AAN ALLE VROUWEN MET EEN HART. U kunt de vier vreemde Conflict in Oldenzaal: wethouders uit college Fotowedstrijd over De krant in Nederland VLAER&KOL i Van zich 'gesneden' voelen tot het loopt wel los'... Prijsindex weer een punt hoger nHSI hh dochters van Eva het best begrijpen. Vier grote liefdes in vier ontroerende boeken. Alleen maar Peter, van Willy Corsari. De minnaar, van H. E. Bates. Kinderzaal, van Anke Servaes. Zij danste maar één zomer, van Per Olof Ekström. Deze vier romans over echte vrouwen nu als „Dochters van Eva" in één prachtige band. Meer dan driehonderdduizend woorden op 552 pagina's. Samen kosten deze vier romans, met mooie illustraties verlucht, maar f 7.90. Dit bedrag kunt u ook in vier maal f 2- voldoen. Vul vandaag al de bon in en stuur deze aan A. P. Boekhandel, Hekel veld 15, Amsterdam. BON. Ik betaal „Dochters van Eva" bij ontvangst. Ik betaal „Dochters van Eva" in 4 maal f 2 Naam. Plaats .Straat. Voor de gek houden (1) Voor de gek houden (2) Het loopt wel los (1) Het loopt wel los (2) Lastige klanten (1) Lastige klanten (2) Dieren schuldig aan doorbraak van Schipbeek? Kamer vraagt naar drukwerktarieven BELANGSTELLING OPPASSEN S HPPffP! Lijk van vermiste vrouw gevonden S lichting wil creatie van geneesmiddelen gaan bevorderen Uw rekening ch'cicwit een naam bij VLAER 8c ROL -5 VOORDEELCOUPONS HET VRIJE VOLK WOENSDAG 22 APRIL 1964 PAGINA 3 Jeugd is niet misdadiger of moeilijker geworden nnrroeiend» Jeurd. 'Jonrei (Van een onzer verslaggevers) *De overgrote meerderheid van onze jeugd gedraagt zich behoorlijk en is tot goede prestaties n <f,7'werden 5.589 jongeren door de strafrechter veroordeeld en in 1962 waren dit er ,0 e*e veroordeelden maakten slechts 43 en 50 promille uit van de Nederlandse jeugd. Toch wordt die jeugd dikwijls niet beoordeeld naar de 'goede' 99,5 percent, maar geeft men vaak met dat halve percent de kwaliteit van het totaal aan.' DEN HAAG (ANP) Eerste-Kamer- leden stellen in het voorlopig verslag over de begroting van PTT de vraag of de minister van Verkeer en Water staat het juist acht, dat de posterijen belangrijke bedragen toeleggen op de bezorging van 'een niet onaanzien lijke hoeveelheid drukwerk, dat on gevraagd wordt toegezonden, voor een groot deel ongelezen blijft en zelfs de ontvangers nodeloze moeite en kos ten veroorzaakt." Deze kamerleden vragen zich af of het niet mogelijk is een regeling t« ontwerpen, dat uitsluitend drukwerk dat een sociaal en cultureel doe! dient van het lage drukwerktarief profiteert. Dit zei dr. A. F, W, van Meurs, di recteur van de Stichting Nederlands Instituut voor Kinderstudie, gisteren in Utrecht. Hij sprak op een contact dag van het nationaal protestants centrum voor de geestelijke gezond heidszorg in Nederland, die was ge wijd aan 'De Adolescent en de Wel vaart'. De jeugd is beslist niet lastiger dan vroeger, aldus dr. Van Meurs, die er aan toevoegde: 'Groter worden in de ze tijd is echter moeilijk. De adoles cent (bijna volwassene) is geen kind meer en hij is ook nog niet volwassen, maar de maatschappij dringt hem te rug in de situatie van het kind, of forceert hem in de positie van een volwassene. Er is geen tijd voor tie ners en geen plaats voor pubers.' Dr. Van Meure bestreeft ook, dat ae inoaerne jeuga met wu studeren en geen belangstelling heeft voor de goede dingen des levens. Het percentage jongens van zestien jaar dat voortgezet onderwijs volgt is in de afgelopen dertig jaar van 18 tot 42 percent toegenomen en dat voor meisjes van 12 tot 30. Ook hangen de volwassenen veel meer aan het TV-toestel dan de Jon geren, aldus dr. Van Meurs. De jeugd wil haar vrije tijd ou een andere ma nier besteden en daarbij nemen de bioscoop, de sportbeoefening, het le zen en het bezoek* van musea een belangrijker plaats in dan men over het algemeen denkt. Mr. 3. W. Knottenbelt, kinderrech ter in Den Haag, sprak over de ju stitiële aspecten. Hij vroeg in het bijzonder aandacht voor het relatief hoge inkomen van de opgroeiende jeurd. 'Jongens ver dienen vaak meer dan hm» vader waardoor het gezag inboet. Vroeger sag de werkende jeugd op tegen stu denten, maar tegenwoordig zijn de scholieren jaloers op leeftijdgenoten die al geld verdienen. De jongeren hebben daarom vaak na korte tijd al geen zin meer in een voortgezette opleiding.' De welvaart werkt, volgens mr. Knottenbelt, egocentriciteit in de hand, terwijl het er bij de opvoeding juist om jnoet.gaan. de jeugd zelf beheersing, offerbereidheid, spaar zaamheid bij te brengen. Mr. Knottenbelt zei ten slotte dat de school een eminente plaats in neemt bij de opvoeding. 'Daar moet men de kans grijpen waar oude ren te kort schieten -- vast te houden nan de grenzen van het toelaatbare.' (Van onze soc.-econ, redactie) Het prijsindexcijfer van het levens onderhoud is tussen half februari en half maart verder opgelopen met een punt. Het kwam daarmee terecht op 113. Dit betekent dat het Index cijfer sinds half sepember met In totaal vier punten is gestegen. Het-verloop sinds half september was als volgt: Half oktober 109 Half november 109 Half december 110 Half januari 112 Half februari 132 Half maart 113 Over het indexcijfer per half april is nog niets bekend. Dit kon pas over een week of drie, vier berekend zijn. Op-het Ministerie van Econo mische Zaken vraagt men zich dan ook af, hoe het KVP-lid van de Tweede Kamer mr. P. A. Blaisse er toe kwam op een bijeenkomst in Utrecht te verklaren dat de kosten van levensonderhoud alleen al in april vier punten zijn gestegen. De burgemeestei van Zandvoort, mr H M. van Fenema. heeft in ver band met de nozemrelletjes van zon dag het politiekorps opdracht gege ven streng tegen dergelijke, jonge lieden op te treden. De ver-loven voor de politieambte naren zullen voor zondag zoveel mo gelijk worden beperkt, opdat een zo groot mogelijk korp^ oeschikbaar is om op te treden wanneer weer no zems de plaats onveiïg maken. Advertentie I.M. Doorhalen wat u nier wenst. Bon in enveloppe doen en frankeren aet 12 ets postzegel. De Rotterdamse rivierpolitie heeft dinsdag in de Waalhaven (steiger 2) het lijk gevonden van de 57-jarige mevrouw G. van den Broek Bonte uit de Mèlchertstraat. De vrouw werd sinds maandagmorgen vermist, (Van een onzer verslaggevers) De krant en de fotografie die het ai sinds iang niet zonder eikaar kun- NIJMEGEN (ANP) Ter gelegen heid van de 75ste verjaardag van dr, S. van Zwanenberg is gisteren de 'Dr. Saai van Zwanenbergstichting' in het leven geroepen. Doei van de stichting is de wetenschappelijke be studering te bevorderen van de far macotherapie, gericht op de crea tie van nieuwe geneesmiddelen en tevens bijzondere onderzoekingen mo gelijk te maken, die van waarde zijn. Voor dit doel wil de stichting prij zen toekennen voor bijzonder weten- schapplijk werk en waardevolle on derzoekingen financieel steunen. De Koninklijke Zwanenberg-Orga- non te Oss zal aan de stichting do naties geven tot ongeveer een mil joen gulden. Een onafhankelijke ju ry van 5 personen, waarin tenmins te drie hoogleraren van Nederland se universiteiten zitting hebben, zai de prijzen en steun toekennen. Het bestuur van de Dr, Saai van Zw&ner.bergstichting bestaat uit dr. L. J. M. Beei. voorzitter, prof. dr. J. E. de Quay. prof. dr. H. W. Julius en prof. dr. M. Tausk, secretaris. nen stellen, hebben een nieuwe al liantie gesloten. Ter gelegenheid van de jaarlijkse week van de fotografie, ditmaal van 2 tot 9 mei, zal het on derwerp van de traditionele nationale fotowedstrijd zijn: De krant in Ne derland. Organisatoren van de wedstrijd zijn de stichting ter bevordering van de amateurfotografie en de vereniging de Nederlandse Dagbladpers. Het onderwerp De krant in Neder land is misschien moeilijker dan het motto van vorig jaar (lens en dier) maar de mogelijkheden zijn toch tal rijk. Ook de krant in voorbereiding, ook de door de lezer afgedankte krant, telt mee ais onderwerp. Ais voorbeeld: de jongetjes met de kran temutsen. De amateurfotografen kunnen deel nemen in de groep van jongeren tot 25 jaar of in de groep 25 jaar en oudir. Voor groep I worden prijzen uitgeloofd van ƒ150,-: ƒ100,-; 75,- en bovendien drie prijzen van 25,- en tien van ƒ10.-: Groep II500,- 250.-; ƒ100,-; en verder twee prij zen van 50,-: twee van ƒ25,-; tien van ƒ10,- en twintig van ƒ5,-. Ook Het Vrije Volk looft prijzen sit voor het onderwerp De krant in Ne derland. Een eerste priis van f 250,-; een tweede van ƒ100.-; een derde van 50,- en verder vijf prijzen van ƒ10,-. Lezers die hun foto's voor de na tionale wedstrijd via ons inzenden (Het Vrije Volk, Hekeiveid 15. Am sterdam? hebben dus een dubbele kans. Nadere mededelingen over deze wedstrijd worden volgende week ge publiceerd in een aan de week van de fotografie gewijde rubriek. Advertentie X.M. Bankiers 169! Voor persoonlijk gebruik staat in het oudste bankiershuis van Nederland een safeloket tot Uw beschikking voor het opbergen van waardepapieren en kostbaarheden. (ithfCHT - OUDE GRACHT 158 - TELEFOON 26351 ^TTPsnftJ - TEL 120126 j BILTHOVEN-TEL2571172 SaWuTRECHT l JUUANALAAN 4 IBHIIlMirofflHHfWIlHlIIHlUIUIlIütlflllllltlHWIHIWl/HnilWinUiroilIfHIJfflJBlIIIUflll.IllIlllllltBMIilBIfllllIBnflWWItllIlllllllllHIiJlffllKIBIlIWIBHIlHHHflfflBTO^UlWUIfflnHIfflniflBlinillflllinOTBfnBinillHIinHHIIinfBWIfHlflHfftBIfflffllltofBHinilIIBffllIBinHIHHIfflHinwroroiBljff^ Vandaag publiceren wij wederom een reeks reacties op onze 'rondvraag' over uw ervarin gen met en opvattingen over de klantenservice. In de hier opgenomen brieven 'komen da ervaring en' ter sprake, die lezers-cliënten hebben opgedaan met de dienstverlening door elektro-technici: radio- en TV-reperateurs. installateurs, enz. Gunstige en ^ngunstige ervaringen. Maar ook de elektro-technici self zij die het werk moeten doende klusjesmoeten opknappen soreken een hartig woordje mee. Ook zij hebben gunstige en ongunstige ervaringen met de cliënten, 'Er zijn klanten die moeilijk tevreden te stellen zijn,' schrijft een hunner. Daartoe behoort mevrouw N. Janssen-Bakker, Hoogstraat 52 in Noord- wijkerhout zeker niet. En zij staat, in haar mening 'dat niet alle zakenlieden onmensen zijn' niet alleen. Overigens is het opmerkelijkdat er in de brievendie toij hebben ontvangen, minder wordt geklaagd over de service in de elektra-technische branche dan in het loodgieters- wezen. al zegt dat op zich zelf niets, omdat toij geen enquête hebben gehouden. Vele brie ven hebben een ondertoon van 'het loopt wel los.' Daar tegenover staan c liter de bijzonderonaangename ervaringen van lezers, die zich voor de gek gehouden' of 'gesneden' voelen, bij voorbeeld omdat een handelaar zijn be lofte niet nakomt en de klant bij een reparatie steeds maar laat wachten op zijn radio- of TV-toestel, zonder tekst tn uitleg te geven. Of omdat de prijs van zo'n reparatie onwaar schijnlijk hoog lijkt en zoek dat maar eens uit, als je er geen verstand van hebt. Zo schrijft de heer ff. Molenberg, Pinksterbloemstraat 10, Albtasserdam: 'De monteur komt. Hij vraagt niets over en ziet niets van het TV-toestel en zegt plompverloren: Dat kost u f 3S,Ik heb zijn hulp beleefd geweigerd. Het ging hem hoogstwaarschijnlijk al leen om geld.' Soms wordt zo'n reparatie door een ander veel goedkoper verricht. 'Mijn ervaring is nog niet zo slecht.' schrijft de heer C. ff. de Roode. Lepelaar singel 31, Capelle a. d. IJssel: 'Het moet toch wel mogelijk zijn goede service, en niet duur, te geven.' Zoals ook mevrouw ff. J. Koch-Wichgers. Van Rijckclstraat 11, Hilvervarcnbeek, heeft ervaren: 'Stofzuiger kapot. Moest naar fabriek. Niet erg. Handelaar in elektrische artikelen zei: U krijgt zo lang van mij een stofzuiger in bruikleen eonder extra kosten.' Of, zoals iemand anders schrijft: 'Wij moeten met elkaar verder.' Mijn radio deed het niet meer. Ik dacht dat er nog garantie op was. Daarom belde ik de hande laar. Deze liet het toestel halen. Zaterdagavond zou ik het terugkrijgen, maar maandag was het er nog niet. Dinsdags opgebeld. Ze zeiden: 'Het toestel is onderweg'. Weer gewacht niets. Woensdags niets. Donderdags wéér opgebeld: 'Het is onderweg*. Wéér gewacht, wéér niets. Vrijdags wéér opgebeld. 'Ja. mevrouw, uw toestel is in reparatie, maar u krijgt een ander. U kunt ervan op aan: wij komen.' Wéér vergeefs gewacht en zaterdags ook niets. De twee paasdagen en toen, dinsdag na Pasen kwam het toestel terug. Kosten 22,85. Wat ze gedaan hebben, weet ik niet. Nu gaat het er mij niet om, dat het toestel defect was, maar dat men steeds iemand voor de gek houdt en de telefoon kost ook steeds tien cent. J. BEKKERING Pasteurstraat 218 Den Haag Ik vind ook. dat er aan de servlcedienst het een en ander ontbreekt en ik ben ook zover, dat ik er, ais er eens Iets kapot is. tegenop zie als 'egen een berg om iets naar de reparateur te brengen, omdat je het niet meer terug krijgt. Mijn strijkijzer Is nu bijna een jaar weg en iel- kens vraag ik: 'Krjjg ik het terug?' Maar hel is en blijft weg. Het heet. dat het element dat erin mn»t niet te krijgen is. Je vraagt je af: Moet dit nu zo? Gooi maar weg en neem een nieuw is dan het motto. Maar dat gaat toch niet altijd op. tenminste als het was machines betreft. Een wasmachine van 1958 kun je toch niet weg doen als er les kapot is. Mijn wasmachine moest ook in reparatie. Hij werd op gezonden naar de fabriek, die beweerde, dat er een nieuwe motor in moest: ƒ80,-. De winkel waar de wasmachine was gekocht, heeft hem toen weer opgevraagd zonder dat hij werd ge maakt. De elektricien heeft de motor nagezien en opnieuw gewikkeld. Bat kostte 15.-. Er wordt te vaak een loopje met de klant ge nomen, omdat die er toch geen verstand van heeft. Als de ene mens wat meer rekening hield met de andere was het heel wat beter in de wereld. T. BUSMAN-DIJKSTRA Paviljoenstraat 21 Grouw (Fr.) De tijd van buigende, pluimstrijkende leveran ciers en hautaine, vaak onredelijke klanten is ge lukkig voorhij! Leverancier en klant staan nu als gelijken vrij tegenover eikaar. Terzijde: Ook dat is een stuk sociale verworvenheid! Mijn ervaring niet de hedendaagse dienstver lening? Het loopt wel los. Maar: heb begrip voor de situatie. Stel geen onmogelijke eisen wat be treft b.v. tijdstip en tijdsduur. Heus, een paar avonden zonder televisie is geen onoverkomen- üjke debacle! Bespreek ruim van tevoren bij bo nafide leveranciers die fabrieksservice achler zich hebben staan. Hang de goeden (volgens mii de meesten) niet op aan de slechten. Bedenk bif het zien van de rekening dat ook n voor uw werkgever 'flaur' geworden bent! Volgens mij wringt de schoen echter ergens anders. En wel bij de kwaliteit van het werk. Die is veelal uitgesproken slecht. Bij mijn ver huizing onlangs heb ik dat ervaren. Lichtpun ten. aangebracht door een "erkend installateur', zonder welke geen goedkeuring van het GEB wordt verkregen, moest ik na die verkregen goed keuring over monteren om niet de kans te lopen, dat ze voortijdig naar beneden kwamen. Gordijn rails heb ik zelf maar opgehangen, gezien vroe gere ervaringen wat betreft beschadigingen, lor rige bevestiging e.d. Luxaflex, door de leverancier gemonteerd, zai zó slecht, dat ik weer een avond uit moest trek ken om het goed en op zijn plaats te krijgen. Openspringende sluitingen van keukenkastjes, een slecht werkende mengkraan in de douche, idem. Het was pas goed. toen ik het zelf overge daan had. ED. F. MILLECAM Velgersdijk 127 Rotterdam 26 "Wij hadden zo veel last van storing op de radio, dat wij we] vier of vijfmaal de firma moes ten bellen. Telkens kwamen er zeer spoedig twee monteurs of een chef van de afdeling radio's, maar zij konden de storing niet opheffen. Toen werd de radio naar de fabriek gezonden en vier dagen later kregen wij hem geheel in orde terug. Er bleek een fout in het toestel te zitten. Wij vroegen de onkosten en wy kregen ten antwoord: 'Dit is onze klantenservice'. Wij belden de firma zaterdag omstreeks vijf uur over een defect aan onze pick-up. Trompt om half 7 was er een monteur, die de pick-up repareerde. Weer vroegen wij de kosten en even als de vorige keren werd er gezegd: 'Dit is klan tenservice". Wij zijn goed, correct en vakkundig geholpen. Soms kwam er dezelfde dag, dat we belden, al een monteur. J. G. HENDRIKS Brieiselaati 256 Rotterdam Myn wasmachine moest een nieuw riempje om de motor hebben en een nieuwe rubberdopjt op de afvoerslang. Monteur was 45 minuten bezig. Kosten 5,50. Vindt u dat duur? Laatst was een lamp in mijn TV-toestel stuk: ƒ13.50. Vindt u dat duur? Zo'n lamp zai toch wel gauw ƒ11.- kosten. Ze mogen toch wei 2.50 hebben voor het komen en gaan? Niet de verkopers zijn lastig, maar de klanten. Mevr. T. HUVERSMANN Essenburgstraat 85 Rotterdam S U kunt wel aannemen, dat wij iets van service afweten. Toch hebben ook wij ontevreden klan ten. Wat te zeggen van de lieve, oude dame, die een bescheiden rekening terugstuurt met de op merking: als het nu nog eens een kwartje was? Leeft kennelijk nog in de vorige eeuw. Er zijn helaas klanten die zelden of nooit thuis zijn. er zijn helaas klanten die maand in maand uit misbruik maken van hef woord 'giro', er zijn helaas klanten die een hele firma zenuwziek maken met telefoneren voor niets. Eén ding is echter zeker. Wij moeten met elkaar verder een land zonder hulpverlenende middenstand is een arm land. Het enige argument dat hout snijdt is, dat de gebruiker niet prijsbewuster moet worden, maar zich beter moest oriënteren waar hij zijn waar devolle stukken gaat kopen en welke firma bereid is haar goede zorgen gedurende de gehele levens duur aan dit artikel te geven legen redelijke ta rieven. VAN D.VALEN BROR N V Arnhem (Van een onzer verslaggevers) In Oldenzaal is een bestuurscrisis ontstaan, doordat de drie wethouders ontslag hebben genomen. Dez,e wet houder»? F. Diepenbrug (p.r.d.a.l, mr. E. P. M. W. Domsdorf en W. Heemstra (beiden k.v.p.i, motiveren hun besluit in een brief aan de raad, waarin zij herinneren aan 'het bele digende karakter van enkele uitspra ken van de fractievoorzitter van de KVP in de laatste gemeenteraadsver gadering aan het adres van het col lege en het feit dat niemand van de overige raadsleden daartegen heeft geprotesteerd.' Omdat kennelijk het vertrouwen, van de gemeenteraad in het college van B. en W. ontbreekt en de ge meente in feite daardoor onbestuur baar is geworden, hebben de wethou ders hun portefeuille beschikbaar ge steld. Voor de verkiezing van de drie nieuwe wethouders is de gemeente raad maandagavond 27 april bijeen geroepen. De fractievoorzitter van de KVP drs. J. L. M. Nieuwenhuis, heeft i:i de iaatste. raadsvergadering onder meer gezegd 'wat voor "n college heb ben we' en' 'hes coliege doet niets; dit is schande.' Commentaar van de heer Nieuwen huis, leider van de grootste fractie in de raad. op de ontslagindiening: 'Een zwaar overtrokken geschiedenis. Maar zij zullen de consequenties van hun daad moeten dragen. Mijns in ziens worden er maandag drie geheel nieuwe wethouders gekozen.' DEN HAAG (ANP) Het onderzoek naar de doorbraak van de Schipbeek op 19 november van het vorig jaar waardoor het Tw enthekanaai enige tijd voor de scheepvaart gestremd, werd heeft uitgewezen dat de doorbraak ontstaan is door het plot seling verzakken van een overlaat van het rijk. Vermoedelijk is deze verzakking op getreden door een geieideirike onder mijning als gevolg van grondwater- stromingen gedurende een reeks van jaren. De grondwaterstromingen zijn mogelijk veroorzaakt of bevorderd door het graven van gangen door dieren. De ondermijning was rede lijkerwijs niet te voren te constateren. Dit heeft minister Van Aartsen (Verkeer en Waterstaat) geantwoord op schriftelijke vragen van het Twee de-Kamerlid de heer Van der Peiil (c.h.u.i. J De minister acht enige nalatigheid oi] de Rijkswaterstaat niet wezig. aan- Mevrouw I'atricia Lavvford, een zuster van wijlen president Kennedv, is dinsdag medevoorzitster geworden van een comité, dat de kandidatuur van Pierre Salinger voor een zetel in de senaat voor Californië steunt. Sa linger was tot voor kort perschef van het Witte Huis. Advertentie IJV1 met K.E.S.- voordeliger naar Westbl. Raam alléén op plaatsen van 5.50 voor U met 1 V.C. f 4.50

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1