Fraude met oud ijzer: 7 man gearresteerd Booreiland sluit lange reis in alle rust af Geen moeili jldieden bi zoeken naar geschikte pres.-commissaris KLM 130 km unt bouw leidingnet F PHILIPS T.V. 3 MA ANE IEN GRATIS! BEL 116440 |ps mmm Songfestival op TV V leesfabriek in Akkrum 1 mei dicht Jaar voor oneerlijke boekhouder Afwisselende arbeid in de zeevisserij Dagblad staakt verschijning Jaren geknoeid met weegbrug Brand in hotel: 2 gewonden Eenjarig kind in bed gestikt BB in Tie! verhuist heel ziekenhuis Eis 5 maanden tegen roekeloze automobilist Dat is 'n Amstelmanl/AMSTEP Miletic schakelt mr. Kokosky in Jlir. Sandberg krijgt leiding nationale musea in Jeruzalem Kans instorten lege gasbel in studie Uitbreiding gemeente Leiden voorgesteld Cadeaustelsel wordt niet afgeschaft Parkeerwachters in Arnhem bevoegd tot verbaliseren NIEUWE BRON IN HELMOND! HET VRIJE VOLK DINSDAG- 25 FEBRUARI 1964 PAGINA 3 'M;-* Anneke Grönloh is sijn favoriet. Onderhandelingen JSog niet vastgesteld 118 man Drie doden bij botsing Proost: (le eerste, paal zit erin! En als elke Arnstet- man drinkt liij daarop een heerlijk glas prachtpils van AmsteL GRONINGEN, (ANP) Het ka tholieke gewestelijke dagblad „Ons Noorden" zal met Ingang van 1 april niet meer verschijnen. „Ons Noorden" Is In 1881 opgericht. De reden van de opheffing is het geringe aantal abonnees. Een laatste actie om het aantal abbonnees te vergroten heeft niet het gewenste re sultaat gehad. Bisschop James H. Griffiths, waarnemer van het Vaiicaan bij de VN, is maandag op 60-jarige leeftijd in New York gestorven. Advertentie l.M. ALKMAAR (ANP) Vannacht is een café-hotel in Alkmaar totaal uit gebrand. De hotelhouder en zijn echtgenote en vier hotelgasten -wis ten zich met moeite te redden. Omstreeks twee uur brak de brand tilt, vermoedelijk; als gevolg van vuur- vorming in een asemmer, waarin sigarettenpeukjes waren geworpen. Eén hotelgast sprong in paniek uit het raam van de bovenverdieping en begaf zich naar het politiebureau, 'n spoor van bioed achterlatend. Hü bleek een slagaderlijke bloeding te hebben. Een Chinees, die ook uit het raam was gesprongen, liep een wervelfrac tuur op. Hü moest ook in het zieken huis worden opgenomen. De hotel houder en zijn vrouw en de twee an dere gasten wisten het brandende pand in nachtgewaad via de trap te verlaten. Het café brandde geheel uit. Het vuur werd gevoed door olie die uit een gesmolten leiding van een oliekachel stroomde. Na een uur was de brandweer het vuur meester. (Van onze parlementsredactie) De invloed die gasonttrekking op grote diepte zou kunnen hebben op de lormatie van het reservoir-ge steente. en de uiteindelijke gevolgen van deze gasonttrekking aan de op pervlakte worden bestudeerd. Er wordt derhalve aandacht ge schonken aan de mogelijkheid van verzakkingen als gevolg van aard- gaswinning. Minister Andriessen van Economi sche Zaken deelt dit mee In de me morie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting voor 1964 van de Staatsmijnen in Limburg. De loonsverhogingen per 1 januari 1964 betekenen voor de Staatsmijnen een_ lastenverhoging van ruim ƒ38 miljoen. Voor de koolwinningsector zal de lastenverhoging waarschijnlijk voor ongeveer de helft worden gecom penseerd door de prijsverhoging van la Januari. DEN HAAG (ANP) Bij de Tweede hamer is een wetsvoorstel ingediend «at voorziet in een uitbreiding van fle gemeente Leiden van beperkte omvang (U82 ha met 3653 inwoners) om de eigen bevolking te kunnen huisvesten. Het voorstel wü de bestaansmo gelijkheid van de randgemeenten van Leiden niet in gevaar brengen en be vat ook grenswijzigingen tussen an- "ere gemeenten in de Leidse agglo meratie. Ingrijpend zijn de grenswijzigingen voor de gemeenten Oegstgeest en voorschoten. Van de gemeente Oegst geest zullen al. overgaan: naar Lei den: 460 ha (755 inw.); naar Lei derdorp: 15 ha (15 inw.): naar Rijns- burg; 220 ha (630 inw.). van de gemeente Voorschoten zul- 'J® overgaan: naar Leiden: 311 ha (1898 inw.); naar Valkenburg: 102 ba (182 inw.). Verder zullen van de gemeente zoeterwoude 380 ha <1000 Inw.) naar «men overgaan. (Van een onzer verslaggevers) duitse regering tot een welwillender houding te bewegen. Licht deinend op een onverwacht rustige zee heeft maandag het booreiland mr. Cap de laatste mijlen van de schier eindeloze reis Brother George van Texas naar de Nieuwe Waterweg volbracht. Om kwart voor drie Voor de Zwarte Zee dreigde het 's middags dreef het meer dan dertig meter hoge gevaarte, bestemd verblijf in Nederland aanvankelijk om in de Noordzee naar gas of olie te gaan boren, bij Hoek van maar ®rg kort te duren. De Schelde, Holland tussen de pieren. De zwaarste sleepreis, die de nieuwe sleep- eveneens van Leen Smit en Co., was boot Zwarte Zee van Leen Smit en Co. tof nu toe heeft gemaakt, 20ndaShuddag naar Wight gevaren, was daarmee tot een succesvol einde gebracht. dat de rmSn was |el?penge' Zes mannen waren het meest in hebben geleden. Toch moest het bouw- Na het vergaan van de Witte Zee hun sas. Zij zijn bij het vertrek in sel by Wilton Fjjenoord te Schiedam had de Schelde gistermorgen onder de week voor Kerstmis als runners grondig nagekeken worden. Onder de zeer moeilijke omstandigheden vast- op het booreiland gegaan en hebben Amerikaanse kust liep het zelfs wat gemaakt, maar het zag ernaar uit, dat alleen tijdens een oponthoud op lekkage op. maar dit kon onderweg dat h'! bet Libertyschip niet aileen de Bermuda's kunnen verlaten.' Op worden gerepareerd. vlot zou kunnen krijgen. Daarom was het eerste traject hadden de runners, Ook op de dag van aankomst kon het Plan de Zwarte Zee direct terug twee Nederlanders en vier Amerika- Caltex, de oliemaatschappij waarvoor te sturen naar Wight, nen, het in enkele stormen nogal te de Mr. Cap gaat boren, nog niet zeg- Het hoefde niet door te gaan, want verduren, maar na de Bermuda's gen wanneer het eiland weer zee zal in de loop van de avond kwam het kreeg de sleep het veel minder moei- kiezen. Formeel heet het nog steeds, bericht, dat de Schelde het toch al- HJk- dat het zo spoedig mogelijk naar het leen had'geklaard. De sleepboot is nu Uiterlijk leek de Mr. Cap. toen hij Borkumer rif gaat, maar de maat- met de'-Brother George op weg naar gisteren zeer behoedzaam de Nieuwe schappij heeft daarvoor nog geen toe- Rotterdam. Het vrachtschip heeft een Waterweg op werd gemaneuvreerd, stemming van Bonn. Naar verluidt, kapotte machine en ook het roer is niets van de maanden lange reis te zou zij momenteel trachten de West- defect. UTRECHT (ANP) De Utrechtse recherche heeft in het afgelopen weekeinde zes schroot handelaren en een beëdigd weger gearresteerd in verband met ernstige fraudes die de afgelopen jaren zijn gepleegd bij de Verenigde Utrechtse Ijzerhandel N.V. in Utrecht. De dertigjarige weger Van der T. heeft gedurende een reeks van jaren geknoeid aan het mechanisme van de weegbrug die op het terrein van de yzerhandel stond en waarop de vrachtauto's met oud ijzer werden gewogen. Op die manier drukte hij een hoger gewicht af dan werkelijk aangevoerd werd. De schroothandelaren leverden de weegbriefjes bij de administratie van de ijzerhandel in en kregen op die manier meer uitbetaald dan waarop ze recht hadden. Voor de medewer king die de weger verleende, kreeg deze 25 per ton. Vermoed wordt dat op deze wyze voor meer dan 100.006 werd verduisterd. De weger heeft inmiddels bekend. De schroothandelaren, van wie er een afkomstig is uit Bussum en vijf uit Utrecht, zullen voor de officier van Justitie worden geleid. Intussen wordt het onderzoek voortgezet. Niet meer schatten De fraude kwant aan het licht toen één van de personeelsleden van het bedrijf, die reeds tientallen jaren in dienst is, zich bij zijn chef beklaagde over het feit dat hij niet meer kon schatten. Steeds bleken namelijk aangevoerde voorraden aanzienlijk groter dan met het blote oog te schatten was. Besloten werd de aan gevoerde partijen eens na te wegen. Toen bleek dat verschillen aan het licht kwamen van anderhalf tot twee ton op partijen van nog geen twee ton. HAARLEM (ANP) Gisteravond is de ruim éénjarige Karin Bcgaart wonende aan het Elzenplein in Haar lem-Noord, in haar bedje gestikt. Ka rin was de jongste van vier kinderen. De recherche werd ingeschakeld en arresteerde de weger, die iater door sloeg en de namen noemde van de leveranciers die bij de fraude be trokken waren. Het was de directie de laatste jaren wel opgevallen, dat er sprake was van abnormaal hoge verliezen bij doorlevering van het schroot aan de Hoogovens. Dit werd evenwel toegeschreven aan verlies bij het transport en aan corrosie. (Van onze parlementsredactie)' Minister Andriessen en staatssecre taris Bakker van Economische Zaken willen het cadeaustelsel niet volledig afschaffen. Staatsscretaris Bakker merkt in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamc-r over de begro ting van Economische Zaken op. dat een verdergaand optreden van de overheid tegen cadeau-acties alleen noodzakelijk wordt geacht indien de ze acties metterdaad een ordelijk eco nomisch verkeer zouden storen. Dit is op het ogenblik niet het geval. De staatssecretaris realiseert zich wel dat een dergelijke ontwikkeling in de toekomst niet geheel is uitge sloten. Verschillende kamerleden hadden de staatssecretaris gevraagd of de min of meer tot gewoonte geworden kortingen en schenkingen bij de mid denstand niet zouden kunnen wor den verboden of dat. daaraan niet tenminste paal en perk zou kunnen worden gesteld. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) Er worden geen ernstige moeilijk heden ondervonden bij het zoeken naar een geschikte kandidaat voor de functie van president-commissaris van de KLM. Dit heeft minister Van Aartsen geantwoord op schriftelijke vragen, die gesteld zijn door het Tweede-Kamerlid ir. S. A. Posthu mus (p.v,d.a.). Het belang van de KLM brengt met zich mee. dat de grootste voor zichtigheid wordt betracht bij de sa menstelling van de raad van com missarissen. zegt de minister in zijn antwoord. Hij meent, dat voor dege nen, die zich onder de huidige om standigheden beschikbaar stellen voor de functie van commissaris, de honorering niet van overwegend be lang Is te achten. De KLM zal van de toekomstige commissarissen en in het bijzonder van de president-com missaris veel tijd en aandacht vra gen. De minister meent verder, dat de regering via de namens de betrokken ministers optredende gedelegeerde commissarissen bepaald niet volko men verantwoordelijk is voor alle be slissingen in de raad van commissa rissen over de door de directie voor bereide voorstellen. Evenmin meent de minister, dat er sprake is van een overwegende ma té van verantwoordelijkheid van de betrokken ministers. De minister zou, zo is uit zijn ant woord op te maken, in het gesprek op 16 december 1963 met dr. ir. F. Q. den Hollander, toen president-com missaris van de KLM. hem niet na drukkelijk hebben verzocht om het voorstel tot collectief aftreden van deze raad voor zich zelf te doen en met name niet namens de minister. De minister zegt, dat hij aanvanke lijk van oordeel was, dat de presi dent-commissaris uit eigen naam de raad zou kunnen voorstellen collec tief ontslag in te dienen. Later heeft de minister dit oordeel gewijzigd. (Van een onzer verslaggevers) Arnhem is de eerste plaats ln ons land die parkeerwachters heeft aan gesteld die proces-verbaal mogen op maken bij verkeersovertredingen. De parkeerwachters hebben de sta tus van gemeenteambtenaar. De zes mannen zullen vanaf maandag dage lijks van negen tot zes uur 600 park- keerpiaatsa» in het oog houden. De 34 passagiers van een Bra ziliaans vliegtuig dat op 15 februari in het oerwoud van het Amazone gebied moest landen zijn gered. De eerste overievende werd donderdag gered toen een vliegtuig er in slaagde in de nabijheid van de gestrande DC-3 te landen. (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse Gasunie heeft sectie I van het leidingbouwprogramma voor 1964 gegund aan ec-n combinatie van de Heidemaatschappij, Wilton Fijenoord en Morrison en Knudsen River Constructie Maatschappij. Sectie 1 heeft een lengte van 130 km en loopt van nabij Hoogezand naar de omgeving van Zutphen. De leidingdiameter voor dit traject be draagt 90 cm. Over de gunning voor sectie 3, waarvan het 95 km lange tracé van Zutphen naar Boxtel loopt en sectie 4, ter lengte van 110 km van Rave- stein (nabij Grave) naar Geleen, zijn de onderhandelingen in een verge vorderd stadium. Deze besprekingen worden voor sectie 3 gevoerd met een combinatie, samengesteld uit de n.v. Internatio nale gewapende betonbouw, Breda, de grondverbeterings- en ontgin ningsmaatschappij Grontmij n.v. te De Bilt. de n.v. machinefabriek 'Bre da' v.h. Backer en Rueb, Breda en de Sociëté Parisienne pour l'indus- trie électrique (SPIE), Parijs. Voor sectie 4 wordt onderhandeld met een combinatie van de n.v. Ver enigde NBM-bedrijven in Den Haag en de Sociébé Entrepoee SA. te Pa rijs. In sectie 3 zal de buisdiameter 90 cm en in sectie 4 60 cm bedragen. Voor sectie 2, die met een lengte van ca 110 km en een buisdiameter van 90 cm, van Ommen naar nabij Utrecht loopt* is het tracé nat niet geheel vastgesteld. In remain met de invloed op de bouwkosten, kun nen de onderhandelingen pas met vrucht worden gevoerd, lodra hel tracé vastligt. AKKRUM (ANP) De coöpe ratieve Vleescentrale in Rot terdam heeft besloten haar fa briek in Akkrum, waar 118 mensen werkzaam zijn, met in gang van 1 mei te sluiten. Als redenen van dit besluit dat voor Akkrum een zware slag betekent noemt de coöperatie o.m. de nood zaak tot concentratie van werkzaam heden en de overweging dat ook bij de huidige capaciteit zeer belangrijke investeringen nodig zouden zijn om de fabriek draaiende te houden. Over de ontslagregeling voor het personeel en eventuele overplaatsing naar'andere fabrieken van de Vlees- centrale is overleg gepleegd met de ondernemingsraad en de vakorgani saties. Het personeel, dat voor het merendeel in bedrijfswoningen is ge huisvest, is gistei-middag van het ont slag op de hoogte gesteld. De Vleescentrale heeft verder nog fabrieken in Assen, T.yello en Wier den. CULEMBORG. Door het medische sportkeuringsbureau zijn in!963 niet minder dan 399 sportkeuringen ver richt. Deze onderzoekingen werden gedaan door arts L. van Gelder. ROTTERDAM (ANP) De recht bank in Rotterdam heeft vanmorgen de- 41-jarige boekhouder Willem W. uit Gouda, wegens valsheid in ge schrifte, meermalen gepleegd, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twaaif maanden met aftrek van het voorarrest, waarvan" twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. De officier van Justitie, mr. I. H. van de Roemer, vorderde veertien dagen geleden een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. De boekhouder moest terecht staan omdat hij in de periode van 1 mei 1963 tto 1 oktober 1963 zyn vroegere werkgever, de 79-jarige G. J. van Wingerden eigenaar van een aan nemingsbedrijf in Gouda door het vervalsen van betalingsopdrachten voor een bedrag van ongeveer ƒ5000 had benadeeld. (.Van een onzer verslaggevers) Het beeld van Tiel werd vandaag beheerst door BB-vrachtwagens en militaire ambulances, die in het ka der van een speciale BB-oefening van de kring Gelderiand-g patiënten en inventaris van het ziekenhuis Be- thesda van een oud naar een nieuw gebouw vervoerden. Nadat de operatie om kwart over acht vanochtend was begonnen, kwa men de eersten van de 120 zieken om half negen in het nieuwe ziekenhuis aan. dat ettelijke, kilometers buiten de stad ligt. Ruim tweehonderd man BB-personeel, onder wie chauffeurs, gewondendragérs, EHBO'ers, 2HIO- sters, blokhoofden en kringhvofden. begeleidden deze operatie en werkten de verhuizing volgens een van tevo ren opgezet schema in fasen af. Het is niet de eerste keer dat de BB in Tiel aan een oefening een zo nuttig karakter kon geven. Een jaar geleden werd het St.-Andreas- ziekenhuis ook door de BB verhui d. Het was clan ook een erezaak-dat de BB de verhuizing van vandaag, die twee maal zoveel mensen omvatte, op zich zou nemen. ,,De BB,"' zo zegt het kringhoofd, „heeft ook in vredestijd een taak." DEN HAAG (ANP) Uit de prak tijk is gebleken, dat in de zeevisserij de werktijden soms lang kunnen zijn. Hiertegenover staan ook perioden van weinig werk. De accommodatie op de na de oorlog gebouwde schepen is goed en voldoet aan redelijke ver langens. Er zijn nog oude schepen waarop dit niet het geval is. Dit hebben de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. J F. G. M. de Meyer, en de mi nister van Landbouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel, geantwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Egas en Van Lier (beiden PvdA) Er is besloten, het eerste deel van het rapport-Diepenhorst over de zeevisserij te publiceren. Het ver schijnen van het tweede deel wordt in de loop van maart verwacht. De commissie-Diepenhorst heeft geadvi- seeerd tot het instellen van èen ar- beiclsfysiologisch en sociologisch on derzoek naar de werkomstandighe den op de vloot. Hiertoe is inmiddels ook besloten. (Van een onzer verslaggevers) Voor het Bossche gerechtshor stond gisteren in hoger beroep te recht de 2t-jarige student L. S. uit Tilbnrg, die ervan beschuldigd wordt dat het aan zijn roekeloosheid te wij ten is, dat op 3 september 1962 te Vaals drie personen bij een aanrij ding om bet leven zijn gekomen. S. was door de Maastrichtse recht bank veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf en drie jaar intrek king van het rijbewijs. Voor het hof werd bevestiging van dit vonnis ge- eist. S. erkende voor het hof, dat hij die ochtend op de rijksweg te Vaals met een snelheid van 100 km per uur heeft gereden. Hij is daar in botsing gekomen met een stilstaande aan hangwagen. Bij die aanrijding werden drie personen die bij verdachte in de auto zaten gedood. Na de botsing kwam S. op de Unkerweghelft te- echt, daar botste hij tegen een te genligger, waarvan de chauffeur ern stig gewond werd. De procureur-generaal mr. Van Overveldt meende dat verdachte door te snel rijden roekeloos heeft gehan deld. De raadsman, mr. Moskowicz uit Maastricht, was van mening dat S. geen abnormaal risico heeft genomen. Advertentie I.M. Helmond, maandag - Heden morgen heeft Dr. J. e. M. Sweens Burgemeester van Hel mond. onder grote belangstel ling een eerste paal in de grond geslagen. De Amstel Brouwerij in Am sterdam barst- uit haar voegen tengevolge van de steeds stij gende vraag naar Amstel Bier. Ofschoon reeds 7 brouwerijen aan de wereldvraag naar dit veel gedronken bier voldoes, is de bouw van een tweede hrou- werij in Nederland noodzakelijk: geworden. De keuze viel op Helmond door z«n gunstige ligging. Deze nieuwe bron van welvaart is "fcconclsrsciLftttwS de voor geheel Zuid-Nederland an dit terrein, vijf maal zo groot als in Amsterdam, zullen binnen afzienbare tijd millioe- nea liters bier bun weg vinden naar de ware bierliefhebbers. (Van een onzer verslaggevers) Slavomir Miletic, de schepper van het door de gemeente Zaandam af gewezen beeldhouwwerk ,J)e Hout werker," heeft contact opgenomen met de Amsterdamse advocaat mr. R. F. Kokosky. Aanleiding hiertoe was de els van de gemeente Zaandam dat Miletic vóór 16 maart het gipsmodel van „De Houtwerker" verwijderd moet hebben van het terreur van het gas bedrijf Zaanstreek-Waterland. Mr. Kokosky eist nu in een schrij ven aan B. en W. van Zaandam binnen drie dagen schriftelijk be richt dat het college er geen bezwaar tegen zal hebben dat het beeld op het terrein blijft staan totdat het door de gemeente zal zijn betaald. „Daarna zult u er als eigenaar de door u gewenste bestemming aan kunnen geven," zegt mr. Kokosky. Hfj stelt de gemeente bij voorbaat ui gebreke voor de schade die bij eventueel transport aan het model zou ontstaan. AMSTERDAM (ANP) Jhr. W. J. H, B. Sandberg, oud-directeur der Amsterdamse stedelijke musea, gaat op 8 maart naar Israël om de leiding op zich te nemen van de te Jeruza lem in aanbouw zijnde national® musea. Een tiental dagen geleden werd de heer Sandberg benoemd tot voorzitter van de raad van direc teuren.. Het wordt een complex van gebouwen, waarvan de meeste van buiten al Maar zyn. Het is de bedoe- hng dat het in de zomer van 1965 wordt geopend. In de diverse tnu- seumeenheden, die elk een eigen directeur krijgen, zullen de archeo logische verzameling, die van de oude en moderne kunst, judeica, en de verzameling Perzische kunst worden ondergebracht. Het is het plan van de heer Sandberg een deel van het jaar in Israël te verblijven, doch hij zal cr niet permanent gaan wonen. In Frankrijk is overleden Mare voi-fl n"niSte'' j'an Buitenlandse ..aken in de regermg-Bluni van 193S eu later minister van Justitie,

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1