Nieuwe directeur aan de Schiedamse Muziekschool Delftenaar Kees Bak volgt Jaap Hillen op IS en, maar de pont vaart toch Boete van 200 gulden voor slordig opbergen tuinbouwvergiften m lp* - ■Br -■■■ Bestolen in Spanje j Eén vakantie - twee I maal hard werken Uit, goed voor u Kettingbotsing op Strevelsweg Nederlaag voor Merwede-dames Hersenschudding na aanrijding Schiedamse meisjes winnen prijzen Hermes-DVS tegen V ARA-artiesten Burgerlijke Stand B akkersvakantie WISSELKOERSEN „LE PASSAGE" Eerste paal voor flat in Schiedam AGENDA Jongetje wil geen hulp van GG en GD k si is S j, Visafslag Het Vrije Volk HET VRIJE VOLK DONDERDAG 9 JULI 1964 PAGINA 4 Opleiding Jaap Hillen, de gaande man bij de Schiedamse Muziekschool. Dependance Nog een afscheid Even onofficieel als het vertrek van de heer Hillen zal ook het af scheid worden van mej. Caroline de Bruyn, die gedurende 25 jaar als pianolerares aan de Schiedamse Mu ziekschool was verbonden. Zy ver trekt in september om zich elders te vestigen. (Van een onzer verslaggevers) Tuinbouwvergiften zijn gevaarlijk, levensgevaarlijk zelfs en het is dan ook niet voor niets dat de overheid verordeningen in het leven heeft geroepen voor het bewaren van deze dodelijke stoffen. Voor de Delftse kantonrechter moest zich gistermorgen een Naaldwij kse tuinder verantwoor den voor het feit dat hij enkele f woninginrichting BROERSVEST 64-66 BRENG DAAROM EENS EEN BEZOEK AAN BAR-BODEGA PASSAGE - SCHIEDAM COUPE EN SCHOUDERS" HÖOGSTR174 SCHifcÖAM Zand Voetpad. (Van een onzer verslaggevers) de, Schiedamse Muziekschool is per 1 september a.s. benoemd r Kees Bak' dir'Sent-organist te Delft en sinds september 1958 leraar voor piano en theorie aan de school in Schie dam. Hij volgt de heer Jaap Hillen op, die per 1 september een functie aanvaardde als wetenschappelijk medewerker voor muziek aan de universiteit van Utrecht. De heer Hillen zal zich 'in zijn nieuwe functie vooral toeleggen op het stimuleren van praktisch musi ceren door zowel hoogleraren als stu denten en personeel van de univer siteit. De heer Hillen is voor Utrecht geen onbekende. Hij leidt er al sinds jaren het Utrechts Studentenkoor en een studentenorkest. Jaap Hillen, muziekleraar aan het gymnasium en organist te Breda en orkest als een koor en ensemble- groepen plus een ballet-afdeling. Het orkest begon met 70 leden en het telt nog altijd 70 leden. Sinds vorig jaar is er ook een jeugdstrijkersgroep met leden die in leeftijd variëren van 8, 9 tot 10 jaar. Een van de eer ste taken van de heer Bak zal be staan uit het vormen van een ouder commissie voor Schiedam én een dergelijke commissie voor Kethel, waar de school eveneens een depen dance heeft. Het is zijn voornemen om de tot dusver door zijn voorgan ger gevolgde gedragslijn te handha- van oftewel om te streven naar een groei van de school in zowel om vang als bekendheid. Dinsdagmiddag omstreeks tien voor vier is de 29-jaxige servicebediende W. C. Schaap uit Schiedam op het verkeersplein Oudenrijn bij Utrecht aangereden. Hij stopte met zijn auto voor het rode stoplicht. De achter hem rijdende personenauto, met de 52-jarige Belg Chr. K. W. B. Bunte uit Wikogne achter het stuur, be merkte dit te laat en botste tegen de auto van S. op. De 26-jarige mevrouw A, D.-L. uit Schiedam, die in de auto van de servicemonteur zat, liep hierbij een hersenschudding op en moest naar het AZU worden gebracht, Thea van der Klink en Inge Burg graaf, resp, leerlingen van de Mater- Dei-ulo en de Prinses Irene-ulo in Schiedam, hebben prijzen gewonnen in de Europese tekeningen- en op stellenwedstrijd 1964. Burgemeester Peek van Schiedam rijkt de prijzen vrijdag ln het stadhuis uit. Twee elftallen, bestaande uit vete ranen en jongeren van het Schiedam se Hermes DVS spelen vanavond een vriendschappelijke wedstrijd tegen elftallen beslaande uit VARA-arties- ten. Beide wedstrijden beginnen om 7 uur. Er wordt gevoetbald op het Hennes- en op het Ursusterrein. Na de wedstrijden volgt een gezellig samenzijn. De vriendschap tussen Hermes DVS en de VARA is ontstaaan door een radio-programma, VARA's beker- competitie, waaraan het eerste elf tal van de Schiedamse voetbalvereni ging vorig jaar heeft meegedaan. Geboren: Stephanas z v S J C Nieberg en L M V Bevers; Albert z v G van Engelenburg en L Mus; Jaco bus H z v M J Krythe en N C Wub- beling: Robert M z v A J v d Marei en I Schenau. j Overleden; H Klem, wed v J de' Later, 77 jaar. Zijn opleiding kreeg de nu 31-jarige heer Bak aan de kerkmuziekschool in Utrecht en aan het Rotterdams conservatorium. Als componist heeft hy een viertal missen, een 30 octet ten. kamermuziek en grotere koor werken (met blazers) plus 3 piano sonates op zyn naam. In Delft is hy koordirigent, begon zyn werk als di recteur van de Schiedamse Muziek school in 1960. De school telde bij zyn komst rond 450 leerlingen. Het was de bedoeling om vooral het volksmuziekonderwys uit te breiden. Dat is gelukt. Na een jaar was het aantal leerlingen ongeveer verdub beld en op het ogenblik zün er 1.150 leerlingen, van wie er rond 500 in de sector van het volksmuziekonderwys zitten. De schoot kwam tot bloei en slechts een gebrek aan accommoda tie („Dit gebouw betekent gewoon een wantoestand," aldus Jaap hil len) belemmerde tot dusver een ver dergaande uitbreiding. De nieuwe directeur, die volledig in dienst van de school komt, krygt vermoedeiyk al in oktober mede de beschikking over een dependance in het gebouw Singel 155, waarin men over zes lokalen zal kunnen beschik ken. Hy krygt de leiding over een school, die op het ogenblik 34 leerkrachten telt en die zowel beschikt over een naast koordirigent ook organist van de Sacramentskerk, welke functies hij zal blijven vervullen. Op zyn „werkprogramma" voor Schiedam staat ook het streven naar een uitbreiding van de zoge naamde „Museumconcerten", die ge geven worden in samenwerking met Kees Bak, per 1 september di recteur als opvolger van Jaap Hillen. if de vereniging „Vrienden van het Museum" en de Schiedamse Ge meenschap. De heer Bak werd be noemd uit dertig kandidaten. (Van een onzer verslaggevers) De regeling voor de bezorging van brood tydens de vakanties van de bakkerübedryven, waarvan wy gis teren melding maakten, geldt be. halve voor Rotterdam ook voor Schiedam, Vlaardingen, Delft, Hoog- vliet/Spykenisse, Capelle a. d. IJs- sel, Kraltngseveer en IJsselmonde. 8 juli -10,101 3,62ft 73,864 —73,914 7,262 7,271 83,84 —83,89 70,254 —70,304 91,07 —91,12 Engels pond 10,101 Amertk. dollar 3,8lf| Franse frank Belgische frank Zwiserse frank... Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon 52,374 52,424 Noorse kroon 50,584 —50,634 Canada 3,34ft— 3,34^ Italiaanse lire 57,924 —57,974 Oost. schilling14,012 —14.022 Escudo's 12,594 —12,61 Advertentie I.M, Advertentie IN. Burgemeester Peek heeft gister middag de eerste paal geslagen voor de „Vita"-flat, die zal komen te staan aan de Burgemeester van Haaren- l&an in Schiedam. De flat zal plaats bieden aan 72 gezinnen. Per étage komen er een zestal woningen gedeeltelijk drie kamerwoningen, gedeelteiyk vierka- merwoningen zodat het gebouw uit 12 verdiepingen zal bestaan. Op elke verdieping bevindt zich aan de achterzyde een gaanderij met voor elke woning een balkon. Aan de oostzijde komt het hoofdtrappenhuis. Alle woningen zyn aangesloten op een centrale verwarming en op cen trale warmwatervoorziening. In de kelder is voor elke woning een berg ruimte voorzien. Architect Is de heer Joh. Visser uit Alphen a. d. Ryn. De flat wordt gebouwd door SSN bouwmaatschap pij Smits en Noordzy Schiedam N.V. in opdracht van de „Vlta" Levens- verzekering-Maatschappy te Zürich. Kantoor voor Nederland te 's-Gra- venhage. Het is het eerste complex van deze omvang, dat de „Vlta" hier in Nederland bouwt. Het gebouw zal circa 40 m hoog worden, een lengte hebben van ruim 52 meter, en circa 13,5 m diep zyn. Het wordt om. uitgevoerd ln wit ver glaasde steen en maagaansteen. Ver wacht wordt, dat de woningen medio 1966 beschikbaar zullen komen. (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse mevr. A. J. Rijsdyk-Roos, Schoonderiostraat 67a, J zit in zak en as. Binnen zes weken moet ze aan het Nederlandse ccm- B sulaat in Spanje ƒ400,terugbetaald hebben. Ze leende het geld in a Barcelona, nadat de tent, waarmee haar man, de 44-jarige vracht- wagenchauffeur A. Rijsdijk, zij zelf en hun veertienjarige zoon Eddy, op een camping in Sitges stonden, door onverlaten werd leeggeroofd. „We hadden geen rooie cent meer over," vertelde mevrouw Rysdyk. Haar verhaal is van droefheid doortrokken. Begrijpe lijk, want het was voor de eerste keer dat de Rotterdamse vracht wagenchauffeur en ziin gezin zich een dergeiyke vakantie konden veroorloven. Ze hadden er alles voor overge had. Meer dan een jaar lang werkte zijn vrouw als werkster om de centen by elkaar te krygen. Er werd een tweedehands autootje ge kocht en een nog nieuwe tent. Zaterdag 20 juni was het einde lijk zover en na een rit van drie dagen kwam de familie Rijsdyk aan op de camping in Sitges, by Barcelona, en al dadeiyk de eerste nacht gebeurde het. Bioscope-a: PASSAGE; Jerry als de preutse pro fessor, 14 jaar, 1, 2 en 8.15 uur. MONOFOLE: Babette op het oor logspad, 18 jaar, 2 en 8 uur. „Ik werd om half vijf 's mor gens plotseling wakker vertelde mevrouw Rijsdijk en ineens zag ik een paar enorme lichtstrepen; zulke japen in onze tent. Ik miste onmiddellijk onze tassen, een ge wone tas en een cassettetas. Alles zat erin: drie portemonnees met samen ƒ506, Mevrouw Rijsdijk wilde er on- middeliyk werk van maken, maar dat was volgens haar het begin van alle mogelijke ellende, zelfs ondanks het feit, dat de Groning se dokter, die ook op de camping stond, goed Spaans sprak. Da be heerder van de camping en zijn vrouw toonden totaal geen inte resse en de politie was na een stuk of vijf vruchteloze pogingen pas bereid het geval aan te horen. ..Maar ze waren geen moment be reid ook maar even by onze tent te kyken." herinnert mevrouw Rijsdük zich, met woede in haar stem. Ze kreeg een papiertje, waarmee ze dan maar naar de Nederlandse consul in Barcelona moest gaan. Drie dagen lang hakkepufte de auto van Arte Rijsdijk twee keer ner dag de steile bergweg naar Barcelona op. Het eerste voorschot bedroeg 30 1maar pas nadat eindelijk contact was opgenomen met de ambassade in Madrid, kwam er nog eens ƒ400 by. De consul zou er volgens mevr. Riisdlik aanvankelijk weinig voor gevoeld hebben. Hy had zoiets ge zegd van: „Spanje Is geen vakan tieland voor een arbeider, ook niet voor een rflke arbeider." ..Hoe dan ook zegt mevrouw Rysdyk het staat wel vast, dat we bijna geen medewerking heb ben gehad en dat de politie niet van plan is er iets aan te doen. Ze hebben op die camping, die nota bene bewaakt werd, al drie keer eerder gestolen en volgens de Nederlanders die daar waren, ls "r nooit iets aan gedaan." Bij de familie Rysdyk komt er nog bij, dat er geen verzekering was afgesloten. Er zit voor mevr. Rijsdijk niets anders op dan nog maals te werken voor diezelfde vakantie parathionvergiften niet zodanig had opgeborgen dat zij niet in handen van onbevoegden hadden kunnen vallen ën mede daardoor het gevaar van vergiftiging niet had voorkomen. De bussen met de dodelijke «stof fen stonden op planken in een kast die pas 's avonds op slot ging. Kin deren konden er weliswaar niet by, maar ieder ander had de vergiften zo kunnen pakken en dat is in stryd met de wet, de vergiften moeten ach ter slot en grendel. De kantonrechter, mr. A. de Jong. begreep niet hoe het mogeiyk was dat ondanks alle voorlichting die de tuinders hebben gekregen een derge lijke overtreding was begaan. De tuin der wist niet veel tot zijn verweer aan te voeren, 't was allemaal wel zo. De officier vond het een zaak om niet gemakkeiyk over heen te gaan, de gifstoffen zün ontwikkeld uit de zenuwgassen uit de laatste Wereld oorlog en houden enorme gevaren ln, voor de tuinder zelf en voor anderen, er mag niet lichtvaardig mee wor den omgesprongen. Hij eiste twee maal honderd gul den boete, voor belde nalatigheden. De kantonrechter vonniste conform. Hy voegde er nog aan toe dat in dit geval geen kinderen ln de buurt wa ren geweest, maar ln de zaak tegen een andere tuinder die niet versche nen was, was dit wel het geval. Ge lukkig was ook hier geen ongeluk ge beurd. (Van een onzer verslaggevers) Op de Strevelsweg heeft zich van morgen een kettingbotsing voorge daan, toen een onbekend gebleven man plotseling de rijbaan overstak, tegenover de Lijn zandstraat. Een auto remde hevig, een tweede botste er van achteren tegenop en schoof bovendien opzij, zodat hi.i ook nog een auto uit tegenovergestelde richting ramde. Deze derde auto werd op zün beurt van achteren ge raakt door een vierde wagen. Er deden zich geen persoonHjke onge lukken voor. (Van een onzer verslaggevers) De 13-jarige L. v. d. Velde uit de Raephorststraat is woensdagavond in Rotterdam aangereden door 'n links- afslaande personenauto. Het onge luk gebeurde op de splitsing Berg weg-Bloklandstraat. De jongen klaag de over hoofdpyn, maar hij weiger de zich door de geneeskundige dienst te laten behandelen, zyn huisdokter constateerde evenwel een hersen schudding. ï'Mx* ''"rI'. v (Van een onzer verslaggevers) rje hadden daar in Puttershoek '-1 toch vreemd zitten kijken als na die fatale Hemelvaartsdag het veer niet meer had kunnen va ren. Wat nu. slechts een paar mi nuten varen is, had dan een grote omweg via de Barendrechtse brug of via het Dordtse veer bij 's-Gra- vendeel geworden. Ze hebben geluk, gehad, want zo ver is het niet gekomen. De pont ging voorlopig buiten dienst, maar de veerman zorgde voor een vervanger. Wel geen waardige, want de kleine motorvlet kan niet in de schaduw staan bij motor boot Prins Hendrik, maar het is er toch een. En dat surrogaat ne men de Puttershoekers graag voorlopig voor lief. ■■■■•■■■■■■■■■■■■■■■■a (Van onze sportredactie) Dinsdagavond speelde bet eerste dameszevental van Merwede tegen VZC uit Vlaardingen. De thuiswed strijd werd door de Dordtse dames gewonnen, maar de uitwedstrijd le verde een grote nederlaag op. De Merwedianen werden met 40 ver slagen. In de eerste speelperiode werd er door de Dordtse dames goed gecom bineerd, maar voor het Vlaardingse doel strandden alle ballen. Vooral lat en palen kregen het tijdens deze speelhelft zwaar te verduren. De aanvallen van de dames van VZC waren meer succesvol. Voor de rust scoorden zij twee doelpunten. De tweede speeltijd leverde een zelfde verlies voor de Merwedianen op. Weer plaatsten de Vlaardingse dames twee ballen achter de Dordt se keepster Tony Goovers, die on danks deze vier doelpunten een uit stekende wedstrijd speelde. Het tweede heren- en dameszeven tal speelden eveneens dinsdagavond. De uitslagen waren zeer verrassend. Het tweede herenteam wist met 0—1 te winnen van RZC uit Rotter dam en de dames van het tweede team werden met 11—I ingemaakt. De doelpunten van het tweede heren team werden gemaakt door: Bas Holleman, Henk Ekkes, Cor Groes- beek, Cor van Hees en Theo van de Linden. ROTTERDAM, 8 juli Aan de visafslag alhier werden van IJmuiden en elders 190 kisten verse zeevis aan gevoerd. De prijzen waren: tarbot klein 1,30 1,80; griet 1.201,30 per kg: schol midd. 4551, klein 4550; schelvis midö. 43—46, klein 3537: kabeljauw gr. 78—80, midd. 3840, klein 18—20; zeehanen klein 3846; wijting 20— 29; verse haring 3337 (alles per kist). Kantoor, Redactie, Inspectie en Advertentie-afdeling: Passage 20, Schiedam tel. 010-6.87.98. Klachten over bezorging (toi 19.30 uur): Siaak 34, Rotterdam, UIT3LUITEND tel. 0X0-11.10.31 11.1032. Abonnementsprijs: 78 cent per week of 10,15 per kwartaal. Storting op girono. 28333 ten name van N.V. De Arbeiderspers, Slaak 34, Rotterdam, is mogeiytc. Advertentie XM STEEKT ER BOVENUIT. Het r:beu. ie op Hemelvaarts dag. De Prins Hendrik zou aan zijn zoveelste overtocht over de Oude Maas beginnen, maar de motor weigerde elke dienst. Met geen mogelijkheid was de ma chine op gang te krijgen. Twee jaar lang had hij hel zonder mankeren gedaan, maar nu geen teken van leven. De baas van het Puttershoekse veerbedrijf, Arie Verheul, kon het euvel niet verhelpen en de pont moest uit de vaart voorden geno men. De kleine oude motorvlet moest de dienst overnemen. „We varen zeven dagen per week van des ochtends zes tot des avonds tien uur", vertelt Arie Verheul. Er is geen officiële dienstregeling in de Tiandel ver krijgbaar, maar -elke Puttershoe- ker weet, dat de boot elk kwar tier naar de overkant gaat. Aan Puttershoekse kant ligt ie aanlegsteiger, juist bezijden de haven, die op het moment wordt gedempt. De boot ligt er in de schaduw van de grote zand trechters, die nodig zijn om zand, aangevoerd per schip over te la den in de vrachtauto's. ,£>at zand", zegt Arie, „zal zeker een van de oorzaken van het weige ren van de motor zijn geweest Groote Lindt is het eindpunt van de reis. Een lange loopplank met een paar palen, waarvan er ondanks de wisseling van de ge tijden altijd wel enkele boven wa ter uitsteken, vormt daar de aan- legplaats. Vlak bij die aanlegplaats aan de Zicijndrechise kant staat een oud schuurtje, het wachtlokaal bij slecht weer en daarnaast een hoge mast met aan de top een geel- zioart gestreepte plank, waarmee de wachtenden de veerman aan de overkant kenbaar kunnen ma ken, dat ze overgezet willen wor den. 's Avonds als het donker en de plank niet meer te gebruiken is, kan men met een kleine lan taarn hetzelfde duidelijk maken- W/'eer of geen weer de veerman Arie of zijn zoon Kees, met Dagelijks staan ze zo op hem te wachten. Klaar om met fiets en al ingeladen te. worden op het veer PuttershoekGroote Lindt, dat altijd in een minimum van tijd over het brede water van de Oude Maas de wachtenden komt halen. wie hij het tweemansbedrijfje voert, komt. In strenge winters, als het ijs de Oude Maas bedekt en er niet gevaren kan worden, zorgen zij er ook voor, dat over da ijsvlakte een planken voetpad wordt uitgezet, waarover men vei lig de overkant kan bereiken. Het als op hun veer mogen ze dan ook tol heffen. „Het is geen winstgevend be drijf", vertelt Arie, „alleen van het veer kun je er niet komen. De brug is tegenwoordig mijn grootste concurrent. Wie Vroeger nog geen fiets had, heeft nu een auto en die gaat over de brug." Arie kan dat bekijken. Sinds 1943 onderhoudt hij de geregelde veer dienst en daarvoor voer hij er al twee jaar als knecht op. Vele fietsers en bromfietsers maken er toch nog gebruik van, ■want het bespaart hun een om weg van zo'n twintig kilometer. Daarom varen ze ook nu met de kleine motorvlet, al moeten ze dan op de spitsuren wat langer wachten. De kleine vlet kan im mers maar tien fietsen of brom mers per keer meenemen, tegen de Prins Hendrik zo'n 35. Het einde van de dienst met de surrogaat-pont is echter in zicht. In de Prins Hendrik wordt van middag een nieuwe motor gezet en meteen daarna zal hij dan weer de Oude Maas opstormen, op weg naar wachtenden aan de overkant, die zich graag een poosje beholpen hebben. Aan het roer veerbaas Arie Verheul nu nog achter het motor tje van de vlet, waar de water spatten hem tegemoet komen, maar binnen enkele dagen weer aan het stuur van de echte Put tershoekse pont.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 2