TOUWTREKKEN OM EEN DODENWEG A wulfsen wulfsen Politieman al twee jaar zenuwziek 'door opmerking van chef Aluminium huis - klaar in één week VISSERS ZETTEN STAKING VOORT 1 Nederland per t jan.: 12.041.000 bodyguard sportjasjes van handgeweven harris tweed io da kleuren en het model van voorjaar 1964. prijs 79.50 EEN PERSOONLIJK WOORD TOT ALLEN, DIE OP DE P.v.dJL HEBBEN GESTEMD m Doorberekening hoger loon voor sommige bouwwerken Fiets-dossier bij het Hof Negentienj arige spoorloos Deelneming met ramp Voyager Akkoord bouw-c.a.o.: 16% plus maximaal 5% HET VRIJE VOLK VRIJDAG 14 FEBRUARI 1964 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) fY? wijkverpleegster zijn de laatste jaren bij het dorpje Maria- eic e nder eghel doodgereden op de provinciale weg van Veghel naar Uden. rJïïSïf. rtï.Ct laatStC S!aCht°ffer«e Tonnie Advertentie IJd. Rede herhaald Meningsverschil Spel met de dood AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse brigadier van politie B. Bonneveld is al sinds 18 de cember 1961 zenuwziek omdat hij zich een opmerking van zijn chef, hoofdinspecteur P. L. Landman van het bureau Over- CL LUBBERS toom, bijzonder heeft aange trokken. Zenuwartsen SENORITAS Aeiaerantfeltemterf Vandaag rouwt Mariaheide om een zesjarig jongetje De»SV°Iklngr ba" VUist - machteloos moet zij toezien Ier nor eer over de dodenweS raast, soms 120 kilometer per uur. De weg loopt dwars door het dorp ran 1200 zielen; elke dag moeten 120 kinderen vier maal oversteken om naar en van school te gaan. Op de weg naar huis worden ze veilig door onderwijzers aan de overkant afgeleverd, maar de weg naar school moeten ze alleen afleggen. Drie jaar geleden hebben de toen •al verontruste inwoners van Maria heide een petitie ingediend by de ge meenteraad: Heren, maak asjeblieft een eind aan die dodenritten; laat er een maximum-snelheid komen. Maar omdat het een provinciale weg betreft, is dat een zaak van de provincie en dus vroegen B, en W. van Veghel «j&an Gedeputeerde Sta ten van Noord-Brabant om de in voering van een maximum-snelheid. Gedeputeerde Staten reageerden echter niet. Vorig laar weer waren er een Geldig tot 1 maait. Korte Lijnbaan 17 - Rotterdam paar Kinaeren doodgereden vroeg dr voltallige raad aan de ministei van Verkeer en Waterstaat: Excel- ïentie, doe iets; maak een eind aan deze onhoudbare toestand heus het kan zo niet langer. Maar ook op deze noodkreet kwam nooit antwoord. En wéér werd er een kind doodge reden in Mariaheide. En het verhaal dreigt eentonig te worden wéér vroeg men aan Gedeputeerde Staten: Maak een eind aan deze ongelukken; voer een ma ximum-snelheid van vijftig kilometer en een tnha£.! verbod in, zorg voor beschermde oversteekplaatsen voor voetgangers ci haal de bomen weg die er het Mtzicht belemmeren. Deze dr' .gende wensen waren ver vat in en expres-brief beleefd doch dr ng-.._" van de Stichting Gemeens 'apsbelangen Mariaheide, waarvan ..ethouder Piet Dobbel steen voorzitter is; 'Veel automo bilisten, die van Eindhoven naar Nij megen moeten, komen via ons dorp in plaats van de grote vierbaansweg via Den Bosch en Grave te nemen. Waarom? Om zich niet te hoeven houden aan maximum-snelheden die wel gelden voor de weg over Den .DoscM en urave. ten eindje verder op, in Uden, bestaat toch ook een maximum-snelheid van vijftig kilo- roeter. Waarom dan niet bij ons? Vorig jaar, op tweede pinksterdag, passeerden er 7400 auto's Mariaheide; in november gemiddeld 6400 per et maal en In december ruim 6000.' Piet Dobbelsteen zei ook: 'Ik wil niemand de schuld geven; maar men kan ook schuldig zijn door een ver zuim.' Hij moet aan Gedeputeerde Staten hebben gedacht en aan het bezoek, dat B. en W. van Veghel, nu al weer een paar jaar geleden, aan G.S. brachten en aan die planologische adviseur die niet eens wist, dat er een kerk en een school in Maria heide staan. En hij moet gedacht hebben aan het geharrewar en aan de touwtrek kerij tassen de gemeente Veghel en de provincie Noord-Brabant, waar mee het vooruitstrevende Veghel nogal eens in de knoop lag. Zo had Veghel een uitbreidingsplan voor vijftig woningen in Mariaheide. Gedeputeerden, zeiden néé. omdat zij die vijftig huizen aan een andere kant van de gevaarlijke weg gebouwd aulden zien dan Veghel dat zou veiliger zijn. omdat er dan minder sou moeten worden overgestoken. Maar daar voelde Veghel weer niet voor. omdat het plan van G.S. veel x duur zou worden. Veghel ging in oeroep bij de Kroon en kreeg nul op net request, En wéér kwam het met een uitbrei dingsplan. naeer.oeg hetzelfde als het eerste, aat werd afgekeurd, maar nu met een omlegging van de weg. zodat deze niet dwars door. maar groten deels langs de bebouwing zou lopen En wéér zeiden gedeputeerden néé De stemming was er over en wee» door dit doorduwen en schrapzetteri niet beter op geworden; het leek een prestigestrijd geworden. Van de zijde van de provincie kwam men toen met het idee: een tunnel onder de gevaarlijke weg. Maar Vegliel veegde het denkbeeld met een brede armzwaai van de tafel: Veel te duur. Intussen raasde het verkeer voort en werden kinderen doodgereden. En de maximum-snelheid bleef in de controverses steken men kan ook schuldig zijn door een verzuim. Hier wordt een luguber spel met de dood gespeeld, schreef een regio nale krant. En in Mariaheide, aan de Pastoor van Haarenstraat 49. waai' het ver keer langs davert, zei mevrouw Nooyen-Langen, wier vierjarig doch tertje Germa enige jaren geleden op slag werd gedood toen zij luttele me ters van haar moeder de weg over stak: 'Soms word ik 's nachts wak ker. Dan schrik ik op en dan schreeuw ik: Vrouwke, niet overlopen. het was het dierbaarste dat ik bezat.' Een hèlf jaar nadien had de heer Nooyen een brief gekregen.-'Of hij maar de schade wilde betalen aan de auto die zijn dochtertje had doodge reden. 'O, de mensen zijn zo hard.' zei mevrouw Nooyen. En: 'Ja. die schade is betaald.' En ze zei óók, dat ze nu ai jaren lang overspannen was en dat ze zal gaan verhuizen omdat het verkeer en het gevaar voor haar drie kinderen te machtig zijn. 'Moeten er dan nóg meer kinderen worden doodgereden voordat er iets aan wordt gedaan?' DEN HAAG (ANP) Minister Bogaers heeft toestemming gegeven om een risicoregeling in te voeren in de bouwnijverheid. By werken die een langere leptïjd hebben dan twee en een half jaar mogen na 1 maart loonkostenstijgingen worden doorbe rekend. Mits ten minste die stijgingen niet plaats vinden binnen een jaar na het afsluiten van het contract. Tevens heeft de minister bepaald dat in het vervolg strenger de hand zal worden gehouden aan de regeling dat de aannemer boete moet betalen wanneer hij zfjn opdracht niet bin nen de gestelde termijn uitvoert. Zo als bekend moeten kostenstijgingen bi; materialen reeds doorberekend worden. Advertentie LM TV/anneer n behoort tot hen, die ln 1963 hun stem op de PvdA hebben uitgebracht, dan ia dit persoonlijke woord ook voor u bestemd. Toen O in die bewogen periode van het voorjaar van 1963 welbewust uw keuze deed, zult u dat onge twijfeld hebben gedaan omdat u meende, dat de invloed van de PvdA moest worden versterkt. U stond in die opvatting niet alleen. Meer dan lï miljoen Nederlanders dachten er net zo over. Helaas waren er dat toch nog te weinig. U kent de uitslag. Maar daarover willen wij het nu niet hebben- Er Is iets anders. Een politieke partij moet kiezers hebben, zoveel als kan. Daardoor versterkt zij haar kracht ln het parlement. Maar zü heeft niet alleen kiezers nodig, de kracht en zelfs het bestaan van een partij hangt allereerst af van het aantal leden, dat die party daadwerkelijk wil steunen. Zijn er geen leden, dan is er geen party en dus is er dan geen moge lijkheid zijn stem daarop uit te brengen. Hoe groter het aantal leden is, hoe sterker de materiële middelen van een party om haar activiteiten te vergroten. Deze week voert de Party van de Arbeid een grote actie, om zoveel mogelijk van haar kiezers als leden in te schrijven. Het gehele kader van de party, kamerleden, partybestuurders, leden van Provinciale Staten en duizenden andere actieve medewerkers zullen de kiezers daarvoor persooniyk gaan bezoeken. Het zwaartepunt van de actie valt op zaterdag 15 februari. Natnuriyk is het ondoenlijk, alle kiezers te be zoeken. Bovendien, van heel veel van onze kiezers zyn geen adressen bekend. Daarom dit persoonlijke woord. Om u gaat het ons. U als kiezer willen wö graag binnen de kring van onze leden brengen. En wanneer één van ons u deze week niet persoonlijk de vraag komt stel len, ons adres is Party van de Arbeid. Tesselschadestraat 31, Amsterdam-West. Tel. 020—87731. Een briefkaartje of een telefoontje is vol doende. Als kleine tegenprestatie en als kennis making met onze party zenden wij aan ieder nieuw lid een exemplaar van het pocketboek 'PvdABC' toe. Namens het Partijbestuur van de Party van de Arbeid: E. MEESTER, al^. secretaris-penningmeester. LUBAX-TAPIJT 7,95 p.m. LUB AX LUX-TAPIJT 8,95 pun. GRATIS GELEGD! NOORDMOLENSTRAAT 63 -TEL. 82238 1 e PIJNACKERSTRAAT12S-TEL. 46182 (Van een onzer verslaggevers) Het dossier over de zaak tegen de 50-jarige Groninger Gerard us Jan P., die na ruim negen maanden voorlopige hechtenis op 23 januari werd veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf en ter beschikking stelling wegens diefstal van een da mesfiets, Is bij het hof in Leeuar- den aangekomen. De procureur-generaal, mr. baron W. A. van der Peltz, schatte dat het wel tot de tweede helft van maart zal duren voor de zaak in ho ger beroep kan worden behandeld. De procureur-generaal is aan de bestudering van het dossier begon nen. Wanneer hy daarmee gereed is zullen alle leden van het hof de stukken bestuderen. De toewijzing van een nieuwe verdediger wordt pas over ongeveer drie weken ver wacht als de president van het hof, mr. A. H. Prins, het dossier in han den heef. Gerardus Jan. P. liet op 29 januari hoger beroep aantekenen tegen het. vonnis van de Gronings1- rechtbank. Hij werd op 18 april 1963 in voor lopige hechtenis genomen. (Van een onzer verslaggevers) In het Zeeuwse Kort gene wordt de ze week de eerste Nederlandse alumi- niumbungalow in elkaar gezet uit een Amerikaanse bouwpakket. In Amerika is deze aluminiumwaning, waarvan de bouw niet langer dan een week vergt, al geruime tijd populair. Een combinatie van Nederlandse ondernemingen en een architectenbu- reaux, Panelflap. heeft dit proefpro ject aangepakt. Als het huis (waarvan de bouw door tegenslag beduidend lan ger dan een week duurt), voltooid is, wordt het ingericht en voor publiek opengesteld. De bedoeling van Panelflap is een speciale rijksgoedkeuring te verwer ven, zodat de aluminium bungelows bij duizenden buiten de normale bouwregels om in licentie gebouwd kunnen worden. Men hoopt, dat Den Haag de bungalow zal goedkeuren, zo wel voor permanente bewoning als voor recreatieve doeleinden. De kosten zullen variëren van 20.000 tot 30.000 aulden. Het bunga- lowtje dat in Kortgene wordt opge trokken, heeft een oppervlakte van SO m2het bestaat uit een ruime woonkamer annex keuken, drie slaap kamers. een badkamer en een doe-het- zeljkamer. Koud is het huis volgens Ingewij den niet. Geprepareerd dik ribbel- karton tussen de twee aluminium pla ten, die de muren vormen, zorgt voor een goede isolatie. Blikkerig doet de bungalow niet aan. De aluminium platen hebben aan de buitenkant een kleurtje en lijken aan de binnenkant OD hout. 'Voor mij wordt het een wolkenkrabberI' (Van een onzer verslaggevers! In Herwnnen, een dorp ln de Tie- lerwaard, wordt sedert woensdag 12 februari de 19-jarige fabrieksarbei der Gerrit Kornet vermist. De politie te Herwenen vermoedt, dat de jon gen die geestelijk onvolwaardig is, een ongeluk is overkomen. De jongeman, die werkzaam was op een steenfabriek in zyn woonplaats, werd voor het laatst gezien omstreeks kwart over 12 woensdagmiddag, toen hy ln gezelschap van zyn vader zyn brood nuttigde in de kantine van de fabriek. Toen men de jongen omstreeks 2 uur werk wilde opdragen, bleek hy spoorloos verdwenen: eerst om 9 uur 's avonds werd de politie van Herwy. nen van de vermissing ln kennis ge steld, waarna opnieuw een Intensieve speurtocht naar de jongen werd in gezet. De waterpoiitie te Gorkum heeft donderdag de putten en wielen rond het fabrieksterrein al afgedregd: vandaag zou men in de rivier de Waal gaan dreggen. De politie van Herwynen verzoekt een leder, die inlichtingen over de verdwijning van Gerrit Kornet, die aan epilepsie lydende was, kan ge ven, zich telefonisch met haar in verbinding te stellen onder nummer 04188, toestel 220, b.g.g. nummer 04189, toestel 200. DEN HAAG (ANP) De Tweede- Kamerleden Smallenbroek (ARP) en Kieft (ARP) hebben de minister van Binnenlandse Zaken schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van het feit dat vermoedelijk 20.000 ge pensioneerden wachten opuitbetaling van de verhoging van hun pensioen in verband met de pensioenmaat regel 1963. Advertentie LM. pirte modellen verlavings gangen Op graveren ken werden gewacht WINKELCENTRUM - BINNENWEG 45 TELEE II.66.16 ROTTERDAM (Van een onzer verslaggevers) Vierhonderd vissers hebben gister avond in Den Haag besloten hun staking voort te zetten. Voorzitter H. van der Hak van het bet stakings comité gaf commentaar op de cir culaire die de reders aan de vissers hebben gestuurd 'Z« doen een be roep op ons hart', zei hij, maar wie heeft ons in deze situatie gebracht?' Het feit dat de minister zekere toezeggingen heeft gedaan aan de reders zolang niet met het stakings- comité onderhandeld wordt, noemde hij 'chantage'. De ware schuldigen van dit conflict zijn de erkende bonden, vond hij. In fellere bewoordingen liet de heer Koning van het OVB zich uit. Hij zei als 'gast' aanwezig te zijn. Door voortijdige publikatie in Het Vrije Volk zou een compromis, dat met de rechtskundig adviseur van de reders mr. Schadee bereikt was, doorkruist zijn, zo meende hij. Hij vertelde dat een aantal reders hem benaderd had en beloofd had ondershands de sta- kings-eisen in te willigen. De reders wilden echter niet tekenen en daarop ketste de zaak af, aldus de heer Ko ning. Komen er inderdaad zaterdag groot scheepse ontslagen, besloot de heer Koning, "dan zullen we de vloot mas saal ontvolken'. Het besluit van de vergadering be tekent, dat het plan van de schip pers voor een schriftelijke stemming onder de opvarenden van de loggers, die naar de laatste berichten zater dag zal worden gehouden, niet veel kans van slagen heeft. Het stakings comité heeft bij monde van de heer Van der Hak opgeroepen hier geen medewerking aan te geven. In Sche- veningen is men over een spoedige afloop van de staking weinig optimis tisch. De vishandelaren hebben nu ook telegrafisch bij de ministers van Landbouw en van Sociale Zaken alarm geslagen. De vishandelaren- vereniging 'Vrede' vraagt in het tele gram al het mogelijke te doen om de schepen zo spoedig mogelijk in zee te krijgen. 'Er dreigt een nood toestand te ontstaan, ook voor de visconservenindustrie.' 'Ik zal je overplaatsing aanvragen, van die opruiende gesprekken van jou ben Ik beu. Teken er maar vast beroep tegen aan,' zou de hoofdin specteur hebben gezegd. 'Uitkafferen,' noemde de brigadier de uitlatingen, maar volgens zijn chef was het 'ge decideerd toespreken.' Het Amsterdamse ambtenarenge recht verdiepte zich gisteren in deze geschiedenis, omdat brigadier Bon neveld beroep had aangetekend tegen de beslissing van de hoofdcommissa ris van politie, zijn bezoldiging met Ingang van 1 juli 1963 tot tweederde terug te brengen, omdat de brigadier verhinderd is de dienst te verrichten. 'Die ziekte is ontstaan door en in verband met de dienst,' meent de heer Bonneveld, die al jaren lang hl conflict met de leiding van het Am sterdamse politiekorps leeft. Vorig jaar stelde de brigadier het bevorde- tingsbeieid aan, de orde. nadat hij niet was bevorderd tot adjudant. Het Ambtenarengerecht wees zijn klacht af, doch de Centrale Raad van. Be roep in. Utrecht stelde hem in het gelijk. De heer Bonneveld meent thans dat de opmerking van zijn •chef een gevolg, was van een geprik kelde stemming bij de korpsleiding over het indienen van zijn eerste klacht. "Hij liet zich al heel lang denigre rend uit over de vrijwillige politie.' zei hoofdinspecteur Landman als ge tuige. Hij gaf toe in het bewuste ge sprek niet te hebben verklaard waar om hij meende dat zijn onderge schikte opruiende gesprekken had gevoerd, doch hij meende dat dit wel bekend zou zijn. Brigadier Bonneveld zei in de uit latingen van zijn chef een valstrik tc hebben gezien waarop hij dom had moeten reageren om zijn inmiddels aangespannen bevorderingszaak te verzwakken. De voorzitter van het ambtenaren gerecht kon zich niet voorstellen dat de uitlatingen van de hoofdinspec teur de brigadier een zenuwinzinking hebben bezorgd, maar de raadsman van de brigadier, mr. Morren, meen de dat het gesprek de druppel was die de emmer deed overlopen. Mr. Morren vond het beneden de waar digheid van de overheid wanneer zij aet een ambtenaar kwalijk neemt als nij van zijn beroepsreeht gebruik naakt. De behandelende zenuwarts ver klaarde dat de zenuwziekte van bri gadier Bonneveld door de repriman de moet zijn ontstaan. De zenuwarts distantieerde zich van een verklaring van een gemeen team. Mr. Morren laakte deze verklaring omdat de ge meentearts zijn. oordeel baseerde op een rapport van hoofdinspecteur Landman en de brigadier nooit ge zien zou hebben. Het ambtenarengerecht dat nog meer getuigen hoorde, o.m. om een beeld te krijgen van de interne ver houdingen bij de Amsterdamse poli tie, had ook een zenuwarts opgeroe pen. Deze woonde als waarnemer een deel van de zitting bij, maar kon nog geen oordeel over het ziektebeeld van de brigadier geven. Hii krijgt nu waarschijnlijk opdracht een rapport uit te brengen. Advertentie 1 Al, Een aanbieding die maar ee'ns komt... Een partij wollen damesvesten van 15.95 en een rijk sortiment Orion vesten van 14.95. Prachtige kwaliteiten zuiver wollen damesvesten... fully fashioned, dus met uitstekende pasvorm, Orlonvesten met inge zette mouwen. U koopt ze morgen door eikaar voor één prijs, voor nog géén negen gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze grote partij zuiver wollen en orion vesten, in "vele kleuren en in de maten 38 t/m 46, nu per stuk voor Géén tel. óf schrift, beit DEN HAAG, (ANP) De minis ter van Defensie, de heer P. J. S. de Jong, heeft de Australische minis ter van Marine een telegram gezon den naar aanleiding van de onder gang van de Voyager. Het telegram luidt: 'Met diep leed wezen heb ik kennis genomen van het verloren gaan van H. M. A. S. Voyager met zoveel leden van zijn bemanning. D gelieve de gevoelens van oprechte deelneming te aanvaar den van het personeel van de Ko ninklijke Nederlandse Marine en van mijzelf bij dit zeer tragische onge val.' Advertentie IJM. —DEN HAAG (ANP) Volgens door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek vastgestelde voorlopige gege vens vermeerderde de bevolking van ons land in het afgelopen jaar met ruim 151.000 Inwoners tegen 168.000 In 1962). Het aantal Inwoners be droeg op 1 januari 1964 dus: 12.041.000 mensen. Het geboorte-overschot was ln 1963 wat hoger dan in 1962 (154.000 tegen 152.000). Maax de buitenlandse mi gratie bracht een aanmerkeiyk lager vestigingsoverschot (8.000 tegen 17.000. De teruggave der grensgebie den aan West-Duitsland (Elten en Tudderen) pes- 1 augustus 1963 heeft een bevolkingsvermindering opgele verd van ruim 10.000. Het aantal gesloten hu*->iiik»«n in 1963 lag zowel absoluut als relatief iets hoger dan in 1962 95.000 of 8 per 1000 inwoners tegen 93.000 of 7,9 promille). Het aantal levendgeborenen lag eveneens iets hoger dan in 196'' (249.000 of 20,9 per 1000 inwoners tegen 246.000 of 20,8 pro mille). D» *1„eTfte we» byna 2.000 hoger (ruim Sa.OOO of 8,0 per 1.000 inwoners tegen ruim 93.000 in 1962 of 7,9 pro- Pf '"begrepen zuigelingen sterfte (kinderen beneden 1 jaar) is wederom iets gedaald (14,5 per 1.000 levendgeborenen tegen 15,3 in 1962). Da tmiaaratia muur da mm ovai». zeese emigratiegebleden en de immi gratie uit die gebieden wartn in 1963 met elkaar in evenwicht (emigratie zowel als immigratie ruim 11000) ÏÏufiÏÏi he.t Migratieverkeer met dia gebieden in 1962 nog een vertreksal- opleverde van ruim 4.000. Voorts '^fr. rif ro'Sra-o met de EEG-ian- ooiLlli een vert"koverschot op- geleveid van ruim 2.000 en die met de Europese landen buiten de EEG 3Lsao ttppgiytgrj, schot van ruim

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1