Kunstena ars wijzen op verleden Protest tegen dirigent bij dodenherdenki Deltawerken kosten nog f 2 miljard Dit jaar beslissing bijzondere rechten voor vakbondsleden A. de Boon neemt afscheid van CKV Auto's botsen: Duitse ffedooci zes gewonden Verontrusting over Rome ingrijpen bij Nieuwe Linie Zeven Alpinisten beklommen jarige 75) Ei ff el toren Barbezoeker toegetakeld met glas Sjoukje opent Engels tulpenfestival Vrouw ernstig gewond door beet van hond Dood van vrouw niet natuurlijk Miss Holland gekozen Benoeming bij NV V-bestuur Op Rijksweg in Sappemeer b Verkoop Oranje en Willem Ruys wordt betreurd Matroos Scbie Lioyd vermist Zoetermeers secretaris burgemeester Zelfbediening in supermarkt: buit 40 mille Sr" HET VRIJE VOLK MAANDAG 4 MEI 1964 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) kunstenaars' Pianist Harry Blessen, de schilder Aad de Haas en de beeldhouwer Nic Timmers, hebben ™ld^eIs een .comn,"pi<i"é protest aangetekend tegen het feit dat het Oranjecomite Heerlen de muzikale leiding bij de doden herdenking - vanavond in het stadhuis - In handen heeft eusefs zo Lrdt Tm 6 diriSent M Somers musi cus is, zo wordt gesteld, na de oorlog gezuiverd moeten worden In het communiqué wordt verder gezegd, dat 'verzoe ningsgezindheid op het mo mqnt van het herdenken moei lijk kan bestaan en onverenig baar is met de idee van het kunstenaarsverzet. Min derwaardig Geen zuivering Doorbraakje in grafisch bedrijf (Van onze sociaal-economische redactie) De Stichting van de Arbeid zal nog dit jaar trachten een beslis sing te nemen over het al of niet toekennen, van bijzondere rechten aan leden van vakbonden die partij zijn bij collectieve arbeidsover eenkomsten. Dit hebben werkgevers- en werknemersleden van de Stichting afgesproken. 4 MEI BIJ DE NS Kleindoehter gered met mondbeademing Nieuw element Voorzichtig B Moeilijkheden Namens de Raad v. bestuur v. d. Scheepvaart zei de heer Reuchlin dat de heer De Boon doorzijn vasthou dendheid en kennis in die kringen een bijzondere gezagspositie genoot: „Wij hebben ons altijd veel aan nw oor deel gelegen laten liggen". Het was de heer De Vries van de ITF die er op attendeerde, dat de heer De Boon in het CKV begonnen is aandacht te schenken aan de internationale kant van het werk. Minister v. Aartsen: Man te water, Amsterdammers kijken toe mg De protesterende kunstenaars vin den verder, "dat de heer Somers voor ieder ander nieuw feit van rijn werken geen enkele moeilijkheid be hoeft te ondervinden.' Maar men acht' het, met anderen, ook voor de nabestaanden van de te herdenken mensen en van het oogpunt van de musicus relf uit. "een niet weivoeg- rame aangelegenheid' dat de betrok ken musicus juist bij een dodenher denking de muzikale scepter zwaait. Het gemeentebestuur van Heerlen en het Oranje-comité hebben zich gisteren gedistantieerd van de pro test-actie. 'Een minderwaardig ge doe." zei de heer Beckers, secretaris van het OC, 'en wij trekken ons er dan ook niets van aan. 'Somer.' zo zei hij "heeft ons een officieel stuk laten zien. waaruit blijkt dat hij vrijuit gaat. Ja. hij schijnt wel lid te zijn geweest van de cultuurkamer, maar dat heeft hij. geloof ik. zuiver om den brode ge daan." "Overigens," zei de heer Beckers, "de heer Somers is een paar jaar ge leden ook al eens bij een dodenher denking in Heerlen opgetreden. Maar toen lieten de "kanstemakers* niets van zich horen." De secretaris van het Oranje-comité was bijzonder boos over de vele anonieme tele foontjes en brieven met gefingieerde afzenders die de laatste weken bij de oranje-vereniging en bij bet gemeen tehuis zijn binnengekomen. Namens het gemeentebestuur ver- (Van onze parlementsredactie) De Deltawerken zullen ons land tot hon voltooiing in 1978 in totaal nog 2.5 miljard gulden kosten, ge rekend naar het huidige prijspeil. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Van Aartsen, deelt dit aan de Eerst Kamer mee in de memorie van antwoord op zijn begroting. De minister zegt ook in de Zuider zeepolders een bruto landaanwinst van 4.000 ha per jaar nodig te ach ten om te kunnen voldoen aan de behoefte aan cultuurgrond en om de inpoldering in het jaar 2000 te kun nen voltooien. Hij schat de nog te maken inpoi- deringskosten op 3.5 miljard gulden, of gemiddeld 120 miljoen gulden per jaar. Tegenover deze jaarlijkse Investe ringen zullen evenwel eik jaar ca. 30 miljoen gulden aan ontvangsten staan. Kiaaiue ae neer p. ueiescne. Kam- netchef van burgemeester drs Gijzels. dat een ingesteld onderzoek geen aanleiding heeft gegeven om het programma te wijzigen. De heer Deiesche steide overigens, dat er bij de heer Somers geen sprake is geweest van 'zuiveren'. Zijn zaak is geseponeerd, eenvoudig omdat er niets te zuiveren viel en deze beschuldiging is derhalve vais. Ten tweede vraag ik mij af.' ai- dus de kabinetschef, of meri na twintig jaar nog moeilijkheden kan maken over het feit dat iemand lid is geweest van de cultuurkamer.' De heer Defesehe suggereerde, dat de hele raak wel eens een kwestie van broodnijd zou kunnen zijn. De heer Biessen had hem twee maan den geleden namelijk gevraagd voor hem bij het oranje-comité te bemid delen, opdat hij op de herdenkings avond met zijn broer zou kunnen op treden. Dat ging niet door, omdat het oranje-comité reeds afspraken met anderen had lopen. De heer Somers bevestigde ons dat hij tijdens de oorlog is blijven door werken en dat hij zich had aange sloten bij de cultuurkamer. 'In de jaren '40'44 was ik o.m. kerkmusi cus in Den Haag en recensent bij het dagblad De Tijd. In die kwaiiteit kwam ik ook tot De Tijd verboden werd in Salzburg. 'Ik kan mij voorstellen.' aldus de heer Somers. 'Dat mensen die in de oorlog verwanten verloren hebben mijn optreden met lede ogen aan zien.' Hij zaag echter geen reden om uit zichzelf terug te treden, omdat het gemeentebestuur en het OC hun vol ste vertrouwen in hem hebben uit gesproken en hij een paar jaar ge leden ook ai eens de leiding heeft gehad bij een dodenherdenking in Heerlen. De heer Somers wees verder nog op een schrijven van de ereraad voor muziek uit 1950, waarin staat dat zijn gedragingen tijdens de oor log geen aanleiding hebben gegeven tot het nemen van maatregelen. 'Ut vtnö het overigens maar merk waardig, dat de heren Turners en biessen nu aan het kunstenaarsver zet referee, terwijl zij zelf in die tijd nog schooljongens waren," aldus de heer Somers. Het Heerlense oranje-comité heeft laten weten, dat er vanavond de nodige maatregelen zullen worden genomen, opdat de dodenherdenking ongestoord zal verlopen. fVan een onzer verslaggevers) Een 79 jaar oude Haagse vrouw is zaterdag ernstig gewond in het zie kenhuis Zuidwal opgenomen, nadat haar hond haar had gebeten. De be jaarde dame struikelde 's morgens omstreeks elf uur over een bankje in de gang van haar woning. Toen zfj op de grond lag, sprong de hond, een tackel, op haar en begon haar te hij ten. In de linkerarm drongen de beten van het dier door tot het bot. Eerst na enige tijd kon de vrouw van het dier worden bevrijd. Haar 86 jaar oude, blinde echtge noot lag op l)ed en had het hulpge roep niet gehoord .Het was een bo venbuurman die na enige tijd te hulp schoot. De hond werd naar het asiel gebracht, waar men constateerde dat hij niet aan hondsdolheid leed. Wel heeft het dier zijn bazin al eens eer der gebeten. He bejaarde echtpaar wil het daarom niet meer In huis terug. (Van een onzer verslaggevers) De 27-jarige Elisabeth A. S. R. uit het Overijselse Weerselo, moeder van vier kinderen en in verwachting van haar vijfde kind. is vrijdagmiddag dood in bed gevonden. Sectie door dr. Zeldtnrust heeft uitgewezen, dat de vrouw geen natuurlijke dood is gestorven. Volgens de officier van Justitie is het niet onwaarschijnlijk dat abortus criminaiis is gepleegd. Nagegaan wordt door wie dit is gps"bted. Er is nog geen arrestatie verricht. (Van een onzer verslaggevers) Iedere oprechte vaderlander kan weer rustig gaan slapenmiss Hol land 196-4 is vannacht in de Amster damse nachtclub Casino gekozen. Het is de 20-jarige beeldschone Elly Kool uit Amsterdam. 'Ze is helemaal hel type Corrinne Rottschafer.' zei een der juryleden en dat belooft dus veel bij de komende miss Europa-, miss World- en miss Universe-verkieiingen. De tweede plaats was voor Els Kap- tein (Amsterdam), derde werd Rens- ke van den Berg (Den Haag), vierde Henny Deu! nit Amsterdam en vijfde Marianne Pnyl uit Den Dolder. (Van een onzer verslaggevers) Met zoveel genoegen het dagelijks bestuur van het NVV de 5!-jarige .4. de Boon heeft begroet, met zoveel spijt heeft de Centrale van Zee varenden ter Koopvaardij en Visserij (CKV) zijn tweede voorzitter af moeten staan. Dat werd zaterdagmiddag duidelijk tijdens de receptie, die in het Rotterdamse Atlanta-hotel ter gelegenheid van het afscheid van de heer De Boon werd gegeven. De nieuwe NVV-bestuurder hoorde daar in de talrijke speeches een te kening van zijn persoon geven, die een minder nuchter man wellicht het hoofd op hoi zou hebben ge bracht: sympathiek, eerlijk, intelli gent, bedachtzaam, vastberaden, een goede vriend en een harde strijder. Lovende woorden, die de sprekers onder wie CKV-voorzitter D. Harms, de heer Reuchlin namens de Raad van bestuur voor de Scheepvaart, de alg. secretaris van de Internationale Transportarbeiders Federatie de heer De Vries, de directeur der Visserijen drs. Llnesch en de heer Boitelle na mens het GAK echter recht uit het hart kwamen. De datum, dat de heer De Boon officieel het tweede CKV-voorzitter schap opgaf, was 30 april. De dag De laatste tijd is deze kwestie meer en meer op de voorgrond ge raakt, in artikelen in vakbondsbla den en op congressen van enkele NVV- en NKV-bonden. Trouwens in het gezamenlijk actieprogram van NW en NKV is dit onderwerp een jaar geleden al aan de orde gesteld, NVV en NKV zouden deze bijzon dere rechten willen toegekend zien op grond van het feit, dat vakbon cien e n hun leden mankracht en geld beschikbaar stellen voor doel einden waarbij de hele betrokken be drijfstak baat heeft, terwijl daaren tegen de ongeorganiseerden maar Vanavond zullen alle tremen van de Nederlandse Spoorwegen weer stilstaan san acht uur tot twee minu ten daarna. Te Utrecht leggen te 13.00 uur directie en Personeelraad een krans bij het monument voor het grote hoofdgebouw. Op het kruispunt rijksweg 42 Slochterstraat in Sappemeer is za terdagavond de 43-jarige mevr. Eik hof uit Hamburg bij een verkeers ongeval om het leven gekomen. Zes personen werden gewond. De botsing ontstond, toen de heer J. W. R. uit Sappemeer met zijn auto het kruispunt overstak en daarbij geen voorrang verleend zou hebben aan de Duitse auto. Daarin zaten be halve de bestuurder en de 23-jarige mej. Mie uit Hamburg, twee dames en twee kinderen. R. zelf werd slechts licht gewond. De inzittenden van de Duitse auto moesten naar het academisch zie kenhuis te Groningen worden ver voerd. Spoedig na aankomst daar Is mevr. Eikhof. die naast de bestuur ster zat. overleden- De zesjarige Anneke Stallens uit Leur is zondagmiddag op een onbewaakte overweg in Etten-Leur door een trein gegrepen en gedood. Het kind. dat die dag zes was ge worden. had een fietsje gekregen en UTRECHT (ANP) De directeur van het Katholieke Nationaal Bureau voor Geestelijke Gezondheidszorg drs. C. H. G. M. Kuitenbrouwers, heeft namens prof. dr. F. J. 3. Buy- tendijk, prof. dr. A, Oidendorff, dr. J. L J. Lnmeij, prof. dr. W. Pompt en dr. C. J. B, 3. R. Trimbos in eer brief aan de provinciaal der je zuïeten In Den Haag verontrusting uitgesproken over de terugtrekking van de drie paters jezuïeten uit de re dactie van 'De Nieuwe Linie". De tekst van de brief luidt: 'Verontrust over de recente publi- katies aaar aanleiding van het te rugtrekken van de drie paters jezu ïeten uit de redactie van 'De Nieuwe Linie' menen ondergetekenden het volgende onder uw aandacht te stoeten brengen. In de huidige toenemende en hoop volle ontwikkeling in de samenwer king tussen priesters en leken menen een bevestiging te zien van het aggiornamentcs van onze kerk. dat door paus Johannes XXIII zo in- Be tweejarige Joianda Speekhout uit Woensdrecht is zondagmiddag in «t sloot bij de Kralingseweg te Rot terdam r vallen. Toen zij werd ver- Eist. ging haar vader op zoek en vond het kind bewusteloos. Het verd op het droge gebracht, wari- haar grootvader, de 52-jari~e schietbaan houder J. G. van Lier. de mond-op- niand-beademine toepaste. Hu had •«ces; bet kmd kwam na en:ge U)d "ij kennis. Het is naar het ziekenhuis Bergweg overgebracht en maakt het thans goed. drukwekkend is ingezet. In het stadium van de binnenker kelijke emancipatie van de leek. waarin wij ons thans bevinden, is een dergelijke samenwerking van uitermate groot belang. Niet in het minst op het gebied der communica tiemiddelen en katholieke opiniepers. Wij betreuren het dat juist nu aan deze samenwerking binnen het enige grote katholieke weekblad dat ons iand rijk is een abrupt einde ge maakt is. zonder dat de publieke opinie van ons katholieke volksdeel over de achtergronden van dit be sluit wordt ingelicht. Het betreft hier immers niet lou ter een binnen de beslotenheid van uw sociëteit zich afspelende maat regel. maar een niet nader gemoti veerde beslissing die voor het forum externum verwarring en onzekerheid sticht. Hetgeen ons vanuit oogpunt van geestelijke volksgezondheid bijzonder verontrust is de wijze waarop de me dewerking van de drie betreffende redacteuren abrupt werd beëindigd. Het achterwege blijven van overleg, hoor en wederhoor, motivering en recht op verdediging is kwetsend voor ons gevoel van menselijke ver houdingen. wy mogen u. hoogeerwaarde pater provinciaal, verzoeken onze oprechte verontrusting over genoemde beslis sing aan uw generale overste te wil len overbrengen. Ter informatie zen den wy een afschrift van dit schrij ven aan zijne eminentie kardinaal Ai f rink Op de zaterdag tn Maastricht ge houden vergadering van de kringraad van de Katholieke Nederlandse Journalisten Kring is het kringbe- stuur in een motie verzocht na te gaan ot en op welke wiize ae veront rusting kenbaar kan worden gemaakt bij de in deze kwestie gezaghebbende instanties. was met 'n ouder broertje een tocht je gaan maken. Het broertje, dat voor haar uit reed, was de overweg al gepasseerd. Hij had de trein niet gezien. De 65-jarige mevrouw Th. Gosli- ga-de Bier uit Giekerk is zaterdagavond gedood bij 'n ongeluk op de Groningerstraatweg even bul ten Leeuwarden. Een auto, bestuurd door haar echt genoot. vloog In een flauwe bocht, vermoedelijk omdat de bestuurder onwel werd. uit de bocht en tegen een boom. De heer Gosliga zelf werd zwaar gewond. De 17-jartge J. de Kinkelder uit Duiven is zaterdag overleden in het ziekenhuis te Nijmegen nadat hij door een vrachtwagen was overreden. Zondagmiddag is de 82-Jarige mevrouw G. Dassen uit S p e k h o 1- zerheide op de rijksweg in Vaals door een auto overreden die een file inhaalde. De vrouw was op slag dood. De 26-jarige mej. Th. J. M. Grondsma uit Bergen (NH), se cretaresse bij het Nederlandse con sulaat te Parijs, is zaterdagmiddag bij een ongeluk nabij Laon om het leven gekomen. Ze was op weg naar Nederland. Ze kwam met haar auto in botsing met een Duitse wagen die met volle snelheid op haar inreed. Zij zal woensdag te Bergen worden Begraven. In het St.-Annaziekenhuis te Oss is zaterdag overleden de 72- jarige weduwe C. de Hommel uit Oss. Zij was woensdagavond in Oss, bij het oversteken van het zgn. Phi- lipsiijntje. tassen een rangeerlocomo- tief en een van de wagons van een goederentrein geraakt. De 66-jarige heer A. van Oort uit Heesch is in de nacht van zondag op maandag by zijn woonplaats aange reden door een bromfietser en op weg naar een ziekenhuis in Nijmegen overleden De man liep met een vriend op het fietspad langs de rijks weg 55. De bromfietser reed moge lijk verblind door een tegemoetko mende auto recht op hen in. De 17-jarige G. J. Tellen uit Vrie- zeveensewijk is zondagmiddag in Vriezenveen tijdens een hevige re genbui met zijn bromfiets tegen een stilstaande autobus aangereden. De botsing was zo lievig dat de jongen enige uren later in een ziekenhuis te Enschede is overleden rustig meeplukken van alle vruch ten. In verschillende c.a.o.'s is be taald verlof geregeld voor het be zoeken van vakbondscongressen. Tot nu toe was dit de enige extra-voor ziening voor georganiseerden. De grafische bedrfjfsbonden en de werkgeversorganisaties in deze be drijfstak hadden echter in de nieu we administratieve cn.o. een nieuw element ingevoerd, nl. de bepaling dat georganiseerden van de te ver hagen pensioenpremie 1,1 percent meer gerestitueerd zouden krijgen dan de ongeorganiseerden. Dit punt is, nadat de looncommis- sie van de Stichting van de Arbeid dt overige bepalingen in deze c.a.o. had goedgekeurd, apart behandeld in het bestuur van de Stichting. Be sloten werd de bewuste bepaling wel goed te keuren, maar zij mocht niet iu de c.a.o. worden verwerkt. Wel echter mocht de bepaling worden opgenomen in een aanhangsel, een zogenaamd protocol van de c.a.o. Ook wenste het Stichtingsbestuur vastgelegd te zien dat een en ander voor geen andere c.a.o. als precedent mag worden beschouwd. Bovendien moesten de partijen de formulering ia dezer voege wijzigen, dat restitutie van pensioenpremie mi geschieden aan georganiseerden, maar ook mag geschieden aan on georganiseerden. Alles bij elkaar dus een voorzichtige beslissing, maar men mag er toch een eerste door braak in zien van bijzondere rechten voor vakbondsleden. Invloedrijke leden van werkgevers organisaties schijnen intussen veel bezwaren tegen deze bijzondere rech ten te hebben overwonnen. In NVV en NKV acht men de zaak wel zo rijp, dat er een begin van concrete vorm aan kan worden gegeven. In het, CNV daarentegen is de geneigd heid om hier hard aan te trekken in het algemeen wat minder groot. BS» s 'X'" ''V-; daarvoor had hij reeds de functie van dagelijks NVV-bestuurder aanvaard. In '45 werd hij lid van de Centrale Bond van Transportarbeiders, waar van hij in '51 tweede voorzitter werd. Toen in '56 het CKV werd opgericht, ging ook de heer De Boon „over". Hii zal in zijn nieuwe functie mede belast worden met het voe ren van de loonpolitiek, „het eta- lagewerk van het NW" zoals de heer Harms het noemde. De heer Harms was het ook, die erop wees dat dit niet de eerste keer is, dat het NVV een oogje op de heer De Boon liet vallen. Destijds echter vond hij de tijd om een dergelijke functie te aanvaarden nog niet ge komen. Over de moeilijkheden, die zich onlangs rond de c.a.o. in de visserij hebben voorgedaan, zei hij dat die zeker niet aan de heer De Boon te wijten waren geweest. „Het wordt echter de hoogste tijd meer dan ge wone aandacht te besteden aan wat daar gebeurt," aldus de heer De Vries. Met het oog op de ontwikke lingen in de nabuurlanden achtte hij het van groot belang, dat Nederland in deze zaken zal kunnen blijven meespreken. De heer Linesch dankte de heer De Boon in het bijzonder voor zijn aandeel in het werk van de Sane- ringseommissie Visserij. Namens de vissers sprak de heer Van Roon de vroegere tweede voorzitter toe die overigens zelf niet uit de kring van vissers of gezellen korftt. Brieven en telegrammen kwamen onder meer binnen van de secretaris generaal van het IVW, de voorzit ter van het college van Rijksbemid delaars en de inspecteur-generaal v, d. Scheepvaart. Namens het CKV schonk de heer Harms hem een chronometer. De Algemene Bond Mercurius (NVV) heeft zaterdag, op een bui tengewoon congres te Utrecht beslo ten tot contributieverhoging per 1 januari 1965. Het besluit viel met slechts één stem tegen. Mercurius heeft een bredere fi nanciële basis nodig, omdat het te kort voor dit jaar op 40.000 wordt geraamd. Ook is extra geid nodig in verband met de komende ontrui ming van het bondskantoor in de Paulus Potterstraat te Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers) De 28-Jarige losse werkman IV. P. is zaterdagavond in een bar aan het Hnygensprak lelijk toegetakeld met 'n bierglas en een fles. De man moest met hevig bloedende wonden aan ge zicht en hals worden opgenomen in het ziekenhuis Zuidwal. Zijn toestand thans redelijk. Een 16-jarige leerling-metselaar was die avond na een ruzie met zijn meisje in een balorige stemming een zwerftocht langs cafés en bars begon nen. Toen hy in de bar aan het Huy- genspark belandde, was hy al flink aangeschoten. Hij zocht en kreeg daar prompt ruzie met P., die eveneens wat had gedronken. De jongeman drukte P. eerst een stukgeslagen bierglas in het gezicht en vervolgens een gebroken fles in de hals. Terwijl iedereen zich bezig hield met het slachtoffer, nam de metse laar de benen. Hij verkleedde zich thuis en ging naar een ander café. Toen hij daar hoorde hoe ernstig hij zijn tegenstander had gewond, ging hij zich melden op het politiebureau Jan Hendrikstraat. DEN HAAG (ANP) De minis ter van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, en zijn staatssecre' taris, M. J. Keyzer, betreuren het dat de Koninklijke Rotterdamse Lioyd en de Stoomvaartmaatschappij Ne derland de exploitatie van passa gier-ssehepen hebben beëindigd. De regering werd door beide rede rijen echter niet benaderd met het verzoek op enigerlei wijze het uit de vaart nemen van de schepen te voor komen. Dit staat te lezen in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting 1964 van het be trokken departement. Het volgende overzicht van naar het buitenland verkochte Nederland se zeeschepen wordt gegeven: 1959: 119 stuks, waarvan 8 passa giersschepen. 1960: 105 stuks, waarvan 2 passa giersschepen. 1961: 53 stuks, waarvan geen pas sagiersschepen. 1962: 65 stuks, waarvan 2 passa giersschepen. 1963: 82 stuks, waarvan 3 passa giersschepen. Het gemiddelde jaarlijks verkochte tonnage van 280.000 brt, is volgens de bewindslieden zeker niet abnor maal te noemen. De gemiddelde leef tijd var, de schepen onder Neder landse vlag is sinds 1959 gedaald van 11 jaar tot iets meer dan 9 jaar. ••••••••••••••••••••••••••••••I (Van een onzer verslaggevers) Zeker twintig mensen stonden werkloos te kijken, toen zaterdag avond in de Lijnbaansgracht nabij de Westerstraat te Amsterdam de 65- jarige C, G. Snellenberg voor zijn leven vocht. De r. an was reeds bewusteloos on dergegaan. toen de 24-Jarige chauf feur H. Bonte zich tenslotte gekleed wdt»r K«»f jiarhtclfrr aan de kant "bracht De' heer Bonte wist door kunstmatige ademhaling -e levensgeesten weer op te wekken. BIRMINGHAM (ANP) - Meervoudig en olym pisch kampioene Sjouk je Dijkstra heeft giste ren samen met de En gelse „Rudi Carrell", Dickie Henderson, het vijfde tulpenfestival in Birmingham geopend. Bovendien verkoos en kroonde zij de tulpen koningin van dit jaar voor het Britse eiland. Diana Thomas, 'n man nequin. Dat deed zij sa men met ANVV-direc- teur W, A. van der Palm en enige Engelse jury leden. Tulpenkoningin Diana Thomas komt donder dag naar Nederland, waar zij ojti. de Keu kenhof zal bezoeken. Sjoukje Dijkstra, een voudig en onopgesmukt als immer, was het blon de middelpunt van de openingsfeesten voor dit veertiendaagse festijn in het reusachtige Cannon HUI Park. de trots van de drie en een half mil joen inwoners van Bir mingham. Engelands 2e stad. In een landauer met een vurig paardje er voor. reed Sjoukje over het fraai beboste feest terrein, waartoe ook be horen de draaiende Hol landse windwatermolens en hel „Nederlandse dorp" gebouwd door het Ministerie van Land bouw, met medewerking van het Zuivel bureau, de A NVV en het bedrijfs leven. Een grete attractie was het optreden van de „Schermers dansers" in hun prachtige histori sche kostuums op een der met tulpen, hyacin then en narcissen om zoomde gazons van het park; onder bezielende leiding van burgemees ter J. Posch van Oter- leek oogstten zij veel succes. Sjoukje, alom bewon derd om het pas verwor ven ridderschap in de Orde van Oranje-Nassau ontving uit handen van de Lord Mayor, Giisoa, een met edelstenen be zette brc )"c, als her innering aan dit aller minst ijzige bezoek. (Van onze Paryse correspondente) Vijftien televisiecamera's heb ben zondagmiddag zeven alpinis ten gevolgd tijdens hun beklim ming vande Eiffeitoren. Dit ter ere van de 75ste verjaardag van de slanke metalen dame, die nog geruime tijd blijft feestvie ren en o.m. op 15 mei in haar we reldberoemde restaurant 75 men sen te gast zal hebben die alle maal 75 jaar oud zijn. Voor wat de spectaculaire beklim ming en afdaling betreft: de Franse en Engelse televisie gaven er een di recte uitzending van. die in elf Euro- vtsieianden te zien was imaar niet in Nederland). Twee cameramannen klommen met (Ie alpinisten mee. Beiden hadden zij hun sporen reeds verdiend met het maken van documentaires in de ber gen. Een derde nam de alpinisten onder schot van uit een helikopter. Negen anderen hadden zich een plaatsje verschaft op de verschillende verdiepingen van de toren. Weer twee anderen zaten op het dak van Palais Chaiïiot, dat aan de overkant van de Seine, recht tegenover de Eiffeltoren ligt. En één zat er helemaal op het dak van het nieuwe „Maison de ia radio". Naar Cannes Vier van de zeven alpinisten had den een microfoon en een ontvang toestel bij zich en stonden in voort durend contact met de regisseur en commentators. De uitzending slaagde zo goed. dat liy op het televisiefesti val te Cannes zal meedingen naar de prijs voor de beste rechtstreekse uit zending. De alpinisten Klommen en daalden in twee ploegen. Hun leider was Gui- do Magonnone 'Hymalaya, Eiger, Pa- tagonie). De overigen waren weinig minder beroemd dan hy. Hun gezamenlijk oordeel: niet moei lijk maar wel vermoeiend en gevaar lijk bü de uitbouw rond de derde eta ge. Er leed zich geen enkel incident voor. Alles verliep zoals dat op een feest hoort. Alleen hadden de alpinis ten met regen en een stevige wind te kampen in de eerste helft van de middag- De televisie-uitzending duurde (met enkele onderbrekingen) van 220 tot 7.10 uur. Alleen de BBC hield vol tot kwart over 7 en nam daarbij als eni- j ge de totale prestatie voor £yn reke ning. De alpinisten maakten gezien tegen de hemel de indruk van kleurige insecten, in een geweldig web verstrikt geraakt. Duizenden Fa- rijzenaars en toeristen kwamen op straat kijken. (Van een onzer verslaggevers) Zonder de 19-jarige matrr .3 onder de gage J. P. J. M. van Wees uit Amersfoort, is zondagmiddag het Ne derlandse motorschip Schie Llovd in Rotterdam aangekomen. De matroos wordt sinds koningin nedag omstreeks twee uur vermist. Het schip voer toen vlak voor He> Kanaal en waarschijnlijk is matroos Van Wees bij wcrkzéiiiulicuvii iu de gangway overboord geslagen. De Schie Lioyd heeft, toen de vermis sing was ontdekt, nog gekeerd en ge ruime tijd naar de matroos gezocht. (Van een onzer verslaggevers) De heer F. J. Hermsen, gemeente secretaris van Zoetermeer, Is per 16 mei benoemd tot burgemeester van Eibergen. een Gelderse gemeente. De heer Harmsen, thans 37 jaar oud. kwam begin 1947 naar Zoeter meer. Hij werd daar adjunct-com mies. In 1955 volgde zijn benoeming tot gemeente-secretaris, In deze func tie had hj) veel bemoeienis met het maken van plannen voor Wilsveen en Groot-Zoetermeer In Et bergen volgt hij burgemeester L. H. van Wensen op, die met pen sioen is gegaan. DEN HAAG (ANP) Brandkast- krakers hebben in de nacht van 1» terdag op zondag in een supermarkt van een groot winkelbedrijf In Den Haag een bedrag van 40.000 gulden buitgemaakt. van de daders ont breekt tot dusver leder spoor. De brandkast in de supermarkt ia op zy geschove en de zykanten znn bewerkt met acetyleenbranders, ver volgens z(jn de betonnen binnenvul- lmgen weggehakt en de binnenwan den doorgebrand.. De inbrekers heb ben een dee) v?.p_ {«m gereedschap twee acetyleenfiessen met meters en slangen achtergelaten De buit is vermoedelijk meegeno men m een aantal weekendtassen Deze worden tenminste ook vermist

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1