Schelde-Rij nverbinding nu in Belgisch parlement Filmreportage over Ruanda op het scherm m Gevangene mag na vlucht dochtertje niet zien Regen, ijzel, sneeuw! PvdA boekt veel nieuwe leden Martin's Air Charter vliegt over Oceaan Zoon agent schiet met dienstpistool Onderwijzers misnoegd over onverschilligheid in heleid van regering Interpol op zoek naar Nederlandse autodief Ontslag door weigeren van doorlichting Gladde wegen in noorden en oosten Overleden na aanrijding Culturele prijs Groningen voor Evert Westra ln Culemborg: Boycot dreigt voor graan- leveranties West-Duitsland 'operatieterrein' Tsjech vlucht naar Oostenrijk SET VRIJE VOLK MAANDAG 1? FEBRUARI 1964 PAGINA 3 Ontsnapte zeeman snel weer gepakt Penning-v. d. Leuve voor P. den Besten RAI drukkfT dan ooit tevoren Afrika en de EEG nu... beduidend goedkoper Sliakespearetoumee Vierjarig meisje gedood onder trein Handlangers nu... beduidend goedkoper dubbelbrede voorjaarssionen -£95- Kruisan tenneprojeet onderwerp gesprek Prof. Thijsse: 'Jaarlijks 140,000 woningen bouwen' Radio- en TV-staking (Van onze Brusselse correspondent! De Belgische regering heeft vandaag bij de Kamer van Volksver tegenwoordigers een wetsontwerp ingediend tot goedkeuring van het reeds door de Belgische en Nederlandse regering getekende verdrag over de Schelde-Rijnverbinding. Het verdrag over de nieuwe vaar weg zal in het Belgische parlement niet struikelen, zoals eens in de ja ren twintig de Nederlands-Belgische overeenkomst over hetzelfde onder werp, in de Nederlandse Eerste Ka mer. Maar wel zal het komen tot een vrij scherp debat, zowel te de Kamer (Van onze radio- en TV-redactie) De KRO-televisie gaat morgen aan het slot van de televisie-avond als extra programma een flhnreportage inlassen, die Manos van de Kamp en Piet Kaart vorig jaar hebben ge maakt in een van de vluchtelingen kampen van Ruanda, In Centraal- Afrika. De KRO wil de kijkers hiermee In formeren over een vrij onbekend ge bied dat door een verschrikkelijke massamoord in het nieuws is geko men. In de kleine republiek Ruanda heeft de stam van de Hutu's, na een eeuwenlange overheersing door de stam der Watoetsi in 1962 de re gering overgenomen. Daarbij werden 150.000 tot 200.000 Watoetsi in bal lingschap gedreven. De hierdoor ont stane spanning heeft tijdens de kerstdagen geleid tot het begin van afschuwelijke moordpartijen op de "Watoetsi, die nog steeds voortduren. Legers van vluchtelingen, gewapend met pijl en boog, lopen storm op modem bewapende troepen. Volgens de laatste berichten van de kant van de missie, zending. UNO, Rode Kruis en de regeringen van de omliggende landen, ziin er tot nu toe al 35.000 doden gevallen. Volgens de KRO dreigt dit „ont stellende nieuws" te verdrinken in dl grote wereldpers, terwijl het hier toch gaat om een massale moord. De stichting Vluchtelingen Hulp Ruanda wil naar aanleiding van de film het Nederlandse volk vragen te hulp te komen. De filmreportage zal om 22.40 uur beginnen en een Kwar tier duren. DEN HAAG (ANP) De 27-jarige zeeman J. B. uit Den Haag is zater dagmiddag uit de .strafgevangenis te Bcheveningen ontsnapt. Doordat een bewaker direct alarm sloeg, kon de ontvluchte binnen twee minuten weer gegrepen worden. De zeeman, die nog enkele maan den gevangenisstraf moest uitzitten wegens het plegen van inbraken, zag 's middags om kwart voor drie tijdens het luchten zijn kans schoon. Gehol pen door een medegevangene klom hij over de 3,30 meter hoge gevan genismuur. yia de tuintjes van de huizen der gevangenisbewakers kwam hij op de Pompstationsweg, De bewaker waarschuwde de poli tie. die met vijf wagens uitrukte. In een daarvan nam de bewaker plaats. Toen men nog maar nauwelijks reed, zag men de gezochte op de Van Al- kemadeiaan lopen waar hij terstond werd ingerekend. Vorig jaar juli is de zeeman even eens uit de Scheveningse gevangenis ontvlucht. Toen bleef hij drie maan den onvin^1-- (Van een onzer verslaggevers) Het gemeentebestuur van Noord- wijk heeft aan een incasseerder van gemeentebedrijven, de heer W. Pas- schier, per 1 me! aanstaande ontslag aangezegd, omdat hij om principiële redenen weigert zich te laten door lichten bij het bevolkingsonderzoek op t.b.c. Het gemeentebestuur baseert dit ontslag op een artikel in het ambte narenreglement, dat de ambtenaren verplicht zich periodiek te laten door lichten. Deze functionaris, die ove rigens als zeer plichtsgetrouw en punctueel bekend staat, is reeds in het vorige college van B. en W. ter sprake geweest, toen hij destijds eveneens weigerde zich te laten door lichten. (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse beeldende kunste naar Pieter den Besten heeft zater dag In z(jn woning de Penning van de Leuve ontvangen, die hem bij zijn 75ste verjaardag is toegekend. De voorzitter van de Rotterdamse Kunststichting, mr. Herman Vlug, reikte de penning uit. Hij schetste daarbij de betekenis van de heer Den Besten als kunstenaar en zijn ver diensten voor het culturele leven te Rotterdam in algemene zin. van Volksvertegenwoordiging als in de Senaat, want er is nogal veront waardiging ontstaan over het feit dat België het allergrootste deel van de kosten van de nieuwe verbinding moeit betalen. In de memorie van toelichting wijst de Belgische regering erop dat de nieuwe vaarweg, een kortere en betere verbinding tussen Antwerpen en de RUn, grote voordelen voor Bel gië biedt. Deze voordelen konden niet worden verkregen zonder ook de verplichtin gen te aanvaarden. Heit is de be doeling van de twee regeringen ge weest niet alleen een eind te maken aan oude grieven, ook wilde men niet langer clat de verhouding tussen België en Nederland te Hjden had den van uitzichtloze geschillen. Zo goed mogelijk is gepoogd de rechten en de verplichtingen in het verdrag van 13 mei 1963 uit te wer ken. Mochten er toch nog geschillen rijzen, dan zullen die onderworpen worden aan het oordeel van een spe ciale en neutrale arbitragecommissie. België heeft op zich genomen de Rijnvaartpremies af te schaffen op het moment dat de nieuwe vaarweg in gebruik wordt genomen. Maar dat zal niet eerder zijn dan In 1973, 1974 Of 1975. Het is, aldus de Belgische regering, een Nederlandse eis geweest waar aan niet te ontkomen viel. België im mers van zijn kant vroeg de aanleg van een vaarweg op Nederlands grondgebied, die in eerste instantie het Belgische belang zal dienen. De afschaffing van de Rijnvaart- premies, aldus de Belgische regering, zal van de Belgische rijnschippers nieuwe spanningen eisen op het ge bied van organisatie en (techniek. België zai alle kosten van aanleg en onderhoud betalen voor dat deel van de nieuwe verbinding dat op Bel gisch grondgebied ligt. België zal bo vendien 85 percent betalen voor het gedeelte van de grens tot de Oos- terschelde, inclusief het noodzake lijke sluizencompïex, en weer alle kosten voor het stuk Oosterschelde Krammer. Nederland zal, indien het kanaal eenmaal in gebruik is, de volle kos ten op zich nemen, voor onderhoud en bediening van de gehele vaarweg, Inclusief de sluizen. De Belgische regering merkt ten Slotte op, dat België door het aan vaarden van het verdrag een grote inspanning doet om Antwerpen zijn plaats als grote nationale haven te doen behouden. (Van onze verkeersredacteur) Nadat zaterdagmiddag 5 uur de tiendaagse tentoonstelling van be- drijfautomobielen te Amsterdam was gesloten, kon het RAI-bestuur con stateren, dat deze 47ste expositie drukker is bezocht dan de voorgaan de in 1962. Weliswaar lag het. eind cijfer van 141.451 bezoekers iets lager dan dat van 1962. dat 145.196 was geweest, maar relatief zijn er toch meer mensen op deze RAI gekomen. De duur was namelijk met een zon dag bekort en bovendien bleef de chow twee zaterdagavonden gesloten. Neemt men dan het daggemiddelde van elf dagen en van ruim negen dagen dan ligt het aantal bezoekers per dag zeker duizend hoger. Ook het bedrijfsleven is tevreden. Er zijn goede zaken gedaan op deze RAI en DAF te Eindhoven geeft zelfs een winst aan orders van vijf entwintig percent op! BRUSSEL (ANP) Tanganjika, Oeganda en Kenia, drie voormalige Britse protectoraten in Oost-Afrika, hebben officieel om associatie bij de EEG gevraagd. Er zijn reeds acht tien andere Afrikaanse landen bij de Europese Gemeenschap geassocieerd. NEW YORK (Reuter) In de wes terse wereld zijn in 1S63 18.979.200 personen- en bedrijfsauto's vervaar digd, meer dan in enig voorafgaand jaar zo maakt het tijdschrift Auto mobile International bekend. Europa produceerde verleden jaar 7.630.400 auto's tegen in 1962 6.593.000. De grootste Westeuropese producent was West-Duitsland: 2.329.100 perso nenauto's en 344.200 bedrijfsauto's. De totale wereldproduktie was 2.317.000 6tuks groter dan in 10R*> ,n zes uur tijd heeft men zaterdag in het Noordbrabantse plaatsje Etten-Leur een Verhuizing van huis huis twintig meter verplaatst. De verhuizing .van.het huis -y ,dat met de staalcon structie waarop het was geplaatst 200.000 kg. 'woog en een "inhoud heeft van 500 ku bieke meter was nodig omdat het een sta-Jn-de-weg was bij de aanleg van een. nieuw weggedeelte in de route Breda Roosendaal. De woning is eigendom van de gemeente die haar in verband met de woningnood niet wilde afbreken. Het huis heeft de verplaatsing goed doorstaan, alleen een aanbouw vertoonde een scheur. Advertentie IJl. Niet wachten... maar nil kopen, want in het voorjaar zij'n er toch nog kosten genoeg. En voor hen die nu aan nieuwe overgordijnen toe zijn, is dit een bijzondere aanbieding. Morgen begint de verkoop van een restantpartij Dobby en Cretonne gordijnstof. Dobbystof in enkele uitlopende kleuren, maar van bijzonder fraai, vast weefsel. Cretonne in een leuk dessin, fleurig en in moderne kleuren, beide soorten, door elkaar per meter voor iets meer dan anderhalve gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze beide soorten overgordijnstof, 120 cm breed, per meter voor (Van een onzer verslag- D. had reeds vóór zijn een kort bezoek, kreeg t« gevers) ontvluchting toestem- horen dat men geen risi De 28-jarige Venlo- ming van de gevangenis- co wilde nemen, naar J. D., die gedetl- directeur om zijn vrouw neerd zit in de strafge- na de bevalling een be- D. bracht op 3 jannarl vangenis in Den Haag zoek te brengen. Door een bezoek aan de do en vorige maand ont- lijn vlucht heeft hij deze denkapel om afscheid te vluchtte tóen hij een be- toestemming echter ver- nemen van zijn over- ZOck mocht brengen aan spreid. Zijn moeder, die ledeii schoonvader. Hij een dodenkapei te Venlo. de gevangenisdirecteur ontvluchtte en hield zich is afgelopen vrijdag va- zaterdag opbelde met het enkele dagen schuil der geworden van een verzoek haar zoon ge- .waarna hij zich zei' dochter. iegenheid te geven voor weer meldde. (Van onze weerkundige medewerker) Een uitdiepende depressie veroorzaakt overlast. Overal in het land valt neerslag in gevarieerde vorm. In Amsterdam vielen om tien uur vanmorgen wat sneeuwvlokjes. Eindhoven meldde regen, maar-in het noorden regende het matig bij een temperatuur van min. 2 gra den Celsius. De ruiten kregen het aanzien van matglas en het weg- (Van een onzer verslaggevers) IJzel, sneeuw en regen, bevriezend op het wegdek hebben in de pro vincies Groningen, Friesland, Drente en Overïjsel en in grote delen van Gelderland het verkeer vanochtend in ernstige moeilijkheden gebracht. In Groningen, rond Stadskanaal begon het om half negen. Regen maakte het wegdek spekglad en wie naar buiten keek kon slechts vaag en vertekend zien wat er buiten ge beurde. Een aantal autobusdiensten viel uit. Reizigers, die onderweg waren, werden bij de eerstvolgende halte af gezet. Het zandstrooien kwam moei lijk op gang omdat ook de zandwa- gens moeilijk in het goede spoor konden blijven. Ook in Twente en de Achterhoek was de situatie moeilijk. (Van een onzer verslaggevers) Het klimaat van de PvdA is op het ogenblik gunstig. Dat heeft de leden- winactie van vrijdag en zaterdag duidelijk uitgewezen. De huisbezoe kers kregen zelfs dikwijls de indruk, dat de mensen op hen zaten te wachten om als lid te worden inge schreven. Voorbeelden de Federatie Rotterdam boekte vrijdagavond een winst van 34 leden. Het winstcijfer van de hele vorige week ligt een eind boven de 60. Uit het gewest ook opgewekte ge luiden. We doen een willekeurige greep Gouda schreef elf nieuwe le den in; Delft-Wést zes. Bergambacht ook zes (waarvan vier in één gezin). Tn Oudenhoorn noteerde een pionier op zaterdagmorgen een winst van j vier; 's-Gravendeel meldde een aan was van acht. verkeer was gedwongen te „krui pen". Het ziet er naar uit, dat genoemde depressie nog meer neerslag zal brengen, eerst in de vorm van re gen, jjsregen of hagel, later ver moedelijk overal weer als sneeuw. De baan van het minimum is na melijk zodanig van Frankrijk naar West-Duitsland dat de dooilucht slechts tijdelijk tot Ne derland kan doordringen en dan voornamelijk' in het zuidoosten. Daar zijn -vandaag maxima van 4 tot 6 graden mogelijk, maar in de noordwestelijke helft van Neder land blijft de koude luchtstroming uit noordoost tot noord zich hand haven. Dit dank zij het nog steeds paraat blijven van een hoeedruk- gebied van Scandinavië tot Schot- land. De wind in het noorden kan tijdelijk aangroeien; tot hard en in het Waddengebied tot stormachtig. Wij zien het zo. dat er na het depres sie-offensief op de meeste plaatsen weer koude lucht met lichte vorst zal worden aangevoerd. In het zuidwesten van Europa kondigt zich inmiddels al weer een volgen de depressie aan, zodat het febru ariweer momenteel zeer onbesten dig is en zal blijven. AMSTERDAM (ANP) De 65- jarige mevrouw C. Schoneveld-Too ien, die zaterdagmiddag te Amster dam door een bromfiets werd aan gereden. is tijdens het weekeinde in het Beatrixoovd aan haar verwon dingen bezweken. Volgens de politie stak zij onvoor zichtig de weg over. De bromfietser, een hoofdagent van politie die zijn zoontje achterop had, liep een ge kneusde schouder op. GRONINGEN (ANP) De cul turele prijs van de provincie Gro ningen voor 1963 is vanmiddag in de Statenzaal van het provinciehuis te Groningen door de - commissaris der Koningin, mr. C. W. Fock, uitgereikt aan de heer Evert Westra, cantor organist van de nieuwe kerk te Gro ningen. De prijs (een bronzen legpenning en 1000) is de heer Evert Westra toegekend, omdat hij zich als can tor-organist van de nieuwe kerk te Groningen bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt voor de vernieuwing van de protestantse kerkmuziek. Hij geniet op dit gebied bekend heid tot buiten de landsgrenzen. BERLIJN (Reuter) Het Britse koninklijke Shakespeare Gezelschap is gisteren met een voorstelling van King Lear in het Westberlijnse Schiller-theater begonnen aan de tournee naar aanleiding van het vierhonderdste geboortejaar van deze Britse toneelschrijver. - Koninging-moeder Elizabeth van Engeland heeft zondag na een geslaagde blindendarmoperatie het ziekenhuis verlaten. (Van onze luchtvaart redacteur) Martin's Air Charter is gisteren zijn eerste cominereiëie transatlan- lische vlucht begonnen. De DC 4 van MAC vertrok gisteravond uit Zurich om een 300» kilo wegende straalmo tor ten behoeve van Swissair naar Buenos Aires te brengen. Uit Buenos Aires zal de defecte motor van de Swissair-Coronado die daar met pech aankwam worden te ruggevlogen naar Zürich. De opdracht werd gistermorgen om half negen door Swissair verstrekt. Zwitserland heeft een eigen charter- (Van een onzer verslaggevers) Uit een onderzoek naar de onregel matigheden welke zijn gepleegd met het dienstpistool van de Cuiemborgse hoofdagent van politie A. K. is komen vast te staan, dat de 12-jarige zoon Dik van de hoofdagent, met het pistooi heeft gespeeld. De jongen heeft het wapen de vorige week weggenomen en er op een weiland mee geschoten. Met enkele vriendjes heeft hij het pistooi uit eikaar gehaald, waarbij enkele onderdelen zijn weggeraakt. Zoals wij zaterdag reeds hebben gemeld. Is de hoofdagent hangende het onderzoek geschorst. (Van een onzer verslaggevers) In de orote zaal van het Rotter damse h> tel Atlanta is het zater dagmiddag weer eens duidelijk ge bleken: ais de onderwijzers het recht hadden om te staken, dan zouden vele NOV-Ieden daaTvan gebruik ma ken. Nu moesten de 159 merendeels jonge onderwijzers en kleuterleid sters zich beperken tot het in hef tige bewoordingen uiting geven van hun misnoegen over de kennelijke onverschilligheid van de regering. WASHINGTON (Renter, AFP) In Amerika dreigt een boycot door de bonden van zeelieden van de schepen die graan naar de Sowjet- Unie vervoeren. In Miami hebben afgevaardigden van negentwmtig boöden zaterdag het besluit van deze actie genomen. Gewacht wordt nog op de bekrachti ging door het bestuur van het AFL- CIÓ. De boycotactie is een protest tegen het besluit van de Amerikaan se regering om het graan voor Rus land voor de helft met niet-Ameri- kaanse schepen te laten verzenden. De Amerikaanse onderminister van Arbeid, James Reynolds, is gisteren naar Florida gegaan om over deze kwestie te beraadslagen met de lei ders van de verschillende bonden. Reynolds' eerste bespreking met de bonden heeft vooralsnog geen resul taat gehad. De Sowjet-Unie heeft belang bij de verscheping van het Amerikaanse graan met niet-Amerikaanse sche pen, omdat deze lagere transportta rieven hebben. VENRAY (ANP) Zaterdagmid dag half een is op het station Meerloo-Tienray de vierjarige Elvera Vervoort bij het passeren van twee treinen door één der treinen gegre pen en op slag gedood. Het kind was het dochtertje van de chef van het station. (Van onze' correspondent in West-Duitsland) Een Nederlander uit Bierum, J. L„ die zich ook uitgeeft voor Nicolaas de Boer, Piet de Beukelaar en Jan Willems. wordt op het ogenblik in West-Duitsland gezocht wegens een groot aantal geraffineerde autodief stallen. Nadat hij er in Hamburg met zijn 27ste gestolen auto vandoor is gegaan, heeft Interpol de leiding ge nomen b(j de speurtocht naar deze Nederlandse autodief. J. L. is een trouw lezer van de ad vertentiekolommen in Westduise dag bladen. waarin tweedehandsauto's te koop worden aangeboden". Hij dient zich bij een verkoper aan als iemand, die geïnteresseerd is in - de aange boden auto en vraagt een proefrit te mogen maken. Tijdens son rit maakt hij een afdruk van het auto sleuteltje. Daarna komt h(J de wagen netjes terugbrengen en vraagt enkele da gen bedenktijd. Met de reservesleutel, die hij inmiddels heeft laten magen ln de zak, houdt hjj vervolgens in de gaten wie ten slotte de auto wel koopt. Wanneer zo'n auto dan later ergens geparkeerd wordt stapt hij erm en rijdt ermee weg. Op die manier heeft h(j zich al bijna 30 auto's toegeëigend. Als de papieren toevallig in de wa gen liggan, verkoopt hij de wagen ln West- Duitsland, Is dat niet het ge val. dan rijdt hij er doodgemoede reerd mee de grens over. De Westduitse politie vermoedt, dat vele van de 27 door L. gestolen auto's in Nederland zijn terechtgekomen. De recherche In Hamburg acht het uitgesloten dat L. in zijn eentje ope reert. Waarschijnlijk heeft hij een of meer handlangers. Tot dusverheeft hij nog slechts eenmaal onder zijn ware naam ge opereerd. Meestal bedient hij zich van valse namen. Toen de politie in verschillende Westduitse steden de bijzonderheden van de aangiften van autodiefstallen met elkaar vergeleek, ontdekte men dat zich achter een groot aantal Nederlandse namen steeds dezelfde man verborg: J. L. Een gedetailleerd signalement van de Nederlander heeft de politie in West-Duitsland niet. Men weet al leen, dat hij opvallend lange sigaren rookt en dat de middelvinger van zijn linkerhand kromgegroeid is. De vliegers van de Australische uch tva art-ma a tsch appy Qantas heb ben zondag hun staking van drie dagen beëindigd. De Boeing-707- straalvliegtuigen van deze maat schappij, die hierdoor op de grond moesten blijven, zullen zo spoedig mogeiijk de dienst hervatten. Op de massale protestmeeting te Utrecht (23.000 aanwezigen) van 8 januari is door de regering niet ge reageerd. Nog steeds geldt, zoals een der jonge onderwijzers het uidrtikte. dat de regering zich ten opzichte van de onderwijzers gedraagt als de negentiende-eeuwse werkgever: wel bereid tot een vriendschappelijke schouderklop, maar niet tot reële salarisverbeteringen. De heer H. Redemeijer. die het hoofdbestuur van de NOV vertegen woordigde. zette uiteen, op welke wij ze de AMOF, waarin de algemene NOV. de protestants-christelijke PCOV en de rooms-katholieke KOV samenwerken,, haar beleid voortzet en wat de onderwijzers kunnen doen als de ANOF weer nul op het request krijgt: een protestmars naar het Binnenhof, streéks- of dorpsgewijs staken, de ouders voor de zaak in teresseren, brochures doen versprei den met bijvoorbeeld als slagzin „Kies geen baan bij het onderwijs". Dat waren de suggesties der bij eengekomen jongeren, want velen van hen kunnen zich nauwelijks neerleggen bij het feit, dat hun vak bond bet wapen van de staking mist. Deze vergadering die ook bijge woond werd doe-, de Rotterdamse wethouder van Onderwijs, Sport en Recreatie, de heer R. Langerak, werd besloten met de verkiezing van drie jonge onderwijzers die zitting zul len nemen in Landelijke Jongeren Contact-raad. Deze raad zal inciden teel het hoofdbestuur van de NOV op de hoogte houden van wat- er onder de jonge onderwijzers en kleu terleidsters leeft. Advertentie I.M. Dit. is niet zo maar een aan bieding dubbelbrede stoffen... neen, dit is, hoe ongehoord het ook klinkt... een voorjaars aanbieding stoffen 1904. Dubbelbrede stoffen voor het komende seizoen... nieuwe stof fen voor japonnen, rokken en mantelpakjes. Een grote partij stoffen, van de meest bekende buitenlandse fa brieken, in een veelzijdige collectie. Morgen koopt U deze dubbel brede stoffen uit de collectie's tot tien gulden... per meter voor nog géén vier gulden. 196-4 kamgaren changeant Fibrenka linnen diverse fantasiestoffen 130 en 140 cm! Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze grote partij dubbelbrede stoffen, kreukherstellend, In een groot sortiment kleuren en dessins, per meter voor maatschappij: Baiair. terwijl in oe mmiddellijke omgeving ook de Ita liaanse chartermaatschappij SAM opereert. De opdracht is echter naar Nederland gegaan, omdat de DC 4 van MAC de enige is met een laad- deur. waardoor een straalmotor kan worden binnengebracht. Bovendien vliegt MAC vaker voor Swissair. Het traject Ziirich-Caeablanca-Da- xar wordt gevlogen door gezagvoerder John Schurman en tweede vlieger Beghevn. De oversteek naar Ar gen- in ie -Dakar-Recife-Rio de Janeiro- Suenos Aires) wordt uitgevoerd onder commando van gezagvoerder Frits Overeynder (vele jaren gezagvoerder geweest op de mid- en zuid-atlanti- sche routes van de KLM en in 1943 2e vlieger van prins Bemhard) die de vliegers Tteben en Vermeulen oaast zich heeft. Mecano Siecker en radio-telegrafist Collewijn completeren de bemanning van deze eerste transatlantische vlucht van een Nederlandse charter maatschappij. Op 23 februari vertrekt de DC 4 van Martin's Air Charter alweer voor rijn tweede transatlantische vlucht. Van Prestwick in Schotland wordt ian een Engelse scheepsbemanning naar het Canadese Halifax gebracht. Het is een volledig Engelse opdracht voor de Nederlandse maatschappij. Deze transatlantische vluchten van MAC betekent ook. dat behalve Australië thans alle continenten door ie Nederlandse chartermaatschappij :ijn bevlogen. Vandaag keert een Da cota van MAC terug uit Afrika, waar Dn., er commando van gezagvoerder Klaas Dijkstra een safari is gevlogen 'oor een gezelschap van de Lions- Drganisatie. Al eerder werden vluch- en uitgevoerd op Afrika, terwijl in Azië al verschillende vluchten zijn 'emaakt naar Hongkong en Kath- inandu. Aan het eind van deze week wordt le vloot van Martin's Air Charter uitgebreid met de DC 7c PH-DSO Bering Zee' die van de KLM is over- rannrriAr» (Van onze parlementsredactae) Minister-president Marijnen en de Belgische eerste minister Th. Lefèvre hebben zaterdag in Den Haag ge sproken over hetkruisantenneproject Het project voorziet m de bouw vaz een radio-telescoop voor onderzoeli op alle terreinen van de radio-astro nomie. De radiotelescoop zal bestaan uit twee loodrecht op elkaar staande armen van anderhalve kilometer lengte. Op de ene arm zouden onge veer 38 radiospdegels komen van der tig meter middellijn en op de andere 65. Het gesprek is ook bijgewoond door minister Luns, de Belgische ambas sadeur-in Nederland F. Tl. van der Straten-Waillet en de Nederlandse ambassadeur in België jhr. mr. p. de Teixeira de Mattos. Het vormde een onderdeel van een gedachtenwis- seling over Belgisch-Nederlandse sa- menwerking op wetenschappelijk ge bied. De heer Levèvre kreeg tijdens zijn kort bezoek aan Den Haag ook een rijsttafel aangeboden. Daar zaten mede aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. G. M. J. Veldkamp, de minister van Econo mische Zaken prof. dr. J. E. Andries- sen, de staatssecretaris van Buiten- alndse Zaken mr. L. de Block, de directeur-generaal voor Wetenschap pen van het ministerie van O. K. en W. dr. A. J. Piekaar en de directeur van de sterrenwacht in Leiden, prof. dr. J. H. Oort. De bespreking is toen in ruimer kring voortgezet. UTRECHT (ANP) Uitgaande van de veronderstelling dat ons land in het jaar 2000 20 miljoen inwoners zal tellen, dienen wij, willen wij mes de huizenbouw bij zijn. per jaar 140.000 woningen te bouwen, waarvan 80.000 systeemwoningen. Dit zei prof. ir. J. Thijsse. con rector van het Institute of Social Studies in Den Haag, zaterdag op een door de Morele Herbewapening georganiseerde vergadering in Utrecht met de woningnood als on derwerp. Prof. Thijsse, die tevens adviseur van de Verenigde Naties is voor een aantal steden ln Japan en voor de Indiase miljoenenstad Calcutta, ver klaarde dat, wanneer men de toe stand in ons land vergelijkt met die in Calcutta, het oplossen van het woningprobleem in Nederland een fu tiliteit moet zijn. De financiering be hoeft volgens hem geen probleem te zijn. Men zou bij voorbeeld de be lastingen op alcohol, rookartikelen en benzine kunnen verhogen, zo stelde prof. Thijsse. WENEN (AP) Een jonge Tsjech heeft zich onder een Oostenrijkse bus gebonden en is onopgemerkt over de Oostenrijks-Tsjechische grens ge vlucht. De bus vervoerde Oostenrijkse com munisten die een bezoek van een dag hadden gebracht aan. Bratislava in Tsjechoslowakije. Toen de buspassagiers de vluchte ling ontdekten .wilden enige leden van de Tsjech onmiddellijk terugbrengen naar de Tsjechische grens. Vier an dere Oostenrijkse communisten praat ten hun partijgangers dit plan uit het hoofd. Tenslotte kreeg de gevluchte Tsjech nog zes en halve gulden van de Oostenrijkse communisten om naar Wenea te reizen op eigen ge legenheid. PARIJS (Reuter) De vakbon den van het Franse radio- en TV- personeel zijn gisternacht een vier entwintig-uur-staking begonnen uit protest tegen het ontslag van acht medewerkers. De ontslagen medewerkers hadden deelgenomen aan de staking van 5 februari. Een mazelen-epidemie in het dorp Karand, in het westen van Her zie heeft volgens persberichten 89 doden geelst.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1