Verzekeraar verklaart voor Hof: m Deventer: geen concert op tien mei Eis: tien maanden voor diefstal van morfineampullen 550-jarige stad9 Texel lokt Amsterdam met lammetjes Heerlense kunstenaar op het matje Haydn's Missa Solemnis uitgesteld Voor bezoek aan feest Kazerne naar verzetsheld Post genoemd Aparfe RAI voor vakmensen SËBE R.-k. studerïten: opdracht is te snel gegeven Zeg het ,7 met bloemen 2 mei t/m 6 juni Onofficieel Tweemaal vals Geen eigenbelang Geen bagatel Kansloos Beroep van verzet Voorverkoop traag HET VBIJE VOLK WOENSDAG 6 MEI 1964 PAGINA 3 '(Van een onzer verslaggevers) Een simpele formaliteit, die slechts bedoeld was om de herbouw van het af*e- brande Volkshuis te bevorderen en waarvan geen mens nadeel heeft gehad.' en uiteneewoon exnstig misdrijf, dat als het niet streng zou worden be straft, mede zou werken aan het ondergraven van de fundamenten van onze samen leving. foto-en film.- v Uw oude camera is 750,10- of 15-waard! Zij hoorden eisen tegen zich uitspreken, die gelijk waren aan de vonnissen, die hun op 5 december van het vorige jaar door de Groninger rechtbank zijn opgelegd: tegen Harm H. werd vier maanden gevange nisstraf gevorderd, terwijl de eisen tegen zijn partijgenoten varieerden van twee maanden tot zes weken. (Van een onzer verslaggevers) Fluisterend vertelde de 36-jarige verpleegster J. J. K. (gedeti neerd) gisteren voor de Amsterdamse rechtbank, dat zij, zowel in de Boerhavekliniek als in het Wilhelminagasthuis te Amster dam, verdovende middelen had gestolen. (Van een onzer verslaggevers) Nadat er van diverse zijden druk is uitgeoefend, heeft de Cul turele Raad van Deventer gisteren besloten de uitvoering van de Missa Solemnis van Haydn, die zondag 10 mei in de Deven ter Schouwburg zou plaats hebben; af te gelasten. De uitvoe ring is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Reeds gekochte kaarten kunnen aan de kassa van de Schouwburg worden ingeleverd. Pilll In de put 550 JAAR NAAR ARTIS Linie-kwestie Vervalsingen na brand Finsterwolde niet nodig De meningen van de verdediging en het Openbaar Ministerie liepen verre van parallel in de appèlzaak tegen de zes Finster- wolder communisten onder wie oud-senator Harm H. die gistermiddag terechtstonden voor het Leeuwarder gerechts hof. Advertentie IM. Informeer ernaar bij uwfotohandelaar! (Van een onzer verslaggevers) Burgemeester drs. F. Gijzeis van Heerlen heeft de concert pianist en docent van de ge meentelijke muziekschool Har ry Biessen een van de kun stenaars die protest aanteken den tegen het optreden van de Heerlense dirigent Jef Somers bij de dodenherdenking te verstaan gegeven 'dat in de toekomst rekening zal worden gehouden met hetgeen is voor gevallen.' De heer Blessen was verzocht maandagmorgen bij de burgemeester te verschijnen. De burgemeester gaf hem, aldus de heer Bielsen, tijdens dit onderhoud te kennen dat hij de protestactie 'onchristelijk' vond en 'getuigen van een mentaliteit die hij niet kon waarderen'. 'Ik zal met uw mentaliteit dan ook rekening houden in de toekomst.' Op een vraag van de musicus, in welk opzicht dit dan zou gebeuren, zou drs. Gijzeis hebben geantwoord, dat hij, als er bij voorbeeld eens een ®f ander comité gevormd zou moeten worden, hij hem daarvoor in elk ge val niet zou nemen. Reeds zondagmiddag was een ander lid van het protestcomité, de beeld houwer Nic Tummer.s door de burge meester opgebeld. De heer Somers is met gezuiverd, zijn zaak is gesepo neerd. Ik heb éénmaal een gesprek met u gehad, u kent dus de conse quenties. Goedenmiddag!', zo had hij volgens de heer Tummers, gezegd. Met de derde kunstenaar, die zich tegen het optreden van de heer Somers heeft verzet, de kunstschilder Aad de Haas (enkele jaren geleden onderscheiden met de prijs van de Stichting Kunstenaarsverzet) heeft het gemeentebestuur geen contact opgenomen, vermoedelijk omdat deze niet op Heerlens territoir woont. Be kabinetschef van de Heerlense burgemeester, de heer P. Defesche, had zondag nog tegenover ons ver klaard 'dat er nog wel meer in het rat zou zitten voor degenen die dit In de wereld hebben gebracht.' Over de strekking hiervan wilde hij zich met uitlaten. 'Laat dat maar even m t vat zitten,' zei hij. De 'zaak-Harm H.' het gerucht makende schandaal, dat reeds meer dan een jaar het voornaamste onder werp van gesprek is in de communis- tiscne burcht Finsterwol<ie begon e?n Jelk' bran<3 op 6 augustus i960, die het volkshuis 'Het Centrum' m de as legde. Dit trefpunt van de Finsterwolder communisten stond onofficieel op naam van een in oprichting zijnde stichting en officieel op naam van wethouder Jan S. 'Het Centrum'plus zijn geheel vernieuwde inventaris was voor een ton verzekerd door h°t assurantiebedrijf J. C. Knegt Zn. te Amsterdam. De heer S. die bij deze verzekeringsmaatschappij op de zwar te lijst stond, werd echter niet als geassureerde geaccepteerd. Kort daarop toonde Jan S. een (vaise) schuldbekentenis ten name van zijn toenmalige collega-wethou der H., waarin deze beleed een bedrag van 60.000,geleend te hebben, waarvoor hij het Volkshuis in onder pand kreeg. De firma Knegt Zn. weigerde echter de brandschade te vergoeden, omdat de simpele schuld bekentenis niet voldoende zou zijn. Enige tijd later legden de twee Finsterwolder notabelen een (even eens valse) akte over. voorzien van de handtekeningen van de hoofdcom mies Sibbertus K. (43). de voorwer ker Siemon F. (49), de wegenbouw arbeider Adolf B. (59) en de opper man Hindriks S. (52). waarin dezen verklaarden getuigen te zijn geweest van de officiële overdracht van de nimmer geleende zestigduizend gulden. Deze transactie werd door de Gro ninger rechtbank met gepeperde von nissen bestraft: Harm H. kreeg vier maanden onvoorwaardelijk, wethou der Jan S. kreeg twee maanden, Sib bertus K. degene die de akten heeft opgesteld kreeg tien weken, en de drie anderen hoorden zes we ken gevangenisstraf uitspreken. De hoofdverdachte Harm H. nam gisteren als eerste in de verdachten- bank plaats. Hij deed geen enkele poging om de falsificaties te ontken nen, al meende hij niet strafbaar te zijn omdat het hier een eenvoudige formaliteit in het belang van de dorpsgemeenschap zou betreffen, waarvan hij bovendien geen cent wijzer is geworden. 'Maar u beseft toch wél, dat uzich schuldig hebt gemaakt aan het ver valsen van een officieel stuk,' preci seerde raadsheer mr. P. S. de Gruy- ter. 'Zeker, dat heb ik mij achteraf wel gerealiseerd.' gaf de verdachte toe. Mr. De Gruvter schudde zijn hoofd: 'Kont, kom, nu zegt u wel "achteraf", maar u wist dat natuur lijk ook ai op het moment, dat u Sibbelus K. de opdracht gaf om het stuk op te maken.' 'Ach, edelacht bare,' verzuchtte het gewezen Eerste- Kamerlid. 'een kat in het nauw maakt rare sprongen.' Het meest vitale deel van dit vele uren durende proces was het verhoor van de voornaamste getuige, de heer J. L, F. de Meijere firmant van de verzekeringsfirma Knegt Zn. die voor een navrante noot zorgde, door te verklaren, dat al die manipulaties met de valse akten niet nodig waren geweest, omdat de assuradeur onge twijfeld bereid zou zijn geweest, om de schade aan de eigenlijke eigena resse de stichting te vergoeden. (Hetgeen trouwens Inmiddels is ge beurd.) De getuige kreeg het bijzonder moeilijk onder een spervuur van vra gen van de drie raadslieden, die alles ir. het werk stelden om aan te tonen, dat de feitelijke waarde van de twee primitief opgestelde akten vrijwel nihil was; in elk geval zó klein, dat de ondertekenaars nimmer hebben kunnen vermoeden, dat een akte. die volgens hen alleen maar diende om een formele eigenaar aan te wijzen, tot zulke ernstige justitiële repre sailles zou leiden. De heer De Meijere liet zich echer nog nét niet op de knieën dwingen. 'Het was uitermate onwaarschijnlijk, dat dank zij de vervalste papieren de schade zou worden uitbetaald.' zo gaf hij toe, 'maar theoretisch gesproken was het mogelijk geweest.' 'Met andere woorden, schuldig.' concludeerde de procureur-generaal, mr. baron W. A. van der Feltz, in zijn requisitoir, waarin hij verder vaststelde, dat de assuradeuren niet verplicht waren om tot. uitbetaling over te gaan na de gebleken falsifi caties. Ten slotte stond S„ en niét H, als officiële eigenaar genoteerd. Dat de verzekering uiteindelijk toch bereid bleek om de schade te vergoe den is. volgens de p.-g., slechts een kwestie van coulance. Mr. Van der Feltz waarschuwde er voor de zaak teveel te bagatelliseren, omdat hier ten slotte een valsheid- in-geschrifte, een misdrijf, dat met vijf jaar celstraf kan worden bestraft, is gepleegd, ook al is vast komen te staan, dat de verdachter, geen privé- voordeei hebben nagestreefd. 'Maar in onze rechtsstaat (de pro cureur-generaal zweeg even veelbete kenend) wordt het doel nog steeds niét door de middelen geheiligd. Valsheid-in-geschrifte blijft nu een- maai een ernstige zaak. De basis van onze economische samenleving is voor een groot deel 'vertrouwen" en met het plegen van dit onderhavige misdrijf wordt dit vertrouwen onder graven.' Mr. Van der Feltz meende dan ook, dat de Groninger rechtbank de juiste straffen heeft uitgesproken, en hij eiste conform. lijfcheid van nadeel' waarvan de wet gever spreekt, ontbreekt. Mr. J. de Vries (namens Harm H.): 'Mijn cliënt heeft nimmer de draag kracht van zijn daad beseft. Het is ongetwijfeld onjuist wat hij heeft ge daan. maar ten slotte geschiedde dit ir. het belang van het dorp. Zelf is hij er geen cent wijzer van gewor den.' Mr. W. N. Veldhuis (namens Jan S.. Hindrik S., Siemon F en Adolf B.)'De assurantie had dadelijk kun- n enzien, dat die akte niet deugde. Ten slotte weet iedereen, dat er in die straatarme communistische ge meente Finsterwolde slechts weini gen, die zo maar handje-contant je zestigduizend gulden op tafel kunnen leggen.' Mr. M. F. Hamminga (voor hoofd commies Sibbelius K.): 'De assura deuren hebben geen enkele waarde aan die twee akten gehecht. Dit blijkt wel uit het feit. dat zij ondanks de pogingen om hen met die valse papieren om de" tuin te leiden tóch de schadevergoeding aan de stichting hebben betaald.' De uitspraak in deze zaak is vast gesteld op donderdag 14 mei. Een kamermuziekavond wordt zon dag 24 mei in de Haagse Kunstkring aan de Denneweg gegeven door de sopraan Karin Ostar, de alt Nell Veelo, de harpist Edward Witsenburg en de pianist Chris Veelo. Op het programma staan Chinese en Sephar- dische lisderen en werken van Turt- na, Castelnuovo-Tedesco. Bazelaire, Rawling en Jurriaan Andriessen. Ut «.L 4#(U*ii In tegenwoordigheid van mevrouw Post heeft dinsdagmiddag prins Bernhard met een kort woord de naamgeving van de Johannes Fost- kazerne in de legerpiaats Steenwij- kerwold tot een feit gemaakt. De Prins zei daarbij: 'Johannes Post is een van de heiden nit de Neder landse illegaliteit. Door zijn naam aan de kazerne te geven, brengen wy enigermate tot uitdrukkng hoe veel wij hem en het verzet ver schuldigd zyn. Moge de naam Jo hannes Post velen tot inspiratie dienen.' j, Mevrouw Post trok daarop de doek weg die de in bronzen letters ge vatte naam van haar echtgenoot bedekte. Ontwerper is de heer E. Nijenhuis, opzichter van de Genie in Steenwijkerwold. De muur is opgebouwd uit zwerfkeien uit het Drentse heideland. In het W.G. had z(j de flacons met morfine, opial, pethidine en nog andere bedwelmende middelen weggenomen uit het kantoor van de hoofd zuster van paviljoen 2. net gebeurde altijd in de nacht en omstreeks januari van dit jaar. De drie raadslieden probeerden aan te tonen, dat er geen enkele kans Is geweest, dat de onhandig in elkaar gezette acten tot uitbetaling zouden hebben kunnen leiden, waaruit auto matisch zou volgen, dat de 'moge- Aan de Missa Solemnis zouden meewerken enkele koren uit de Duit se steden Arnsberg en Bochum, als mede de Nordwestdeutsche Philhar monic uit Herford. De datum 10 mei, die voor dit Duitse bezoek was geko zen. was in Deventer op bijzonder veel verzet gestuit. In de gemeenteraaad van de vorige week dinsdag had wethouder J. Krooshof toegegeven, dat de datum ongelukkig gekozen was. De wethou- der zei echter, dat de opvoering niet meer verschoven kon worden, omdat alle afspraken reeds gemaakt waren. Met uitzondering van de heer H. J. de Looff (p.v.d.a.) ging de raad van Deventer ten slotte na moei zaam gedelibereer akkoord met de datum. De afdeling Deventer van de Na tionale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland heeft gisteren een dringend beroep gedaan op de organisator van de manifesta tie de Culturele Raad om de uitvoering niet te laten doorgaan. Dit heeft waarschijnlijk de doorslag ge geven. Jn zijn brief aan de Culturele Raad schrijft het bestuur van Voormalig Verzet, dat men als verzetsgroep wel iswaar voor verbroedering van de volken is. maar dat toch ernstig be zwaar gemaakt diept te worden tegen het tijdstip, waarop een onderdeel van dit verbroederingswerk ten uit voer wordt gebracht. 'Wij menen ook. dat indien Uw Raad niet een groot deel van zijn populariteit wil verliezen, het goed zou zijn te elfder ure een andere da- auin vast te stellen.' aldus de brief aan de Culturele Raad. De voorverkoop van kaarten voor dit toch zo unieke gebeuren verliep uitermate traag. Ekele adressen raak ten zelfs geen kaart kwijt. De komst van de Duitse musici en zangers werd beschouwd als tegenprestatie voor ae uitvoering van Haydds Schüpfung door een Deventer gezel schap in Arnsberg. Aanvankelijk had men als datum van uitvoering vrijdag acht mei ge kozen. Bij nader inzien bleek het symfonie-orkest op die dag niet be schikbaar te kunnen zijn. zodat men. mede door betere reismogelijkheden, de keuze liet vallen on zondag 10 mei. Vandaag gaat een deputatie van de Deventer Culturele Raad naar Arns-- berg. om een en ander aan de Duit sers uit te leggen. In dezelfde tijd eigende zij zich uit de Boerhavekliniek op drie achtereen volgende nachten toe een aantal am pullen, die er voor noodgevallen in een vergifkastje waren gezet. Ver- dacnte was particulier verpleegster en kon in die hoedanigheid verschillends ziekenhuizen bezoeken. Bij haar aanhouding had zij de politie verteld, dat zij verslaafd was aan morfine. De injectiespuit werd bij haar thuis gevonden. Gisteren gaf zij de verslaafdheid niet onomwonden toe. Zij was er mee begonnen om een infectie aan haar been te genezen. President Van der Waerden: 'Er be staat een ernstig vermoeden, dat de besmetting juist is veroorzaakt door de ondeskundige injectie.' De officier van Justitie, mr. Werzei, eiste 10 maanden gevangenisstraf, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en ondertoe zichtstelling van de Dr. Mëyersver- eniging. De rechtbank behandelde hierna af zonderlijk een opiumzaak. die recht streeks met die van de verpleegster verband hield. De 31-jarige C. A. was namelijk gewaar geworden, dat er een zekere verpleegster aan opium was verslaafd. Na allerhande speurwerk wist hij een ontmoeting te arrange ren. A. vertelde toen dat hij zelf ook aan verdovende middelen verslaafd is geweest en haar er graag van af wilde helpen. Volgens de dagvaarding heeft hij verschillende relaties opgebeld en via een gelegenheid op de Nleuwmarkt van de 'blanke Surinamer* een hoe veelheid bruinachtige stof (opiumI gekregen. De verpleegster overhandig de hij een gering deel, nadat zij er 30 voor bad betaald. President: 'U had met deze hele zaak niets te maken. Waarom zocht u contact met een voor u totaal on bekende verpleegster?' Verdachte: 'Omdat ik zelf slacht offer ben geweest, wilde ik haar uit zuiver menselijke motieven helpen.' De burgemeester, de Texelse schonen en een van de twee lamme tjes op de Amsterdamse Dam. (Van een onzer verslaggevers) Twee lammetjes, elk zes we- j ken oud, stapten gistermorgen op Schiphol als echte passa giers uit een Dove van Martins Air Charter, die de dieren op Texel aan boord had genomen. j Geleid en met melk verzorgd door i vijj dames in Texelse klederdracht passeerden de beesten dapper kijkend de balie van de marechaussee, die beleefd vroeg o.t de lammetjes in het binnenlands verkeer hadden gevlogen. Het mekkerende antivoord steldé de marechaussee tevreden en zonder j paspoortcontrole konden ze mee viet I burgemeester C. de Koning van j Texel naar de persoonlercntiekamer. In die ruimte gaf het hoofd van de lagere school in de Waal. de heer W Albers. tevens voorzitter van de Stichting Festival Texel, een verkla ring van de lammetjesvlucht. 'Aller eerst heet ik u hartelijk weikom begon de heer Albers. Met luidruch tig gemekker lieten de lammetjes on middellijk weten, dat ze zich daarbij aansloten. Daarna kon de heer Albers rustig vertellen, dat de 'stad' Texel (het eiland mag zicli zo noemen) ziin 550 jaar bestaan in juni en juli met veel evenementen zal vieren en dat men met vijf dames in klederdracht en twee lammetjes naar Amsetrdam was gevlogen om op de Dam de Amsterdammers uit te nodigen in juni en juli ook op liet feest te komen. Een van de lammetjes is gistermid dag op de Dam aangeboden aan de loco-burgemeester van Amsterdam, mr. F. H. C- van Wijck. het tweede aan de voorzitster van de Tessel- schadevereniging 'Arbeid Adelt'. In de zeventiende eeuw verloor Roemer Visscher schepen bij Texel. Ziin dochter die kort daarna werd geboren, noemde hij Maria Tessel- schade. Hel lammetje dat gisteren aan de Tesselschadeverentging werd aangeboden, moet gezien worden als een postume en symbolische vergoe ding van de schade die Roemer vis scher bij Texel leed, betoogde de heer Albers gistermorgen aan het slot van zijn persconfenretie op Schiphol. Na deze verklaring vertrok het gezelschap van Schiphol naar Am sterdam. waar de twee Texelse lam metjes zich definitief zullen vestigen in de kinderboerderij van Artis. De vloer in de persconferentiekamer op Schiphol werd gistermorgen weer schoongemaakt. Want; als je ais iam van zes weken ie eerste luchtreis hebt gemaakt, valt er na de landing natuurlijk wel ie^s van je af. LEIDEN (AN'Pl De Unie van Ka tholieke Studeten Verenigingen in Ne derland. de UKSV, heeft in een brief aan de pater-generaal der Je zuïeten in Rome uiting gegeven aan haar bezorgdheid over de opdracht van het generalaat aan de redac teuren-Jezuïeten van De Nieuwe Li nie om hun taak zo snel mogelijk neer te leggen. De UKSV verzoekt met kiem de genomen maatregelen ongedaan te maken. In de brief (op 5 mei verzonden) wordt geconstateerd dat. alvorens deze opdracht werd gegeven, te weinig informaties zijn ingewonnen en de contacten merkwaardig be perkt zijn gehouden, als gold het ren interne aangelegenheid der Jezuïeten. Deze stap is wellicht te zien als een uitvloeisel van een blijkbaar Ro meins georiënteerde statische op vatting van de integriteit van de or de der Jezuïeten. Een dergelijke op vatting sluit niet aan bij het hui dige dynamische levensproces. De Arnhemse rechtbank heeft de 57-jarige accountant J. M. W. ver oordeeld tot 12 maanden waarvan Vier Voorwaardelijk. Hij wórdt ervan i beschuldigd zeker 50.000.— verduis terd te hebben van de Arnhemse i Slagerscentrale in 1962 en 1963. j De officier van Justitie dacht er anders over. 'Verdachte.' aldus de of ficier. 'doet zich nu wel voor als t en geweldige altruïst, maar. in plaats van die vromv te helpen en haar ie adviseren naar een dokter te gaan, geeft hij haar opnieuw verdovende middelen en helpt haar dus nog rneer m de put. Als ik zeker wist da: hij meer van dergelijke grapjes uithaalt dan zou ik onmiddellijke gevangen neming vragen. Ik eis nu 8 maanden gevangenisstraf.' Verdachte zei tenslotte, dat hij, hoe wel nog werkeloos, ernstige trouw plannen heeft met een verpleegster. President: 'Hoe denkt u aan de kost te komen?' Verdachte: 'Ik ga een hoek schrij ven...' De uitspraken in beide zaken wer den bepaald op 19 mei. Advertentie IM. MOEDERDAG - 10 ME! en bestel tijdig!

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1