Uit bouwvak en textiel in totaal 600.000 Hulp van collega's Samen met België een semafoonnet Het gaat textielindustrie redelijk goed ondanks sombere berichten DIT DE Til H01NIER Steeds meer doden door longkanker Plateelfabriek contra de vakbonden Mijnen willen huizenschade wel vergoeden Met f5.- in de hand komt men door het ganse land! Jongetje verdronken HET VRIJE VOLK - ZATERDAG II JULI 1964 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Zaterdag 18 juli breekt over Nederland de grote vakantiegolf los dat zeggen vicrhon d e r d d'u iz"66s ^an dan tegelijkertijd met verlof. Voor het bouwvak wil het ontrent de heKL werknemers met de hunnen, voor textiel en confectie betreft (Van een onzer verslaggevers) j In het afgelopen jaar zijn in j ons lana 3390 mannen en 275 j vrouwen gestorven aan long kanker. Dat was meer dan in 1962, toen al een recordjaar ge noemd, met respectievelijk 3142 en 245 overledenen. Het inhaleren van sigarettenrook is de voornaamste oorzaak van longkanker. Eilanden Duitsers later RechtbankZeeaquariurn geen vermakelijkheid (Van onze sociaal-economische redactie) De textielfabriek Meijerink te Winterswijk 700 werkne mers - en de textielfabriek Kastofa te Tilburg 300 werkne mers gaan liquideren en de wolienstoffenfabriek De Roolj en Van Dijk te Tilburg heeft haar spinnerij gesloten en 25 personeelsleden ontslagen. EEG-effeet Mogelijkheden Kaartenhuis Wachtgeld Zonder pensioen Vakantierechten Het personeel van Meyerink, dat wordt aangenomen, zal zijn vakan tierechten en alle andere c.a.o.-rech ten ook bij de nieuwe werkgevers die aangesloten zijn bij de Cotrifex kunnen laten gelden. Ook de dienst jaren die zy bjj Meyerink en Co. hadden. Het is slechts een derde van het personeel dat hiervan kan profiteren. Volgende week zaterdag breekt vakantiegolf los Advertentie l.M. Ideaal voor de vakantie. Het B-daa^s algemeen abonnement kost in de tweede klasse f 40.-. Voor slechts i 5.- per dag kunt U geheel Nederland per trein bereizen. Het abonnement is direct verkrijgbaar bij alle sta tions en erkende reisbureaus. (Pas foto meebrengen.) NW.NEDERLANDSE SPOORWEGEN' Dit is de mening van dr. L. Mein- stna, directeur van de stichting Lan delijke organisatie voor de kanker bestrijding. Volgens dr. Mcinsma blijkt uit deze cijfers duidelijk de noodzaak dat de rookgewoonten ver anderen. Hij noemde de cijfers verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek bijzonder ver ontrustend. Inhaleren heeft, volgens dr. Mein- sma. ook nog een ander kwalijk ge volg: ziekten der hartvaten. Het aan tal sterfgevallen aan deze ziekten neemt nog steeds toe: 15.853 in 1963 tegen 14.893 in 1962. Actie tegen het roken moet wor den voortgezet, meent dr. Meinsma. Er zijn rokers die na korte of lange re onderbreking in hun oude ge woonte vervallen. Door de ook daarvoor weer toe gezegde steun van het Koningin Wil- helminafonds en met medewerking van 2000 huisartsen, kan in septem ber een onderzoek beginnen naar het aantal kankerpatiënten in de huis artsenpraktijk. MIJDRECHT (ANP> De driejarige Frans Lagerweij uit Mijdrecht is vrij dagmiddag in een sloot achter de ouderlijke woning verdronken. Universiteit van Amsterdam: Kand. rechten: mej. J. M. Lansïnk. mej. J. C. Blok, mej. A. M. A. Ovink, mej A. E. M. Lauwers, mej. C. E. Baas, mej. T. M. O. de Greeve. mej. I. P. Vonk, L. Kosteringa, F. O. W Vogelaar. A. van Herk, F. M. Noor- duyn Amsterdam): J. J. S. Klerken (Koeien); J. L. F. Engelhard tHaar- lem); J. Prins (Amersfoort). Dat betekent dat een kleine ze*, honderdduizend werknemers tegeiijk de bedrijven verlaten, dat een groot deel van hen met de familieleden het huis uitgaat en de weg of de spoorweg zai bevolken. Het betekent ook de grote run op de logies- geiegenheden in Nederland en daar buiten in een tijd, dat anderen ook niet thuis biijven. Is er in Nederland plaats ;enoeg om hen allen op te vangen? Zoals het er nu uitziet wel. Bij de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer in Den Haag is men er zeer zeker niet pessimistisch over. Maar wel klinkt het- advies: bezint eer gij begint. Informeer eerst ter dege hoe de zaken staan op het kampeerterrein, in het bungalowpark, m de pensions en de hotels. Want fVun onze soc.-econ, redactie) De ongeveer 500 werknemers van de Wintersvvijkse textielfabriek De Ba tavier hebben spontaan besloten twee uur over te werken ten bate van hun ontslagen collega's bij Meijerink en Co. Op deze manier verwacht men ongeveer 2000 bijeen te brengen. Bij liet dixtrictsbestuur van de NW-Tex- tielbedrijfsbond De Eendracht steit men dit gebaar uiteraard op prijs, maar men vraagt zich af, om het maken van een gebaar niet eerder op de weg zou liggen van de werkge versorganisaties in de textielindustrie. (Van onze soc.-economische redactie) Dr algemene en christelijke be drijfsgroepencentrales handhaven on verkort hun bezwaren tegen het be leid. gevoerd bij de Koninklijke Pla teelfabriek Zuid-Holland te Gouda. Dit hebben zij meegedeeld naar aan leiding van een communiqué, dat de direeiic van deze plateelbakkerij gis teravond heeft uitgegeven. De XKV- bond St. Wiilibrordus konden zij gisteravond niet bereiken, zodat zij niet mede namens deze bond konden spreken. De directie van de plateelbakkerij verklaart in het 'communiqué onder meer het volgende: Onjuist is," dat werknemers geen loon zouden hebben ontvangen over dagen, waarop wel is gewerkt. Inte gendeel. de lonen zijn betaald tot en met de week waarin op dinsdag het werk werd stopgezet. Het aan de werknemers toebeho rende Sociaal Fonds werd door de directie ongevraagd onmiddellijk na de ontslagaanzegging ten volle aan de 7 bestuursleden overgedragen, die daarvoor hebben gekwiteerd. De premie voor de reeds tientallen jaren bestaande pensioenvoorziening werd volledig betaaid tot en met 1963, terwijl de werknemersbijdrage in de pensioenpremie over 1964 toe aan de ontslagdatum door de verzekering maatschappij is ontvangen, evenals een even grote bijdrage van dt werk gever. De rechten van de werknemers zijn derhalve mede op die twee bij dragen gebaseerd. Van het niet voor uit betalen van de premie over het gehele jaar 1964, was de Verzeke ringskamer op de hoogte. Het advies van de vakbondsbe stuurders om niet meer bij de n.v. te gaan werken, moet als een onver standig advies worden beschouwd. De verhouding tussen werknemers en directie wordt ook thans nog ge kenmerkt door wederzijdse sympa thie. na jarenlang intensief en open hartig samenwerken. de vraag za! groot zijn en kan altijd hier en daar het aanbod overtreffen. Schakel de Kampeerinformatie- dienst van de ANWB in of informeer bij een plaatselijke VVV. Op het ogenblik, een week voor het uitbreken van de verloven, is er vrij wel in het gehele land nog plaats. Wat de Friese waddeneilanden Vlie land, Terschelling en Ameland be treft, voor zomerhuisjes zal het daar moeilijk zijn. want zij zijn al voor 95 percent besproken van 18 juli tot eind augustus toe. In de hotels is de ruimte beperkt, maar op de kampeer terreinen is nog heel wat mogelijk heid. Voor Texel geldt hetzelfde. Ook aan de rest van de Nederland se kust is de situatie nog lang niet slecht. In het binnenland geiden Drente en Noord-Brabant nog altijd als de grote reservoirs. Ook Gelderland heeft traditioneel een enorme accommoda tie en wat Limburg betreft, merkt men bij de ANVV op: die provincie is haast niet vol te krijgen. Een voor de Nederlanders gelukkige omstandigheid is ditmaal, dat de schoolvakanties in het Duitse Noord- rijn-Westfalen dit jaar pas beginnen op 29 juli. De grote stroom uit het Roergebied komt dus pas later ais de Nederland se vakanties voor een goed deel ai- weer zijn afgelopen en dat betekent dan een spreiding die men nationaal in dit land nog niet beeft kunnen bereiken. "Ik zei nog, je bent hier niet voor je tol!' •..«-sW...,. X Als een mierennest ligt In het Haringvliet bij Hellevoetsluïs de enorme bouwput, waarin de grote Delta-spuislui- zen worden gebouwd. Men is druk bezig met de montage van de stalen schuiven aan weerszijden van de betonnen siuizenry, waarmee men in de toekomst bij stormweer de Noordzeegolven moet temmen. (Luchtfoto ANP) DEN HAAG (ANP) Tussen de Bel gische en de Nederlandse PTT is in principe overeenstemming bereikt over een gemeenschappelijk sema foonnet. Dit net omvat een draad loos gecodeerd oproepingssysteem via het gewone telefoonnet en een automatisch daarop aansluitend ra- i diozendemet. Het is le verwachten, dat nog in de loop van dit jaar een overeenkomst zal worden getekend. De Nederlandse dienst zal in de loop van september beginnen, enige tijd later zal <le semafoondienst in Beigië worden geopend. Te zijner tijd zal dus over het gehele grond gebied van België en Nederland het gebruik van de semafoon zonder be perkingen mogelijk zijn. De totale capaciteit van het gezamenlijke net bedraagt dan 100.000 aansluitingen. Het abonnement voor de Nederland se aangeslotenen zal 42 per maand bedragen. De belangstelling voor deze nieu we dienst is in Nederland zo groot, dat reeds voor het begin ervan een wachtlijst moest worden aangelegd. Wil men een semafoonabonnee bereiken, dan wordt een telefoon nummer gedraaid. Daarna kiest men een uit zes zelf overeengeko men codes. Zenders zorgen via de centrale besturing voor een ge- luidsoproep aan de gevraagde persoon en geven in combinaties van genummerde lampjes de ge wenste code op. De opgeroepene kan zich dan zonodig voor verde re informatie met de oproeper in verbinding stellen via de normale telefoondienst. De semafoon is een draagbaar toestel, dat met glycontacten op au tobatterij en -antenne kan worden aangesloten ms«r ook met eigen batterijen en antenne dienst kan doen. Het apparaat weegt 4500 gr. HEERLEN (ANP) In de ernstigste gevallen van mijnschade aan de pas- gereedgekomen hulzen in de wijk Giesenveld van Heerlen zal op korte termijn een regeling worden getrof fen, die vermoedelijk zai bestaan in een tegemoetkoming in de huurprijs. Dit werd vrijdagavond meegedeeld door de heren Palmen en Eurlings van 'Ons Limburg' en de heer Rei nserts van de woningbouwvereniging 'Keerlerbaan' De maatregelen worden genomen in samenwerking met de Oranje Nassau- mijnen, die de schade habben veroor zaakt. De grootte van de tegemoet koming zal afhankelijk zijn van de ernst van de mijnschade, die het be treffende huis heeft opgelopen. Het betreft hier een 200 huizen, waarvan een gedeelte nog in aanbouw is, die door de gangen van de Oranje Nassaumijnen eronder, verzakkingen en scheuren vertonen. Winterswijk verbluft door sluiting fabriek (Van eert onzer verslaggevers) Dat dit in Nederland In 1S64 moge lijk is. Dat is vrywel algemeen de verzuchting van de ruim 390 mensen, die gedupeerd zijn door het voor hen totaal onverwachte ophef fen van de textielfabriek N. Meyerink en Co te Winterswijk. Dat het moge lijk is. dat een bedrijf voor miljoe nen in het kryt staat by de Rotter damse Bank en by het Shell Pen sioenfonds, zonder dat het personeel er iets van af heeft geweten. Dat de stoker Tb. B. te Lindert woensdag zelf de ketel liet doven, omdat hy als ondernemingsraadslid wist, dat er niets meer betaald zou worden. Geld was er niet. Toch liet de direc tie op dat moment nog doorwerken. Toen kwam de lawine van onheils tijdingen los: geen vakantiegeld, geen Drie sombere berichten uit de textielindustrie binnen een week. Betekent het, dat de moeilijkheden van enkele jaren geleden zün weergekeerd en dat vele bedrijven in zorgen verkeren? Nee. Het gaat de textielindustrie momenteel redelijk goed. De export is verleden jaar met 7 pet. gestegen, de aflevering van weefsel op de bin nenlandse markt is dat jaar met 5 pet toegenomen, en de orderporte feuilles zijn goed gevuld. Wei zijn de loonkosten flink gestegen, maar daar staat tegenover t'at de voortgaande mechanisatie de f retor arbeidskosten minder belangrijk maakt. De meeste bedrijven hebben geen reden tot klagen, n:aar het is wel duidelijk dat de textiel geen tak van nijverheid is om gauw en gemakke lijk rijk te worden. Er zijn levensgrote problemen voor de textielnijverheid en de onderne mer die er geen raad mee weet zai daar de consequenties op gevoelige wijze van oudervinden. Daar is in de eerste plaats het EEG-effect. De Nederlandse textiel industrie ziet de laatste jaren lang zaam maar zeker haar aandeel in de binnenlandse markt kleiner worden. Zij verliest hier terrein aan de part ners in de Europese gemeenschap. Vooraï de Belgische textielindustrie weet haar aandeel in de Nederlandse markt uit te breiden. Daar staat dan weer tegenover dat de Nederlandse textielindustrie haar afzet weet te vergroten in de andere Euroinarktlanden. De Euromarkt ;s voor de textiel een feit: de bedrijven specialiseren zich en vinden in de hele markt een eigen klantenkring. Men kan van een zekere stabilisatie spreken. Maakt de industrie zich hierover geen zorgen, anders is het met het vraagstuk van de snelgroeiende tex tielnijverheid in de ontwikkelingslan den. De ontwikkeling van deze nieuwe industrieën draagt een geforceerd karakter, meent de Nederlandse tex tielindustrie. Zonder zware steun van de overheid zouden deze bedrijven in het geheel niet in staat zijn om te concurreren met de Europese indus trie, maar nu vormen die goedkope importen een verstoring van onze markt. Eert derde vraagstuk: de automati sering. De textielindustrie geeft mil joenen uit aan nieuwe machines ten behoeve van nieuwe technieken voor nieuwe produkten en ten behoeve van arbeidsbesparingen. De factor arbeid is duur in de textielindustrie en zeer schaars bovendien. Er is een zeer grote vraag naar gespecialiseerde ar beidskrachten en de meeste bedrij ven verwachten dat die vraag in de komende jaren nog groter zal wor den. Het zijn maar een paar van de vraagstukken waarvoor de onderne mer in de textielindustrie wordt ge plaatst. Er zou nog wel een handje vol te noemen zijn. bij voorbeeld op het terrein van de nieuwe weefsels, de nieuwe produkten en de nieuwe prod uktiemeth oden. Het is begrijpelijk dat de grote bedrijven betere mogelijkheden heb ben in de strijd dan de kleintjes, omdat ze beschikken over de moge lijkheden tot research, tot marktver kenning en tot rationalisering. Bo vendien beschikken ze over meer kapitaal om slechte perioden te overbruggen. Vandaar dan ook de reeks fusies in de textielindustrie In de afgelopen jaren. Er zijn echter in deze sector nog heel wat kleinere en middelgrote be drijven overgebleven. Stapelen zich daar nu de moeilijk heden op? Niet noodzakelijk, zeggen de deskundigen. Ook kleine bedrij ven, die zich hebben gespecialiseerd op een klein aantal artikelen, maken een goede kans. Maar dat de kwade kansen er ook zijn, dat laten de twee surséances en de sluiting van een weverij in één week zien. li er al geen reden voor somber heid over de textielindustrie in het algemeen, voor de zwakke broeders is die er bepaald wel. vergoeding voor gespaarde snipper dagen. Het ergste noggeen pensioen voor de twaalf oudsten uit het be drijf. Meyerink en Co is een van de oud ste en grootste textielbedrijven van Winterswijk. Een gesloten familie- n.v. Tot verleden jaar was de heer Meyerink de alleenheerser in het be drijf, een grillig man. Iemand die zelf besliste, die naar buiten de schijn hoog hield dat alles naar wens ging. Hij ging er prat op, dat hij het hoofd boven water wist te houden, bij alle fusiebewegingen die de textielwereld opnieuw ver kavelden. Toen de 'Lange Meyerink' hij was 2.16 m lang vorig jaar over leed, moet het zijn naaste mede werkers pas duidelijk zijn geworden wat er mis was. Zij probeerden te redden wat er te redden viel. In april nog stak de Rotterdamse Bank zeven ton in het bedrijf. De gebouwen waren toen al verpand aan het Shell Pensioen Fonds. Vorige weck stopte de bank met betalen. Een kaartenhuis stortte in eikaar. Er zat voor tonnen aan mate riaal op de machines, toen de ketels doofden. Er ligt voor ongeveer een mi!,joen onafgewerkt materiaal in de magazijnen. Ér üggen stapels weefsel, sommige sinds I960. Nog niet zo lang geleden was er een contract gesloten met het Duitse Hoecitst-concern, dat trevira zou le veren, waardoor het corduroy van Meyerink van ongeëvenaarde kwali teit zou zijn. En de kwaliteit was goed. Er werd veel publiciteit aan gegeven. Maar ook de pakken trevira liggen nog In de magazijnen, veel daarvan onuitgepakt en onafgewerkt. Kort na de Eerste Wereldoorlog, op zijn negentiende jaar, was J W. Berends bij Meyerink en Co in dienst gekomen. 'Ik heb er altijd plezierig gewerkt. 45 jaar lang. En nu ben ik 64 Ik ben vanmiddag gaan sollicite ren bij Ankersmit in Deventer. Ik kan er misschien in de expeditie komen.' vertelde de heer Berends. De heer Berends hoorde bij wijze van spreken tot de inventaris van Meyerink en Co. Hij was er opge klommen tot revisiemonteur. Geen machine in het bedrijf was hem vreemd. Hij is twee jaar in Zeeland geweest, om te helpen bij de bouw van de nieuwe fabriek. Ook in Dinx- perlo had hij geholpen. Nu. na 45 jaar. heeft hij een koud ontslagbrief je gekregen, als alle anderen. Hij doet opgewekt. Maar zijn vrouw (6?) zegt: 'We hebben er nachten niet van geslapen.' Het wachtgeld tachtig percent van zijn loon als re visiemonteur is hoger dan het loon dat hij in Deventer in de expeditie kan gaan verdienen. Straks is er alleen de AOW na 45 jaar trouw aan een fabriek, een fabriek die een deel van zijn leven was geworden. Die fat-riek heeft ook zijn geld ver speeld. De heer Berends en zijn vrouw gaan toch met vakantie, ook al is er geen vakantiegeld. 'Wij hadden ai besproken in Gulpen en je kunt die mensen toch niet met de strop laten zitten,' zegt hij. Anderen hebben hun vakantiereserveringen geannuleerd en een u el van het gestorte geld terug gekregen. 'Misschien moeten we er toch toe overgaan, net als in de bouw, va kantiebonnen uit te geven.' zegt de Winterswijkse Eendracht-secretaris J. Stemacliuk, 'want het kan meer ge beuren dal. 'oij een failliet bedrijf het vakantiegeld er Oij inschiet.' Twaalf ouderen zitten zonder pen sioen. Zij waren te oud om ingekocht te worden toen het bedrijf in 1960 een pensioenregeling invoerde. 'Dat komt wel terecht,' had de directie gezegd, 'we geven straks zelf wel een uitkering." Maar er is niets meer uit te keren. Het gewestelijk arbeidsbureau wordt overstroomd met aanvra gen uit het heïe land om perso neel. De plaatselijke kranten heb ben pagina's personeeladverten- ties. in de cafés worden inder haast wervingsbureaus ingericht, zelfs door bedrijven van over de Duitse grens. Maar slechts zeiden is er passend werk voor gespecialiseerde* textiel- vakiieden van Meyerink en Co, Zij zullen vaak ongeschoold opnieuw moeten beginnen. Voor de ouderen is er niet veel kans meer op om scholing. De beambten oven de loongrens krijgen geen werkloos heidsuitkering, In vele gevallen zal de gemeente hier by moeten sprin gen. De andere plaatselijke textielbe drijven, verenigd in de Cotrifex, hebben het arbeidsbureau een lijst van vacatures overhandigd67 man nelijke arbeidsplaatsen zijn vrij en zestig meisjes kunnen geplaatst wor den. De anderen, zo ziet het ernaar uit, zullen het zonder vakantieuitkering rn vele scholen wordt de laatste ■middag voor de vakantie met de toerkzaa.mh.eden een weinig de hand gelicht. Dan. worden de inktpotjes schoongemaakt, er heerst een aangename wanorde en ten slotte leest de meester een uurtje voor. Er bestaat geen on- dericijsinspectemr die deze in breukop de lesrooster zou kun nen en willen keren. En neem nu eens de Tweede Kamer van de S taten-Gev.eraal. In plaats van gezellig een beetje kalm aati te doen, stelt zij zich tot taak een agenda van 21 pun ten ctf te werken. Onverdroten neemt zij de rekening van ont vangst en uitgaaf der 41 pet le ning 1963 ten laste van de Staat der Nederlanden, uitgegeven krachtens de Leningwei 1963 t Sib. 124) zonder hoojdelijke stemming voor kennisgeving aan. Men moet aannemen dat de le den de zaak toch even hebben nagerekend. En zo toas er nog veel meer. Ik noem slechts het wetsontwerp 7683 omtrent de naturalisatie van Asfazadour, Herman Missak en 24 anderen en dan nog 288 anderen die zonder tegensputte ren in ons toch reeds zo dichtbe volkte land als onderdanen, finaar ook als belastingbeta lers!) zijn toegelaten. Maar het is waar, ook in de Kamer heeft de meester 'n uur tje voorgelezen. Meester Bot, de oppermeester van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Het moet de hovenier als oud-onder wijzer van het hart, dat de mees ter der meesters bij een enigs zins ruimere arbeidsmarkt niet veel kans zou maken op een on derwijzersbetrekking. Z'n leer toon mist het opgewekte dat mert bij het onderwijs van zo grote be tekenis acht. Als de minister zich achter een dik pak vellen papier heeft gezet en deze begint voor te lezen, moet men wel aan een ongeneeslijke slapeloosheid lij den om, niet nu en dan een vel letje of iaat te missen. In dit opzicht kan hij van zijn partijgenoot, de Kamervoor zitter Van Thiel, nog teel wat le ren. Die mompelt de eerste vijf minuten van elke vergadering, als hij niet verstaan wenst le worden, zomaar toat voor zich heen, maar desgewenst heeft hij het aangename en snijdige stem geluid. waardoor de Brabanders zich zo gunstig onderscheiden van vele landgenoten. Mr. Van. Thiel heeft ons bij het ingaan van de vakantie een wijze spreuk meegegeven van de vakantie een wijze spreuk mee gegeven van de Griekse wijsgeer Herakleitos, die rond 2500 jaar geleden in Efese in het tegen woordige Klein-Azië leefde. Deze Herakleitos moet eens in het Grieks hebben gezegd: Hei is beter met kinderen te spelen dan dan aan politiek te doen.' De voorzitter zei, dai hij zo vlak voor het reces geneigd was voor korte tijd met Herakleitos mee te gaan. Voor korte tijd d..: maar. Niettemin vinden wij deze aanbeveling in de mond var de Kameri'Oorzitter getuigen van grote belangeloosheid. Zoals men zich wel eens af vraagt loaarom, sommige wijsjes het tot tophit brengen, zo kan men zich ook afvragen hoe liet komt dat sommige wijsheden 2500 jaar blijven hangen. Ik hel over tot de mening dat Heraklei tos, hoe wijs ook, wel eens sprak over dingen waar hij niets van wist. Speelde die man wel eens met kinderen?, zo heb ik mij af gevraagd. Zo ja, dan behoorde hij te zoeten dat het uitermate ver moeiend en niet zelden zeer te leurstellend is. Men houdt het nooit erg lang uit. Maar het is waar dat men de politiek niet in vol-continudienst moet be oefenen. Tie hovenier kan zijn tuin nog niet geheel in de steek laten. In de raad der ouden is in de komende weken nog wel een bloempje te plukken en wellicht wat onkruid te wieden. De sena toren zullen namelijk 'nog enige tijd doorwerken om datgene 'te voltooien waarmee de Tweede Kamer is begonnen. De lichte "bezigheden van het plukken en wieden leveren ech ter niet voldoende slof om u aangenaam bezig te houden. Daarom neem ik nu dan ook voor enkele maanden a/schetd van u. In de herfstmaand keer ik weer terug. Iedereen die een tuin heeft, weet dat het weerzien na de va kantie een droeve zaak is. De dahlia's staan er verwaaid bij. 't gras is te lang en velerlei onge wenste gezcassen hebben de kans gekregen zich te ontmikeklen. Kortom, er zijn hopen werks te doen. Als ik nu al denk aan de mil joenennota. de belastingvoorstel len. de AOW en tien begrotin gen in openbare commissieverga deringen, om van de REM en de Bijlmermeer nog maar te zwij gen, dan klopt mi; het hart zo bang. Ik ga toch eerst maar wat met de kinderen spelen En als het mij in de late'herfst te mach hg wordt, laat ik nieuwe kinderen komen om mee te spelen. Hera kleitos had misschien zijns on danks gelijk. moeten doen. Ook de snipperdagen die zy gespaard hebben om aan de twee weken vakantie toe te komen zijn ze kwijt. De verplichte textiel- sluiting in Twente en de Achterhoek begint 24 juli, over twee weken. Deae week, zo is vrydag door de vakbonden vernomen, zal toch nog worden uitbetaald. De vakbonden hadden hierop aangedrongen. Door B. en W. van Winterswijk was bij de Rotterdamse Bank ook per brief aangedrongen om de normale regels van ontslag in acht te nem-n. In Winterswijk is de klap zo kort voor de vakantie wel heel hard aan gekomen. Hadden deze paar ton va kantiegeld nu veel uitgemaakt op een strop van miljoenen? zo wordt er gevraagd.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1