Je zal nog wel wat anders zien En Defensie laat niets meer horen Blij NIVON opent Koos Vorrinkhuis Duitser blijkt vlot met trouwbeloften 'rooknieT DIT DE RECERMS. I TlllI Illll'l Geen boze brief uit Luxemburg Kamerlid vraagt over gas^naat Ijk wet herzien Overleg Talrtia HET VRIJE VOLK ZATERDAG 14 MAART 1964 PAGINA 3 De Oosterhoutse families Bosgoed en Gommers liebben voorgoed Hun bekomst van mi litaire oefeningen. 'ïk heb de schade geschat op j 80.000. en dan reken ik alleen nog de on roerende goederen.' zegt de 76-jarige lieer J. Bosgoed. Hij staat op de zolder van zijn boerderij en kijkt tussen de geblakerde dakspanten door neer op de plaats, waar een schuur tot de grond toe afbrandde. Dat gebeurde goed twee weken geleden, donderdagnacht 27 februari. Huis en schuur werden getroffen door een aan een parachute neerdalende lichtkogel, afgestoken door een groep commando's, die een oefening hielden aan de rand van het Westbrabantse plaatsje. Niet volledig In de regen iiiiifimimimmiiiiiii ill inif niiiiNif int nun (Van een onzer verslag gevers) Het Koos Vorrinkhuis in Lage Vuursche is geopend, onder zeer grote belangstelling en met zeker een dozijn speeches, met hartelijke, goede mensen en te kenen van sympathie, zoals grote geschenken, om van toe zeggingen van meer en zo nodig steun maar niet te spreken. Een op zes wMEENK PELLETS AL VEROORDEELD Man overboord van Katvijkse logger K met Pasen moeten hier gasten worden ontvangen GcJukivensen (Van een onzer verslaggever?) Golfende doken buitenbinnenshuis verzakte en gescheur de plafonds, op een deur al een briefje Tijdelijk verhuisd naar Berkenueg 3", in dat enkele huis stut palen midden in de huiskamer. Dat hebben de slechts enkele centimeters grote boktorren en houtkevers in ongeveer een half jaar bereikt in de vijftig huizen die in 1945 in allerijl als semi-permanente woningen werden gebouwd op de Leu- therberg in Venlo. Het is 'n paradijsje Niet te veel angst In een lialf jaar Wie betaalt? Commando's ruineren Oosterhoutse boerderij an een onzer verslaggevers) BOER BOSGOED .zo zit je in de regen. (Van onze parlementsredactie Staatssecretaris Keyser van Ver beer en Waterstaat heeft gisteren verbaasd geconstateerd dat hij geen boze brief uit Luxemburg heeft ont vangen. Hjj zou overigens ook verbaasd z«n geweest als de brief wel in Den Haag gearriveerd was. De verwij ten die de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor 'Kolen en Staal had aangekondigd in deze brief aan Nederland te zullen ma ken, zijn volgens hem achterhaald door een dezer dagen naar Luxem burg verzonden brief met voorstel len. j De aangekondigde brief van de Hoge Autoriteit stelde Nederland j een ultimatum ten aanzien van - de uitvoering van het vervoersbeleid. 1 Het gebeurde middenin de nacht. Toen de heer Bosgoed zijn bed uit wilde stappen en schoonzoon C. A. Gommers hem uit diens kamer toe riep dat het 'alleen maar de lieht- kogels van de militairen waren,' stond de schnur al in lichterlaaie. Een paard en de jachthond van de heer Bosgoed kwamen in de vlammen om. De militaire autoriteiten de of ficier van de Genie en de marechaus see zijn inmiddels komen kijken, 'De eerste heeft aanvankelijk be loofd. dat zijn mannen de zaak weer op zouden bouwen.' verklaart de heer Gommers. 'Later zei men: Schakel maar een aannemer in." De heer Gommers. beheerder van een kam peerterrein en recreatieoord, zei toen: Maar wie betaalt, dat? Over het ant woord is hij ook nu. veertien dagen later, nog nipt gerust Bovendien is hij ontevreden over Defensie, dat niets meer van zich liet horen. Er wordt aan beide kanten wat verward gesproken over de schade regeling. 'Het betreft hier een nor male verzekeringsprocedure,* ver klaart de zegsman van de fegervoor- tichtingsdienst.' De heer Gommers is verzekerd tegen brand. Zoiets duurt altijd enkele weken. De Genie houwt uiteraard niet voor particu lieren, het is dus volkomen logisch als de gedupeerde een aannemer op- darcht geeft. De schuldvraag, zegt de LVD. moet worden beantwoord door de Mare chaussee. Men laat echter doorsche meren. dat Defensie van haar schuld al half en half is overtuigd. De ver zekering van tic eigenaar zal echter een schadeuitkering moeten doen. Het moeilijke punt is hierbij natuur lijk. dat de boerderij al 250 jaar oud is en met riet was gedekt, meent men bij de LVD. De nieuwwaarde van een vervangende boerderij zal zeker niet worden uitgekeerd, dat is duidelijk. Defensie zal in geen geval de schade volledig vergoeden, is de ten slotte de aan duidelijkheid niets overlatende conclusie. "En daarom zijn wij voor het in schakelen van ren aannemer, voor wij iets naders hebben gehoord wel erg huiverig,' geeft de heer Gom mers hierbij te kennen 'De boerderij is door de brand en door het bluswater volkomen ver woest, van de schuur is totaal niets meer over; het lijkt ons toch niet zo vreemd ais het leger de herstelwerk zaamheden volledig zal vergoeden.' De verzekeringsmaatschappij Xf.'B liet weten dat Defensie alteen aan sprakelijk is. vonden, hei huisraad ligt in de kan tine opgeslagen. Met Paspn zou het kampeereentrum zijn opengegaan, dat komt er nu al niet van De onroerende goederen zijn in ie der geval door een militaire waarne mer keurig op een lijstje geschreven: de landbouwwerktuigen en een ge demonteerde bungalow die in de schuur lag opgeslagen. De majoor van de Genie heeft de heer Bosgoed een jachthond aangebo den. een Duitse staander. Twintig stuks vee ontkwamen m ieder geval aan de vuurdood. 'Zo zit je in de regen.' zei de heer Bosgoed gisteren verbitterd 'Ze had den van de Genie best zeilen kun nen spannen.' De twee gezinnen heb ben in een noodoptrekje een zeer be scheiden woon- en slaapplaats ge- Toen donderdagavond 27 septem ber de commando's zich oefenend op de akkers va de heer Gommers ophielden, maakte de eigenaar daar voorzichtig een aanmerking op. Een van de militairen zei toen: 'Wacht maar, je zal nog wel wat anders mee maken." De families Bosgoed en Gom mers weten nu wat dat wel was. Dr. IV. Ore es, minister van Staat, sprak gistermiddag tijdens de recep tie ter gelegenheid: van de opening van het Koos Vorrinkhuis met me vrouw Vorrink, de weduwe van Koos Vorrink. Advertentie IM De Stichting Natuurvrlcndenhuizen en het NIVON kunnen tevreden zijn. De voorzitter van de Stichting Na tuurvrienden, de heer C. de Boer, sprak een kort welkomstwoord. Van het eerste pian tot de voltooiing van het huis duurde liet. tien jaar. in wel ke periode de oorspronkelijke kosten raming van ruim twee ton meer dan eens over de kop ging. (Van een onzer verslaggevers) De Duitse 'uitvinder' Heinrich P., die, zoals wij gisteren reeds meldden, deze week in Maastricht werd gearresteerd op be sehuldiging' van oplichting van een Maastrichtse weduwe, blijkt nogal wat op zijn kerfstok te hebben. Hoewel tic officier van Justitie er niets voor voelt de man in voorlo pige hechtenis te houden voor het Maastrichtse oplichtingsgeval. omdat -de benadeelde weduwe geen aanklacht heeft, ingediend, blijft, de man toch voorlopig in verzekerde bewaring. Er (Van een onzer verslaggevers) Het Tweede-Kamerlid mr. F. For- thcinp Iv.v.d.i heeft de minister van Economische Zaken schriftelijke vra gen gesteld, o.a. naar aanleiding van de puhlikatie van Het Vrije Volk over de juridische problemen rondom ue aardgas tarieven. Onze puniikatic van dinsdag hield' in. da' het verkopen van aardgas vol- gens tarieven die met meer op cle priis per Kubieke metet. maar op een prijs per warm te-eenheid *ijn geba seerd, waarsehiinii.ifc in »tn,id moeten worden geacht met de IJkwet Immers* de IJkwet die uit 1937 stamt en in de eerste oorlogsjaren in werking trad. vermeldt ceen .maat voor een noeveeHieid warmte, terwijl het verkopen op oa^is van andere maten dan in de IJkwe* sim genoemd verboden is. De aankondiging van dergelijke verkopen wordt, strafbaar gesteld Mr. Porthetne vraagt de minister nu of de IJkwet niet dringend herzien moet worden en of de minister bereid is deze herziening op korte termi.in te bevorderen of te bespoedigen. Advertentie l.M. lekker en verfrissend f 0,65 VerkrUi!b»nr «J de '"■ie™ is namelijk intussen een uitleverings verzoek uit België gekomen. De Duitser blijkt tot 1962 in Ant werpen diverse vrouwen met trouw beloften flinke geldbedragen afhan dig te hebben gemaakt. In 1962 werd hem daar de grond te heet onder de voeten en hij Begon te zwerven Kort daarop werd hij in België bij ver stek tot anderhalf jaar gevangenis straf veroordeeld wegens oplichting. De Maastrichtse politie deelde gis teren mee, dat ei' ook in Duitsland een arrestatiebevel tegen hem loopt. Men weet echter niet op grond waar van. Heinrich P., die van zijn Duitse vrouw is gescheiden, heeft ontkend de Maastrichtse weduwe trouwbelof ten te hebben gedaan. Wel is zeker, dat hij in Maastricht samen met een Antwerpse weduwe woonde. Entussen blijft de Maastrichtse ver keerspolitie van mening dat de uit vinding van P.. om via lichtsignalen aan de achterzijde van een auto kenbaar te maken dat de wagen snel heid mindert, nog voor men de rem pedaal aanraakt, lang niet gek is. Dit geldt, temeer daar men in ons land volgens artikel 30 tweede lid van het Wegenverkeersreglement verplicht is om aan de achterzijde duidelijk kenbaar te maken, dat men vaart, iaat minderen. Tot nu toe- ge beurt dat alleen wanneer men vaart mindert door op de rempedaal te trappen. (Van een onzer verslaggevers) Vrijdagmiddag is de eerste mon teur van de kotter KW 207 Noord ster v-an de Gebrs. van Leeuwen te Katwijk aan Zee op 70 mij! ten noor den van Vlieland door onbekende oorzaak overboord geslagen. Men heeft tot 's avonds acht uur tevergeefs naar de monteur gezocht. Verschillende kotters en een Grum man Tracker van het vliegkamp Val kenburg hielpen hierbij. Het zoeken werd ernstig bemoeilijkt door de zware zee. De Noordster wordt vanochtend in IJmuiden verwacht. H v. 'Sgst: X.'vs'-'Svk-kW.ó -^«■Vav;.>Ss<;:NSx' Hoezeer het huis in een behoefte voorziet, blijkt wel uit het. feit dat nog altijd slechts één van de zes aan vragen om een verblijf in een Natuur- vritndenhuis gehonoreerd kan wor den. De heer De Boer wees er trots op. dat ai het werk in de twaalf Natuur- vriendenhmzen in Nederland door onbetaalde vrijwilligers wordt ver richt. Dr. \V. Drees, die cic betekenis van Koos Vorrink voor de culturele ver heffing van de arbeidersklasse schetste, werkte uiteraard dit grond thema van idealisme verder uit. Maar opvallender ivas. dat na hein dc staatssecretaris van O. K. en \V., I drs. L. J. M. van de Laar. aie de o/ficiële opening verrichtte. Vorrinks voorbeeld en betekenis zo goed bleek te kennen. Hi: haalde het program ma op. dat Vorrink indertijd bi.i zijn afscheid van cie AJC zijn vrienden meegegeven had. Een programma dat ook 'heden ten dage zijn kracht nog niet verloren heeft. Hoeveel er inmid dels ook verricht is. Verder hartelijke toespraken na mens Partij van de Arbeid.en NVV, Arbeiderspers, van de heer J. Suurhoff. die een borstbeeld van Vorrink aanbood, namens het NVV. de Centrale, de Stichting Vakantie verblijven en de VARA. de heer Henk Visser, voor de Internationale natuur- vriendenorganisatie de heer Georgi i uit Ziirich. voor het Prins Bomhard Fonds de heer Klaas Toornstra. voor hel: reisbureau de Vrije Wereld de heer Tjebbes en voor het. Humams- i tisch Thuisfront de heer Schuitcvoer- der. De voorzitter van het NIVON. dr. I A. C. J. de Vrankrijker. sprak een dankwoord. Hierna ging iedereen het Koos Vor- I rinkhuis bczich'. igert. Kleine knagers snoepen Venlonaren dakloos vele Alle daken moeten eraf, alle pla fonds eruit. De gemeenteraad van Venlo heeft woensdagavond bijna drie ton beschikbaar gesteld voor bet herstel van de vijftig woningen, die eigendom zijn van de Gemeentelijke Woningstichting. Per gezin zal bo vendien een bijdrage van 100 wor den verstrekt in de tijdelijke verhui zing naar een flat. De woningen zui len met drie tegelijk worden hersteld. De Leutherberg ligt. op nog geen I kilometer afstand van de Duitse j grens. De huizen daar (bungalows i noemt men ze in Venlo) worden be woond door o.a. gepensioneerden en ambtenaren Rond iedere bungalow ligt een flink stukje grond. 'We wonen hier in een paradijsje.' zegt meerottte Blok. 'Al zouden wc hier altijd met een stutpaal midden in de kamer moeten zitten, dan gin gen icc hier nog niet weg.' In de woonkamer is de smeed ijzeren lamp van het plafond geno men. 'Dat heeft de opzichter Her mans van Gemeentewerken ge vraagd,' zegt meneer Blok. gepen sioneerd seinhuiswacliter van de Ne derlandse Spoorwegen. 'Hij zag die. verzakkingen in het plafond Kort daarvoor had hij in een andere ge meente een Hij rende die zware lamp zag hangen.' De opzichters van Gemeentewerken doen herhaaldelijk steekproeven in de woningen op de Leutherberg Ze halen dan wat dakpannen weg en ners zich nog niet. De huizen zullen niet direct instorten. Zorgen zijn er wel. 'Op de vliering kunnen we niet komen.' zegt in een ander huis mevrouw Nass. 'Je zakt er door. We hadden allang moeten behangen en witten, maar we wachten nu maar tot de nieuwe daken en plafondhan gers zijn aangebracht.' Meneer Blok laat ons in fijn schuurtje zien. naar de oorzaak van alles ligt. Hij wijst naar het rond hout onder het dak. 'Vroeger is hier dicht bij het llondeubos geweest.' vertelt hij. 'Dat hebben ze. in 1945 gekapt. De stammen zijn gezaagd en zijn hier onmiddellijk voor de fmn- galowbauw gebruikt. Vers hout. maar gedeeltelijk geschild er. niet met car- bolcum bewerkt.' Het hout onder het dak van zijn schuurtje is een duidelijke bevesti ging van zijn woorden. Op dat onge in instorting meegemaakt; j schilde, niet met carboleum bestreken hier de kamer uit. toen hij t hout. zijn de boktorren en houtkevers afgekomen. Een half jaar geleden werden de eerste sporen van de hout- knagende insekten ontdekt. Nu. op straat staande, kun je aan de dalen in de golvende daken zien. waar de rondhouten stutten het dak steunen. Of beter gezegd: steunden. Binnenskamers wijzen "de verzakkin- kijken hoe ver het hout eronder is j gen van hel plafond aan. waar de vermolmd. j aangevreten piafondhangers zijn ge- Al te veel angsten maken de bewo- plaatst. Toen de huizen in 1945 werden ge. bouwcl. werd hun levensduur op 35 jaar gesteld. Ze staan er nu bijna twintig jaar. De gemeente, teil zc niet afbreken. Na hei herstel kunnen de bungalotcsverwacht menhun toe gemeten 35 jaar zeker volmaken. Nu de gemeente het. geld beschikbaar heeft gesteld voor hel. herstel zijn nog niet. alle financiële problemen opgelost. De daken worden vernieuwd, de plafonds gaan eruit. Na het herstel komen de bewoners uit hun tijdelijke flat terug in wat mevrouw Biok hun •paradijsjes' noemde. Paradijsjes, waarin vloerbedekking en behang ge leden zullen hebben tijdens het her stel. Wethouder Schreurs heeft in de raadsvergadering van woensdagavond gezegd dat een eventuele nieuwe vloerbedekking voor rekening van de bewoners zou komen. Maar in die zelfde raadsvergadering nam burge meester De Gou een deel van de on rust weg met de opmerking, dat hij deze kwestie nog eens zou bespreken met de directie voor de Volkshuisves ting in Maastricht. En ondertussen knagen boktorren en houtkevers nog steeds aan het rondhout uit het Hondenbos. dat de bewoners van de Leutherberg als een. naar nu blijkt, onveilig dak boven hun hoofd kregen. De kleine, immer bedrijvige mr. J. M. L. Th. Cals heeft I deze week een grote steen in I onze rijver geplonsd. Dat heeft eren een opschudding gegeven, die wij niet verwacht, hadden. I Want de Tweede Kamer verga- I derde niet. Weliswaar lopen er I dart. toch door het kamergebouw I verscheidene leden die deuren I uitkomen en andere, binnengaan, die besprekingen voeren, mede- I leden vertrouwelijk bij de revers I pakken of met het hoofd in de I handen over stukken gebogen I zitten, maar dat gebeurt alle- I maal onofficieel. Uiterlijk heerst f er rust. En toen wierp mr. Cals f ineens die steen. I Het gaat niet goed met onze I volksvërtegemvoordiglngzo sprak I hij ongeveer. Er zijn te veel i specialisten en te weing politici, die de grote lijnen zien. De af- I stand tussen volk en repeerders j wordt te groot. De Kamer geeft I onvoldoende tegenspel tegen de I regering. I Het is goed. dat zulke dingen I eens gezegd worden. Men denkt I immers zo gemakkelijk: het is 1 tfe laatste honderd jaar goed I gegaan, laten wij nog maar een paar honderd jaar op deze weg I voortwart delen. i Men moet voortdurend op ver- I andering. verfrissing. vernieu- wing bedacht zijn. Dat houdt I de mensen wakker het is niet I zo belangrijk of alle fouten die mr. Cals heeft aangewezen. j werkelijk fouten zijn.. Zo kunnen I wij ons moeilijk een Kamer zon- il der specialisten voorstellen en I grote politici zijn schaars. Als I men over de politieke grschie- denis van de laatste zestig jaar I leest, worden er altijd maar eert Ij paar genoemd, minder dan tien: I Schaepman. Kuyper, Troe.lst.ra, I misschien De Savornin Lohman en Colijn en later Drees, Komme I en Oud. Dat. zijn er acht in I zestig, zeventig jaar. Het is zeker waar, dat de I Tweede Kamer vaak gedwee I achter de regering aansjokt. De j komedie van het akkoord van I Wassenaar dal na een halt I jaar tot een ru'ine. is verrallen, ,j is daar een voorbeeld van. De regeringspartijen slikken, zij het j wat murmurerend, alles wat. ie ministers hun voorhoudenTus sen haakjes: ook het kamerlid Cals. ~\7dn het befaamde gemeen overleg tussen Kamer en i kabinet is maar hoogst, zelden I sprake. In de openbare com- I missie-vergaderingen, waar men wat levendiger heen en weer j spreekt, gaat het schijnbaar uat losser toe, maar ook daar liggen i de meningen vrijwel altijd vast. Hoe dat nu allemaal verande- j ren en verbeteren moet is niet gemakkelijk te zeggen. Mr. Cals I heeft enkele suggesties gedaan, Hif sprak over een wekelijks I televisiejournaal over de werk zaamheden van de Kamer. Ik houd er mijn hart "bij vast. Hij sprak ook over afschaffing ran de Eerste Kamer en "kon zich daarbij op Komme. Oud en Drees beroepen. Ook niet zo een voudig. Zo juist heeft de Eerste Kamer bij de Irene-kwestie het debat afgemaakt, dat in. de Tweede Kamer onvoltooid was gebleven, maar dat de Eerste Kamer haar werk zou kunnen rationaliseren en beperken ge loof ik wel. ilr. Cals heeft nog een opmer king gemaakt die de aandacht verdient. Hij zei, dat het. ka merlidmaatschap een volledige daotaak moet zijn en als zodanig gehonoreerd dient te worden. Een vollediae dagtaak is het voor een goed Kamerlid al. De hono rering is voor mensen van wie men zoveel cist en die met zoveel verantwoordelijkheid belast zijn gewoon belachelijk. Een onder wijzer aan een uloschool die ticce lagere, akten heeft, en ttcee kinderen, ontvangt een paar duizend gulden meerper jaar dan een Kamerlid. Enfin, ér is nog van alles te doen. Daar heeft mr. Cals met ziin steen weer eens de aandacht op ge vestigd. TV"ort geleden was het honderd J-V jaar geleden, dat ds. Talma geboren, werd. Daar is veel aan dacht aan geschonken, omdat ds. Talma als minister een flinke Hoot heeft gegeven aan de op bouw van de sociale zekerheid. Zo heeft hij ruim vijftig jaar geleden toen de algemene icel- vaart veel kleiner was dan te- ge. me oor dig. een ondcrdoinsven- toen ingevoerd. Wie 70 jaar en gehuwd' was kreeg een. penstoen van drie gulden, en de onge- hutcden kregen twee gulden. Zo maar. nog voor zii cr wat voor betaald hadden. Het beta len moest, nog beginnen. 7n 191$. dus in de benarde la ren van de Eerste Wereldoorlog werd hiervoor 11.390.000 vil de algemene middelen betaald Dat is niet veel. dacht u? Maar dan moet u teel bedenken dat. de totale rijksbegroting toen f 273 miljoen bedroeg Voor het ouder domspensioen werd dus ruim 4 percent van de "begroting ge bruikt Op het ogenblik bedragen de rijksuitgaven rond f 12.000 mil joen. Zou in deze tijd van expansie ve economie, superkoogconiwnc- tvur en noem maar op, niet kun nen, wat in het oorlogsjaar 1916. bijna vijftig jaar geleden, wel kon? Een gelijk aandeel uit de alge mene middelen zou. nu een kleine f 500 miljoen opleveren. Ik weet wel, dut er verschil len zijn. Ach ja, één ervan is, dat er m 191$ een liberaal kabinet was. Maar de liberalen zijn ook niet. meer wat zij waren.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1