Dr. Vondeling: 'De landbouw zit in een gevaarlijke slip i T&iOVi Osse garagehouder blijkt boksen nog niet vergeten Geduchte afranseling voor twee overvallers '98 W egv erbindingen met Deltagebied: hoge prioriteit Joden vergassen op nieuwjaarsdag ,In één dag schoten we er duizend dood' Zigeuner koning gestorven 'STIJGING GRONDPRIJZEN MOET WORDEN VOORKOMEN' k^Tfe Zeg het met bloemen 'Niets gebleken van ongewenste handelingen door artsen' Vorst? Vorstelijke soepen! wintersoepen Menselijke kant Stimuleren Snelle ontwikkeling HET VRIJE VOLK VRIJDAG 28 FEBRUARI 1964 PAGINA 8 68 ct 78 ct (Tan onae landbouwredacteur) *T'e gaan wetsontwerpen indienen om verdere stij ging van de grondprijzen te voorkomen. Ik hoop dat men die in de Tweede Kamer zal aanvaarden. Ik ver wacht niets anders. Men treedt ook op tegen hogere prijzen voor celstofluiers en kroketten en van kleine mannen met fietsenstallingen.' Aldus dr. Vondeling in zijn slotwoord voor het Agrarisch Con gres van de Party van de Arbeid, dat gisteren in Utrecht is ge houden. nubeduidend goedkoper „Alles rechts'* Niet in orde termeuier» xiin FRANKFORT (Reuter, I>PA) De Weense arts dr. Fritz Wolken heeft donaerdag voor de tweede maal als getuige in het Auschwitz-proces in Frankfort, enige van de ervaringen meege deeld die hij opdeed in de jaren 1943 tot 1945, toen hij als ge vangene in Auschwitz werkzaam was. SS-er gedood tiiiii!f!iii!ti!i!i:imii«mii!fimiiimiiiif!iitiiiiiiii!iiitiiïti!iiiii!!ïiiiiii(i!mimifii!im!!iiitiHiiiiini:iitmitm!!mmiii(iuimtimmffiiiiiniri!mi!m!iit Doodgeslagen FEEST VOOR SS IN' AUSCHWITZ Injecties Advertentie I.M. Het kwik daalt, maar de stemming stijgt! Want U brengt Knorrwinter- soepcn op tafel. Binnen 20 minuten! Hollandse Erwtensoep met echte erwten Bruine Bonensoep met hete bonen De Nederlandse landbouw rit, naar de mening van dr. Vondeling, midden in een gevaarlijke slip. 'W'ij staan nog aan het begin van revolu tionaire ontwikkelingen. Bijna niets is meer onmogelijk.' 'We experimenteren op allerlei gebieden in de landbouw,' zei dr. Vondeling, 'maar aan een goed on derzoek naar andere bedrijfsvormen voor de landbouw is vrijwel nog niets gedaan. We hebben een paar experimentele boerderijen. Het zou den er honderden moeten zijn.' Over de verontrusting in de land bouw zei dr. Vondeling, dat hij dia wel begrijpelijk vond. De bedrijfsre sultaten zijn de laatste jaren slech ter gewerden, de prijzen van de grond zijn gestegen, hogere pacht prijzen moeten onherroepelijk volgen en we naoaen een minster van Landbouw (de tegenwoordige minis ter-president mr. V. G. M. Marljnen) die van toeten noch blazen wist, 'Ik heb gezegd, dat een slechte mi nister van Landbouw best een goe de minister-president kan zijn,* al dus dr. Vondeling. 'Ik ben blij dat ik gezegd heb: k a n z ij n.' Partijvoorzitter J. G. Suurhoff had het congres 's morgens met een kor te toespraak geopend. Hij wees er daarin op dat men toch vooral ook de menselijke kant van de land bouwvraagstukken niet uit oog moest verliezen. De deelnemers bespraken vervol gens in twee discussiegroepen een aantal vraagpunten, waarbij bleek dat men zich toch wel ernsöge zor gen maakte over de voortgaande (Van een onzer verslaggevers) „Suppers, het zijn allemaal voltreffers geweest", zei dr. Van Dijk gisteravond, nadat hij op het politiebureau in Oss twee jongens had onderzocht, die de 43-jarige garagehouder Johannes Suppers tij dens een taxirit in de polder tussen Oss en Lith hadden overvallen. De vroegere amateurbokser (thans nog voetballer en directeur van een kindercircus) gaf de beide jongemannen echter zo'n geduchte afranseling, dat de overval mislukte. Johannes Suppers had gisteren een drukke dag. Hij moest voort durend rijden voor een jubileum van Organon. Daar tussen door kwam dan het ritje met de negentienjarige V. d. H. uit Maren (gemeente Lith) en de twintigjarige Van O. uit Oss, die zich uit een café lieten afhalen. Eenmaal in de polder zei Van O., die naast Suppers in de taxi zat: „chauffeur, stop eens even, ik moet overgeven." „Toen begon ik de zaak vreemd te vinden," vertelde Johannes Sup pers ons vanmorgen." Je zag aan de man, dat hij niet moest overge ven." Van O. ging uit de wagen, stond even bij een boom en kwam terug. De rit werd voortgezet, „Ik zat alweer gauw op zo'n 130- 140 kilometer," vertelde Suppers, toen Van O. ineens het contactsleu teltje greep en de motor uitschakel de en mij bij de schouder greep." Het kwam helemaal onverwachts voor Suppers. „Je leest wel eens van overvallen op taxichauffers en dan zeg ik wel eens: ..dat moeten ze mij eens leveren." Maar het is toch een raar gevoel als ze je Ineens pakken. Je weet niet of ze een wa pen bij zich hebben en je raakt eigenlijk een beetje in paniek." Suppers wist zich los te rukken en buiten de wagen te komen. „Het was een geluk, dat die jongens de sluiting van de wagen niet kenden. Advertentie I.M. Morgen begint de verkoop van een grote partij keperflanellen herenpyjama's, die in ons klimaat bepaald géén luxe zijn, maar nu voor een ongekend lage prijs. Herénpyjama's van een pracht kwaliteit sterke keperflane' In vlotte streepdessins. Heerlijk warme, luxe pyjama's In royale maten, koopt U nu voor nog géén zeven gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint de speciale verkoop van deze keperflanellen herenpyjama's In de maten 48 t/m 56, in diverse kieursteliingen, voor i* -* Géén te/, of schrift best Daardoor waren zij er niet zo vlug uit en kon ik ze een voor een af werken." Kort geleden heeft Suppers zijn linker duim gebroken. „Ik moest dus alles rechts doen. Dat is altijd mijn sterkste vuist geweest. De linker heb ik alleen maar gebruikt voor stopstoten. Ik gaf Van der H. een rechtse op zijn oog. Toen was hij even versuft en kon ik hem nog een trap in zijn zij geven. Daarna heb ik Van O. in de sloot gegooid. Hij kwam eruit en toen heb ik hem er nog eens in gegooid. ,JEr was inmiddels een auto met arbeiders gestopt. Die bleef een meter of vijftien verder staan," vertelde Johannes Suppers. „Ik riep nog: „Ik ben overval len." maar er kwam niemand uit." Zo handelde Suppers (met een paar duizend gulden op zak, die hij door de drukte van Organon nog niet naar de bank had kunnen bren gen) de zaak alleen af. Toen van O. voor de tweede keer in de sloot lag, dacht ik: ..Nu moet de justitie het maar verder doen. Ik sprong in mijn auto en reed weg. De jongens klommen nog op de achterbumper, maar daar zijn ze afgevallen. Suppers haalde poiitie-assistentie in Oss. Met twee wagens, waarin onder andere ook Martin en Willie, broers van Johannes Suppers, gin gen zij de polder in. Daar zag Jo hannes Suppers een auto aankomen, waarin op de achterbank twee man nen zaten weggedoken. Hij stopte onmiddellijk. ..Daar zijn ze." zei hij tegen de politie, die direct rechts omkeert maakte. Het was de auto van mevrouw Draaisma, echtgenote van een vee arts In Oss. De twee jongens had den haar in de polder gedwongen te stoppen door midden op de weg te gaan staan. Eenmaal in de auto zei den zij tegen mevrouw Draaisma ter verklaring van hun verwondin gen, dat zij 'met de bromfiets over de kop waren geslagen. „Waar is de bromfiets dan?* vroeg mevrouw Draaisma." Die heeft Pietje Verbruggen met zijn vrachtwagen meegenomen naar Oss," zeiden de jongens. Toen zij geen antwoord hadden op de vraag van mevrouw Draaisma waarom zij niet op die wagen mee konden, wist zij, dat het niet in orde was met haar twee passagiers. Zodra me vrouw Draaisma bij de eerste hui zen van Oss was, zette zij beide jongens resoluut uit de auto. Precies op dat moment had de po litie de wagen van mevrouw Draais ma ingehaald. De beide jongens bo den zwaar verzet en de politie moest de gummiknuppel gebruiken. ..Een sloeg er een keer mis." vertelde Mar tin Suppers, "en raakte mij." De jongens werden overmeesterd en naar het politiebureau gebracht. Daar werden zij geconfronteerd met Johannes Suppers, die behalve wat vuil op zijn colbertjasje alleen een dikke rechterhand had. Het laatste woord van Van O. die vorig jaar een 69-jarige landbouwer overviel, tegen Suppers was: „Jouw gezicht vergeet ik Met, ik krijg je nog wel. Suppers is er niet bang van ge worden. „Ik ga geen extra veilig heidsmaatregelen nemen in de wa gen. Het is het mooiste als je het met je blote vuisten af kunt Ik voetbal nog en dat is een voordeel. Je bent in goede conditie. Anders had ik het gistermiddag niet ge red." Van O. en v. d. H. worden maan dag voor de officier van Justitie in 's-Hertogenbosch geleid. Advertentie I.M. enbestel tijdig! «USing van de grondprijzen. Verder wilden de deelnemers dat bij het overheidsbeleid het accent in de eer ste plaats zou komen op het struc tuurbeleid en dan pas op het prijs beleid. De rapporteur van één der groepen, vergrijsd in dienst van de agrari sche congressen, deelde mee dat dit het eerste congres was waarop niet over de melkprijs was gespro ken. De hew C. Egas. lid van de Twee de Kamer, benadrukte daarna nog maals de grote noodzaak van een doortastend en breed opgezet struc tuurbeleid. 'Men moet dit.' zei hij, •niet verwarren met een cultuur technisch beleid. (Een wat duurder woord voor ruilverkavelingen.) Bij de ruilverkavelingen moeten we een vraagteken zetten. Waar het nu om gaat is: ontsluiting door méér en betere wegen, een beter water beheersing en ruimtelijke indeling. Maar het gaat ook om de mentali teit. De instelling van de boeren is héél belangrijk en daar kan ook nog wel wat aan veranderen.' HU pleitte in het kader van het nu langzamerhand een beetje vorm krijgende Ontwikkeïings- en Sane- rfhgsfonds voor stimulering van de boerenhulpverleningsdiensten. Het zou ook goed zijn wanneer het Land- Landbouw-Economlsch Instituut haast de gemiddelde produktiekost- prifzen van de landbouwprodukten ook de hoogste en de laagste eens berekende. Sommige boeren komt de melk op 20 cent produktiekosten. bij anderen, is dat 40 cent. Zo groot zijn de verschillen. •Er is,' zei de heer Egas, 'een snelle ontwikkeling gaande. We moe ten nu oppassen voor dogma's en stokpaardjes. Nieuwe initiatieven moeten gestimuleerd worden. Waar boeren willen samenwerken moet men hen daarbij helpen, zoveel mo gelijk-* Ir. H. Vredeling, lid van de Twee de Kamer, wees óók op de mogelijk heden van samenwerking en noemde daarbij een frappant voorbeeld uit Frankrijk, waar samenwerking wé! gestimuleerd wordt. 'Ons landbouwbeleid van nu is,' zei hjj, *niet voldoende afgestemd op het feit dat de boeren met de rug tegen de muur staan. De ontwikke ling gaat bijzonder snel. We hebben allemaal achter de feiten aangelo pen. De problemen, die de bedrijven van 10 hectaren nu kennen zullen over enkele jaren in nog véél scher pere mate de problemen zijn voor de bedrijven van 20 hectaren. Besinning op ons ruilvcrkavelïngs- beleid is dringend nodig. De vraag waar we heen moeten met de ruil verkaveling ia met miljoenen gul dens geladen. Jaarlijks wordt er méér dan honderdmiljoen voor uit getrokken en men kan zich afvra gen of dit wel juiste investeringen rijn. Ook op het ogenblik moeten we ons wat ontwikkling van de land bouw betreft nog afvragen of er wel iets verandert. We hebben de indruk door de houding van de minister dat alles nog bij het oude blijft.' Ir. Vredeling deed de suggestie dat de helft van de bestuursleden van het Landbouwschap voortaan jonger dan 40 jaar zou moeten zijn. Dat zou dit schap goed doen. Over minister Biesheuvel zei hij: 'De mi nister heeft de wijsheid om de ko mende problemen aan te pakken. Hij moet echter nog tonen dat hij het ook durft. In de komende jaren zal hij veel moed nodig hebben.' Advertentie I.M. voor moei u toch tal] Als U met de aankoop van Uw kousen niet op een gulden hoeft te kijken... och, dan Is dit geen aanbieding voor U. Maar als U dat wel raakt... kom dan morgen eens kijken in onze kousenafdeling, want dan koopt U eerste keus Nylons, 20denier, naadloos, in alle maten voor nog gééf» negentig cent per paar. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze Nylons. 1e keus, naadloos in alle maten, per paar voor UTRECHT (ANP) Op de algemene vergadering van de Staatkundig Ge reformeerde Partij die gisteren in Utrecht gehouden werd. is een tele gram aan de Koningin gezonden, waarin uiting wordt gegeven aan de verontrusting en bezorgdheid over de overgang van prinses Irene naar de R.-K. Kerk. Volgens de SGP druist deze stap in teeen de historie van ons land. DEN' HAAG (ANP) Er wordt naar gestreefd de gehele ontwor pen verbinding brug Numansdorp—Rotterdam binnen zo kort mo gelijke tijd te voltooien. Hoewel aan deze verbinding een zeer hoge prioriteit wordt gegeven, dient in aanmerking te worden gnomen, dat de kosten van deze nieuwe verbinding, waarin ook een nieuwe brug over de Oude Maas bij Heinenoord moet worden opgenomen, een veelvoud bedragen van die voor de eigenlijke brug bij Numans dorp. Gezien de samenhang van het werk met de totaliteit van taken op wegen- bouwgebied, zal 't tijdstip van volle dige voltooiing uiteraard mee afhan kelijk zijn van de mogelijkheid van in passing in de binnen het .aam der toekomstige financiële mogelijkheden te realiseren uitvoeringsprogramma's. Dit deelt de minister van Verseer en Waterstaat, mr. J. van Aartseri, mede in antwoord o4 schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Posthumus ip.v.d.a.' over de wegverbindingen naar de in aanbouw zijnde afsluit dammen en bruggen tn het Deltagebied. De minister zegt, dat de plannen zo zijn en worden opge zet. dat al deze werken op het mo ment. dat deze voor het verkeer ge bruikt kunnen worden, door verbin dingswegen zullen zijn aangesloten aan het bestaande wegennet. Naarmate het verkeer drukker wordt zullen deze verbindingswegen verder worden doorgetrokken De noodzaak daartoe doet zicli thans reeds ge voelen voor de noo-delyke verbin ding van de in aai bouw zijnde brug by "Numansdorp, waar het bestaande wegennet niet geschikt geacht moet worden om het ten gevolge van de brug te verwachten extra verkeer te verwerken, zonder dat hierdoor ver- keersbezwaren optreden. Sedert aan de N.V. Brugverbm- dlng Haringvliet toestemming is verleend tot de bouw van de "brug bij Numansdorp. is het verkeer op het bestaande wegennet in sterkere mate toegenomen dan mocht wor den verwacht. Bovendien zal de brugverbinding nog meer verkeer aantrekken dan destijds kon wor den voorzien, doordat inmiddels door de provincie Zeeland de bouw van de brug over de Oosterschelde ter hand is genomen, zodat een doorgaande verbinding Rotterdam brug NumansdorpGoereeOver- f lakkee Grevelingendam Schou - wen Duiveland—Oosterscheldebrug Noord BevelandZuid Beveland en Walcheren tot stand komt. De voorbereiding van een dergelij ke verbinding kost belangrijk meer tijd dan de brug. Niettemin zal, wanneer de brug bU Numansdorp in juli door het verkeer in gebruik zal kunnen worden genomen, in noorde lijke richting kunnen worden be schikt over één rijbaan op de nieuwe verbindingsweg (rijksweg 19) tot Klaaswaal, waar dan vooralsnog de bestaande verbinding naar en over de Barendrechtsebrog moet worden gevolgd. Een overeenkomstige verbinding zal zich aan de zuidzijde van de brug uitstrekken over de dam op de Hel legatplaten tot de regionale .erbin- ding ZaltbcmmelOude Tonge, waar kan worden overgegaan op «te nieuwe toegangsweg naar de Grevelingen dam, zodra de wegverbinding over deze dam gereed zal zijn. Op de brug zal op het tijdstip van ingebruikstelling ook nog slechts over één rijbaan kunnen worden be schikt. <Van onze parlementsredactie) Er ts de staatssecretaris van Soci ale Zaken en Volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartel*, niets gebleken 'van het op grote schaal plegen van ongewenste handelingen door vele artsen'. Dit oordeel is mede gebaseerd op een regelmatig en in- tensief contact met de ziekenfond- i sen en de aan de ziekenfondsen ver bonden controlerende geneesheren- De staatssecretaris antwoordt dit op vragen van de Tweede Kamerle den Maenen en De Vreeze <k.v.p.), vragen die gesteld waren naar aart- leiding van een uitlating van de Utrechtse chirurg P. Koppert. Deze had nl. gezegd, dat hjj duizend ke ren een verkeerde diagnose had op gegeven om zjjn patienten-zieken- fondsleden geneesmiddelen te kunnen voorschrijven, waarop zy bij een juiste diagnose geen recht gehad zouden hebben. Hij had eraan toege- dezelfde op oe minister van Buitenlandse Zaken van Israël, mevrouw Golda Meir (links) heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Anne Frank-huis te Amsterdam, waar zij het borstbeeld van Anne Frank bewonderde. Dr. Wolken zei dat op 19 septem ber 1944 meer dan 300 joodse gevan genen werden vergast „ter viering van het, joodse nieuwjaar". Verder vertelde hij hoe een groep van 90 kinderen naar de gaskamers werd gebracht, onder leiding van een 14- jarige jongen. De jongen had tegen de kinderen gezegd, niet te huilen. „Jullie hebt gezien hoe ze jullie ouders en groot ouders hebben gedood. Nu Is het jul lie beurt. Maar wij zien elkaar In de hemel weer." zo had het. kind tot zijn lotgenootjes gezegd. Tegen een SS'er had de jongen gezegd: „Maar jij, geloof jij maar niet dat Je vrijuit zal gaan voor wat je doet." De Jon gen was volgens dr. Wolken hierna geslagen. ..maar hij had gezegd wat gezegd moest worden." De getuige schetste hierna nog enkele voorvas ten met kinderen in Auschwitz. Dr. Wolken vertelde vervolgens hoe hij eens per ongeluk tussen een groep zieke gevangenen terecht was geko men. die vergast moesten worden. Ternauwernood had hy de dood kunnen ontlopen. zenden lichamen werden verbrand. Nachts was de hemel bloedrood en als de wind uit de verkeerde rich ting kwam, hadden we de stank van gebrand vlees in het kamp." aldus de Weense arts. Vervolgens ging dr. Wolken na der in op wat hij noemde .het ge bruik van de lichamen." Het haar van de vrouwen werd afgeschoren om te worden gebruikt als matrasvul lingen. gouden tanden werden uit de monden gebroken en een groep vrou wenartsen onderzocht de vrouwen op verborgen juwelen. De getuige sprak daarna over transporten van „naakte, huilende vrouwen" op weg naar de gaskamc ..Zij riepen naar ons, mannen, om hulp, maar wij konden niets doen." zo zei hij. Aan het einde van de ko- lonne reed een rodekruisvagen. Maar daar zaten geen zieken in. Daar werd het vergif in vervoerd. ••••••••••••••••••••••a ten zo zwaar hebben mishandeld, dat deze korte tijd later stierf. Dr. Wolken zei dat de SS'ers dik wijls zonder aanleiding een bloed bad onder de gevangenen hadden aangericht. Uit wraak voor de door een kampbewoner om het teven ge brachte kampfunctionaris Schil- linger werd op 25 oktober 1943 het vuur geopend op gevangenen. Hier bij waren volgens de getuige 13 do den en veel zwaargewonden geval len. SS-bewakers hadden onder elkaar gewed op 50 meter afstand gevange nen met een schot in de nek te kun nen doden Een onvoorstelbare tragedie noem de de Weense arts het vergassen van 299 kerngezonde meisjes en twee zui gelingen in het jaar 1944. BRINSWIJK (Reuter) Drie getuigen in het proces tegen vijf voor malige SS-oflicieren, dat in Brunswijk wordt gehouden, hebben donderdag de aanwezigen in de rechtszaal met ontzetting geslagen door hun relaas over het neerschieten —in „honderden, misschien zelfs duizend" Joden, door de getuigen een keer bij een massa executie tijdens de oorlog in Polen verricht. In de zaal zaten oudere schoolkm- Michael Muentz. zei dat hy had Een groot aantal gevangenen over leefde niet de eerste weken tn de quarantaine-afdeling van bet kamp, waar dr. Wolken werkzaam was. „Als zij niet vlug genoeg stierven, werden zij doodgeslagen." zo zei hij. Zij die honger en marteling over leefden kregen hun lot van de kamp arts te horen. „Ieder moest naakt op het kampplein aantreden en met een wenk van de hand besliste hij wie tot de ten dode gedoemden behoorde en wie mocht blijven leven," aldus dr. Wolken. De selectie van slachtof fers voor de gaskamers werd in de zomer van 1944 stopgezet toen de grote transporten met Hongaar*® Jo den arriveerden. zy moesten onmiddellijk worden vergast, Hel ièfiUl slacHioxfér* was zo groot dat de crematoria hen niet konden verwerken. In de open lucht werden kuilen gegraven waarin dui- Eens had volgens dr. Wolken een vrouw, die wist wat er ging gebeu ren, een pistool uit handen van c- i iJS-officier gerukt en de man neer geschoten. Voordat zy de gaskamer in ging wist zij verscheidene anderen te verwonden, aldus getuige dr. Wol ken. Van de 22 beklaagden zei getuige Wolken de vroegere korporaal Ba- retzki en de sergeant-majoor Klehr te herkennen: de laatste zou een specialist op het gebied van dodelijke injecties zijn geweest. Baretzkl zou niet alleen op vluchtende gevangenen hebben geschoten, maar ook een ge vangene wegens niet behoorlijk groe- deren. die met hun leraar het pro ces bijwoonden, met verschrikte ogen le luisteren naar het getuigenis van de drie. De vijf officieren worden er van beschuldigd in augustus 1941 Pm.sk 5200 Joden te hebben ver moord. De eerste beklaagde, de 55-junge Gerhard Par.schicke, zei dat hy zich niet meer kon herinneren hoeveel Joden liy zelf had neergeschoten. Ec Joden waren uit de omringende plaatsen in bijeengebracht.Op de vraag van de president hoe hit zich gevoeld had toen hij de mensen doodde, antwoordde hij ..In die bui tengewone 1 nest and voelde men al leen maar dat er iets verkeerd was Ik kan nu niet meer beschryven wat ik voelde." De 43-jarige Friedrich Sehuffei i zei: „Ik had opdnichl gekregen naai iiet front te gaan voor deze execu tie». Ik moes» schieten. Ik kan me niet meer herinneren wat er daarna gebeurde hei was te verschrikkc- meegehoipen met het doodschieten van Joden naast een massagraf by Pinsk. Later, tijdens een 'heksen jacht' van de nazi's op de Joden in Pinsk. had hy een klein joods meis je een reep chocolade gegeven, zei hy. „Tijdens de schietpartijen "waren wij volkomen ons hoofd kwijt. De Joden huilden, baden, zongen ge wijde liederen en smeekten om mede lijden; in een dag schoten wij er vele honderden dood, misschien duizend in een enkele keer." Een vierde voormalige SS'er. August Sundermann, weigerde te antwoor den toen de rechter vroeg of ook hy Joden had neergeschoten. De vier getuigen beweerden alten dat zij in opdracht hadden gehantMd. en zelf zouden zijn neergeschoten wanneer zij niet hadden gehoorzaamd. De voornaamste beklaagde is de voormalige luitenant van de SS- ■avalerie Hans-N'enntwich. die nu 47 lijk." Later vertelde hij hoe een SS- Jaar is. Hy wordt ervan beschuldigd i - -- minstens zeven Joden eigenhandig T O Hoh„r. Vv-vc-»- De »ocr. «til san de enige overgebleven getuigen. Een schooi te Bronswijk heeft het proces in het lesrooster voor de oudere leerlingen opgenomen. onderofficier van zijn peloton een .Inori FhH eliwlwofrwvsé nw «-*r -V —V-s evtfrk-lA UtHUtfb niet snel genoeg liep tijdens de mars naar de plaats van executie. De derde getuige, de 53-jarige voegd, dat vele artsen wijze handelen. De staatssecretaris besluit zhn antwoord met de mededeling, dat hij geen aanleiding ziet de officier van Justitie in deze zaak te mengen. De vraag of een klacht tegen de heer Koppert moet worden ingediend, is uitsluitend ter beoordeling van de inspecteur voor de volksgezondheid in Utrecht. (Van een onzer verslaggevers) Oom Fernando is dood. De on gekroonde koning van dt zigeu nerfamilie Westhiner, geboren in het verre en wanne Guatemala, s overleden in het drassige polder land achter de Merwededjjk bij Sliedrecht. Zijn familie heeft de dodenwacht betrokken. In de bijna-Ientenaebt knappert een houtvuur te midden van enkele tientallen woonwagens. Donker kleurige mannen en vrouwen zit ten er zwijgend omheen. IJle mistslierten hangen in de leldere. frisse maannacht rond iet geïmproviseerde woonwagen- tamp achter de Suideéaeestraat. Het- .baggerdorp'Sliedrecht slaapt, wanneer wij er om drie uur bin nenrijden. Alleen in de groep ivoonwagens rijn de lichten aan. Oe talrijke kinderen van de West- hiner-familie rijn wakker, maar blijven in de wagens. Alleen de volwassenen zijn buiten, bij het kampvuur. Big onze nadering gaat een gemompel op en twee man nen komen ons zwijgend tegemoet. Somber en dreigend. Want de uit alle delen van Europa naar Slie drecht gekomen zigeuners rijn kwaad. De twee mannen versperren ons de weg naar het vuur. Hier ge beurt niets. U doet hier niets. Als u een foto maakt nemen we het toestel ïn beslag.' zegt een Tan hen kort in zuiver Nederlands. Er komen meer mannen by het vuur vandaan. Ze vallen scherp uis in 't Spaans. Een gaat over in gebroken Nederlands: Moest de pers nou schrijven dat wij geld vragen voor foto's?' roept hij ver ontwaardigd. Jlk zeg u. als u niet sue! verdwijnt gaat dat foto apparaat in het vuur.' De kring van mannen om ons heen is aan gegroeid- Ze dringen naar ons op. Er valt niet met hen te praten. De familie Westhiner voelt zich ernstig beledigd en in haar eer Aangetast over sommige pubikaties na haar komst naar Sliedrecht, waar zij rustig en waardig wilde wachten op het overlijden van ome Fernando. Wy gaan terug naar onze auto. Twee mannen lopen achter ons aan om te zien of wy werkelijk weggaan. De anderen scharen rich weer om het kampvuur De dodenwacht wordt voortgezet. Drie dagen zul len de Westhiner's waken en rou- weti om het verlies van hun koning. Dan zullen ze hem tr> tw* puur-Hollandae Sliedrecht aan de voet van de dyk begraven en weer uitzwermen naar alle uithoeken van Europa.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1