„Ik voel me als in mijn en Drie Utrechters met zakmes toegetakeld Zes jaar voor moord je van zes WASMACHINES COUZY Dr. KWEE SWAN-LIAT VRIJSPEL ZONDER COMMENTAAR Jan Lemaire - 80 - gehuldigd Riviersehepen hotsen op Maas één gezonken Man jaloers op kostgangers Proces moord- Bruno Colombo is begonnen Inbrekers rijden brandkast met 12.000 uit zaak N' Zwolsman niet in De Doofpot Nieuwe CAO: moeilijkheden in de houw ie na val van bromfiets overleden De manchetten zijn het moeilijkst Mond-op-mond-lmlp door politieagent Docle op beveiligde spoorwegovergang Krijgsgehuil HET VRIJE VOLK MAANDAG 23 MAART 1964 mi 99 (Van een onzer verslaggevers) „Ik voel me als in mijn bruidsdagen" zei Jan Lemaire zater dagmiddag in de foyer van de Rotterdamse Schouwburg, waar hij in een kleine kring van leden van het Nieuw Rotterdams Toneel werd gehuldigd voor zijn tachtigste verjaardag. Speciale gasten bij deze huldiging waren de burgemeester van Rotter dam en mevrouw Van Walsum, alsmede wethouder voor Kunst zaken mejuffrouw mr. Zeelenberg, die namens de Rotterdamse Kunststichting aan de jubilerende acteur de Penning van de Leuve aanbood. Vliegr Niet» liewijze*) en centrifuges alle bekende fabrikaten 1e Middellandstraat 72 Teletoon 30340 - 37434 federland was, met Enge land, het eerste IVest- europese land, dat al in 1930 toen Stikker minister van Buitenlandse Zaken was de Volksrepubliek China erkende. PAGINA 3 Op de ontvangst die het Nieuw Rotterdams Toneel zaterdag in de foyer van. de Rotterdamse Schouwburg had georganiseerd ter ere van de tachtigjarige Jan Lemaire, bood de acteur John Lanting namens de collega's de jubilaris een envelop met inhoud aan. Die inhoud was bedoeld als een bydrage in de kosten van de reis die Le- maire in het komend najaar naar Israël hoopt te maken. Mejuffrouw Zeelenberg bood ook gelukwensen aan namens het ge meentebestuur van Rotterdam, dat, zo zei zij, er verheugd over is dat een man als Jan Lemaire Rotterdam als zijn definitieve woonplaats heeft ge kozen en hier een belangrijke bij drage levert aan het kunstzinnige le- (Van.een .onzer verslaggevers) Vermoedelijk doordat twee schip pers elkaar verkeerd begrepen, kwa men zaterdag rond het middaguur op de Maas onder Broekhuizen twee motorschepen in botsing. Het ruim 300 ton metende en met 276 ton zout stroomafwaarts varende schip Margaretha uit Rotterdam, werd aangevaren door de bijna 600 ion metende Rival uit Haarlem, dat met grint stroomafwaarts voer. De Margaretha werd door een an ker van de Rival in de flank open gereten en zonk binnen vijf minuten. De 36-schipper Reindert Deekens uit Anglo stond met zijn vrouw en twee dochters in de stuurhut en zag de aanvaring aankomen. Schipper Deekens wist met zijn gezin in een roeibootje de wal te be reiken. Zijn geld en wat kleren kon hij nog meenemen. Mevrouw Anna DeekensKost (35) werd met haar dochters Berendina (4) en Gerda (14) zaterdag nog door de eigenaar van het gezonken schip, per auto naar haar ouders in Musselkanaal overgebracht. Het gezonken schip ligt 30 meter van de wal en hindert het scheep vaartverkeer. Zo spoedig mogelijk zal het schip worden gelicht. De politie te water stelt een onderzoek in naar de juiste toedracht. ven in de stad. Zij noemde de jubi laris een in velerlei opzicht uitzon derlijke figuur, niet in de laatste plaats omdat hij op zijn tachtigste er nog niet aan denkt om met toneel spelen op te houden. Behalve de wethouder spraken ook mr. L. J. Briët (namens het bestuur van de stichting Nieuw Rotterdams Toneel), John Lanting (namens de collega's) en Rob de Vries (namens de directie van het NRT) de door alle gedemonstreerde hartelijkheid enigszins uit het veld geslagen acteur toe. John Lanting, die snedig opmerkte dat Jan Lemaire niet alleen AOW maar ook nog kinderbijslag trekt, prees zijn oudere collega vooral om diens kwaliteiten als mens en zijn positieve levenhouding,» „Je beschikt over een lenigheid van geest" zei hij „die menig jonger mens je benijden mag". eis Rob de Vries zei. dat hij de groot ste bewondering had voor de veel zijdigheid van Jan Lemaire als ac teur, die zich even goed thuis voelde in een Griekse tragedie als in een modern realistisch toneelstuk. Hij bood het oudste lid van zijn gezel schap een. envelop aan waarin zich twee plaatsbiljetten bevonden voor een vliegreis naar Israël. Andere bijdragen in de kosten van die reis bevonden zich in enveloppen die door John Lanting en mr. Briët waren aangeboden. Jan Lemaire en zjjn vrouw hopen de reis naar Israël in het komend najaar te maken. (Van een onzer verslaggevers) Een veertienjarig meisje uit Rot terdam, Wilma Beatrix v. d. Winden uit de le Carnissestraat 40, is zon dag in het ziekenhuis Dijkzigt over leden aan de gevolgen van een auto ongeluk op de kruising Avelinge Overhage. Het meisje zat op de duo van een bromfiets, die tegen een personen auto botste. Ze viel op straat en liep een hersenschudding op. De GG en GD vervoerde haar naar het Zuider ziekenhuis, vanwaar zij later naar Dijkzigt werd gebracht. De bestuurder van de bromfiets, een zestienjarige jongen, werd niet ernstig gewond. (Van een onzer verslaggeefsters) De 30-jarige kleermaker Z. uit Utrecht was erg jaloers. De 38-jarige vrouw C. de B., met wie hij sinds september 1963 samenwoonde, had twee kostgangers in huis genomen, waardoor de jaloezie van Z. zo groot werd, dat hg maandagmorgen tegen half zes, nadat hij vele café's in Utrecht bad bezocht, naar de woning van de vrouw ging ij met een zakmes de vrouw en de kostgangers duchtig toetakelde. De buren, die nogal wat tumult hoorden in de woning, waarschuw den de politie, die Z. aanhield op verdenking van poging tot doodslag c.q, zware mishandeling. De vrouw en de twee kostgangers, de 37-jarige J. G. en de 25-jarige Griek N. G., zijn overgebracht naar het AZU. De Griek is levensgevaarlijk gewond. De belde mannen kregen messteken in de rug, de vrouw in de borst. ROME (AFP) In Rome is maandag het proces begonnen tegen twee Italianen, de student Enrico P. en de horlogemaker Sergio S„ die beschuldigd worden van de in no vember 1961 te Amsterdam gepleegde moord op hun landgenoot Bruno Colombo. Na verscheidene maanden hun on schuld te hebben volgehouden heb ben de twee beschuldigden uiteinde lijk bekend aan de misdaad te heb ben deelgenomen. Van de vijftien opgeroepen Neder landse getuigen was er geen bij de opening van het proces aanwezig. Hun afwezigheid is te wijten aan het feit dat van Italiaanse zijde een verblijfskostenvergoeding van slechts 500 lires (3 gld) per dag was aange boden. (Van een onzer verslaggevers) Wegens moord op zijn zesjarig nichtje Klazientje B. heeft het Amsterdamse gerechtshof vanmorgen de nu zestienjarige leerling- tuinman -Tan W. uit Huizen veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. De procureur-generaal had dezelfde straf geëist, evenals indertijd de of ficier van Justitie. De rechtbank had de jongen op 10 december 1963 ech ter 15 maanden met aftrek (van veertien maanden) en terbeschik kingstelling opgelegd. Het zwak begaafde meisje werd op 15 oktober 1961 door wurging en ver drinking om het leven gebracht door de toen veertienjarige Jan W. en zijn een jaar jongere broertje Dirk W. De laatste werd in november '62 zonder strafoplegging ter beschikking van de regering gesteld. Deze terbe schikkingstelling duurt tot zijn 21ste jaar. Het gerechtshof achtte vanmorgen de straf van zes jaar met aftrek in overeenstemming met de ernst van het bewezen verklaarde. De twee en een half jaar voorarrest, doorge bracht in inrichtingen te Groningen en Wolfheze (waaruit de jongen ver schillende malen is weggelopen) en het huis van bewaring wordt geheel in mindering gebracht. Het hof overwoog 'bnder meer dat de jongen zeer sterk verminderd toe rekeningsvatbaar moet worden ge acht en dat tijdens observatie in Wolfheze van ernstige beschadiging van het centrale zenuwstelsel geble ken is. Met een verblijf van de jongen in een zogenaamde open inrichting zou de veiligheid van de maatschappij onvoldoende gewaarborgd zijn, aldus het hof, dat vrees voor ontvluchting uitsprak. Na observatie in het selec tie-instituut zal een inrichting wor den aangewezen. Z. is vader van zes kinderen. In september 1963 scheidde hij van zijn echtgenote en knoopte een verhou ding aan met de 28-jarige vrouw, die aan de overkant woonde. Hij ging bij haar inwonen, maar toen de vrouw- de 37-jarige J. B. als kostganger in huis nam, werd hij jalours. Z. heeft toen wegens een andere zaak enige maanden in de gevange nis doorbracht en zodra hij in de cember terugkwam, achtte hg verder samenleven onmogelijk. Hij liep kwaad weg, maar kwam op 12 maart ver zoeningsgezind terug. liet vlotte echter niet zo erg, vooral omdat een tweede kostganger zijn intrede in de woning had gedaan. Hij verdacht deze (Griekse) man ervan, een verhouding met de vrouw- te zijn begonnen, maar hij kon niets bewijzen. Daarom verstopte Z. zich zondag in de woning van zijn ex-vrouw en hieid de hele dag de voordeur van het huis aan de overkant in de ga ten. Hij zag de Griek in- en uitlopen en dat maakte hem zo kwaad, dat hij na veelvuldig cafébezoek de wo ning binnendrong, na het slot van de deur opengebroken te hebben en hen met een zakmes stak. (Van een onzer verslaggevers) In de nacht van zaterdag op zon dag Is in de Hoofdstraat in Scbijndel uit een kantoor een brandkast met een inhoud van U.000 ontvreemd. De inbrekers gingen daarbij wel uiterst brutaal te werk. Met een val se sleutel is de voordeur van het winkelpand van de meubel- en tex tielhandelaar Van Rozendaal-Steen- bakkers geopend. In het kantoor werd de brandkast door enkele ster ke knapen naar men aanneemt op een steekwagen gezet en naar bui ten gereden vvaar een auto gereed moet hebben gestaan om de brand kast te vervoeren. Het meest opvallende van deze zaak is dat late feestgangers passeer den en nog even aan de overkant van de straat hebben staan kijken, waar bij gezegd werd: „Wat voeren ze bij Van Rozendaal nog zo laat uit. Door zo gewoon mogelijk te doen hebben de daders kennelijk geen arg waan gewekt en kregen de late pas santen niet in de gaten dat hier een brandkastenroof voor hun ogen plaatsvond. De heer Van Rozendaal, die zater dagavond naar het songfestival had gekeken en daarna op de Duitse TV nog enkele voetbalwedstrijden had gevolgd, heeft van de inbraak niets gemerkt. Hij werd wakker toen hij een deur nogal hard hoorde dicht klappen. Advertentie I.M, (en de boord valt ook niet mee) Met een échte niet strijken - niet slijten poplin zijn de manchetten en de boord heel moeilijk te maken. Dat komt door de speciale behandeling van het katoen. Wij hebben dat opgelost: voor Men- Top wordt beste poplin gebruikt, die behandeld wordt volgens een door ons verbeterd patent. Daar om garanderen we het. OVERHEMDEN Advertentie LM. Dc KLM-gezagvoerder F. J- Tiede- man die eind februari door de Libe riaanse politie werd mishandeld om dat hij op een voor de president bestemde loper stapte, is zaterdag in Nederland teruggekeerd. De heer Tiedeman werd in Liberie door po litiemannen vastgegrepen, geschopt en geslagen toen hii bij een hotel op de loper stapte, juist op het mo ment dat president Tubman naar buiten kwam. (Van een onzer verslaggevers) De 26-jarige agent van politie L. de Kraa uit Den Haag zag zondag avond in de Jacobstraat een wanho pige man fietsen, met achterop zijn vierjarige zoontje Ferdinand Lebree, die geheel blauw van ademnood was. De vader was op deze manier op weg naar een ziekenhuis. De agent greep in, legde het kind op straat en paste mond-op mond beademing toe. Het kind kwam bij, werd door de agent naar huis gebracht en in bed gestopt. De gewaarschuwde GG en GD constateerde dat het kind ver moedelijk een stuip had gehad. Volgens de heer Kwee Swan-Liat was dat mogelijk doordat Neder land al in 1949 naar later bleek helaas onvolledig een streep on der zijn koloniale verleden had ge zet. Frankrijk heeft met de erken ning van communistisch China moeten wachten tot na de liquida tie van de kwestie-AIgeric. De heer Kwee betreurt echter dat Neder land op de vroege erkenning van China, misschien mede door de moeilijkheden met Indonesië om West-Irian, geen consequent posi tief beleid ten opzichte van dat land heeft laten volgen. Toelating van de Chinese Volksrepubliek tot de Verenigde Naties zou z.i. het al lereerst nodig zijn, ook om wille van de vrede. In Leiden bewoont de heer Kwee Swan-Liat een modem huis. waarin afgezien van zijn eigen gelaatsvorm en de inhoud van zijn boekenkas ten. de lampionvormige huiskamer lamp een der weinige dingen is. die aan het Oosten herinnert. Zijn be langstelling voor China is een ge volg van zijn afkomst. Die belang stelling is filosofisch en niet poli tiek. Als filosoof koestert hij de wens dat er meer en wat bewust positiever over andere culturen en menselijke zienswijzen werd nage dacht- Het Nederlandse publiek heeft nauwelijks een besef van de omvang van de wereldproblemen. Met een lichte stemverheffing merkt hij op: 'Men heeft er geen idee van wat het zeggen wil. dat China een land is met 706 miljoen mensen. Die bevolking groter dan die van heel Amerika, Afrika en Australië samen!' Voor wat daarginds gebeurt ste ken bijna allen (buiten, maar ook in Nederland) als struisvogels de koppen In het zand. De heer Kwee lucht zacht zijn hart 'ik spreek als filosoof en dit is wat hij te zeggen heeft. 'Onder de jongere generatie, scho lieren en studenten, zijn er velen die niet aan de algemene cn onbe grijpelijke negatie van China mee doen. Het China Studie Comité, dat een vijftigtal actief geïnteresseer den uit Nederlandse universitaire en industrieel-commerciële kringen verenigt, is ontstaan uit een initia tief van Tilburgse studenten in 1960. Dit comité krijgt regelmatig ver zoeken om in cursussen voor volks hogescholen en dergelijke, voor drachten over China te verzorgen. Als je dan tegenover die ontstel lende lacune aan kennis voor de taak gesteld wordt om in een enkele lezing iets zinnigs te vertellen, waar door deze mensen tenminste enige voorstelling kunnen krijgen van wat cr zich in China afspeelt, dan ben je wel gedwongen je tot het meest essentiële te beperken. De grootheden die in het leven van de Chinese mens een centrale rol spelen zijn: land, volk en ge schiedenis. Het Chinese volk heeft In het Chinese land een bestaan op gebouwd van een zodanig gehalte en een zodanige zin, dat het hier mee in de geschiedenis een unieke prestatie heeft geleverd. Leven be tekent voor de Chinese mens het gegevene van de natuur als een op- Dr. Kwee SwanLuit, gc interviewd door onze verslagge ver Klaas Grajtdijk, werd in 1922 in Indonesië geboren uit Chinese ouders. Hij ontving een half conjuciaanse en half wes- ters-gtymnasiale opvoeding. In 1946 kwam hij naar Nederland, waar hij wis- cn natuurkunde sociologie en filosojie studeerde. In 1953 promoveerde hij op een proefschrift over vergelijkende filosojie. In dat vak was hij enige jaren privaatdocent in Amsterdam. Thans is hij ver bonden aan het Filosofisch In stituut te Leiden. Van zijn hand verscheen in 1962 bij Elsevier een boek met foto's van Hans Sibbelee) China 700 miljoen mensen in beweging'. Hij it lid van het China Studie Comité, dat in 1963 een voorlichtend werkje uitgaf China tussen eer gisteren en overmorgen'. Een lezing onlangs gehouden voor de gave, een maidaat en een bestem ming. aanvaarden en verwezenlij ken. De mens heeft de taak de orde zinvol te verslaan en mede te reali seren. Die ordener.de taak viel in het bijzonder toe tan de maatschappe lijke elite die door de geschiedenis heen een sleutelpositie in de Chine se samenleving innam en door zijn bewuste denten-en-handelen het Chinese cultiurpatroon bepaalde. Men onderschiidt centrum en mas sa; tegenover ie centrale elite slaat de agrarische bevolking. Het den- ken-en-handelm van de elite moet echter parallel gericht zijn met dat van de massa. De centrale ideologie poogt dus voortdurend dj massa-ideologie te vormen en te leïnvioeden, maar te gelijkertijd dit massa-ideologie in zich iaten doosdrmgen, er uitdruk king aan te gtvea en haar in een synthese samet te vatten. De eerste gsvte synthese kwam tot stand in d: tweede eeuw voor Christus tussen magisch-mythische, naiuraiistisehe opvattingen en con- fuciaans-ethiscle en legalistische theorieën. Dit staatsconfueianisme zou voortaan h:t denken-en-hande- len van de socale elite beheersen. universiteit in Groningen over 'China en de koude oorlog' wordt opgenomn in de Polemo- logische Studiët. Dr. Kwee is met een Hollaidse vrouw ge trouwd en heet twee kinderen. Zoals zo vele 'narginalen' bezit hij een dvbble nationaliteit: Nederlands en Chinees. Hierin werden verschillende inzich ten en praktijken gerationaliseerd die op primitieve wijze in de voor stellingen en gebruiken van het Chinese volksgeloof werden beleden. Zo konden centrale ideologie en volksgodsdienst parallel ordenend inwerken. De eerste grote denkstroming die van buiten af China binnendrong was het boeddhisme. In de twaalfde eeuw voltrok zich in de centrale ideologie een tweede grote synthese met het boeddhisme, waardoor deze ideologie opnieuw zeven eeuwen zich ais ordenend systeem heeft kunnen handhaven. De tweede gro te denkstroming die van buiten af China binnendrong kwam uit het Westen, Dit westerse denken-en- handelen bleek een veel gevaarlij ker rivaal te zijn dan het boeddhis me en omvatte christendom en marxisme, wetenschap en industri ële economie. Het bleek niet moge lijk met handhaving van de 'confu- ciaanse'grondpatronen van het Chi nese denken-en-handelen een nieuwe synthese op te bouwen- De derde grote synthese die bezig is zich te voltrekken moet proberen de histo risch bepaalde grondsituatie van het Chinese leven met Chinese en westerse denkcategorieën tot een nieuwe eenheid van gegeven-en-op- gave, mogelijkheid-en-verwerkelij- king te interpreteren. De Ideologie ziet dus in de gege ven situatie een historische op dracht. De gegeven situatie wordt gekarakteriseerd door het Chinese land en het Chinese volk. Een mil- joenenbevoiking die in een door de natuur niet al te bevoorrecht land een collectief bestaan moet vinden. Van het oppervlak van het Chinese land is maar een zesde deel direct geschikt voor landbouw. Dat zesde deel is de strook laagland en heu velland van Mandsjocrije tot Hainan waar tachtig percent van de bevol king woont, Dc rest is woestijn en hooggebergte. Om het levenspeil van die bevolking op te voeren Is niet alleen een technisch, agrarisch- industrieel ontwikkelingsprogramma nodig maar ook een door de nood van de omstandigheden drastisch en radicaal maatschappelijk en ideologisch hervormingsprogramma, een massaie omvorming en Indoc trinatie vanuit de centrale ideologie. Dat dubbele programma bepaalt de grote lijn, de harde en koene stra tegie. De werkelijke uitvoering moet zich richten naar geografische, his torische, demografische en politieke omstandigheden. De tactiek moet zich aanpassen cn uitermate soepel zijn. Het programma bepaalt dc Chi nese politiek naar binnen en naar buiten. De strategie toont zich dog matisch en onwrikbaar, zoals dat uit de ideologische controverse Pe- king-Moskou zich laat aanzien. Maar de tactische evaluatie is voor zichtig en flexibel. In de praktijk is China beslist minder agressief en doctrinair dan de Sowjet-Unie. Sta linistische eiiroinatie-methoden zijn er veel minder toegepast Zo is b.v. Soeng Tsjing-llng, weduwe van Soen Jat-sen en zuster van mevrouw Tsjang Kai-sjek. vice-presidente van de Chinese Volksrepubliek. Me vrouw Li-Te-tsjwan, sinds 1949 mi nister van Volksgezondheid, is geen communiste maar een christen. De laatste Mandsjoe-keizer, sinds 1931 door de collaboratie met Japan be schouwd ais een oorlogsmisdadiger, is niet ter dood gebracht, maar lieeft een heropvoedig doorgemaakt. Hij leeft nu op vrije voeten, heeft het beroep van tuinman uitgeoefend en is nu lid van een bureau voor de nationale geschiedschrijving: Ook militair is de Chinese politiek beslist niet agressiever dan de Rus sische. China is bij geen enkel mili tair pact aangesloten en bezit geen i bases in het buitenland. Een deel van zijn grondgebied, Taiwan, wordt integendeel ais agressieve bedreiging tegen China in stand gehouden. ïn de Koreaanse oorlog hebben de Chi- nesen een voorzichtige tactiek ge volgd door de aanvoerhaven Poesan n'et 'f. bombarderen, wat waar schijnlijk een atoomaanval van Amerika zou hebben uitgelokt. De Koreaanse ervaring heeft wellicht de Chinezen versterkt in hun over tuiging dat een oorlog gelokaliseerd kan worden waarbij de waarde van een guerrilla-tactiek verhoogd wordt. Wanneer de Chinezen de wereld situatie anders taxeren dan de Russen en met name de risico's van een kernwapenoorlog minder hoog achten, dan komt dat voor een belangrijk deel door het isole ment waarin zij door de buiten wereld gedreven zjjn. Daarom zou het toe te juichen zfjn wanneer Ne derland het Franse voorbeeld volgt om dit, ook voor de wereld ongun stige en gevaarlijke, isolement van China te doorbreken door naast de versterking van de politieke en diplomatieke betrekkingen dc cul turele en commerciële contacten te verruimen. Nederlandse industriële en commerciële kringen zgn daar niet afkerig van,' YOUNGMEN-TOP JONGENSOVERHEMOEN j WOMEN-TOP DAMES- EN MEISJESBLOUSES (Van een onzer verslaggevers) •Max Tailleurs laatste mop ovet mijn aanbieding is wel een van de beste die ik ooit van hem gehoord heb.' Dat is de reactie van de heer R. Zwolsman op berichten dat hij een bod zou hebben gedaan op Max Tailleurs cabaret De Doofpot in Am sterdam. Max Tailleur zou dan (voor f 1000 per week plus een aandeel ui de omzet) bij de EMS In dienst komen. Er zijn inderdaad besprekingen met- Max Tailleur geweest, maar niet op mijn, doch op zyn verzoek, aldus de heer Zwolsman. 'Ik waardeer de heer Tailleur zeer en w-y zijn thans aan het onderzoeken of enkele van zgn ideeën voor verwezenlijking vat baar zijn.' Op de opmerking van Tailleur, dat de heer Zwolsman hem als een 'on roerend goed' beschouwt, antwoordt hij: 'Ik heb Tailleur altijd eerder als een roerend dan als een onroerend goed beschouwd. Aan hem kan men trouwens zien dat ook roerende goe deren hun prijs meer dan waard lm ("Van een onzer verslaggevers) Op de met knipperlichten beveiligde spoorwegovergang in de Nieuwe We tering te Maartensdijk werd maan dagmorgen de personenauto van de heer L. J. H. J. H. Madlener uit Den Dolder volkomen vernield door een uit Utrecht komende trein. De bestuurder, de gehuwde 58- jarige heer Madlener. die alleen in dc wagen zat, was onmiddellijk dood. De trein had ongeveer twintig mi nuten vertraging. (Van onze soc.-econ. redactie) De betaling van lonen volgens de nieuwe bouw-c.a.o. heeft vanmorgen hier en daar geleid tot moeilijkheden op de bouwwerken. In Amstrdam en in mindere mate in Den Haag heerste onrust op ver schillende bouwobjecten doordat de loonbetaling van vrijdagmiddag ge baseerd op de nieuwe cat.o. voor sommigen een nadelig verschil met hun oude Ionen had opgeleverd. De aannemerswereld blijkt van plan te zijn door middel van de nieuwe c.a.o. zoveel mogelijk zwart loon te witten. Ook willen de aan nemers kennelijk af van betalingen op grand van afspraken over een bepaald bedrag per week schoon in handen. In Utrecht kwam vanmorgen de bouw van een groot winkelcentrum op het Kanaleneiland sitl te liggen. De bouwonderneming VLAM heeft daar loonsanering doorgevoerd door in het algemeen iedereen een loon- groep lager te klasseren. Bij ditzelfde bedrijf kwam vrijdag middag een woningbouwproject te Ede stil te liggen om dezelfde reden. Vanmorgen werd daar echter het werk hervat, nadat de directie de lagere klassering ongedaan had ge maakt. Elders in het land hebben zich. voorzover wij kunnen nagaan, geen moeilijkheden voorgedaan. In deze rubriek vermeldt Hst Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. Nu papen-vreten bij de protestan ten uit de mode is, begint ds. B. A. Bos, hoofdiegerpredikant, zich lang zamerhand te ontpoppen tot een ge dacht humanisten-verdelger. Na eerst zijn krijgslustige neigingen te hebben botgevierd op hervormde legerpredikanten, die tegen het ge bruik van kernwapens zijn, heeft hij rich nu met vervaarlijk strijdgehuil gestort op de humanistische raads lieden in het leger. De humanisten hebben in het land van Erasmus en Hugo de Groot een lange weg moe ten gaan voor hun democratisch* rechten werden erkend. In een katholiek dagblad werden rij jaren geleden nog uitgemaakt voor 'wolven in schaapsvacht', die slechts 'speculeren op het dierlijke in de mens'. De katholieke professor in de pe dagogiek verklaarde: 'De minister kan niet verwachten, dat wij toela ten dat deze on- en anti-christelijke beweging kansen krijgt in een weer macht, waaraan juist wij het Ieeu- weaandecl leverden.' Maar toen de KVP omging, werden op den duur de meeste discriminerende maatre gelen ongedaan gemaakt Onlangs konden de eerste huma nistische raadslieden in het leger hun intrede doen, Ds. Bos, die zich in de affaire-ds. Diekerhof zo overheids- getrouw gedroeg, heeft er nu ken nelijk moeite mee de democratische beslissingen van de overheid te res pecteren. Verdraagzaamheid houdt ook in, dat men minstens een minimum aan respect voor andersdenkenden weet op te brengen. In een schrijven aan alle legerpredikanten noemt hij het credo van de humanistische hoofd raadsman overste Lips 'ontstellend in zijn armoede". De humanistische geestelijke verzorging heet een pre tentie 'die in uitvoering schadelijk is voor de ware belangen van de mens Samenwerking van legerpredikan ten en raadslieden in de geesteliiks verzorging heeft hij verboden. Ge lukkig dat de katholieke geestelijke verzorging een heel wat christelij ker en humaner standpunt imwmt. Ds. Bos, die de belangen, waar voor de NAVO zegt ?n de bres te springen, zo belangrijk vindt, dat hij er zelfs met waterstofbommen voor wil smijten, mag we! bedenken, dat tot een van de eerste waarden van onze christelijke en humanis tische cultuur behoort: verdraag zaamheid en respect voor ander mans overtn'glng. Zijn eigen getui genis is T»-l meest troosteloze, dat gegeven >- n worden. P 5. H. C. M. Michlelse in De Nieuwe Linie van 31 maart 1964. Koning Boudewfjn en koningin Fab:ola van België zijn Zftterdn" p*"- vliegtuig mt Bruses! naar Madrid vertrokken voor een paasvakantie in Spanje,

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1