol en Amsterdam aangenomen zonder naar de inhoud te kijken. La- ter bekeek men de foto's (een crote en twee kleine) en het afschrift van hfii.- ??P WUs' ?iet hegrijpend welke men heeft gehad met de verspreiding van deze documenten. Men wees er met nadruk op, dat de familienaam van don Carlos op de Spaanse wyze gespeld was: de Bor bon. Dit in tegenstelling tot de Franse naam de Bourbon. "Vele jour- ZÜulf" ;;f>'Tden, ln de veronder-

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1