Laconieke conclusie senator Fulbright: Mogelijk lagere prijs benzine in ons land m Dagelijks leven is grauw, al véél beter5 maar BIT Dl T Vloot-en luchtmachtpredikanten bezweren synode N. H. Kerk: Hongarije herontdekken na zestien jaar Onderwijzers Ingeivikkeld het vrije volk ZATERDAG 9 MEI 1964 PAGINA 3 over er- (Van onze parlementsredactie) Frankrijk meent blijkbaar, dat de Verenigde Staten een veel te lange schaduw Europa werpen en dat Amerika s atoomparaplu dient voor de handhaving van zijn over wicht. De VS op hun heurt vrezen, dat Frankrijk probeert'Europa los te maken van het At lantisch bondgenootschap. Maar mettertijd zal het wanbegrip tussen Frankrijk en de V enigde Staten wel weer verdwijnen.' De Amerikaanse Democratische senator J. William Fulbright voorzitter van de commissie van Buitenlandse Zaken van de Senaat bereikte met deze laconieke conclusie de climax van een rede die hij vrijdagavond in de Haagse Ridderzaal hield. Man met liumor Geen illusie Andere hoger Sportvisserij- tentoonstelling in Houtrusthallen Te overbruggen Stilte-clausule in kermisver gunnin g n Gracfolhasikjc Helemaal nieuw is het idee niet, want de glazenwassers hebben het systeem al vele jaren eerder in hun werkwijze opgenomen. Maar bekijks trokken bankje en man wel, toen beiden aan de gracht kant kleefden. Nimmer tevoren zullen de Amsterdamse water wegen zo snel van zomerse feestverlichting zijn voorzien, want daarvoor is het bankje speciaal ontworpen. (Van een onzer verslaggevers) 'Er bestaat voor de protestantse geestelijke verzorging van de krijgsmacht geen alternatief dan dat deze verzorging geschiedt namens alle protestantse kerken gezamenlijk.' Dit schrijven de hervormde vloot- en luchtmachtpredikanten In actieve dienst per open brief aan de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk. iÏN<5AhJ6 door Richard Jokel Een kilo sinaasappels kost in Hongarije 25 forint, bijna een gulden per stuk. Een heleboel geld, maar de Hongaren zijn er trots op weer sinaasappels te zien ook al kopen zij ze niet. In het naburige Tsjechoslowa- kije zijn ze niet te bespeu ren, vertellen zij met enig leedvermaak. Vrijheid niet in geding Waarom geen overleg? Ongeloofwaardig 'Wanbegrip tussen Frankrijk en VS zal wel verdwijnen' Senator Fulbright komst op Schiphol. bU z(jn aan- Hel was typisch de rede van een man met grote politieke ervaring, die gelooft in de waarden van de demo- eratie, maar die tevens beseft dat de democratieën hun doelstellingen in de regel pas na enkele teleurstellin gen bereiken. De senator had het hoge politieke spel om de toekomst- van Cyprus, waarvoor hij in de laatste dagen in opdracht van president Johnson naar Londen. Athene en Ankara reisde, even terzijde gesteld om in Nederland luister bij te zetten aan de vijftiende verjaardag van het studenten-uitwis selingsprogram tussen ons land en het zijne. Dat mocht best. want dat program is goeddeels op zijn initiatief tot stand gekomen en wordt daardoor vaak naar hem genoemd. Tn de statige Ridderzaal beklom hij het spreekgestoelte als een slanke, zondoorbakken. aan de slapen wat grijzende en zeer gesoigneerde 59'er, die minzaam boog voor het opklate- rend applaus. Hij bleek een gevat spreker met de wat trage stem van de midden- Amerikaan te zijn en lardeerde zijn speech met humor, bij voorbeeld toen hij zei minister Luns om wat clementie bij de beoordeling van de Amerikaanse politiek te hebben ge vraagd. omdat zijn land nog zo jong is en zo weinig ervaring heeft in internationale politiek Natuurlijk gaf de senator in zijn rede veel vriendelijks weg over het nut van uitwisselingprogramma's voor studenten. Hij wist, dat er tot nu toe 100 Nederlanders van hadden gepro fiteerd en dat in totaal maar liefst 60.000 buitenlanders dank zij derge lijke programma's in de Verenigde Staten hebben kunnen studeren. Maar hij legde de meeste nadruk op de grote politieke problemen in de verhouding tussen Amerika en West-Europa. Met name velde hij een scherp oordeel over de Gauiles veto tegen de toetreding van Engeland tot de Europese Economische Gemeen schap. TTij gewaagde in dit verband van II bitterheid en pessimisme. Ander zijds getuigde hij van begrip voor het verschijnsel dat bondgenootschappen wat minder hecht plegen te worden als zij van buiten niet door een cata strofe worden bedreigd. 'Maar daar om.' zei hij, 'behoeft men nog niet BRUSSEL (ANP) De ministerraad van de Europese Economische Ge meenschap heeft vrijdag in Brussel het gemeenschappelijke buitentarief voor de invoer van olieprodukten vastgesteld op een niveau, dat lager is dan op het ogenblik voor Neder land geldt. Indien het EEG-douane- recht, dat op 1 november van kracht moet worden, geheel zal worden toe gepast, dan zal in ons land de benzineprijs kunnen dalen met 0.4 cent per liter voor gewone en 0.3 cent voor super. Nederland heeft thans een invoer recht voor benzine van ongeveer 10 percent, Voor de EEG wordt dat percent. De zes EEG-landen zijn echter niet verplicht het gemeen schappelijke buitentarief geheel toe te passen, daar hun nationale doua nerechten nog maar voor 60 percent aan het EEG-niveau zijn aangepast. Voor ar.dere olieprodukten dan ben zine en petroleum zullen de douane rechten hoger moeten worden. In ons land geldt daarvoor een een vol ledige vrijstelling van invoerrechten, terwijl voor de EEG een toltarief is ingesteld van 3.5 percent voor stook- en gasolie en 7 percent voor smeer olie. Voor aardgas zal geen invoer recht worden geheven. Een uitzondering is, dat voor alle halffabrikaten op het gebied van olieprodukten evenmin douanerech ten zullen worden geheven, mits zij aan verdere, nauw omschreven, be werkingen worden onderworpen in de aardolie- of chemische industrie. Naast deze lage invoerrechten, die in de praktijk zullen gelden, heeft de EEG-ministerraad hogere rech ten vastgesteld, die ais onderhande lingsbasis zullen dienen in de alge mene overeenkomst voor tarieven en handel. Daarvoor bedraagt het recht voor benzine en petroleum 14 percent, voor gas- en stookolie 10 percent, voor smeerolie 12 percent en voor aardgas 3.5 percent. over de Europese eenwording te spre- i ken als over een illusie.' Senator Fulbright was hoopvol ge stemd over de pas begonnen handels besprekingen te Genève, die een nieuwe stimulans kunnen vormen voor handel en bedrijfsleven en die daardoor ook de verhoudingen tussen Amerika en Europa kunnen verster ken. Hetzelfde geldt trouwens volgens hem voor de gezamenlijk opgezette j bestudering van de internationale betalingsproblemen. Voorts pleitte hij met klem voor een interparle mentaire samenwerking tussen de Amerikaanse en de Westeuropese staten. 'Ik hoop.' zei hij. 'dat wij spoedig een raadgevende Atlanti sche vergadering kunnen oprichten.' De heer Fulbright getuigde ook van Amerikaanse bereidheid om voor de Europese bondgenoten een grotere zeggenschap in atoomzaken in over weging te nemen. 'Hier. op het mili taire terrein, is de kloof tussen de Verenigde Staten en Frankrijk het breedst.' zei hij. •Maar hij kan overbrugd worden. Immers men kan moeilijk overdrij ven hoezeer de Amerikanen de Fran sen waarderen. Zij bewonderen ook wat generaal de Gaulle die twee keer zijn land redde in Frankrijk heeft bereikt, hoe raadselachtig zijn openbare uitspraken soms ook mogen zijn en tot hoeveel beroering zij ook aanleiding mogen geven.' Andere sprekers waren geweest: onze minister van O. K. en W„ mr. Th. H. Bot, de Amerikaanse ambassa deur in ons land, John S. Rice en de voorzitter van de Amerikaanse stu denten-uitwisseling in Nederland, de heer Borr V. Washbum. Mr. Bot kondigde in zijn rede aan dat de Nederlandse regering heeft besloten voortaan evenveel geld voor de studentenuitwisseling met Amerika beschikbaar te zullen stellen als de Verenigde Staten. (Van een onzer verslaggevers) De twee kermisexploitanten die tijdens de dodenherdenking in Gor- redijk de stilte verstoorden met een zweefmolen en een draaimolen, lopen kans volgend jaar geen vergunning voor een standplaats meer te krijgen. Overwogen wordt in de vergunnin gen voor de Gorredykster voorjaars kennis een 'stilte-clausule' op te nemen. Dit heeft burgemeester Harmsma van de Friese gemeente Opsterland geantwoord op vragen van het raadslid Koen (p.v.d.a.). De burgemeester zei dat de politie zaterdags de kermisexploitanten had gewaarschuwd. Twee van hen gingen toch te vroeg draaien, zodat tijdens het laatste kwartier van de stille tocht de stilte door kermislawaai werd verstoord. lik Si» .f. reek niet CIO-M' met De predikanten stellen, dat binnen en buiten de kerken aan deze samen werking een grote waarde wordt toe gekend en dat door gemeenteleden zo goed als door 'buitenkerkelijken' deze samenwerking wordt gewaar deerd als een teken van de oecume nische gezindheid en praktijk. Zij leggen er de nadruk op, dat zij tot nu toe gemeend hebben in het belang van de evangelie-verkondiging in de strijdkrachten zich niet moeten mengen in de conflictsituatie, welke is ontstaan rond de protestantse gees telijke verzorging van de Koninklijke Landmacht. Nu evenwel ten gevolge van een ten cc noga.'? De prijs van 25 forint geldt voor heel het land. Ze is vastgesteld door de staat die de vruchten in staats- of coöperatieve winkels verkoopt. Tot enige onderlinge concurrentie bestaat dus geen en kele aanleiding. Prijs en kwali teit zijn overal gelijk. Sinds een of twee jaar begint men de winkels te individualise ren, enkele winkels hebben zelfs namen gekregen (parfumerieën heten b.v. Diana en Floraen de etalages zijn ook niet meer pre cies eender. Maar toch nog heten de meeste winkels nog steeds •Schoenen' of 'Textiel' alsof de klant het niet zelf ziet. In 'iede re winkel van de tabaksmonopo lie ziet men kostelijke havanna sigaren. waardeloos voor Honga rije waar haast niemand sigaren rookt. De regering heeft de siga ren met tegenzin van Fidel Cas tro gekocht, als gedeeltelijke te genprestatie voor Hongaarse in- dustrieprodukten die het land zelf zo hard nodig heeft. In het wes ten zou iedere echte sigarenroker gaarne de 7 f (iets meer dan een gulden) per stuk voor deze we reldberoemde merken betalen Hier rookt men liever de ontzet tend zware (en nog zwaarder rui kende) inheemse sigaretten, in de volksmond 'Stalins wraak' ge naamd. Volgens mijn ruwe schatting zijn 50 percent van alle winkels levensmiddelenzaken, 30 percent textiel- en schoenenwinkels, de rest drogisterijen, parfumerieën, technische en huishoudwinkels. met af en toe een meubelwinkel er tussen gestrooid. Deze verhou ding zal ook zo ongeveer overeen stemmen met de begroting van een gewoon gezin. De huur wordt als een sociale dienst beschouwd en bedraagt slechts 2 A 3 percent van het loon, maar de woningen zijn dan ook ontzettend klein. Twee kamers voor vier of vijf mensen is heel gewoon. In de meeste gevallen werken man en vrouw. Hongaren zijn. wat het eten be treft, het meest verwende volk van Europa. In heel Hongarije wordt geklaagd dat er geen kalfs vlees te koop is. Er is meer dan genoeg rundvlees, maar daar trekken de Hongaren hun neus voor op. Vlees van de beste kwa liteit wordt geëxporteerd, zeer tot verdriet van de smulpapen. Het dagelijks leven in Honga rije is enigszins grauw maar eik ogenblik krijgt men te horen: 'Het is al véél beter geworden'. De mode is ver ten achter geble ven, een gevolg van het feit dat het oosten zo lang afgesneden was van de grote wereld. Erger is dat de arbeider voor zijn zuur verdiend geld geen kwaliteit krijgt want die is er niet. Ja, er zijn ook kwaliteitsgoede ren. In iedere tweede portiek zijn b.v. de kleine vitrines van parii- culiere schoenmakers die 75 a 90 gulden voor handgemaakte schoe nen verlangen, mooi om te zien ofschoon men zich afvraagt hoe puntig Hongaarse mannenvoeten eigenlijk zijn. Af en toe krijgen de paar bevoorrechte luxewinkels rondom het Vörsmartyplein Ita liaanse damesschoenen door de staat geïmporteerd, en door de staat voor "50 forint per paar (112 gulden!) verkocht. De staat heeft ingezien dat men de mensen lie veel geld verdie nen ook de mogelijkheid bieden moet hun geld uit te geven, een vrij nieuw inzicht voor een com munistische maatschappij maar uitermate winstgevend voor de staat. riet tJ wordt contact met het weeten door niets dan de eigen voorzichtigheid van de Hon garen belemmerd. De twintigja rige blonde jongen die mb een stuk papier in mijn hand stopte •waar het Londense adres van mensen op stond die hij een jaar geleden in Boedapest had leren kennen en de 'gevaarlijke' woor den 'hartelijke groeten van An drew', had deze groet vanzelfspre kend ook op een prentbriefkaart kunnen schrijven. Deze bangheid is veroorzaakt door de langdurige politieterrein. De jonge ober die zo graag En gels wilde leren maar fluisterend vertelde de British Council in een grote boog uit de weg te "moeten' gaan, heeft waarschijnlijk over dreven. Want ik zag zelf vele Hon garen de leeszaal van de Britss ambassade binnenlopen en er kranten en tijdschriften lezen. Ja, iets anders zou de Amerikaanse ambassade zijn geweest die we gens haar beroemde logé niet erg populair is kardinaal Mind- szenty die het gebouw sinds 1956 niet kan verlaten. Er bestaat een categorie men sen achter het doorgeroeste ijze ren gordijn die de toestanden nog tragischer willen maken dan zij zijn. Dezelfde jonge ober vertelde b.v. dat hij 76 uur per week moet werken, zes maal twaalf urn-, een maai 4 uur en daarvoor een loon van 700 forint. ruim 100 gulden per maand krijgt, plus een toelage van 3 percent, plus wat fooien en één maaitijd per dag. Zo iets klinkt niet overtuigend, maar evenmin ben ik er zeker van dat de man die mij vertelde dat kappers, kel ners etc. tegenwoordig voor hun beroepsopleiding eindexamen gym nasium moeten hebben, de waar heid sprak en nog minder ge loofde ik de verarmde intellec tueel die zei te weten dat een ober in een restaurant maandelijks ten minste 5000 forint verdient (770 gulden). Het reisverkeer met het westen is zeer bemoeilijkt, door de slech te deviezenpositie van Hongarije. Iedereen kan een paspoort voor één reis krijgen maar dit docu ment verleent geen enkel recht op deviezen. Dien kan de reis slechts tot aan de grens betalen en alleen verder reizen wanneer vrienden of familieleden de ver dere tocht betalen. Dit soort pas poort kost 15 gulden. Voor 150 gulden (1.000 forint) krijgt men een paspoort dat een jaar geldig is (maar ook slechts voor één reis) en recht geeft op een retour- biljet naar de buitenlandse plaats van bestemming met een toewij zing van 70 dollar. Wanneer de dollars er zijn tenminste, maar ze zijn er niet. Wie geen deviezen krijgt, mag 200 forint contant meenemen, maar als hi.j dit geld in Oostenrijk b.v. verkoopt, krygt hij er slechts de helft van de waarde voor. De re gering weet er alles van. In het geheim koopt zij de geëxporteer de of naar buiten gesmokkelde forint op grote schaal in Ziirich aan de beurs op wanneer de zwar te koers beneden de helft van de officiële prijs daalt. TTet in hei laatste jaar in het westen zo vaak vertelde ver haal van 'het Hongaarse econo mische wonder' is sterk overdre ven en het verhaal dat de Honga ren 'helemaal vrij' leven, is ook niet waar. De regering heeft ech ter begrepen dat de ontberingen die men van de mensen twintig jaar na de oorlog nog kan eisen, zeer klein zijn en dat men er niet mee door kan gaan het levenspeil te verlagen om in de machine industrie te investeren. In de garage waar ik de auto liet doorsmeren, vroeg de grijze voorman of ik een verschil merk te. Ik' had hem nl. op zijn vraag verteld dat ik tussen 1945 en 1948 herhaaldelijk in Hongarije ge weest was. Voorzichtig zei ik dat alles rustiger was geworden. Verbitterd antwoordde hij: 'Ja, alles is gestabiliseerd en wij zijn ook helemaal gestabiliseerd.' Dat is een nuchtere waarheid die iedereen aanvaard schijnt te hebben. Daar de regering weet dat de mensen zich bij de reali teit en de feiten hebben neerge legd, kon zy de teugels losser la ten. Losser, niet los - binnen deze grenzen is iedereen 'vry'. recent schrijven van het breed mode- ramen van de generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk aan het contact in overheidszaken-militair (CIO-M) dit conflict veel ernstiger vormen dreigt aan te nemen, menen zij niet langer te mogen zwijgen.' De vraag wordt door hen opgewor pen of de richting en de vorm van de huidige bemoeienis van. het breed mo- deramen wel in alle opzichten zo is, dat daardoor het wezenlijk belang van de evangelie-verkondiging in de strijdkrachten optimaal wordt ge diend. Het wil deze predikanten voorals nog niet gelukken zich te onttrekken aan de indruk, dat het breed modera- men te geredelijk partij heeft geko zen in een conflict tussen een ieger- predikant en de hcofdlegerpredikant, welk conflict huns inziens in sterke mate persoonlijk is. Zij vragen zich af of het wei juist genoemd kan worden dat de synode 'de vrijheid van de evangelie-verkon diging in het geding acht.' Reeds in 1963 is immers door de synode ver klaard, dat het geschrift over de kernwapens niet als een belijdenis geschrift moet worden gezien, maar als een stuk. dat ter overweging is aangeboden. Zonder te kort te willen doen aan liet zeer grote belang van de inhoud van dit geschrift vermogen de predi kanten niet in te zien, 'dat in het gerezen conflict de vrijheid van de evangelie-verkondiging in het geding zou zijn.' De predikanten schrijven te besef fen. dat het breed moderamen zulk een brief aar. het CIO-M met een verstrekkende inhoud kan versturen zonder overleg met hen. .die er ten nauwste bij betrokken zijn. Maar zij zijn desondanks 'diep teleurgesteld, otydat het moderamen het niet nodig heeft gevonden op enigerlei wijze con tact te zoeken met alle hervormde predikanten, die dagelijks in opdracht van de kerk werkzaam zijn in de protestantse geestelijke verzorging van de krijgsmacht.' Voorts schrijven zij: 'Door het eventueel verbreken van deze interkerkelijke samenwerking in het CIO-M zou de Nederlandse Hervormde Kerk onnoemelijk veel schade berokkenen aan de verkondi ging van het evangelie In de strijd krachten.' Een besluit van de generale synode om zich uit het CIO-M terug te trek ken mag aldus het schrijven van de vloot- en luchtmachtpredikanten, al leen gegrond zijn op veel zwaarder wegende motiveringen dan die. welke uit de persberichten over de brief van het breed moderamen en over de open brief van de 46 theologen zijn gebleken. "Anders zou het gevolg zijn, dat wij. hervormden, in ons spreken over en bidden voor de eenheid der kerken niet meer geloofwaardig zijn' Daarom verzoeken de hervormde viool- en luchïmachtpredikanten hun generale synode dan ook met grote nadruk d» interkerkelijke samenwer king in het CTO-M niet te vernieti gen, maar integendeel alles te doen. wat in haar vermogen ligt om deze interkerkerkelijke samenwerking te doen uitgroeien tot een oecumenisch samengaan. 'Zij zullen zich dan ook genood zaakt zien.' aldus de open brief, 'wan neer een verbreking van deze samen werking door de generale synode wordt gesanctioneerd, zich nader te beraden omtrent de houding, die zij dan zullen moeten aannemen,' Iedereen die dit leest, weet wel wat van het onderwijs. Hoe zou hij anders lezen heb ben geleerdVelen onzer be zochten de kleuter-, bewaar- of Fröbelschool, in de volksmond ook wel kakschool genoemd. Wij allen waren eens leerling van een school voor gewoon lager onderwijs, velen genoten een of andere vorm van voort gezet onderwijs, hetzij alge meen vormend, beroeps of voorbereidend hoger. Weinige gelukkigen (en verstandigen) volgden zelfs hoger onderwijs. Sterker nog: onder onze lezers tellen wij een aanzienlijk aan tal kleuteronderwijzeressen, on derwijzers, leraren en (een ge ringer aantal) hoogleraren, ge zwegen nog van de ex-functio- Ti ft rit?CT? Het wekt dan ook geen ver bazing, dat er voor een ge sprek over het schoolwezen al tijd voldoende deelnemers zijn. De Eerste Kamer leverde er in de afgelopen week veertien op. Bij de behandeling van de begroting begaven zich niet minder dan vijf sprekers van de KVP in de arena. Daar was in de eerste plaats magister doctor J. G. Stokman. Een. leek wordt eerst mr, en daarna dr. Van mag. dr. Stokman lees ik, dat hij eerst doctor in het kerkelijk recht werd en daarna magister. Vervolgens werd hij professor. Hij is een door vriend en tegenstander (ver' vijanden heeft hij, meen ik, nieterkend onderwijsdeskun dige. En hij heeft een con structieve denk- en betoogtrant, zodat het aangenaam, is naar hem te luisteren. De tweede KVP'er was dr. H. J. J. van Velthoven, onder veel meer lid van de Maat schappij van Letterkunde en al gemeen adviseur van Ons Mid delbaar Onderwijs in Noord- Brabant. Een deskundige op het gebied van O., K. en W. dus. De derde was prof. dr. Jos J. Gielen, oud-minister van On derwijs. Wie zou hem niet ken nen? Hij vertoont zich in de Eerste Kamer in een zeer don ker overhemd, alsof hij pas van een kampeertocht terug is ere hij heeft daarbij de eerbiedwaardige witte haardos, zulks in tegen stelling tot vele zijner partnge- noten die donker haar en een wit overhemd hebben. De vierde was J. H M. Derk- sen, voorzitter van het Ka tholieke Onderwijzers Verbond, die hoe kan het anders iets over de onderwijzerssala rissen in het midden bracht. De vijfde was N. Schuurmans die zich met 'levensscholen en het buitengewoon lager onder wijs bezighoudt. De Partij van de Arbeid deed het kwantitatief iets soberder. Daar troffen wij als eerste aan S. de Jong, oud-onderwijzer en oud-leraar, thans burgemeester van de oude stad Zutphen, die graag met ph geschreven wordt. Hij is een van de PvdA- leden die voorstander zijn van het openbaar onderwijs en dat niet onder stoelen of banken steken. Ook de PvdA had een hoog leraar achter de hand, prof. dr. L. F. (maar meer bekend als Fred) Polak. Hij sprak over de mankementen van het hoger onderwijs, maar wist in zijn betoog ook mishandelde honden onder te brengen. De illegale handel in huisdieren moet worden bestreden en hij gewaagde met voldoening van 'een mij niet geheel onbeken de interventie van particuliere zijde, overigens eveneens ille gaal.' Deze voldoening over illegale interventie is voor iemand die met lof jurist is geworden, niet zonder beden king. Dat de tussenkomst van particuliere zijde hem niet ge heel onbekend was, zal wel waar zijn, want vermoedelijk heeft prof. dr. L. F. P. de boete betaald. De derde man van de PvdA teas mr. G. J. P. Cammel- beeck, geen onderwijsdeskundi ge, maar aan de trouwe kas- sieskijkers niet onbekend. Hij is een der weinigen die ook zonder papier een vlot betoog houden. Geheel onvoorbereid stond hij de heer Algra te woord en citeerde doarbij voor de vuist weg Annie M. G. Schmidt en anderen. Trie Antirevolutionaire Partif I-I begon met prol .dr. I, A. Diepenhorst, wiens ingewikkelde volzinnen, gepaard gaande met wegwerpende handbewegingen eveneens aan de TV-kijkers wel bekend zijn. Na hem volgde de heer J. Schipper, oud-secreta ris van het CNV die (en hij niet alleen) sprak over de r.-k. school voor uitgebreid technisch onderwijs te Doetvichem. Ten slotte voerde de heer H. Algra het woord, een rijzige Friese calvinist, die van openbare scho len gaarne bijzonder neutrale zou maken en iets met G. K. van 'f fiere had af te handelen. Zijn moedig tegen de stroom oproeien dioingt be- of althans verwondering af. Laten tcij eindigen met een eresaluut aan de voorzitter der Kamer, mr. J. A. Jonkman, aan minister mr. Th. H. Bot en de staatssecretarissen nir. J. H. Grosheide en dr. Van Laar, die alles van de eerste tot de laatste seconde hebben aangehoord. De kamerleden zelf en ook de journalisten gin gen zich af en toe elders ver maken.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1