Kodak Rust in Heerlen Veiligheid van auto laatste veertig aar verwaarloosd jpynü^pi Werkgelegenheid en de buitenlanders Oorlogsmisdadiger is ook oplichter NIEUW MAC verliest kort geding tegen blad bets! zóJeisiei ffzó gezond ...en Gorredijk viert kermis Fiat komt met nieuw model Pres. Johnson 7speelf iveer met honden Schoolhoofden teleurgesteld VS-matrozen in mijnenveld - 5 man dood YS-ambassadeur met pensioen NU met nóg Schrijven over concurrentie blijf jong, blijf fit... HET VRIJE VOLK DINSDAG 5 MEI 1964 PAGINA 3 (van ©en onzer verslaggevers) Weer beierde gisteravond de roep van de Bourdon-klok over de Waalsdorper-vlakte, weer stonden duizenden blootshoofds voor het Nationale Monument op de Dam, weer trok de stille :S^°.efc °verveen naar de begraafplaats onder het hoge kruis in de duinen, weer stonden militairen stram in de houding bij de monumenten voor de gevallenen op de Grebbeberg, op de vliegbasis Soesterberg, in Den Helder, weer stonden in de wijde polders en tussen de heuvels van 'de Veluwe en Zuid-Limburg de treinen twee minuten stil. KENNERS KOPEN Hogere vergoeding voor noodwachters j lederéén heeft last j j van tandsteen en j j tandverkleuring j TEELAK maakt uw I tanden ECHT WIT: j vrij van tandsteen j ennicotine-aanslag j NIET BLIJVEND Kamp in Vierhouten voor eerstejaars Mensa-bezoek daalt Onwil Falcon is mode in Tergal Textunê. Dè stof voor mode-met fiair. Dat biijkt uit de mantels die Faicon er van maakte! Ze zijn er van streng- chic tot nonchalant-sportief. Onthoud ook het praktische van Tergal Texturé: licht, wasbaar, rapdroog, kreuk- herstellend. Er zijn Falcon Ter- gal mantels van 79.50 tot 98.50. VOOR DAMES EH HEREH BIJ TEXTURE Nieuiv-Guinea nog Nederlands? meer hazelnoten Eeuwigdurend Weer roepen weer verstilt een land de klokken: Voor de negentiende keer herdacht Nederland zijn doden uit d« Twmt Wereldoorlog. De krijgsmachtonderdelen waren de eerste: de Landmacht herdacht lUn doden op de Grebbeberg, waar aalmoezenier G. J. JUT. Wentholl een kort woord sprak en hoofdlegerpredikant ds. B. A. Bos voorging in gebed. De chef Generale Staf, luitenant-kolonel F. van der Veen legde een krans bjj het monument. De chef Luchtmachtstaf, luitenant-generaal H. P. /.leistra, legde op de vliegbasis Soesterberg een krans bij het monument der gevallenen. dachten geheel bij de doden van vijf oorlogsjaren zijn. Twee minuten stilte, waarna de naamlozen langs de monumenten defileerden, even bleven staan, een boeketje bloemen neerlegden en dan weer zwijgend verdergingen. Zo is üe traditie. Een goede traditie. Advertentie LM. Het dorpje Gorredijk voor de oor log na Leeuwarden en Harlingen de belangrijkste joodse gemeen schap in Friesland heeft gister avond zijn doden op een verre van waardige wijze herdacht. De ex ploitanten van de traditionele jaar- marktkermis hebben niet de fijn gevoeligheid gehad om hun luid ruchtige apparaten tijdens de plech tigheden stil te zetten, en dit on danks het dringende verzoek van de voorzitter van het oranje-comité, de tandarts P. T. van Dam. •Wij kwamen ongeveer kwart voor acht terug van onze stille omgang, vertelde deze; en op weg naar de kerk. waar wij een herdenkings dienst plegen te honden, moesten wij de kermis passeren, waar wij tot onze schrik merkten, dat een paar exploitanten zich niets van ons dringende verzoek hadden aan getrokken. Zij draalden gewoon door, met muziek en ai. Beschamend genoeg bleek er onder de dorpelingen zelfs in deze uren meer belangstelling voor het ker misvermaak, dan voor de slachtof fers van onze toenmalige Duitse be zetters te bestaan.' De heer Van Dam constateerde met bitterheid: 'Ik geloof, dat er meer mensen op het kermisterrein waren, dan dat er in onze stille omgang meeliepen.' By het monument 'Voor hen die rielen' let Den Helder werden de do len van de Koninklijke Marine en ran de Nederlandse koopvaardij her- lacht. By het monument voor de geval lenen in Den Helder vond eveneens ten herdenkingsplechtigheid plaats. De hoofdvlootaalmoezenier hield een toespraak. Vlootpredikant ds. Fer- luson ging voor in gebed. In de middaguren legden honder den schoolkinderen bloemen op de fraven van de Erebegraafplaats in ie duinen bij Qverveen. Tezelfder- Üld werden te Amsterdam in de oude Lutherse kerk, de Nieuwe Zijdska pel en de Oude Kerk herdenkings- PÜeenkomsten gehouden, die o.a. «erden bügewoond door minister-pre- iident Marijnen en de minister van Defensie, P, de Jong. De stilte begon te vallen over Ne- lerland, toen Koningin en Prins om der uur gistermiddag een krans egden by het Nationaal Monument >p de Dam. Al ging het leven daar- ia nog zyn gewone gang. toch voel- ie men dat men toeleefde naar het noment. waarop om zes uur Nederlanders de vlaggen aan hun luizen halfstok hesen. Erewachten van de Binnenlandse Strijdkrachten betrokken hun pos- ;en by de herdenkingsplaatsen. Klok ten begonnen te luiden, in eenvou dige bijeenkomsten spraken predi kanten. rooms-katholieke geestelij ken, rabbijnen en leden van het ver iet sobere woorden van herdenking. Duizenden begaven zich stil op weg naar de plaatsen, die voor zo- celen een bijzondere betekenis heb ben gekregen: de Dam, de NVaais- dorpefvlakte, de Erebegraafplaats, de oorlogskerkhoven, waar Engel sen, Fransen. Canadezen, Polen Australiërs en Nieuw-Zeelanders rus ten. Daar wachtten zij, elk met zijn eigen gedachten op het schrille noornsignaal, dat ieder jaar weer op t mei om 8 uur 's avonds de twee minuten aankondigt, waarin de ge- FILMS Turfln (AP) Fiat gaat een nieuw model de 850 begin mei in verkoop brengen. De nieuwe 850 zal eerst in Italië verkocht worden en binnen de twee maanden ook naar het buitenland gaan. De prijs van de 850 is niet bekendgemaakt. Verwacht wordt echter dat hy ln Italië verkocht zal worden voor een bedrag tussen de 640,000 en 960.000 lire (3840 en ,5760 gulden), de prij- zen van de Fiat 600 en 1100. De nieuwe Fiat 850 volgt wat d. carrosserie betreft de lijnen van de 600. Het is een tweedeurs automo biel met de motor achterin. Hy kan een nuttige last van 400 kg. vijf personen plus 50 kg. bagage ver voeren. De 600 en 1100 blijven in produktie. De 843 cc. viercilmder motor le vert 40 pk. De maximumsnelheid bedraagt 120 km. per uur. De tank heeft een inhoud van 30 liter. Het brandstofverbruik is niet bekendge maakt. Een Super-850, die naar verluidt voor dezelfde prijs verkocht zai wor den. heeft een 43 pk motor, die het wagentje een maximumsnelheid van 125 km. per uur geeft. De 850 kan een helling van 31 graden ne men. Advertentie IiM. DEN HAAG (ANP» Binnen afzien bare tijd zal de vergoeding voor nood- wachters worden verhoogd van 1, tot 1,50 per oefening, voor zover dez minder dan acht uur duurt. (Van een onzer verslaggevers) De door het Heerlens Oranjecomité georganiseerde dodenherdenking in da hal van het stadhuis, waar gisteravond onder leiding van de Heerlense dirigent Jef Somers het Requiem van Gabriël Fauré werd uitgevoerd, is in alle rust verlopen. Het Oranjecomité had voor deze avond moeilijkheden gevreesd in verband niet de protestactie van enkele kunstenaars tegen het optreden van de dirigent en anonieme brieven en telefoontjes. De 'uitgebreide maatregelen', die het Oranjecomité zondag had aange kondigd om een ongestoorde herdenkingsavond te garanderen, bleken te bestaan uit de aanwezigheid van vyf politiemannen in burger en een ge- uniformeerde hoofdinspecteur, wier activiteiten zich konden beperken tot het aanhoren van de vocale en muzikale prestaties van het Limburgs Sym fonie Orkest en de Heerlense Oraf-oriumverenisrino-. (Van onze soc.-econ. r?aactiei Amerika begint zich ernstig zorgen te maken over de veiligheid van auto mobielen. In allerlei kringen van verzekeraars, medici en automobiel clubs hoort men de klacht, dat de auto-industrie de afgelopen veertig jaar vergeten heeft de veiligheid van de auto verder te ontwikkelen. Het is, zo zeggen veien, hard nodig, dat er wettelijke veiligheidseisen aan auto's worden gesteld, net zoals die ook be staan voor vliegtuigen, schepen en treinen. Die Amerikaanse zorgen zijn be grijpelijk. Verleden jaar kwamen ir. Amerika 43.400 mensen om liet leven bij auto-ongevallen. Van 1956 tot 1963 heeft een commissie van het Ameri kaanse Congres zich beziggehouden met de vraag of er veihgheidsvoor- scliriften zouden moeten komen, maar het onderzoek kreeg wein.g publiciteit en het resultaat was nihil. De zaak begint echter meer publie ke belangstelling te trekken, zo meldt Advertentie UVt. Geval van ■verkleurde tanden Na 5 dagen Teeluk- z behandeling Dagelijks met Teelak gepoetst r TANDSTEEN vormt zich op de t tanden, aan alle kanten, voort- durend. Lelijk en onhygiënisch. Bruine tabaksvlekken hechten t zich op het ruwe tandsteen op- pervlak. Daarom zijn uw tanden niet zo wit als ze kunnen zijn! Neem TEELAK, geen gewone tandpastamaar een nieuwe medicinale tandgelei, waarmee u elke dag gewoon uw tanden poetst (maar dróóg). Het gevaar- lijke en vaak verkleurde tand- f steen wordt zacht en verdwijnt na korte tijd. Dan pas zijn uw tan- den echt wit! SCHAKEL TOCH OVER OP TEELAK, de verant- woorde anti-tandsteen mondver- zorging. Bij controle zal de tand- arts enthousiast zijn over uw- prachtige gebit. Zie hei verschil na één tube i Teelak Farls/'Dispec nv Den Haag j r AMSTERDAM (ANP» Het hoofd bestuur van de Vereniging van Hoof den van Scholen heeft maandag een telegram gestuurd aan de minister van O.. K. en W„ waarin het zijn in stemming betuigt met de verbetering van de salarissen der jonge onder wijzers en zijn ernstige teleurstelling uitspreekt over het uitblijven van enigerlei verbetering ten aanzien van de positie en salariëring der hooiden van scholen, waarop reeds jaren wordt aangedrongen. De jongste salarismaatregelen be tekenen in feite een relatieve achter uitgang in salaris van de hoofden van scholen, hetgeen een funeste in vloed zal hebben op het vervullen van vacatures van een hoofd van een -school.' aldus het hoofdbestuur in zijn telegram. (Van een onzer verslaggevers» 'Het is niet onmogelijk dat eind volgend jaar in de werkgelegenheid in Nederland een recessie van enige betekenis zal optreden, mede als ge volg van de steeds voortschrijdende automatisering.' Het is het probleem dat de Neder landse regering op dit moment bezig houdt, mede in verband met de aan wezigheid van de meer dan 57.00(1 buitenlandse arbeidskrachten in ons land.' Dit verklaarde de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid dr. J. F. G. M. de Meyer, maandag avond tijdens een korte persconfe rentie in het Memphis hotel in En schede. De staatssecretaris brengt momen teel een bezoek aan Enschede en Al melo om zich te oriënteren over de werkomstandigheden van de in dit gewest werkende buitenlandse ar beidskrachten in het algemeen en van de Italiaanse arbeiders in het bijzonder. 'Indien het in dat geval onver hoopt nodig mocht blijken.' zo ver volgde hij, 'dat werknemers moeten worden ontslagen, dan huldigen wij het standpunt, dat de werkgevers in dat geval moeten kunnen beslissen welke arbeider dit iot zal treffen. Het kan dus best gebeuren, dat een werkgever een vakbekwame buiten lander in dienst houdt om een min der geschikte Nederlander te ont slaan.' Dr. De Meyer was overigens van mening, dat het in ons land aan wezig zijn van buitenlandse arbeids krachten geen blijvend verschijnsel is. De praktijk leert, dat de helft van deze buitenlanders binnen een half Utrecht (ANP) De Studenten vakbeweging houdt van I tot en met 5 september een kamp voor eerste jaars studenten in het conferentie oord De Paasheuve! te Vierhouten. Doel is de aankomende studenten in te lichten over het leven en beslaan van de student, vooral wat betref! de praktische en sociaal-economische kanten. De voorlichting zal niet uitsluitend theoretisch zijn. Op het programma staat ook een excursie naar Amster dam, waar de deelnemers aan het kamp zich door het bezichtigen van diverse soorten studentenkamers een beeld kunnen vormen over het zelf standig wonen als onderhuurder. Voorts is een vertegenwoordiger van de vereniging van Vlaamse studenten uitgenodigd "een inleiding te houden over het studentensyndicaiisme in West-Europa. UTRECHT (ANP» De Studenten vakbeweging heeft becijferd, dat na de afschaffing van de eettafelsubsi dies het maaiiyöverbruik van sep tember tot december van het vorig jaar met 7,6 percent is gedaald. Bijna overal zijn de prijzen na 1 september 1963 volgens de SVB met ongeveer 30 cent gestegen. jaar na hun komst weer naar huls teruggaan. Het lijkt er zelfs op dat velen al leen naar Nederland komen om er een vak te leren en dan zo gauw mo gelijk weer te verdwijnen,'"aldus de staatssecretaris. Dit, kost geld en daarom zijn de werkgevers ver van gelukkig met deze gang van zaken. Ook over dit probleem wil dr. De Meyer de mening van de Twentse werkgevers weten. WASHINGTON (Reuter) Vijf Amerikaanse matrozen zijn zaterdag nabij de Amerikaanse marinebasis op Cuba. Guantanamo. in een landmij- nenveld terechtgekomen. Drie mij nen ontploften, hetgeen de dood van de vijf mannx ten gevolge had. De matrozen zyn vermoedelijk in het donker verdwaald en in het mij nenveld terechtgekomen. Dit is door prikkeldraad omgeven, terwijl in de omgeving ervan waarschuwingssei- nen zijn aangebracht. De matrozen behoorden tot de be manning van een ampliibievaartuig, dat zich. in verband met oefeningen, in de haven van Guantanamo "be vond. John. S. Ricë, de Amerikaanse am bassadeur in Nederland zal ons land eind mei verlaten. De heer Rice, die met pensioen gaat. heeft drie jaar in ons land vertoefd. John Rice's fami lie woont in Gettysburg in Pennsyl vania. Hij was voor zijn benoeming in zaken en speelde een actieve rol in de democratische partij in Penn sylvania. de correspondent van de Lonaense Economist. Een verzekeringsmaat schappij. de Liberty Mutual Insurance Company, reist het land af met vei ligheidsauto's, normale wagens waar in een aantal voorzieningen is ge troffen, zoals betere sloten op de deuren, een steviger dakconstructie, een inklapbaar stuur, betere rem men, een automatische brandbeveili ging en bumpers die schokken kun nen opvangen. De staat New Vork heeft een klein succesje weten te boeken door de autofabrikanten, met het dreigement van een wettelijk voorschrift achter de hand. te overreden bevestigings punten voor veiligheidsgordels in de auto's aan te brengen. Maar een po ging om veiligheidsnormen op te stellen voor autobanden is gestrand op de onwii van de industrie. Nu de grote Amerikaanse fabrikan ten als Ford. General Motors en Chrysler bij het. lanceren van de nieuwe mortellen, weer alle nadruk leggen op dè snelheid is de belang stelling voor de veiligheid sterker ge worden. De automobielclub van Michigan heeft bij voorbeeld krach tige taal gebruikt. 'Het doel van een auto is veilig vervoer te verschaffen,' zegt. de club. 'We hebben geen be hoefte aan een auto die het eerst bij een stoplicht weg is of die het meest agressief is.' iot nu toe wu ue mcmsr.ne er wei nig van weten. Ze geeft grote som men uit aan veiligheidscursussen voor automobilisten en aan research vooi wegenaanleg, maar het ontwerpen van nieuwe modellen is haar zaak General Motors, zo zegt de Economist, is zeer gekant tegen elk openbaar toezicht. Het jaarlijks veranderen van model, dat zo heilzaam wordt geacht voor ae gezonaneia van ae industrie, zou er door iu gevaar kunnen komen. Als het publiek eenmaal gaat let ten op zaken als duurzaamheid en veiligheid, zou het zich we) eens kun nen gaan afvragen waarom het toch ic-der jaar vijf miljard dollar uitgeeft aan nieuwe modellen, die in wezen niet meer betekenen dan een nieuw jasje. WASHINGTON (Beuter) Presi dent Johnson heeft maandag, ten ge rieve van fotografen, opnieuw een van zijn twee jachthonden bij de oren opgetild. Toen hy dit verleden week deed, veroorzaakte dat een storm van pro test onder dierenliefhebbers, die er vooral verontwaardigd over waren dat de President had gezegd: 'Ik tii ze wel eens by de oren op, omdat ze dan blaffen en dat is goed voor ze.' Doch de hond. die maandag door de President op deze wijze werd op getild. blafte niet, hetgeen de Presi dent met een glimlach deed opmer ken: 'Hij blaft alleen maar wanneer een fotograaf te dicht bij hem komt.' De President onderbrak een wandeling, die hij, in gezelschap van verslaggevers, in de tuin van het Witte Huis maakte, om met de honden te spelen. De President was toen aan de 'zevende ronde' van zijn tuinwandeling bezig en de hijgende verslaggevers schat ten dat zij ongeveer vier kilome ter hadden afgelegd. Na het spelletje met de honden be gon Johnson aan de voltooiing van deze zevende ronde, waarby hy op gewekt opmerkte: 'Dit wordt de laat ste, want ik wil gaan zwemmen. Ik heb een beetje lichaamsoefening no dig.' me De Oostduitse leider Walter Ul- bricht heeft maandag in de volks kamer de instelling voorgesteld van een commissie, bestaande uit jeug dige vertegenwoordigers van Oost- Duitsland. "West-Duitslanö en West- Berlyn, ten einde een studie te ma ken van vraagstukken die de jeugd van Duitsland betreffen. Advertentie ILf. \Ticm DOOR HOOGENOAM GEKLEED GOED GEKLEED Rotterdam: Jonker Fransstr. 92 en 130 Vlaardingen: Korte Hoogstraat 29-31 (Van onze correspondent in West-Duitsland) De enkele weken geleden uit de gevangenis van Brunswïjk gevluchte oorlogsmisdadiger Zech-Nenntwich heeft op Zwitserse banken en waar schijnlijk ook eiders in het buiten land een appeltje voor de dorst. Pas thans is namelijk bekendgemaakt, dat de vroegere SS-officier, die we gens medeplichtigheid en moord op joden vijf jaar tuchthuisstraf moest uitzitten, ook twee vrouwen heeft op gelicht voor minstens 2,4 mark. miljoen (Van een onzer verslaggevers) In de Nederlandse Staats courant kondigt het Staats drukkerij- en uitgeversbedrijf door middel van advertenties regelmatig zijn nieuwe uitga ven aan. Op de laatste lijst vindt men onder het hoofd Binnenlandse Zaken de volgende nieuwe uit gave: Geological map of Nether lands New Guinea. 5 bladen, formaat 115x80, schaal 1:500.000... 4,50. Advertentie I.M. UTRECHT, (ANP) Het lucht vaartbedrijf Martins Air Charter (MAC) heeft een kort geding, dat het had aangespannen tegen het maandblad Cockpit, verloren. De president van de Utrechtse recht bank, mr. J. J. Piugge, wees Martin» Air Charters vordering af. Het char- terbedrijf is tegen deze uitspraak in beroep gegaan bij het Hof in Am sterdam. Vorig jaar besteedde het maand blad iredacteur-eigenaar de heer Hugo Hooftman) speciale aandacht aan Martins Air Charter. De redac teur-eigenaar van Cockpit kwam met MAC overeen, dat het charterbedrijf als een soort contra-prestatie enkele advertenties in het blad zou plaat sen. Cockpit verklaarde zich voorts ak koord met de door MAC gestelde voorwaarde, dat het blad géén spe ciale nummers meer zou wijden aan maatschappijen die als concurrenten van Martins Air Charter kunnen worden beschouwd. De heer Hooftman was van plan OSLO (Reuter) De Noorse Na tionale Vergadering heeft gisteren met algemene stemmen een amende ment op de grondwet goedgekeurd waarin vrijheid van godsdienst wordt gewaarborgd. Deze waarborg was 150 jaar geleden bij Tergissing uit de constitutie gelaten. In het mei-nummer van dit jaar speciale aandacht te besteden aan Schreiners Airways te Den Haag. een felle concurrent van Martins Air Charter. De directie van MAC had hier lucht van gekregen en spande daarop een kort geding aan voor de Utrechtse rechtbank. Mr. J. C. Lankhof. de gemachtigde van de MAC stelde tijdens de be handeling van dit geding dat Cock pit zich schriftelijk had verplicht geen nummers aan concurrerende maatschappyen te wijden, een bepa ling die volgens mr. Lankhof eeuwig durend van toepassing was. Hij eiste voor iedere overtreding van deze be paling van Cockpit een dwangsom van 100.000.— Mr. D. I. A. van den Oever uit Den Haag, die de belangen van Cockpit vertegenwoordigde, stelde hier tegen over dat het exclusieviteitsrecht van MAC was opgeheven, nadat Cockpit de laatste van de serie advertenties voor MAC had geplaatst. Daarnaast beriep mr. Van den Oever zich op de persvrijheid. De president van de Utrechtse rechtbank wees de eis van Martins Air Charter volledig af op grond van het feit dat MAC niet heeft kunnen aantonen, dat Cockpit nog op dit moment is gebonden aan de exclusi- viteitsafspraak. Het Hof in Amster dam za! zich nu opnieuw met deze zaak gaan bezighouden. Deze feiten heeft hij gepleegd toen hij nog vrij man was en eerst als officier bij het Britse bezettingsleger en later als hoge ambtenaar bij de regering van Noordrijnland-Westfa- ien een bekend en gerespecteerd figuur in de Bondsrepubliek was. Volgens het onderzoek dat naar Zech-Nennlwichs naoorlogse delicten is ingesteld, heet't de oud-SS-officier idie in 1943 naar Engeland vluchtte) in 1955 een schatrijke Amerikaanse weduwe leren kennen, die een fa briek in Andernach had. Van haar kreeg hy blanco volmacht voor fi nanciële transacties. Opdrachten om geld over te maken op haar bank in Zwitserland voerde hij echter in die zin uit. dat het geld het gaat om een totaal van 1.4 miljoen mark uitsluitend op zijn eigen bankreke ning in Bazel terechtkwam De tweede door Zech-Nenntwich om de tuin geleide vrouw was ook een inwoonster van Andernach. die hem een reusachtige villa op rente basis had verkocht. Zech-Nenntwich nam een hypotheek van vier ton op het huis en maakte zich uit de voeten. Hoewel tot dusver elk spoor van de gevluchte oorlogsmisdadiger ont breekt. acht de Westduitse politie het niet uitgesloten, dat Zech-Nenntwich die in gezelschap van een bijzonder knappe vriendin is. zich nog ln Zwit serland bevindt. Een groep van veertien Russisch- orthodoxe priesters is uit Moskou tiaar Jeruzalem vertrokken ten einde een pelgrimstocht naar het graf van Christus te maken, Het zou de eerste maal zyn dat na de Russische revolu tie van 1917 vertegenwoordigers van de kerk van Moskou een dergelijke pelgrimstocht ondernemen. De gees telijken reizen per vliegtuig. Advertentie I.M. Ook u kimt een fiets cadeau krijgen! Lees do advertenties in de 'damesbladen.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1