Verduisteringen in Katwijk voor rechter tegen verhoging AOW uit schatkist Ir De KLANT, koning van 'n verloren rijk Loodgieters laten je maar zitten'... 1 DIT DE TH Rotterdam Ontwikkelingshulp moet verdubbeld worden Voortvluchtige milj< [onair in Zwitserland? Prof. dn Tinbergen: Nog één maand Sound of Music Wèl tijd! 9 A Voogd ïchepsminuten Geertsema op algemene vergadering: Oud-wagenmeester houdt treinkonvooi tien minuten op POTTER?.! 1 «©-WSlasi Duitsers willen meer Noordzee Ze doen maar (1) Kopje koffie f 10.- 1 Gelukkig mens Doe-het-zelf! Nieuw kopen Ze doen maar (2) HET VRIJE VOLK ZATERDAG 18 APRIL 1864 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Massale verduisteringen zljn in de jaren 1961, 1962 en in de eerste zeven maanden van het vorige jaar, gepleegd op het bijkantoor van De Twentse Bank in Katwijk. De toenmalige di- rcctein, een grijze timide man, de 65-jarige P. Th. Z. gaf in die periode kredieten van de bank aan enkele Katwijkse firma's die ve«- boven de toegestane limiet uitgingen,' aldus gistermid dag de officier van de Haagse rechtbank. Om deze manipulaties te camoufleren werden kasboeken vervalst en Is er geknoeid met kas- stortingsbewijzen en giro-overschrijvingen. Er werd bij die laatste handelingen met zeer grote bedragen gegoocheld. De rond veertig vervalste giro-overdrachten hadden betrekking op som men van gemiddeld vijftigduizend gulden.' De illegaal verstrekte kredieten beliepen, volgens een deskundige berekening ruim twee en een halve ton,' aldus de officier. Tweede verdachte Geen cent wijzer Camouflage fout gelopen Vrijspraak gevraagd Hoeveel minuien scheelde het? Liepen de klokhen niet gelijk? Of had misschien het Derde Rijk de klok al eeuwen teruggezet'? Advertentie l.M.) (Van een onzer verslaggevers) Het zou wenselijk zijn als Nederland, dat momenteel per jaar 200 miljoen gulden aan ontwikkelingshulp besteedt, dit bedrag op korte termijn zou verdubbelen.' Aetlierstrijd Sociale rechtvaardigheid dime TETat is uw ervaring met de klantenservice? Dat vroegen wij in VRIJ van vorige week. Onze rondvraag ontketende een grote stroom van reacties. Wij sullen daaruit een keuze doen. Vandaag publiceren wij een eerste selectie uit brieven die alle betrekking hebben op de service van loodgieters. Op ons verzoek heeft de Bond van Loodgieters- en Fitterspa- troons een reactie gegeven op de meest voorkomende klachten. 'Laten de mensen toch niet vergeten, dat het alleszins redelijk is als de loodgieter aan de klant ten minste 6,75 in rekening brengt voor elk uur, dat hij voor hem werkt. Na de oorlog plegen onze rekeningen niet meer gespecificeerd te worden, want dat is ondoenlijk geworden. Wij, loodgieters, kunnen op de rekening toch niet afzonderlijk al die verschillende soorten fittingen gaan vermeiden, al die schroeven, pijpbeugels, krukken, pluggen, enz,, enz,, die bij de aanleg van een' gaspijp zijn gebruikt. Daarom schrijven wij op onze nota's slechts; Voor Ued. gelegd: Gasleiding met hulpstukken en kranen zo en zoveel; arbeidsloon idem en leverantie gasgeiser. Zouden we alles haarfijn specificeren dan komnt zo'n rekening alleen al aan arbeids kosten zeker op vier gulden te staan. En dat bij de schreeuwende personeelsschaarste!' Aldus de Bond van Loodgieterspatroons. 'Waarom wij afspraken niet altijd op de min of meer vastgestelde tijdstippen kunnen nakomen? Omdat,' aldus deze bond, 'er vrij veel dringende werkzaamheden tussen kunnen komen, die a la minute moeten gebeurenEen waterleiding die springt. Een closet dat over loopt. Daar gaan dan éérst heen. Dan moet de klant, die op dat ogenblik een gasgeiser zou krijgen, maar even wachten.' Aan bod komen in volgende stukken de ervaringen die lezers hebben opgedaan met de serviceverlening op ander gebied. De reeks zal met, een beschouwing onzerszijds worden afgesloten. verleden Jahr had ich viel zu weinig 'Bankdirecteur pleegde malversaties onder druk' De gewezen directeur was daar naast ojk nog een geval van op lichting ten laste gelegd: hij had de gemachtigde van een van zijn cliënten een twintigjarig meisje een blanco cheque laten tekenen, waarop hij zelf achteraf een bedrag van honderdduizend gulden had in gevuld. terwijl het meisje in de ver onderstelling verkeerde, dat het om slechts tweeduizend gulden ging. 'Een dergelijke handelwijze is ty perend voor deze verdachte, vond de officier, 'via een jong meisje, dat tegen hem opziet, neemt hij een fir ma te pakken die in nood verkeert.' Voor de verduisteringen, valsheid in geschrifte en de oplichting eiste hij één jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Hü ging ervan uit dat Z. zijn malversaties onder druk heeft ge pleegd en uitsluitend ten voordele van anderen. De tweede verdachte in deze strafzaak, de 47-jarige ac countant en administrateur J. B. uit Katwijk werd door de officier be schouwd als degene die de knoeie rijen had geprovoceerd en uitgelokt. Tegen deze man, die de bankdirec teur 'geestelijk overheerste* en die al eens en jaar gevangenisstraf voor verduistering heeft uitgezeten, vroeg hij een jaar en drie maanden met aftrek en daarna ontzetting uit zijn beroep van accountant en boek houder voor de tijd van drie jaar. 'Anders begint hij weer met zjjn kantoor in Katwijk en dan komen er weer brokken van.' zo voorzag de officier. 'Hoeveel bent u zelf wijzer gewor den van al die praktijken?' vroeg de president mr. Schaafsma aan de ge wezen bankdirecteur. 'Geen cent.' antwoordde deze. 'Ik ben er mee blijven doorgaan omdat ik bang was ontslagen te worden, na dat ik eenmaal de kredietgrens had overschreden. Ik dacht dat het alle maal nog wel in orde zou komen. De manipulaties waren tijdelijk be doeld.' 'Maar wie is hier dan wél de dupe geworden?' wilde de president we ten van de getuige-deskundige, de heer F. H. W. Nahuysen. 'De Twentsche Bank,' zei de getuige prompt. De accountant gaf toe valse cheques te hebben opgemaakt om de te hoog oplopende kredieten te ca moufleren, maar daar kon geen na deel van ontstaan, zo beweerde hij, 'Juist door die cheques, bracht ik de rekening-CQUrant-verhouding tus sen de bank en de firma's weer zo als die zijn moest. Het hoorde in het spel. Na de jaarwisseling als de con trole was geweest, zouden deze ver anderingen weer ongedaan worden gemaakt. Maar de camouflage is domweg fout gelopen.' Zelf zou hij in elk geval dertig mille van de bank heb ben opgenomen, aldus de accoun tant, die ook nog terechtstond voor fVan een onzer verslaggevers) De 46-jarige miljonair-autohande laar J. van der M, is volgens de fis cale inlichtingen- en opsporings dienst te Amsterdam nog steeds niet in zijn bedrijf aan de Rijksstraatweg te Wassenaar teruggekeerd. Op zijn huisadres de Noordwijkerhout wordt de telefoon niet opgenomen. Het hoofd van de FIOD, de heer A. Sissingh. heeft tegenover ons vrij dagmiddag de veronderstelling geuit, dat de heer Van der M. zich in Zwit serland schuilhoudt. Zoals bekend wordt de tweede hands-autohandelaar gezocht op verdenking yan belastingontduiking op grote schaal. (Van onze parlementsredactie) Mr. Geertsema heeft gisteravond in Eindhoven verklaard, dat de VVD nooit akoord zal gaan met een verhoging van de AOW, die vrijwel geheel uit de schatkist wordt betaald. Op grond van het akkoord van Wassenaar noemde hij het ook ondenkbaar, dat de andere regeringspartijen daaraan wel hun stem zouden willen geven. De leider van de liberale kamerfractie zei dit in zijn rede voor de alge mene vergadering van zijn partij. Hij bepleitte een geleidelijke optrekking van de AOW-uitkeringen in bij voorbeeld twee fasen. ding gaat lijnrecht in tegen de vrij heid van middenstand en bedrijfsle ven om overeenkomsten aan te gaan. het zich toeëigenen van gelden, die hy als verzekeringsagent onder zich had. De illegale kredieten verstrekte de directeur, in strijd met zijn instruc ties aan drie 'noodlijdende' firma's. Hij deed dit op verzoek van de ac countant die de zaken van deze cliënten behartigde. Tfc kon niet te gen hem op," zuchtte de ex-direc- teur. 'Altijd zei hij maar, dat alles in orde zou komen voor ik met pen sioen zou gaan. Wanneer het de fir ma's eenmaal beter ging, zou er weer geld binnenkomen. Hü liet ook merken dat als ik geen kredieten meer gaf, er faillisemen- ten zouden volgen en de rayondirec tie van de bank dan achter de gang van zaken zou komen. Mijzelf, heeft de hele affaire alleen maar geld gekost, én mijn ge zondheid. In zijn nood kwam hij er ook toe om de gemachtigde van een rederij wijs te maken dat een cheque van de firma voor ƒ2900,- was zoek ge raakt. Hij liet het meisje een blanco cheque tekenen en vulde toen zelf maar een ton in. De officier stelde in zijn eis te gen de accountant dat uitlokking van de verduisteringen, verduistering en valsheid in geschrifte bewezen zijn. De raadsman van deze verdachte, mr. Piket, zag geen wettig en over tuigend bewijs van het ten laste ge legde, aangezien geen schade is ont staan. Mr. Koningsveld Beets, die de ex-directeur verdedigde, vroeg vrij spraak voor dc verduisteringen en. de oplichting: Er was hier slechts een interne regeling van de Twent sche Bank overtreden, 20 meende hij. Uitspraken op 31 mei. Mr. Piket vroeg voor zijn cliënt B, onmiddellijke invrijheidstelling. Na raadkamer werd dit verzoek In gewilligd. De ex-bankdirectdur be vindt zich niet (meer) in voorarrest. De musical 'The Sound of Music' zal de reeks voorstellingen in het theater Carré in Amsterdam na de pinksterdagen (17 en 18 mei) beslui ten. (Van een onzer verslaggevers) Een treinkonvooi van de NS heeft donderdagavond een oponthoud ge had van ruim tien minuten, to-n een 67-jarige, gepensioneerde wagen- meester op «ie rails was gaan staan om de machinist te dwingen te stop pen. Het bleek dat de oud-wagenmees ter zich al een tijd ergerde omdat de machinisten zich volgens b"m niet aan de dienstvoorschriften hiel den bij het begeleiden en rangeren van het goederentreintransport. Na enige overreding en kalmeren de woorden is de man van de rails gegaan en naar huis gestuurd. Den Haag (ANP) Op koninginne dag zal PTT de diensten uitvoe ren als op zondagen. Er zullen die dag geen postbestellingen worden uitgevoerd. In de nachten van 29 op 30 april en 30 april op 1 mei rijden geen nachtposttreinenOok voor de telegraaf- en telefoondienst geldt de zondagsdienst. Wat de financiering betreft, voel de hij het meest voor het systeem, dat in de SER. door de groep-Bos- roan is ontwikkeld. Het geld komt dan uit de verhoogde premies ze ker 3 percent en uit de schat- kis- voor zover de premie niet kan worden opgebracht. Mr. Geertsema noemde het reëel om de verhoging van de AOW gelijk tijdig in te voeren met de verlaging van de inkomstenbelasting Even tueel zou de belastingverlaging dan ook maar i'n twee fasen moeten plaats hebben. en Kce'P,^ Aldus prof. dr. J. Tinbergen, voor zitter van de Nationale Raad van Advies inzake hulp aan minder-ont- wikkelde landen, gisteren in Den Haag op een symposium van de NOVIB (Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand). Prof. Tinbergen constateerde dat het gehele internationale proces van hulpverlening aan ontwikkelingslan den aan een zekere constipatie lijdt. 'Slechts een brede samenwerking tus sen landen, regeringen, bedrijfsleven, particulieren en deskundigen zal het doorsteken van de verstopte kanalen en bottlenecks tot gevolg kunnen hebben.' zo zei hij. 'worden de opge treden storingen niet op snelle wijze opgeheven, dan dreigt de oplossing van het ontwikkelingsvraagstuk in een jammerlijke impasse te geraken." In dit verband wees de regerings adviseur op ereldhandelsconfe- rentie. die op jgenblik in Genève gehouden wordt, en waar Europa met zijn protectionisme op het gebied van landbouw en industrie een zware ver antwoordelijkheid draagt.' Prof. dr. de Vries, waarnemend voorzitter van het NOVTE-bestimr, waarschuwde tegen de neiging tot matheid in de hulpverlening, die ver oorzaakt wordt door te hooggespan nen verwachtingen en het relatief achterblijven vau de voedselproduc tie bij de bevolkingsexplosies. 'We moeten niet uit het oog verliezen dat het verlenen van ontwikkelingshulp een zaa is van lange adem,' zo be toogde hij. Tot nieuwe voorzitter van de NOVIB werd gekozen drs. H. A, Kort hals. lid van de Raad van State en voormalig vice-premier. Zeer overtuigd van zich zelf sprak hy over de radio- en ceievisieproble- men. 'Ik beloof u. dat wij onze striid voor de vrüheid in de aether zullen voortzetten tot de uiteinde lijke overwinning. De overwinning die eens zal komen. Zolang er nog geen onafhankelij ke organisaties met zendmachtiging zqn, zal de VVD zich 'met uiterste felheid' verzetten tegen reclame-uit zendingen over het tweede net door de bestaande omroepverenigingen. Geen redelijk denkend mens. al dus mr. Geertsema, durft te ontken nen, dat er in dat geval zou wor den vooruitgelopen op de definitieve bezetting van het tweede net. Dat :s in strüd met het akkoord van Was senaar en de regering is d.an ook niet gerechtigd dergelü'ke machti gingen te geven. Als wij spreken over sociale recht vaardigheid, aldus de le.qer van de VVD, bedoelen we daar iets andei's mee dan de Partij van de Arbeid. 'Niet alleen c.e mensen met de laag ste inkomens kan sociaal onrecht worden aangedaan, maar ook bij voorbeeld de middengroepen uit on ze bevolking. Als voorbeeld van een onrecht, dat de middengroepen wordt aangedaan, noemde hij het beleid van minister Bogaers, die geen rijksgoerikeuring verleent voor woningen die meer dan 35.000,kosten. Een grote groep Nederlanders zou hierdoor onrecht worden aan gedaan. Minister Bogaers, zei hij. heeft helaas een veel te grote angst voor de gevolgen van wat meer vrij heid in de bouwsector. Ook het prijsbeleid van minister Andriessen en Staatssecretaris Bak ker moest het bij hem ontgelden. De opheffing van de verticale prysbin- leiding aangelegd worden. De hele vloer moest opengemaakt worden. Dat karwei kwam op ruim 100 gul den. Toen zag ik er van af. Ik be landde bij een andere leverancier. Die zei mij: Er behoeft helemaal geen nieuwe leiding aan: die oude is goed. En de kosten bedroegen 15 gutden. Het GEB heeft gecon troleerd en in orde bevonden. Bij de eerste leverancier was ik slachtoffer, bij de tweede koning. D. J. VAN VUUREN, Maretakstraat 34a, Rotterdam 25. De reden waarom de kleine zelf standige wel eens een 'klant' laat zitten is niet direct het gevolg van geen tijd, doch zeker in vele geval len, omdat hij alleen goed is om de kleine en rottige karweitjes op te knappen. Want als er iets goeds gekocht wordt, gaan ze naar een groot bedrijf of postorderbedrijf, want als kleine zakenman zou je te grote winst maken. In die zaken geven ze immers kortingen, maar ze plaatsen het gekochte niet. En dan durven ze nog te vragen of je het gekochte wilt aansluiten ook. KL. DE WAAL, Dorpsstraat 68, Watergang (N.-H.). De loodgieters hebben op het dak een dag gewerkt en als mens geef je ze een kopje kolfie of thee. Het was mooi weer en de twee Anderhalf jaar geleden lieten wij een liuurgeiser plaatsen. Koste» ƒ53,45. Dat was ongeveer liet dub bele van hetgeen het plaatsen van een geiser op dezelfde plaats bij verschillende buren in preeies ge lijke woningen had gekost. Aan ons verzoek om een gespecificeerde rekening wilde de erkende installateur niet voldoen: 'te veel werk'. Aan materiaal werd ver werkt ƒ7,95. de rest was dus werk loon. Het uitgesproken cénmanskar- weitje was uitgevoerd door een fit ter, vergezeld van een leerling. De taak van de leerling beperkte zich tot het één maal aanreiken van een schroevedraaier. Wij reclameerden. Enige weken daarna werd de kwitantie weer aangeboden, nu onder aftrek van tl. 1.1 wegens 'te veel berekend'. Wij hebben ons toen tot een advocaat gewend en tevens de kos ten door een onpartijdige instantie laten taxeren. Vast kwam te staan, dat het werkje met fit goed betaald zou zijn. Wij hebben toen. om alle schijn van onwil te vermijden, ƒ37 aan de installateur overgemaakt Tot op heden heb ik heet weinig redeu tot klagen. Mijn gasfornuis verleden jaar besteld, werd in de zelfde week en we! wegens contante betaling gratis geplaatst. Een bank stel. 3 jaar terug door. bemiddeling van winkelier aan de fabriek ge kocht, ging gebreken vertonen (arm leuningen los, bekleding ging rek ken, enz.). Winkelier reageerde niet op klachten. Heb toen zelf naar de fabriek geschreven. Binnen drie we ken werden de meubels gehaald, keurig gerepareerd, opgepoetst en weer gebracht. Zonder eên cent on kosten. H. EANGENBERG-ENGBERTS, Noordervaart 116, Alkmaar. De afvoerpijp van onze vaste was tafel in de douchecel was ver stopt. Na een half uur zwoegen zei de vakman: 'Er Is niets aan te doen. mijnheer: het zit onder de vloer en die moet dus eerst open gebroken worden.' De dag daarop was ik toevallig in een warenhuis aan het rondneuzen en mijn oog viel op een rol 'MAP- RO' spiraal, waar men gordijnen aan ophangt. In mijn brein ont waakte iets en ik kocht drie meter van dat buigzame spul. DR wurmde ik weer in de afvoerbuis en na ruim twee meter stokte de draad. Zó ging het dus niet: Toen kwam ik op de gedaehie een scherp gevijld schroef oogje aan het begin van de spiraal te draaien en dan de zaak weer in de buis. Het uiteinde, bevestigde ik in een handboormaehïentje en toen maar draaien! Na ettelijke omwen telingen kronkelde de spiraal ineen. Daarna voorzichtig trekken - en wat zat aan de haak? Een zakdoek, die met het spoelen van de was In de wastafelafvocr was geraakt. De afvoer ls nu weer prima in orde. J. H. ACKERSTAFF, Anthony Duyckstraat 12, Zwolle. Aart het pinde van onze serie puhHkaties zullen wij bekend maken welke bri-ven wij met een boekenbon honoreren. en... d.t was ten slotte ook goed. Een voorbeeld van 'ze doen maar!' J. G. BOER, Hora Siccamasinge) 405. Groningen. lk wilde een gasfornuis kopen en stapte een winkel binnen. Had een fornuis uitgezocht van 240 gulden. Maar er zon eerst een monteur komen kijken, wat het aansluiten zou kosten. Er moest een nieuw» mannen kwamen naar beneden en gingen op straat er rustig bij liggen om daarna een sigaretje te draaien en te roken. Uitgerekend (per uur loon) k-»,tte ons zo'n paar kopjes koffie en thee ten minste tien gulden. Een timmerman nam eens een leerjongen mee en die moest kijken hoe die timmerman het werk maakte. Dit werd ons in rekening gebracht. Ja. die jongen moest het werk toch leren, werd ons gezegd. J. KARMA. Jan Steenstraat 38. Zutphen. M.i. betreft 'thier een nn al wel algemeen verschijnsel, dikwijls on nodig ongemak en ergernis gevend: een gevolg van de technologische vooruitgang en 't duurder worden van de arbeid. Verandering van ons volkskarakter niets weggooien, voordat 't tot de draad toe is versle ten en niet meer te repareren is nodig. Wij moeten vlugger overgaan tot 't aankopen van nieuw. Het on derwijs moet zo vroeg mogelijk be ginnen met het vak handenarbeid, gericht op dc methode 'Doe 'tzelf'. Producenten van huishoudmachi- nes zulien over moeten gaan tot standaardisering van onderdelen die makkelijk en goedkoop te krijgen zijn. terwijl de inrichting van deze machines zodanig moet zijn. dat de fecten gemakkelijk door leken ver holpen kunnen worden. De detaillisten moeten de moed hebben hun cliënten erop ie wijzen, dat 't kopen van nieuw vaak veel voordeliger is dan steeds maar laten repareren. Mevr. A. WIEHNGA. Veldzicht 26, Den Hang. Bij de tweede en hopelijk, laat ste akte van de niet zo vro lijke Irene-zaak heeft dr. Von deling in de Tweede Kamer ge zegd.' dat deze geschiedenis in het buitenland veel opzien heeft gebaard en dat zij ons land geen goed doet. tk kan dat beamen, want ik bevond mij te dezer tijd in Duitsland, waar men in een soort kranten die wij gelukkig niet kennen, al vele jaren be zig is het verhaal van de Per zische ex-keizerin Soraya uit te melken. En in de afgelopen iceek had Soraya op de voorpa gina plaats gemaakt voor prin ses Irene, al of niet vergezeld van haar verloofde Nu ben ik persoonlijk voor het gebeurde niet' aansprakelijk, maar onprettig vond, ik die be langstelling toch wet. Het heeft mij overigens getroffen, dat de mensen in Duitsland met veel sympathie over de Koningin spraken. Zij vergaten daarbij nimmer te vermelden, dat koningin Juli ana zo'n goed* democrats is. trant deze kicaliteit staat ik vermeldde het reeds daar te lande hoog aangeschreven Een van de meest opvallen de kanten van de zaak vond ik, dat de ster van de prins van Bourbon zo snel en zo diep is gedaald. Ik schrijf: 'de prins van Bourbon', want zo icordt hij nu. officieel genoemd. Toen hij nog don Carlos heette, verza melde zich een dichte drom volks voor het Soestdijkse paleis. Een vraaggesprek voor de tele visie, in het Spaans gevoerd. teers voldoende om ontvankelijke gemoederen voor de schijnbaar schuchtere jongeman in te ne men. Dat is nu voorbij. "Wij hebben het gevoel dat wij bij de neus zijn genomen. Iedereen mag zich desgewenst don Carlos noemen, maar het is dan wel prettig als hij er bij vertelt dat hij eigentijk Fransman is en ook nog Hugo heef. Een teleurgesteld persoon hoorden mi spreken over II. C. van Bourbon Bij het debat heeft namens de boerenpartij naast de keer Koe koek ook nog de heer P Voogd gesproken. Hij is in het alge meen een zwijgzaam man en 'dat zal de reden zijn dat de televi siecommentator hem heeft ver ward mei. de heer J. J. Voogd van de Partij van de Arbeid. Hij moet gedacht hebben'Ie mand die Voogd heet. is PvdA. Het moet de eenvoudige kijker en luisteraar .hebben, getroffen, dal volgens de TV de PvdA het opnam voor ,'het drievoudige snoer god, vaderland en oranje'. Dit woordgebruik treft men zelfs in antirevolutionaire kring zelden meer aan. T\e~e week hebben wij ook weer d-t eens het genoegen beleefd van een persoonlijk feit. XVij zijn ook maar mensen en voor een relletje zijn to ij altijd te vinden. Het viel overigens een beetje tegen. De heer Bommer had gezegd, dat alle grote par tijen bij de kabinetsformatie e<en gemeenschappelijk bouwbe drijf. waarin overheid en parti culieren samenwerken. aan vaardbaar hadden genoemd. 'Nietes.' zei VVD-aanvoerder mr. Geertsema. De heer Bommer, die niet als jokkebrok te boek teil staan, vond dit een persoonlijk feit. Mr. Geertsema antwoordde met "de uitdagende autoriteit van een student die om zijn be diende roept in de zekerheid dat die dan ook komt', zoals Cees Nooteboom in de Volks krant hem zo fraai heeft geka rakteriseerd. De heer Bommer zei toen met een milde glim lach, dat hij zich verder niet kwaad wilde maken en liet het er bij. (Voor hen die het juiste tril len weten, verwijzen wij naar ■punt 22 van de bouwstenen van prof lomm- die volaens de mi nister-president. met het ak koord van Wassenaar één ge heel vormen.) Yfa>1 het kamerlid de heer Scheps is bekend, dat hij met grote radheid ellenlange volzinnen kan uitspreken dit meestal nog uitstekend rondlo pen ook. Hij heeft et geen be hoefte aan zijn betoog te onder breken met het gebruikelijk ehh of 'het is zó' of 'ik zou kuni.ci zeggen', of 'ik bedoel' of 'b,, wijze van spreken' of aergelijnietszeggende tussen voegsels, die de spreker gelegen heid geven even te bedenken wat hij nu weer zal zeggen. De heer Scheps heeft echter van de week zijn persoonlijk re cord gebroken, toen hem bij de replieken over een wijziging van de gemeentewet, slechts vijf mi nuten spreektijd werden toege meten. De voorzitter, wie de bin nenpret van het gelaat was te lezen, meende blijkbaar dat de heer Scheps in vijf minuten evenveel kan zeggen als een ander in tien. Maar de heer Scheps had tien schepsminuten fis gelijk twintig èhh-êhh-mi- nuten) nodig. Welnu, dear rijn toch reeds zo hoge snelheid te verdubbelen, heeft, hü in 4,30 min'jen ->ijn taak volbracht.' Hi) ontvinn daarvoor hulde van de president, maar wat de dienstdoende stenograaf heeft peA-nht fcfln jj; helaas niet ver melden. En over het feit dat tussen Coevorden en Gramsbergen de orens tussen Drente en Over- vsel is veranderd, is met geen woord oekikt. Nou ja. het was nol- maar een onmerkbaar klein bochtje.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1