Nederlanders bouwen wel scholen voor buitenland BADGOED DOEKEN en TAFELGOED Enquête naar naam V olksonderwijs J PvdA-jongeren vóór staatsbon wbedri j f KEERZIJDE VAN ZOMERSE ZONDAG Schreiners DC-7c niet naar Spanje VERKEER ROOK MET VERSTAND, ROOK MET SMAAK, ROOK SIGAREN NJHC past zich aan hij moderne eisen Nederlandse verklaringen over kamp Mauthausen Bittere woorden Volkson d er wij s voor z i tt er Geen spoor van verdwenen hofmeester 'oomreizen voor jonge dansparen Met fiets onder aanhanger, vrouw gedood l i'Ongeluk zuster' levert oplichter drie tientjes op Laatste stuk van Haringvlietbrug op zijn plaats Di HET VRIJE VOLK MAANDAG 1 JUNI 1984 VOORTAAN OOK NOG 55 Nieuwe bestuursleden Tot nieuwe bestuursleden van „Volksonderwijs" werden gekozen mej. C. G. Overweel (Dordrecht) en de heren L. Rasterhoff (Sneek). P. Rolvink (Den Haag) en J. D. Brinks- ma (Deventer). Het voorstel tot uit breiding van het aantal hoofdbe stuursleden tot 17 personen, werd eveneens aanvaard en in de nieuwe bestuursplaatsen werden gekozen dr. mr. K. van Dijk (Roden) en drs, P. Vis (Breda), beiden lid van de Tweede-Kamerfracties van respec tievelijk de WD en de PvdA. Geen zuil pjO-IRON popeline PAGINA 3 Bankwerker overlijdt aan verwondingen (Van een onzer verslaggevers) Dit weekeinde waren, voor zover bekend, acht mensenlevens te betreuren bij verdrinkings- en verkeersongelukken. De Spaanse luchtvaartauto riteiten hebben Schreiner Airways geen toestemming verleend om met een van de Deense maatschappij Flying Enterprise gecharterde DG 7c vakantievliegreizen op Spanje uit te voeren. Wees verstandig, kies de sigaar die past bij uv; beurs en die u kunt blijven roken. In alle prijsklassen zijn onze sigaren goed. Vraag zonodig uw sigarenwinkelier ora advies. Hoe rustiger u rookt hoe meer u geniet. Langer opleiding verpleegsters WONINGEN Advertentie LM. De Kodijko weverij levert huis- houdlinnan van hel allerbeste vlas resp.langstapelige katoen. Bij eike kassabon nu een reduc tiezegel van 5°/o, Inwisselbaar bij volgende aankoop. Voor gro tere aankopen kunt U de bonnen opsparen. Ze zijn enige jaren geldig! Spaar nu 5°/o op Uw NU 111 JAAR IN 'T WEEFGETOUW MEENT 31a TEL. 12 22 00 (Van onze onderwijsredacteur) Stellinga, voorzitter van Volksonderwijs, heeft zaterdag op de algemene vergadering van deze vereniging in Rotterdam enige tere °Pnlerkingen gemaakt over de huidige scholenbouw. Hij zei n j-*- meer* «Het is .zuur, in West-Duitsland nieuwe scholen in traditionele bouw te bezoeken die door Nederlandse bouwvakarbei ders zijn neergezet, terwijl we in ons iand noodgedwongen veel bretSn™"'0UW ®'e^cn' waaraan gemeenschapsruimten pijnlijk ont- Een andere zure ervaring van de heer Stellinga: Hij weet dat een Neder landse scheepswerf montagescholen bouwt voor uitvoer naar Duitsland en Zwitserland, terwijl „hier vergunningen door tekort aan bouwvolume vaak moeizaam verkregen lijken te worden," Verder is het voor de heer Stellinga een vraag of op dit terrein we! vol doende gelet wordt op de toekomst, bjj voorbeeld op de nieuwe situatie die ontstaat door verlaging van de leer lingenschaai. Hij deelde in zijn jaarrede mee. dat Volksgezondheid nu bijna 150.600 leden heeft. Voor het eerst sinds enkele jaren is weer een ledenwinst geboekt. Opmerkelijk is, dat juist in de zuidelijke provincies de belang stelling voor openbaar onderwijs toe neemt. Het aantal afdelingen steeg daar van 3 tot 29. Het aantal kleuters van vier jaar en ouder stijgt in de komende vijf tien jaar ver boven het half miljoen. De opleidingsscholen voor kleuter leidsters zullen daarom volgens de heer Stellinga accommodatie" moeten krijgen voor 11.000 kwekelingen, meer dan het dubbele van nu. Vandaar zijn sombere opmerkingen over het slui ten van kleuterscholen. Hij beschreef enkele gevallen waar tn het openbaar onderwijs werd achtergesteld bjj bijzonder onder wijs in het afgelopen jaar (Hoog- Blokland). Volksonderwijs wil blij ROTTERDAM, (ANP). Op de zaterdag in Rotterdam gehouden al gemene vergadering van de vereni ging Volksonderwijs is besloten (met algemene stemmen) een nader on derzoek in te stellen naar de con sequenties van het behoud of wijzi ging van de naam Volksonderwijs. Een reeds over dit probleem uitge bracht rapport concludeert tot naamsverandering en deze suggestie werd op dq vergadering verdedigd. „De naam is niet meer de vlag, die de lading dekt," zo werd opge merkt bij de behandeling van het rapport, op de vergadering. Ook werd gezegd, dat de huidige naam van de vereniging aanleiding geeft tot veelmisverstanden en dat de naam „volksonderwijs" niet of niet juist, de doelstellingen van de vereniging meer weergeeft. Het hoofdbestuur (Van een onzer verslaggevers) Een onderzoek door <le Rotterdam- ge recherche aan boord van de Prins Frederik Hendrik van de Oranje Lijn. naar de verdwijning van hofmeester L. Burger uit Schiedam, heeft geen resultaat opgeleverd. De 35-jarige hofmeester verdween op 11 mei, toen het schip onder de kust van Newfoundland voer. Hij werd "s ochtends om kwart over zes voor het laatst.gezien. Anderhalf uur later ontdekte men dat hij verdwe nen was. Hoewel het schip direct te rugkeerde en urenlang naar de ver miste zocht, werd hij niet gevonden. De recherche heeft nu, nadat het schip vrijdag in Rotterdam was aan gekomen, alle bemanningsleden ge hoord. Het leverde geen enkel aan knopingspunt op, zodat wordt aan genomen dat de vermiste onopge merkt overboord is gevallen en ver dronken. (Van een onzer verslaggevers) Jeugdige danslustigen kunnen in Vlagtwedde (Gr.) in het komende seizoen droomreizen verdienen. De exploitant van danszaal Beijering in de, Westerwoldse plaats is van plan idee te realiseren. Hij is enkele ji/ren geleden de eerste geweest in Noord-Nederland die artiesten van Jatiio en TV naar zijn dancing haal de. De Blue Diamonds. Rob de Nijs, Willeke Alberti, Milly Scott, Gert Timmermans en alle mogelijke an dere sterren traden op voor de dans paren die naai* zijn dancing trok ken. ..Het is te gewoon geworden, dat deze artiesten komen," zei de heer J. Beijering. „De honoraria, die Ik anders besteedde voor het contracte ren van sterren doe ik nu in een reispot. Op de dansavonden in het komende seizoen laat Ik van tijd tot tijd ik weet nog niet hoe en ik weet nog niet om welke reden paren kiezen, die de volgende zomer een reis naar Italië of Oostenrijk kunnen maken." zal nu een enquête houden en na ontvangst en verwerking van de ant woorden nader op deze materie te rugkomen. Besloten werd tot wijziging, van het huishoudelijk reglement tot aan passing van de raad van advies van de vereniging. De duur van het lid maatschap van deze raad wordt van maximaal drie op maximaal vijf ja ren gebracht. De taak van de raad van advies is het gevraagd en onge vraagd geven van advies aan het hoofdbestuur over beleidskwesties, onderwijsproblemen en principiële vraagstukken, het openbaar onder wijs betreffende. Met bijna algemene stemmen werd een preadvies van het hoofd bestuur aanvaard tot het beginnen van een landelijke actie voor de stichting van een zogenoemd S^hoolreisjesverbiyf" in Zeeland. Men hoopt de plannen hiertoe nog voor de viering van het honderd jarig bestaan van „Volksonder wijs" in 1966 gerealiseerd te heb ben. De aftredende bestuursleden mej. J. E. Schaap (Rotterdam), en de heren E. Bennink Bolt (Amsterdam i en mr. K. Bijlsma (Franeker» wer den benoemd tot ere-lid van de ver eniging. ven ijveren voor gelijke kansen, ook in kleine gemeenten. Nog een zorglijke zaak is de ver snippering der research. Volksonder wijs is er niet gerust op, dat voldoen de wetenschappelijk onderzoek kan worden gedaan en dat er genoeg er varingen met goed begeleide proef nemingen in de scholen worden ver zameld. De voorzitter kritiseerde de hier en daar gehoorde opvatting dat de openbare school een nieuwe .zuil' dreigt te worden. Iedereen kan weten, zei hij. dat in deze school geen ge- ioofs- of levensovertuiging geweld wordt aangedaan, omdat hij openstaat voor iedere katholiek, protestant of hu manist. Aan de kinderen wordt er eerbied voor de overtuiging van anderen bijgebracht, opdat de .hok jesgeest' in Nederland eens zal ver dwijnen. De heer Stellinga citeerde lange stukken uit de r.-k. studie .Welvaart, welzijn en geluk', in 1963 uitgegeven onder auspiciën van de katholieke raad van overleg voor sociaal-econo mische aangelegenheden. Deze publikatie beschrijft een nieuw type school, dat vrijwel geheel past in de opvattingen van de voorstan ders van openbaar onderwijs: .Geen kleurloze neutraliteit, geen proselie tenmakerij, elk kind daar brengen waar dit geestelijk voor hem het beste is. de leerlingen slechts hand reikingen geven om zelf tot een eigen levensovertuiging te komen, het kind vrijlaten en de ontmoeting met de andersdenkende laten ervaren.' Deze passages zijn ons uit het hart gegrepen, aldus de heer Stellinga. En Volksonderwijs wil graag meewerken aan een nader overleg over deze zaak. De 53-jarige mevrouw T. Kroeze Beugelink uit Gramsbergen is van morgen bij een verkeersongeluk in haar woonplaats om het leven ge komen. Zij viel met haar fiets op het ogenblik dat een trekker met twee aanhangwagens passeerde. Ze kwam onder de laatste wagen en was op slag dood. Advertentie I.M Voor hen die handig zijn met naald en schaar en die uit ondervinding weten hoe enorm veel geld zij zich kunnen be sparen door zelf te maken... Of voor hen die bij hun naaister nu eens een echt originele japon willen laten maken... is dit een bijzondere aanbieding. Want morgen houden wij een ééndaagse verkoop van 19.000 meter No Iron popeline, normale prijs f 3.75, nu voor bijna de halve prijs. President Johnson is zondag aan een ongeluk ontsnapt toen hij met zijn echtgentte en dochter Lyn da Byrd naar de .:erk reed. De auto met de Amerikaanse president aan het stuur reed vlak langs een gebro ken fles. De fles sneed een voorband aan stukken van een volgauto met vier leden van de geheime dienst, een fotograaf en een arts van het Witte Huls. De bestuurder kon de wagen zonder ongelukken tot stilstand bren gen. in effen kleuren en pastel strepen 90 cm breed Morgenvroeg om 9. uur be gint de verkoop van deze No Iron Popeline, een pracht kwaliteit voor blouses, week enders, kinderjurkjes, japonnen en strandkleding, in 20 kleuren, w.o. wit, groen, geel, bleu, cerise, rose enz. nu per'meter voor Géért lef. of schrift, test. (Van een onzer verslaggevers) In Amersfoort is zaterdagmiddag een kastelein het slachtoffer gewor den van een niet alledaagse oplieh- terstrnc 's Middags omstreeks half twee kwam een klant In rijn raak die een paar biertjes bestelde. Hij vroeg eren later of hij r.ljn tas mocht laten liggen, omdat hij In de binnenstad nog enkele boodschappen moest doen. De man vertrok. Even later werd de caféhouder op gebeld. De man aan de andere kant van de lijn stelde zich voor als Rot terdamse aannemer en gaf een per fecte persoonsbeschrijvisg van de man met de tas. Hij verzocht de caféhouder die man. zijn uitvoerder, te vertellen dat diens zuster een ern stig ongeluk was overkomen. De aan nemer besloot het gesprek met het verzoek de man reisgeld te tenen. Even later trad de man van de tas het café weer binnen. Op de trieste boodschap van de kastelein brak hij in tranen uit. snikkend vertellend van het overlijden van zijn ouders. De caféhouder leende hem dertig gul den, waarop de man vertrok. Zaterdag is het laatste deel van de Haringvlletbrng op x(jn plaats ge bracht. Daarmee is een hartewens vervuld van Goeree-Overflakkee: een vaste verbinding met de Hoek scha Waard. Het Is weliswaar nog een provisori sche verbinding met allerlei leem ten die met ladders en balken wordt overbrugd, maar iemand met akrohatiscbe neigingen kan nu lo pend, klanterend en balancerend het Haringvliet oversteken. Als eerste deed dat de 72-jarige Fieter D. Sieling, president-com missaris van de N.V. Haringvliet- brug. Het kwam hem wel tee, want Ui heeft dertig jaar lang voor deze verbinding gevochten. Hier tillen de drijvende bokken Sim- son, Heracles, Kolossus en Ajai de 35 meter lange en 590 ton wegende kiapbrng op zijn plaats. (Van een onzer verslaggevers) De Federatie van jongerengroepen ln de Partij van de Arbeid hield zaterdag in De Karsseboom te Hilversum een jongerencon- ferentie onder het motto ,,on(t)roerend goed", die culmineerde in een bij acclamatie aangenomen resolutie om te komen tot onder andere de stichting van een staatsbouwbedrijf. (Van een onzer verslaggevers) De 37-jarige bankwerker Adrlaan Dekker uit Krimpen aan den IJssel is zondag in de Clarastichting ln Rotterdam bezweken aan zijn ver wondingen. De bankwerker werd dinsdag 28 mei bij een brand aan boord van de Noorse tanker Mosoil, die voor reparatie by de scheepswerf Bode in Bolnes lag, gewond. Verkeer en water eisen acht levens In Amsterdam overleed zon dagmiddag de 33-jarige Amsterdamse kantoorbediende Johannes Gnade, Hij was samen met vrouw en kinde ren aan de Sioterplas, wilde daar gaan zwemmen en is by het duiken vermoedelijk op de bodem terechtge- Reeds enige keren hebben we de verwachting uitgesproken, dat de Spaanse autoriteiten deze beslissing zouden nemen, omdat Schreiner Air ways geen zogenaamde 'operators license' (toestemming om het toestel in de operationele organisatie op te nemen) van de Nederlandse Rijks luchtvaartdienst heeft voor 'n DC-7c. De Spaanse beslissing is eind vorige week. definitief geworden. Voor de vakantie-vliegreis die Schreiner Air ways vrijdag moest uitvoeren, heeft de Nederlandse maatschappij een DC-7c van de Spaanse maatschappij Spantax moeten inschakelen. Een vliegtuig met Spaanse registratie worat m. wei toegelaten ais charter van een buitenlandse maatschappij. Daar Spantax echter niet meer voor alle dagen waarop Schreiner Airways vluchten moet uitvoeren ca paciteit beschikbaar heeft, moest za terdag voor vakantie-reizigers, die voor Barcelona hebben geboekt, reeds een ingewikkelde operatie worden uit gevoerd. Met de DC-7c van Flying Enter- pise werden ze naar Stuttgart ge bracht. waar ze werden overgeheveld op een machine van een Duitse char termaatschappij, die hen naar Barce lona bracht. Een deel van het DC-7c-programma op Spanje zal. zo deelde ons de direc ter van Schreiner Airways, de heer B. A. M. Schreiner. mee. worden uit gevoerd door de Friendship, die zijn maatschappij van de Noorse maat schappij Braathens heeft gehuurd. Een Friendschip kan 48 passagiers vervoeren. Een DC-7c meer dan twee keer zoveel: 99. Om deze Friendship vrij te maken voor de Spanjevluchten, zal de Deen se DC-7c een aantal vluchten over nemen van Schreiners Friendship- programma op Italië en Zuldslavië. komen. Een zwager, de heer Dekken, haalde hem op de kant. De heer Gnade verloor kort daarna het be wustzijn en overleed op weg naar het ziekenhuis. Onder H e r p t gemeente Heus- den) is zondagmiddag de 16-jarige Sj. Eükemans uit Herpt verdronken. Hij zwom in de Bergsche Maas, drij vend op een balk. Plotseling liet hij de balk los en verdween in de diepte. De 17-jarige Doric wijk van Arke! uit Tiel is zondagmiddag om half drie bij het zwemmen in de Waal verdronken. Bij Halsteren is zondagmid dag de achtjarige Gerard Dam uit Oudenbosch in de Oostcrschelde ver dronken. Het jongetje was met enkele andere kinderen by laag water van uit het gemeentelyk zwembad, dat aan de Schelde ligt de schorren op gegaan. Hij bleef achter en moet door het opkomende water zyn verrast, zyn lijkje werd kort daarna door een voorbijvarend bootje opgevist. Op de Boslaan ln de Emmer- dennen naby E na m e n is zondag nacht de 18-jarige E. van der Ark uit Emmen met een auto tegen een boom gereden en in het ziekenhuis over leden. Even bulten Zuiderwolde is zondagnacht de 16-,jarlge M. ter Haar uit deze gemeente met zijn brommer tegen een motor gebotst èn gedood. De motorrijder en een duo passagier van de bromfletsberyder werden gewond. De militair H. de Haan (20) uit het Friese Zwagerbosch is zater dagmiddag op zijn brommer in zyn woonplaats tegen een auto gereden, Advertentie l.M bestuurd door de 28-jarige P. Mande- maker. De militair Is in het Acade misch Ziekenhuis te Groningen over leden. In Boekei is zaterdag de vyf- jarige Hannie Peters by het spelen onder een traetor met aanhangwagen gelopen en gedood. Op de Julianalaan te Leeuwar den stak zondagmiddag de vijfjarige Trijntje .tuitje Dijkstra vlak voor een passerende auto plotseling de middenbaan van de drukke verkeers weg over. zy werd tegen het wegdek gesmakt en naar het ziekenhuis ge bracht waar zij korte tijd later over leed. In de ochtenduren had dr. C. de Galan. directeur van de Dr. Wiardi Beekmanstichting, het meest onroe' rende goed dat ér bestaat, de grond, onder de loep genomen. Dr. ir. A. P. Oele, lid van de Tweede Kamer, be sprak de situatie in ons land rondom de woningen. Beide inleiders kwa men tot de constructieve conclusies, dat in de middagzitting uitvoerig door de conferentiedeelnemers van kernen uit het gehele land werden behandeld. Dat geschiedde met een forum, bestaande uit de beide inlei ders. drs. H. Peschar, de heer P. Th. Biersma en drs. E. van Tyn. Dr. De Galan meende na er op gewezen te hebben hoe schaars de grond in Nederland is, dat het be leid van de overheid onvoldoende en te star is. Verandering en verbete ring kan worden bereikt onder an dere door de positie van de verkoper van grond te verzwakken, prijsbe- heersing via prijsstop (in de laatste anderhalf jaar is by voorbeeld de landbouwgrond 35 a 100 percent in prijs gestegen), voorts door vermo- gensaanwasbelasting die vorige week in de Tweede Kamer is afge stemd snellere onteigeningsproce dures, actief ruimtelijk beleid en rea lisering van voor de leefbaarheid be langrijke projecten zoals woning bouw, wegenaanleg en. het- scheppen van recreatiegebieden. Geleidehjke ■socialisatie was hierby volgens Dr. Du Calan de aangewezen weg. In een uitvoerig overzicht noem de dr. ir. Oele het bouwbeleid van minister Bogaers onevenwichtig. Ondanks plechtige beloften heeft de woningbouw niet de vereiste prioriteit gekregen. Ten opzichte van andere takken van bouwny- verheid is het aandeel van de wo ningbouw zelf gezakt. Hoofdpunten van een veelrjjdiger beleid moeten volgens dr. Oele zün: prijsstop voor koophulzen, overheids- deelneming in industriële bouwon dernemingen, oprichting van gemeen- schapsbouwbedröven met gezamen lijke research en proef mogelijkheden. De kraan dicht voor woningen van f 14.000 schoon, want dat worden de krotten van morgen. Voorts zal men de onmatig lange bouwtüd moeten bekorten, een grondig prysonderzoek in de sector bouwmaterialen begin nen. geen huurverhogingen doorvoe ren en het onderzoek bevorderen om tot nieuwe bouwmethoden te komen. De conferentie nam na uitge breide gedachtenwisseling een reso lutie aan. waarin zyn als haar oor deel uitspreekt dat een geleidelijk» socialisatie van de grond de meest juiste methode is om een voort gaande styging van de grondprijzen te voorkomen. En om de zo nodige ruimtelijke ordening mogelijk te ma ken. Hierby dienen waarborgen te worden gevonden tegen een toene mende bureaucratie. Voorts doet de conferentie met klem een beroep op de parlements leden die zitting hebben in verte genwoordigende lichamen, om tegen verkoop van gronden te stemmen die in handen zijn van de overheid, om zo een stap te doen in de richting van een geleidelijke socialisatie. In de nabpe toekomst zal de PvdA, aldus de resolutie-, moeten aandrin gen op een dusdanige socialisatie van de grond, dat de beschikkingsmacht aan de overheid komt, hetgeen niet uitsluit dat het gebruik in handen blUft van particulieren. Voorts spreekt de conferentie als haar mening uit,, dat een prysstop voor koophuizen dringend noodza- keiyk is om de maatschappy leef baar te houden en de speculatie de pas af te snyden. Tevens protesteert zy tegen de re cente huurstyging, aangezien zeer veel oude woningen deze huurverho ging niet waard rijn, terwijl het on derhoud ervan dlkwyis achterwege biyft. Een eventuele verdere huur verhoging is in de huidige situatie dan ook absoluut onaanvaardbaar. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) De jeugd van nu stelt heel andere eisen aan de jeugdherbergen dan vroeger het geval was en daarmee cal de Nederlandse Jeugdherberg Centrale rekening moeten houden. Er zal, waar dat maar enigszins moge lijk is. meer service geboden moeten worden en in de JH van de toekomst zulien er in plaats van grote slaap zalen tal van kleinere slaapcompar- timenten moeten komen. Dit zei de voorzitter van de NJHC. drs. J. van Dis Hzn zaterdagmiddag in Haarlem in zijn jaarrede. Uit de richtlijnen 1964 voor de jeugdher- bergouders blijkt, dat er naar zal worden gestreefd de trekkers vanaf één uur 's middags te verwelkomen, m.a.w. geen sluiting van de jeugd herberg tot ver in de middag. De sluitingstijd 's avonds zal gehand haafd biyven, maar van de om standigheden afhangen. Sinds vorig jaar mag er gerookt worden, maar dit dient bü voorkeur in aparte dagverblijven te gebeuren Er zijn schetsplannen ontworpen voor de ideale jeugdherberg, één voor de JH die hoodzakeiyk voor verblijf- en ontmoetingsplaats zal dienen en één voor een tehuis dat hoofdzakelyk als onderdok moet dienen aan doortrekkers. De verwachtingen voor 1964 zijn optimistisch nu het aantal over- nachtigingen voor het eerst de half miljoen is gepasseerd en het aantal nieuwe leden groter is dan ln het vorige jaar. Noodzakelijk is dat men plannen gaat ontwerpen voor een nieuw en veel uitgebreider net van jeugdher bergen, want uit planologische be rekeningen blijkt, dat er omstreeks 1980 een twee maal zo groot aantal bedden nodig zal zjjn als nu. Niet uitsluitend voor de jeugdige trekkers, maar voor alie Nederlan ders die behoefte hebben aan recrea tie zijn grootscheepse plannen ver eist. Dit. bepleitte de voorzitter van de stichting Recreatie, de heer H. Molendijk, diie op deze NJHC- bijeenkomst over een paar ospecten van de recreatie sprak. Ook oudere trekkers zouden meer goedkope vakantietehuizen eenzelfde want ondanks alle voertuigen, on danks een miljoen auto's en onze anderhalf miljoen bromfietsen brengt 55 van de Nederlandse be volking nog geen twee dagen vakan tie buiten zyn woonplans door. De heer Molendijk bepleitte voor de goedkope vakantietehufzan eenzelfde soort' financiering als voor zieken huizen: de overheid neemt de kos ten van de zgn. onrendabele top voor zijn rekening. De maatregelen van groot kaliber kan men niet lang uitstellen, want als men er nog vijf of tien Jaar over gaat denken zyn ze niet meer nodig, dan zal er een onontwarbare choti- sche recreatie zyn ontstaan. UTRECHT (ANP) De staatssecre taris van Sociale Zaken en Volks gezondheid wil de verpleegstersoplei ding met ingang van 1 januari 1965 ten minste 3i jaar iaten duren. Tot de opleiding die in de ziekenhuizen zal plaatsvinden kunnen meisjes van 18 jaar worden toegelaten, die een mulo-examen hebben behaald. (Van een onzer verslaggevers) Nederlanders die Mauthau sen hebben overleefd en na bestaanden van ta dit vernie tigingskamp vermoorde agen ten uit het zgn. 'Englandspiel' zijn door de Nederlandse rijks recherche verhoord. Dit ge schiedde op verzoek van de Westduitse justitie, die twee oud-SS-officieren heeft gear resteerd. Beide SS'ers, de Duitsers Karl Schulz en Anton Streitweisser, wer den gearresteerd nadat een vroegere medewerker van de Nederlandse ge heime dienst, die eveneens in Maut hausen heeft gezeten, in Zuidsiavië tientaiien getuigen van de moorden op deze Nederlanders had gevonden. De procureur-generaal te Amster dam, mr. H. R. de Zaayer, die het dossier, dat inmiddels ter beschikking van de Westduitse Justitie is gesteld, had gelezen, noemde de verklaringen in het dossier 'gruwelijk'. Het Englandspiel was het gevolg van ue arrestatie door de Duitsers van een der eerste boven Nederland ge parachuteerde agenten van de Neder landse geheime dienst in Londen. De ze agent. Lauwers, werd door de Duit se Abwehr geprest zijn radio-verbin ding ter beschikking te stellen van de contra-spionage. Er bestond een afspraak ln Londen dat een agent wanneer dit lot hem zou treffen, in de code bepaalde fou ten zou seinen zodat men in Londen onmiddellijk gealarmeerd zou zijn- Deze fouten zijn echter in Londen nimmer opgemerkt en zo viel de ene na de andere agent in handen van de Duitsers. Aavertenue t.m.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1