w Ex-minister Marga Klompê: Vrouw krijgt nog vaak te geringe waardering Texels zaad waait naar Engeland Schmelzer bekritiseert oppositie in eigen huis J. H. SCHEPS VRIJSPEL GRATIS OLYMPISCH SPEL KÖDÊJkO modern en meesterlijke fantasie modellen Bejaarde man mishandeld Min. Bogaers zag A-ivoning Stationsnamen worden verlicht Meer dan 100 koeien komen om in brand h De elegante verlovingsring ..'ïSlï!iVoor jónge harten deze'.tijd., Suriname niet in trek bij onderwijs BABG0ED HET VRIJE VOLK MAANDAG 16 MAART 1964 PAGINA 3 Koningin Juliana met prof. dr. Beel en mevrouw Stoffels van Haaften op de bijeenkomst. (Van een onzer verslaggeefsters) De vrouw wordt ia de mannenwereld van 1964 nog onderge waardeerd en te vaak vergeten. Vrouwenorganisaties zijn daar om nog steeds nodig. Toch hoeft de vrouwenbeweging zich niet meer te beperken tot haar eigen emancipatie: de vrouw moet in de maatschappij verantwoordelijkheid durven dragen, haar plaats hebben in elke organisatie, een bindende kracht zijn in een wereld met verschralende menselijke verhoudingen. Dit zei mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé, oud-minister van Maatschappelijk Werk, zaterdag op een bijeenkomst van het Nederlands Vrouwen Comité in de Utrechtse schouwburg, waar bij koningin Juliana de hele dag aanwezig is geweest. l/erf Ifan l/ettewlnkel 54 knoopjes Werkvrouw 'KODIJKO OPZ'NPAAS BEST! ONTBIJTLAKENS ALS 'PAASSURPRISE1 3 STUKS 1,30 MEENT 31a - TEL. 122200 Ontspoord alléén echt met JDesiree" stempel Vraag Uw juwelier gratis kleurenfoldcr Kerkelijke beroepen Mederéén heeft last j i van tandsteen en j tandverkleuring TEELAK maakt uw I tanden ECHT WIT: j vrij van tandsteen j en nicotine-aanslag .....i De bijeenkomst van de 34 aange sloten vrouwenorganisaties (er zijn er 49 in Nederland), had de viering van het 150-jarig bestaan van het koninkrijk tot achtergrond. Prof dr. L- J. M. Beel. vice-presi dent van het comité Nationale Her denking, verving prinses Beatris, die in de Verenigde Staten is. Er waren veel vrouwelijke kamerleden, boven dien minister drs. J. F Schouwenaar- Franssen van Maatschappelijk Werk, ex-presidente van het NVC. Mejuffrouw tar. A. E. Ribbius Pele- tier. lid van de Raad van State, zei Advertentie I.M. ALKMAAR (ANP) De 73-jarige, al leenwonende heer A. J. van Tol uit de Korte Landstraat in Alkmaar is in de nacht van vrijdag op zaterdag door twee mannen ernstig mishan deld. Hij is zwaar gewond in het zie kenhuis te Alkmaar opgenomen. De twee jongemannen die geld pisten, verdwenen met een porte feuille met 25.—. De heer Van Tol zag nog kans naar het politiebureau te strompelen, van waar hij onmiddellijk naar het zie kenhuis werd vervoerd. Zondag avond verkeerde hij niet in levens gevaar. in deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. De priester telt met alles wat onder rijn hoofd zit. niet mee. Men dorst vroeger niet eens lager te kijken. Alleen het cerebrale hoofd wordt in ogenschouw genomen. Niemand heeft zich echter ooit te sappel gemaakt welk stuk gezondheid of ongezond heid er lag tussen de boord en de eiericale kniekousen, alsof dat niet van belang was. De Kerk heeft nog nooit achter die vierenvijftig knoop jes van de toog durven 'denken'. Laat staan dal de Kerk deze man voor 'vol' hield als hij het leven daar ach ter als vanzelfsprekend uitgeblust be schouwde. De seminaries zijn nooit °[J talentenjacht noch op mensen jacht geweest, wel op zoek naar ambtenaren. Priesters bestaan toch niet alleen bij de gratie van hun denk-funetics om daardoor de fraaie naam 'elite van Gods Kerk' te ver dienen? Het zou te hopen zijn dat ook het celibaat voor individuele gevallen vrijkomt. Mevrouw Noor Ruven— Jansen in De Nieuwe Linie Cr.-k.) van 14 maait 1964. De stiefvader van Sir Winston Churchill, Montagu Porch, is zondag 87 jaar geworden. Porch is bijna drie jaar jonger dan zijn beroemde stief zoon. Hij werd Sir Winstons stief vader, toen hij in 1918 met diens moeder, de weduwe Churchill, trouw de. Zij was twintig jaar ouder dan Porch en stierf drie jaar na het hu welijk. dat sinds de Franse Revolutie, toen alle baanbrekend denken tot de man beperkt bleef, de vrouw zelf heeft moeten opkomen voor haar rechten. Dankzij de veel bespotte feministen is het nu de gewoonste zaak. dat een meisje een opleiding en een werk kring kiest. Maar zoals in de vorige eeuw het werken van de ongehuwde vrouw stormen van protest opriep, zo is nu de arbeid van de gehuwde vrouw een veei besproken kwestie. 'Alleen van een werkvrouw,' zei mr. Ribbius Pele- tier, "wordt sinds jaar en dag aan vaard dat zij getrouwd is. Oorzaak: zij is altijd onmisbaar geweest.' Mevrouw M. C. E. Kloosterman Fortgens, vice-presidente van het "Ne derlands Vrouwen Comité, wees op de noodzaak voor de vrouwenorgani saties. hun taken en doelstellingen te inventariseren om eventueel na hergroepering tot betere samen werking te komen. Presidente mevrouw mr, J. M. Stof fels —Van Haaften leidde de oijeen- komst. die ook werd bijgewoond door mejuffrouw mr. M. A. Tellegen. ere presidente. in wier huis het NVC in de oorlog - illegaal werd opge richt. BUNNïK, (ANP) De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid drs. Bogaers heeft zondag, voordat hij met vakantie ging, nog even tijd gevonden om een z.g. A- woning tn Bnnnik te bezichtigen. Exclusief de grondkoslen, zou de prijs beneden de 14.000,- gulden lig gen. Minister Bogaers zei na de bezich tiging, dat het bewijs weer eens was geleverd, dat een weliswaar niet luxueuze, maar verantwoorde woning in deze nogal dure tijd voor 14.000,- gulden kan worden ge bouwd. Hij achtte het type welis waar niet geschikt om het in aan tallen van duizenden te bouwen, doch zag er op bescheiden schaal wel mogelijkheden voor. Nie' alleen minister Bogaers gaf blijk van belangstelling voor dit nieuwe snufje op woningebouwge- bicd. Ook duizenden woningzoeken den kwamen het zonnetje scheen in Bunnik - een kijkje nemen, wat vooral T.V.-presentator Nico van Vliet die een team van Nederlandse bouwdeskundigen voor dat woning type heeft warm gemaakt, veel ple zier moet hebben gedaan. (Van een onzer verslaggevers) De stormachtige zuidoosten wind en de wekenlange droogte hebben op de vijf waddeneilanden grote zand verstuivingen veroorzaakt, waardoor vele levensmiddelenbedrijven al vooi duizenden guldens schade hebben ge leden. Het door de spleten binnenge drongen zand heeft een ware verwoes ting aangebracht. Een bewoner van Westerschelling vertelde ons, dat de reeds gezaaide groenten op Terschelling ziin verdwe nen en op Vlieland zuilen opkomen. Die van Vlieland op Texel en het zaad van Texel op de oostkust van Enge land. (Van onze verkeersredacteur) Een aantal Nederlandse stations krijgt op de perrons verlichte trans paranten met de naam van het sta tion. In Almelo is dit thans inge voerd en vast staat, dat Roermond, Blerick, Zevenaar, Oss, Wehi en Bllt- hoven er daarna mee worden uitge rust. Vervolgens zullen aan de beurt ko men: Hoek van Holland. Maassluis, Culemborg, Hopel, Bunde, Zwijn- drecht. Bovenkarspel-Grootebroek, Veenendaal-De Klomp, Geleen-Oost, Dalfsen, Ruurlo, Vleuten, Mariën- berg, De Riet, Klarenbeek, Bome en Holten. Ook worden stations die ver bouwingen ondergaan, uitgerust met de nieuwe borden, zo lezen wij in De Koppeling, orgaan van NS. Nadat vrijdagmiddag in Béckum tij Hengelo Ü0hectare heide en vlieg dennen door onbekende oorzaak in vlammen waren opgegaan, werd hier zaterdagavond opnieuw groot alarm geslagen. Wederom verbrandden 20 hectare heide en bos op het grondgebied van de Enschedese fabrikantenfamilie A. van Heek en van het landgoed Twick- el te Delden. Het vermoeden bestaat dat beide bosbranden opzettelijk zijn gesticht. NU 111 LENTES OUD met en zonder vingerdoekjes. een nieuwe lenteweeldein kleuren ■5V Alies uit eigen weverijen, onder controle geweven van 1 e klas garens. Supersterk. Prüzen ais vorig jaar. vierkleurige gestreepte stof doeken 40 x 40, hypermo dern. Bij aankoop van elke 5 gulden. in plaats van 1.80 (Alleen zolang voorradig). Ga morgen nog naar ons filiaal. In de Italiaanse plaats Chiggia hebben artsen zaterdag de neus aan gehecht van |en driejarig meisje, na dat deze door een hond was afgebe ten. Een ouder zusje had het neusje op de grond gevonden en was met het kind naar een ziekenhuis ge ijld. (Van een onzer verslaggevers) Drs. IV. K. N. Schmelzer, de frac tievoorzitter van de KVP in de Twee de Kamer, is van oordeel dat een ar tikel in 'Ruim Zicht' de oplossing van het recreatieprobleem in ons land zonder enig steekhoudend argument in rechtstreeks verband heeft ge bracht met bepaalde fiscale maatre gelen. Met deze uitspraak pareerde drs. Schmelzer zaterdagmiddag in Em- meioord tijdens het Overjjselse appèl van de KVP, de kritiek die in het kaderbeleid van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond had; op een rede, di de KVP-fraetieleider op de partij raad van zijn party heeft gehouden. "Ruim Zicht' heeft deze rede ge doodverfd als 'een reactionair geluid'. Niet minder dan 112 stuks vee zijn zondagavond omgekomen b(j een zware boerderijbrand in het Friese dorpje Jetsum (onder Leeuwarden). Slechts vijf koeien en een stier kon den uit de vlammen worden gered. De veehouder. d< heer K. Lang- hout. was even vo >r half negen te zamen met zijn jchtgenofce op be zoek gegaan b(f de buren. Het vuur werd ontdekt door hun dochters Geeske 1u, en Janke (13). Toen was het echter reeds te iaat om de ramp te voorkomen. Door de storm, die over dit vlakke gedeelte van Friesland joeg breidde de vuur haard zich in een oogwenk over de gehele boerderij uit. Advertentie I.M. 'De constitutionele monar chie is een vierkante cirkel. Zij past niet meer in de te genwoordige tijd. Ik ben in beginsel voor een republiek. Niet dat ik op dit ogenblik zou willen ruilen. Maar als we ooit op een nette manier het ko ningschap in Nederland kwijt raken, zal ik er geen traan om laten.' Tweede-Kamerlid J. H Scheos zegt waar 't bij hem op staat. Hij draagt me een kant en klaar be toog voor dicteert het bijna. De principiële puntjes blijkt hij daar bij als rechtgeaard godsdienstig Nederlander met aandacht te heb ben geproefd, gekauwd en verteerd. De gebeurtenissen rond de ge loofsovergang en de verloving van prinses Irene hebben hem zeer misnoegd. Toch heeft hij minder te klagen dan anderen, zegt hij. 'Het gebeurde heeft immers be paalde dingen duidelijk gemaakt: bevorderd wat op den duur on vermijdelijk moet worden geacht en mij dichter tot het punt gebracht, waar ik ten slotte wezen wil.' Terwij! hij met forse happen een door de restauratie van de Tweede Kamer toebereide uitsmijter veror bert, in een van de vele spreekka mertjes die het gebouw rijk is, ver slapt hij geen ogenblik in het geven van zijn visie. Ik noteer uit zijn mond: Ik onderscheid vier dingen: een autocratische republiek, een de mocratische republiek, een auto cratische (of absolute) monarchie en een constitutionele (grondwet tige, democratische) monarchie. Mijn voorkeur gaat uit naar een republiek. Dit wil niet zeggen dat ik niet liever een grondwettige mo narchie heb dan een autocratische republiek. Maar nummer een slaat bij mij als ik abstract redeneer de democratische republiek! In onze concrete situatie houd ik natuurlijk rekening met onze his torische verbondenheid met het Huis van Oranje. De traditie van dit Hnis sluit zich goed aan bU die van ons vrijheidslievende den ken. Zo wordt het een republikein in ons land gemakkelijk gemaakt vrede te hebben met de bestaan de toestand. Bovendien rust het koningschap tn de wil van een groot deel van ons volle, wat zal ik dan herrie maken? Maar... er zitten twee enor me bezwaren aan de monarchie. In de eerste plaats de erfelijkheid en dan de entourage, dikwijls aan te dulden als de hofkliek. Een wijze vorst hoeft geen wijze kinderen te hebben. De voorbeelden van vor stenhuizen die in de verzakking zijn geraakt, kent men: de Hohenzol- ierns, de Habsburgers, de Roma noffs, de Bourbons. Het koningschap kan eigenlijk alleen maar bestaan zolang het element van de mythe erin be waard blijft. Van de vroegste tij den af heeft het idee van de 'God op aarde' of althans 'koning by de gratie Gods' op de voorgrond gestaan. Valt het geloof daaraan weg en In mijn denkwereld Is dit een volkomen vreemd element dan blijkt het koningschap niet meer te passen in deze tijd. Zon der de mythe holt de monarchie, ook de gedemocratiseerde monar chie, zich zelf onherroepelijk uit Het is in ons land koningin Wit- helminageweest, die kans heeft gezien om het Oranjehuis, dat ook in de verzakking was men den- ke aan Willem III nieuwe kracht te geven. Ais aajj na de oor log terugkomt uit Londen, heeft het koningschap weer een belang wekkende geestelijke inhoud. Maar dit was haar persoonlijke verdienste. En dat is wat anders dan een goddelijk recht; de mythe gleed de laatste jaren weg en ia thans bezig te verdampen. Hoe groot de figuur van Wiihelmina was, bleek eerst recht nadat zij af stand had gedaan. Ik wou Iets zeggen over die historische verbondenheid tussen Nederland en Oranje. Het is een misverstand te menen, dat dit nu ook automatisch betekent dat Ne derland aan het koningschap is ge trouwd. Willem de Zwijger, Mau ri ts, F rede rik Hendrik en de hele reeks Willems daarna waren geen van allen koningen. De monarchie in ons land stamt van 1813 en is een uitvinding van Van Hogendorp cs,, een vry conservatief gezel schap. Het volk vroeg wel om Oranje, maar niet om een ko ning. Een tweede misverstand Is, dat het protestantisme, met name het calvinisme als zodanig een voor keur voor het koningschap zou meebrengen. Kijk naar Engeland onder Cromwell, kijk naar Zuid- Afrika (ze hebben Paul Kruger niet op de troon gezet), kijk ook naar Amerika en Zwitserland met hun vrij sterke calvinistische in vloeden. In 1581 hebben we trou wens zelf heel calvinistisch tegen koning FlUps II gezegd: ga maar wandelen! J. H. SCHEPS, geïnterviewd, door onze verslaggever: KLAAS GRAFTD1JK, werd in 1900 geboren. Van gereformeerde afkomst; ging later over naar de Nederlandse Hervormde Kerk. Doorliep de lagere school, kwam in de leer bij een lijstenmaker. Legde zich toe op evangelisatiewerk, ook in Bel gië. Trad in 1931 toe tot de SDAP. in de bezettingstijd rus teloos producent van illegale lectuur; hield lezingen, werd gevangen gezet, hervatte later de actie. Na de bevrijding stu wende kracht in de Zeister Persstichting. In 1945 in het partijbestuur van de Partij van de Arbeid; sinds 1946 Tweede- Kamerlid. Valt nogal eens op door afwijkende standpunten, strijdbaar verdedigd, kernach tig geformuleerd. Schaarde Overal hebben de monarchieën een zware dobber. Bij de voorbeel den van verdwenen koningshuizen, die ik al noemde, kun je nog die van Italië en Portugal voegen. In Zweden bestaan republikeinse ten densen. In België is bet koning schap geen stabiele factor in de samenleving, om het zacht te zeg gen. En ook In Nederland moet de grondwettige monarchie allo cel- zich op grond van sterke be langstelling voor nationale min derheden fVlamingenFriezen, Basken, Zuid-Tirolers.bij de weinigen in de Pvd<\-fractie die geen overdracht van Nieuw- Guinea wilden. len bijzetten om in stand te blij ven. Zij is dan ook een kunststuk op zich zelf. Want hoe werkt zij? Dank zij een fictie: de koning is onschend baar en de ministers zijn verant woordelijk, Dit stelsel kan werken, hééft gewerkt. Maar dan ook al leen als de koning zicb buiten elke opspraak houdt en de leden van het koningshuis dubbele wijsheid be trachten. Dat is aan de vorsten van Saksen Coburg (België) de laatste vijfentwintig jaar volkomen mislukt. Koningin Juliana's positie is enige jaren geleden moeilijk ge weest, toen drie Wijze Mannen moesten optreden in de kwestie juffrouw Hofman. Het vorstelijk gezag heeft daarbij geleden, al werden de moeilijkheden overwon nen. Het koninklijk gezag heeft nu opnieuw een klap gehad. Ik stel voorop dat ook de leden van het koninklijk gezin geloofsvrijheid moeten bezitten. Maar daarom be hoort zo'n geloofsovergang net zo min als een verloving nog niet ge heel en al tot de privésfeer. Kijk, als de dochter van een president rooms wordt en zich verlooft is er niets aan de hand. Maar prinses Irene kon op de troon komen en even tueel ook haar cariistische kin deren. Natuurlijk zijn dat dingen waarvoor de regering verantwoor delijkheid moet kunnen nemen en waarover het volk behoorlijk dient te worden voorgelicht. Maar wat zien we? Dat de meest normale regelen van beleefd en sportief menselijk verkeer met voeten zijn getreden. Ik zwijg maar over het interview van Ire ne in Spanje. De mogelijkheid van een verloving werd botweg ont kend. Wij werden gewoon beduveld. Vragen bleven onbeantwoord. Men behandelde het Nederlandse volk of bet totaal stupide was. Alle openheid ontbrak. Geheim zinnigheid rond de geloofsovergang. De Nederlandse Hervormde Kerk behandeld als een vaatdoek. Onwaarachtig werd de oecumene erbij gesleept, een onwaarachtigheid die democraten dubbel moest tref fen vanwege de klerikale en reactio naire schoonfamilie. Het is duidelijk dat de prinses zich tot speelbal heeft laten wor den van een reactionaire groep poli tici van het meest achterlijke land van Europa. Als prinses Irene verliefd gewor den was op een pi'ns van behoor lijke democratische o ivattlngeu zou Nederland, ook protestants Neder land, veel hebben kunnen dragen. Nu zij op sleeptouw wordt genomen door politieke figuren die zo hun eigen Spaanse ultra-reactionaire be doelingen hebben, kunnen wij niet zeggen: dat is Irenes zaak en Iaat men verder alles maar stiekem be slissen. Nederland heeft er natuurlijk mee te maken of Hugo van Bourbon-Parma dingt naar de Franse en/of Spaanse troon. Zien de verliefden wellicht de mogelijk heid van drie tronen? De tijd van Karei V kan dan herleven. Wat ik koningin Juliana en prins Berahard ernstig kwalijk neem, is dat zij zich indertijd niet hebben ontzien om mee te doen aan het spelevaren met. verjaagde konin gen, daar in de Griekse wateren. Al die verdreven vorstenhuizen le ven volkomen in de sfeer van ver gane macht en glorie; zij Ieren nooit iets- Ik herinner me dat een van de Nederlandse prinsessen zei dat het zo prettig was 'onder ons" te zijn. Aan deze pret van het onder ons zijn ging ten gaat) in Nederland de liefde tot Oranje kapot. Ik herhaal: ofschoon ik er op het ogenblik nog niet aan toe ben te willen ruilen, is het een feit dal je met een republiek van een hoop narigheid af zou zijn. Het koning schap past niet in een zuiver de mocratische denkwereld en hel past niet meer in deze tijd. De mythe gaat aan kracht verliezen; het glazen huls wordt steeds door zichtiger. Het handhaven van de constitu tionele monarchie, ook in ons land, is een dekselse taak. De adviseurs van het hof moeten daar eindelijk eens iets van gaan begrijpen. Oranje heeft - dat zijn nu een- maai de feiten de sterkste aan hang historisch altijd gevonden bij de (orthodox) protestantse en de liberale (deftige) groepen. Irenes onvergefelijke fout is dat zij voornamelijk bij de eerstgenoemde groep een vervreemding teweeg gebracht heeft. Dit is daarom zo nadelig voor de monarchie omdat deze groep de verbondenheid van 'God, Nederland en Oranje' (hoe heidens gruwelijk het mij ook In de oren klinkt) het sterkst als mythe heeft beleefd en nog wel beleeft De monarchie Is een hoge boom die veel wind vangt Het bestaan en het werken van de monarchie is een zware last en taak voor de koninklijke familie, de prinsessen daarbij inbegrepen. Prinses Irene heeft thans carlistisch de bijl aan de wortels van de Oranjeboom gelegd. Drs. Schmelzer heeft deze oppositie in eigen huis allesbehalve de verzoe nende hand toegestoken. Op zijn beurt betoogde hij, de' de schrijver !n het kader blad danig ontspoort door te stellen dat de recreatie van de stadsbewoners in het gedrang zou ko men, omdat de grond die daarvoor geschikt is zou worden opgekocht voor dure privé-pleziertjes. Bovendien meent drs, Schmelzer, dat maatregelen als vermogensver- rreerderingsbelasting e.d. voor net scheppen van voldoende recreatie mogelijkheden niet van enige wezen lijke betekenis kunnen z»n. Het krachtigste middel om recreatiegebie den veilig te stellen is, aldus drs. Schmelze:', gelegen in het overheids beleid mee betrekking tot de ruimte lijke ordening. Hierbij zouden streekplannen en bestemmingsplannen moeten worden gehanteerd, evenals dc huurwet, de woonruimtewet en het wapen van de onteigening. Het kaderblad van hei NKV heeft in het door drs. Schmelzer aangeval len artikel gesteld, dat men van werk geverszijde nooit heeft staan dringen im eer sociaai-econor.i.'sche democra tie te bevorderen. Dat 'Ruim Zicht ook hiervoor een beroep op de over heid doet, karakteriseerde drs, Schmelzer kortweg als 'moedeloos- ïeid, nog voor de arbeid goed en weJ :p gang is.' (Van onze parlementsredactie) De minister van Onderwijs van Suriname is al twee weken in Neder land op zoek naar vijf neerlandici, die bereid zijn in Suriname een be trekking te aanvaarden. Tot nu toe heeft hij daarvoor niemand kunnen interesseren. Dit mag typerend heten voor de mogelijkheden waarmee men met alleen in Suriname, maar ook op de Nederlandse Antillen te kampen heeft bij het hoog houden van de Neder landse cultuur. Voor een belangrijk deel zijn die moeilijkheden door de geringe om vang van de bevolking van zuiver financiële aard. Voor een waar schijnlijk belangrijker deel sprui ten zij voort uit het feit dat de ver- zuidamerikanisering van de Antillen en Suriname onontkoombaar lijkt. Een en ander schemerde wel door op de persconferentie, die de advies raad voor culturele samenwerking tussen de landen van het koninkrijk vrijdagmiddag in Den Haag organi seerde. Mr. dr. H. J. Reinink. directeur-ge neraal van kunsten en buitenlandse betrekkingen van het ministerie van O., K. en W., gewaagde er van het toch wel ietwat geïsoleerde bestaan, dat de bevolkingen van de Antillen en Suriname leiden. Juist daarom, zei bij, bestaat er ginds grote be hoefte aan een cultureel en weten schappelijk tegenwicht vanuit Neder land. Be adviesraad probeert zoveel mo gelijk gestalte aan dit tegenwicht te geven en er is geen reden om aan te nemen dat de Nederlandse regering .onwillig tegenover de adviezen van de raad staat. Maar als men bedenkt dat in Suriname en op de Antillen een kwart van de bevolking op de schoolbanken zit. dan kan men zich wellicht enig idee vormen van de fi nanciële moeilijkheden, die als een muur voor alle schone plannen op rijzen. Beroepen te Eindhoven, wijkge- meente Woensel (elfde predikants plaats): K. van der Sloot te Pieters- buren en Wijnaidum. --Bedankt voor Giessendam-Neder- hardinxveld: G. J. Jansen te Ben schop. Bedankt voor Zalk en Veecaten: G. J. Voortman te Bussum. Advertentie LM. Geval van verkleurde tanden Na 3 dagen Teelak- behandeling Dagelijks met Teelak gepoetst TANDSTEEN vormt zich op de tanden, aan alle kanten, voort- durend. Lelijk en onhygiënisch. Bruine tabaksvlekken hechten zich op het ruwe tandsteen op- pervlak. Daarom zijn uw tanden niet zo wit als ze kunnen zijn! Neem TEELAK. geen gewone l tandpasta,maar een nieuwe - medicinale tandgelei, waarmee u elke dag gewoon uw tanden poetst (maar dróóg). Het gevaar- - lijke en vaak verkleurde tand- - steen wordt zacht en verdwijnt na korte tijd. Dan pas zijn uw tan- 1 den echt wit! SCHAKEL TOCH OVER OP TEELAK, de verant- woorde anti-tandsteen mondver- - zorging. Bij contrdle zal de tand- arts enthousiast zijn over uw- prachtige gebit. Zie het verschii na één tube r Teelak Paris/Dispec nv Den Haag

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1