Tien jaar „Vrienden Stedelijk Brabant CS verhindert fraai uitzicht m Expositie en oefeningen BB-voor I icht ing in Korenbeurs O Morgenochtend 3.28 uur: hengelseizoen begint! Driedelige badsets v.a. 14.90 49.50 Twee gewonden bij botsingen SIERGAAS Inbreker stak - uit angst - fabriek in brand Ween Gouden medaille voor N. Koren Hevige botsing met bromfiets Nieuwe vragen over het water TUINSLANG GRASMAAIERS BROERSVEST 58 - SCHIEDAM BEMAN'T\ WISSELKOERSEN I GEEL PLASTIC HET VRIJS VOLK VRIJDAG 29 MEI 19(14 PAGINA 4 4»%.* •*w< foto- film PROJECTIE VERREKIJKERS BANDRECORDERS TUINLAAN 98 TEL. 67484 MGR. NOLENSLAAN 688 TEL. 62076 Expositie Voor iedere Schiedammer Hoogtepunten Zacht plastic per meter 65 - 75- 90 Hoge druk L, per meter 1.65 Plastic slang van 3-38 mm voorradig Tuinsproeiers vanaf 1.35 Autoborstels 8.95 - 10.95 - 11.50 div, merken vanaf35.75 (Van een onzer verslaggevers) Het uitzicht over Amsterdam vanaf de toren van de Nicolaaskerk aan de Prins Hendrikkade is tot op dit mo ment nog niet voor veel Amsterdammers weggelegd ge weest. Fotograaf Frits Rotgans klom met zijn bijzondere groothoekcamera naar deze nauwelijks te bereiken plaats en schoot er deze foto die aan de horizon loopt van Sloter- dijk tot Landsmeer. Bij zo'n overzicht blijkt Amsterdam, in deze richting gekeken tamelijk weinig duidelijke herkenbare punten in de huizenzee te bezitten. Links vooraan natuurlijk het Vic- toriahotel, daarachter de koepel van de ronde Lutherse kerk aan het Sinael en direct daarachter het donkere dak van de kerk op de Noordermarkt. Meer naar reems staan de twee enorme gesreservoirs aan de Haarlemmerweg. Bijna in het midden van de foto steekt de tweelingspits van de kerk aan de Haarlemmerstraat. Het is vooral bij deze overzichtsfoto's duidelijk dat het Centraal Station Amsterdam de kans op een fraai open havenfront heeft ontnomen. Als een logge waakhond ligt het station het fraaie uitzicht weg te nemen dat de ~n- sterdammer vanaf het Damrak op zijn haven zou hebben gehad. Aan de overkant van het IJ wordt vooral hard gewerkt: fabrieken, olie-opslagplaatsen en scheepswerven. Op de voorgrond daarentegen zitten honderden te genieten van de voorjaarszon op het terras van het Noord-Zuidhollands koffiehuis. Zo is Amsterdam een stad, wacr tegenstellingen naast elkaar kunnen bestaan zonder met elkaar te botsen. Aan de ene kant de oude stad, aan de andere kant een hard werkende en zich snel uitbreidende industrie, en ook: mensen die zich ontspannen laten rondvaren in bootjes of op terrasjes zitten en mensen die zorgen dat de reusachtige schoorstenen blijven roken. in divers* kleuren en combinatias UZEi IJZERHANDEL/ S2 rans** ZriD-HOlLAXDSCHE KANTOORBOEKHANDEL Huistelefoon PASSACE SCHIEDAM ALLES VOOR DE ZON woninginrichting tel. 67591 "f S4-'1 RA (Van een onzer verslaggevers) Om precies 3.28 uur zaterdagmorgen begint voor duizenden sportvissers het hengelseizoen. En ook in Schiedam, waar het in de vijvers van het Beatrixpark krioelt van de karpers, po pelen de leden van de Schiedamse hengelaarsvereniging Schie dam en omstreken van verlangen om hun hengel uit te wer pen. Morgen vroeg is het dan eindelijk zover en veriaten de henge laars het huis en de familie om aan de waterkant hun verpozing te zoeken. Maat nemen 40 cm hoog2.10 p.m 65 cm hoog2.50 p.m SO cm hoog 3.25 p.m V OLIÊREG AAS 50, 100 en 150 cm breed 0.95, 1.75 en 2.65 pan. NYLON horrengaas, groen en crème, 50, 60, 70, 80, 90 en 100 cm breed 4.en 4.25 per m2. Het Vrije Volk iptbyw^wr !,ypi i*i,ui,iwj"w U;«;iu •NtMSRk Advertentie IM. DEN HAAG (ANP! „Ik had nog nooit ingebroken en toen ik eenmaal in de fabriek was, werd ik bang. Toert heb ik de boel maar in brand gestoken." Daarmee motiveerde vanmorgen voor de rechtbank in Den Haag de 39-jarige monteur H. J. van D. uit Dea Haag, dat hij in de avond van 9 februari brand stichtte in een rubber- en plasticfabriek aan de Polderweg Sn Rijswijk. De brand lichtte voor een miljoen schade aan. Naar aanleiding van een psychia trisch onderzoek van verdachte eiste de officier van Justitie plaatsing in een Inrichting voor de tfjd van een *R&r en daarna terbeschikkingstel ling van de regering. Verdachte was op 30 januari u't de Ursulakliniek te Wassenaar ont slagen. Hij had daarna een dag in de plasticfabriek gewerkt. Dit was hem niet bevallen. Na de avond van 9 februari zijn meisje naar huis te hebben gebracht, brak verdachte in de fat^ek in. Hij brak een geldkistje epen en nam er tien gulden uit. „Omdat ik zo zenuwachtig was, stak ik een sigaret op. Toen heb ik eoit het papier, dat in de fabriek lag. in brand gestoken, aldus verdachte. .Hi) rende naar een benzinestation, waar hij vroeg de politie en brand weer te waarschuwen. Daarna was hij naar het blussen gaan kijken. Na een gesprek met zijn dokter had ver dachte zich zelf bij de politie aan gegeven. De verdediger, mr. Goetgeluk. was het in zoverre niet met de officier van Justitie eens. dat hij na behan deling van verdachte door een psy chiater terbeschikkingstelling van de regering niet nodig achtte. Uitspraak op 11 juni. 'Van een onzer verslaggevers) De Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum te Schiedam be staat tien jaar. Ter gelegenheid van dit tweede lustrum hebben de di recteur van het museum, de heer J. Paalman en het bestuur van de ze vereniging in het Stedelijk Mu seum de tentoonstelling „Vrienden Schenken" georganiseerd, die van avond om half negen door de Schie- damse wethouder van Culf—Xe Za ken. de heer mr. M. J. M. van Kin deren wordt gopend. Tien jaar geleden had het Stede lijk Museum in hoofdzaak donateurs. De toenmalige stadsarchivaris, de heer A. van der Poest Clement be heerde de door deze „vrienden" van het museum geschonken gelden en toen deze Schiedam verliet kon me de door dit fonds de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum worden opgericht. Het doel van de „Vrienden van het Stedelijk Museum" is door ac tiviteiten, zoals lezingen en concerten in de aula de belangstelling voor het museum te bevorderen. De vereniging startte met 168 le den. welk aantal in twee iaar ge stegen was tot 360 en thans telt "de vereniging bijna zeshonderd leden. Een belangrijke activiteit van de wereniging is het aankopen van kunstvoorwerpen, die aan het mu seum werden geschonken, waar door het kunstbezit van Schiedam belangrijk vermeerderde. „Vrienden Schenker»" is een tentoonstelling van deze kunstwerken, die in de loop der jaren aan br' museum Werden aangeboden. In 1954 werd het museum ver rijkt met het beeld „De Ene" van Piet van Stuyvenberg. in 1955 drie schilderijen door Anton Kooskens: het jaar daarop een schilderij van Cor- neille ..Pierre et Fleures". In 1951 een bijdrage voor aankoop van het beeld „De Runner" van prof. V. P. Esser. In 1958 ontving het museum een bijdrage (de helft) voor de aankoop van de sculptuur „Jacob en de En gel" van W. Couzjjn. „Figuur met Vogel" in datzelfde jaar door Ger- rit Benner. In 1959 was er een bijdrage in de drukkosten van de catalogus voor de expositie „Schiedammers tonen hun kunstbezit"; in 1360 het „Fries landschap met koeien", een schilde rij door Gerrit Benner. In 1961 een map litho's, getiteld „Vol d'Oiseaux" door Corneiile. 1962-1963 „Koning", een schilderij door Jaap Nanniga en in 1964-1965 „Piëta in Rood" door Minoru Agata, Deze aankopen werden voor 1982 gefinancierd uit een contributie van f 2.50 (inmiddels verhoogd tot 3AO per jaar, uit welke bedragen btjjkt, dat de vereniging open staat voor iedere Schiedammer. Per seizoen werden in de aula ge middeld vijf a zes concerten georgani seerd op het vlak van de kamer muziek, waarvoor de sfeer van de aula zo uitsteknd geschikt is. Re gelmatig waren er hierbij ook lezin gen. Hoogtepunten uit de concertserie waren het Röntgenkwartet in i956, een Bartók-concert met Geza Prid en Luctor Ponse in 1958. het Radio- dubbelkwartet met Anton Krelagein 1961 en het optreden van het Neder land Blazersensemble en het Quadro Amsterdam, die meerdere malen een voorstelling verzorgden. In 1963 trad het beroemde Leonhardt-consort op. Enkele jonge kunstenaars, die thans naam hebben, traden aan het begin van hun carrière op voor de Vrienden van het Stedelijk Museum, zoals Elly Ameling, Frans Bruggen. Anne- Bijlsma eri de harpist Ed ward Wltsenburg. In de toekomst zullen de Vrienden van het Stedelijke Museum te Schie dam bljjven trachten het ledental uit te breiden, omdat een vergroting van de inkomsten tevens de kwali teit van de uitvoeringen verhoogt en verder de bevolking een levendige belangstelling voor het museum bij te brengen. Advertentie Ui. (Van een onzer verslaggevers) Ook in Schiedam wordt binnenkort de expositie „Dit doet de over heid. Dat moet u doen." van de Dienst Bescherming Bevolking van de A-kring Zuid-Holland C gehouden. In de Korenbeurs aan de Dam wordt van woensdag 3 tot en met dinsdag 9 juni op instructieve wijze getoond, welke voorzorgsmaat regelen ter individuele zelfbescherming in geval van oorlog of an dere rampen moet worden getroffen en wat in dit opzicht de over heid doet. Getoond zal worden hoe en met welke voorzieningen men voor zich zelf en zijn gezin de overlevingskans kan vergroten bij een oorlogsramp, al dan niet veroorzaakt door een aanval met kernwapens en welke hulp de overheid de bevolking daar bij biedt. Op de expositie, waar een paneel, met vele door het publiek te bedie nen lampjes, die de verschillende BB-posten in de A-kring Zuid-Hol land C aanduiden, zai zijn opgesteld wordt tevens het brandweer-, red- dings- en medisch materiaal van de vrijwillige noodwachters getoond. De expositie is toegankelijk op woensdag 3tot en met vrijdag 5 ju ni van Twee tot Vijf uur en van ze ven tot tien uur. Op zaterdag 6 ju Engels pond 10,101—10.111 Amerik. dollar 3,6143.611 Franse frank 73.69473.741 Belgische frauk 7,2547.28 Zwitserse frank 83.69483.741 Zweedse kroon 70.3170,39 Duitse mark 90.86490.911 Deense kroon 52.28452.331 Noorse kroon 50.52—50.57 Canada 3,344—3.34S Italiaanse Ure 57.80457.85! Oostenrijkse schilling 13.99:14 001 Escudo'» 12.591—12.611 Advertentie I.M. i Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen heeft de heer N. Ko ren uit de Westfranketandsestraat op het stadhuis de" eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau ontvangen. De heer Koren neemt vandaag in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid van de N.V. Ko ninklijke Nederlandse Boekdrukke rij H. A. M. Roelants, waar hij chef handzettenj. Machinezetterij, vorm- voorbereiding en stype was. Naast de zeer nauwgezette uitoefe ning van zijn dagtaak, heeft de heer Koren zich ook verdienstelijk ge maakt op sociaal-maatschappelijk en politiek terrein. Loco-burgemeester H. Sabel reikte vanmorgen de gouden medaille uit. Advertentie I.M. BALASTORES LUXAFLEX LIO.S I OE1.EN VANAF 9.50 Offciciële publikatie. ONTTREKKING VAN DE SPOORSTRAAT EN DE STATIONSTRAAT (gedeeltelijk) AAN «ET OPENBAAR VERKEER Ter openbare kennis wordt gebracht, dat ten Stadhuize, afdeling Algemene Zaken, alhier, van 1 juni tot en met 30 juni 1964 ter visie zai worden gelegd een ontwerp-raadsbesluit (met toelichtende tekening) om de Spoor straat en de Stationstraat vanaf het Stationsplein tot aan de panden, plaatselijk bekend Stationstraat 62 aan de noordzijde cn Stationstraat 75 aan de zuidzijde van de straat me' ingang van 1 oktober 1964 aan het openbaar verkeer te onttrekken. Belanghebbenden kunnen tegen dit voornemen gedurende de termijn van de ter-visie-legging schriftelijk be zwaren indienen o(j de Gemeente raad. Schiedam, 25 mei 1964. Burgemeester en van Schiedam. Wethouders ri. SABEL, w. burgemeester. M. J. BLOK, secretaris. De laatste dagen was het in vele Schiedamse gezinnen al t# merken: pa had let», hy keek met verlangen naar het visgertedschap dat al we ken tevoren een goede beurt had ge kregen. Alles was nagezien en stond startklaar. In andere jaren opent het vissei- roen op 1 juni, maar de minister heeft de sportvissers dat vroegertje bezorgd, zodat zjj al tijdens het ko mende weekelde hun geluk kunnen beproeven, waarbij het zaak Is neg wel de oude vergunning te gebruiken omdat de nieuwe papieren pas 1 ju ni geldig zijn. SUl zai het niet zijn aan de water kant want er zjjn reeds vele ver gunningen uitgereikt. Naar schatting 3,000 Schiedamse sportvissers suilen zaterdag hun „stekje" opzoeken waarbij ze zullen trachten de beker te bemachtigen, die de eigenaar van het paviljoen De Ketel in het Beatrixpark be schikbaar heeft gesteld voor de hen gelaar die de grootse vis uit het wa ter sleept. De verwachtingen van de henge laars zün hoos: aespannen. want ze herinneren zich nog de grote proef- trek die In maart in de vijvers van het Beatrixpark werd gehouden. En met ontzag denken ze aan die grote karpers die daarby werden gevan gen. De man met de meetplank, de heer Cor Faase gaat morgen in alle vroegte al naar het park om de maat te nemen. .Jekker maaltje voor thuis" is er in Schiedam echter niet bij, want de vis die ter meting wordt aangeboden moet meteen weer in de vijvers worden teruggezet. Ook het vissen met levend aas is verboden. Dat mag pas op 1 oktober, maar zeggen de kenners: „met een stukje aardappel of brood zal het ook wel lukken." Als het weer zo blijft als de laat ste dagen, dan is het ook mogelijk om met een flinke worm een palink je te verschalken. Op de splitsing Westhavenplaats- Westhavenkade, nabij de Visbank in Viaardingen, kwam donderdagavond rond half zeven door tot nu toe on bekende oorzaak de 55-jarige brom fietser J. v. V. in botsing met een bestelauto. V. werd tegen de motor kap geslingerd en moest met een hersenschudding en een gebreken sleutelbeen naar het algemeen zie kenhuis vervoerd worden. De brom fietser naderde de bestelauto, waar van de bestuurder, rijdend in de richting Westhavenkade, vermoede lijk alleen op het van rechts komen de verkeer heeft gelet, uit de tegen overgestelde richting. Getuigen van dit onneval wordt verzocht zich te vervoegen bij de afd. verkeerszaken op het hoofdbureau van politie. Op de Verlengde Burg. Verkade- singel In Viaardingen kwam donder dag de 21-jarige G.W.S. uit Den Haag met zijn bromfiets In botsing met een personenauto. S. moest net een gebroken knie en gekneusde rib ben worden overgebracht naar het algemeen ziekenhuis. Op de Prof. Rutgerstraat ontstond donderdagavond een verkeersonge val, toen de 23-jarlge H.V. met zijn scooter tegen de linkervoorkaiu van een geparkeerde personenauto op reed en daarna nóg een geparkeerde auto ramde. Zijn duo-passagiere, de 16-jarige M. v. E., moest met een fractuur overgebracht naar de dr. Noletstlchting "in Schie dam. ui kan men de expositie van tien tot zes uur bezichtigen en op maandag 8 en dinsdag 9 juni zijn dezelfde tij den als op de eerste tentoonstelllngs- dagen vastgesteld. Nieuw voor de expositie van A- kring Zuid-Holland C is het feit, dat in Schiedam op de exposlttedagen BB-oefentagen worden gehouden op zaterdag 6 juni om drie uur en maandag 8 juni om acht uur. Ver der zal er Iedere avond tussen zeven en acht uur practische voorlichting op het gebied van EHBO en EHIO (Eeerste Hulp In Oorlogstijd) worden gegeven. Advertentie IJM. BnwnwctSZ M, «75»* Het VVD-raadslid H. M. J. Dubbel dam heeft b|j de voorzitter van de Vlaardlngse gemeenteraad een ver zoek ingediend om in de vergade ring van donderdag a.s, te mogen interpelleren. ïljj is niet tevreden ge steld met het antwoord van B. en IV. op zjjn schriftelijke vragen over de verontreiniging van het drinkwater. Bovendien heeft dit antwoord bij de heer Dubbeldam nieuwe vragen op geroepen. Kantoor, Redactie, Inspectie en Advertentie-afd.: Passage 20, Schiedam, tel. 01068798. Klachten over de bezorging (maandag t/m zaterdag): tot 1930 uur: Slaak 34. Rotterdam, tel. 010—11.10,30. Abonnementsprijs: 78 cent per week of f 10,15 per kwartaal Storting op giro no 28333 ten name van de N.V De Arbeiders pers. Slaak 34, Rotterdam, la mogelijk.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 2