en van ,mr. Stikstof' zijn (waarschijnli k al geteld °r f/%49 éransssr ;s- aMLV^sr Staking bij Aviolanda 's Nachts rijden is onverantwoord Familieleden van mi itairen mogen bij er kamperen Croquettenvlees bleek bedorven Dood rijdt mee Vakan tie weer! sperman wilde steken met mes Geen wachtgeld voor Hof dorp Prinses Beatrix in Noorwegen HET VRIJE VOLK DINSDAG 14 JULI 1964 an onze speciale verslaggever Cees Roozemond) DINSDAGMIDDAG, a.,1». tan Je ClydeDe bron in de Duitse Bocht borrelt voort, maar iet gaat er nu toch naar uitzien, dat de dagen van „Mr. Stikstof" geteld zijn. a, J onverWt'c te tegenslag, gistermiddag, is in de loop van de morgen besloten, voor e tempen van e bron ook een al in reserve gehouden coaster in te schakelen. ANWB-oproepdienst Mummelend Kerkelijke beroepen Ned. Herv. Kerk beroepen te Apel doorn, wijkgemeente II (vacature J. de Vries)W. M, Kalmijn te Rot- terdam-Charlois; te Leiden: (bij zondere werkzaamheden, arbeid on der vrijzinnig hervormden): M. J. Wagenvoorde te Zwolle; te Nieuw- Buinen: B. Albada te Emmeloord; te Zwolle: wijkgemeente VI Assen dorp; W. J. H. Hubeek, predikant voor bijzondere werkzaamheden, ar beid onder vrijzinnig hervormden te Leiden; te Schelhiinen (toez.): J. D. van Roest., kandidaat te Besoyen: te Haamstede (toez.): T. Stehouwer te Woudsend. Oude en Nieuwe Wete ring: J. Lsïleman te Maasdam, Aan genomen naar Zeerijp en Westerem- den H. van Doom te Overdinkel. Bedankt voor Blokzijl J. v, d. Hoek te Ommeren (Betuwe), bedankt voor Ouderkerk, aan de IJssel: J. v. Slie- dregt te Baam. Aangenomen mar Gent (Prot. Evang. Kerk in België) H. W, de Knijff te Hem en Venhui zen. Jeugdig: elegant en slank» dat is liet geheim van WEX Kleuter van vier rijdt met step in water en verdrinkt houdt Uw gewicht in evenwicht TJ kunt 'n Amerikaan roken U kunt ook *n Virginia roken Maar u kunt ook de onvergelijkbare Golden Fiction melange kiezen Voor rokers met een eigen stijl Deel skelet onder vloer gevonden (Van een onzer verslaggevers) Nederlandse militairen die in Seedorf (Neder-Saksen) zijn gelegerd, hebben in hun vrije tijd in het nabijgelegen Bremer- vörde een kampeerterrein aangelegd. Daar kunnen hun familie leden gratis kamperen. De accommodatie toiletten, water leiding, schuilgelegenheid, enz. is dezer dagen gereed geko men dank zij de Dienst Welzijnszorg, die het werk heeft geor ganiseerd. De Duitsers hebben het terrein een stuk grasland op een helling in een beboste omgeving beschikbaar gesteld en de plaatselijke middenstand zorgde voor een deel van het mate riaal. Met Pinksteren hadden reeds, als voorproefje, zestig ge zinnen van Nederlandse militairen hun tent opgezet op het terrein, waar ook afzonderlijke parkeergelegenheid voor Vafamil Huur en verhuur De stichting huurt in Nederland bungalows en caravans en verhuurt ze aan gezinnen van militairen en van burgerpersoneel. Voorts organi seert zij in samenwerking met reis bureaus voordelige autobusreizen naar het buitenland en reserveert met korting vakantiewoningen, ap partementen. bungalows, chalets, ho telkamers met pension e.d. Kardinaal jubileert Spoorwegemplovê door trein gedood Rustschema Hart coureurs PAGINA 3 VERVOLG VAN VOORPAGINA TWEEDE SERIE q VAKANTIERUST WEL VROEG... ïiminmniiiitHiifininiiiiftnnHiiftiiinmmiHunfHmiaimiiiKiiuiiiitiiHMtiriRnHiiimmninHniiiHuiiHfitiftiiiiiinnmiinnfffntHKinHiHiuiiLiE (Van onze weerkundige medewerker) DE ZOMER HEEFT HET PLEIT GEWONNEN. Ook morgen blijft hij in het land en geeft hij veel zon, bij middagtemperaturen van 25 tot 28 graden. De kans op onweer Is betrekkelijk klein. Oude man gestorven door verwaarlozing Die maandagmiddag keerde het getü in dubbel opzicht. Terwijl de mannen op de ponton en wij op de (Van een onzer verslaggeefsters) moord, c.q. pogin? („i «aTdtfi ia&cT** ^«Hng Utrecht zijn gewezen vrouw. Zjj kregen ruzie, die zo hrw- bjmS werd de vrouw De Utrechtse poijtie heeft s jn - gevat en in verw>vm-<-:., i, wanng gesteld. Wegens famine- omstandigheden wordt de voïjten- de personen, die in het buitenland verblijven, eer- zocht zicb te mel den bij de ANWB- oproepdienst tn Den Haag, telef 070-81438! üe op roepdienst Is da- gelijks ook op zondag, bereikbaar van 8 tot 22 nor Aanvragen voor bet doorgeven van een oproep moeten worden opgegeven op het bovenstaande telefoonnummer, ZWITSERLAND Hr. en mevr. J. F. Hueting uit Den Haag donkerrode Opei Rekord Se dan ML 56-27, op weg naar Neder land. Hr. A. C. Boots uit Alkmaar, Ci troen XD 19, wit blauw, JJ 94-12. in de omgeving van Lugano H. en H. C. Renneveld uit Amster dam. rode Citroen 2 cv, HD 42-02, op camping in omgeving Innerckir- chen. Fam. Putkamer uit. Rotterdam, grij ze Fiat 1500, JK 23-78, tn de omgeving van Brunig. ENGELAND Fam. Zandboer uit Rotterdam, Simca, AG 99-60, omgeving Darling ton. FRANKRIJK Dr. A G Oosterhuls uit Huizen, groene Citroen ID met zwart dak. MF 25-66, op camping in Dordogne. Mevr. v. d. Vlier uit Amsterdam, tomaatrode Taunus 12 M. JA 00-76. op weg van Frankrijk naar Neder land. OOSTENRIJK Hr. A. Trik uit Amstelveen, witte Peugeot 404, .JM 28-76, ergens in een hotel in Oostenrijk. DUITSLAND Hr. Jacob Somer uit Zaandam, 'bromfiets Kreidler, via Zuid-Limburg onderweg naar het Zwarte Woud. Echtpaar Bekman en Meester uit Holten, Volkswagen 1200, nummer on bekend, op camping omgeving Teck- lenburg in Westfalen Hr. en mevr. R. Rood—Gijzenij uit Zutfen, Uchtcrème Fiat 600, HM 21- 21, ergens in hótel in Zwarte Woud Z.-DUITSLAND-OOSTENRIJK Fam. E. Kraan uit Haastrecht, crème Opel Rekord. JG 96-89,Tn Zuid- Duitsland of Oostenrijk, misschien op camping in Dordogne. SPANJE Mej. T. Heynen uit Gronsvelö. met fam. Fransen uit Maastricht, licht blauw Ford Taunus, ZK 25-81, op camping omgeving Barcelona. SCANDINAVISCHE LANDEN Hr. K. Fortanier uit Haarlem, bei ge Volkswagen 1200, Duits kenteken 112 Z 3080. onderweg van Kopenha gen naar Oslo. Clyde in de droezem van de kraters kwamen te liggen, liep de operatie boven de put vast. De honderden tonnen speciale specie, waarmee de onderaardse lekken moeten worden verstikt, ble«k m dik geworden, dat de 3500 paardekrachten van de ge weldige pompauto's machteloos ston den. De spoeling moest worden ver dund, de Duitse specialisten op de Tak 7 zijn er Ijlings mee begonnen, maar het is een hels werk en van morgen hadden zij nog maar een stuk ol vyf van de twintig tanks afgewarkt. Daarom werd toen be sloten. het ressrveschip, dat ook honderden tonnen specie aan boord heeft, in te schakelen. Via de kostbare installatie op de bijzonder doeltreffend gebleken pon ton van Taksberging, zal nu de spoe ling uit. de coaster in het boorgat gaan. üoals de zaken nu staan, liet loop,, tegen de middag, zouden Red Adaïr en zijn helpers daar in de na middag mee beginnen. Gaat alles dan volgens plan, dan zou 'mr. stikstof' woensdag voor de dag aanbreekt, in derdaad ter ziele kunnen zijn. De bron gedraagt zich intussen in de brandende zon als een slaperige, mummelende oude heer. Hij pruttelt er lustig op los en tijj lijkt wat vriendelijker geworden. Misschien dat ook hier de schijn echter bedriegen kan, want toen gis teravond een van de Duitse putbe- dwingers, een ingenieur met vijftien jaar ervaring in deze riskante kar weien. aam bcsord van de Clyde kwam, keek hij kapitein Verschuur even heel doordringend aan. „Ik ben blij," zei hij, „dat ik u nog een hand kan geven. Man, toen u daar bij het manoeuvreren met de sleep door die borrelende kolken voer, stonden wij op de Mr. Louie gereed om u uit de lucht te plukken." Kapitein Verschuur is ook de man, die enige maanden geleden op de At lantische Oceaan wereldnieuws maak te door met de zeesleper de Elbe de later helaas gezonken Ambassador in vliegende storm weer vast te maken. Ja. hij had ook we) een beetje gas geroken, maar hij grinnikte en zei: „Dan had jé een donderse hoop werk gehad, met al die kleine stukjes". Zodat ij meteeen kunt begrijpen, waarom hij, zijn bemanning en de bergers van Tak langzamerhand op het tafereel raken uitgekeken. Zij weten bovendien, dat enkele tiental len mijlen verder htm collega's van het bergingsschip Bison bezig zijn een nieuw boorplatform in zee te plaatsen. En ben je dan niet aan elkaar en aan de vlag van je maat schappij verplicht, als het maar even kan, twee vliegen in één klap te slaan? 'Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen om half acht heeft een groep van ongeveer dertig draaiers- frezers bij Aviolanda in Papen- drecht het werk stilgelegd. De sta king houdt verband met een verla ging van hun tariefionen. Deze zijn achteruitgegaan door het aflopen van het Starfighterproject. De sta kers eisen een garantieloon. Bü het ter perse gaan van de krant duurde de staking nog steeds voort en vergaderden de mannen met de ondernemingsraad en de bedrijfs leiding. Advertentie I.M, Vriendinnen benijden haar om haar slanke figuur. Het lijkt wel of de jaren geen invloed op haar hebben. Maar zij kent het geheim van Wex. Wex, de sprankelende gezondheidsdrank, doet overtollig gewicht verdwijnen. Talloze vrouwen prijzen de dag dat zij het geheim van Wex ontdekten. Begin vandaag aan de Wex-kuur; tl zult er nooit spijt van hebben. Dat ruisend, bruisend gins Wex dadelijk na het opstaan - 'n blij begin a/s van een prille lentedag. 'Van een onzer verslaggevers) Maandagmiddag omstreeks vier uur is nabij het Tweede Kruisdiep te Nieuw-Weerdinge de 4-jarige Wiebe Kaspe! Hummel verdronken. Het jongetje reed met zijn step op het pad langs het kanaal. Hij is vermoe delijk te dicht aan de kant geraakt en zo in het water gereden. Het jon getje was zondag vier jaar geworden. (Van een onzer verslaggevers) 's Nacht rilden en duizend of meer kilometers zonder nachtrust afleggen is onverantwoord tegenover zichzelf en tegenover anderen. Voedingsluikers (druivesuiker bijvoorbeeld) hebben geen enkele waarde ais bestrijdingsmid del van vermoeidheid. Dit is de mening van de Velsense arts J. M. H. Rolink, die o.a. bekend is geworden door de wijze, waarop hij vooraanstaande sportlieden medisch begeleidde naar topprestaties. fl? De gemiddelde vakantieganger, die 's avonds ol 's morgens vroeg vertrekt, waagt zich, volgens deze arts. aan een excessieve inspanning, waarop hij nauwelijks is voorbereid. Het vertrek op een uitzonderlijk uur verstoort de normale cyclus van rust en arbeid. Werkt dit op zich zelf reeds ver moeidheid in de hand. het geruis van de carrosserie en het monotone geluid van. de banden op de weg zijn bij verschijnselen, die eveneens slaap verwekken. Advertentie IM. I®èfl BRUMMEN (ANP) Tijdens graaf werkzaamheden bij het verbouwen van een oude woning in de buurt schap Leuvenheim (gemeente Bram men) zijn onder een vloer resten van een menselijk geraamte gevonden. Kinderen hebben de beenderen mee naar school genomen en aan hun onderwijzer gegeven. De rijkspolitie zal een onderzoek instellen. nutn'.c is Op beperkte schaal worden aan de kamperende familieleden militai re faciliteiten verleend. Zo kunnen zij gebruik maken van de kantine en in de weekends kunnen de militai ren hun familieleden in de kazerne als gast uitnodigen, zoals dat ook in Nederland mogelijk is. Ook kun nen familieleden daar, mits tijdig opgegeven en op niet te omvang rijke schaal, mee eten. (Van een onzer verslaggeefsters) Ondanks het feit dat de Utrechtse officier van Justitie enkele weken geleden heeft aangekondigd dat er strenge straffen zullen worden ge- eist, blijven de knoeierijen met vlees doorgaan. Dezer dagen heeft men to een cafetaria op het Utrechtse Stations plein 12 kilo bedorven vices in be slaggenomen dat bestemd was voor verwerking In croquetten. In Scherpenzee! is een 50-jarige ambtenaar van de Keuringsdienst van Vee en Vlees te Seherpenzeel aangehouden omdat hij ervan woro-, verdacht bi) de keuring van vlees steekpenningen te hebben aangeno men. Maandag is hij voorgeleid voor de substituut-officier in Utrecht. Er wordt onderzocht of er via hem nog meer onregelmatigheden zijn ge beurd. De man. die bij de boeren yee keurde, heeft verschillend!: malen gestorven vee totaal afgekeurd, wat betekent dat het vlees voor geen en kele consumptie geschikt Is. noch voor mensen nóch door dieren- Dit totaal afgekeurde vlees werd door de veekoopman Van der W. ui! Seherpenzeel opgehaald en verkocht voor dierenvoedsel Van het geld dal hij daarvoor kreeg ontving de keu ringsambtenaar een gedeelte De veekoopman is na verhoor op vrjje voeten gesteld; hij zal worden vervolgd. 'Er zullen nog meer mensen voor de rechtbank tomen, ik kan ?e nu al zeggen dat ik strenge straffen zal eisen.' heeft de Officier mr Pitio enige weken geleden voorspeld tlidens he:, eerste 'vleesproces'. Er wordt nu strenge controle uitgeoefend met als gevolg dat er steeds meer knoei erijen aan het licht komen. Ir. sep tember zal in Utrecht een monster- vleesproces' worden behandeld Koop 'n boek bij de ARBEIDEESPER8 Tot dusverre konden kamperende verwanten ook in La Court ine (Frankrijk) terecht. Vorige zomer maakten daar zo'n honderd gezinnen per week gebruik van die gelecen - heid. Volgend jaar zal La Courtine echter als' oefengelegenheid voor Ne derlandse militairen worden ver vangen door het Duitse Sennelager. Er zijn nog meer vakantiemoge lijkheden voor familieleden van mi litairen. Daar zorgt de Stichting Va famil Vakantiefaciliteiten Militai ren) voor. De stichting is vorig jaar opgericht op initiatief van de chef van de Generale Staf met als doel: het verlenen van vakantiefacilitei ten aan vrijwillig dienende militai ren dus niet aan dienstplichtigen aan burgerpersoneel van defen sie en aan gepensioneerden. Het idee daartoe was gerezen bij de so ciaal psycholoog op het hoofdkwar tier van de Generale Staf. kapitein drs. H. Woudstra (33), thans secretaris van de stichting. Tegen over zijn bureau hangt een bordje, waarop staat: 'Maak van uw huis een vredespaleis'. 'In België. Frankrijk, Italië. Griekenland en in de Verenigde Sta ten vindt deze vorm van sociale personeelszorg voor militairen eeds toepassing.' aldus de heer Woudstra 'Grote bedrjjven zoreen ook voor va kantiefaciliteiten. Waarom zouden wij het dan niet doen?' Daarbij is de moeilijkheid om te voorkomen, dat bet leger lees: de overheid invloed gaat uitoefenen op de manier, waarop militairen hun vakantie besteden. Dat zou zeer on gewenst ziin. Daarom is Vafamil een onafhankelijke stichting: "Wij willen ieder ZÜTI eigen vornnf.wnordeljjlïheir' laten.' aldus de heer Woudstra. •Wij maken geen winst en wer ken in onze vrije tijd voor üe stochting, die een belangengroep van 140.000 ledtm vertegenwoor digt en waarin verscheidene ver enigingen van militairen samen werken. Deze organisaties omvat ten 90.000 leden Daarnaast doen ook de verenigingen van gepen sioneerden met zo'n 30.000 leden mee. Bovendien zijn er nog een kleine 20.000 individuele leden." 'Er zijn,' aldus kapitein Woudstra, 'militaire objecten, die niet voor al gemene, maar wel voor beperkte re creatie kunnen worden opengesteld Vafamil probeert deze objecten bü voorbeeld forten voor de zo mermaanden te huren als kampeer terrein of als logiesaccommodatie. Zo zijn we bezig een terrein van bet fort te Huisduinen bij Den Hel der te pachten. Voorts staan Nu- mansdorp enErmeio (voor een jeued- kamp) op het programma. Het be treft hier.' aldus de heer Woudstra •militaire terreinen, die toch niet voor algemene recreatie kunnen wor den opengesteld. Neem het artillerie-schletterrein in Den Helder Dat wordt in augus tus niet gebruikt. Maar als het voor het publiek zou worden open gesteld, zouden we na de vakantie een nieuw schietterrein moeten aan leggen. Familieleden van militairen worden echter geacht te weten waar ze zich op militaire objecten aan anderen niet verlangen, vandaar, dat Devensie vaak wel met Vafamil ln zee durft te gaan.' De stichting probeert ook viswater in de buurt van forten bij Ab coude. onder Amsterdam en bij Bo degraven in pacht te krijgen. (Van een onzer verslaggevers) Kardinaal mgr. dr. B. ,J. Alfrink. aartsbisschop van Utrecht, wordt wordt vrijdag 17 juli gehuldigd -ve gen* zijn 121-jarig bisschopsjubi leum er, zijn 40-jarig priesterjubi leum. Vrijdagavond om half acht draagt de kardinaal in de grote zaal van Tivoii een heilige mis op, waarna receptk Jubileumgiften uit zijn aartsbis dom wü de kardinaal bestemmen voor het leken-missiewerk in de over zeese gebieden De priesters van het aartsbisdom willen hem in staat stel len een wereldreis te maken om collega's tn het bisschopsambt in al le werelddelen te bezoeken. 'Alleen ai Tn de particuliere sec tor hoeken we dit jaar 20.000 (vorig jaar 10.000) overnachtingen. Dat be treft de gezinshoofden; hun familie leden zijn daar niet hij inbegrepen.' Dat alles neemt overigens het be zwaar niet weg, dat, als Defensie a- zwaar niet wei" dat, als Defensie al leen voor de Stichting Vafamil mi litaire objecten ter beschikking stelt, daarmee een groep Nederlan ders wordt bevoordeeld, terwijl we er toch allemaal belasting voor be talen. 'Maar,* aldus kapitein Woudstra. 'anders heeft niemand er wat aan. Bovendien leggen familieleden van militairen, die op militaire objec ten kamperen, geen beslag op an dere recreatieruimte die toch al zo schaars is." i Van een onzer verslaggevers) Maandagmiddag om v(jf uur la te Tilburg de 45-jarige van de San- den, wegwerker bij de Ne<le-l3'"'se Spoorwegen te Tilburg, door een passerende posttrein gegrepen en dodelfik verongelukt. Waarschijnlijk ls het slachtoffer door de sterke luchtverplaatsing te gen de snel rijdende ein gezogen. Het slachtoffer laat vrouw er ne gen kinderen achter. Het is voor de tweede maal dat er een slachtoffer valt te betreuren bij de werkzaamheden aan het Til- burgse Hoogspoor-plan. (Van een onzer verslaggevers) Het ambtenarengerecht in Den Haag heeft maandag het beroep van de Haagse detectiveschrijver Pim Hofdorp (Klerdorff) die aanspra ken maakte op een wachtgeld-uitke ring van de Nederlandse emigratie- dienst, ongegrond verklaard. De auteur was in 1958 eervol als ambtenaar bij deze diénst ontslagen en schriftelijk werd hem toegezegd, dat hij in aanmerking kwam voor een wachtgelduitkering, wanneer, te gen de verwachtingen in, hij niet spoedig op een andere wijze een be hoorlijk Inkomen zou genteten. Een de laatste tijd wei verkondigde opvatting, dat voedingssuikers slaap verdrijvend werken, wordt door dok ter Rolink van de hand gewezen. Af gezien uog van het feit. dat in de sport deze suikers worden gebruikt ais compensatie voor extra-verbran ding en niet om vermoeidheid te verdrijven, kunnen deze suikers al leen resultaat hebben, wanneer zij in een schema passen voor een getrain de of in training zijnde sportman. 'Ikzelf wil mijn vakantie ook zo intensief mogelijk gebruiken.' zegt dokter Rolink, 'en daarom begrijp ik best, dat de mensen vrijdagavond direct na hun werk willen vertrekken. Er is echter maar één middel om de risico's van zo'n uitzonderlijk ver trekuur zo klein mogelijk te maken: rusten. Al slapen es» in die nacht na het vertrek maar vijf of zes uur, dan is al veel gewonnen.' Wat liet rustschema tijdens de rit zelf betreft: iemand, die het geheie jaar regelmatig rijdt, zal drie. mis schien vijf uur onafgebroken kunnen rijden. Dan is beslist een rust nood zakelijk. Een afstand van duizend of meer kilometer op een dag afleggen, is slechts voor een enkeling (een autocoureur, een ervaren, getrainde railyrijder) verantwoord. Voor hen. die slechts ln 4e week- ïindes of alleen maar in de vakantie periode grote afstanden afleggen gel den uiteraard nog andere normen. De vakantieganger in de huurauto bij voorbeeld, dn: ovor de rest van het jaar niet achter het stuur zit, moet, meent dokter Rolink, zijn vakantie reis ais een sensatie en een inspan ning beleven die overeenkomt met de ervaring van een ongetrainde atleet, die in een internationale topwedstrijd moet lopen. Het hart van een getrainde coureur maakt in een race 200 slagen per minuut. Het hart van een niet ai te ervaren autorijder op vakantiereis maakt er, volgens de Velsense arts. ook minstens 200. Daarom mag zo'n rijder, meent dokter Rolink, maximaal twee uur zonder onderbreking achter bet stuur zitten. Maar liever minder, voordat hij een rust neemt. Dagetappes, die de vierhonderd kilometer overschrij den, zijn voor deze rijders uiteraard uit den boze. Rest ons na deze infomatis van dokter Rolink slechts te vermelden dat ervaren autocoureurs en getrain de rallyrijders in Nederland op tien vingers zijn te teilen. U hoort er niet bij. Rust dus tijdig. Rust ook vol doende en maak uw dagetappe niet te lang. De eerste groep is 's nachts om een xiur of drie zo'n vierhonderd kilonic- ter verder; in Noord-Frankrijk of voorbij Keulen. De tweede groep komt daar tegen het krieken van de dag. Beide momenten zijn de- tijd stippen, waarop de vermoeidheid na weinig of geen nachtrust zich net meest doet voelen.' Vermoeiheid op niet bekende wegen met soms ande re verkeersregels en -borden, in. een sneller verkeer, in een auto met meer mensen en bagage erin dan normaa;. Dan worden de fouten gemaakt, dan komen de verkeerde of de te trage reacties, De tweede serie ongelukken ligt aan het eind van de eerste vakantie dag. Het zijn de mensen, die zo snel mogelij!! op de plaats van bestem ming willen zijn en vroeg vertrok ken. niet alleen om de drukte tc ont lopen, maar ook om in één dag dui zend kilometer te kunnen rijden. Komen zij goed door die eerste vpvarenzone dsn b£^ircist hun nieuw gevaar na 800. 900 kUometer. Opnieuw oververmoeidnetd. l0,T®n en trage reacties De strook O?51161?* rijk-Zwitserland-Zuid-Frankr.jfc li het. die veel door de hulpverlenings dienst van dg ANWB moet worden bezocht. Die strook is niet alleen vaak einde van een vakantie in de oersxe vakantiedag. Ook de tweede vakantie dag doet hier veel „derlanders ver ongelukken. Het is de groep, die het kalmer aandeed: m Duitsland of in Midden-Frankrijk een nactostop maakte. Op de eerste dag reden ze misschien in regen of mist, moesten drie-, vierhonderd kilometer lang tu ren. sloegen daarna hun tent op. lie pen noe even rond in de lustplaat-'- brakende volgende morgen weer vroeg op oiti op de tweede dag la ieder geval het eindpunt te halen, in feite zijn ze nog vermoeider dan toen ze een dag eerder hun vakantie be gonnen. Als zij de tol daarvoor beta len is her, meestal in diezelfde strook Oostenrijk Zwitserland Zuid- Frankrijk. Wie er goed doorkomt vindt de va kantierust tn zijn eindbestemming. Hij neemt die rust dan ook. doet de eerste dagen niet veel en zal meestal zonder brokken kleine en grotere uit stapjes maken. Dan kamt het einde van de va kantie. Er wordt besloten nog een dagje langer te blijven De tijd wordt wel ingehaald tijdens de reis naar huis. Of men had reeds bi] voorbaat besloten het verblijf in bet vakantie-oord zo lang mogelijk te rekken. Een keer weer op weg naar huis realiseert men zich. dat er hard aan getrokken moet worden om de volgen de dag weer op tijd en niet al te sla perig op het werk te zijn. Dat verklaart het tragische feit. dat de gordel, waarin terugkerende Necisr- landse vakantiegangers verongeluk, ken. zo dicht bij de Nederlandse grens ligt- Welaan: dit'overkomt a natuurlijk niet. U gaat wel vroeg weg na seen of weinig nachtrust, maar u stopt zo dra ii voelt, dat u te moe bent. rijdt die duizend kilometer wel aan een stuk. maar u bent gewend lange afstanden te rijden. U hebt vele hon derdduizenden kilometers ervaring ia binnen- en buitenland en weet alle» van het vreemde, snellere, drukkere verkeerspatroon. U staal waarschijnlijk ook volko men achter ons, nu wij die anderen met minder ervaring, met minder zelfbeheersing bij opkomende slaap, hier waarschuwen. Voor n ls dit niet geschreven. U vergist u: ook voor u ls dit ge schreven, Mejuffrouw Van Lennep van de Alarmcentrale van de ANWB zei ons gistermiddag: 'Dit soort va kantie-ongelukken is ook overkomen aan mensen, waarvoor 1k mijn hand in het vuur durf te steken, dat het voortreffelijke rijders zUn.' Vermoeidheid is de meest g. .ïiepige vijand. U herkent hem meestal pas wanneer u de boom al geraakt hebt of de middenberm al doorgeschoten bent. Als t: ten minste nog in staat bent Iets of iemand te herkennen. Twee bandieten met een tom- mygun en een pistool hebben maan dag een bank In Bologna overvallen en een 20 miljoen lire 120.000) buitgemaakt. Op verrassende wijze heeft zich bo ven Scandinavië een stevig hoge- drukgebied opgebouwd (vanmorgen 1027 nüllibaar), dat bij ons de zo mer terug tn het zadel heeft ge holpen. Het maximum heeft ertoe bijgedragen, dat de aanval van een met regen en wind op Ierland aan koersende stormdepreasie snel werd afgeslagen. De onstabiele lagen verwijderen zich nu ln de richting van IJsland. De regenzone kon niet verder doordringen dan tot West- Engeland en West-Schotland. Gelet op de stabiliteit van het Scan dinavische hogedrukgebied mag verwacht worden, dat het mooie vakantieweer blijft aanhouden. Weliswaar te er ln de namiddag kans op sten lokale onweersbui met name in het zuiden, maar over het geheel genomen blijven de on weerskansen voorlopig betrekkelijk soring. «(J DEN HAAG (ANP) In een rust huis in Ben Haag. waar hi) zondag na een brand ln zijn woning aan de Valllantlaan was opgenomen is gis teren overleden de 80-jarigf; Ha genaar E. F. L. van Lith-Harbomee. De alleenwonende man. die bü de brand, veroorzaakt door het ln zijn slaap omstoten van een oliekache). slechts licht was gewond, is overle den aan een longontsteking, ver moedelijk een gevolg van verwaar lozing; WOENSDAG: Fraai vakantieweer met overwegend zon. Zwakke tot matige wind uit oost- tot zuid. Ma ximumtemperatuur 22—25 graden Celsius. Pas op voor het afdrijven in zee op luchtbedden. Pas verder op voor teer op het strand, dat hier en daar verscholen ligt onder het zand. Remedie: een flesje met was benzine en enkele oude lappen meenemen. Speciaal aanbevolen badtijden woens dag: Hoek van Holland 18.10— 19.40 uur Scheveningen 18.15— 19.45 uur, Zandvoort 18.45—20.15 uur. HAKSTAB (AP) Prinses Beatrix Is gisteren voor een onofficieel be zoek aan het noorden van Noorwe gen in Harstad aan gekomen. Mor gen brengt zij een officieel bezoe* aan Oslo, De Prinses kwam in Harstad aan in haar privé Fokker Friendship in gezelschap van Karl Sanne, voorzit ter van de Noorse afdeling van de Europese Werkgroep waarvan de Prinses presidente is. Een afdeling van de Werkgroep bouwt deze zomer een clubhuis voor een sportvereni ging op het eilandje RoUoeya ten noorden van de Lofodden. Na haar bezoek aan dit eilandje vertrekt de Prinses naar Oslo.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1