■MHHHHHS! Middenstandsbank uit kritiek op Zwolsman ZU HEEFT tolitta =t2rVG'" ONTBETEN! i 'Loonpolitiek laatste tijd onwaarachtig' Doe niet mee met de categoralen5 Hof eist vier jaar voor doodslag mmm 3 MAANDEN GRATIS! BEt 116440 Hildo Krop gehuldigd in geboortestad Rheumenfum Vergadering Bedrijfsgroep Haven Onderzoek gelast naar ziekte van politieman Minister wil pi'aten over stakingsrecht Deli Mij. sluit basiscontract met Indonesië SÉÉI 'Uitdeel-actie' aardappeltelers uit hele land Met bromfiets verongelukt J. de Later tot buschauffeurs: •- I HET VRIJE VOLK DONDERDAG 27 FEBRUARI 1964 PAGINA 3 mm Zij draait op volle toeren... Hogere vergoeding voor huicartsen Verdere groei Commandotroepen gaan inkrimpen Gered v.-; *1 Opbrengst export eieren gehalveerd Neemt reumatische pijnen weg SENORITAS Gelijke arbeidstijden Vrijdag in Den Haag - Na vrijspraak rechtbank: Afgeketst de jam voor mannen ZWAARDEMAKER (Van onze sociaal-economische redactie) De Nederlandse Middenstandsbank heeft weinis sympathie voor de wijze waarop het Zwolsmanconcern om- éspringt met winkelcentra. In het jaarverslag over 1963 keert de bank zich (zonder overigens de naam Zwolsman te noemen) tegen het bouwen cn beheren van winkel centra 'door exploitanten die zich te zeer door speculatieve en eenzijdig commerciële overwegingen laten lei den.' De toch reeds aanzienlijke stich- tingskosten kunnen, zo zegt het ver slag, resulteren in buitensporig hoge huurprijzen. Wordt er dan ook nog een verband gelegd tussen de huren en bij voorbeeld de omzet, dan kan. het midden- en kleinbedrijf zich in Advertentie I.M, UTRECHT (ANP! De huisartsen zullen de aanvankelijk met de zie kenfondsorganisaties overeengekomen abonnementshonorering voor 1964 alsnog verhogen. Aldus is op een dinsdagavond in Utrecht gehouden vergadering van de Landelijke Huls- artsenvereniging besloten. De verhogingen zijn', van 115.60 tot 16,28 voor de eerste 2000 inge schrevenen en van 11,56 tot ƒ12,12 voor ingeschrevenen boven 2000. Voor farmaceutische hulp van apo- theekhoudende huisartsen wordt de honorering verhoogd van ƒ7,— tot ƒ7.28. De vergadering ging ook ak koord met de herziening van de lan delijke richtlijnen voor controle-ta rieven. De sinds 1961 geldende tane ven worden verhoogd van ƒ4.tot ƒ5.pet* spreekuurcontroie en van ƒ5.tot ƒ6.per visitecontroie. vele gevallen niet in zulke centra ves tigen. •Maar, zo zegt de bank, by ge meentelijke autoriteiten groeit het inzicht, dat het in stry'd kan zijn met zowel middenstands- als consu mentenbelangen, wanneer grond wordt uitgegeven aan niet. recht streeks bij de bedrijfsuitoefening be trokkenen. Ook het grootwinkelbe drijf voelt weinig voor marktwaarde speculaties in onroerend goed, zegt de Middenstandsbank. De Nederlandse Middenstands Fi- nancierings Maatschappij voor Be- drijfsobjecten, een dochteronderne ming van de bank, coördineert en vertegenwoordigt het midden- en kleinbedrijf by enkele winkelcentra. Naast de traditionele financierlngs- vormen kent deze maatschappy ook de mogelykheid van lange ternujn- htmr (leasing). In zulke gevallen i3 deze financieringsmaatschappy be reid de exploitatie van het onroerend goed voor een lange periode ter hand te nemen. De nettowinst is in 1963 in tal van midden- en kleinbedrijven niet ge stegen, aldus het verslag. In 1964 zullen moeilijkheden ontstaan in die branches van midden- en kleinbe- dryf, waar geen forse omzetvergro- ling tot stand komt. De bank hoopt, dat de praktische uitwerking van het prijsbeleid een redeiyke winst niet in de weg zal staan. Wat de bank zelf betreft, houdt de directie de moed erin. Zy laat zich niet afschrikken door de stygingvan de lonen. De directie ziet de ontwik keling van het bedrijf met vertrou wen tegemoet: en verwacht eert ver dere groei. Het ziet ernaar uit, dat over 1964 eenzelfde dividend kan. worden betaald over het kapitaal (dat dan 60 miljoen zal bedragen) als nu over 46 miljoen. De winst steeg in het afgelopen jaar van 11,6 tot ƒ13,7 miljoen, d.i, met 2,1 miljoen. De stijging van de lonen over dit jaar zal aan zienlijk meer zyn en de 2,5 miljoen ruimschoots overtreffen. De directie van de Dank ontleent haar vertrouwen in de toekomst om. aan de sterk gestegen uitstaan de leningen (van 636 miljoen naai* 751 miljoen in 1963) en aan de sta ging van de rente. Daarnaast zal een aantal projecten die in de afge lopen jaren werden ontwikkeld, steeds meer tot de winst bijdragen. Na het balanstotaal steeg nu ook de post crediteuren enz. boven het miljard. De haten namen toe van 36,9 tot 41,9 miljoen, maar de kosten stegen, nl. van 25.2 tot 28,1 miljoen. Deze kostenstijging was voor 89 percent het gevolg van een toeneming van de salarissen en sociale lasten met 2,3 miljoen. Het aantal werknemers van de bank steeg in 1963 van 2358 tot 2522. AMSTERDAM (ANP) Van bevoeg de zijde verneemt bet ANP, dat de N.V. Deli-maatschappij met de Indo nesische autoriteiten tot overeen stemming is gekomen met betrekking tot de distributie van bepaalde In donesische bevolkingsprodukten. Er is een basiscontract afgesloten tussen enerzijds vertegenwoordigers van de Indonesische regering en an derzijds de heer Hickman Price jr., chairman van de International Pro ducts Corporation. New York, als mede de heer J. T. Cremer. chairman van de Imperial Commodities Cor poration, een dochtermaatschappij van de N.V. Deli-maatschappij. even eens te New York. Het contract voorziet in het op richten van een 'Joint venture' die zich zal bezighouden met de distri butie van bepaalde Indonesische be volkingsprodukten op het Ameri kaanse contingent. De Joint Venture' zal zijn hoofdkwartier in New York hebben. De directie zal gezamenlijk worden gevoerd. De belangrijkste activiteit zal zijn de verkoop op het Amerikaanse con tingent via bestaande handelskanalen van hoofdzakelijk rubber. - •"JSSfcSS; w De sleepboot Schelde van L. Smits Internationale Sleep diensten heeft, samen met de sleepboten Achilles en Atlas, gistermiddag de Brother George behouden de haven van Hoek van Holland binnen gesleept. Het Engelse schip, dat van het Liberty- type is, liep verleden week op de rotsen nabij het eiland Wight. De sleepboot Witte Zee (eveneens van Smit), die in de buurt was, moest zijn assistentie staken, daar hy zelf op de rotsen liep. De Schelde, toen al onderweg, kon maandagmiddag vastmaken. Met een viet slaagde de bemannoing erin een lijn over te brengen. De Brother George is inmiddels afgeleverd bij de werf Verolmc op Rozen burg, waar het schip In dok zal gaan. Op de foto: de redder en de geredde. UTRECHT (ANP) Nederland heeft in januari 218.7 miljoen eieren ge ëxporteerd, 47,2 miljoen, minder dan in januari 1963. De opbrengst van deze export daalde relatief veel ster ker, namehjk van ƒ42.7 miljoen vo rig jaar tot 21.8 miljoen nu. Ten gevolge van de moeilijkheden met Duitsland bereikte de export prijs in de week van 27 januari tot 1 februari een dieptepunt van ƒ8.60 per 100 eieren. Advertentie I.M. Advertentie I.M. £cuze vtmtfe&etmerf Een delegatie van de Roemeense communistische partij zal volgende maand een bezoek, aan China bren gen om te spreken over de Chinees- Roemeense betrekkingen en de inter nationale communistische solidari teit. Volgens het persbureau Nieuw- China zal oud-premier Chivu Sioica van Roemenië deel uitmaken van de delegatie. (Van een onaer verslaggevers) De loonpolitiek in de laatste tijd Is met één woord gekarakteriseerd: zij was onwaarachtig. Eerst kon er over 1963 niet meer dan IJ pet. loonsverhoging af. Dat werd 2,7 pet., maar 'onze economie kan er mee in gevaar komen', zeiden sommige bolleboffen van de economie. Eind 1963 volgde de loonexplosie; het werd tien pet., en de praktijk is, dat veie verhogingen vijftien pet. of meer bedragen. In die sfeer ontaardde de loonpolitiek in knoeierij. Dit constateerde de heer W. Huisker, toen hij woensdag in het N.V.-huls te Utrecht de algemene vergadering van de Bedrijfsgroep Haven van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneei opende. In die rede bepleitte h(j ook meer overleg tussen de Noordzeehavens cn het voorkomen van dubbele investe ringen voor havenuitbreidingen. H(j hekelde de afwyzende houding van vele Rotterdamse havenwerkgevers ten aanzien van het overleg. Als gevolg van het sociologisch on derzoek in de beide grote havens is te Rotterdam de Stichting Haven werken opgericht, maar vele werk gevers weigeren aan de plannen tot verbetering van het sociale klimaat in de haven mee te werken. De heer Huisker pleitte verder voor gelijke arbeidstyden in de Noordzeehavens. -Hy vertrouwde, dat nu eindeiyk de werkgevers in de ha vens bereid zouden zijn, voor de be ambten c.a.o.'s af te sluiten. Een aan tal grote werkgevers heeft zich daar toe bereid verklaard. *WU hebben de lof van de CPN niet nodig om te doen wat ome taak is,' zei de heer Huisker, doelende op een pamflet, waarin de CPN zo maar met waardering over het werk van do NW-havenorganisatie heeft gespro ken. Pogingen om categorale organisa ties op te richten, zijn ook nu weer vastgelopen. En dat het O YB zyn invloed in de haven verliest, bete kent dat de bedrijfsgroep haven van de NBV talrijke waardevolle leden kan winnen. Dat ledental is in de driejaarlijkse verslagperiode gestegen van 9.200 tot boven de 12.000, zo deel de de heer Huisker mede. In het NV-huis te Utrecht werd gisteren een vergadering: gehouden van de Bedryfsgroep Haven- AMSTERDAM (ANP) Het Amster- lamse ambtenarengerecht heeft de lenuwarts dr G. A. Ladee uit de ioofdstad opgedragen een onder :oek In ie stellen naar de ziekte pan brigadier J. Bonneveld van de Amsterdamse politie, die al ruim iwee jaar zenuwziek thuis is. De heer Bonneveld beweert dat de ze ziekte is ontstaan na een uit brander van zyh chef, die volgens hem weer het gevolg zou zyn ge weest van vooringenomenheid. Vorig jaar besliste de hoofdcom missaris van politie dat de bezoldi ging van de brigadier met een derde moet worden verminderd om dat hy verhinderd is dienst te doen. Tegen deze beslissing tekende de heer Bonneveld beroep aan omdat hy van mening is dat de zenuw- ?>kte tengevolge van de dienst is ontstaan. Het ambtenarengerecht heeft by de interlocutoire uitspraak ook bepaald, dat een onderzoek dient te worden ingesteld naar de bevoegdheid van de hoofdcommis saris van politie om het sa'aris te (Van onze parlementsredactie) Minister mr. Y, Schoiten van Justitie zal binnenkort met het be stuur van de Stichting van de Ar beid het vraagstuk van bet stakings recht bespreken. De aanleiding tot bet overleg vormt de onlangs be ëindigde staking in de Schevening- sc vissershaven. Minister Scholten deeide dit dins dagmiddag mee in de Eerste Ka mer bij de voortzetting van de be handeling van zyn begroting. De bewindsman noemde de sta king in de Scheveningse haven een ernstige zaak, omdat daarbij met name twee facetten naar voren wa ren gekomen: 1. De vraag van het gezag van het recht; 2 De vraag van de positie van de vakvereniging in het huidige maat schappelijke bestel. De legislatieve zijde van het ge beurde in Scheveningen gaf de mi nister voldoende aanleiding om zich ts verdiepen in het stakingsrecht. Na het overleg met het bestuur van de Stichting van de Arbeid zal de regering haar standpunt ter zake be palen. Het Romeinse dagblad H Quotl- diano, orgaan va® de katholieke ac tie, zal per 1 maart a'orden opgehe ven. Korten. Tijdens de benanaeung van deze zaak voor het ambtenarenge recht werd twee weken geleden deze bevoegdheid in twijfel getrokken en werd de vraag opgeworpen 'f hier toe niet uitsluitend de burgemees ter als hoofd van de politie bevoegd zou zyn (Van een onzer verslaggevers) De aardappeltelers in Nederland gaan de onlangs door de Flakkeese boeren ondernomen aardappelactie kracht bijzetten. De Flakkeese uitdeelactie heeft niet het verwachte effect gehad. Wel heeft de minister besloten 25.000 ton aardappelen uit de markt te halen, maar tot heden is het bij dit besluit gebieven. Vrijdag komen uit alle streken van het land aardappeltelers samen bij de rotonde Ypenburg by Den Haag. Iedere afdeling zal aanwezig zyn met drie vrachtwagens verpakte aardap pelen, te zamen 14.500 zakjes, waarna de politie in Den Haag de wagens naar verschillende richtingen zal dirigeren. Men verwacht een stoet van ongeveer 120 auto's. (Van een onzer verslaggevers) Te Venlo viel woensdag de 47-jari ge heer A. Breuers met zijn bromfiets, nadat hij de stoeprand had geraakt en het evenwicht .erloor. De man werd daarby zo zwaar gewond, dat hij bij aankomst in het ziekenhuis overleed. De echtgenote van de heer Breuers, die op de duo meereed, kwam met de schrik vrij. De 28-jarige G. M. Gelderloos uit Uithoorn is woensdagmorgen om het leven gekomen, toen hy met z(jn bromfiets op de provinciale weg Am sterdamEdam, naby Monnikendam, in botsing kwam met een personen wagen. De heer Gelderloos had de macht over het. stuur verloren, waardoor hy van het fietspad op de drukke ver keersweg terecht was gekomen. Hy werd op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. Gisteravond is de 77-jarige heer Th. C. Leenders uit Eist (Gld.) door een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hy stak plotseling met zijn fiets de Grote Molenstraat in Eist over en werd door een personenauto aangereden, riij is nadien in het St.- Elisabethgasthuis te Arnhem over leden. De 18-Jarige drukker E. Rietber gen uit Den Haag is gisteravond bij een verkeersongeluk ernstig gewond en vannacht aan de gevolgen over leden. Hy verleende op een kruispunt In Den Haag op zijn bromfiets geen voorrang aan een personenauto en werd door deze auto aangereden. Met ernstig letsel aan rijn hoofd werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. (Van onze soc.-econ. redactie) Een categorale organisatie is ge vaarlijk voor de werknemers. Zij stelt zich niet in op het algemene belang van de werknemers, maar op het eigen groepsbelang. De harde leer school van de praktijk heeft echter geleerd, dat het lot en de sociale po sitie van alle werknemers een en on deelbaar Is. Zy hebben gelijke be langen. De categoralen proberen hun eigen positie te verbeteren, desnoods ten koste van andere groepen werk nemers. Z|J verbreken onze eenheid. In deze geest sprak de heer J. de Later, voorzitter van de bedryfsgroep beroepsvervoer over de weg van de Nederlandse Bond van Vervoersper soneei (een NW-bond) vanmorgen te Utrecht ter opening van de drie jaarlijkse algemene vergadering va® de bedrijfsgroep. Hy zei dit omdat er na de bussta king van vorig jaar november een categorale vereniging van buschauf feurs is opgericht. Hy deed een ern- (Van een onzer verslaggevers) Na een voortgezette behan deling door het Bossche ge rechtshof heeft de advocaat- generaal, mr. Witsen-Elias, vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist te gen L. van E., thans wonende te Elsloo. Deze wordt ervan beschuldigd dat hij op 6 augustus 1962 te Schyndel zyn zoon Tyn een messteek heeft toegebracht waaraan deze enkele da gen later is overleden. De Bossche rechtbank had ver dachte vrijgesproken waarna de offi cier van Justitie, die eveneens vier jaar gevangenisstraf had geëist, te gen dit vonnis appel had aangete kend. Het Hof had vorige maand de zaak aangehouden om getuigen op te roepen die een duidelijk beeld kon den geven van de persoon van ver dachte en zyn gedragingen in het ge zin. De dodeiyke steek was aan de zoen toegebracht na een woordenwisseling met de vader. De moeder was het huis uitgelopen en verder was er niemand in huis. Verdachte zelf ver klaarde dat niet hij het mes in de hand heeft gehad, doch dat de zoon het zelf van tafel had genomen en zich daarmee op hem wilde werpen. Hy zou zich met een pannendeksel hebben verweerd. Daarop zou het mes zijn afgeketst ett de xoon zelf hebben getroffen. Deze lezing van het gebeurde was reeds door dr. Zelden- rnst als onmogeiyk gekwalificeerd. Bovendien werd thans door de echt genote van verdachte als getuige ge hoord. verklaard dat er nooit messen op tafel werden gelegd omdat leder een in huis bang was van de vader die herhaaldelijk als een wildeman tekeer ging. De vrouw die buiten aan de deur had gestaan, had haar man horen roepen: 'Ik steek je kapot" en had gehoord dat de tafellade geopend werd waarin de messen lagen. De kinderen verklaarden eveneens dat de man thuis een waar schrikbewind uitoefende. De advocaat-generaal achtte het bewys voldoende geleverd. De raadsman, mr. P. Scheefhals uit Den Bosch hechtte weinig waarde aan de verklaringen over verdachte en wees erop, dat de oudste dochter zich geheel anders over haar vader had uitgelaten. HU bepleitte vrij- spraak. Arrest van het Hof op II maart. stig beroep op alle werkers in het wegvervoer geen medewerking te geven aan wat hy noemde het heil loze streven van deze club. De doel stellingen ervan betekenen dat de democratisch gekozen vertrouwenslie den van de bond van buitenaf onder curatele worden gesteld. Maar het is de taak van de leden om het beleid van de bestuurders te beoordelen. Daar hebben zy geen categorale ver eniging voor nodig, aldus de heer De Later. Adviesorganen Het bedryfsgroepbestuur wil een commissie instellen om te onderzoe ken of de vakgroepbesturen groter kunnen worden gemaakt en anders samengesteld kunnen worden door de diverse functiegroepen meer bij het uitbrengen van adviezen te betrek ken. De heer De Later vond dat de bond voor de buschauffeurs en het Van Gend en Loos-personeel tot een zeer behooriyke c.a.o. Is gekomen. De on derhandelingen over c.a.o.'s tourwa gens, ongeregeld vervoer, groepsver- voer. beroepsgoederertvervoer en huurauto's en taxibedrijf lopen nog. alsmede de besprekingen over I.jori ver betering van HTM-personeel. Als belangrijke taken voor de ko mende periode zag de heer De Later: verbetering van de sociale positie van de werknemers in het wegver voer, een betere vakantieregeling voor het rijdend personeel en de totstand koming van het internationale werk boekje. Hij begreep er niets van waarom het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat het rapport van de 'com missie vermoeidheid chauffeurs' niet voor publikatie vrijgeeft. Verwijder ze De heer H. ter Heide, voorzitter van de afdeling Doetinchem, drong er in het begin van de vergadering op aan. de leden die aan de catego rale chauffeursband hun medewer king verlenen, uit de organisatie te verwijderen. De vergadering gaf onder krachtig applaus en met algemene stemmen haar goedkeuring aan het bestuurs beleid in de afgelopen drie jaren en herkoos voorzitter J. de Later en de overige bestuursleden. Advertentie LM. NEEMT VAKER f 1.12 in beker of pot De 59-jarige Alois Visliiaber, voor malig plaatsvervangend, commandant van een Duitse politiepost ia bezet Polen, staat in Karlsruhe terecht we gens moord op minstens tien joden. In 1962 z(jn 15.682 personen uit Denemarken geëmigreerd en imms- greerden er 24.745, aldus hst Deense bureau voor de statistiek. Julius Surdez, bekend folklorist ln 5LBen^er Jura 86-jarige leef tijd m Bern overleden. Advertentie 1JV1 MEENT22-34TEL116440 OVÊftSCROORPSSIHAAttj tO-41225' GIETHOORN (ANP) Toen ik •ens mijn aardrijkskundeles niet ken de, zei de leraar: 'Het is niet erg, je komt toch Steenwijk niet uit.' Dit vertelde de Amsterdamse stadsbeeid- houwer Hildo Krop op de ere-tentoon- stelling die gistermiddag in zijn ge boorteplaats Steenwijk, ter gelegen heid van zijn tachtigste verjaardag is geopend. De jubilaris had met zijn echtgeno te kinderen, zusters en broers tie gehele dag in Steenwijk doorgebracht en vele Steenwijkers van ongeveer gelijke leeftijd hadden de gelegenheid aangegrepen de beeldhouwer, die vroeger met hen op school was ge weest te feliciteren. Ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag werd een ere-comité sa mengesteld, waarin zitting hebben: ir. J. B. G. M. ridder de Van der Schueren, oud-coimni3saris der Ko ningin in de provincie Overijsel te Zwolle, mr. G. van Hall, burgemees ter van Amsterdam, prof. dr. N. R. A. Vtoom. directeur van de Rijksaca demie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam, dr. Victor E van Vries land. letterkundige te Amsterdam, mr. R. v. d. Berg, wethouder van Fi nanciën en Kunstzaken b« Amster dam en mr. A. de Roos. lid van de Raad van State ts Amsterdam. De genodigden werden verwelkomd in de grote zaal van hotel De Gou den Sngel door de voorzitter van het werkcomité, de heer J. Voetelink. oud-burgemeester van Steenwijk. In deze zaal is tot en met 4 maan een ere-tentoonsfcelling van werken van Hildo Krop ingericht. De heer Voeteiink sprak in zijn openingswoord over het leven van Hildo Krop. Sprekende over de veie kunstwerken, die Hildo Krop heeft vervaardigd, zei de heer Voeteiink: 'Steenwijk, zijn geboorteplaats, is er echter maar karig afgekomen, want hier staat maar één beeld houwwerk van Hildo Krop, name lijk het verzetsmonument.' Aan het slot van deze bijeenkomst heeft Hildo Krop woorden van dank gesproken voor alle hulde, die hem op rijn tachtigste verjaardag in zilt) geboortestad werd gebracht." De ere-tentoonstelilng bevat 21 wer ken van Hildo Krop. Deze expositie wordt van 24 maart tot 24 april ge houden (n het Amsterdams Stedelijk Museum. Tijdens deze expositie zul len er 41 kunstwerken van Hildo Krop te zien ziin

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1