Opwekking aan BNA-architecten op Ockenburg Nederlandse Bank trekt remmen aan Bij KSG gebeurt nu tenminste iets... Tegen vader en zoon eis resp. 3 en 2 jaar Plan paalwoningen in merengebied politie wordt onderzocht 'SER moet loononrust vóór zijn' Nederhorst 'rapporteert: ,ii<Io°s ce° de B°*d jse Eis van tien maanden voor 'liarcle werker' CO-OP: aantal winstmarges is te laag Prins bezoekt Italiaanse autofabrieken 'Ergerlijke knoeierijen NIV A-accountant' Jongetje door bakkerskar doodgekneld Militair bij verkeersongeluk omgekomen HET VRIJE YCLK DONDERDAG 4 JUNI 1964 PAGINA 3 F TT... O an een onzer verslaggever?) mo-'diii, is .l'.' J 1 llc[-dat cïe vereisle verhoging van de -woningenprocluktie slechts eTIo tnkthe "Tv T* Bet b"'D* de "rinister van Volkshuisvesting Hoger peil ARNHEM (ANP) De voorzit ter van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond, de heer P. G. van der Weele, is van mening, dat de SER alles op alles zal moeten zetten om de regering vóór 1 augustus te antwoorden op de deze week verzonden adviesaanvraag. (Van een onzer verslaggevers) Oplichting, verduistering en valsheid in geschrifte: een op het oog onontwarbare kluwen van zeer ernstige misdrijven, waarvan een vader en zoon worden beschuldigd. De vader, H. J. A. M. C. sr., 69 jaar, van beroep accountant, de zoon, dezelfde voorletters, anders gegroepeerd, 39 jaar, van beroep koopman. De oplichting: De N.V. Cultuur-, Handel- en Industriebank zou door de beide verdachten (commissaris en directeur van de N.V. Plasticonam) bedrogen zijn met verhalen over geweldige orders voor plastic-regenjassen, verhalen waar in op grond van die orders kredieten werden gevraagd voor nieuwe machines en grondstoffen. Carl (10) sleept snoek helft eigen lengte - uit water Spoor can wa/Uroitiven O Minister Bogaers: Meer industrialisatie in bouw' De moderne industrie, die ons met zo groot gemak voor ziet van auto's, koelkasten, elektrische en elektronische apparaten, heeft zich nauwe lijks gericht op de produktie van gehele woningen. Initiatieven hiertoe komen van onverwachte zijde, by voorbeeld van fabrikanten van landbouwmachines of van scheepsbouwers. De minister verwachtte veel uit deze richting en hü hoopte dat de architecten er ten volle b\j betrokken zullen zijn. De industriële bouw kan behalve tot produktieverhoging ook tot kwa liteitsverbetering leiden, zoals de moderne industrie al op zovele ge bieden getoond heeft. Bovendien verwachtte de minister een beter be taalbare woning. De bijeenkomst was georganiseerd door de BNA om de minister een rapport aan te bieden, waarin de re sultaten van de in '62 gehouden Experimentele Woningbouwprijs- vraag nader waren geanalyseerd. De secretaris van de Jury, de heer W. van Gelderen, lichtte het rap port toe. dat, summier gezegd, nieu we en betere mogelijkheden voor de woningbouw aanwijst. In het rapport wordt de overheid In overweging gegeven, de bestaan de voorschriften te verruimen, met name de oppervlakte van de wo ningen, opdat de huidige verstarring van de plattegronden doorbroken wordt. Bovendien adviseert het, de eerste- en tweede-prijswinnaars in de gelegenheid te stellen, hun pro jecten te verwerkelijken. Te voren had men in het wel komstwoord van de voorzitter van de BNA de vrees kunnen beluiste ren. dat bij de huidige minister de kwantiteit vóór alles gaat en dat het experiment en de verbetering van de woonwaarde pas over jaren aan bod zouden komen. De zorg voor de kwaliteit kun nen wij geen vijf jaar uitstellen.' be toogde ir. Lammers. 'Wat wij nu ontwerpen, komt wellicht pas over vijf jaar in gebruik of in uitvoering.' Minister Bogaers zei daarop in zijn toespraak tot de architecten, dat in dit stadium verhoging van het kwantitatieve peil niet het enige doei mag zijn. 'Als wij de noodzaak van de opvoering van de kwantiteit uit het oog verliezen, zouden wij ernstig te kort schieten.' Ook de betaalbaarheid van de wo ningen noemde de minister een doel einde. 'want het heeft weinig zin een produkt te 'leveren dat kwalita tief en kwantitatief op niveau is, doch te duur voor degenen, die zo dringend een woning behoeven!' Om in de toenemende kwantitatie ve behoefte te voorzien, zag de mi nister mogelijkheden zowel in de tra ditionele bouwwijze ais in de nieu we bouwmethoden. In de traditionele bouw liggen mo gelijkheden in goed uitgedachte ver eenvoudigingen die arbeidsbesparend eti kostenverlagend kunnen verken. Typisch werkgebied van de architect en tegelijkertijd vereenvoudigingen én verbeteringen aan te brengen. Het is niet waar.' meende de mi nister, 'dat beter altijd duurder moet zijn.' In zijn streven naar verhoging van de produktiecapaciteit zei de minis ter ook de bouw met tot dusver minder gebruikelijke materialen, zo als aluminium, staal en hout met al le middelen te willen gevorderen. Minister Bogaers was er overigens van overtuigd dat in de toekomst een aanmerkelijk hoger woonpeil bereikt moet worden. HÜ herinnerde aan de onlangs ge wijzigde premieregeling waarbij re kening werd gehouden met de wen. gelijkheid van ruimere en betere wo ningen. 'Geljjke mogelijkheden wor den nu in de woningwetsector over wogen.' Het streven waar kwaliteitsverbe tering moet volgens de minister in de eerste plaats gericht zijn op rui mere woningen en dus voor de volkswoningbouw op herziening van de normen voor minimum- en ma ximum-oppervlakten. Voorts ruime re toepassing van eentraie voorzie ningen: verwarming, betere isolatie in de woning en liften voor etage- bouw met vier of meer woonlagen. Terugkomend op de noodzaak van 't ontwikkelen van Industriële bouw methoden zei de minister niet te ge loven dat die overtuiging ook alge meen door de architectenwereld wordi gedeeld. Hij zou het betreuren, al« industrie en architecten elkaar niel zouden vinden. De heer Lammers kondigde de mi nister een voorstel aan om een ont- wikkelxngssector voor de woning bouw in te stellen. 'Het is eigenpjk onbegrijpelijk.' zei hij, 'dat een bouw- produktie van twee miljard guldez per jaar het zonder "laboratorium werk" kan stellen.' Op deze foto is de Shcik met zijn gevolg te zien na de debarkatie van de dagboot uit Harwich. Rechts op de achtergrond, met naar de grond gebogen hoofden,' de twee wettig aan de heerser toebehorende vróuwen. j (Van een onzer verslaggevers) De officier van Justitie in Den iHaag, jhr. mr. IV. Ch J. M. van de Roll, heeft een onderzoek gelast naar het politie-optreden op maandagavond tegen de Haagse monteur J. Visser. Dit onderzoek zal in samenwerking met de rijksrecherche geschieden. De voorlichtingsdienst van de Haag se politie kon woensdag nog geen antwoord geven op de vraag waarom tegen de heer Visser, die hardhandig werd aangepakt en naar het bureau werd overgebracht wegens verzet, geen proces-verbaai is opgemaakt. Het enige commentaar dat gegeven werd was: 'Het is niet nodig dat onmid dellijk verbaal wordt opgemaakt, dat kan ook achteraf.' Het was deze dienst niet bekend of dit alsnog zal geschieden. De heer Visser staat niet gesignaleerd en heeft geen naam als vechtersbaas.' Inmiddels heeft de heer Visser, door de politie woensdagmorgen meerma len aangeduid als 'verdachte' twee politiefunctionarissen ontvangen, die op zijn telefonische aanvraag zijn aangifte van mishandeling opnamen» Dinsdag had hij volgens zijn zeg gen reeds op het hoofdbureau ge tracht aangifte te doen. maar toen zou via personeelszaken getracht zijn de zaak te sussen. Desgevraagd 'Ver klaart de politie dat de heer Visser toen niet duidelijk kenbaar heeft ge maakt dat hij aangifte wilde doen. De heer Visser verklaarde ons dat hem nü gevraagd was of hij de be trokken agenten strafrechterlijk wil de laten vervolgen. Daarop zou hij gezegd hebben, dat hem dat niets kon schelen, als maar gezorgd werd dat «■en dergelijke zaak in de toekomst met meer voor kon komen. (Van een onzer verslaggevers) Zo leeggelopen van het grote filmdoek is Lawrence of Arabia woensdag avond laat op het Haags gemeentelijk kampeerterrein Ockenburg: Sheik Soeleiman Daher f72) van de Arabische nederzetting Ras-al-Khaima er gens aan de Perzische Golf. Een imposante verschijning in zijn roestbruine boemoes (cape) en omzijn hoofd de gele iqaffdoek) met bonte qibla (band) Maar daaronder een doodgewoon Europees burgerkloffie en overhemd met vuile boord. In zijn gevolg tien volwassenen (twee wettig aan de sjeik toebeho rende vrouwen, acht neven en nich ten) en tien kinderen en kleinkinde ren. Zijn hele gevolg zat achter in een microbusje gepropt, maar zelf zat de hoogbejaarde maar op het oog zeer vitale Soeleiman Daher (met peper-en-zout,-ringbaard en zwarte snor) sheikheerlijk voor in een an dere auto. De twee auto's reden om half tien voorbij de moskee van de moham medaanse gemeenschap in Den Haag aan de Oostduinlaan. Uitvoerig po serend. naar alle kanten lonkend, maar geen moment zijn waardigheid verliezend schreed de sheik de mos kee binnen. Daar werd hij ontvan gen door imam Hafjz, de voorganger van de Islamitische enclave in de Residentie. Terwijl de sheik, de neven, nichten en kinderen in de hal van de mos kee reeds lang aan de rijst met ker- ry zaten, wachtten de vier vrouwen nog steeds in het minuscule busje zoiider ramen. Zij durfden niet naar tuiten te komen, bang voor het le ger fotografen, dar nu eenmaal met de opdracht was gekomen „de sheik te midden van zijn harem te schie ten". Het heeft alles bij elkaar een half uur geduurd, alvorens het kwar tet met de hoofden op de voeten, de afstand van vier meter durfde te overbruggen. (Van onze soc.-econ. redactie) De Nederlandes Bank heeft met ingang van vandaag haar rentetarieven verhoogd van 4 tot 4,5 pereent ten einde meer kracht bij te zetten aan haar politiek tot afremming van de kredietverlening door het bankwezen. De Nederlandse Bank is kennelijk bezorgd over het feit. dat de krediet beperking tot nu toe onvoldoende effect heeft gehad, en over wat rij iu het officiële communique noemt 'de zich openbarende ongun stige ontwikkeling van de betaiings- balans.' Door de renteverhoging van de Nederlandse Bank wordt ook het op nemen van krediet bij gewone banken duurder. Het volledige communiqué van de Nederlandse Bank luidt als volgt: •Naar aanleiding van de voort gaande krebietuitbreiding bij bet. bankwezen, die geleid heeft tot een toenemende overschrijding van de vastgestelde nonnen, en de zich open barende ongunstige ontwikkeling van de betalingsbalans heeft de Neder landse Bank besloten ter onder steuning van haar restrictieve krediet- politiek haar rentetarieven met ingang van donderdag 4 juni met een half percent te verhogen. Bedoelde tarieven zijn nu als volg' vastgesteld: wisseldisconto 4J percent rimnicsscndisconto 5 percent, rente voor voorschotten in rekening-courant en beleningen voor particuiierer 6 percent, voor anderen 5 percent. Hij kampeert zelf in meegebrachte bungalowtenten. De Islam verbiedt een verblijf in een hotel. De sheik blijft een "dag of drie in ons land. Zijn bezoek draagt een zuiver privé- karakter. De autoriteiten en de douane heb ben het oosterse gezelschap, dat eigenlijk alleen maar Turks en Ara bisch spreekt, niets in de weg gelegd. De douanebeambten van Hoek van Holland waren ingelicht en deden een oogje dicht, toen uit het gehele gez Ischap slechts drie paspoorten te voorschijn kwamen De sheik heeft in Engeland bespre kingen gevoerd met Britse functio narissen. De reden van zijn Europese trip ligt in die besprekingen opge sloten. Moeilijkheden in zijn neder zetting naar aanleiding van op han den zijnde verkiezingen. Na Neder land staat Duitsland op het reis schema. Anders zou zich kunnen herhalen wat verleden, jaar is gebeurd, dat in. augustus en september recalcitrante werknemers in bepaalde bedrijven moeilijkheden zouden veroorzaken. Verleden jaar heeft men min of meer in een wanhoopstoestand de zaken moeten sussen met het loon- akkoord. Het is noodzakelijk, dat de SER thans een weloverwogen en rus tig advies geeft, voordat de ontwik kelingen de adviserende arbeid over spoelen. De heer Van der Weeie betreurde ten slotte, dat de belastingverlaging min of meer afhankelijk is gesteld van de gevolgen die de koopkracht injectie door het verhogen van de AOW kan hebben. Een belastingver laging en een kleinere AOW-verhoging dan nu is voorgesteld zou z.i. een beter evenwicht scheppen. De heer Van der Weeie sprak op de .jaarvergadering van de Algemene Nederlandse Kruideniersbond. die gte- teren in Arnhem is gehouden. (Van een onzer versiagc- Nadat hij vorig jaar op uit de gevangenis was nam de 18-jarige losse wer- twee weken vakantie. Toen weer aan het werk. In vier den tijd pleegde hij achttien ir> ken in Den Haag, Rotterdam Heemstede. Dinsdag stond de vlijtige jonge ling terecht voor de Haagse recht bank. Slechts twee Inbraken uit de reeks waren hem ten laste gelegd: één in de nacht van 24 op 25 janua ri bij een grammofoonplatenzaak in de Boekhorststraat, waar hij 115,- buit maakte, en één in dc nacht van 27 op 28 januari bij een bontzaak aan de Bezuidenhoutseweg. Dat le verde een hoeveelheid zilver op. De officier was van mening, dat al die ijver beloond dient te worden met een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht. Uitspraak 16 juni. (Van een onzer verslaggevers) ,.IIet is begrijpelijk, dat de aan dacht van minister Andriessen zich in het bijzonder richt op de prijzen van de eerste levensbehoeften. Maar dan mag wel de eis worden gesteld, dat deze prijzen een gezonde bedrijfs uitoefening in de levensmiddelendis tributie mogelijk maken. Aan deze eis voldoet thans een aantal prijzen van dagelijkse verbruiksartikelen niet." Dit. zei de heer G. J. Nijhof. voor zitter van de raad van commissaris sen van Co-op Nederland op de al gemene vergadering van deze cen trale van verbruikscoöperaties, die in Rotterdam is gehouden. De heer Nij hof noemde met name de suikerprijs in dit verband. De levensmiddelendetailhandel is, zo zei hij, een loonintensieve bedrijfs tak. De doorwerking van de loonstij ging zou moeten kunnen worden op gevangen door verhoging van de ar beidsproductiviteit of door verbete ring van de brutomarge. „De moge lijkheden van margeverbetering wor den echter zowe! door de zware con currentie als door het overheidsbeleid sterk i-eperkt." Verhoging van depro- duktiviteit zou mogelijk zijn door de uitbreiding van het aantal super markten. maar deze ontwikkeling wordt sterk geremd door o.a. het trage afkomen van bouwvergunnin gen. Voorts werd meegedeeld, dat de verbruikscoöperaties Etos en Oost- Brabant op 1 jnauari 1965 zullen fu seren. De nieuwe coöperatie, die Etos zal heten, is de grootste van ons Jand en begint met een jaaromzet van ongeveer 60 miljoen per jaar. Een amokmaker heeft aan boord van een schip op de rede van Mena- do (Noord-Celebes) vier passagiers met een mes gedood en 50 verwond, van wie 20 ernstig, zo meldt Antara. (Van onze Brusselse correspondent) de «taalprijzen niet. goed ging: het college heeft getracht weer vaart te Er waait een andere wind bij de Hoge Autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. Dat is te danken aan de nieuwe voorzit ter. de heer del Bro, die een ener gieker man is dan zijn voorganger. Er worden dingen gedaan, al wil dat niet zeggen dat ze altijd goed worden gedaan. Dit zei gisteren op een pers conferentie in Brussel drs. G. M. Ne derhorst, lid van de Tweede kamer voor de Partij van de Arbeid, lid van het Europese Parlement. De heer Nederhorst is de auteur van een rapport over het beleid van de Kolen- en Staalgemeenschap in het afgelopen jaar. een rapport dat op 15 juni in Straatsburg in openbare discussie komt. Op twee punten, vond dr. Nederhorst, is de politieke wils kracht van de Hoge Autoriteit naar voren gekomen. De H.A. greep in met een „aanbeveling" toen het met DEN HAAG (ANP) De rijksvoor lichtingsdienst deelt mee. dat prins Bernhard voor een paar dagen naar Italië is vertrokken om een bezoek te brengen aan de fabrieken van Fiat en Farina. Berichten als zou de Prins een tweetal Ferrari's hebben aangeschaft, zyn volgens de RVD niet juist. Hij overweegt wel zijn oude Ferrari in te ruilen voor een nieuw exemplaar. brengen in het vraagstuk der ge meenschappelijke energiepolitiek. Ook het contact tussen Luxemburg en het Europees Parlement is verbeterd. Drs. Nederhorst wilde met deze lof naar een kant. zei hij nogmaals, niet beweren dat hij de genomen maatre gelen steeds onderschrijft. Maar er gebeurt tenminste iets, In het ver slag van de heer Nederhorst wordt geklaagd over de moeilijkheden die de Europese vakbeweging ondervindt om erkenning te vinden op Europees niveau. ..Wat op nationaal plan al lang be reikt is, moet op Europees beleid weer veroverd worden". De regerin gen en de werkgevers weigeren een gesprek met de vakbonden over het „mijnwerkersstatuut". Twee commissies waarin de vak bonden vertegenwoordigd zijn, één voor ij?er en staal vergaderden het afgelopen jaar respectievelijk een keer (over een ondergeschikt onder werp) en helemaal niet. Enkele an dere punten uit het rapport: de mo dernisering van de kolen- en staalin dustrie blijft in Europa achter bij die van andere wingebieden. Alleen Ne derland werkt 'bij Hoogovens) met moderne zuurstofmethoden bij de staalproduktie. De adviezen van de H.A. op het gebied van de investe ringen werden slecht opgevolgd. Door de strenge winter en de Franse sta kingen zijn de kolenvoorraden klein, maar zij nemen weer toe. Men moet zich niet laten verblinden. De kolen- industrie blijft in een moeilijke posi tie. Bij de samenstelling van de ge zagsorganen bij drie gemeenschappen en later van de gemeenschappen zelf zal steeds het beste uit de verdragen behouden moeten blijven. Onder geen beding kunnen de eigen inkomsten van de E.G.K.S. worden opgegeven. Gisteravo-nd zijn de eisen gevallen: De officier van Justitie, mr. G. R. Nubé kwam er na anderhalf uur re quisitoir mee voor de dag: drie jaar voor C. sr. en twee jaar met aftrek voor junior die al ruim een jaar in voorarrest zit. De officier, die zijn tenlastelegging f11 voor punt bewezen acht, neemt - C. het meest kwalijk dat hij ils XlYA-accountant schuldig .'cmaakt aan 'de meest erger- oeierijen met miljoenen' en hem 'het perfide karakter' lm i.' iraudes, vooral het kaalpluk ken van een charitatieve instelling. Junior wordt in het requisitoir een 'verkrampte statuszocker' genoemd, een man met weliswaar een goed en snei werkend verstand maar met een beperkt gezichtsveld, die koste wat het kost de big-boss wilspelen. Hij sloeg enorme bedragen kapot, leefde duur van andermans geld en had de bnitaiiteit na het faillissement van zijn N.V. nog voor 15.000 aan anti quiteiten te kopen. Mr. Nubé bracht hulde aan de rijksaccountants en politie voor hun ROTTERDAM (ANP) Het ziet er naar uit dal Nederland paalwonin gen krijgt. Op tekentafel van archi tect C. Jacobs in het Noordbrabantse Cuyck ligt het gereedgekomen bestek van een plan, waaraan sedert 1961 is gewerkt. Samen met de directeur van een bouwbedrijf in Apeldoorn wil de heer Jacobs paalwoningen bungalows ui serie laten verrijzen in de Ne derlandse merengebieden in Loos- dreeht, Vinkeveen en in Friesland en later wellicht ook langs de oude kust van het IJsselmeer. De plannen zijn zo zeggen de initiatiefnemers, zowel bij de bevoegde Instanties als De zesjarige Heronimus Johan Se- bastiaan van Deinse uit Den Haag is woensdagmiddag tussen een elek trisch bakkerskarretje en een muur bekneld geraakt en tijdens vervoer naar de Ursulakliniek le Wassenaar overleden. Het karretje stond tussen een aan tal flatgebouwen bij de Meppelweg. De bakker was boven klanten aan het bedienen en het kind was met een meisje op het karretje aan het spelen. De contactsleutel stak in het slot. Bij het draaier» van de sleutel start de motor en de kar gaat rij den als een handgreep aan het stuur wordt ingetrokken. De kinde ren kregen de "kar aan het rijden. Het meisje bleef op de kar, de jon gen sprong er in paniek af en raak te bekneld tussen kar en muur. bij aspirantkopers niet zonder inte resse ontvangen. Men wil het zo bouwen: vanaf de oever van een voor de bouw van paalwoningen geschikt meer wordt een pier aangelegd. Deze pier vonnt een soort straat aan ,v eerszij den waarvan op eilandjes twaalf luxe bungalows worcten ge bouwd iedere met eigen garage. Onder iedere bungalow wordt voorts een steiger aangelegd, zo dat men zijn huis ook nog per boot kati bereiken. Do kosten zijn minstens 85 mille per bungalows waarbij is inbegrepen de aanleg van de pier die ongeveer drie ton "zal vergen. Met de aankoop van grond hoeft men geen rekening te houden, zegt de ontwerper. Wel- lichi, zullen de eiigenaars aan de ge meente een bedrag van enkele hon derden guldens per jaar moet be talen als pachtprijs voor het water oppervlak. SLIEDRECHT - Carl Schulz uit Sliedrecht deed, gisteren in de gemeentevijver bij de Burgemeester Popping- school de vangst van zijn tien jaar lange leven. Rustig vis send kreeg hij plotseling ecu (linke snoek aan de lijn. Kleine Carl Hel zich door de snoek niet uit het veld slaan cit icUl hem zelfs op de tail te krijgen. Toen bleek hij. zelf 1,30 meter lang. een snoek te hebben gevangen die half zo lang was als hij zelf nauwgezet en moeilijk onderzoek. Hij wees erop dat hij voor zijn ten lastelegging maar een willekeurige greep had gedaan in de knoeierijen waarvan hij meende dat van een be paalde systematiek gesproken kon worden. De Cultutirbank, die aan deze sy stematiek miljoenen heeft moeten offeren, verweet hij geen onzorgvul digheid. 'Je vraagt een NIVA-accoun- tant niet: meneer, is dit mischien een valse balans?' Knoeierijen met verpieeggelden, rijkssubsidies en fictieve salarissen van de fraters van het Instituut d» la Salie in Boxtel beliepen maar liefst 2,3 miljoen, waarvan de nu overleden Bossche glashandeiaar M, en Senior 1,3 miljoen 'wegwerkten'. 'Met verbijstering.' zei mr. Nubé, 'stel je dans vast. dat een NTVA-ac countant zulke dingen doet. Ik moet aannemen dat de vader van dit geld beslist zijn deel heeft gehad.' Vandaag Is het woord aan de belde verdedigers. De dag van gisteren was z eer slecht begonnen voor C. senior. Aan bod is. wat de' president noemt 'de geschiedenis van Den Bosch.' Uit de dagvaarding blijkt, dat vader C. be schuldigd wordt van vervalsingen in de boekhouding van een glashandel in Den Bosch vervalsingen ia dr ad ministratie van de R..-K. Vereniging 'Algemene Commissie Voor Kinder verpleging cn Kinderbescherming'. Een vereniging die het orthope disch instituut 'De La Salie' in Boxtel exploiteerde en waarin de inmiddels overleden hoogbejaarde miljonair M, (directeur van de glashandel) vol strekt alleenheerser was. Een in-trieste zaak. Geld voor en van de vereniging verdween naar de glashandel, knoeierijen in de boek houding moesten de overboekingen maskeren. De president noemt een bedrag van 13 ton, 'Dat ben u er beter van geworden, niet?' Pres.: TJ ging veel naar Den Bosch. Wie betaalde dat? Verd.: Ik zelf. President: M. en tl onttrokken aan de commissie een bedrag om van te griezelen. Ir, feite heeft het Insti tuut de la Salie «voor geestelijk on volwaardige kinderen) niets gekregen, ze hebbert er zelfs geld bij moeten leggen, maar liefst anderhalve ton. Goed, u kreeg er zelf twee ton voor, niet? Verd.: Ik eh... Pres.: Ik wil vanmorgen geen kie keboe spelen. Uw salaris bij de alge mene commissie bedroeg eerst 1000 en later 2500 gulden per maand. Des ondanks pleegde u die vervalsingen. Is dat waar of niet waar? Verd.: Inderdaad. Pres.: Mooi voor u als accountant. Verd.: Ik was geen accountant. Pres.: Wat was u dan? Knoeier? Verd.: Assistent. Pres.: Assistent belast met knoei werk. U bent in uw leven nooit ver oordeeld,-u heeft een blanco straf blad. maar het heeft niets gescheeld, nietwaar, bijna niets. En dan grijpt df president terug hl het (accountanusiverleden van senior noemt voorvallen, manipulaties en transacties, die een spoor van wan trouwen en achterdocht achterlieten. ue man met net witte naar en net vroegere NIVA-licïmaatschap staart naar de grond. In het orthopedisch instituut De La Salie moet op een verschrikkelijke manier huisgehouden zijn door M. en senior, die aanvanke lijk beiden het vertrouwen van gees telijkheid en kloosters genoten. Maar in '53 had het ministerie van Justitie .genoeg var. C.'s accountantsrappor ten: men vertrouwde hem niet meer. Verd.: M. kon mij laten doen-wat hij wou. Ik kon niet anders doen dan wat deze slechte man van mij wilde. Pres.: Net als uw zoon in de ande re zaak? Verd. (kijkt naar de grond)Ja, net als mijn zoon. Pres.: Wat moet u al jaren een af schuwelijk bestaan hebben gehad. Maar dan bent u toch of een prutser of een zielige accountant. Verd.: Misschien allebei. Uit de rapporten van de rijksac countants blijkt, dat van de alge mene commissie een bedrag van twee miljoen driehonderdduizend gulden was 'geleend', geld dat gedeeltelijk naar M, was gegaan en waarvan- f 177.500 bij C. senior was blijven 'hangen'. De- boekhouding werd 'op ondoorzichtige wijze' bijgehouden, zo wel van de glashandel als van da algemene commissie. 'Die woorden spreken boekdelen,* zegt de president. 'Waar leeft u nu van?' 'Van de AOW," Is het toonloze antwoord, 'Dat is niet genoeg.' meent de pre sident. 'En van mijn kinderen,* fluistert senior. 'Dit was dan.' zegt mr. Knottenbelt, 'het trieste sluitstuk van een accoun- tantscarriére die naar buiten al eer der was beëindigd.' ZEIST. (ANP). De 22-jarige 3. H. Louwerse uit Schiedam, wacht meester bij de Koninklijke Land macht. gelegerd te Amersfoort, is vanmorgen om vijf uur op slag ge dood bij een aanrijding op de Amcrsfoortxeweg te Huis ter Heide (gem. Amersfoort). De militair wilde met zijn perso nenauto een vrachtautocombinatie inhalen. Hij kwam daarbij frontaal in botsing met een uit .de tegenover gestelde richting komende vracht auto met aanhangwagen. Bij Oldehove Is gisteren het tien jarige meisje Jantje van Duinen op weg naar school door een personen auto aangereden, 't Meisje overleed in het ziekenhuis. Ze reeo, met haar vijfjarige zusje achterop, de zandweg uit die van de ouderlijke woning naar de provinciale weg leidt. Zonder op het verkeer te letten staken de kin deren over. De fiets werd geschept door een personenauto. Gisternacht omstreeks half een is op de Zijdelweg in Amstelveen de 29-jarige motorrijder G. A. Schuur man uit Mijdrecht frontaal in bot sing gekomen met een personenauto. Zeer ernstig gewond werd hij naar het Wilhelminagasthuis in Amster dam vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Gisteravond reed de 19-jarige brom fietsrijder Frans Gebben uit Noord-Sleen tegen een autobus, waarbij de jongeman zodanig werd verwond, dat hij op weg naar het zie kenhuis overleed. In de auobus waren leerlingen gezeten van een school uit Borger, die van een vakantiereis te rugkeerden. Volgens de Zwitserse boeren bond z;jn sedert het begm van dit seizoen drieduizend Spanjaarden, veertienhorderd Zuidslaven en twee honderd Tunesiër.- naar Zwitser land gekomen om daar in de land bouw te werken.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1