Werknen ïers dagelijks een uur over dodenweg Bloesem tg üte dit is NESTOR MARTIN Legerpredikanten niet naar cursus en óók dit is NESTOH MARTIN Hongaarse vluchteling sluit na 7 jaar gezin in armen Inbreker wilde taxi buit laten ophalen If T Vroeg of laai geeft de pgSËgS^-christeliiKe vrouwde voorkeur aan JnJgj 'Bedrijfsleven moet meer aan research doen' BIER WEER DUURDER Ft); Van der M. blijft in bewaring Directeur in Het Bildt met ontslag ITGEBEURT IN DE WERELD '1 HET VRIJE VOLK ZATERDAG 25 APRIL 1964 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggeefsters) Arbeiders in 'gevaarlijke' bedrijven (mijnen, hoogovens) lopen thans in het gemiddeld ene hun^ht'werkuren11 Wrban<* met llHn werk asn bet verkeer deelnemen, méér risico's dan in llir>r«fe!d tra"htfce lr- H# J- KoIkman gistermiddag duidelijk te maken tot welke omvang het euvel van de verkeersonveiligheid is gegroeid. M NW Apeldoorn krijgt een 'Jugendstil' museum Geen beletsel het mooiste ruimte-begripw in koelkasten! Bewijs: het ruime tabletop-model. Inhoud 135 liter, maar... u zult verbaasd staan hoeveel er in kan. Elke cen timeter inhoud nutiig te besteden. Dit model past naast uw fornuis en wasmachine.Er zijn ook grotere modellen van 150 tot 300 liter. Nestor Martin... Europa's topmerk. fpïfelp»- f335.- n •Igr8rr Sfl K NELL&STUTTEBHEIM N.V. Europese luchfvaart moei" samenwerken (Van een onzer verslaggevers) 'De inbraak is kennelijk geïmproviseerd. De verdachten wis ten niet eens wat ze met de buitgemaakte bontmantels moesten aanvangen. De een wilde voor het vervoer een taxi bellen, waar op de ander als zijn mening gaf, "dan kun je even goed vijf maal acht waarschuwen".' Geert vetpot I GR ASMA ADI ACMKES MEENT 116 ROTTERDAM Hooikoorts Filmpje Teiraam Even eruit Advertentie I.M. Dr. Kolkman sprak op de studie middag die de afdeling Den Haag van de Nederlandse vereniging be scherming voetgangers ter gelegen heid van het tienjarig bestaan had belegd In de aula van het hoofdbu reau van politie. HU gaf nog een indruk. Zeer kort na de treinramp bij Harmeien in '62 hield de minister van "Verkeer en Waterstaat een rede ter herden king van de bijna honderd slachtof fers. Indien de minister die rede ook xou uitspreken voor de 'gewo ne' verkeersslachtoffers, zou hij hem wat het aantal doden betreft, één- maai per veertien dagen moeten la ten horen en wat het aantal gewon den betreft, twee maal per dag. "Binnen enkele maanden na dat treinongeluk.' aldus dr. Kolkman, 'waren vooruitstrevende en ingrij pende maatregelen genomen om herhaling te voorkomen. Wat ge beurt er voor het wegverkeer? Niets bijzonders.' Dr. Kolkman vestigde de aan dacht op de hardnekkige onbewuste Wie dit weekeind een bezoek brengt aan bloeiende boomgaarden, zal zijn tocht op vele plaatsen vergemakke lijkt vinden door dit nieuwe ANWB- bord. DEN HAAG (ANP) Het indus triële speur- en ontwikkelingswerk blijft in ons land nog achter. Voor verschillende sectoren van onze In dustrie kan nog niet van een bevre digende situatie worden gesproken. Dit antwoorden de ministers van Economische Zaken en van O. K. en W op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Peschar p. v. d.a.i, Scholten fc.-h.), Kieft ip.v. da.), Lucas (k.v.p.> en Jokes tv.v.d.) over deze achterstand. Het Inlopen van deze achterstand Is. naar de mening van de bewinds lieden, Sn de eerste plaats een zaak van het bedrijfsleven. Zij wijzen erop, dat het bedrijfsleven van de bestaande faciliteiten en van de om vangrijke kennis, die bij de ver schillende instellingen op het gebied van het speurwerk aanwezig is, nog niet voldoende gebruik maakt. In Apeldoorn is de "Stichting Scho ne Kunsten rond 1900" opgericht. Binnen twee jaar zal dit resulteren in een museum, waarin de aandacht ral worden gericht op de periode in onze beeldende kunst, die het be kendst is onder de naam 'Jugenstil*. Mr. ,T. c. Moulijn, zoon van de gra- ficus Simon Moulijn, heeft een groot aantal nabestaanden van kunste naars, die werkten in de "Jugendstil" weten te interesseren. Ook hebben vele musea en het rijk toezeggingen gedaan. De gemeente Apeldoorn heeft de fraaie villa 'Marialust', daterend uit 1320, beschikbaar gesteld om het mu seum te huisvesten. Het gemeentebe* «tuur wil het museum financieel bij staan, o a, voor het aankopen van Belangrijke werken. DEN HAAG (ANP) De prijs van het bier wordt opnieuw verhoogd en wel met een cent, zowel per fles van 45 cl. als per Hes van 30 cl. Met ingang van I januari werd de bierprfjs voor de consument ver hoogd met drie cent per fles van 45 cl en met twee cent per fles van 30 cl Op uitdrukkelijk, verzoek van het ministerie van Economische Zaken verklaarden de brouwerijen zich des tijds bereid de prijsverhoging voor lopig gedeeltelijk terug te nemen, waardoor deze in eerste etappe be perkt bleef tot respectievelijk twee en een cent. Nader overleg heeft ertoe geleid, dat het ministerie thans niet langer bezwaar maakt tegen de oorspronke- liijke verhoging van drie resp. twee cent voor de pul en het flesje, zodat met Ingang van 4 mei as. deze prij zen definitief respectievelijk 0,50 en ƒ0.37 worden. weerstand by weggebruikers tegen beschermende maatregelen. Daar voor had hij een verklaring. Elk voertuig, hetzij een fiets, een brommer of een auto, is een mid del dat de berijder een grotere mate van vrijheid verschaft. Elke maatregel die de mogelijkheden van de berijder beknot, wordt daarom gevoeld als een middel tot vrijheidsberoving. Als voorbeeld noemde dr. Kolk man de instelling van de 50 kna-li- miet binnen de bebouwde kom, die voor vele weggebruikers 'een even grote beperking betekende als het op de bon gaan van brood in de oor log.' Aan de hand van dia's deed hij enkele proefjes, die de zichtbaarheid of (bijna) onzichtbaarheid van be paalde typen zebrapaden demon streerden. De psychiater-neuroloog dr. F. H. Glastra van Loon sprak op dezelfde bijeenkomst over bejaarden in het verkeer. Hjj stelde, dat zelSs een zeer hoge leeftijd geen beletsel be* hoeft te zijn om ar n het gemotori seerde verkeer deel te blijven ne men voor iemand die dat regelma tig heeft gedaan. Daarentegen achtte hij het uiterst gevaarlijk, dat de bejaarde die als gevolg van lichamelijke aftakeling niet meer kan fietsen, overstapt op de bromfiets. Autobussen noemde hij voor bejaarden ondingen: ze heb ben een te hoge Instap en slingeren te veel. Van een onzer verslaggevers) De veelbesproken opleidingscursus voor legerpredikanten. die maandag aanstaande zou starten in Nunspeet, gaat niet door. Aan de dominees- cursisten ie telegrafisch mgegedeeld, dat de begindatum voorlopig twee weken is verschoven. Kennelijk houdt dit uitstel verband met de vele interne moeilijkheden, welke de laatste tijd zijn voortgeko men uit het conflict tussen ds. Bos, de lioofdlegtsrpredikant, en ds. Die kerhof, de man die tot nu toe de op leiding in Eindhoven verzorgde. Zoals men weet heeft ds. Bos er voortdurend naar gestreefd ds. Die- kerhof de opleiding te ontnemen, omdat hij hem het recht ontzegt het probleem van de kernbewapening ter discussie te stellen binnen de kring van legerpredikanten. De Hervormde Synode verklaarde zich nog dezer dagen solidair met Diekerhof en schreef een brief aan het CIO-M (contact in overheids zaken-militair), de instantie die de minister van Defensie onder meer adviezen geeft over het benoemen *n ontslaan van legerpredikanten. Niet geheel duidelijk is nog hoe het CIO-M binnenskamer» oordeelt over de recente gang van zaken en hoe het denkt te handelen tegenover de hoofdlegerpredikant. De Hervorm de Synode vroeg het CIO-M in haar laatste brief nadrukkelijk om een rehabilitatie van ds. Diekerhof. Deze synodale brief speelt een belangrijke roi in de nieuwe ontwikkeling. Uit de schaarse berichten, die ons ter ore kwamen, zou men kunnen conclude ren, dat ds. Bos het besluit om de 'Nunspeetee cursus uit te stellen heeft genomen onder druk van het CIO-M. HENGELO (ANP) Luitenant- generaal b.d. H. Schaper is door de algemene vergadering van aandeel houders van Hollandse Signaal N.V. in Hengelo benoemd tot commissar» van deze vennootschap. KOELKASTEN Een serie van 5 koelkasten met groot Koelvermooen.. Inhoudsmaten: "150 1,155- 2i0 1,240 ten 300 1. Klein vloeroppervlak. Voorzien van vriesvak over de voile breedte, tiitneembare rekken. Thermostaat in 5 standen regelbaar. Polystyreen binnenwerk. Automatische drukknop- ontdooier. Zachtsluitende deur. Gering stroomverbruik. van f 465.- tot f 795.- TABLETOP model ïnhoud 135 I. Met vriesvak van 14-Thermostaat in 7 standen regelbaar. Grote bergruimte in de deur. Bovenblad van ResopaJ. i T&dv 'WsS&'-S. X.;.. j "V schakelaars. GASFORNUIS „MIAMI GRAND LUXE" 5-Vlams, compleet met ther mostaat. tijdschakelaar, electrisch draaispit, Infra- rood-gclll 1645.- naluurlijk Awe/tenet op AARDGAs! TROMMEL- WASCOMBINATIE r Cap. 5 kg. Electr. of gas-' verwarming. Roestvrij me-- talen trommel. Veiligheids-! f995- TOONZALEN IN DEN HAAG Noordeinde, hoek Heuistraat. Elke dap, ook 's zaterdags.geopend van 8.30 u. tot 17.30 u.('s maandagsochtends gesloten) Telefoon CO70) £00503 GeïRustreerde fefder met affe bijzon- Jmk derheden over de NESTOR MARTIN- collectie is bij uw handelaar gratis ver- kriigbaar. U kunt hem ook aanvragen aan bovenstaand verkoopkantoor. Verkoopkantoor voor Nederland: Den Haag. Postbus 1143. Tel. (070) 986760 Zend mij tonder enige verplichting foMerlSil (Van een onzer verslaggevers)' De Wassenaarse autohandelaar miljonair Jan van der M- die tham vier dagen in het Wassenaarse politie bureau zit, blijft voorlopig tot a.s dinsdag in bewaring. De reehter-com missaris heeft daartoe vrijdagmiddaj besloten. Het onderzoek bepaald zich op hei ogenblik hoofdzakelijk tot de gans van zaken bij het Arahemes filiaal bedrijf van Van der M. Deze blijft nog steeds de schuld afschuiven, op de door hem kortgeleden ontslagen filiaalhouder P. te Arnhem. Dinsdag zal de fiscale recherche de Haagse rechtbank verzoeken hei arrest van Van der M. met een perio de van 30 dagen te verlengen. Ook de voormalige chef van het Eindhovense filiaal, de heer D.. zal door de fiscale en douanerecherche gehoord worden. Het hoofd van de FIOD, de heer A. Sissingh, zei ons vrijdag heel erg Mij te zijn met de verlenging van bet arrest door de rechter-corrnnisaa- ri*. 'Nu kunnen we ten minste iet» doen. want die twee keer twee dagen i waren nauwelijks toereikend om een nieuw proces-verbaal op te stellen.' (Van een onzer verslaggevers) De Hongaarse vluchteling Jozsef Radics kon vrijdagmiddag na een onvrijwillige scheiding van ongeveer zeven en een half jaar op het Cen traal Station in Amsterdam zijn vrouw Erzebeth (48). zijn negenjari ge dochter Eva en zijn veertienjari ge zoon Jozsef dolgelukkig in zijn armen sluiten. Pas donderdagavond laat kreeg de heer Radics een telefoontje uit We nen dat zijn gezinsléden op weg naar Haarlem waren. Daarvoor had het evenwel nog zeven weken geduurd, voordat zij hun lang verbyde visum konden krijgen. De spanning van de laatste weken heeft aan deze een zame man gevreten. Het is hem aan te zien. Maar dit alles doet nu niets meer af aan het grote geluk dat hem thans is beschoren. Ieder half jaar Hij heeft ervoor gevochten. led ei half jaar diende hij een aanvraag in om rijn vrouw, dochtertje en zoon naar Nederland te krijgen, maas steeds kreeg hij nul op het rekest. De officier van Justitie bij de Am sterdamse rechtbank, mr. Bouina, re leveerde gisteren deze bijzonder heden tijdens het requisitoir tegen de 22-jarige betonvlechter "W. T. V. esi de 24-jarige fabrieksarbeider P, Z., die terechtstonden wegens poging tot diefstal. Een derde verdacht», de 24- jarige (jzervlechter J.S., moest zich in deze zaak verantwoorden wegens uit lokking van de diefstal. De eisen tegen V. cm Z. waren «m- lusdend: twaalf maanden gevangc- xdasfcraf waarvan drie voorwaardelijk. De officier Vorderede tegen J. S. een geheel voorwaardelijke straf van set maanden. V. en Z. maakten zich. zoals zij ook erkenden, in de nacht van 28 op 29 november schuldig aan een inbraak in het expeditiebedrijf van W. Han sen aan de Eerste Van der Helst- streat. Omwonenden die glasgerinkel hadden gehoord, alarmeerden de po litie. Een viertal agenten doorzocht het gebouw. Z. klom nog op het dak en viel door een glazen overkapping. V. zat schuil onder tien imitatie-bont mantels die bij de deur gereedlagen voor vervoer. Tijden» het verhoor bracht de pre sident, mr. Knottenbelt, een inbraak ter sprake in de Prinses Irene school, waarbij toen twee projectietoeetellen werden vermist. Een ervan is achter haald. De .-KI We rood echter bfj de wbooi de jas van Z., maar deze bleef voor deze inbraak tot na toe batten schot. Na een scherpe ondervraging erkende hfj vanmorgen inderdaad de inbraak te hebben gepleegd. De ge stolen projector zon nog verstopt rit ten onder een kast bij hem thuis. De uitspraak is bepaald op 8 mei, De 47-jarige Jozsef Radics, die op de Gedempte Voldersgracht in Haar lem een schoenmakerij heeft, kwam na de Hongaarse opstand eind 1956 naar Nederland. Na eerst drie we ken in Oude Tonge te z(jn onderge bracht. verhuisde h(j naar Haar lem. waar hjj in dienst trad als' chauffeur bij de Noord-Zuid Hol-j landse Vervoer Maatschappij. Drie jaar heeft h(j dit volgehou den, doch de ingespannen arbeid' sloopte hem. Nervositeit ondermijn de hem ook, want steeds gingen zijn gedachten uit naar het Hongaarse plaatsje Györ, waar het drietal woonde, dat hy zo innig lief had. Jozsef Radics nam toen zijn oude handwerk maar weer op ea startte op de Gedempte Voldêrsgracht in een eigen zaak als maatsc'noenma- ker, annex reparatie-inrichting. Helaas is dit bedrijf voor Jozsef Radics geen vetpot. Maar misschien put hij uit de hereniging met zijn gezm nog meer energie en zal het hem in de toekomst hopelijk wat meer naar den vleze gaan. Dit weekeinde wordt er echter niet aan al deze materiële zorgen ge dacht. Er is groot feest in de woning van schoenmaker Radics en ieder een leeft met hem mee. Het herenig de gezin is gisteravond na een ge zellige maaltijd eerst naar kennis sen in Haarlem-Noord getrokken om daar op de televisie hun aankomst in Amsterdam ie zien. (Van een onzer verslaggevers) De directeur van gemeentewerken van Het Bildt, de heer R. J. v, d. die op vrjjdag 3 april met verlof werd gezonden in verband met verschrij vingen bij de bouw van woningen, heeft zijn ontslag ingediend. De raad van Het Bildt ging gisteravond ak koord met het voorstel van B. en W. dit ontslag te verlenen 'op een nader te bepalen datum, maar in elk geval voor 1 november.' Na afloop van de raadszitting las gemeentesecretaris A. C. van der Meulen een verklaring van B. en W. voor. waarin het college meedeelt, dat het ontslag geen verband houdt met de verschrijvingen rondom de curve- prijs en de woningbouw, maar wegens verschrijvingen van geheel andere aard en wegens andere onregelmatig heden bij de dienst van gemeente werken is verleend. Ik wil de aard van de andere ver schrijvingen liever niet noemen. De formulering 'andere onregelmatig heden' is 'dubieus', zo verklaarde des gevraagd de heer Van der Z. Advertentie i.M slijpen 'repareren In Teking is vrijdag een handels akkoord tussen communistisch China en Tsjecho-Slowakije getekend. Hooikoorts, mierder- u-aardighe.idseomplex en grootheideman gelden voortaan voor de Franse politie als redenen om de betreffende personen geen rijbewijs te verstrekken. Minister van Transport Jacquet heeft deze gebre ken opgenomen op de lijst roti ongeschiktheden voor het rijbewijs, waarop ver der nog voorkomen, niet kunnen lezen, suikerziekte, hoge bloeddruk en neu rose. Ha. dacht de eigenaar van een motel in Atlanta 'VS) toen hij bij zijn thuiskomst ontdekte dat een inbreker er van door was gegaan met 519 dol- lar. Ha. ik weet uie de dief is. De moteleigenaar is namelijk een leep en modern man en had in zijn woning verborgen ca mera's opgehangen, die bij het openen van de geldkist automatisch klik ten. Maar de moteleige naar was toch niet leep genoeg, want toen tiij de camera's te voorschijn haalde bleek dat er geen filmpjes inzaten. Bijna honderd zaken lieden in Melbourne zijn begonnen met een cursus, die hen zal leren het oude Chinese teiraam te jjobriu- ken. De cursus is georga niseerd door de werkge- vefsbond van de staat Vic toria. Het teiraam, een eenvoudig apparaat van kralen en ijzerdraad. kan gebruikt worden om op te tellen, af ie trekken, te vermenigvuldigen en te delen. Waarom de zaken lieden deze cursus volgen? Door het gebruik van ma chines en employees heb ben ze snel uit het hoofd rekenen verleerd. Een huismoeder in Miami Floridaj die even het liuis uitliep om uit de sleur te raken van koken afwassen en naar de kin dereu kijken won tijdens uit uitstapje van nog geen kwartier $4.693 dollar (on geveer 300.01)0 guldenZe liep namelijk de drafbaan bij haar huis op, waar een draverij op het punt van beginnen stond. Snel waagde ze een gokje bij de toto. ze keek de race aan en won... de. hoogste toto-pot. die ooit in de Verenigde' Staten bij dra verijen is uitgekeerd. Advertentie l.M Hoe genoeglijk rolt het leven Des genisten landmans heen, Die zijn zalig lot, hoe kleen. Voor geen koningskroon wil ruilen. Zijne rust braveert den lof Van den hoogsten koningshof. Aldus of in woorden van soortgelijke strekking heeft ge ruime tijd geleden de heer Hu- bert Carneliszoon Poot, houder van een veeniceidebedrijt te Abtswoude, het agrarische le ven bezongen. De heer Koekoek fb.p.) zal ongetwijfeld opmerken: 'Maar toén was er ook nog geen Land bouwschap: Daarin heeft hij gelijk. De tijden zijn veran derd. De landbouw is een' voorwerp van aanhoudende zorg der re gering geworden. Er zijn ga rantie-, richt-, verevenings-, oriëntatie- en interventieprijzen, nog gezwegen over de sluisprij- zen bij export rtaar derde lan den. Er zijn bedrijf- en pro- duktschappen. Er zijn zelfs be- drij/sbeëindigingspremiën. De landman heeft het moeilijk. Zijn rust is aanzienlijk minder geworden, hoewel zij vermoede lijk de lof van den hoogsten ko ningshof nog steeds kan brave ren. Een ding is echter niet ver anderd. Nog steeds inspireert het boerenbedrijf tot dichterlij ke gedachten en taal. Wij mochten in de afgelopen week in de Eerste Kamer de behan deling van de begroting van Landbouw en Visserij bijwo nen. De c.-h. afgevaardigde ir. Af. A. Geuze, landbouwer te Poortvliet, begon zijn begro tingsrede met de onsterfelijke dichtregel: 'Een nieuwe lente en een nieuw geluid. Weliswaar was dit geluid op zich zelf niet zo nieuw, maar men set zich dan toch met meer dan gewone aandacht aan het luisteren. En ir. Geuze stelde niet teleur. Poëtisch vervolgde hij: 'Wij leven in de schadu wen van morgen of in dc och tendschemering van de Euro pese eenwording: Verder gewaagde hij van de minister, die als een loods een schip door een onbekend en grillig vaarwater naar een nog niet bezochte haven moet voe ren. Een nog niet bezochte ha- ven.Wie ziet niet in de geest mr. Barend Biesheuvel aan het roer van het broze landbauw- hulkje op een onbewoond eiland aansturenf "LTet verheugt ons te kunnen zeggen dat de afgevaar digde van de Partij van de Ar beid niet is achtergebleven. De heer S. van der Ploeg (de naam is een teken!) sprak: 'Het is alsof de zon, welke de landbouw dient te beschijnen, ■nog maar zó kort boven de Brusselse kim is verschenen, dat ons land zich nog in de ne velen hult: Zelfs tegenstanders ging deze afgevaardigde met poëzie te lijf, toen. hij even later met Ida G. M. Gerhardt sprak: De eerste dag dat men de zeisen haart Het grote ruisen door de hal men vaart Wat roept de Koekoek, kort en dof geworden? Rijk ivas de lente en wat hebt gij vergaard? Nu wachten wij maar af wat Koekoek daarop te antwoorden heeft. Voor de antirevolutionairen sprak de heer H. Algra. Hij heeft zich reeds enige bekend heid verworven door zijn be langstelling voor de moderne romankunst, maar het was voor het eerst in zijn lange en gevarieerde loopbaan dat hij de agrarische problematiek aan sneed. In de beperking toont zich de meester. De keer Al gra sprak ongeveer een uur. Jr. J. Baas, die namens de VVD in de. Eerste Kamer zit. heeft, enige verwarring ver leekt met te zeggen dat hij een persoonlijk woord zou doen ho ren. Dit woord was nogal kri tisch en het bood niet direct de hartelijke steun van 's minis ters beleid die men van een re geringspartner zou verwachten. Minister Biesheuvel, ook niet mals. beet terug. Hij zei. dat. wel ir. Baas per soonlijk had gesproken, maar dat dus de VVD niet of nauwe lijks aan het woord was ge weest. Maar nee, zó was het nu ook weer niet. Enfin, het teas enigszins verward, maar wel duidelijk dat de VVD bin nen de regeringsfamilie een wrevelige, toon aanslaat. Dal is trouwens verleden week op de vergadering van de VVD in Eindhoven ook wel gebleken. Daar heeft, mr, Geertsema op zijn doordringende Loon dreigen de woorden gesproken en de heer Joekes heeft minister Wit- teveen opgehitst om als eert leeuw tc strijden voor belasting verlaging. Och arme! Afintrter Witteveen is wel de laatste mi nister uit dit kabinet die wij ons als een i *euw voorstellen. Van het gejoel in Eindhoven konden wij in onze hof de zwakke echo's vernemen. IVij wachten nu met spanning al of de strijd zich naar onze tuin zal verplaatsen. Eerlijk gezegd zou uw Hovenier het wel aar dig vinden, want de VVD blaast zo luid en krachtig van de to ren, dat hij met instemming en welbehagen zal toezien als zij genoopt wordt een toontje la ger te zingen.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1