Declamatiewedstrijd in Museumaula JONGEDAME Vader mishandelt zijn zoontje; bevestiging van vonnis gevraagd MENEER DE Stads- REDACTEUR Het geheim van Japans opmars: i MONO PO L E ENORME RESERVE AAN JONGE TURNERS FANATIEKE OVERGAVE EN LENIGHEID N.V. MAATSCHAPPIJ „OXYGEN IUM" Zaaiers Bromfietsdief aangehouden Zilveren jubileum van G. A. J. de Yeth HET VRIJE VOLK WOENSDAG 4 MAART 1964 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) Als u als declamator of als declamatrice een eekhoorn „plots, hots, flots, rechtop, reck on" in een eik moet laten vliegen, kunt u dat op verschillende manieren doen. U kunt de ivoorden „plots, hots, flotsfel en flitsend uitspreken en daarbij met schokkende bewegin gen van hoofd en ogen het plotse, hotse, flotse van het eekhoorngespring in beeld brengen. U kunt ook volstaan met het zonder meer uitspreken van de woordenserie 'plots, hots, enz.' en daardoor de eekhoorngang iets loodzwaars geven. Bioscopen Vandaag: Morgen Bibliotheken Exposities Komisch talent ,Rijm" zoek GEVRAAGD; voor het verrichten van lichte admini stratieve werkzaamheden. Leeftijd 17 k 18 jaar. Sollicitaties richten aan mondeling of schriftelijk, te BUITENHAVENWEG 50 TELEFOON 69057. SCHIEDAM Hoogstraat 2 - Schiedam - Tel. 6 88 08 HET MYSTERIE VAN HET ZWARTE MUSEUM VERLOREN HELDEN HET LEGIOEN VAN ZORRO DE GEVREESDE SPEURDER worden g-e-s-p-e-l-d Perfect VRIJSTELLING BROEDERDIENST O D In een psychiatrisch rapport wordt de kolensjouwer in hoge mate verminderd toerekenings vatbaar geacht. „Maar daar ben ik allerminst van overtuigd," zo zei de procureur-generaal. „De verdachte blijkt precies de mo- mensen te weten waarop hij kan toegeven aan zijn driftbuien, zon der zelf risico te lopen. Voor zo ver hij verminderd toerekenings vatbaar is, exploiteert hij kenne lijk die toestand om zich aan de verantwoordelijkheid voor zijn wangedrag te onttrekken." Bijbelgenootschap (Van onze tummedewerker, Leo Staal) Wat is het geheim van de stormachtige opmars van de Japanse keurturners naar de wereldtop? Is het wel een geheim? Ja, roepen de leiders van de turnbonden in alle landen, die door de Japanners ln prestatie zijn voorbij ge sneld. Nee, beweren de Japan ners zelf. met hun ondoor grondelijke gelaatsuitdruk king, het is allemaal erg simpel SPECIALISATIE TOPPRESTATIES m B fl .;vl TEGENSTELLINGEN Kom lief Koosje, reciteer ereis 'n poosje (voor SG) Passage: Charade, dagelijks 2 en 8.15 uur. Monopole: Dwars door de vuurli nies, tm. woensdag; Ali Baba en de 40 rovers, woensdagmatinee. Musis SacrumSG-toneelwedstrjjd, Het Zuiden, 8 uur. Chr. Soc. Belangen: Jaarvergade ring Klein Babberspolder, 8 uur. Arcade: Boekenweekavond, 8 uur. Passage: Uitvoering DOK, 8 uur. Gemeentebibliotheek Lange Haven 131. maandag 7-820, dinsdag 930— 4.30 en 7—8.30, woensdag 9.301.3G donderdag 9.301220, vrijdag 930— 4.30 en 7—830. zaterdag 9.30430. Lorentziaan 6: maandagmiddag 1.304.30 dinsdagmiddag 130130 woensdagavond 79, vrijdagmiddag 130430, vrijdagavond 7—9. Dr U'ibautpieii. 129, maandag 1—9. dinsdag 1—430. woensdag alleen Jeugd 24, volwassenen 79, donder dag 930—12. vrijdag volwassenen 7— 9 en 7—8 jeugd Leliestraat: woensdag l4. vol wassenen en jeugd 78.30 alleen vol wassenen. zaterdag 1-4 volwassenen wassenen en leugd. Schiedamseweg 26: dinsdag 26 alleen volwassenen, vrijdag 3—8 vot es jeugd. Galerie Wiegman: Schilderijen van Gerrit Wiegman. Apotheek Nieuwlandapotheek, dr. Wibaut- plein 17. tel. 67532. Koop 'n boek bij de ARBEIDERS!"*®» Anneke Sala, een leerlinge van de Mater Dei-ulo, heeft helemaal door hoe je zo'n eekhoorn moet laten springen. Haar „hots, plots" was werkelijk „hots. plots" toen ze gistermiddag ten overstaan van een groot en jeugdig publiek in de aula van het Stedelijk Museum in Schiedam het gedicht „Eekhoorn" van J. H. de Groot voordroeg. Ze deed dat in het kader van de declamatiewedstrijd van de Schie- damse Gemeenschap, die gisteren is gehouden; 's middags waren het de jonge scholieren en 's avonds de oudere scholieren, die met elkaar de strijd aanbonden. De SG hield deze declamatiewedstrijd voor de vierde keer, zuiver toevallig viel hij dit jaar met de Boeken week samen. Anneke Sala, om even op haar terug te komen, was dus een van de Junior-deelnemers. Ais verplicht ge dicht had ze het hotserige eekhoorn tje en als vrij werk het gedicht „Een muisstil middaguurtje" van Jac. Schreurs. Het meisje was in het ver plicht gedicht beter op dreef dan in het vrije. Ze viel niet in de prijzen. Ia haar groep (de ulo-groep) kende de jury de eerste prijs toe aan Theo van Es (r.-k. jongensmulo) en was de tweede prijs voor Paul Nolet (W. de Zwtjgerschool D. In de groep nijverheidsonderwijs was het Kees Schaap, die de meeste punten veroverde. Kees is leerling van de r.-k. technische school en zal daar zonder twijfel als een bijzonder komisch talent te boek staan. Want wat de Jonge Schaap met twee gedichten van Annie M. G. Schmidt uithaalde, kan men moeilijk nog declameren noemen. Hij maakte er een complete „act" van: met weid se armgebaren en met het mimiek van de moppentapper, ..vertelde" nij zijn publiek over de ontmoeting van de muizenfamilie Piepkajuit met de kater Tiberius en voerde hij verder het gedicht „Waar dc koning trek in had" op. De jury, die vit mevrouw R. G. Koudstaal-Hofstra en uit de heren C. Ouhoter en Gabriël Smit bestond, vond dat Kees Schaap een bijzonder vrije voordracht had. Vandaar die eerste prijs. Niet helemaal te rijmen met dit jury-oordeel was even later de stelling, die dichter Gabriel Smit tijdens de prijsuitreiking verkondig de, dat een declamator zijn gedich ten riet in de weg mag gaan staan. „Een jongen of een meisje wil ivel eens meer zijn dan het gedicht dat hij of zij voordraagt. Dat gaat na tuurlijk niet," zo zei de heer Smit. Dat ging bij Kees Schaap dan kenneiyk wel: in zijn voordracht maakte het conférenciersmamiaal (handen wrijven, vingertje in de lucht, vuistje ballen etc.) meer in druk dan de dichtwoorden, die hij sprak. Maar goed, we hebben van Kees genoten. In de VHMO-groep was de eerste prys voor WiUy de Kuiter (RHBS>, die ook al twee gedichten van Annie M. G. Schmidt („haar werk brengen is helemaal niet zo eenvoudig als u denkt, hoor," zei Gabriël Smit) voor droeg. De tweede prijs was voor Louis van Bueren van het St.-Li- duinalyceum. Dcuütrciag maitri. 2 en 8 uur ONGET Of ET-IJK.maar U ziet het met uw ei ;.:eu o#en! Cinemascope en kleuren.18 JAAR. Vrijdag, zaterdag 2-7*9,15 uur - Zondag 7-9.15 uur Maandag, dinsdag 2-8 uur - Woensdag 8 uur Een tot het uiterste g«'3p.mnen oorlogsfilm..., Met 7 deserteurs sloop een officier door de vijandelijke linies. I* JAAR. Zondagmatinee 2 en 4.15 uur. Spann**"* - mis'1 sella - sensationeel. 14 JAAR. Woensdagmatinee 2 uur - 1.25 - 1.— HOY ROGERS, de onoverwinnelijke cowboy ala ALLE LEEFTIJDEN Te koop HILLMAN, leuke zuinige wagen, loopt 1 14, Gebruikt geen olie, Vaste prijs 800,-, bj. '56. Kan ook ge ruild worden voor V.W.-bus. 's Avonds na 8 uur J. Groe- newes. v. d. Elsstraai 9B. Schiedam. Nee, dan toch maar liever de mui zenfamilie Piepkajuit of dat hots- plots-f lots-diertje BIJ de Jumordeelnemers van de middag-wedstrijd konden wij over de (eigen) keuze van gedichten niet erg enthousiast worden. Te vaak wa ren gedichten gekozen, waarvan de voordracht toch wel volwassenheid eiste. De „rijm" tussen gedicht en declamator is toch wel wat zoek als men een jongen van dertien, veertien jaar met het uiterlijk van zijn leef tijd. met sombere (Jongens)stem hoort zeggen: „Ieder zal de weg der boete eens met wonde zolen gaan. Of als men een jonge uloleerling op de oersombere toon. waarop zon dagmiddag radiodominees eens uit de bybel lezen, het gedicht De Herdersfluit van Jacqueline van der Waals hoort reciteren. „Nooit heb ik dit land zo bitter, bitter liefgehad" zegt een van de Jongste deelnemers in de microfoon, die te hoog voor hem staat. Bij de seniordeelnemers die 's avonds aan de beurt kwamen was de algemene indruk beter dan bij de middagdeelnemers. De gymna siumleerling Egbert Swttters ver wierf de meeste punten van deze declamatiewedstrijd en deed dat met een perfecte voordracht van Paul Rodenko's gedicht Het Beeld en met het Schilderij van Gerrit Achterberg. Iedereen was het erover eens, dat de voordracht van Switters van het Beeld zelfs door een beroepsdecla mator niet verbeterd had kunnen worden. In de VHMO-groep dus een eerste prijs voor Egbert Swit ters. In de nijverheidsonderwijsgroep viel de eerste prijs aan Mariska van der Pijl (huishoudschool) ten deel. Zij declameerde als verplicht werk Franciscus In het Woud van Anthony Donker en als vrij werk Moeder dicht van Annie M. G. Schmidt. In de ulo-groep werd Tru dy Janse (Materdei-ulo) eerste. De huishoudschool won in de nijver- heidsgroep de wisselprijs voor de derde keer en nam deze nu voor goed mee naar huis. De individuele prijzen bestonden uit: dichtbundels. De mening van deskundigen was, dat het gehele peil van deze declamatiewedstrijd van de SG lager lag dan voorheen. Officiële publikatie. De burgemeester van SCHIEDAM brengt ter algemene kennis, dat aan ingeschrevenen voor de lichting 1966 vrijstelling wegens broederdienst kan worden verleend en dat ingeschreve nen voor deze lichting bestemd kun nen worden tot buitengewoon dienst plichtige. Voor vrijstelling broederdienst komen in aanmerking zy, van wie drie broe ders ten minste 30 dagen in werke lijke militaire dienst zijn geweest, of aan wie uitstel van dienst is verleend. Dienst als gewetensbezwaarde wordt geiyk gesteld met werkeiyke dienst. Aanvragen voor vrijstelling broeder dienst dienen voor 15 maart 1964 te worden Ingediend ter gemeente-secre tarie, bureau militaire zaken. Oude Kerkhof 19b. De burgemeester van Schiedam, J. W. PEEK. (Van een onzer verslaggevers) Tijdens een geanimeerde en druk bezochte bijeenkomst In het kantoor van de Gemeentelijke Woningdienst te Schiedam werd de heer G. A. J. de Veth gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig Overheldsjubileum. Verschillende sprekers, onder wie de wethouder van de woningdienst, mr. M. J. M. van Kinderen, de heer J. C. H. M. Tltulaer en mr. dr. Ir. M. M. van Praag, respectieveiyk direc teur en oud-directeur van de wo ningdienst, schetsten de verdiensten en de succesvolle loopbaan van de heer De Veth. De jubilaris mocht van zyn colle ga's een luxe lederen reiskoffer en van het gemeentebestuur de gebrui- keiyke gratificatie ln ontvangst ne men. De heer De Veth dankte op de hem eigen humoristische wijze voor de hartelijke woorden, de geschenken en voor de prettige sfeer, waarin hij steeds heeft mogen werken. (Van een onzer verslaggevers) „Beestachtig erg," noemde de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof woensdag de wijze, waarop een 25-jarige kolensjouwer uit Schiedam, D, A., zijn zeven maanden oude zoontje had mishan deld. Omdat het kind zo huilde, heeft de vader het in een driftbui op de tafel gelegd en de beide armpjes zover naar achteren gebogen, dat ze braken. Twee jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering heeft de Rotterdamse rechtbank de verdachte voor dit feit opgelegd en de procureur-generaal vroeg woensdag beves tiging van dat vonnis. Uit de stukken bleek, dat de ver dachte zich al herhaaldeiyk aan mishandeling van het kind heeft wierp hij het in de box. probeerde een andere keer het gehuil te dem pen door de kleine met het gezicht in de kussens te drukken Hy heeft zyn zoontje eens een blauw oog ge slagen en ook zou hij eens een bran dend sigareneindje tegen het dy- beentje van het kind hebben gedrukt. „Ongelooflijk," riep de president uit, „die mishandelingen hebt u re gelmatig gepleegd. Ook uw vrouw hebt u gescliopt en geslagen, toen ze in verwachting van de kleine was. Het mag een wonder heten dat ze nog een gezond kind ter wereld heeft gebracht." De verdachte gaf de feiten era- tdecLs wel toe. H(j was in beroep ge- komen omdat bij de rechtbank maar zeven maanden was geëist en hl) twee jaar had gekregen, een straf die hij >w hoog vond. Het schijnt dat hjj gebeten was op het kind, omdat het niet naar hem was genoemd. Op advies van de Raad voor de Kin derbescherming is verdachtes vrouw nu een scheidingsprocedure tegen hem begonnen. De raadsman, mr. F. Bennet, ging de levensloop van zyn cliënt na, die vele werkgevers heeft gehad en in (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse politie heeft de 25-jarige A. v. e. uit Schiedam aan gehouden. Hy bekende in Vlaardin- gen in de loop van een half jaar zes bromfietsen te hebben gestolen. En kele van de gestolen bromfietsen konden worden achterhaald het ouderlijk huls, waar regelmatig ruzie was, geen best voorbeeld heeft gehad en vroeg mede op grond van zijn jonge leeftijd e engedeeltelijk voorwaardelijke straf. Uitspraak 18 maart. Het Nederlands Bijbelgenoot schap bestaat 150 jaar. maar ouderdomsverschynselen zyn nog niet te constateren. Met jeugdig elan wordt de taak verricht, die leidt tot steeds nieuwe initiatie ven. Het doel van het Bijbelgenoot schap is het vertalen, uitgeven en verspreiden van de bijbel in zijn geheel of in gedeelten. On der zijn auspiciën is de nieuwe vertaling tot stand gekomen. Het stelt deze maar ook nog de statenvertaling in allerlei for maat en prijs beschikbaar. Is het voor iemand bezwaarlijk de prijs van een gewone bijbeluitgave te betalen dan ontvangt hij deze gratis. Daar is ook de „gesproken bij bel", die op bandjes is opgeno men ten behoeve van blinden en van hen voor wie het lezen moei lijkheden met zich mee brengt. Ook zijn er enkele gedeelten van de bybel ln eenvoudig Neder lands vertaald. Het mooiste geschenk, dat het Jubilerend genootschap kan ont vangen, is een enorme lijst van nieuwe leden. Aan de 200.000 kunnen er heus nog wel worden toegevoegd. Opgemerkt rij dat ook de af deling Schiedam 150 jaar be staat. Vanaf het eerste begin heeft Schiedam achter deze ar beid gestaan. Laat Schiedam dan ook ln 1964 niet achterblijven. Nieuwe leden, worden daarom gaarne genoteerd door de heer Swart, Da Costastraat 22a, secre taris, of door de heer J. Tim- mers, penningmeester, Burgem. L. J, CAZEMIER. Voorzitter van de afdeling Schiedam van het NBG. Dat simpele bestaat hierin, dat Japan kat, beschikken over een enorme reserve aan jonge turners, die al van hun twaalfde jaar af op de middelbare scholen voor het keurturaen worden getraind. Zo scherp gericht is deze opleiding, dat jongens van zestien en zeven tien jaar ai in staat zün de oefe ningen voor het Olympisch turn- toernool ui t te voeren. Niet zomaar een paar uitblinkers, maar niet minder dan 700 jonge turners die deelnemen aan de jaar lijkse tumkampioenschappen voor middelbare scholleren, zyn al tot dergelijke topprestaties in staat. Misschien kry'gt menige serieuze Nederlandse gymnastiekleraar, by het vernemen hiervan koude ril lingen, omdat hy als degelijk vak man gewend is 'volgens het boek je' te werken. Dergehjke moeiiy. ke oefeningen zijn dan immers ta boe. ook voor flink uit de kluiten gewassen Nederlandse knapen. De Japanse opvoeders denken daar anders over. ZU laten aan de middelbare scholieren dc keus. welke tak van sport zij willen be oefenen om zich er volledig op te specialiseren. Kiezen zij het turnen, dan moeten zij zich daar volledig op instellen niet alleen, maar zich ook met volle overgave op de trai ning werpen. In totaal kan Japan elk jaar over ongeveer 2509 tot 3000 van deze jongeren rekenen. Voor iedere oudere turner die over rijn hoogte punt heen is, (taan dus tientallen jongeren klaar misschien wel meer om de opengevallen plaat sen te bezetten. Dat is de kracht tsu het Jsaaass tumm, is enor me rijkdom aan goed reservema teriaal Faciliteiten voor deze grote groep jonge turners zyn er stellig, al hangt men dit feit niet aan de grote klok. Dat ze er zyn is ech ter zeker, want de tyd die beschik baar is om te oefenen zou een nor maal lesrooster volkomen ontwrich ten. Daarom worden de Japanse turners door hun dikwijls wat afgun stige turnbrceders, vooral uit de Westeuropese landen, als studen tenamateurs gekwalificeerd. Hun oefenty'den zyn niet gering. Elke morgen eeri half uur harde gymnastische training, direct na het opstaan en nog vóór het ontbijt. Bovendien zesmaal per week ste vig oefenen aan de toestellen en met vrije oefeningen. Op deze wij ze vervolmaken deze jonge kna pen gestadig hun fabelachtige tech. niek. leren zij met grote zeker heid de moeilijkste afsprongen uit voeren. zoals schroefsaltos pi rouettes. dubbele salto's, alsof er geen wetten van de zwaartekracht bestaan. Ea dan de oefeningen zelf van de 700. ten hoogste achttienjarige turners die aan de kampioenschap pen van de middelbare scholen deelnemen. Stutten tot handstand aan de brug voorts handstanden gevlochten in allerlei moeiiykecom binaties, afsprongen als salto's en overspreiden uit handstand Is hel te verwonderen, dat me nige Nederlandse gymnastiek le raar met de ogen staat te knip peren als hij daarvan hoort? Des kundige turnleiders uit de Europe se landen beweren ook met klem. dat Japan een paar ploegen van zeventien, tot achttienjarige tur ners kan samenstellen, die zeker even sterk zijn als de nationale keurtornploegen van Duitsland en Zwitserland. Het zyn juist dergelijke landen, die met Argusogen naar de Azia tische hoek tijken, want ook in China worden turners opgeleid van wie men stellig nog wel het een en ander zal horen. De West-Europese turnlanden, waaronder vooral Zwit serland en Duitsland vroeger de toon aangaven, volgen de ontwik keling daar nauwlettend. Ze zyn er zich terdege van bewust, dat de omstandigheden waarin hun tur ners topprestaties moeten trachten te bereiken, zeer ongunstig afste ken tegenover die in Japan. zy beweren zelfs en misschien niet ten onrechte dat zuiver ama teuristisch ingestelde turnlanden nooit hwii wUrssrs s y<>n 3 FOTO BOVEN: Een hoge en volkomen beheerst uitgevoerde schroefsalto van het rek door de slanke Japanner Ja- mashita. Hij heeft een paard- sprong samengesteld: de Jama- shita-sprong. die nu oc4 door een Nederlandse turner (Henk Kaaks) wordt uitgevoerd. FOTO ONDER: De ondoorgrondelijke Endo, voor wie op turn-technisch gebied geen moeilijkheden schijnen te bestaan. Ook niet bij deze per fecte breedtestand aan de ringen. oefendheid kunnen bijbrengen ais ln de landen achter het IJzeren Gordyn en ln Azië mogelijk Is. Staatsamateurs en studentenama teurs verkeren ln zoveel gunsti ger omstandigheden, genieten zo veel persooniyke faciliteiten, dat een vergelyking met de situatie van zuivere amateurs, die hun nor male werkkring hebben en voor hun plezier enkele uren per week oefenen, volkomen mank gaat. De tegenstellingen over deze si tuatie in de kringen van de In ternationale Turnbond, komen de laatste jaren op congreseen steeds ojnrietw-aa ris husk kykszL 235 zullen steeds scherper vormen aan. nemen, omdat naast de nationale sentimenten die een rol spelen, ook het rechtsgevoel door deze situatie niet wordt bevredigd. Al zou men erin slagen in het internationale wedstrijdwezen een aanvaardbare oplossing te berei den by voorbeeld door een in deling in klassen dan nog zijn vooral de Japanners onder alle om standigheden ln het voordeel, door hun speciale eigenschappen. Niemand zal de fanatieke over gave, _<je katachtige lenigheid en de volledige beheersing van iedere vezel in het lichaam, ooit kunnen evenaren van dee* wtreldluunpioe-

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 2