En de raad bleef Oldenzaal blijven op hun posten NIEUW I m Haarlemmers takelden Belgische attaché toe ONDERWIJZERS KRIJGEN MEER Controle-centrum van Eurocontrol in Beek Sinaasappelpit groeit uit tot fors oranjeboompje P een ra- Bulkcarrier voor Triton Salarisschalen verkort Van O. wordt uitgeleverd Niet-industriële gebruikers aardgas klanten gemeenten Man met fiets onder trein op onbeveiligde NU met nóg meer hazelnoten zó gezond Voor Hof 15 maanden geëist Consum schorst zijn voorzitter Verolme wil ook Indonesië voor zich werven Internationale prijs SLoffelijk overschot geïdentificeerd HET VRIJE VOLK DINSDAG 28 APRIL 1964 PAGINA 3 (Van eea oozer verslaggevers) Alles is bi) heb oude gebleven In de gemeenteraad van OI- denzaai. De wethouders E. Diepenbrug (p.v.d.a.), mr. E. p w M Domsdorf (k.v.p.) en W. Heemstra (k.v.p.). die vorige week him ontslag hadden genomen, zyn op dit besluit teruggekomen. Dit gebeurde gisteravond üi een raadsvergadering die nauwelijks een minuut heeft geduurd. Iedere foto A yol treffer met OSRAM vacuflits dsonblik komen. Onlangs verklaarde! JAederlailClSe Moemeil de hoofddirectie geen enkele grote1 Ter gelegenheid van de aanstaande verjaardag van koningin Juliana maakte Max Koot deze officiële foto. 30 ct zó lekker (Van onze sociaal-economische redactie) De onderwijzers bij het lager onderwijs krijgen met terug werkende kracht vanaf 1 januari hogere salarissen cn grotere periodieke verhogingen. Dit laatste doordat hun salarisschalen worden verkort van 27 tot 22 jaar. Voorgedrongen Vechtpartij De leerkrachten bij het la ger nijverheidsonderwijs en de kleuterleidsters ontvangen overeenkomstige verhogingen, terwijl ook aan de onderwijzers bij het v.g.l.o. met een bij-akte alsmede aan de ulo-onderwij zers die geen bij-akte hebben, verbeteringen van hun salaris sen in het vooruitzicht zijn ge steld. OPGETROKKEN UTRECHT (ANP) Het echt paar H. van Deventer uit Oos- terbeek heeft vanmiddag op kasteel Drakensteijn aan prin ses Beatrix 'n één meter hoog Sinaasappeiboompje aangebo den. Mevrouw Van Deventer heeft het gekweekt uit de pit ten van een sinaasappel van koningin Wilhelmina. %4ÈP NON-COMMENTAAR Advertentie I.M. Advertentie I.M TWELLO (ANP) Op een niet beveiligde overweg in de Dernhorst- Jaan te Tiveilo is gisteravond de 60-jarige heer G. Roeterdink net zijn fiets onder een trein op het traject Deventer—Apeldoorn geraakt en ge- dood. De trein kreeg ongeveer 10 minu ten vertraging. Het ongeluk gebeur de vlak bij de woning vaa de heer Roeterdink. Bij een botsing op de niet bevei ligde overweg 'In de Duintjes op de spoorlijn Bergen op Zoom—Ril land Bath zijn gistermiddag mej. J. Rovers en de heer R. Maasse. bei den uit Utrecht, zwaar gewond. De personenauto waarin zij zaten, botste tegen een in de richting Vlis- slngen rijdende trein. De zwaar ge wonde slachtoffers zijn ln een zie kenhuis in Bergen op Zoom opgeno men. De auto werd totaal vernield. De trein had een half uur vertra ging. Maandagmiddag is op de Wilhel- minabrug te Maastricht de 15- jarige Maastrichtse leerling-loodgie ter J. G. de Vroom bij een verkeers ongeluk om het leven gekomen. De jongen reed op de fiets ln de rich ting Wijk ,toen hij door een achter opkomende vrachtwagen werd ge raakt Hij viel en werd door de wa gen overreden. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. In Franeker Is vanmorgen de ne gentienjarige Wiepke Terpstra uit Franeker verongelukt. De jongeman was op zijn bromfiets op weg naar de u.ts. in Bolsward. Vermoedelijk heeft hij zich over het stuur van zijn voertuig gebogen, waardoor hij een hem tegemoetkomende trekker met aanhangwagen niet opmerkte. Hij werd door de aanhanger geraakt en was op slag dood. De publieke tribune was afgeladen vol toen burgemeester mr. J. de Vries een korte verklaring voorlas. Hieruit bleek, dat op initiatief van de frac tievoorzitters er 's middags een ver gadering tussen het college van B. en VV. en de fractievoorzitters was geweest. In deze,vergadering, die anderhalf uur heeft geduurd, hebben de betrok ken fractievoorzitters hun volledige vertrouwen gesteld in het huidige col lege van B. en W. en gezegd, dat ze algemeen de gang van zaken betreu ren. Indien de raad het hiermee eens was, waren de drie wethouders be reid alsnog op hun besluit tot ont slagname terug te komen. Niemand van de raadsleden vroeg het woord. Daarop sloot de burge meester de vergadering. De ontslag-kwestie is in de wereld gekomen, nadat de voorzitter van de grootste fractie in de Oldenzaalse gemeenteraad, de KVP-er J. L. M. Nieuwenhuis, in de vorige raadsver gadering in Krasse oewooromgeu naai beweerd, dat dit college niets doet., 'Wat voor een college hebben we hier? Het is een schande.' heeft hij onder meer schamper uitgeroepen. Niemand van de andere raadsleden heeft het toen voor het college van B. en IV'. opgenomen. Dat bracht de wethouders ertoe hun ontslag in te dienen 'omdat het college kennelijk het vertrouwen van de raad niet heeft.' En gisteravond heeft de gemeente raad, wederom door niets te zeggen, laten merken, dat hij wel degelijk het volledige vertrouwen in B. en W, heeft. In Billings, in de Amerikaanse staat Montana, is maandag een par ticulier vliegtuig op een woonhuis gestort. Alle vier inzittenden van het toestel kwamen om het leven, doch de bewoner van het huis ontsnapte op wonderbaarlijke wijze aan de dood. ROTTERDAM (ANP) De scheep vaartmaatschappij Triton, een doch teronderneming van de Koninklijke Rotterdamse l.ioyd voor de wilde vaart, heeft bij de werf van Van der Giessen-Dc Noord te Krimpen aan den IJssel een bulkcarrier van 35.000 ton besteld. Het schip zal eind 1965 gereed zijn. De Triton heeft sinds vorig jaar reeds twee bulkcarriers, de Goeree en de Schouwen, elk bijna 19.000 ton metend, in de vaart. De order kan voor de werf niet op een beter -»T - - - (Van een onzer verslaggevers) Tegen twee Haarlemmers, de 31-jarige caféhouder-ex-voetballer A. K. en de 43-jarige vertegenwoordiger W. T. M., die vorig jaar oktober een attaché van de Belgische ambassade hebben toegetakeld, heeft de procurenr-generaal bij het Amsterdams gerechtshof gistermiddag elk een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek geëist. veer ln de Haarlemmermeer opga- Naast de salarisverbetering is een Aan de 31-jarige Hgariemse stuka door M. V- M., een vriend van de verdachten, die een tik aan een an dere Belgische diplomaat had uitge deeld. wilde de procureur thans vier maanden zien opgelegd. De Haar lemse rechtbank had aan de eersten elk twee jaar met- aftrek en aan de laatste verdachte twee maanden opgelegd. De attaché Alain Rens was in Oc tober met een (het nummerbord van het corps diplomatique voeren- te> auto vóór zijn beurt een pont- De Raad van Toezicht van de Al gemene Arbeiders Consutn te Kerk- rade waar, zoals wij onlangs schreven, in een jaar tijd op onver klaarbare wijze voor honderdkui- zend gulden aan goederen is ver dwenen beeft zondagavond tijdens een algemene ledenvergadering de voorzitter van het béstuur, de heer J. Plum geschorst. Dat gebeurde, zo motiveerde de raad van toezicht dit besluit, 'op grond van de leeftijd van de heer Plum, op grond van zijn verwant schap in..,tweede graad, met een yatt de beambten - van de' Consum- en wegens vermeende tekortkomingen bij de hem opgelegde taak.' Over dit laatste motief- zal het laatste woord nog wei niet gevallen zijn want ter vergadering werd nog meegedeeld dat in verband met de gang van zaken in het recente ver leden de economische recherche is in geschakeld. Het nieuwe bestuur besloot tot een grondige reorganisatie van bedrijf en personeelsbeleid zodat het in de toekomst niet meer kan voorkomen dat één man al ulteojestwm-anre dat één man alle touwtjes in handen heeft. Conform het voorstel ging de aan deelhoudersvergadering ermee ak koord dat er dit. jaar toch een divi dend van. vier percent wordt uitbe taald, zij het dan dat dit in natura zal gebeuren. reden. Dit wekte de woede op van de; als eersten opgestelde caféhouder, en vertegenwoordiger, die voor het hof zeidai niet direct gemerkt te. hebben, dat zü mer. buitenlanders1 ie maken hadden, hoewel de ver tegenwoordiger nog een nummer-; bord van de diplomatenwagen had; gerukt. Op hun beurt zouden dei Belgen niet begrepen hebben waar-' voor zij door dit tweetal ter ver antwoording werden geroepen. Er ontstond op de pont en later op de wal een verwarde vecht-1 partij, waarover de tien Belgische en Nederlandse getuigen gistermid dag opnieuw verwarde verklaringen aflegden. Vast staat, dat de attaché die onder meer een neusbeenfraetuur, een shock en een hoofdwonde op liep ook in het gezicht is ge schopt. De Belgische diplomaat A. N. A. Nicolet liep in de strijd een klap van de te hulp gesnelde stu kadoor op Het hof zal op 11 met arrest wijzen. Dit alles Is het resultaat van het overleg dat minister Bot (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen) gister- middag op zijn departement gedu rende vier en een half uur heeft ge voerd met de vertegenwoordigers van de drie onderwijzersbonden (sa men 65.000 leden) die zijn verenigd in de Algemene Nederlandse Onder wijzers Federatie ANOF. Tijdens deze bespreking is de ANOF-delegatie akkoord gegaan met de voorstellen van minister Bot zo als zü nu gestalte hebben gekregen in de nieuwe salarisafspraken. Aan de eisen van de onderwijzers bonden om de jongerensalarissen op te trekken, is tegemoe'gekomen door de maatregel dat bet aanvangssalaris voor nul tot drie dienstjaren met l periodieke verhoging omhooggaat, voor drie tot zes dienstjaren met 2 periodieken en voor zes tot 22 dienst jaren 2 of 3 periodieken. In die oude schalen liepen de sala rissen voor onderwijzers met hoofd akte van 542 per maand (aanvangs salaris) tot ƒ978 per maand (maxi mum na 27 dienstjaren) exclusief auureompensaties. Voor onderwijzers tonder hoofdakte waren deze bedra gen respectievelijk 455 en 894. Kleuterleidsters ontvangen tweederde van deze bedragen. De maxima worden voorlopig ge handhaafd. maar zü worden nu dus =erder bereikt. Omdat het de bedoeling was. dat ie salarisverbetering zou gelden voor ie laagst gesalarieerden is bepaald, iat de hoofden van scholen en de onderwijzers met extra bevoegdheden niet in de salarisverhogingen zullen» delen. (Van een onzer verslaggevers) Bij Beek. onmiddellijk naast de luchthaven Zuid-Limburg, komt één van de acht controle-centra van Eurocontrol, de supra-nationale luchtverkeers leiding voor de hogere luchtlagen boven West-Europa. Volgend jaar wordt de eerste steen gelegd voor het complex, begin 1968 moet het controle-cen trum en de radar- en radio-ontvangapparatuur op de 6 kilometer verder ge legen Gulperberg gereed zijn. Het project zal 35 miljoen galden kosten. straalvliegtuigen, kwam de noodzaak Deze mededelingen zijn gistermid dag gedaan door de staatssecretaris: van Verkeer en Waterstaat, de heer M. J. Keyzer, op een persconferentie in het Gouvernementsgebouw te Maastricht. De bewindsman bracht een bezoek aan het gebied, dat is uitgekozen voor het controlecentrum. Eurocontrol is 1 maart in werking getreden. Na het in gebruik komen van straalvliegtuigen in de burger luchtvaart. die van dezelfde lucht lagen gebruik maken als de militaire opdracht van een rederij meer in portefeuille te hebben. NIJMEGEN (ANP) De 19-jarige losse arbeider Hans v. O. uit Nijme gen die verdacht wordt van mede plichtigheid aan de moord op de al leenstaande 68-jarige mej. T. Hen driks aan de Groesbeeksedwarsweg in Nijmegen, wordt door de Berlijnse po- iitie-autorileiten uitgeleverd aan de Justitie in Nederland. Van O is op transport gesteld en kan vandaag uf morgen in Nederland arriveren, aldus de officier van Justitie iun Arnhem, mr. A. J. J. Pheil. De aanslag op de vrouw, die in -de nacht van 10 op 11 januari van dit jaar door wurging om het leven werd gebracht, werd naar bekend is, door Van O. en de 25,-jarige bouwvakarbei der A. W. uit Nijmegen gepleegd. Op 16 januari werd W. aangehouden. Van O., die kort na de ontdekking van het misdrijf werd verdacht, bleek te zijn gevlucht. Hij reisde naar Ber lijn. Daar meldde hij zich sterk vermagerd op 20 januari uit geld gebrek bij de politie. Hij bekende er deel te hebben genomen aan de aan slag. Bij een botsing tussen een auto bus en een vrachtauto in Krakau, in het zuiden van Polen, zijn maandag vijf arbeiders omgekomen en dertig gewond. PARIJS (ANP) De 'premier grand prix d'honneur' van de om de drie jaar gehouden Tloralies internatio- nales de Paris' werd met algemene stemmen door de jury toegekend aan de Nederlandse inzending. Deze collectieve inzending van bol- bloemen. snijbloemen en sierhees ters beslaat 1.600 vierkante metrr van dit Parijse bloemenfestijn. dat vrijdag jl. werd geopend en tot en met 3 mei zal duren. Ruim 25 landen dongen naar de prijzen. Aan de Nederlandse inzending werd zowel collectief als individueel deel genomen, De arrangementen werden onder algemene leiding van Dick Schuyt uit Haarlem gemaakt. Onder de inzenders zal een bedrag van 35.000 Franse franken (bijna ƒ25.000), verbonden aan de prijs, worden verdeeld. (Van een onzer verslaggevers) Het stoffelijk overschot dat vorige week in de Nieuwe Maas te Rotter dam werd gevonden is thans geïn- dentificeerd. Het is van de 67-jarige machinist J. Belstra uit Oosterhoo- gebrug van het schip Marian uit Groningen. De man is op 8 april, vermoedelijk door de duisternis mis leid, en in het water gelopen. In 1944 arriveerde ln ons land een transport Spaanse sinaasappelen, die coningin Wilhelmina wilde aanbieden aan de Nederlandse kinderen. Gra vin Van Bueren belastte zich met de distributie ervan. In de oorlogsjaren logeerde bij het'echtpaar Van Deven ter, dat toen in Soest woonde, een meisje dat ook enkele sinaasappelen kreeg. Sfcevrowc Van Deventer, die grolt belangstelling heeft voor alles ical leeft en bloeit en vooral veel voelI voor het kweken van planten, vroeg het meisje om de pitten van een sinaasappel. Ze stopte ze in eer. ukiempot en na enige tijd ging hei boompje groeien. In 1948 emigreerde het echtpaar Van Deventer naai- Canada, waar het tol 1959 bleef. Zijn zwager, de heer J. A. de Goeijen, Frans consul in Am- hem, werd met de zorg voor 't sinaas- appelboompje belast. Hij droeg het over aan prof. dr. H. Venema Uil Wageningen. die het boompje in het aboretum heeft geënt. Kortgeleden droeg het boompje vier vruchten en het echtpaar Van De venter besloot, het aan te bieden aan prinses Beatrix. Het echtpaar, dat. bij dp aanbieding vergezeld was van de lieer De Goeijen. betreurt het, dat door het uitstel van de aan bieding twee vruchten zjjn gesneuveld. De prinses was zeer blij met het oranjeboompje. Ze wil het in de tuin van het. kasteel planten en 's winters een plaatsje geven in een kas. De Piloot van een Dakota van de Fast African Airways is om het leven gekomen, toen bij een landing te Kilwa in zuid-Tangenjika een pro peller losraakte en door het raam van de cockpit sloeg. Van de 22 pas sagiers en leden der bemanning liep niemand verwondingen op. om tot een gecoördineerde luchtver keersleiding te komen van militair en civiel verkeer. De snelheid van de modern» vliegtuigen, die in zeer kor te tijd c«n land overvliegen, maakte bovendien een supMf-nationaal appa raat. mogelijk, dat geheel West- Europa bestrijkt. Het controle-centrum in Zuid-Lim burg zal belast worden met de ver keersleiding boven de Beneluxlan- den en Noord-Duitsland. Het zal be zet worden door 400 man personeel '200 Duitsers. 300 Belgen en 100 Ne derlanders). die deels ook in Zuid- Limburg gehuisvest zullen moeten worden. Modern Het controle-centrum zal een van de modernste luchtverkeersleidings complexen ter wereld worden. Het zal de vergelijking kunnen doorstaan met moderne controlecenfcra als die van New York en Washington. Zuid-Limburg is na een uitvoerig technisch onderzoek door Eurocon trol als plaats van vestiging geko te». Het ligt centraal in de driehoek Aken-Luik-Hasselt bijzonder gunstig. Bovendien dicht bij de luchthaven Zuid-Limburg, die normaal in ge bruik blijft en b(j de Europaweg E 9. Verschillende buitenlandse werk krachten zullen kunnen forensen tussen hun woonplaatsen en het centrum. De kinderen van de bui tenlanders kunnen uit Zuid-Limburg makkelijk scholen in hun eigen land bereiken. In Engeland zijn reeds twee, in Frankrijk drie centra van Eurocon trol. Behalve in Zuid-Limburg zal ook in Luxemburg en. waarschijnlijk ook in Duitsland nog een controle- centrum komen. Het 400 man tellende personeel van het controle-centrum Zuid-Limburg zal bestaan uit 275 burgers en 125 militairen. MÜNSTER-HANDORF (ANP) Om streeks half drie gistermiddag heeft de nieuwe bevelhebber der geal lieerde luchtstrijdkrachten in Cen- traal-Europa. sir Edmund Hudleston. generaal van de Britse Koninklijke Luchtmacht op de basis Münster- Handorf, ln de bondsrepubliek Duits land de 'Dirk U. Stikker-trofee' uit gereikt aan de eerste groep geleide wapens der Nederlandse Koninklijke Luchtmacht. belangrijk punt in de gisteren bereik te overeenstemming, dat ten aanzien van de onderwijzerssalarissert de ver gelijkbaarheid met technische amb tenaren van Rijkswaterstaat wordt losgelaten. Deze norm dateert van 1957. toen de onderwijzerssalarissen voor het laatst op de helling werden gezet. Nadien hebben ze de algemene sala rismaatregelen voor het rijksperso neel gevolgd. De onderwijzersbonden hebben ln toenemende mate de laat ste jaren geageerd tegen de verge lijking met de technische ambtena ren, zoals zjj ook. ondermeer door een grote demonstratie op 8 januari te Utrecht, aan hun salariseisen kracht hebben bijgezet. L'it het communiqué dat gisteren na het overleg werd uitgegeven, valt af te leiden, dat men aan een eigen norm voor de ondenvijzerssalarissen gaat dokteren. Nu nl. het voortgezet onderwijs in verband met de Mam moetwet een sluitend geheel van sa larismaatregelen krijgt, zal, aldus het communiqué, daarbij levens de posi tie van de onderwijzers in beschou wing worden genomen. De nu overeengekomen salarismaat regelen zullen het rijk. ongeveer 27 miljoen gulden per jaar kosten. Bij het hoofdbestuur van de NOV wees men ons erop. dat de bonden het overleg met verdergaande eisen zijn ingegaan. Zo was een schaalverkor- ting tot 18 jaar gevraagd, maar het is 22 jaar geworden. Men toonde zich echter ingenomen met hetgeen nu voor de jongeren is bereikt. Dit is volgens het NOV-be- stuur mede te danken aan de sterke druk. die door kamerleden van vrij wel alle politieke partijen op minister Bot is uitgeoefend. - - Naast wat met onmiddellijk ingang is bereikt, vindt het NOV-bestuür 't van groot belang dat aan de onder wijzers een eigen salarisnorm in het vooruitzicht is gesteld, afgeleid van de salarisopbouw binnen het voort gezet onderwijs, die in het kader van de mammoetwet in 1968 in werking moet treden. Een schaduwkant van de overeen komst vindt het NOV-bestuur dat de gegroeide salarisverhoudingen binnen het onderwijzerskorps nu zijn scheef getrokken, doordat cr niets is gebeurd aan de salarissen van hoofdonderwij zers. ulo-onderwijzers en onderwijzers die hun maximum reeds hebben be reikt. Daarom kan de oplossing die nu is gevonden volgens het NOV- bestuur ook alleen maar een tijdelijke zijn. De scheepsbouwer C. Veroime, die gistermiddag met zijn beide mede directeuren S. Hofstra (de voormali ge minister van Financiën) en A. Rijke naar Indonesië vertrok om in Djakarta besprekingen te voeren met een aantal ministers over de mogelijkheid schepen in Indonesië ie bouwen, zal bovendien in enkele grote havensteden uitkijken naar geschikte plaatsen om werven te bouwen. Voordat hij in het vliegtuig stap te zei hij: 'Als er één land is dat recht heeft op onze huip, dan is het Indonesië. Wij zijn driehonderd jaar met dit land verbonden geweest, ner, heeft onze volle sympathie en mede werking nodig. Ik hoop dat onze schepen ook Nederlandse toeristen naar Indonesië zullen brengen.' De heer Verolme is er van over tuigd, dat Indonesië rijp is voor grootscheepse industrialisatie en hij meent, dat transport voor het land één van de belangrijkste dingen is. Het bezoek geschiedt niet op uit nodiging van de Indonesische re gering, maar wel na een intensief overleg. Het is voor het eerst, dat de heer Verolme het land bezoekt, hij hoopt vóór Hemelvaartsdag terug te zjjn. Zijn mededirecteuren bluvan er waarschijnlijk langer. De logiesprijzen in de toeristen hotels in Boedapest zullen gedurende de periode 1 mei tot 30 september met vijftig procent worden verhoogd, aidus blijk!, uit de Hongaarse staats courant. DEN HAAG (ANPi De commissie Samenwerking Regionale Organen Gasvoorziening (SROGi en de N.V. Nederlandse Gasunie zijn overeen gekomen dat gasleveranties ten dienste van kantines, ziekenhuizen, laboratoriumtoepassingen en derge lijke. niet als industriële leveringen zullen worden beschouwd. Deze leveranties zullen dan ook on- geacht hun omvang, aan de gemeen ten worden voorbehouden, aldus een gezamenlijk communiqué van SROG en Gasunie. Leveringen aan èodtrnrtevn, wwar- hb-.uLsaslat'p^ssins tvn functionele binding met het prnmktie- 0; fa bricageproces .heeft zullen ook als de bedoelde industrie thans reeds gas van de gemeenten afneemt voor de hierboven genoemde niet-industriële doelemcen - door de Gasunie wor den verzorgd .indien de af te nemen m3 meer bedraaSt dan 1.000.000 Is de hoeveelheid industrieel gas minder dan 1 min mg n»» ja-"- sou jevfS« door de geméén tep verzorgd. In beide gevallen blijven de hoeveelheden, welke worden afge- ^^T,.tVi°°rvie.tJlnciustriëie doelein den, buiten beschouwing»

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1