Menselijk er behandeling van gevangenen komt op gang EVAERTJ Onze binnenvloot relatief te oud' Zo nu en dan schijnt t zonnetje Regering overweegt opheffen belasting op krantenpapier Grafische Bond bezorgd over de dagbladpers Vier doden in verkeer Grootste telescoop NOTA GERICHT OP NIEUW EN MODERN BELEID VanDalsumprijs ?63-'64 voor Henk van Ulsen Geen uitspraak in moordzaak Bromfietsdieven losten fatale schot niet HST VRIJE VOLK DONDERDAG 9 JULI 1964 PAGINA 3 (Van eea onzer verslaggevers) De vernieuwing In het Nederlandse gevangenis weien moet worden voortgezet. Mr. Y. Schol ten, minister van Jnstitie, die de Tweede Kamer een nota vol 'nieuws' (onder meer nieuw- bOHwpIannen) heeft aangeboden, sprak op een persconferentie zelfs van: 'Een duidelijke stroomversnelling door parlementaire discussies in het nemen van een aantal maatregelen, gericht op een nieuw en modern beleid.' Mei het beleid zoals het nu is, stelt de minister In zijn nota (goede 'vakantlelectuur' vlak voor het reces van de Tweede Kamer) 'heeft niemand vrede.' Het Is echter duidelijk dat de 'stroomversnelling' in sterke mate werd afgeremd door de sterk verouderde straf gestichten. STERKERE ACCENTEN WEINIG VROUWEN PSYCHIATRISCH VOORL. HECHTENIS Advertentie I.M. ni FILM Is voorwaardelijke straf ontslagreden voor ambtenaar? Ondergewaardeerd Adair kan nog niet beginnen van een onzer versjaggevers) De regering wil opheffing van de omzetbelasting op pa pier voor dag- en nieuwsbla den, periodieken en boeken in overweging nemen. Het voor deel van deze vrijstelling komt voor de dagbladpers neer op rond vijf miljoen gulden per jaar. Oudste heilsoldate (104) overleden Glansrijk Vakantietoeslag Bruua wil Terpstra manuscript Havauk laten voltooien Ad verten tiewezen Wat betreft, de gesignaleerde, moei lijkheden met de 'regelen voor het advertentiewezen" merkt, dc regering op. dat op grond van ontvangen klachten deze zaak bij de commissie economische mededinging in handen is, waarvan naar verwacht binnen kort het advies kan worden tegemoet gezien. llog ere prijzen tZ1SJtrv?eel va,n.het Reinere aan tal reflectoren b(j de gekozen rij - vorm noemt professor Oort de gro tere flexibiliteit, by het huidige ont werp kan betrekkelijk gemakkelijk op een andere golflengte worden ov ei gegaan, terwyi de in de toekomst- zeer verfijnde ruisarme versterkers de gevoeligheid van de telescoop sterk Kunnen vergroten. Tegenover deze winstposten staat een verlies- post: verminderde snelheid van de waarneming. Deze verliespost wordt echter volgens professor Oort meer aan gecompenseerd door de voorde- len. InH-ff""5'?,0™™ en Insenieurê onder de auspiciën van een Neder lands-Belgische raad. Om het moderne beleid (indivi duele benadering van de gevangene, goede selectie, zorg voor de mense lijke waardigheid, regeling van zijn rechtspositie, volwaardige gevang'- ntoarbeid, beloning etc.) ook de volle "ruimte' te geven, ontvouwt de minis ter in zijn nota een bouwprogram ma dat h(j in vijf tot tien jaar hoopt te realiseren: nieuwe strafgestiehten o.a. in Gouda en Veenhuizen, met paviljoens die kleine leefgemeen schappen mogelijk maken, een nieuwe vrouwengevangenis in Arn hem en nieuwe huizen van bewaring !n Amsterdam, Arnhem, Zwoile en Maastricht. De minister stelt in een algemene beschouwing voorop dat ook in de huidige rechtsorde 'strafbedreiging, strafoplegging en strafvoltrekking* uitgaan boven de behartiging van de strikt individuele belangen van de' veroordeelde.' Maar anderzijds is het evenzeer noodzakelijk de begrippen resociali satie en wederaanpassing het uit eindelijke doel dient immers ook te zijn: voorbereiding van de terugkeer der gedetineerden in de het maat schappelijk leven in de toekomst sterkere accenten te geven. Mede in dit verband is een der grondslagen van het toekomstig proefnemingen met open- en half open gestichten, teneinde bij het welslagen tot een substantiële uit breiding daarvan te geraken.' Voorts baseert de minister zich op de volgende overwegingen: De gedetineerde behoort niet verder In zijn persoonlijke vrijheid te wor den beperkt dan met het oog op het doel van z(jn detentie nodig of on vermijdelijk i3. Hij dient zoveel moge lijk in de gelegenheid te worden ge steld tot het verrichten van zinrijke, bij zijn aanleg en opleiding passende arbeid. Zowel een verbeterde organi satie van de gevangenisarbeid als een spoedige en bevredigende oplos sing van het probleem van beloning is dringend gewenst. Een nadere re geling van de rechtspositie van ae gedetineerde verdient ernstige over weging.* Met nadruk wordt erop gewezen dat de minister de psychopatenzorg niet in zijn beschouwingen, heeft be trokken. Dat probleem is ln studie. Wat de thans voorgestelde nieuwbouw betreft, het volgende: de minister legt het parlement hef plan voor van ten strafgesticht in Gouda., bestaande uit drie afzon derlijke gebouwen. In beginsel heeft de minister besloten tevens op dt terreinen van de strafgestiehten te Veenhuizen tot nieuwbouw over tegaan: zes paviljoen, elk voor 2-1 gedetineerden. Als <fe gestichten in Gouda klaar zijn 'zal worden bezien welke van de bestaande gevangenissen kunnen worden afgesloten.' De minister denkt hierbij in eerste instantie aan een of meer van de koepelgevangenissen Haarlem. Arnhem of Breda. Het geringe aantal vrouwen dat zich in detentie bevindt (in januari van dit jaar waren er 169" manne lijke en 31 vrouwelijke in de Neder landse gestichten) maakt het onuit voerbaar voor hen verschillende ge differentieerde gevangenissen in te t richten. Voor vrouwen, die nu in een vleugel van hel huis van bewaring te Rotterdam zijn ondergebracht, zal een paviljoen-gevangenis bij Arnhem worden gebouwd, met in totaal 75 plaatsen. Over de jeugdgestichten: Zutphen houdt zijn bestemming als bijzondere gevangenis voor jonge rianr.en. Alle jeugdige gevangenen d e niet naar Zutphen gaan. worden ondergebracht in "Nieuw Vosseveld" te Vught. Aan 'Nieuw Vosseveld" zal een gesloten paviljoen worden toegevoegd voor de groep jongeren die nu in ce gevange nis 'Schutterswei' in Alkmaar ver blijft. Voor de groep kortgestrafte jeug digen wordt een speciaal, nieuw in te richten gesticht bestemd. De ca paciteit van Vught worden uitge breid van 165 tot circa 240 man. Voor Zutphen worden plannen tot verbouwing en modernisering voor bereid. De verbouwingen zullen erop zijn gericht in beide jeugdgestichten het paviijoenstelsel te verwezenlijken. In verband met de uitbreiding van de gevangenis in Vught zal het cen traal ziekenhuis van Vught naar Den Haag worden overgebracht. Er bestaan plannen voor de bouw van een centrale psychiatrische ob servatiekliniek, ter vervanging van de ;de huidige in Utrecht. Los daarvan (zal in de toekomst in het ressort van elk gerechtshof aan één tiuis van be waring een kleine psychiatrische af deling worden verbonden (waar schijnlijk Leeuwarden. Arnhem, Maastricht en Den Haag). Het streven is voorts gericht op uitbreiding van de mogelijkheden tot arbeid in gemeenschap in de huizen van bewaring. De """kopleiding voor de jeugdige gedetineerden maakt een punt van onderzoek uit. Ingrijpende verbeteringen met het oog op een efficiënte bedrijfsvoe ring in de gevangenissen (Hel Vrije Volk wijdde onlangs twee artikelen aan dit probleem) zijn afhankelijk van de nieuwbouw. Er wordt ook ge dacht "aan een centralisatie van ae arbeid in een industrieel complex by een voor het overige gedecentra liseerd paviljoenssysteem.' Het vraagstuk van arbeid en be loning is verder nog in onderzoek evenals een ander probleem in de gevangenissen: de seksuele moei lijkheden. De minister heeft een werkgroep ingesteld om hem te ad viseren over de huwelijksproble men, van de gedetineerden. Het ziet ernaar uit. dat de bijko mende straf van plaatsing in een rijkswerkinrichting ivoor bedelarij landloperij en souteneurschap) zal worden opgeheven. Minder concreet zijn de deskundigen over het pro bleem van de "voorlopige hechtenis', een vraagstuk dat vooral in Neder land nogal brandend is. juist door dat hier te lande veel indacht wordt besteed aan voorlic) igsrapporten. Intussen zit de preventief gedetineer de om "morele besmetting' te voor komen. echter cellulair en is het re gime ten opzichte van hem harder dan van de veroordeelden, die Im mers in gemeenschappen leven. (Van een onzer verslaggevers! Vier mensen zijn gisteren bij ver keersongevallen om het leven geko men. De 49-jarige lieer J. .Meijer uit Zandvoort is op de rijksweg lussen Amsterdam en Haarlem in Halfweg verongelukt toen zijn wagen frontaal in botsing kwam met een bus. Het slachtoffer, dat richting Am sterdam reed. was bezig aan een in haalmanoeuvre op het middengedeel te van de driebaansweg. De bus, die 45 scholieren uit Jutphaax vervoerde, kwam uit de tegenovergestelde rich ting en wilde voorsorteren om links af he; parkeerterrein van een speel tuin op te kunnen rijden. De auto werd geheel vernield, d# bus liep enige schade op. Geen der scholieren kreeg noemenswaardige verwondingen •jtr Op de rijksweg te B e 1 f e 1 (1 zijn woensdagmiddag twee klooster zusters uit Steyl. gemeente Tegelen, toen zij plotseling vanuit een zijweg de rijweg overstaken door een perso- nenautooverreden. De 64-Jarige zus ter L. Hegeman kwam bij d't onge luk om het leven. De 61-jarige zus ter J. Kallen werd ernstig gewond. Bi j A r c e n is woensdagmorgen vroeg de 26-jarige A. W. van Hengel uit Bolnes met een vrachtwagen tegen een boom gereden. De man die uit de auto gezaagd moest worden, is in het ziekenhuis te Venlo overleden. 4r In Boxtel is woensdagmiddag de 54-jarige mevrouw L. M. Bekkers van Geffen oo de fiets onder een zware truck gereden en op slag ge dood. ROTTERDAM (ANP) De Neder landse binnenvloot is relatief te oud. Dit zei mr. W. O. A. de Meester, di recteur van de Vereniging Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart, woensdag tijdens een bijeenkomst van de commissie Scheepsbouwonderwi.js in Dordrecht. Specialisatie1 en moder nisering zullen volgens hem de bin nenvaart in de toekomst echter in staat stellen haar thans zeer belang rijke taak te biijven vervullen. De heer De Meester zag zeer dui- UTRECHT (ANP) Is een voor waardelijke gevangenisstra! een ge gronde reden om een ambtenaar te ontslaan? D<?~° vraag bekeerste een zaak, waar de C°ntraie Raad van Beroep zich gisteren mee heeft be ziggehouden. Het was de zaak van gemeente ambtenaar G. uit Ciinge. die we gens valsheid in gischrifte tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden was veroordeeld. Dit voor het gemeentebestuur van Clinge reden de man uit zijn func tie te ontslaan. Het ambtenarenge recht in Rotterdam wees het beroep van de ambtenaar tegen het ont slagbesluit af. De ambtenaar ging tegen dit be sluit in beroeo. Hij was niet aan wezig bij de beL„ 'leling van zijn zaak en had ook geen gemachtigde gestuurd. Mr. J. J. van der Weel, de ver tegenwoordiger van zijn tegenpartij, was daardoor de enige, die aan. het woord kwam. Hij zei, dat naar zijn oordeel een voorwaardelijke vrij heidsstraf wel degelijk een goede reden is om een ambtenaar te ont slaan. Hij zag de veroordeling tot een gevangenisstraf als onvoorwaar delijk. ook al heeft de tenuitvoerleg ging op bepaalde voorwaarden niet plaats. De Centrale Raad doet over tweo weken uitspraak. AMSTERDAM, (ANP) B. en W. van Amsterdam hebben op advies van de daartoe door hen ingestelde jury (bestaande uit de heren H. van den Bergh, A. Rutten en W. A. Wa genaar), besloten de Albert van Dal- sumprfjs 1963-1964. groot 100O,— toe te kennen aan de acteur Henk van Ulsen voor de vertolking van de titelrollen in De wijze kater van Herman Heijermans en Spinoza van Dtmitri Frenkel Frank. Deze toneelstukken zijn door de toneelgroep Studio opgevoerd. CriijKe toekomstmogelijkheden voor de vaderlandse binnenvloot, die vier mihoen tonnen telt. Het vervoer van kolen per schip evenwei zal volgens hem een dalende lijn volgen. De g.oie toeneming van de vraag naar olie heeft het aamal raffinade rijen doen stijgen, en heeft de olie maatschappijen doen besluiten to; de aanleg van pijpleidingen. Dit alles zal volgens de heer De Meester kun nen leiden tot een verlies voor hel vervoer over water. Belangrijk in de ontwikkeling van de binnenscheepvaart noemde de heer De Meester de rol van de scheeps bouwer "Niet alleen de bouw van schepen maar ook reparaties en mo dernisering vragen vakwerk. Helaas heeft in onze hoogconjunctuur de vraag naar ongeschoolden de gren: van het toelaatbare overschreden. Di vakman, zonder wie geen goede ar baid kan worden verricht, wordt vaal ondergewaardeerd.' zo besloot hij. (Van een onzer verslaggevers) Oi'z- en gasbrontemmer Red Adaii kan nog steeds niet beginnen d» spuiten "e stikstofkraters in de Duit se bocht tc bedwingen. Nadat eersl de voorbereidingen van de operatii tot uitstel noodzaakten is nu de stormdepressie boven de Noordzee spelbreker. De reuzenponton van Van den Taks bergingsbedrijf ligt kant en klaar, beladen met de specie die in het boorgat moet worden gespoten, op de werf van de in Rotter dam te wachten Di .eper Clyde kan door de harde wind en de zee gang echter niet aan de sleepreis naar de Duitse Bocht beginnen. Oor spronkelijk had de ponton vanmor gen zullen vertrekken. Woensdagmiddag is besloten de arvaart voorlopig 24 uur uit te stel len. Het weer op zee ls zo slecht, dat de installaties op de enorme ponton vrjjwe! zeker zware schade zouden oplopen. VOOR ALLE MERKEN RAPID CAMERA S I GEVACGLOR RAPID N5 •ozumwoto's 3.40 GEVAPAN RAPID ZW YT/WIT 2.- I GEVAC0L0R RAPID R5 KLEURENDIA'S S."" 7ROOUKTEM VAM GEVAEHT-AGf A «.V, (Van onze weerkundige medewerker) De laatste regenbui is nog niet ge- maar de zon speelt nu toch weer mee, tegen het einde van de week kan het weerj bovendien wat sta bieler worden. Vooreerst blijft het koel. Sormdepressle ten noorden van Schotland bracht. Nederland giste ren een onvervalste regendag. Al leen Zuid-Limburg ontsprong gro tendeels de dans, want om 5 uur 's middags viel daar de eerste druppel. De meeste nattigheid kregen tot vanmorgen S uur enkele plaatsen bij Harlingen, te weten 33 tot 34 mm. De depressie blaast nu uit voor de Noorse kust en vult geleidelijk op. Daardoor wordt het weer in ons land gaandeweg wat rustiger en zijn er vrijwel overal opklaringen. De regenjas kan echter nog niet worden gemist, omdat randstorin- gen periodiek enkele buien bren gen, eventueel vergezeld van on weer. De kans op buien Is In de ochtend het grootst in de kust provincies en overdag, met name 's middags, in het binnenland. Vrijdag: opklaringen. Ten zuiden van Hoek van Holland overwegend droog en in Zeeuwsch-Vlaanderen het mooiste weer. Ten noorden er van en met name langs de Wad den nog kans op een bui. Krachtig tot matige wind uit zuidwest tot west. Koel met 15 tot 17 graden maximum. Zee iets minder onrus tig. Verdere vooruitzichten: tegen het einde van de week wat stabie ler. Speciaal aanbevolen badtijden voor vrijdagHoek van Holland 14.10 15.40; Scheveningen 14.2015.50 en Zandvoort 14.4016.10. De luchlhavcupoiilie op Schiphol experimenteert met een portofoon. De gehele apparatuur is op de fiets vastgemaakt. De agenten staan in verbin ding met het politiebureau. Er zijn drie kanalen. Hei zendbereik is onge veer drie kilometer. De vrijstelling zou kunnen worden overwogen bij de aanpassing van de wet op de omzetbelasting aan de al gemene wet inzake rijksbelastingen, of bij een andere geschikte gelegen heid. Dit hebben premier Marijnen en j de minister van O.. K. en W.. de heer 1 Bo;, gezegd in antwoord op een nota I van de Vereniging 'De Nederlandse Dagbladpers' en van het "Nederlands Genootschap van hoofdredacteuren.' bij invoer zal de vrijstelling me: verder kunnen gaan dan het gewone basistarief van vijf percent. De bij i invoer verhoogde omzetbelasting ter (Van een onzer verslaggevers) De Bossche rechtbank heeft don derdagmorgen geen uitspraak gedaan in de moordzaak EversZuid weg, die volgens dc dagvaarding en de beken tenissen van twee verdachten op 22 maart in zijn eigen woning door wurging om het leven is gebracht. Reeds tijdens de behandeling van de strafzaak op 25 juni werd de zaak van een van de twee verdachten, de 24-jarige J. W. C. K„ aangehouden, omdat de rechtbank voorstelde K. te laten opnemen in de observatiekli niek van het gevangeniswezen te Utrecht, ten einde na te gaan in hoeverre hij ontoerekeningsvatbaar is. Tegen de echtgenote van het slachtoffer, de 58-jarige Chr. P. F. WE Z.. werd op 25 juni door de officier van Justitie, mr. Bruigom, een gevangenisstraf van 15 jaar ge- eist. De rechtbank besloot nu de stukken opnieuw in handen van de vechter-commissaris te stellen ten einde een onderzoek naar het geest vermogen van de vrouw te laten in stellen. Tijdens de rechtszitting verklaarde de 58-jarige vrouw met haar 24-ja- rige kostganger haar man na diens verjaarsfeestje te hebben gedood. Zij zou hem dronken hebben gevoerd en de kostganger moest de man toen wurgen, opdat zij dan samen hun liefdesverhouding ongestoord in volle vrijheid zouden kunnen beleven. Haarlem (ANP) De oudsie in- ?oon.??fer v?»n Haarlem, mevrouw (Van onze soc.-econ. redactie) De dagbladpers is te afhankelijk geworden van advertentie-in komsten. Zij kan in een deplorabele toestand komen te verkeren, wanneer bij een terugslag in de conjunctuur de hoeveelheid adver tenties vermindert. Dit vervult de Algemene Nederlandse Grafische Bond met zerg, aldus de voorzitter van deze bond, de heer A. M. van den Boogaart, donderdagmorgen bij de opening van de driejaarlijkse bondsverga dering te Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers) De Bunnikse recherche is erin ge slaagd de daders van de bromfiets diefstal van zaterdag 27 juni in Doorn te arresteren. Zoals bekend werd op diezelfde avond op de Vos- scgatsedijk te Buiuiik een aanslag gepleegd op de 17-jarige Utrechtse gymnasiast Rudolf Becns. Enige tijd later werd vlak bij de plaats een kapotte bromfiets gevon den. Deze bleek van een kampeer terrein in Doorn te zijn gestolen van de 17-jarige E. Hoek uit Zuid- Beijerland. Aanvankelijk dacht de Bunnikse recherche, dat de daders van deze diefstal mogelijk ook het fatale schot op de 17-jarige Utrech ter losten. Dit vermoeden is niet juist gebleken. De twee jongens die de bromfiets meenamen, hebben voor hun doen en laten op de bewuste zaterdagavond een waterdicht alibi- De Bunnikse recherche zoekt m Maria Hovenier-Smaling. Ls woens- s;cecjs voort naar de daders van de dag op de leeftijd van 104 jaar over leden. Mevrouw Hovenier was de oudste heilsoldate in Nederland aanslag. Tot op heden zonder resul taat. Men verzekerde ons echter, dat de zaak nog niet uitzichtloos ls. De toenemende concentraties in de dagbladwereld doen de werkgelegen heid zowel van journalisten "als van technisch pc. neel afnemen, verklei-, nen de verscheidenheid van oordeels vorming en belemmeren daardoor de vrije meningsuiting, aldus f'de ANGB-voorzitter. De helastingfaciliteiten^vf/or de pers, die juist gisteren van re geringswege in het vooruitzicht zijn gesteld, noemde de heer Van den Boogaart een eerste stap in de goede richting. De heer Van den Boogaart toonde zich een fel tegenstander van recla me in de televisie die hij diefstal van tijd van de kijker noemde. Ook had hjj geen goed woord over voor het ..gehannes met het REM-eiland". Televisiereclame zal de moeilijkheden van kranten en tijdschriften nog ver scherpen. De nieuwste grafische c.a.o.'s zijn het resultaat van felle en langdurige onderhandelingen. Zij kunnen de vergelijking met de c.a.o.'s in andere bedrijfstakken glansrijk doorstaan, aldus de ANGB-voorzitier. De bond is overigens voorstander van c.a.o.'s, waarin alleen minimumlonen zijn op genomen en er verder ten aanzien van (ie loonvorming de nodige vrij heid heerst. Met trots sprak de heer Van den Boogaart over de grafische pensioe nen en de ziekerigeldregeling. Hij maakte bekend, dat op vrijdag 10 juli de 7000 grafische gepensioneerden op het in een jaar met 26.5 pereent ver hoogde pensioen een halve maand extra als vakantietoeslag zullen ont vangen met een maximum van 70 gtilcfen. ,./De nieuwste bijzonderheid van het grafische bedrijf Ls het opnemen in de administratieve c.a.o, van een 1 percent loontoesiag voor leden van vakbonden. Daardoor heeft de ANGB een stap gezet naar ongelijke rech ten voor ongeorganiseerden. Het ver plichte lidmaatschap, zoals de gra fische bond dat voor het technisch personeel kent, is en blijft uit doel matigheidsoverwegingen het ideaal van de ANGB. Op dit congres zijn niet minder dan achttien buitenlandse zuster organisaties mede vertegenwoordigd. (Van een onzer verslaggevers) De uitgeverij Bruna heeft de Frie se journalist en schrijver Piter Terp- sira verzocht, het, laatste manuscript van Havank. die zoals bekend (wee weken geleden plotseling te Leeuwarden overleed, te voltooien. Havank heef; ccr. vaar driekwart voltooide detective 'Menuet te mid dernacht' nagelaten. De heer Terp stra heeft o.a. een paar Friese de tectives op zijn naam staan. opheffing van "het verschil in druk op hier vervaardigd en het ingevoerd» papier zal niet in de vrijstelling kun nen delen. In een uitvoerige beschouwing con cludeert de regering, dat de achter eenvolgende kabinetten steeds vol ledig doordrongen zijn geweest van het grote geestelijke belang van een vrfje en voldoend verscheiden dag bladpers. Zij meent dat de kabinet ten van de consequenties daarvan ook voldoende blijk hebben gegeven. De premier en minister Bot zeggen verder, dat de concentratie-tendens en de opheffing van enkele dag bladen bezwariijk kunnen worden ge zien als te zjjn veroorzaakt door het overheidsoptreden. Volgens de regering moet deze ten dens veeleer worden gezocht in struc turele verschuivingen en in een ver anderde houding van het lezerspu bliek. Er zijn geen aanwijzingen dat deze ontwikkeling het gevolg is van prijsconcurrentie. Bij een dergerlijke natuurlijke ont wikkeling kan in een democratische samenleving van een ingrijpen van overheidswege geen sprake zijn, al thans met zolang zekere grenzen niet zijn overschreden, aluds het regrings- antwoord. De bewindslieden zien een aanlei ding tot een prijsverhoging wanneer er eventueel van een blijvende terug gang van de advenentie-opbrengsten door invoering van reclame in de te- h-vlsie sprake zou zijn en deze terug gang niet zou kunnen worden gecom penseerd uit een eventuele bijdrage uir, de opbrengsten van deze televisie reclame. Hierbij dient echter wel te worden bedacht, dat de invloed van de TV-rectame op de landelijke en de regionale bladen geheel verschil lend kan zijn. De regering j i! bij de beslissing die zij ter zijner 'Ud zal nemen over de reclame in de i levisie, de renta biliteit van de dag-, nieuwsblad- en tijdschriftpers in haar overwegingen betrekken. In de verklaring zegt de regering, dat in Nederland de totale druk van de omzetbelasting op de dagbladpers het iaazst is van de EEG-landen. Ten slotte wordt gezegd, dat bij de beoordeling van het prijsverloop in de dagbladpers moet worden ge wezen op aanzienlijke stijgingen van de advertentie-opbrengsten voor 1962. In en na dat jaar namen die op brengsten nier meer toe bij stijging van kosten. Daarom mochten de abonnementsprijzen worden verhoogd met 33 percent, later nog eens met 6.7 percent en de advertentieprijzen met vijf percent. in het gevoerde prijsbeleid is dui delijk rekening gehouden met de spe cifieke functies van de dagbladpers. Het staat de dagbladbedrijven, die rent» bi lit c'tsmoriiijkhcdrn onder vinden van de loonontwikkeling of het invoeren van de vrije zaterdag vrij. conform de regels van het prijs beleid verhogingen door te voeren. (VERVOLG VAN VOORPAGINA) Professor Oort wijst erop. dat de nieuwe sprong in de ruimte ons tot bijzonder interssante dele van het heelal kan voeren, waar men kan hopen de kromming van de ruimte te kunnen meten. Bovendien zal deze straling van de verste bronnen er zo lang over gedaan hebben om ons te beriken, dat zij ons kan inlichten over het verre verleden van het heel al. Een der redenen, waarom de. vee! langere tijd van voorbereiding en uitvoering vergende kruisvorm der telescoop is opgegeven ten gunste van de sneller te realiseren rjjvorm is de zeer snelle ontwikkeling der wetenschap. Professor Oort denkt hierbij o.m. aan de door onze re dacteur wetenschap Piet Heil uit voerig in onze krant meegedeelde nog volkomen onverklaarde proces sen. die zich in de radiobronnen af spelen. In deze bronen treden nl. ex plosies op. de no gveie miljoee malen machtiger zijn dan die van de zgn. supernovae, waarbij gehele sterren exploderen. Professor Oort zegt ervan: ,,In de radiobronnen moeten ster-achtige objecten gevormd zijn, die vele mil joenen malen meer massa bevatten dan de zon: supersterren die blijk baar instabiel zijn en voor hun ex plosie de ongekende grote hoeveel heden energie verschaft hebben, die voor de radiobronnen worden uitge straald." De tien reflectoren van de nieuwe radio-telescoop zullen in een op een oost-west gerichte rij van '600 meter lengte worden opgesteld. De waarnemingen van het te onder zoeken hemelgedeelte beslaan de tijd lussen het ogenblik waarop het in het oosten opkomt en dat waarop het m het westen ondergaat. Verrijdbare spiegel Aan de ry spiegels wordt een ln oost-westrichting over een afstand van een paar honderd meter verrijd bare spiegel gevoegd, die in achter eenvolgende nachten op verschillen de plaatsen gezet wordt om zo de o^nll tussen ?e ln een rlJ geplaatste andere spiegels op te vullen. De ontwerpwerkzaamheden voor Vf »P°tstc radiotelêseoo,, t«r we reld zijn op de Leidse sterrenwacht verricht door n internationale groep

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1