Minister installeert 'Eilandengemeensdiap' onder de tianebalken Vis-a-vis met het belastingdelict Maandag dicht, slaat aan bij winkeliers Penningen voor groten van toneel Rechters in zee-aquarium Aangifte van mishandeling In I jaar: 3000 winkels minder Zeven jongens stelen aantal bromfietsen i«3 m Zweedse invasie uit de lucht Automobilist omgekomen Jongensrel in Amsterdam .J Ruzie in wacht Agressief gedrag Om de manier DIEVEGGE DOOR EIGEN HONDJE OPGESPOORD Snel recht na inrijden op politie Innehe EAro-park bij Apeldoorn Zeer educatief het VRIJE VOLK WOENSDAG 3 JUNI 1964 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) De Vereniging van Schouw burg- en Concertgebouwdirec ties heeft de Bouwmeesterpen ningen 1964 toegekend aan Ank van der Moer, Han Bentz van len Berg, Enny Meunier en Wim van den Brink. De officiële uit reiking vond dinsdagmiddag plaats in de schomcburg te Sittard, waar de vereniging een tweedaags congres hield. Bur gemeester H. Dassen van die stad reikte de prijzen uit. In tegenstelling tot voor gaande jaren waren er ditmaal geen zes maar vier prijzen: twee gouden penningen, voor een opvallende creatie van een acteur en een actrice in een hoofdrol, en twee plastieken in brons (van de beeldhouwer Nic. Jonk) voor een opvallende creatie van een acteur en een actrice in een andere dan een hoofdrol. Ank van der Moer kreeg de Louis d'Or voor de wijze ivaar- op zij de hoofdrol vertolkte in 'Wie is bang voor Virginia "Wool}' van Edward Albee, dat de Nederlandse Comedie onder regie van Henk Rigters op de planken bracht. De Theo d'Or was voor Han Bentz van den Berg voor zijn optreden i n'Wie is bangHij kon wegens ziekte niet bij de uitreiicing van de penning aan wezig zijn. Enny Meunier kreeg de Co- lombina 1964 voor haar optre den als Gerritje Duif in 'Scha kels' van Heyermans bij het Nieuw Rotterdams Toneel. De Arlecchino 1964 viel ten deel aan Wim van den Brink, onder meer voor zijn creatie van de Rembrandt-figuur in 'Spinoza' van Dimitri Frehkel Frank op de planken gebracht door de toneelgroep Studio. SPIEKERMAN (Van e«n onzer verslaggevers) Een werkbezoek zou men de excursie kunnen noemen, die de meervoudige kamer van de Alkmaarse rechtbank gisteren in de namiddag maakte naar het ondergronds zee-aquarium in Ber gen. aan Zee. Ruimtevaart Ze sprongen met zes man op me af rmiiriiiiiuitiiiiiiitfiittiffiiifitHiiiijiiiimniiiHiiiiiiiiiiiuiiiitiiiiiiti JL (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen maakte de Voorlich tingsdienst bekend, dat de heer Vis ser bedekt heeft opgebeld om aan gifte van mishandeling te doen. Bij ijjn eerste bezoek aan het bureau zou hij niet duidelijk te kennen heb ben gegeven dat hij aangifte wilden doen. Een politiefunctionaris zou naar zijn huis gaan om hem te horen Het onderzoek, dat aanvankelijk door de chef van bureau I van de centrale recherche was verricht, is overgedra gen aan de officier van Justitie Overwogen wordt de rijksrecherche in te schakelen bij het onderzoek. Er is geen proces-verbaal tegen de heer Visser wegens verzet gemaakt Volgens de politie is het niet nood zakelijk direct proces-verbaal op te maken. Dit zou ook naderhand ga- daan kunnen worden. Het is nog niet bekend of dat in dit geval zal ge schieden. (Vervolg van voorpagina) .Nee.' zei die agent tegen de heer Visser, dat is niet nodig,* en toen sprongen ze met zes man op me af. !k hield me vast aan de deurpost toen ze aan me trokken, maar het werd me te veel en op een gegeven moment liet ik los. Daardoor viel ik voorover, mét een agent. Die begon meteen te schreeuwen, dat ik hem geslagen had en toen begonnen ze me met z'n allen af te tuigen, Ze stompten me en toen ik met mijn hoofd op straat viel, schopten ze me. In een mum van tijd hadden ze me in een jeep gegooid, ik was nog in myn overhemd en op sokken. In de rijdende jeep hebben ze me tot de straathoek gesiagen en m'n voeten, die ze over de rand hadden gelegd, waren naar buiten gebogen. Waarom toch? ik kon toch niets doen? Ze hadden me vastgedrukt. Ik denk dat ik buiten westen ben geraakt, want ik kon niets doen en dat ik agressief was. Is de grootste waanzin: ze hadden me vast, terwijl ze sloegen. Op het bureau in de Jan Hendrikstraat zijn ze verder gegaan. Meneer, als je zoiets hoort, geloof je het niet. Ik dacht ook altijd dat zulke dingen niet gebeurden. Maar nu weet ik wel beter. Op Het bureau sloegen ze me alle hoeken door en toen ik neerviel heb ben ze me de cel ingeschopt. Ik viel neer op een houten brits en toen zei iemand: Pak hem op. daar valt hij te zacht. En toen werd ik op de beton nen vloer gesmakt. 2e hebben op mijn knieën staan dansen. Een paar uur later hebben ze me eruit gelaten. Intussen had ik ge hoord dat een paar man, die in de wacht zaten, onder eikaar ruzie had den gemaakt, omdat ze het hier niet mee eens waren. En de wachtcom mandant die me eruit liet. een oude baas. zei tegen me: 'Meneer, ik zit al zo lang bij de politie, maar ik zeg u eerlijk dat ik me doodschaam voor m'n collega's.' Ik vroeg nog om een proces-verbaal, want ze kunnen je toch niet oppak ken en mishandelen en je dan laten gaan zonder proces-verbaal? Maar iemand zei, dat ze bij nader inzien geen verbaal maakten. Dat konden zij doen. zei hij.' Een meneer Visser vertelt, nog steeds heel rustig, hoe hij dinsdag morgen naar het hoofdbureau is geweest om aangifte van mishan deling te doen. want hij had voor de ziektewet een oorzaak moeten opgeven. 'Op het bureau.' zegt hij, 'hadden ze hem geen aangifte wil len laten doen. maar hadden ze hem naar een afdeling gebracht waar hem gevraagd was het in den minne te laten schikken. De agen ten zouden een schrobbering krij gen en alles zou worden uitgezocht.' die het gezien hebben, nou maar willen getuigen!' Onder de aanwezigen, die de re! geheel of gedeeltelijk zagen, was 'n agent van politie, die geen dienst had Desgevraagd verklaarde agent ons later dat hij te weinig van tie zaak had gezien om een de finitieve uitspraak te kunnen doen. De voorlichtingsdienst van de Haagse politie verklaarde ons desge vraagd: De zoon kwam 's middags aan het bureau. Hij zei dat hij door zijn vader was bedreigd en dat hem de toegang tot de woning, waar hij een zolder etage gehuurd had, was ontzegd. H« verzocht om politieassistentie. Des avonds kwam hij weer aan het bu reau en kreeg twee agenten in een jeep mee. Toevallig Was in de straat een an dere jeep aanwezig. De politie heeft getracht de vader over te halen zijn zoon weer in huis te nemen. De vader gaf een agent een duw en een ander een klap. Daarop ontstond een vecht partij, waarbij de politie geen gebruik heeft gemaakt van de wapenstok. Er zijn over en. weer klappen geval len. Tijdens het vervoer en in het bureau bleef de man agressief. Hij is !n een cel gesloten om hem te laten kalmeren. Om tien over twaalf is hij vrijgelaten. Dinsdagmorgen heeft hij zich be klaagd over mishandeling en over het feit. dat de mishandeling tijdens het vervoer en op het bureau voort zou zijn gezet. Over dit laatste is nog een onderzoek gaande. Er is geen proces verbaal opgemaakt. Een agent kreeg een wangblessure. (Van onze soc.- econ. redactie) Ir de loop van 1963 is het aantal detailzaken in Nederland met ineer dan 3.000 stuks gedaald. Er zijn nu nog iets meer dan 200.000 over. Groentehandelaren hielden cr het meest mee op. In één jaar tijds gin gen 927 groentezaken definitief dichl. Verder sloten niet minder dan 620 banket- en chocolateriewinkels voor goed hun deuren. Dit blijkt uit gege vens van bet Centraal Bureau voor de Statistiek. Een grote daling deed zich ook voor bij de kruidenierszaken, waar van er 528 verdwenen. Verder waren er aan het eind van het jaar 268 brood- en banketzaken, 712 zaken m een beperkt, assortiment levensmid delen. '278 rijwielzaken, 316 sigaren winkels. .193 textielzaken. 184 visza- ken, 179 slagersbedrijven en 45 schoe nenwinkels minder dan aan het be gin van het jaar. Van consumptie-ijs blijkt men in detailhandelskringen een goede bo terham te verwachten. In de loop van 1963 kwamen er niet minder dan 764 ijszaken bij. Het aantal meubel zaken steeg met 179 tot een totaal van 4.241. Het aantal ijzerwaren- en gereedschapwinke's steeg met 266 tot een totaal van 4.163. In totaal warer. er per 1 januari 1964 nog 13.180 groentezaken in ons land, 3.082 winkels voor de verkoop van alcoholhoudende dranken, 11.960 brood- en banketzaken, 707 zaken voor de verkoop van dameshoeden. I.434 tweedehandswinkels (25 minder dan op 1 januari 1.963), 2.326 radio- en TV-zaken. 4.782 schoenwinkels, II.513 sigarenwinkels. 22.042 textiel zaken. 9.475 slagers- jnkels en 395 winkels waar men kltmpen verkoopt Volgen de Russische hoog leraar Alexander Koezin was de hoe veelheid radio-actieve substaivtie welke in 19631964 het menselijk lichaam binnendrong minder dan een honderdste van die In de twee voorafgaande jaren, hetgeen hij toe schreef aan de gevolgen van het ge deeltelijke kernstopverdrag. (Van een onzer verslaggevers) Tijdens een meer gemoedelijke dan officiële bijeenkomst op de zolder van het raadhuis van Spijkenisse, heeft de minister van maatschappelijk werk, dra. J. F. Schouwenaar-Franssen, dinsdag middag voor het eerst in haar loopbaan een zogenaamde Welzijns- stichting geïnstalleerd. In feite installeerde zij de Raad van Bijstand van de Stichting „Eilandengemeenschap Voorne-Putten-Rozenburg", die per 1. januari 1963 aan de hand van gewijzigde statuten gereorganiseerd was tot een zogenaamde Welzijnsstichting. Leden van de Alkmaarse rechtbank nemen een kijkje in het zeeaquarium te Bergen aan Zee. Op de foto van links naar rechts ziet u de heer H. de Vries, eigenaar van het aquarium, rar. J. Markus, president van dc recht bank, mr. F. de Goederen, griffier, mej. nr. M. De Keyzer, rechter en mr. H, v. d. Dussen, officier van Justitie. DEN HAAG (ANP) Doordat een bewoner van de Haagse Minstreel straat bij de politie aangifte van dief stal van zijn bromfiets kwam doeu en daar meteen bij vertelde dat er bij hem in de straat een aantal jongelui in een kelder aan dergelijke voertui gen sleutelde, heeft de Haagse poli tie aanleiding gevonden zeven min derjarige jongens aan te houden, die de laatste maanden enige tientallen bromfietsen hebben gestolen. Gisteren werd de laatste knaap ge arresteerd en was de zaak rond. De voorlopige balans bedraagt een schade van enige duizenden guldens. De jongelui werkten in twee groe pen en hadden zowel in de Minstreel straat als aan de Troelstrakade in Den Haag de beschikking over een kelder, waar gestolen voertuigen wer den schoongemaakt, gerepareerd en verhandeld. De onderdelen die men in de .werkplaats' aan de Troelstra kade niet kon gebruiken werden in het voor de deur lopend kanaal ge gooid. iwiBwa Advertentie I.M. PARAPLU'S de grootste sortering vindt men bij ANNO 1894 Ook voor overtrek ken of repareren. KOOGSTRAAT ISB R'DAH IEL 137903 NU OOK UJHBAAH 38, TEL 14.12.78 DEN HAAG (ANP) Morgen is een ware invasie van de Zweedse luchtmacht in ons land te verwach ten. Met niet minder dan 24 straal jagers en vier Dakota's arriveren die dag 102 kadetten van de Zweedse luchtmacht op de vliegbasis Ypen- uurg voor een bezoek van enige da- 8en. De kadetten maken excursies door ons land en zullen o.a. ook de vliegbasis Twente bezoeken. Maan dag vertrekken de kadetten mei hun luchtvloot voor een soortgelijk L - wek aan Zwitserland. 'Ik zei eerst nog: Och. tk ben niet I onsportief, als ze me allemaal hun j verontschuldigingen komen aanbie den. vind ik het best. maar die man zei: Dat doen ze toch nooit. En bo vendien. die jeeps hebben bij het on voorzichtig rijden mijn auto. die voor de deur staat, een paar flinke deuken bezorgd, en Ik "oen zelf heel zuinig op de auto, dus dat wil ik ook vergoed hebben. Dinsdagmorgen ben ik nog naar ziekenhuis Zuidwal geweest voor on derzoek en die dokter zei, dat hij als oorzaak zou vermelden: politie- of poiitiebehandeling or zo, dat moest hij wei. Nee meneer, ik zeg at: Dat oog en die poot kunnen me niets schelen, maar het verschrikkelijke is dat de politie het doet. Waar blij ven we dan?' Merkwaardig vindt meneer "Visser liet, dat hij niet eens weet waarvoor hij is overgebracht naar het bureau. En hij herhaalt nog eens wat hij ook op het, bureau zou hebben gezegd' 'Het gaat mij er niet om of ik iets heb uitgehaald, een misdrijf heb ge pleegd of wat dan ook, het gaat om de manier, waarop dit moest gebeu ren. Dat zoiets mogelijk is in deze tijd.' En mevrouw Visser, dia bij de aanleiding van de vechtpartij net op de trap was met de door de zoon gevraagde babykleertjes, maar de vechtpartij zélf wel zag, zegt wat opgewonden: 'Als al die mensen. (Van een'onzer verslaggevers) Hon de trouw heeft kort geleden de Haagse recherche in de gelegenheid gesteld een winkeldievegge dan te 'houdendie in een warenhuis was betrapt met een grote boodschappen tas vol gestolen goederen, maar zich toen uit de voeten, wist te maken. Zij had een hondje by zich en de bedrijfsrechercheur. die de vrouw bij de uitgang tegenhield, ontlokte haar een vlotte bekentenis. De dame gaf zonder omwegen toe. dat ze al die goederen had weggenomen, maar voor de verbouwereerde detective van zy'n verbazing was bekomen, duwde zü hem de lijn met de hond in de handen en verdween spoorloos. De warenhuis - detective nam de hond mee naar het dichtstbijzijnde politiebureau, waar foto's van win keldieveggen werden bekeken, maar de gezochte was er niet bü. Eén van de politiemannen kwam toen echter op het denkbeeld het hondje los te laten en te zien waar het heenging. Dat gebeurde. Op de voet gevolgd door een rechercheur tippelde het trouwe dier regelrecht naar een huis, waar het aan de deur begon te krab ben. De bewoonster deed open en ant woordde bevestigend op de vraag van de politieman of dit haar hond was. Het was de gezochte winkeldievegge. De Franse oud-president Vin cent Auriol is dinsdagochtend In een Par ij se kliniek geopereerd, nadat hij zondag in zijn woning in Zuld-Fran- ryfc bij een val een dijbeen had ge broken. De toestand van de 79-Jarige patiënt wordt "zo bevredigend moge lijk' genoemd. Doel: (even ademhalen) „het ver breiden en versterken van het be sef dat vele belangen op sociaal, eco nomisch, cultureel en levensbeschou welijk terrein de bewoners van het werkgebied gemeenschappelijk raken en te bevorderen, dat iedere inwoner zich bewast zal worden deel uit te maken van een levende gemeen schap, waarin niet alleen de mate riele welstand, maar bovenal het al gemeen welzijn afhankelijk is van de volle medewerking van leder lid van die gemeenschap". Zo staat het (ondermeer! in de statuten en zo is het met idem zo veel woorden dinsdagmiddag nogeens gezegd onder de' met hardboard af geschoten hanebalken van het Spijke- nisser raadhuis. Dat deze plechtig heid op een zo hoog niveau werd ge houden, was gewoon een kwestie van ruimte. Een grotere was er niet in het raadhuis. De voorzitter van de een kleine 70 le den tellende Raad van Bijstand, bur gemeester P. J. Bliek van Spvjkems- se, sprak een openingswoord. Hij leg- iMininlllliiilimi de er nog eens de nadruk op, dat het gaat om het welzijn van de bevol- tv T king op Voorne. Putten en Rozen- Kj i l'o p"P 111 OP burg. Ook in de Eilandengemeen- JJi|v.U.atV/ AAA viAz schap „nieuwe stijl", die de bestaan- de vervangt, omdat de doelstellingen in de oude statuten niet voldoende oon I ,)ni IfAClf))! tot hun recht kwamen. aClJllJ UU j lHUo LC/AJL In de nu geïnstalleerde Raad van (Van een onzer verslaggevers) Bijstand zijn tal van sectoren verte- Gedeputeerde Staten van Zuid-Ho!- i genwoordigd. Men vindt er overheids- land geven Provinciale Staten in vertegenwoordigers in zowel als die overweging aan de Stichting 'Eilan- uit het bedrijfsleven, middenstand en dengemeenschap Voorne en Putten en vakbeweging. Uit de raad is intussen Rozenburg' een bijdrage te verlenen een algemeen bestuur van 15 en een van 40 percent in de door GS goedge- Een rechtbankzitting was het niet, ook al stond het bezoek vermeld op de rol van de rechtbank. De rechters, de officier van Justitie en de griffier waren gewoon in burger en zij bewo gen zich onopgemerkt tussen de toe risten, die het aquarium bezochten van de heer H. de V, De heer H. de V. Zijn volle naam tot Heit me niet noemen, omdat hij verdachte is in de zaak, waarvoor de Alkmaarse rechters naar Bergen aan Zee waren gekomen. Ontduiking van de vermakelijkheidsbelasting Is het delict, waarvoor de heer De V. op 24 maart terechtstond. Eerder, voor de politierechter, had de officier 50 gulden boete geëist, maar de politic-rechter had de zaak naar de meervoudige kamer verwe zen. Voor dit college werd op 24 maart de behandeling van de zaak geschorst. De heer De V. had ovengens net proces zeir uitgelokt. Wr bezoekers van zy'n aquarium had hij wel tegen betaling, maar zonder een door de gemeente gestempeld toegangsbewijs Na afloop van de dinsdagmiddag op de zolder van het raadhuis te Spijkenisse gehouden installatie van de Eilandengemeenschap Voorne en Putten en Rozenburgwerden de leden van de Raad van Bijstand voorgesteld aan de minister van Maatschappelijk Werk, dra. Schou- icenaar-Franssen. Op de foto: bur gemeester Van Es van Brielle maakt kennis met minister Schouwenaar. 0UDENB06CH (ANP) De Bredase politerechter heeft dinsdag een jon geman, M. H. uit Breda, bij snelge- richt veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf. De Jongeman werd zaterdagavond door een wachtmeester van de rijks politie gesommeerd tot stoppen, om dat hij met nog drie personen op een bromfiets reed. H. reed echter in volle vaart op de politieman in. Deze kon maar net opzij springen. Zondagavond zag men kans hem te arresteren. Hij pleegde toen hevig verzet, waarbij enkele andere jongelui nog probeerden hem uit een politie auto te trekken. Tegen hen is proces verbaal ongemaakt dagelijks bestuur van 7 leden geko zen. ,Het gaat in deze tyden van dyna keurde aanloopkosten van de stich ting. Bovendien kunnen Ged. Staten - -meegaan met het advies van de ruimtevaart en bepaaTd niet cm Stichting voor Maatschappelijk Op- ruimtevrees Dat was de strekkSS bouwwerk om voorlopig voor de tijd van h*"*0 iaa!' een functionaris van de wenaa die om IcheteS hoe ook de stich»n? f« detacheren bij de Eilan- stüfe strèLn^ïif om landbh dezl dengemeenschap. Dit onder voorbe- dvnamfsche TOtwikkellne worden be- houd' diU het Mlnlsterie van Maat" trokk™ Zij noemde het Wer gero- schappelijk Werk in de hieraan ver meniMHarief bhrander belanerhk Fr bonden salaris- en apparaatskosten 'n £f wwi firnmtZe'bijdrage geeft van 40 percent. Het.be- zal leiding gegeven moeten worden bij de veranderingen die zich op maat schappelijk gebied voltrekken. Ten- slotte zei minister Schouwenaar het moeten bydragen. werk van de nieuwe stichting met vertrouwen tegemoet te zien, waarna zij de Welzijnsstichting voor gemstal stuur van de Eilandengemeenschap zou in de overige kosten 20 percent werden gekozen: mej. A. L. Schipper, leerd verklaarde. De leden van de Hekelingen: ïr. J. A. Bukers, Rotter- Raad van Bijstand werden tot besluit S.amA Boelwidt, Oostvoorne: ds. aan de minister voorgesteld. Cf. Casemir, Spijkenisse; ds. C. A. Evelein. RoozenburgH. Scheigrond. Zwartewaal; A. van Seventer, Zuid- tSureail land: A. Weyerse. Oostvoorne, en J. In zijn toespraak had de heer Wittetveen. Spijkenisse. Bliek nog verklaard, dat er voor een goed functioneren van de stichting een bureau nodig zal zijn met aan het hoofd een functionaris, die ver dere contacten zal moeten leggen. In de figuur van de 25-jarige heer J. L. P. van der Linden uit Simonshaven heeft men voorlopig een dergelijke functionaris gevonden. De heer v. d. Linden geniet gastvrijheid in het raadhuis van Vierpolders. maar het streven blijft toch gericht op een eigen bureau. De heer v. d. Linden, die studeerde aan de Economische Hogeschool in Rotterdam, was ten nauwste betrokken bij de opzet van de reorganisatie van de Eilandenge meenschap oude. naar nieuwe stijl. Hij werkte hieraan sinds 1 juni 1963. Het dagelijks bestuur van de Raad van Bijstand van de stichting 'Eilan dengemeenschap Voorne - Putten - Roozenburg' is als volgt samenge steld: voorzitter: P, J. Bliek. Spij kenisse: secretaris: mr. W. H. Spren gen Oostvoorne: penningmeester: M. Warbout, Oostvoorne: tweede voor- ziter: H. van Beek. Heenv'.iet: twee de secretaris: H. van Es, Brielle, en tweede penningmeester: P. J. Moens, Brielle. Algemeen adjunct is de heer A. L. Noordermeer te Oudenhoorn. Tot lid van het algemeen bestuur RIJSWIJK (ANP) Anneke Elro, o.a. leidster van het Sprookjesto- ueel", die in dc afgelopen maanden vele malen op de TV-schermen is verschenen als Miss Kiekeboe, voert op het ogenblik besprekingen met de gemeente Apeldoorn om in de nabij heid van die stad tot de oprichting van een amusementspark te komen, waarvoor het Amerikaanse „Disney land'' model heeft gestaan. Het amusementspark dat zal worden gesteund door enkele grote industriële ondernemingen zal niet worden opgezet als een sprook- jestuin of doen denken aan speeltui nen of soortgelijke ondernemingen. Sprookjes zuilen bij de opzet wel een rol spelen. Ook 's avonds zal het amusements park. dat Anneke Elro in haar ge dachten heeft, open zijn. Het ligt in de bedoeling door licht, zachte mu ziek en andere effecten een roman tische sfeer op te roepen. (Van onze soc.-economische redactie) 'De hele maandag dicht' begint door het gehele land aan te slaan b|J de winkeliers. Niet alleen bicken deze weck een groot aantal textielzaken ook 's middag hun deuren dicht te houden, maar ook woninginrichters, slagers, bakkers en rijwielhandelaren maakten er op deze manier een lang- vrü-weekeinde van. Overal bestond de indruk dat er aanmerkelijk méér zaken deelnamen aan het sluiten op maandag dan een week geleden. Niet alle eigenaren van textielza ken in Rotterdam voelen er voor des maandags de deuren dicht te hou den. Angst dat collega's in de buurt wel open zijn, weerhoudt een groot deel van de middenstanders ervan om van een lang weekend te genie ten. Via raambiljetten wordt het publiek van de sluiting op de hoogte gebracht. Het gist in de Maasstad ook in andere branches. Tal van schoen- winkeliers bereiden een actie voor om 's maandags niet alleen 's ochtends maar ook "s middags te sluiten. In Overschie blijft het grootste deel van de schoenwinkels dicht. Ook opticiens, die oorspronkelijk donderdagmiddag van enkele uurtjes genoten, blijven ai enkele weken 's maandags gesloten. m Amsterdam sloten een groot aantal textielzaken, schoenenzaken en woninginrichters, vooral in de wijk- en buurtcentra. Toch waren er in het centrum van de stad waar de grootwinkelbedrijven hun. deuren om 3 uur openden, ook een groot aantal zaken die gesloten bleven. In Den Haag kreeg de maandag sluiting een grotere omvang. Ruim 500 winkels bleven dicht. In de stra ten met exclusieve winkels was vrij wel alles gesloten. Tn de zaken, die meer op massa-verkoop zijn inge richt, en meestal In de buurt van grootwinkelbedrijven zijn gevestigd, bleef men doorverkopen. In de Haagse buitenwijken was meestal de helft, maar soms negentig percent van de winkels gesloten- urouwgen toont een wat verwar» beeld. In de textielsector waren som mige winkels open. andere dicht. Het zelfde geldt voor andere branches Ook in Haarlem breidde de actie zici uit. Er waren, veel meer zaken geslo ten dan de eerste keer. In de wlnkeb die open bleven was het niet merk- baar drukker. In de levensmiddelensector, waa) de winkets wél open waren gebleven, merkte men een omzetvermindering doordat de klanten, wetende dat ei veel winkels dicht waren, thuis bleven. In een deel van Haarlem sloten ook de rijwielhandelaren. De Haarlemse schoenwinkeliers en de slijterijen be reiden een sluiting voor. Andere winkelsluitingen op maan dag worden gemeld uit de Zaan streek, Boxmeer. Haren. Haaksbergen en Gïanerbrug. Voorbereidende acties worden gevoerd in Velsen. In een aantal plaatsen hebben de detaillisten hun klanten door uitvoe rige reclame-campagnes voorgelicht over de winkelsluiting. In andere plaatsen vonden de klanten, die van niets wisten, de deur gesloten. In Enschede. Almelo en Hengelo slo ten de detaillisten in textiel, confectie en woninginrichting. Overwogen wordt ook daar de schoenwinkels te sluiten NUNSPEET (ANP) De veertigjari ge H. Scheels uit Blaricum is gister morgen op slag gedood bij een ver keersongeluk in Nunspeet.. De heer Scheele reed om negen uur op de rijksweg met zijn auto tegen een pijler van het viaduct. Hij was even tevoren geslipt Ml door de mid denberm gevlogen. toegelaten. De heer De V. meent, dat zijn bedrijf vrijgesteld moet rijn van vermafceiykheidsbelasfcing, omdat net ook wetenschappelijke doeleinden dient. Om dat argument nader te be-! zien, kwam de rechtbank onder lei— ding van president mr. J. A. Mar- j kus gistermiddag naar Bergen aan Zee Vóór de komst van hei college had de heer De V. de aanwezige' journalisten al brieven laten lezen, waeruit het wetenschappelijk as pect van zjjn aquarium moest blij ken. Een brief, gedateerd 4 mei 1964, van het Nederlands Centraal Insti tuut voor Hersenonderzoek te Am sterdam, waarin accommodatie wordt gevraagd voor enkele hondshaaien in verband met een onderzoek naar de bouw van de hersenen van kraak- beenvissen (de hondshaaien zwem men inmiddels In het aquarium 1n Bergen aan Zee) en een brief geda teerd 25 september 1963, van het Zoologisch Laboratorium van de Rijksuniversiteit te Utrecht, waarin dank wordt gebracht voor steun die de beer De V. aan dit instituut heeft verleend. In die laatste brief schrijft dr. P. 3. Kipp, directeur van het Zoölogisch Laboratorium o.a.: 'Deze zin voor het wetenschappelijk belang van uw werk vond ik weerspiegeld in ds in richting van het aquarium zelf. Met bewondering zag ik uw uitgebreide en zo goed gedocumenteerde verza meling Nederlandse schelpen. Dit alles brengt uw aquarium uit boven het peil van publieke vermakelijk heid' en heft het op tot een. instel ling mn grote educatieve waarde.' Natuurlijk lag dit stuk ook in het doesier toen de mak voor de meer voudige kamer diende. De heer De V. liet de brief gistermiddag dan ook niet meer zien aan de magistraten. Wel joeg hij in het bassin in de hal de platvissen op uit het zand, opdat de rechters konden zien, dat ook die vissen aanwezig waren; vertelde met enige voldoening dat de bladvis uit de Stille- en Indische Oceaan alleen in zijn aquarium is te zien, voorzover het Nederland betreft en. liet na tuurlijk de hondshaaien van het her senonderzoek zien (hy nad zé by een visser van de verre visserij besteld); zelf duikt de heer De V. dichter bij de kust ook wel naar bijzondere aan winsten voor zijn aquarium. Hij zei op een vraag van het vrou welijk lid van de rechtbank, mej mr. M. de Keyzer. dat hij o.a. gewerkt heeft op een zoölogisch laboratorium in Bretagne en op een vraag van mr. Markus dat het bezoek van scholie ren onder leiding van een onderwij zer of leraar duidelijk toeneemt. Welke indruk dit allemaal ge maakt heeft? De heer De V. zal het vernemen, wanneer de behandeling van zijn zaak wordt voortgezet in het gebouw van de Alkmaarse rechtbank. Dat zal waarschijnlijk op 30 juni zijn. Gistermiddag zei mr. Markus alleen maar: Tk was ij 68156 wr^er geweest. Ik vind het een mooi aquarium. (Van een onzer verslaggevers) Evenals maandagavond verzamelde zich gisteravond op de Slolermeer- laan en de Burgemeester de Vlagt- laan nab(j hotel Slotania te Amster dam een grote groep baldadige jon gens die kennelijk belust waren op een massale rel. Zij staken treiterend langzaam de zebrapaden over, vielen voorbijgan gers lastig en traden provocerend op tegen surveillerende agenten. Een verkeerspaal werd uit de grond getrokken en op de trambaan gelegd. Toen moest de politie wel tot actie overgaan. De nozems werden uiteen gedreven en er vielen enkele rake klappen. Twee jongens rijn aange houden en naar het politiebureau overgebracht. Enkele zwepen met le ren riemen werden In beslag geno men. Voor vele volwassenen was het ru moer op straat bij hotel Slotania Kennelijk een spectaculair gebeuren. Men hing uit de ramen of ging de straat op om de zaak van roer dicht bij gade te slaan. Omstreeks half elf had de politie de straten schoongeveegd. De rust w^as toen volkomen teruggekeerd.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1