Verloofd paar gedood bij frontale autobotsing Jan Ubink overleden Zwarte Zee is bijna binnen met booreiland m Hevige kritiek van NKV (ex-KAB) op Schmelzer Overspannen vader doodt dochtertje PHILIPS T.V. 3 MAANDEN GRATIS! BEL 116440 Vierduizendste schip al vijf dagen eerder Voorjaar in lucht Waker in liaven verdronken Meisje struikelt op baileybrug van Mariaheide Bejaarde man door indringer afgeranseld WEER VEEL SLACHTOFFERS IN WEEKEINDE Toetreding Air Union KLM-vakbon den gaan spreken met regering l Meï vrienden in 'f winter zonnetje Pools blad citeert brief clr. De Jong Vakgroepen akkoord met grafische e.a.o.'s HET VRIJE VOLK MAANDAG 24 FEBRUARI 1964 PAGINA 3 (Van onze verslaggevers) ^rnserïn'gedooVenlrie6^erlfstTg^ewoid T verlovingsring Ook meesterlijke fantasie modellen (Van een onzer verslaggevers) Negen doden bij gevechten in Tandjong Priok Laconiek nu,beduidend goedkoper I Vraagstuk lieeftrekkeu jSÈmf1 De bestuurder van deze auto gooide gistermiddag- on de tvïihoin.' bocht naar rechts zijn stuur naar links. De wagen schoot hef ^Jminasin^el te B*eda bij een geheel onder de oppervlakte. Twee voorbijgangers de Tilhurw n n"' kant*lde en verdween F. B. M. Adank slaagden er met veel moeitevier 2 i de Br«=danaar Een van de passagiers een vrouw - af te bevrijden" auto had geen rijbewijs, hij was pas voor het rijexamen gezakt bestuurder van de verkeersweg van Eindhoven naafÊtSSSt'^on^da^idS^erTrokt den25-iariSe O1'TinterenSchaesb<^ dienf verloofde, de 25 jarige L. 1 interen uit Waubach m gezelschap van de 29-jarige broer Rademacher, diens vrouxv en een zoontje van 5 jaar per auto naar Utrecht voor een ziekenbezoek. Advertentie I.M. Alléén echt met „Desiree" stempel Vraag Uw juwelier klturenfoldtr J WIJK AAN ZEE (ANP) In een zomerhuisje in W'u'k aan Zee heeft «en overspannen jonge vader vrijdag zijn' elf maanden onde dochtertje Johanna Carolina met een knssen in bed. doen stikken. Het misdrijf is pas zondag bekend geworden. De vader, de 20-jarige J. C. B. uit Zeeland heeft een bekentenis afgelegd. De politie vermoedt, dat de man niet meer opgewassen was tegen de moeilijkheden in het huwelijk, waar bij ook nog de zorg om huisvesting kwam. Het huisje dat het gezin in Wijk aan Zee voor de duur van de winter had mogen betrekken, moest 35 mei ontruimd worden voor de bad gasten. De man was al veertien dagen niet naar zijn werk gegaan, omdat hij overspannen was. Vrijdag sloeg hij het meisje omdat het huilde. De moeder bracht het naar bed en ging toen boodschappen doen. Tijdens haar afwezigheid heeft de man waar schijnlijk tot het uiterste geprikkeld door het huilen van het kind, zijn daad begaan. Ongeveer 500 meter ten zuiden van de rotonde op de kruising van de E 3-weg en de rijksweg Eindhoven— Weert botste hun wagen in volle vaart op die van de tegenliggende wagen bestuurd door de Eindhovense dierenarts J. de Graaf. Deze werd tijdens een inhaalmanoeuvre door zijn tegenligger verrast. P. Rademacher en zijn verloofde waren op slag dood. Mevrouw Ra demacher en haar zoontje waren ?ewond. De overige in zittenden waren licht gewond. Dr. De Graaf werd zwaar gewond. Zaterdagmorgen is de 46-jarige mevrouw M. L. WiliemsenIdema £>t) een autobotsing in Apeldoorn om het teven gekomen, zy reed mee in de auto van een kennis die op de Eerste Wormenseweg tegen een stil staande auto reed. Mevrouw Wiliem sen was afkomstig uit Nijkerk. Haar dochter die naast de bestuurder zat, mej. H. G. Wiliemsen uit Amster dam, kreeg een hersenschudding. De 37-jarige brievenbesteller M. Legters uit Doetinehem is za terdagmorgen tydens zijn dienst op de Varsseveldseweg door een bestel auto aangereden en overleden. De be stuurder van de auto was door de laagstaande zon verblind. Eerst toen h(j een deel van de fiets aan zijn voorbumper zag hangen begreep hij dat er een ongeluk was gebeurd. De heer Legters overleed enkele ogen blikken daarna. De 19-jarige betonwerker H. de Bont uit Voorburg is in de nacht van zaterdag op zondag met zijn bromfiets tegen een vrachtauto ge reden. H(j was op slag dood. Vier inzittenden van een auto zijn zaterdagmiddag in een ziekenhuis in Heerenveen opgenomen nadat hun auto slipte en tegen een boom reed. Da bestuurder, de heer Kuiter uit Rotterdam, moest plotseling zeer krachtig remmen en voor een poes uitwijken die de weg overstak. De bestuurder, zijn vrouw en zijn zoon tje liepen hoofdwonden op. zijn dochter brak een been. De 24-jarige F. J. Severens uit Schinnen is op de straatweg Maas tri c h tS i 11 a r d met een scooter frontaal tegen een personenauto ge botst die links van de weg reed. De heer Severens werd levensgevaarlijk gewond, zijn verloofde, mej. G. Per- not was op slag dood. De 78-jarige E. J. Leber is zater dagmiddag in E n s c li e d e door een auto aangereden en enkele uren daarna overleden. Hij stak plotseling met zijn fiets aan de hand de weg over. Op de Frieseweg tn de Noordoost polder is vanmorgen in dichte mist een bestelauto tegen de aanhangwa gen van een vrachtauto gebotst. De bestuurder van de bestelauto, de 41- jarige G. R, van Asperen uit Emmei- oord, kwam daarby om het leven. Het slachtoffer laat een vrouw en zes kinderen achter. De bestelauto werd totaal vernield. De vrachtauto, waarvan de inzittenden ongedeerd bleven, liep geen noemenswaardige schade op. Advertentie I.M. MEENT22-34TEL.116440 OVPftSCROORPSSTRAAT »2 TEL4I228 (Van een onzer verslaggevers) De oudste van de twee hoofd redacteuren van het Nieuwsblad van het Noorden te Groningen, de heer Jan Ubink. is zondag na een korte ziekte op 61-jarige leeftijd overleden. Vrijdagochtend moest hij worden overgebracht naar het r.-k. zieken huis te Groningen. Zijn toestand ver ergerde snei. Als de laatste uren geen tegenslag brengen, zal de Nederlandse zeesleper Zwarte Zee vandaag een van de zwaarste sleepreizen van deze tijd volbren gen. Kort voor de kerstdagen vertrok deze sterkste sleper ter wereld uit Orange in Texas met het voor de Noordzee bestemde booreiland mr. Cap. Met een korte onderbreking op de Bermuda's, waar de door het eiland op gelopen stormschade moest worden hersteld, is de sleep de winterse oceaan overgestoken. Zondagmiddag passeerde hij het Nauw van Calais. (Van een onzer verslaggevers) De 75-jarige waker Mont Gin der uit Den Haag is in de nacht van zaterdag op zondag vermoedelijk doordat hij in het duister misstapte van de logger Sch. 7 gevallen en In de Tweede Binnenhaven verdronken. De familie van de waker wachtte zondag tevergeefs op hem en waar schuwde de politie. Deze ging dreggen, maar omstreeks twee uur zag een burger het stoffe lijk overschot van de heer Ginder in de haven drijven. DJAKARTA (Reuter) Negen men sen zijn omgekomen bij gevechten die zich in de loop van de laatste vijf dagen hebben voorgedaan in Tand jong Priok, de haven van Djakarta. De strijd zou voornamelijk zijn ge gaan tussen groepen uit Oost-Java en Boeginezen uit Zuid-Celebes die in de haven werken. (Van onze luchtvaartredacteur) De staatssecretaris van Verkeer en VVaterstaat heeft de vakbonden van KLM-grondpersoneel een gesprek toe gezegd, waarin de consequenties van een eventuele toetreding van de KLM lot Air-Cnion zullen worden bespro ken. Dit kon zaterdagmorgen de heer J. K, Post. voorzitter van de Bedrijfs groep Burgerluchtvaart van de Ne- cerlandse Bond van Vervoersperso- weel, meedelen op de algemene ver gadering van de Bedrijfsgroep in het Forestershuis in Amsterdam. Op deze vergadering werd de heer Post herkozen als voorzitter van de Bedrijfsgroep. .Irene', zo heeft de Madri- leense kapper Duran de Carita deze coiffure genoemd. Het model dat hier de film actrice Maria Andersen tooit lijkt, afgezien van de versie ring bovenop, inderdaad wat op het kapsel van prinses Irene. Koningin Juliana en prins Bernhard genieten van de Oostenrijkse zon op het terras van hotel Post. Eigenaar Sepp Moosbrugger en zijn vrouw goede vrienden van het ko ninklijk paar houden hen gezelschap. Mevrouw Moos brugger bood de Koningin bij aankomst een groot boeket bloemen aan en kuste haar op beide wangen. Later op de dag maakten Koningin en Prins een skitocht. WARSCHAU (AP) Trybuna Ludu, het blad van de Poolse communisti sche partij, heeft zaterdag 'n uiteen zetting van dr. L. de Jong gepubli ceerd over de Nederlandse TV uit zending van naziconcentratickaznpen. Het blad had at eerder kritiek ge leverd op deze uitzending, omdat daarin de nadruk gelegd werd op wreedheden van Poolse kapo's tegen over andere gevangenen. Het blad drukte zaterdag delen af uit een brief, waarin dr. L. de Jong. directeur van het Ned. Bureau voor Oorlogsdocumentatie, schrijft dat de uitzending niet beoogd had de na druk te leggen op wreecmeaen van een bepaalde groep en dat hij ook aandacht geschonken had aan wreed heden begaan doör Nederlanders. Dr. L. de Jong schreef dat in deze TV- reeks ook 'de nadruk is gelegd op de krachtsinspanning van de Sowjet- legers voor de bevrijding. Ik heb nooit een oostelijke land belasterd en ik ben er zeker van dat mUn pro gramma's in m\jn land op de juiste wijze is begrepen,' zo werd dr. L. de Jong geciteerd. Karol Malcyzynski, kroniekschrij ver van het blad, schrijft: 'Wij aan vaarden gaarne en in goeden wil zijn verklaring en hopen dat deze gcdach- tenwisscling over zienswijzen en twij fels tot wederzijds begrip bijdraagt.' 'Het is een lange, moeilijke reis ge weest. maar alles bij elkaar hebben wij toch nog niet ie klagen gehad', vertelde kapitein A. Poot ons gister avond radiotelefomsch toen hij op de Noordzee voer. 'Na de Bermuda's is het weer niet zo slecht meer ge weest.. maar wij hadden wel veel te- genwind. Net niet hard genoeg om de vaart er helemaal uit te halen, maat dagenlang te hard om op te schie ten.' Onder de Amerikaanse kust heeft de sleep het het zwaarst te verduren gehad. Enkele stormdepressies kruis ten de koers van het transport en vooral de zes runners op de mr. Cap, vier Amerikanen cn twee Nederlan ders, hebben het toen geducht te ver duren gehad. Het driekantige eiland, waar drie poten hoog boven uitsteken.liep eni ge schade op. maar de onvermijdelij ke lekkage kon door de aan boord gezette pómpen worden opgevangen 'Je moet altijd maar denken, dat zo'n ding niet gebouwd is om er mee te varen', zei kapitein Poot laconiek 'Het tweede deel van de reis verliep gelukkig rustiger en de laatste da gen maakten wij zelfs een snelheid van zes mijl per uur. Het zit er nu gelukkig bijna op. ook voor de run ners. die de hele reis op het boor eiland zijn gebleven.' De Zwarte Zee brengt de mr. Cap naar Schiedam, waar hij op de werf van Wilton Fijenoord wordt klaar gemaakt voor de eerste proefboring van W'ilton-Füenoord wordt klaar- scn is een tweede eiland ook hier heen onderweg. Dit werd door twee andere slepers van Leen Smit en Zn voor Mobil Oil uit Texas gehaald. Wanneer deze eilanden zullen wor den ingezet is nog niet bekend. Zo wel de Nederlandse, als de Duitse re gering» weigert boorvergunningen voor het exterritoriale zeegebied, zo lang daarvoor geen nieuwe wette lijke regeling is getroffen. Caltex had de mr. Cap op een locatie bij Borkum willen plaatsen. Wat haar plannen nu zijn heeft ze nog niet bekendgemaakt. De maatschappij zou wel in zee mogen boren, maar dan moet her, eiland binnen de territoriale wate ren blijven. Voor het kustgebied wor den op grond van de bestaande mijn wet wel boorvergunningen gegeven. Van een onzer verslaggevers) Het is of voor de Rotterdamse haven geen record meer houdbaar is. Na dat 1963 was afgesloten met meer dan 26.000 schepen, is 1964 onmid dellijk begonnen dat jaar weer te overtreffen. Zondag arriveerde het 4.000ste schip van het jaar al en dat was weer v tj f dagen eerder dan in 1963. Het was ditmaal de Noorse coaster Bonn, 299 brt., die met stukgoed voor D. Burger Zoon uit Heroya kwam. Het schip meerde af in de Kousha- ven. Advertentie t.M Dit is niet zo maar een aan bieding dubbelbrede stoffen... neen, dit is, hoe ongehoord het ook klinkt... een voorjaars- aanbieding stoffen 1964, Dubbelbrede stoffen voor het komende seizoen... nieuwe stof fen voor japonnen, rokken en mantelpakjes. Een grote partij stoffen, van de meest bekende buitenlandse fa brieken, in een veelzijdige collectie. Morgen koopt U deze dubbel brede stoffen uit de collectie's tot tien gulden... per meter voor nog géén vier gulden. (Van onze weerkundige medewerker) Het ziet er naar uit, dat het zachte weer aanhoudt. Er mogen maximum temperaturen verwacht worden van om en nabij de 10 graden Celsius, in het zuiden 1213 graden. Periodiek is er kans op regen, maar er zullen ook tijdeiyk opklaringen zijn. Tijdens het weekeinde hebben we weer net zo'n overrompelende dooi beleefd als op eerste kerstdag. Ook in dit geval bleek een ogenschijnlijk nog hecht hogedrukgebied boven Oost- Europa niet opgewassen te zijn tegen een diepe depressie, die zich nota bene op het midden van de oceaan en dus op vrij grote afstand bevond. Heel geruisloos en zonder dat het tot een krachtige windexplosie kwam, vloeide zachte lucht uit Frankrijk ons land binnen. Gistermiddag proefde men in Limburg en Brabant het voorjaar ai een beetje met 1013 graden Celsius. Apeldoorn en Deven ter meldden 8 graden, maar in Gro ningen bleef het bij 3 graden Celsius. De luchtaanvoer uit zuidelijke richtingen zal de eerstkomende da gen voortduren, zodat niemand over de temperatuur te klagen zal hebben. Randstoringen brengen periodiek re- gai. die wordt afgewisseld door op klaringen. De vorst, is dus de eerst komende dagen wel geheel van de baan. Advertentie LM cv an onze sociaal-economische redactie) 'Ruim Zicht", het kaderblad ,van het Nederlands Katholiek Vakverbond (de vroeg-ere KAB) heeft een ongewoon felle aan val gedaan op de fractievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, drs. W. K. N. Schmelzer 'Reactionair geluid op partijraads vergadering KVP' is de. in dit ver band veelzeggende, ondertitel van het hoofdartikel in het jongste num mer, dat gewijd is aan de steeds ster- k»r wordende vermogensconcentratie in Nederland en aan de snelle stij ging van de prijzen van onroerend goed en met name van de in ons land zo schaarse grond Het blad gaat met name in op de stelling van drs. Schmerzer, dat 'een sociaal evenwichtige maatschappij tiiet. wordt, bereikt door overheids maatregelen. die in de inkomens- en vermogensverhoudingen als een soort correctie achteraf ingrijpen'. 'Nu nebben wij altijd gedacht.' al dus het NKV-blad. "dat de inkom stenbelasting een belasting naai draagkracht -— in feite wel dege- i.ik een nutrige correctie achteraf was. waardoor dc tegenstellingcr werden verkleind. Waarom zou dit ook niet voor de vermogenvermeer dering kunnen geiden, vooral als deze het gevolg is van ongebreidelde spe culaties?" Drs. Schmelzer wil de richting var belasting op vermogenswinsten niet uit, maar beveelt 'een veel fundamen telere en effectievere aanpak van het vraagstuk aan:, met name democra tisering van de onderneming, winst- deling en bezitsvorming. Hij is tegen uitbreiding van eollee t-ief bezit, omdat er al zoveel centra lisatie van staatsmacht is. 'Het beleic moet thans m eerste instantie geiich, zijn op een duidelijke bevorderinf van de persoonlijke kracht enz.' *.)laar Intussen gaan de vermogens concentratie en de speculatie door.' zo werpt 'Ruim Zicht' hem vinnig tegen. 'Winstdeling, vermogensaan- wasdellng voor werknemers is een moeilijke zaak. In Nederland heeft men daarvoor van werkgeverszijde nooit staan te dringen en het zal dan ook stellig eerst geleidelijk kunnen worden bevochten. En toch is de theorie van de even wichtige maatschappij waar geen a! te grote ongelijkheid in de inkomens en vermogens kan bestaan, niet ai- leen verkondigd door de Partij van de Arbeid, maar ook door de voor standers van een katholieke maat schappijleer. Bevordering van de persoonlijke trachten? Niemand zal ertegen zijn. maar wat kunnen deze uitrichten te- ;en de .welhaast automatische ver meerderingen van de bestaande ver mogens. tegen het verdergaand icheeftrekken van de verhoudingen van bezit in ons land, tegen onge hoorde speculatie? Wat kunnen wij doen als de grond verkocht wordt aan de meest bieden de. ais het schaarse natuurbezit ge bruikt wordt voor de luxe bungalow- bouw of zelfs voor een tweede wo- President Goulart van Brazilië heeft zaterdag een langverbeid de creet ondertekend, waarbij de mi- niumlonen in het gehele land wor den verdubbeld. Er bestaan tien ca tegorieën minimumlonen in Brazilië, aangepast aan de plaatselijke levens standaard. ning In plaats van te worden ge schikt gemaakt voor recreatie in ons verstedelijkte land? Niet de 'persoon lijke krachten", maar de overheid al leen kan hier de zaken regelen Ruim Zicht besluit: 'Het Parool betitelt deze rede als een Behoudend Geluid. Ons lijkt dat een milde uit spraak.' (Van onze soc.-economische redactie) De landelijke vakgroepenvergade- ring van de Algemene Nederlandse Grafische Bond heeft zaterdag te Utrecht met 34X stemmen voor, 16 tegen en 3 blanco de vier nieuwe c.a.o.'s voor de grafische en dagblad bedrijven goedgekeurd. De vergade ring duurde vijf en een half uur. Niet minder dan 37 afgevaardigden ver schenen op het spreekgestoelte om aan de discussies deel te nemen. De bondsraad van de Aleemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond heeft zaterdag te Utrecht de nieuwe bouw- c.a.o. eenstemmig goedgekeurd. (Van een onzer verslaggevers) De baileybrug te Mariaheide over de provinciale weg door het kerkdorp was dit weekeinde een bezienswaar digheid voor de jeugd - zowe! als voor de volwassenen. Een zesjarig meisje uit Mariaheide dat ook be langstelling had voor de brug viel gisteren van een van de steile trap pen en liep een hersenschudding op. Zij moest in een ziekenhuis wórden opgenomen. De belangstelling voor de brug was gistermiddag zo groot «at het verkeer in de knoop gex*aak« te. De hulp van de rijkspolitie uit Veghel was nodig om dit weer in gode banen te leiden. dubbelbrede vooriaarsstoHen 1964 fantasie- XMtfif linnen TE3J ftbrenka um structuur linnen 130 cm breed Morgenvroeg om 9 uur begint 8e verkoop van deze grote partij dubbelbrede stoffen, kreukhersteliend, in een groot sortiment kleuren en dessins, per meter voor Het Spaanse kabinet heeft een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de leerplichtige leeftijd van 12 jaar worctt gebracht op 14. Het ontwerp zal nu doorgezonden worden naar de Cortes, het Spaanse parlement (Van een onzer verslaggevers) Vrijdagavond is de Sl-jarige heer B„ wonende aan de Hortensialaan in Groningen, overvallen door een in dringer die, na de bejaarde man met diens wandelstok te hebben afgeran seld, op de vlucht ging, toen er buren op het hulpgeroep van het slachtoffer afkwamen. De heer B., die een long echtpaar heeft inwonen, was alleen thuis. Om een uur of acht belde de overvaller aan en vroeg om geld. Met een zoet lijntje wist de bejaarde de man de deur weer uit te krijgen. Maar even later kwam hij terug: nu door de achterdeur die niet op slot was. De indringer moest, nadat hij de 91-jarige had afgeranseld, de vlucht nemen zonder dat hij iets kon buit maken. De heer B, kon, na in een zieken huis behandeld te zijn, naar huis worde* teruggebracht.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1