orca: moest autoriteiten omkopen RENTE TOT 4% Ik kreeg een dreun, toen OT DE IlftÜIHt H' AEG Bij de is het goed sparen Neergeslagen benzinepomphouder: Rotterdamse Llovd boekt meer winst AEG Schip gezonken bij Maastricht Verdachte van brandstichting vrijgelaten mm Journalist kreeg en met gummiknuppel Hervorm ingen Ma iden speech Lijm en plak ailes met VELPÖN vanCeta-Bever ft! Si HET VRIJE VOLK ZATERDAG 28 MAART 1964 f# (Van een onzer verslaggevers tpDpenilT^rtT«er Dan M1' Cafpaffne (23> *al ®p 21 april terechtstaan voor de rechtbank me? ITVerpop Spaanse. e'la«d Majorca. Op 13 februari is hij op de verkeersweg Inca-Palma met de Mercedes van zijn Hilversumse aanstaande schoonvader in botsing gekomen met de 4,-jarige arbeider Briones Vidal. Dat Campagne niet langer dan zeven weken kwijt was na dit ongeluk, alleen al aan de voorbereiding van de afwikkeling, heeft hij te danken aan iets dat op corruptie lijkt. Hij heeft het vriendelijke advies opgevolgd om enige lagere goden onder de justitie-ambtenaren iets toe te stonpen. Kleuter verdrinkt vlak bij huis Dank zij relaties Steekpenningen NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u 2ich thuis voelt! Wmm Hiinncscltiins De .prinsedicn Beatrix en Irene bracnien gislermdidag een bezoek aan 'De Hunneschans' bij het Uddelermeer, een van de twee zilveren jeugdcentra waarvoor het koninklijk paar bij zijn 25-jarig huwelijksfeest de terreinen heeft gesehonkne. Hier praten de prinsessen met twee Antilliaanse meisjes, die bezig zijn met het opvouwen van hun slaapzakken. (Van een onzer verslaggevers) 'Plotseling kreeg ik met een knuppel een enorme dreun op m'n achterhoofd. Ik had het gevoel of ik hard achteruit liep tegen een ijzeren hek. Ik wankelde en zag in een flits iemand op mij afkomen. Toen ben ik buiten westen geraakt.' Pikdonker doodstil en Mr. Cap vaart naar Schiermonnikoog Hogere toeslag op Iandbouwpensioen Aanklacht ingediend M 10 De rechter van instructie vertelde hem dat jaarlijks drie tot vierhonderd vreemdelingen op Majorca onder soortgelijke omstandigheden in moei lijkheden komen. Als het thuisfront rirze moeilijkheden niet kan opvan gen. zit de bij de aanrijding betrok ken buitenlander maanden op Ma jorca vast. Niet zeiden in het huis van bewaring, nog voordat de schuld vraag beantwoord is. Dan Campagne adviseert de toeris ten dan ook: "Laat uw auto thuis neem het vliegtuig maar:' Volgens Campagne stak de arbei der Vidal op die dag met een fiets aan de hand zonder op- of omkijken de autorijweg ov«\ en maakte een gekke sprong Loen de Amsterdammer voor hem uitweek. Toen Vidal tien dagen na het ongeluk gehoord kon worden, bevestigde hij geen auto ge zien te hebben. Het slachtoffer had een beenwond, een heupfractuur, een borstfractuur. en bloedde aan het hoofd. Na de aan rijding ontstond meteen een kleine oploop. 'Ik kreeg onmiddellijk de schuld en men eiste dat ik de man naar het ziekenhuis zou brengen.' Campagne weigerde, omdat hij vreesde dat de hoofdwond gevaarlijk wart. hij wachtte liever een ambu lance af Tot zijn verbazing echter gaf de inmiddels verschenen dorps- Advertentie I.M. PERFECT L f 30.- F URM EREND(ANP) De ruim tweejarige Carlo Bronner uit de nieuwe woonwijk Overwhere te Pur- merend is vrijdagmiddag bij het spe len vlak bjj het ouderlijk huis in een diepe sloot terechtgekomen en ver dronken. MAASTRICHT (ANP) Vrijdag avond is het 360 ton metende mo- torvraehcschip Stella, geladen met grint, len noorden van Maastricht in de Zu:a-\Vi Slems vaart gezonken. Bij het meren is het schip lekge slagen tegen de kade. De Maas trichtse brandweer trachtte nog met pompen het schip drijvende te hou den, maar dat lukte niet, omdat het water van bovenaf het ruim bin nenspoelde. De schipper Marinus van Ginderen uit Leerdam kon de schuit tijdig veriaten. Het schip is eigendom van W. Oosterwaal uit Rotterdam. DAN CAMPAGNE agent hem opgewonden opdracht, de patient met grote snslhetd naar een ziekenhuis te brengen.. De agent ging naast de halfliggende, half zittende Vidal op de achterbank zitten, met een witte zakdoek uit het raampje zwaaiend. Campagne heeft een getekende ver klaring van de arts uit de kliniek in Palma. dat behoorlijk vervoer de patient voor een shock bespaard zou hebben. Door relaties van vroegere bezoe ken aan Majorca is Campagne ont komen aan opsluiting. Na omroeper van dc Wereldomroep en van radio Veronica te zijn geweest, is hij vorig jaar begonnen aan de ex- en import van snede mode-artikelen en wijn. met als basis Majorca. Zo had hij wat notabeien leren kennen, o.m. de gevangenisdirecteur, die wist te voor komen dar hij ataaisgast werd. De politie die aanvankelijk auto en paspoorten in beslag had genomen, ook van Campagne's drie reisgenoten (onder wie zijn verloofdeI, liet ruim een week later het drietal met de auto vertrekken. Maar de 'dader' moest blijven. Hij moest wachten tot de pa tient een verklaring kon afleggen, tot een datum voor de rechtzaak was vastgesteld, en tot de Nederlandse verzekering een borgsom had gestort. 'Stort 25.000 gulden op onze reke ning. of teken een toezegging, dan bent u van alles af.'," adviseerde de directeur van de kliniek in Palma. Hij beweerde dat de patient er zo slecht aan toe was. dat. hij dure spe ciale behandelingen moest ondergaan. Stortte Campagne het bedrag, dan zou de arts ervoor zorgen, dat de patient een voor hem gunstige ver klaring aflegde.. Campagne is daarop niet ingegaan, wat ertoe leidde dat tenslotte 10.000 gulden gevraagd werd. die door de Nederlandse verzekering als waar borgsom is gest-ort bij de plaatselijke justitie. De afwikkeling van de rechtzaak is voor Campagne van groot belang: hij kan zijn nieuwe stiel wel aan de wilgen hangen als het fout loopt. Vruchteloos heeft hij wekenlang ge probeerd iets te weten te komen 'Alle adviezen, ook van bevriende Advertentie l.M. DEN HAAG (ANP) De 28-jarige Haagse timmerman F. F. van S-, die woensdagavond is aangehouden, ver dacht van brandstichting in zijn wo ning aan de Beeklaan. is vrijdag avond vrijgelaten. Naar wij van de politie vernemen is opzet tot brand stichting niet komen vast te staan. De man heeft steeds verklaard dat zijn dochtertje in een onbewaakt ogenblik een jerrycan met benzine omgooide. Toen hij de jerrycan met een brandende sigaret in zijn mond wilde oppakken, vatten de benzine dampen vlam. Tegen de timmerman Is wel pro ces-verbaal opgemaakt omdat hij na latig zou zijn geweest. De Belgische musicoloog en kunsthistoricus August Corbet is vrijdag op 5ï-jarige leeftijd te Ant werpen overleden. Sedert 1953 was dr. Corbet directeur van het con servatorium ln Antwerpen. Ook was hij hoofdredacteur van de algemene nuiziekencyclopedie. autoriteiten, wezen iu één richting," zegt Campagne, die zich over dit as pect van de zaak bijzonder kwaad maakt, 'ik kreeg een lijstje met en kele namen van griffiemensen, echtei rie namen stonden bedragen. Zij kon den ervoor zorgen dat mijn zaak op een redelijke termijn behandeld zou worden.' Kij heeft het gedaan, en-alles ging loen snel. Zelfs de advocaat van de Spaanse verzekering die de Neder landse 'groene krart' vertegenwoor digt. kwam tot leven. Op dezelfde wijze heeft hij kans gezien achter de waarheid te komen wat betreft de dure behandeling van Vidal in de kliniek. Hij betaalde een verpleger voor een onderzoek. Het bleek dat Vidal twee ctagen bloetrans- fu.sies nodig had gehad, en gipsver banden had gekregen: nu is hij'tn de revaiidatie-afdeling. Maar van dure Amerikaanse preparaten en speciale behandelwijze, zo duur dat het 25.000 gulden moest kosten, is volgens de verpleger geen sprake geweest. Daar wijst trouwens het in snel tempo zakken van het door de arts gevraag de bedrag wel op. Op 21 maart kon Campagne terug- keren. Hij heeft schriftelijk beloofd ip 21 april te zullen verschijnen. Hij meent dat nu wei vaststaat, dat hij onschuldig is aan de aanrijding. Maar hij heeft verhalen gehoord over buitenlanders die in soortgelijke ge vallen toch tot schadevergoedingen veroordeeld werden. Aan steekpen ningen heeft hij uitgegeven 't voor 'n gedwongen op Marjorca verblijvende vreemdeling toch wel het hoge be drag van 5100 peseta's of 306 gulden- Dit vertelde ons gisteren Joon A. IV ij k e r (301. de houder van het benzinepompstation bij Oudorp (N.-II.l, die donderdagavond door een onbekende is neergeslagen. 'Ik zat ie schrijven teen ik die avond omstreeks hallelf een kereltje van een jaar of zestien me: een grijze bromfiets zag staan. Een Indisch type. 'Ik won wat benzine.' vvoeg-ie. Ik liep naar de pomp en leverde hem een liter. Toen zei-ie: 'Non heb ik geen portemonnaie bij me.' waarop ik voor de grap antwoordde: 'Dan haal ik "t er wel weer uit.' Ik had 't. nog niet gezegd of ik krijg van achteren een dreun. Een andere kerel was achter het pompstation om op me afgekomen. De klap kwam hard aan. Ik wankel de. viel en terwijl ik zo met m'n rug op de grond lag, zag ik die tweede man: Hij was een jaar of achttien, droeg een bril met een donker mon tuur en een modern geblokte grijze, driekwart, winterjas. Rn hij had sluik' achterover gekamd blond haar. Hij zei niks. Toen kwam hij voor de tweede keer op me af. Ik wankelde, naar de autoweg. Daar zag ik nog twee lichten op me afkomen. Wat er verder gebeurd is weet Ik niet meer.' j (Van onze soc.-econ. red.) De nettowinst van de Koninklijke Rotterdamse Llovd. afgezien van in cidentele boekwinsten, is in 1963 ge stegen van 129.3 miljoen tot 26,8 miljoen. De stijging van de brutowinst, die het jaarverslag over 1963 vermeidt is geringer, nl. van 24 tot f 28 miljoen. Maar in 1962 kwam 3.7 miljoen vrij uit de reserves, terwijl de enige inci dentele winstbron in 1963 'de op brengst van verkochte schepen boven de boekwaarde' slechts 1.2 miljoen ooleverde. De forse winststijging leidt tót een voorstel tot dividendevrho- ging tot zeven percent. Tegen de zomer van 1963 viel een zekere opleving van de vrachten- markt waar te nemen, die in de laat ste maanden van het jaar ook enige uitwerking had op de resultaten van de lijndiensten, die de Lloyd onder houdt. Tot dusver zijn er geen teke nen. die op een kentering wijzen, con stateert de directie in haar verslag. Kritiek wordt geoefend op het buiten werking stellen van de ver vroegde afschrijving. Deze belasting- faciliteit kon de middelen, nodig voor vervanging, binnen het bedrijf hou den. meent de directie. Nu vindt be lastingheffing plaats over bedragen, die naar gezonde bedrijfseconomi sche beginselen niet ais winst mo gen wórden aangemerkt. En. zo zegt het verslag, deze maatregel valt in" een situatie, waarin de scheep vaart bezig is zich in bescheiden mate te herstellen van een ernstige terugslag. al Het was die avond pikdonker en doodstil op de provinciale weg van Alkmaar naar Leeuwarden, die dwars door de Schermer loopt. Joop Wijker had 140(1 gulden in kas. Er was al eens eerder twee keer bij hem inge broken. Toen waren de daders ge pakt. Om half elf kwam de automobilist P. de Vries over de donkere weg. Voor het pompstation zag hij een gedaan te in witte overal wankelen: Joop Wijkers. Gelukkig konde heer De Vries hem nog ontwijken. Wijker schreeuw de. dat iiij was overvallen. Vervol gens raakte hij zijn bewustzijn kwijt. Later, door de goede zorgen van de heer De Vries en de zijnen kwam hij bij. De politie en een dokter werden gewaarschuwd en een passerende automobilist zette de achtervolging van de twee daders in. die in de verte op de bromfiets verdwenen over een houten bruggetje in de richting Oudorp onder Alkmaar. Daar moest men dp achtervolging opgeven. Waarschijnlijk zijn de daders ge stoord door de komst van de auto mobilisten. Zonder dat zij iets kon den meenemen kozen zi.i het hazen- Advertentie LM. pao. Gistermorgen heert ae politie knuppel van een halve nieter lang drie, vier centimeter dik gevonden een sloot. Toen was Joop Wijker weer aan het .-werk. Hij had een Itehte hersenschud ding, een paar blauwe plekken en een lichtp shock opgeiopen. De politie heef: de signalementen van de daders verspreidDe een is ongeveer zestien: .jaar.' 1.60 meter. Indisch type, gitzwart haar. rond ge zicht-. droeg' spijkerbroek 'en lage zwarte schoenen. De onder iraet bril1 .is ongeveer achttien jaar, 1.S0 nieter, biónd. De oude bromfiets is van het merk Typhoon. Beiden waren blootshoofds.. Hun, die inlichtingen kunnen ge-, ven. worden verzocht zich te verstaan met de rijkspolitie te Oudorp i tele foon 02200-153961 of met- de districts recherche te Alkmaar. AUTOMATIC TOASTER f69.S0 i Van een onzer verslaggevers Het booreiland Mr. Cap. waarmee Caltex in tie Noordzee naar olie of gas gaat zoeken, is vrijdagmiddag uit Schiedam naar het Waddengebied vertrokken. De eerste hoorplaats ligt ten noorden van Schiermonnikoog, in de territoriale wateren. De Mr. Cap wordt gesleept door drie sleepboten. Het transport kan in de loop van zondag bij Schiermon nikoog arriveren. De proefboring zal zeker verscheidene weken duren. Over de kans op succes valt niets te zeggen. Gezien de ervaringen el ders zou hef een grote bijzonderheid zijn als met het booreiland aanstonds een energiebron zou worden aange boord. Voor de oliemaatschappij is trouwens ook een boring zonder gas of olie. zeker in dit stadium, van groot belang. Ze kan er zeer waarde volle gegevens over de bodem forma ties mee vergaren. Van achter de levensgrote (recla me) band sprong plotseling 'n man met een knuppel naar voren. Hij sloeg, Joop Wijkers zakte ineen. Nu is hij weer aan het werk. Van de daders geen spoor. DEN HAAG (ANP) Het bestuur van het bedrijfspensioenfonds voor de 'landbouw heeft besloten om de voor waardelijke toeslag op de ouder domspensioenen. die de laatste jaren steeds 25 percent heeft bedragen, in afwachting van de structurele wijzi ging van de AOW. voor het jaar 1964 te verhogen tót veertig percent. De ouderdomspensioentrekkers krijgen bij de uitbetaling van iiet pensioen over de maand mei nabetaling over de termijnen vanaf 1 januari. FOLKESTONE (ANP) Een Ne derlands hockeyteam, spelend onder de naam Boekaniers, verloor gisteren de eerste wedstrijd in een internatio naal hockeytoernooi met. 3—1 van de Engelse ploeg de Trojans. In Weston speelde HHYC '.Den Haag) gelijk tezen Knots: 11. Bij tdrija, op 59 km ten westen van Ljubjana in Zuidslavië, is vrij dag een autobus met arbeiders van de weg geraakt en iu een rivier ge reden. Tweeëndertig inzittenden lie pen verwondingen op. Van zeven hunner is de toestand ernstig. (Van een onzer verslaggevers) De journalist Jan Laughs, stads- rrdaeteur van de Maas- en Roerbode in Roermond, heeft gisteren bij de officier van Justitie een aanklacht ingediend wegens mishandeling door de Roermondse hoofdagent van po litie P. M. M. Hoofdagent M. zou de heer Laughs donderdagavond tot twee tnaa; toe een pak slaag met een gummistok hebben gegeven. De heer Laughs was dte avond getuige van relletjes tus sen enkele honderden jongeren en de politie, waaraan ten slotte met gummiknuppels, traangasbommen en waterstralen een eind werd gemaak* De heer Laughs wilde zich tiaar het Munsterplein begeven toen de pontic daar enkele charges uitvoer de. maar hoofdagent M. weigerde hem de toegang. Toen de JouriiaHsr' zijn perskaart liet zien. kreeg hij een aantal slagen met een gummikitup- pel. Korte tijd later trachtte de heer Laughs opnieuw zich toegang tor lïe' -Munsterplein te verschaffen -,u om - zich bij de commissaris te be klagen over het gedrag van de hoofd agent. Voor de tweede maal zou hoofdagent M. hem toen een pak slaag hebben gegeven. Aanleiding tot de relletjes was een betoging van omstreeks 150 scholie ren tegen een plan om de friteskraam voor hun school te verwijderen En- keie honderden op sensatie beluste jongeren sloten zich bij de scholie ren aar;. De regeringstuinU een tuin in een tuin. Deze laatste is de grote Nederlandse IViti. aiflórf» 'waal/ miljoen kinderen, volwas senen 'n ouderlingen wandelen, 'leren en werken. Het grondstuk, waarop mij wonen ongeveer V50 vierkante meter per persoon ol ruim een hectare per gezin is niet voor iedereen toeganke- liik Wie gr in wil moet een MW» van toegang hebben. Daarziin unj niet krenterig mee. zoals gij vandaag en morgen su.lt ktinnen zien. De automobielen die witte nummerborden met zwarte let ters dragen zulten veelvuldig ever onze wegen rijden. Wii Killen echter de vrijheid hejiben en houden om ongewens te bezoekers t' weren. Nozems die binnen willen komen om de zaken hier te re-r.ielen ol om het rustig verblijf in. de Neder landse tuin onmonebjk te maken houden X't zoveel mogelijk hui ten Dat hikt niet altijd. Op 10 mei 1140 bijvoorbeeld zijn hier hele bendes van zulke nozems binnengekomen met veel ka baal. Voor je dit volk er weer uit had moest er ontzettend, lang en hard geploeterd worden en de ellende die aangericht, is, was niet. te overzien. Vandaar dat ons land een aan tal voorzorgen heeft genomen, dat git niet zo gemakkelijk weer gebeurt. Ik heb daar in de afge lopen week iets van kunnen zien. Het was zeer indrukwekkend. Men heeft mij naar de plaats gebracht waar in geval van nood raketten kunnen worden afge vuurd. Wat is een raket? Een raket is een uiterst verfijnde machine die rich in ingewikkeld heid verhoudt tot een moder ne auto als eenauto tot een krui wagen. Om het voorwerp te doen opstijgen en m zijn baan te hou- den heeft men een aantal radar- toestellen nodig en een rekenma chine. .4.' die' toestellen bevatten talloze knopjes, lichtjes, scha kelaartjes en zij keuvelen gesta dig met, elkaar. Het iDanderUjlmtc is. dat het afvuren herhaaldelijk gelukt, naar men mij verzekerd heeft. Het aantal mogelijkheden dril er een kinkje in de kabel komt is echter zo groot, dat men zich hierover steeds verbazen moet. Er zijn soldaten die de beteke nis van alle knopjes, lichtjes, streepjes, pennetjes kennen. Als eenvoudig oud-voetknecht, die er nooit helemaal in geslaagd is een gewcergrendel uit en in elkaar te zetten, heb ik voor deze solda ten een groic bewondering. Die bewondering werd niet kleiner, toen ik bespeurde, dat de con trolevoorschriften op papiertjes vermeld waren die met plastieke wasknijpers aan de elektronische monsters waren bevestigd. Hoe ingenieus dt-ze samengebalde ge- Icrdiicid tav rele geslachten óofc moge zijn. zonder wasknijpertjtt was er niets mee te beginnen. Thuis 'gekomen heb ik mij voor het kijkglas gezet out de oude film Grazige weiden' te herzien. Met een lief negermeis je ben ik de. hemel ingedroomd en ik heb gezien hoe God de va der alles vanuit zijn kantoor tje bestuurde. Vol goede moed heeft hij de mensen gescha pen. Het is erg tegengevallen. Er moest een zondvloed aan te pas komen cm aan ie bende die langzamerhand ontstond, een eind te maken. Sindsdien heeft God uit het raam van Zijn kantoor nog her haaldelijk moeten zien hoezeer dc mensen zich misdroegen. Zou het beier gaan nu wij die wasknijpers hebben Oud-minister Cals is zo vrien delijk geweest ons de tekst toe te zenden van de redevoe ringen die hij gehouden heelt over een meer doeltreffende functionering tan de democra tie. Bij elkaar zijn het- 38 volge- tikte bladzijden. Wij kennen 'nu iets meer over de zorgen en de. denkbeelden van mr. Cals. Wij weten, dat hij geen pasklare op lossing voor de moeilijkheden heeft. Hij blijkl zelf verwonderd over de beroering die ziin eer ste redevoering heeft, verwekt. Dat moet. voor hem zen gunstig teken zijn en een bewijs, dat er ook anderen zijn die met de be staande werkwijze van het. par lement niet tevreden zijn. On tevredenheid is altijd de motor roor de vooruitgang. pro/, dr. F. Polak heeft, in de. 1 Eerste Kamer ziin maiden speech gehouden. Hij heelt zich a/gevraagd of het de bedoeling was, dat hij zich. voor zover dat technisch en bioloaisch moge lijk was. moest verplaatsen in de denkwereld van een maiden. Het woordenboek geeft voor maidenmeisje. jonkvrouw., maagd, wasstamper Hei heeft mij getroffen, dat de hooggeleerde spreker iri zirn eerste rede nog te veel de be schroomdheid van een jonk vrouw heeft getoond. Wie in het parlementaire debat te genuan ceerd spreekt, kan er op reke nen dat zijn tegenstrevers hun voornaamste aandacht wijden aan de schakeringen in ziin be toog. Het is jammer, maar waar: na zo'n maidenspeech (maiden maagd; moeten andere maiden- speeches volgen (maiden—was- stamper). Advertentie l.M. 9lj ?i êïf bi I

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1