voor tonnen GOLD STAÜR PITTIGE SIGARETTEN 1,25 te star gevoerd Wij moeten ons ernstig voorbereiden op de automatisering Witte jas zal blauwe overal verdringen Monteur na steekpartij aangehouden Katholieke Werkgevers: STAATSSECRETARIS DE MEIJER Directeuren blijven in bewaring AEG Bouwplannen buitenhaven IJmuiden Oriëntatieprijs slachtvee HET VRtJE VOLK DINSDAG 21 APRIL 1964 ac.i.:a 3 I A an een onzer verslaggevers) j De aiitohandelaar-miljonanr Jan van der M. (46) is aan- gehouden. Hij wordt verdacht van belastingontduiking. Maandagavond is hij na een verboor van vijf en een half uur door de fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst in verze- Kering gesteld m een cel van het Wassenaarse politiebureau. Belastingontduiking is een misdrijf, dat met ten hoogste vier jaar kan worden bestraft. Jan van der JYÏ. wierp tijdens het verhoor eventuele schuld voor knoeierijen in zijn bedrijf op zijn oud-filiaalchefs Theo P. te Arnhem en Ton D. te Eindhoven. Drie weken geleden heeft hij deze chefs op staande voet ontslagen. Ook zij zullen zich waarschijnlijk voor hun handelingen moeten verantwoorden. Van die jonge Edammer elegcn Goudse of oude Leidse1. Jongen (17) vermist na tocht met zelfgebouwde kano Overleg IMrj n verantwoordin g Ontslagen Twaalf n.v.'s Hél"" (Van onze soc.-econ. redactie) 'Er wordt te star vastgehou den aan het prijsbeleid. De spanning op de arbeidsmarkt wordt daardoor op het ogen blik eerder groter dan kleiner. Op deze manier bereiken wij precies het tegengestelde van wat wij nastreefden toen wij ons fiat gkvgii san het Ldidit,c loon- en prijsbeleid.' in interview met onze sociaal-economUche redacteur *De komst van de automati sering is.een van de onder schatte problemen in onze tijd. Ik ben er van overtuigd, dat deze automatisering sneller zal komen dan de meesten denken en dat de so ciale gevolgen al over een be trekkelijk korte tijd i n g r ij - pend kunnen zijn. Daarom meen ik, dat wij er ons ook aan de kant van de overheid ernstig op moeten voorbe reiden.' Voorlichting top 'M kwaliteit Willem Barendsz ving weer bot Auto-miljonair in na langdurig verhoor Advertentie LM. (Van een onzer verslaggevers) De 36-jarige Haagse monteur A. P. is na een steekpartij in de naeht van maandag op dinsdag aangehouden. Hij had met een knipmes de 38-jarige polijster J. A. S. bij een ruzie in de bulk en oksel gestoken. P. die onder invloed was, had in de loop van de avond in een café aan de Ch. de Bourbonstraat, al enige malen getracht ruzie uit te lokken met klan ten. Met een daarvan ging hij ten slotte naar buiten „om het uit te vechten". S., die de monteur kende, was mee gegaan om de twist te sussen en dat had aanvankelijk succes: de vecht partij ging niet door en men gmg weer naai' binnen. Daar begon P. ech ter nu S. te treiteren en uit te schel den. Tevens daagde hij hem ook uit mee naar buiten te gaan. S. die nog steeds de vrede wilde bewaren pro beerde hem buiten te kalmeren, maar toen hij een klap had gekregen sloeg hij terug. Daarop had P. plotseling een knipmes gepakt en S. een paar keer gestoken. S. is in het ziekenhuis Zuidwal be handeld. Zijn toestand is niet ernstig. P. is op verdenking van zware mis handeling gearresteerd. Bij een onderzoek is gebleken dat de bodem van twee belangrijke havens in Alaska als gevolg van de zware aanbeving op Goede "trudag belangrijk is gezakt. Bij Seward be draagt de daling ongeveer 100 rneter. Voor Caldez is de daling la tot 4d meter. Het verhoor door drie man werd afgenomen in het kantoor van de handelaar in rijn hoofdbedrijf te Wassenaar. De in- en verkoop van aulo's, evenals het inklaren van zgn. entrepotwagens door de douane ging gedurende dit verhoor normaal door... Het gaat bij de belasting ontduiking om een bedrag van vele tonnen. In de by zijn Wassenaarse bedrijf behorende tearoom "Het Mereltje' had de heer Van der M. ons maan dagmiddag omstreeks half één glim lachend verteld, dat de heren van de FIOD hem om 'een gesprek hadden verzocht.' 'Ik heb ze vanmiddag om twee uur uitgenodigd.' Hij verwees toen al de gerezen ver denkingen over het ontd'u'/zn van de invoerrechten op auto's door het ten (Van een onzer verslaggevers) De zeventienjarige HBS'er Erik ten Klooster uit Veere wordt sinds zon dagmorgen vermist. Hij was 's mor gens om tien uur uitgevaren voor een proefvaart met zijn zelfgebouwde kano. Gevreesd wordt dat de jongen is verdronken. Ter hoogte van de Veerse Dam vonden vissers zondagmiddag de kano van de jongen. Zondag en maandag heeft de politie tevergeefs naar het stoffelijk overschot gedregd. President Ben Bella is maan dag op het "congres van het 'natio nale bevrijdingsfront' <FLN), dat in Algiers is gehouden, met algemene stemmen gekozen tot secretaris-ge neraal van deze partij. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■I onrechte gebruiken van EEG-certi- rseaten. smokkel van auto's, smokkel- heling van gestolen auto's «n het te laag laten taxeren van wagens door ze vuil gemaakt en met deuken en oude banden te laten invoeren naar het rjjk der fabelen. Ook schoof hij de schuld niet op zijn ontslagen fi liaalchefs. Hun ontslag noemde hij een incident, dat in elk groot bedrijf wel eens voorkomt. Het verhoor werd afgenomen door de heer A. Sissingh. hoofd van, de FIOD, en twee van zijn inspecteurs. Volgens de heer Sissingh maakte Van der M. tijdens het verhoor een 'lauwe' indruk'. Het resultaat van het verhoor waaraan een twee maanden lange controle van de bedrijfsboekhouding is voorafgegaan was zodanig, dat mr. E. van der Schans, de Haagse of ficier van Justitie voor economische delicten, om half zeven bevel gaf tot in verzekeringstelling van de miljo nair in belang van het onderzoek. De aanhouding geschiedde op het ver moeden, dat hij voor zich zelf opzet telijk onjuiste aangifte heeft gedaan van inkomstenbelasting '61, '62, aldus de officier. Mr. Van der Schans zal overleg plegen met zijn collega te Arnhem om vast te stellen waar de eventuele vervolging van de miljonair zal moe ten plaatshebben. De raadsman van Van der M. wist maandagavond laat officieel nog niets van de aanhouding van zijn cliënt. 'Ik wacht af en kan geen com mentaar geven,' zei hy. Theo P. (33) zei ons gistermiddag: 'Vijf dagen lang heeft de douane recherche de boekhouding onder zocht van het bedrijf in Arnhem. IToen bleek dat bijna alle auto's, die ik had ingevoerd met een EEG-cer- 'tificaat daarvoor niet in aanmerking kwamen. Het certificaat is een bewijs, dat vnor een in Nederland ingevoerde wagen de rechten reeds in een ander EEG-land zijn betaald. Men heeft gezegd, dat ik valsheid in geschrifte heb gepleegd, maar ik wist het niet Aan de douanerecherche te Am sterdam heeft Theo P. verteld, dat Jan van der M. hem opdracht gaf voor het ophalen van de certificaten bij de douanepost Autoweg-Bergh. 'Ze kosten twee cent. De Duitse dou ane zette er een stempeltje op zon- der een auto te zien.' j 'Hij had niet de indruk "gehad, dat hij daarmee fout handelde. 'Van der 'M. se; altijd: Alles is voci'.mijn ver antwoording. Nog voor het onder zoek van de douanarecherche kreeg ik opdracht twee certificaten te ha len en die op te sturen naar Wasse naar'. Volgens Theo P. is hem in Am sterdam door de douanerecherche :en verklaring van zijn vroegere pa troon voorgelezen, waarin stond dat deze hem altijd gewaarschuwd had geen wagens met EEG-certificaten in te voeren. 'Drie jaar geleden heb Ik echter van hem de opdracht ge kregen auto's zo goedkoop mogelijk in te voeren met EEG-certificaten. Zelfs mijn secretaresse, juffrouw P.. kreeg deze opdracht toen ik met vakantie was. Mijn collega te Eind hoven heeft dezelfde instructies ge kregen, maar hij haalde geen certi ficaten, omdat hij dat te veel romp slomp vond.' Theo P. en Ton D. zijn 2 april ontslagen .'Wegens het ronselen van personeel en grove ver'ontachtzaming van onze plicht', aldus Theo P. 'Toen ik thuis kwam was mijn telefoon al afgesneden". Jan van der M. zei ons hierover gis termiddag, 'Ze wilden voor zichzelf beginnen. (De Arnhemse oud-chef en zijn collega willen een bedrijf bij Amsterdam stichten). Ik heb me daartegen niet verzet, Ze hadden een opzegtermijn van drie maanden. Al spoedig bleek ech ter. dat ze zich toch te veel gingen bezighouden met hun eigen zaak Dat leidde tot hun onmiddellijk ont slag.' De autohandelaar-miljonair staat aan het hoofd van twaalf naamloze vennootschappen met een jaaromzet van 25 miljoen. Hij is de enige aan deelhouder. In Wassenaar zetelt de holding-company M.'s Autobedrijf N.V. met de bedrijven in Arnhem en Eindhoven als filialen De bedrij ven in andere steden zijn dochter ondernemingen. Maandagmiddag heerste er in het Wassenaarse bedrijf een eenigszins nerveuze stemming. 'Ik heb het per soneel tot kalmte moeten manen. Ze wilden de verslaggevers te lijf, die zoveel lelijks over hun goeie baas hebben geschreven', vertelde de filiaal chef. 'Ach. in dit soort handel gebeurt toch altijd wat. Ais ze met die EEG- certificaten zo makkelijk omgaan, moeten ze het zelf maar weten'. Twaalf en een half jaar geleden heeft de boerenzoon Van der M. zijn eerste bedrijf gesticht. Hij bezit nu ook een verzekeringsbedrijf, een reis bureau en een tearoom. Voorts is hij bezig met de uitwerking van groots opgezette plannen voor ontspannings- bedrijven. Nog onlangs verscheen er in het weekblad 'Panorama' een geschreven portret van Jan van der M. onder de kop 'Jan zit op rozen. Advertentie I.M. GOLD STAR AMERICAN CIGA.R-E.TTES ÉjiP? 'n klasse apart! 25 I I I I lllllllllll i a u w m i - v u Aan het woord is: de staatssecre taris van Sociale Zaken, dr. J. F. G. M. d e M e ij e r. die onder meer be ast is met de zorg voor de arbeids voorziening, tijdens een gesprek, dat wij met- hem hadden over de sociale gevolgen van de automatisering. 'Lees dit eens.' zegt dr De Meijer, 'zo maar een persbericht.' 'Een groep Amerikaanse onder wijsdeskundigen, economen, vak bondsleiders en schrijvers heelt president Johnson er op gewezen, dat een volkomen nieuw beleid nodig is om te voorkomen, dat de automatisering de Verenigde Sta ten 'in een ongekende economi sche en sociale chaos stort: In een op eigen initiatief ingediend verslag zeggen zij, dat de Ver enigde Staten en uiteindelijk ook de rest van de wereld spoedig zullen worden betrokken bij een 'revolutie' die een onbeperkte produktie in het vooruitzicht stelt "door middel van machines die maar weinig medewerking van de mens vereisen.' Het aantal werk lozen en a'me menser zal toene men, tenzij er nieuwe methoden worden ontworpen om de door de machine geschapen rijkdom te verdelen. De groep zegt, dat dit welvaart- scheppende potentieel eerder moet worden bevorderd dan te gengegaan, maar dat dit de er kenning vereist, dat de traditio nele band tussen de verrichte ar beid en het inkomen is verbro ken. Ondertekenaars van dit rapport waren de econoom Gunnar Myrdal en de Nobelprijswin naar Linus Pauling, 'Het vraagstuk komt met bijna onvoorstelbare snelheid op ons af.' heeft de Amerikaanse bankier Rockefeller, broer van de kandidaat voor het presidentschap onlangs verklaard en David Morse, de di recteur-generaal van de Internatio nale Arbeidsorganisatie, aldus dr. De Meijer, heeft mij tijdens zijn bezoek aan ons land gezegd, dat het hem verwonderde, dat het vraagstuk in Nederland niet sterker in de belangstelling staat. De auto. zo vervolgt dr. De Meijer, heeft er veertig jaar over gedaan om van uitvinding tot massa-pro- dukt te worden, het vliegtuig twin tig jaar, de computer tien jaar. De ontwikkeling gaat steeds sneiier. Zo snei. dat b.v. een chemische meer te geloven. Maar de figuur, lijke 'brandspuit' om de gevaren van de automatisering zo nodig te kun nen bestrijden moet in gereedheid gebracht worden. Tot nu toe denkt men bij automa tisering nog hoofdzakelijk aan auto matisering in de administratieve sector, aan computers op kantoren, bij banken. PTT enz. Deze soort automatisering dringt inderdaad snel door, vooral in het bank- en verzekeringswezen. Maar daar be staat- nog steeds zo'n achterstand, en daar zijn nog zo veel uitbrei dingsmogelijkheden. dat de auto matisering daar (nog) geen uitscha keling van mensen meebrengt. Daarnaast heb je de automatise ring in de olieraffinaderijen en de chemische industrie. Op Curacao en Aruba, waar enkele van de grootste olieraffinaderijen ter wereld staan, is de personeelsbezetting in een ge ring aantal jaren tot de helft terug gebracht- De werkloosheid op de Antillen hangt dan ook nauw met de automatisering samen. We heb ben er in het Koninkrijk dus al mee te maken. Maar ook in andere produktiepro- fabriek in Nederland een installatie van miljoenen guldens heeft afge broken vóór ze nog in gebruik ge nomen was, om haar door een nog nieuwere te vervangen. Amerika telt op het ogenblik vijf miljoen werklozen voor een niet onbelangrijk deel een gevolg van-de voortgang der automatisering. Ik ben dan ook van mening, dat de overheid aan deze ontwikkeling niet voorbij mag gaan. Dat we ons er op moeten voorbereiden. Daarom heb ik kort geleden, als eerste stap, een breed samengestelde ambtelijke commissie geïnstalleerd met de op dracht het vraagstuk van de auto matisering voor ons land nader te bestuderen. Op het. ogenblik wordt het pro bleem nog versluierd door de krappe arbeidsmarkt. Zelf moet ik daar óók voor oppassen, want elke dag nog hen ik- bezig met het werver, va» buitenlandse arbeiders: je bent dan geneigd in een andere situatie niet cessen begint het nu te komen. In de textielindustrie zijn uitvindingen gedaan, die het mogelijk maken eer. hele zaal vo! getouwen met een elektronisch oog te controleren en te dirigeren. Natuurlijk heeft dit alles zeer po sitieve kanten: een veel grotere produktiviteit wordt mogelijk. Maai liet gevolg is ook, dat een ander soort arbeiders nodig is: voor de enorm kostbare machines, die inge schakeld w-orden werkt men graag met ervaren mensen die grote ver antwoordelijkheid kunnen dragen. Dat zou jeugdwerkloosheid ten ge- voige kunnen hebben. In Amerika spreekt men van 'not fired, but not hired' (Niemand er uit, maar ook niemand er bij). Mede daarom is het de bedoeling de arbeidsbureaus steeds meer uil te bouwen in de richting van be roepskeuzevoorlichting, zodat ze Jonge mensen kunnen heipen m de richting van wat ik de zgn. 'intelli gentie-intensieve industrie' pleeg te noemen: met vee! hersenwerk hoge kwaltteitsprodukten voortbrengen, dat is de toekomst. De arbeidsmarktpolitiek zal trou wens ook verder nog door de ont- wikkeling worden beïnvloed: je moet ais het ware een inventarisatie ma ken van het arbeidersaanbod dat zich in de toekomst zal voordoen en trachten dat te vergelijken met de vraag naar allerlei ook nieuwe soorten arbeid die zal optreden. De Engelse Labour-ieider, Wilson, heeft in een knappe rede waar ik zeer van onder de indruk was (op een bijeenkomst ter gelegenheid van het congres ',an de Socialistische Internationale in Amsterdam) onder meer gezegd: 'Wij zouden eigenlijk een studie moeten maken van de technische mogelijkheden, die op d i t ogenblik ai op de tekentafels aanwezig zijn. Dan kun je zien wat straks realiteit zal worden en je er tijdig op instellen.' Toch ziet dr. De .Meiier op dit ogenblik voor de overheid nog geen verdergaande taak dan het verrich ten van voorbereidende studies en het ontwerpen van maatregelen die eventueel zouden moeten wor den toegepast. Maar we moeten er we! ernst mee maken, want de ver anderingen zullen waarlijk niet ai- leen de werkgelegenheid betreffen. De witte jas zal de blauwe overal verdringen, de prestatiebeloningen komen in een heel ander licht, te staan, het probleem van het continu werken der kostbare installaties wordt actueel, de besturing van de machines za! een concentratie, een menselijke inbreng, vragen die enorme spanningen meebrengt, de medische controle zal heel anders én veel intensiever moeten worden. Ook de arbeidsbescherming valt on der mijn verantwoordelijkheid. En dut zijn allemaal aspecten waar de overheid straks mede de verantwoordelijkheid voor zal moe ten drager. Vandaar dat het pro bleem mij niet loslaat.' Dit zei de voorzitter van het Ne- oerlands Katholiek Werkgevers Ver- band, mr. p. M. H. van Boven, gis teravond bij de publikatie van het jaarverslag van. zijn verbond, nij sprak over de ministers Andriessen, Veldkamp en Bogaers als over 'drie bekwame solisten, die van zich zelf en van elkaar niet weten wat zié ons aandeden'. 1 "Het NKWV heeft aanvankelijk heel wat moeite gehad by de leden begrip te kweken voor het beleid van deze ministers. Nu gaat het inmid dels we! wat beter.' zei de heer Val Boven. In het jaarverslag van het ver bond zelf wordt over het stringen te prijsbeleid gezegd dat het niet on waarschijnlijk is wanneer een on- dernemersgroep op den duur, ge prikkeld door een eenzijdig over heidsoptreden. een zekere ongevoe ligheid gaat vertonen voor oproepen tot matiging. i Over de PBO wordt opgemerkt, dat het doel overleg tussen werk gevers en werknemers en de tot standkoming van een orgaan van üe bedrijfstak belangrijker is dan het middel, het instellen van een pu bliekrechtelijk orgaan 'Wanneer ech ter het sociaal-psysehologisch kli maat rond de PBO vertroebeld blijkt, kan dit ons nopen een overigens gewenst ideaal minder nadruk te ge ven.' aldus het NKWV-verslag. Wat de medezeggenschap betreft, vindt men dat het bedrijfsleven een 'ruimhartig' gebruik kan maken van de ondernemingsraad, maar om het in de woorden van mr. Van Boven te zeggen, de ondernemer moet slag vaardig blijven. Voor de invoering van winstdeling is het tijdstip naar de mening van de katholieke werkgevers ongunstig, omdat de winsten op dit ogenblik sterk onder druk staan. 'Veel onder nemers zullen dan ook in de naasts toekomst meer zorgen hebben bij het behalen van winst dan met de ver deling daarvan.' (Van een onzer verslaggevers) Op veïzoek van de officier van Ju stitie in Amsterdam heeft de rechter commissaris een bevel tot bewaring verleend tegen de beide directeuren van het Algemeen Controle Bedrijf (ACB), de 56-jarige H. H. uit Bad hoevedorp en diens oudere collega Vi. H. H. uit Amsterdam. Een dergelijk bevel voor zes dagen kan door .de rechter-commissaris een maal met dezelfde termijn worden, verlengd Daarna zat de rechtbank moeten beslissen of het tweetal ge vangen zal worden gehouden. Zij worden verdacht van diefstal en heling van grote partijen cacao bonen. Beide directieleden geven wel de verkoop aan o.a. drie Zaanse ca caofabrieken voor 250.000 toe, maar ontkennen zich aan diefstal te heb ben schuldig gemaakt. Zij werden 16 april gearresteerd, kort na de rechtszitting tegen twee controleurs van bet ACB, tégen wie d» oftb-ier van Justitie voor soortge lijke feiten, zij het op kleiner schaal, .gevangenisstraffen eiste. Advertentie LM PERFECT L f30.- (Van een onzer verslaggevers) De plannen voor een grote buiten haven te IJmuiden, die door de ge meenten Velsen en Amsterdam sa men zal worden gefinancierd, zijn thans zo ver gevord, dat reeds een briefwisseling is begonnen over de wijze waarop de beide gemeenten kunnen samenwerken. Een dergelijk uitbreidingsplan be hoeft uiteraard de goedkeuringvan de hogere overheden. Zoals wijreeds eerder schreven, kan een IJmuidense buitenhaven on der meer het ferryverkeer tussen. Nederland, Groot-Brittannië en Scandinavië zeer vergemakkelijken temeer daar de spoorlijnen tot de haven worden doorgetrokken. De nieuwe wegverbinding» aocrd-njid en de in aanbouw (of geprojecteerde) wegverbinding naar het oosten, zijn eveneens van groot belang voor het verkeer van goederen en van toe risten. Ook aan de binnenkomst van tank schepen is in het ontwerp gedacht, gezien de mogelijkheid van een pijp leiding naar een raffinaderij elders. De desbetreffende commissie van de Amsterdamse gemeenteraad heeft nog slechts vluchtig kennis kunnen nemen van de plannen. Wellicht zal na de terugkeer van burgemeester Van Hal), wethouder Den Uyl en ir, N. Snijders (Havens- én Handelsin- richtingem van hun Amerikaanse propagandareis de afwikkeling der plannen worden bespoedigd. Advertentie I-M. (Van onze soc.-econ. redactie) De minister van Landbouw en Visserij heeft een oriëntatieprijs voor de producent van slachtrunde- ren voor de periode 1964-'65 vastge steld op 199 gulden per 100 kg le vend gewicht. De oriëntatieprijs voor slaehtkalveren is vastgesteld op 285 gulden per 100 kg levend gewicht. Deze oriëntatieprijs is een gevolg van de overeenkomsten die in Brus sel zijn getroffen. Zij zijn te verge lijken met eeti garantieprijs: de hoogte ervan is vooral ook van be lang in verband met de melkprijs. Naarmate de prijs van het viess hoger is, kan die van de melk lager zijn. 1 Van onze soc.-econom. redactie) In het zo juist afgelopen vangst- seizoen heeft de Willem Barendsz weer bot gevangen. De produktie- resultaten waren opnieuw lager. Men produceerde 8.026 ton traan tegen 10.527 ton in het vorige seizoen, ter wijl de produktie van spermolie daal de van 2.927 ton tot 2.578 ton. De produktie van vleesmeel daalde met, meer dan een kwart tot 978 ton. Al leen het bevroren vlees vertoonde een stijging met acht, percent tot 1194 ton. In Tripolis zijn maandag de Brits-Libische onderhandelingen be- gonnen over de Britse militaire bases in liibie.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1