naar Vader met dochtertje in auto verbrand imminfTi :IWV in 1965: bifeen in Amsterdam Tienjarige bij zijn spel verdronken Pro de Gaulle Speciale missies Meegeduwd Rechtsomkeert Gematigd man Aan gevolgen van botsing overleden Fabriek in Zntphen door vuur verwoest Artsensfaking in België gordijnstoffen gezelligheid voor uw vensters. Keuze uit853dessins en kleuren Prijzen vanaf f4,25 tot f 13.90p.m. zonder overstappen van Amsterdam naar West Canada {Edmonton, Calgary en Vancouver) Advertentie I.M. man met de troeven Vraag uw woninginrichter. Wvers afd. decorstoffen. rebellie in 1998 dwongen kt binnen- en buitenland respect at. Des» joviale, secure en recht op zijn doel afgaande staatsman komt de basis leggen voor nieuwe betrek kingen tussen sijn land en Nederland. AMSTERDAM (ANP) Op uitnodiging van het NVV m wordt hei driejaarlijks congres van het Internationaal Ver- bond van Vrije Vakverenigin- gen (IVVVi het volgend jaar in Nederland gehouden van 7 tot 16 juli in het nieuwe con- J gresgebouw van de RAI te Amsterdam. Ongeveer 500 vertegenwoor- digers van de vakbeweging uit alle delen van de wereld zullen aan het congres deelnemen. Daaraan gaat op 5 en 6 juli cf een vergadering van de execu- o tieve van het IWV vooraf. om tot de naaste adviseurs behoort van het staatshoofd. Dr. Soebandrio is een van die uit zonderlijke mannen wiens hobby lüfc- eindsliik nvr-hi-H trr.-i het beroep dat zjj hadden gekozen. Na het behalen van zijn artsdiploma aan de medische faculteit van de univer siteit vaa Djakarta oefende de heer Soebandrio praktijk uit in het cen traal hospitaal in de Indonesische hoofdstad. Tijdens de Japanse bezetting werk te hij iUegaai in de nationalistische beweging. De Japanners sloegen deze kern uiteen. De jonge Soebandrio werd van de. strop gered en door de leiders van de beweging in Semarang geplaatst. Daar praktizeerde hij, met zijn echtgenote, de arts Hurustiati Het werk voor de Indonesische natio nalisten ging echter door. De onaf hankelijkheid van land en volk was het doei. Bij de onafhankelijkheidsverkla ring in 1945 werd dr. Soebandrio secretaris-generaal van het ministerie van Voorlichting, Hij was intussen opgenomen in het Komite Nasionai Indonesia. De regering zond hem met een spe ciale missie naar Europa. In 1947 opende hij in Londen het Indonesisch voorlichtingsbureau. Twee jaren later werd hij in de Britse hoofdstad zaak gelastigde en van 1954 tot 1956 am bassadeur. Daarna vertegenwoordigde hij zijn regering in de Sowjet-Unie als ambassadeur. In 1957 werd hij minister van Bui tenlandse Zaken. In 1961 verleende de Air Langga universiteit in Soera- baja hem het eredoctoraat in de poli tieke wetenschappen. Er verschenen verscheidene werken van zijn hand over de internationale politiek. De rol van dr. Soebandrio tijdens de Suezkanaalconferentie in Londen nisR) jjie tiidens de Indonesische (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Toen de vliegeropleiding van de baan was. viel zijn wereld ineen. Er kwamen meer strubbelingen, soms kreeg hij arrest. HU kon ten slotte voorspellen dat promotie de eerste tien jaren onmogelijk was geworden. Theo wilde uit de dienst, maar zijn contract stond hem dat niet toe. Op dat ogenblik kwam in Neder land al de gedachte In hem op er met een vliegtuig vandoor te gaan om el ders piloot te worden. Maar van Europa uit kwam alleen Rusland in aanmerking vanwege de afstand en daarheen te vliegen zlnde hem niet. Hij broeide voort op het idee en bestudeerde de vliegtuigen waaraan hij werkte grondig. Toen vier marine- vliegtuigen naar een Engelse basis op Malta werden gestuurd, zag hij zijn kans en slaagde erin te bewerk stelligen te worden meegezonden. De vliegtuigen waren bestemd voor het zoeken naar duikboten en Theo hadt er nooit mee gevlogen. Hij I a de handleidingen door en gaf zijn ogen goed de kost. Op een ochtend, heel vroeg, stouwde hij wat drank en biscuitjes in zijn zak., liep naar de hangar en vroeg de Engelse schild wacht hem handje te helpen, de Grumman Tracker naar buiten te duwen. Met- Egypte als doel volgde hij de kustlijn. Toen de enige kaart die hij gevonden had niet meer van nut was, vloog hij verder op het miniatuur- kaartje in zijn /"''agenda, Zo lokali seerde hij Benr 'i en ging verder oostelijk naar l^jroek. Met onder zich de grillige rotskust van het Akhdar-gebergte, Had hjj een half uur doorgevlo gen, dan zou hij gezien hebben dat de bergen en rotsen weer plaats zou den maken voor het zand van Sidi Barrani, Mersah Matrouh en Ei Ala- metn, waar hij op Egyptisch grond gebied had kunnen landen. Maar zijn benzine raakte op. Hij besloot terug te keren naar Benghazi. Hy scheerde laag over de stad en kon eerst geen vliegveld vin den. Het Benghazi-vliegveld is dan ook twintig kilometer het land in. Daarna zag hij iets dat. op een lan dingsbaan leek. Het was een airstrip voor kleine vliegtuigen. Hij zette de kist aan de grond. De wind zat te veel mee en daardoor was hij iets over de baan geschoten. Het vliegtuig was echter onbescha digd. De soldaten die hem arresteer den dachten enige tjjd lang dat h(j een Rus was en probeerden zelfs geen Engels te spreken. De-zelfde dag nog zat hU in de ge vangenis van Benghazi, waar gevan gen officieren, die het koninkrijk door een republiek zouden willen vervangen, hem zijn eerste lessen in de Arabische politiek gaven. Toen bleek hoe de vork in de steel zat, werd Theo van Eyck de vijfde dag overgebracht naar het depot» waar wij hem opzochten. Dr. Soebandrio kan ze uitspelen, al naar gelang de tegenzetten van mr. Luns. Hjj kreeg de volmacht, zo nodig zjjn laatste kaart op tafel te leggen. Hjj weet zich daarbjj verzekerd van de steun van de regering in Djakarta en van zjjn volk. In zijn land wordt veel waarde gehecht aan de ontmoe ting met mr. Luns. De vijftigjarige dr. Soebandrio ls een innemend mens. Hij is kort en breed. Een man wie het is aan te zien dat hü nog steeds actief is op de ten nisbaan. Een man die verbeten kan doorzetten, maar ook volkomen ont spannen kan luisteren naar muziek, klassieke en moderne. Hjj verschuilt zich doorgaans ach ter een vriendelijke glimlach. Maar hij laat zich niet gemakkelUk over tuigen. Dr. Soebandrio kan ten opzichte van Nederland tot de gematigde In donesiërs worden gerekend. HU gaf eind 1957 het sein tof een straffer beleid inzake West Nieuw-Guinea. Dr. Soebandrio was echter ook de eerste die betoogde dat de strijdbijl met Nederland moest worden begra ven, toen eenmaal het akkoord tot overdracht van de soevereiniteit was getekend. De Indonesische minister wordt in Zuidoost-Azië gerespecteerd als een staatsman van formaat. In zjjn eigen land won hjj in de afgelopen jaren merkbaar aan invloed. Hjj beboert tot de weinige vooraanstaande natio nalisten die het goed met president Soekamo kunnen vinden en die daar- AMSTERDAM (ANP) De tien jarige T. E. B. M. Lucker uit Am sterdam is dinsdagmiddag tjjdens het spelen te water geraakt in het niet meer gebruikte deel van de Willem- Drie-sluizen in Amsterdam-Noord en verdronken. Een arbeider, die daar werkzaam is bjj de aanleg van de IJ-tunnel. is de knaap nog nagesprongen, maar die was al in de diepte verdwenen. Het lijkje is later door de rijks politie te water opgehaald. TILBURG (ANP) In het St.- Eiisabethziekenhuis te Tilburg js dinsdagnacht de 52-jarige verfmees- ter J. j. Verschuren uit Tilburg aan de gevolgen van een verkeersongeval overleden. De man was dinsdagochtend op de Lovense Kanaaldijk in botsing ge komen met een bestelauto, toen hjj per rywiel het kruispunt met de En- schotsestraat wilde oversteken. De man liep daarbij onder meer een schedeibasisfractuur op. In Engeland zijn tijdens de paasperiode 68 mensen door ver keersongelukken om het leven geko men. (Van een onzer verslaggevers) De brandweerkorpsen van Zutphen en Deventer hebben de afgelopen nacht een verwoede strjjd geleverd met een verzengende vuurzee in de Zutphense fabriek van Sprayt en Co. Het ging om het behoud van 514 ton paraffine, die op een zolder lag op geslagen. Vrjjwel de hele opslagruimte en een groot deel van de rest van het be drijf werd volkomen vernield. Van ochtend was nog niet. precies na te jaan, hoe groot de totale schade is Hoe zwaar het bedrjjf ook getroffen ls, de produktie-afdeling met de koet- bare machines kon behouden worden. Toen de brand om drie uur werd ontdekt, sloegen de vlammen al hoog boven het gebouw uit. Onmiddellijk gevaar bestond voor de omliggende woonhuizen en een pand van de N V Brinkmaan en Niemeyer. Na drie uur was men de brand meester. Over de oorzaak van de brand was vanochtend nog niets bekend. (Van onze Parijse correspondente) De Indonesische vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, die vandaag in ons land arriveert, heeft in Parijs een onder houd gehad met zijn Franse collega Maurice Couve de Murville. Hij ver klaarde te hopen op een ontmoeting met president de Gaulle, 'In Indonesië zijn wij het bijzonder eens met de politiek van de Franse president.' aldus dr. Soebandrio. 'Ge neraal de Gaulle probeert de wereld problemen op te lossen op een wijze, die tegemoetkomt aan hetgeen de volken, zelf wensen. Hij verkiest een basis van onderling begrip boven de verouderde stelregel van de do minantie (Advmentis SM.) (Van een onzer verslaggevers) Wat huiverend stapte gis teravond een gezelschap van acht Indonesische journalisten en drie regeringsfunctionaris sen op Schipboi uit het toestel uit Hamburg. Zij zijn dc voor hoede van het gezelschap van de Indonesische minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Soe bandrio, dat in de loop van komt. De persdelegatie staat onder leiding van mr. Alex A ia tas van het ministerie van Voor- bchting. Hij zei: "Wij zijn met de minister meegereisd om de journalisten de gelegenheid te geven zijn Europese reis en voora! zijn bezoek aan Neder land te versiaan Het doel van het bezoek morgen is om de culturele en economische ban den met Nederiand te verster ken." Op de vraag of er persvrij heid is in Indonesië, zei de heer Alatas: 'De pers is er om de revolutie te ondersteunen en aan een nieuw Indonesië mee te bouwen.' Mohammed Arif, directeur van de Indonesische televisie, decide mee dal er nu reeds aandacht wordt besteed aan Nederland in de serie 'Introdu cing foreign countries'. Hij hoopt echter contacten in Ne derland te leggen om tot een geregelde uitwisseling van programma's te komen. De kranten waar de Indo nesische journalisten voor wer ken zijn: 'Berita Indonesia', 'Sinar Harapan', Warta Bakti', "Indonesian Herald', 'Indone sian Observer' en 'Suluh In donesia' uit Djakarta, het pers bureau Antara en de 'Surabaia Post.' De hoofdredacteur van de Suluh Indonesia, de grootste krant van Indonesië met 63.991) abonnees, de heer Satva- graha. die deel uitmaakt van het gezelschap, is tevens secre taris-generaal van de Indone sische journalisten-vakbond. Hij verklaarde voor zijn krant iedere dag artikelen over de reis van dr. Soebandrio naar zijn krant te telegraferen. De belangstelling voor Nederiand in Indonesië noemde hij zeer groot. W TBEINEN/TSUCKS/SCrlEPEN/VLIEGTUIGEN/ W hctels/telecommunicaties f ..WORLD'S MOST COMPLETE TRANSPORTATION SYSTEM" WESTSLAAK 10 - TELEFOON 010-120.'35 AMSTERDAM-KLEINE GARTMANPLANTSOEN 2-4 TEL020-2334 42 fp De politie van St. Augustine in 5$? Florida heeft met politiehonden een groep can 140 jonge negers, die in pi een hotel een zit-demonstratie hiel- den. uiteengedreven. mentsleden. Het resulteert in de meest afschuwelijke persoonlijke omkoperij! Kijk, voor een democratie zjjn er twee mogelijkheden: de strijd der ideeën of de belangenstrijd. Bij ons is steeds meer het accent op het laatste komen te liggen. Alles wordt een kwestie van onmiddellijk nut en wat is 'haalbaar'. Ook met het optrekken van de AOW kun je niet een natie ideëel doordringen. De sociale strijd heeft zijn scherpe kan ten verloren. Het socialisme, in con- creto de Party van de Arbeid, zou '7ch door de hoognodige nationa lisatie van de grond in ons land voor te staan, opnieuw de vertolker kunnen maken van een inspirerend en alien aansprekend beginsel maar het is niet 'haalbaar' Waar zal een jonge staat de cen trale. inspirerende idee vandaan halen, die onze democratie ons niet eens meer biedt? In de praktijk is het steeds opnieuw het nationalisme dat als die vormgevende idee naar voren komt. Men kan dat primitief Vinden en sieliig mist het nationa lisme een hoog zedelijk gehalte, maar het is het enige dat werkt, neest u gerust, op den duur zakt de gevaarlijke felheid er wei uit weg; zie de geschiedenis van de Verenig- 't ergste is dat m'n man HET VRIJE VOLK WOENSDAG 1 APRIL 1964 PAGINA 3

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1