RADIO v. d. VLIES Wilton-Harmonie geeft concert in Passage Melkweg I mm Franse mannequins showen fleurige Boussac-katoentjes s I I I I I VERBDliWin i TVERK00P I HUIZE B RABANT i i ii HUIZE BRABANT Schiedam ontmoet een lastige tegenstander Verstekelingen wachten rillend van de kon af wat er gebeuren gaat DROOGPROBLEMEN CENTRIFUGE v.a.H2.5C I I I I I I I ,1 II I I I I Speciale Smoorenburg Service Ambtenaar voor jeugdzaken in Vlaardingen A1 SLECHTS 1 WEEK Zaterdagmiddag om 2 uur verkopen wij EEN CAMERA VOOR 1,- TUINLAAN 98 - TELEFOON 67464 j Bejaarde dame valt: hersenschudding Burgerlijke Stand WISSELKOERSEN Het Vrije Volk Visafslag Geen KJ-tunnel wel Ari-iunnel fmm Die zijn er niet. - Want die worden opgelost met EEN CENTRIFUGE VAN RADIO v. d. VLIES Diverse merken: BICO - EDY - ERRES - TEDELUX enz. Zie ook onze enorme collectie WASMACHINES EN AUTOMATEN #éSrw ■■P&gjl Morgen Apotheek EEN ENORME BIJ Alles gaat weg tegen abnormaal lage prijzen. - Komt U kijken en zoek maar uit. - Deze kans krijgt U geen tweede keer. Als klap op de vuurpijl „AR! PERNIS TUNNEL". DEZE WEEK: truien-mode voor mannen SCHIEDAM ROTTERDAM AMSTERDAM HET VRIJE VOLK VRIJDAG 14 FEBRUARI 1964 Advertentie LM. o l_ iVan een onzer verslaggevers) In hun vaderland, de Afrikaanse staat Tanganjika, konden ze niet aan de slag komen. Khamisi Saium <26) zegt: wij hebben twee jaar lopen zoeken naar een schip. Op ieder schip dat in de haven kwam ging ik naar de kapitein toe. En nooit konden we aanmon steren. Dus, toen zijn we na twee jaar werkloosheid aan boord ge klommen en hebben we ons in een mangat verstopt. Dat was op 18 november 1953. Sa men met z(jn 23-Jarige vriend Ab- öulharaami Abdallan klom Khamisi Salum In de havenstad Das-Es-Sa- laam aan boord van het Griekse schip Atlas. Zij verstopten zich en twee dagen later in volle zee, meid óen zij zich bij de kapitein. Vanaf dat moment stonden de beide Afrika nen als verstekelingen op de rol ge boekt. 3e bleven haast drie maanden aan boord; de Atlas deed Singepore aan, communistisch China, Aden, Port Said, de havens van de Middellandse 3ee, Hamburg. Helsinki maar Sa lum en Abdailah krenten niet de kans om van boord te gaan. ?as gisteren, toen de Atlas meerde bij de scheepswerf oe Nieuwe Wa terweg in Schiedam, kregen ze weer vaste grond onder de voeten: de vreemdelingendienst van de Schle- damse politie haalde ze van boord en bracht ze over naar het politie bureau ia de Lanee Nleuvstraat. Vanmorgen hebben de belde verste kelingen ons in het wachtlokaal van dit politiebureau verteld over het hoe en waarom van hun avontuurlijke onderneming. Ze waren op dat moment neg niet op de hoogte van het feit dat ze vanmiddag waarschijnlijk in een KLM-toestel op weg zullen zijn naar hun geboorte'and Tanganyika. Brigadier Habermehl van dé vreem delingendienst was samen met scheepsagent Van Ommeren druk bezig voorbereidingen te treffen voor deze repatriëring. Khamisi Salum, die ook voor zijn vriend het woord dcet (in vrij rede lijk Engels) vertelt dat de werkloos heid in Tanganjika erg groot is. „Vanaf 1961 heb ik niet kunnen wer ken, niet op een schip en niet op de wal. We waren soms zo arm. dat ik er zelfs over dacht om te gaan ste len zegt hij. Er zat niets anders op, aldus Sa lum dan zich te verstoppen op een schip. De Griekse Atlas had dus de eer. De drie maanden die de jonge Afrikanen aan boord doorgebracht hebben, zijn niet zo bar prettig ge weest. Zeker, ze werden humaan be handeld, en het werk dat ze moesten doen was redelijk, maar verder voel den zij zich „out-laws". „We werden niet betaald voor ons werk, dat is normaal met versteke lingen. We kregen alleen voedsel en sigaretten. Verder niets. Toen we in China waren, was het daar winter en we wisten geen raad van de kou, maar we kregen geen warme kleren en we mochten ook niet van boord om ze te gaan kopen. We kregen trouwens ook geen geld. Toen is er iemand van het zeemanshuis in die havenstad gekomen en die heeft ons allebei een trui gegeven," vertelt Khamisi Saium. Die trui hebben de verstekelingen ook nu hard nodig. Zelfs in het goed verwarmde wacht lokaal van het politiebureau zitten ze af en toe te rillen. Salums makker trekt de pijp van zijn khakl-pantalon een stukje omhoog om de hemels blauwe lange onderbroek te tonen die zijn zwarte bennen bedekt. „Ook van de Chinezen gekregen," zegt hy met een glimlacht. Brigadier Habermehl die zorgt dat Salum en Abdailah niets te kort ko men gedurende hun logeerpartij in Schiedam. „Ze krijgen goed te eten en hebben voldoende sigaretten; (men bezorgde hun ook een dam bord met stenen), zegt dat Neder land een van de weinige landen Is, wa8,r verstekelingen een redelijke be handeling genieten. Jn de andere havensteden waar ze geweest zijn, vertikte men het om ze van boord te halen," zo zegt de bri gadier, „men volstond daar met een wacht neer te zetten voor het schip, zodat ze niet aan land konden gaan. Maar hier in Nederland doen we al tijd ons best om verstekelingen te re patriëren. Ik hoop dat het met deze jongens ook lukt." Vanmiddag heeft men zekerheid daarover. Dan brengt de brigadier ze dus naar Schiphol en gaan ze op het vliegtuig. Kunnen ze niet ge repatrieerd worden, dan worden ze weer aan boord van de Atlas ge bracht. Dat laatste komt Salum en Abdai lah niet aantrekkelijk voor. Dan maar liever naar huis, vinden ze. Maar het liefst was het hun echter, dat ze er gens als volwaardige zeelieden kon den. aanmonsteren, want eenmaal te rug ln Dar es Salaam, begint de el lende van voren af aan. „No ship, no ship, every day no ship," zegt Kha misi Salum. ROTTERDAMSEDIJK 2 (bij Hogenbanweg) - Tel. 150420 SERVICE HET DEVIES Het concert van de Harmonie Wil ton Fijenoord heejt donderdagavond enkele honderden Schiedammers naar het Passage-theater getrokken. Ir. B. Wilton verrichtte de opening. O/schoon hij zijn spiekpapiertje was vergeten, plaatste hij toch enige rake opmerkingen. Over de WF-harmonie deelde hij mee, dat deze in de vaandelafdeling drie maal een eerste prijs in de wacht heeft gesleept. Het concert van deze avond, zo zei de heer Wil ton, moest bewijzen dat de harmo nie die eerste prijzen waard is. Dat de Harmonie met haar tijd mee gaat, bleek uit het programma. Daarop stond o.m. een selectie uit de West Side Story. De Florentiner Mars vormde een prachtige ouver ture van het concert. Hierna werd de Noorse Rhapsody uitgevoerd, die Vanmorgen om half twaalf is op de kruising van de Broersvest en de Lange Kerkstraat in Schiedam een duizendlitertank van een melktran- sportauto gevallen. De oorzaak van dit ongeval Is evenmin als het be drag van de schade die aangericht werd, nog niet hekend. De tank kwam op de straat terecht, waardoor het vulgat opensprong en de inhoud van de tank, 900 liter melk, over het weg dek stroomde. Met bezems heeft de verkeerspolitie de melk de goot in- geveegd. Men durfde niet met wa ter te spulten, door de vorst zou het wegdek dan spekglad geworden zijn. in 1963 verplicht concourswerk was geweest. Het publiek heeft ongetwij feld het meest genoten van het Eer ste Klarinetconcert van Carl Maria von Weber, waarin T. Martijn een beheerste solo speelde. Het was spij tig dat het rondo in dit concert kwam te vervallen; tijdgebrek was er de oorzaak' van. Het programma werd vervolgd met een Rhapsody op négro spirituals, Three Inventions van Pi Scheffer, een selectie uit de West Side Story die veel succes oogstte en de mars 76 Trombones van Meredeth Wil son. Tot slot volgde drie nummers waarbij de drumband werd ingescha keld. Na de pauze werd de operettefilm 'Das Dreimaderlhaus vertoond met Karlh Heinz Böhm in de hoofdrol. m.OütvJ'.i'tsi .*•>- rjr*»',- Bioscopen Passage: Maciste, gladiator van Rome, dag. 2 en 8.15 uur, za. en zo 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Monopole: Oproer op de Defiant, za., zo. 7 en 9.15 uur; ma. di„ wo. 2 en 8 uur; De siag om het vrouwen- fort, zo. 2 en 4.15 uur; Rusty en de spionnen, wo. 2 uur. Vandaag: Sted. Museum: Opening tentoon stelling 20.15 uur. Musis Sacrum: Hengelsportver. Schiedam e.o., feestavond, 8 uur. Tivoll: SJS Guillaume. 8 uur. Musis SacrumHengelsportver. Schiedam e.o. jeugdmiddag 2 uur. Musis Sacrum: HBS verg. Onder Ons, contaet&vond, 8 uur. Bibliotheken Gemeentebibliotheek Lange Haven 131, maandag 78.30, dinsdag 9.30— 4.30 en 78.30, woensdag 9.304.30 donderdag 8.3012.30. vrijdag 930— 4.30 en 7—8.30. zaterdag 9.304.30 Lorentzlaan 6: maandagmiddag 1.30430 dinsdagmiddag 1.301.30 woensdagavond 7—9, vrijdagmiddag 1.301.30, vrijdagavond 7—9. Dr, W'ibautplein 129, maandag 1—8, dinsdag 1—4.30, woensdag alleen jeugd 24, volwassenen 7—9, donder dag 9.3012, vrijdag volwassenen 7— 9 en 7—8 jeugd. Leliestraat: woensdag l4, vol wassenen en Jeugd 78.30 alleen vol wassenen, zaterdag 14 volwassenen en jeugd. Schledamseweg 26: dinsdag 2—5 alleen volwassenen, vrijdag 2—5 vol wassenen en jeugd. Exposities Galerie Wiegman: Schilderijen gouacnes. tekeningen van wyien Nelius Paling Sted. Museum: Epos In D groot, schilderijen en tekeningen van Rieu van den Brink, tot 23 februari. Galerie CCC: Beeldhouwwerken v. Henk S. Boerenoogen. tot en met 2 maart. Jansen. 64917. Swammerdamsineel 47. tel. Is zonnestraaltjes dwarrelden Franse mannequins en „onze" Loes Hamel, hun ranke figuurtjes omhuld door fleurige stoffen, don derdagmiddag en -avond over de loper in Arcade in Schiedam. De honderden bezoeksters snoven als het ivare de lentelucht op bij het zien van de katoentjes van de Franse stof/en- koning Boussac, die er ieder jaar, met behulp van couturiers van naam als Jacques Heim, in slaagt om stof fen met aparte vrolijke dessins te ontwerpen. Boussac geeft zijn stoffen bij hun geboorte de mooiste namen mee, al naar gelang ze op het eerste gezicht veel gelijkenis tonen met broers en zusjes als satijn, shantung of linnen. Want het verrassende van de Bous- sac-stoffen is, dat ze niet alleen ge schikt zijn om er een sportieve tuin- jurk. maar ook een chique avond toilet van te vervaardigen. Om de bezoeksters een goede in druk te geven wat er allemaal met een lap stof te bereiken valt, hebben Franse couturiers de afgelopen maan den verwoed gewerkt. Het resultaat was een collectie japonnen, ensem bles en pakjes die mooi, maar niet wereldschokkend was. Daar waren de modellen veel te eenvoudig voorSoms waren de de$ sins van de stoffen ook te groot of te streperig om er iets meer dan een simpele, rechte japon van te maken. Bloemetjes hebben deze winter blijkbaar het hart van Boussac ge stolen. Ze waren er in allerlei kleu ren en afmetingen. De bloemetjes dessins. In prachtig met elkaar har moniërende kleuren, kwamen niet alleen tot hun recht in zomerjapon netjes, maar ook ln blouses die op door ln felle kleuren in het oog sprin gende pantalons werden gedragen. Deze benen omhullende kledingstuk ken waren niet meer zo nauw als vroeger. En dat staat eigenlijk wel netter. De japonnen bezaten merendeels als blikvanger een lage ruguitsnij ding of op de rug gekruiste banden zoals bij zwempakken wel te zien is. De hoeden, die door hun grote ran den veel teeg hadden van ouderwetse padvindershoeden, waren niet ge makkelijk over het hoofd te zien. Van effen stoffen was veel gebruik gemaakt om mantelpakjes te ver vaardigen, waardoor de gestreepte of gebloemde stof van de met een hoge kraag versierde blouses beter tot zijn recht kwam. Ook de namiddag- en cocktail japonnen kenmerkten zich door de eenvoudige lijn. Zij verkregen hun feestelijk uiterlijk doordat ze de schijn wekten van een duurdere stof dan katoen gemaakt te zijn. Advertentie l.M - In totaal 75 schrijvers zijn voor gedragen ais kandidaat voor de No belprijs voor literatuur van dit Jaar, hetgeen een record betekent. Vorig jaar waren het er 66. In september begint de Zweedse academie haar uitelndeluk beraad over de kandi daatstelling. Naar wü vernemen is per 1 mei de benoeming te verwachten van de heer P. Boschman uit Schiedam tot amb tenaar voor Jeugd- en Culturele Za ken in Vlaardingen. De 35-jarige heer Boschman is op het ogenblik administrateur van de federatie Rot terdam van het Ned. Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvrlen denwerk (NIVON). Sinds 1945 heeft hy zich al met het jeugdwerk beziggehouden. Zo was hij actief als bestuurder van de AJC tot de oprichting van Ruimte in 1959, toen hij zich belastte met het Nivon- jongerenwerk. Tot voor drie maan den was hy landeiyk secretaris voor dit Nivon-werk, maar hy trok zich terug toen er een bezoldigd secreta ris werd aangesteld. Naast zyn werk als administra teur voor .de federatie Rotterdam van het Nivon, is hy tevens (onbe zoldigd) secretaris-penningmeester voor hetNivon-jongerenwerk in de federatie. Ook maakt de heer Bosch man deel uit van de Rotterdamse Jeugdgemeenschap en van de mo derne Jeugdraad. De nieuw te benoemen ambtenaar genoot een mulo- en een kweek schoolopleiding, bezit administratieve diploma's en studeert op het ogen blik M.O.-pedagogie aan de Nuts- academie. De functie van ambtenaar voor Jeugd- en Culturele Zaken is voor Vlaardingen nieuw. (Van een onzer verslaggevers) Op het Stationsplein Is de 82-ja- rige dame A. N.-K. vanmorgen om half acht zodanig ten val gekomen, dat zijn een hersenschudding opliep. De bejaarde dame wilde in een bus stappen. De bus begon echter te rij den voordat ze Ingestapt was. Ze moest worden opgenomen in het ge meenteziekenhuis. SCHIEDAM Geboren: Monique dv A de Jong en H C Boef; Sara dv G; Hofman en A R Baron Yvonne M dv J A C van Rest en C C L Ruts: Eduard zv A J J Engel- brecht en N A Terlouw; Monica dv H J Streng en M A Levering. Gehuwd: K C Jansen 27 en G Leerdam 20; C A J Scheffers 25 en C M van. Geerenstein 23; P A Bors- boom 23 en M C van der Steen 23; B Paoloni 26 en E Kerklaan 21; D Rynaard 25 en M A van Leeuwen 20 J Ferree 21 en L Groenendijk 20; A Donkers 23 en J Breman 21; K A Levering 27 en M P W Leemans 22. Overleden: G Montfoort 67 echtg van H M van Lith; W van Akkeren 68. 13 februari Engels pond 10,081—10.09 Arnerik. dollar 3,60 [4—3.60H Franse lrank 73,5573,60 Belgische frank7,231—7,233 Zwitserse frank 83,321—83,375 Zweedse kroon 69,5369,58 Duitse mark 90,7490,79 Deense kroon52,1052,15 Noorse kroon 50,311—50,365 Canada 3,338—3,34 Italiaanse lire 57.891—57,941 Oostenrijkse schilling 13,05513,96-'. Escudo's 12,57112,581 Kantoor, Redactie en Advert.- afdeling: Passage 20, Schiedam, tei. 010—68798. Inspectie: Burg, van Haaren- laan 1283, Schiedam Klachten over de bezorging (tot 1030 uur): Slaak 34, Rotter dam. tel. 010—11.10.30. Abonnementsprijs78 cent per week of 10,15 per kwartaal. Storting op giro no. 28333 ten name van de N V. De Arbeiders pers, Slaak 34, Rotterdam, is mogelijk. Hoewel zondag de microkorfbal- kampioenschappen van Nederland worden verspeeld, zullen ln de la gere korfbalafdelingen volop veld- wedstrijden worden gespeeld. Voor Schiedam en Succes zyn uit wedstrijden vastgesteld tegen lasti ge tegenstanders. Hoogvliet - de lystaanvoerder, op de hielen gevolgd door Fortuna - is de tegenstander van Schiedam en het lükt op zyn minst onwaarschyniyk, dat de Hoog- vlieters zich in deze positie op eigen veld zullen laten verschalken. Het eerste treffen werd met 105 ln het voordeel van Hoogvliet be slecht. Misschien lukt het nu een beter resultaat te bereiken. Succes maakt een moeilijke tyd door. Het wonderlijke feit doet zich voor, dat vooraï onder de dames leden zo weinig eerzucht bestaat om in het eerste twaalftal uit te komen. Een weinig voorkomend, maar daarom voor de betrokken vereniging bijzonder onprettig, ver- schijnseL Tegen het vinnige Tams za! er nu wel helemaal weinig zyn in te brengen. Maar wie weet gaat ook nu het gezegde op van de be. kende kat in het nauw enz. Verder zyn de wedstrijden vast gesteld O.S.C.R. 3 Schiedam 2 Schiedam 3 D.K.D. en junioren W.I.O.N. Succes, Rotterdam 13 februari. Aan de Visafslag alhier werden van IJtïml- den en elders 200 kisten verse zee vis en 150 kg spiering aangevoerd. De prijzen waren: schol midd. ƒ30 tot 38, Idem klein 23—38, zeebot 7— 9, schelvis midd, 80—82, klein 60—§4 kabeljauw gr. 58—61, midd. 53-57 klein 49—55, makreel 25—34, wijting 4346, verse haring 3134, alles per kist. Kuit 1,20—1,70, lever 0,65—085 spiering 1.001,20 per kg. Prof. Dr. Ariëns, beter bekend als directeur van de Oliebronnen N.V., in het Sterrebos, heeft aan B. en W. een plan voorgelegd tot het bouwen van een ARI-PERNIS-TUNNEL. Daar de terreinen van de Oliebronnen N.V, een groter oppervlak behoeven in verband met de enorme uitbreidingen van de laatste jaren, heeft Prof. Ariëns het aan de overzyde van de rivier gelegen complex „PERNIS" aangekocht van de Gem. Rotterdam. Prof. Dr. Ariëns, die nu bereid Is dit grote complex van s: 300 km2 aan de "Gem, Schiedam toe te voegen (zodat wy ook zeggenschap over de rivier krugen). In ruil hiervoor wü Ariëns van B. en IV. gedaan krijgen een enorme tunnel te bouwen, de Deze tunnel zal behalve een voetgangers-, rywiel-, bromfiets-en snelverkeerstunnel ook een speciale olietreintunne2 moeten bevatten, voor het vervoer van de kolossale hoeveelheden room-, boter- en sla olie, welke van zeer hoogwaardig vetgehalte dagelijks worden omhoog gepompt. Voor de roomboterolie zoekt Prof. Ariëns een speciaal afzetgebied in Dultschland, om hierdoor het grensverkeer in de vakantietyd te kunnen verlichten. As. zaterdag reeds beginnen de voorbesprekingen en als speciale attractie ter gele genheid hiervan ontvangen Uw' kinderen as. zaterdag in Ariëns' Schoenenhuis, Broersvest 54, een mooie gladde ROOMINDEBOTEROLIEGRENSVERKEERS- BALLON geheel gratis by aankoop van die heerlijke pasvormschoenen. Modetruien in Leacryl, met hoge col of V-hals Effen kleuren, ook met origineel Jacquard- motief (ais op afbeelding). Deze week slechts

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 2