Ook in Duitsland geen uniforme verkeersregels Actie Zwarte Zes slaat geweldig in *$98 'mi1 HAAI voor de kust SPA CITRON I Britse opschudding over orgelbouw in Zaandam Minister Toxopeus wil: Beverwijk-Heemskerk samenvoegen tot één Verkeersadviezen door de radio Waar rust u Verfrist verkwikt,, geeft nieuwe energie... m V-2 Weinig kritiek op W A-regeling kernenergie SPA* BRONWATER - ■dereétf' Lijkkist velt timmerman Gelukkig huwelijk? opruiming HET VRIJE VOLK DONDERDAG 16 JULI 1964 PAGINA 3 Advertentie I.M. (Van onze verkeersredacteur) Een reis door Duitsland leert de toerist hoe weinig unifor miteit er in het verenigde Europa nog bestaat op het ge bied van de verkeersregels, de aanwijzingen en de borden, het verdrag van Genève van 1949, de EEG en alle andere Integratie ten spijt. NIET RECHTS Op invoegsfrook; nief stopper», maar doorrijden NIET IN DE BERM TV-spot ingetrokken txm 2.75 tot 16.25 'Daar!' Militair krijgt meer DEN HAAG (ANP) De mi nister van Binnenlandse Za ken Toxopeus heeft de Tweede Kamer voorgesteld over te gaan tot samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk tot een nieuwe ge meente Beverwijk. Tevens acht hij grenswijziging tussen Vel- sen en Beverwijk nodig. i» l oeilijkheden Niet alleen hl) houdt van jasneva sigaren. Zij ook. Hij om ze te roken. Zij om ze te ruiken. Of hij nu de enorme Enorm rookt van 27 cent of de kloeke Parfait van 22 cent of de senoritas Vedette van 14 cent of de kleine Vivat van 6 cent-ze zijn het er gelukkig altijd over eens: de vier nieuwe jasneva sigaren zijn alle //ch£ en Jekker! JASNEVA SIGARENFABRIEKEN VALKENSWAARD VLEES BLIK HANDIG THUIS EN OVERAL Het boekje 'Een sprong •- het on gewisse?', dat het 'Verbond voor Vei lig Verkeer heeft uitgegeven, noemt een aanta! markante afwijkingen, waarvan wij als buren zeer goed moeten kennis nemen. Het belangrijkste verschil is dat snelverkeer geen voorrang heeft op langzaam verkeer dat van rechts komt. Evenmin als in Frankrijk mag men met de auto voorrang nemeu op een fletser of bromfietser die na dert van de rechterkan t. Voor de brommers zelf is voorts belangrijk, dat zij niet op fietspaden mogen. Hun maximum is 40 km per uur. Een verschil waarover veel Duit. sers in Nederland struikelen, is dat op Duitse verkeerspleinen het rond gaande verkeer voorrang heeft op de zijstraten. De pleinen zijn, precies ais bij ons, aangegeven door een blauw bord met rondgaande pjjien. Baj ons betekenen die pijlen beslist niet dat men voorrang heeft op het plein. In enkele grenssteden heeft men ten behoeve van Duitse gasten er een voorrangsplein van gemaakt door het aan te wijzen als voor- rangsweg. De Nederlander op een rotonde heelt dus in Duitsland wat meer rechten dan de Duitser in Neder land, De maximumsnelheid in de be bouwde kommen is voor ander ge motoriseerd verkeer dan bromfiet sen 50 km per uur. Het is een misverstand, dat men op de Autobahn rechts zou mogen inhalen. Er staan zware straffen op. Voor het overige geldt het bord Inhalen Verboden in Duitsland an ders dan bij ons, ook voor twee- wielers. -h „-VS (Van onze verkeersredacteur) Bij de rijkspolitie, afdeling Bijzondere Verkeersteken, Is thans ln studie en in voorbereiding een systeem om via de radio weggebruikers op ieder uur van de dag attent te maken op verkeersstremmingen, moeilijke situaties en dergelijke. Men bestudeert hoe de adviezen die men het publiek zal geven, kunnen worden gecoördineerd met een goede dienstuitoefening door de betrokken korpsen, die allerlei maatregelen voor omleggingen en verkeersregeling zul len moeten nemne. Men hoopt de dienst onder te brengen in een centrum Voor het hele land. Voorsorteren is in Duitsland ver plicht, ook voor fietsers en brom fietsers. Iemand die duidelijk bezig is voor te sorteren, mag rechts worden ingehaald. Het in Nederland afgeschafte bord met de doorgestreepte P wordt over de oostgrens nog gebruikt voor het wachtverbod. Om het moeilijk te maken is er bovendien ons bord Stopverbod, dat daar eveneens geldt als wachtverbod. Parkeren ts verder verboden op onoverzichtelijke of smalle wegge deelten, binnen tien meter van een kruising, btrrnen vijftien meter van een bus- of tramhalte en bij vlucht heuvels. Op de Autobahn mag alleen wor den geoarkeerd op de officiële par-, keerplaatsen, dus niet in de zijberm! Ook stoppen mag er niet. behalve in noodgevallen als de vluchtberm breder is dan twee meter. Voor de voetgangers kent Duits land nog de knipperbol. Op een zebra met knipperbol hebben voet gangers voorrang en verder moet men hun vrije passage laten bij af buigen naar rechts bij verkeers lichten of bij een verkeersagent. Zoals ook ieder weet die nooit In Duitsland is geweest, is de Duitse automobilist een meester in het op. jagen van zijn mede-automobilisten. Zware, snelle wagens banen zich lichtknipperend en toeterendeen weg over de inhaalbaan, dreigend aides weg te vagen wat ook een inhaal manoeuvre zou willen maken. 'Lichthuppe' is een typisch Duits woord voor het apparaat waarmee tie knipperlichtchantage wordt be dreven en de veeltonige signaal hoorn zal ook wel van Duitse vin ding zijn. Bovendien wijkt de Duitse automobilist die eenmaal de linker rijstrook heeft veroverd, daar niet Ze zijn zo verleidelijk en vaak zo aangenaam in prjjs, de wegcafés en de Raststatte langs de Autobahn. Ze zijn ook zo gemakkelijk, want u hoeft niet van uw route af. Ze liggen vaak ook zo keurig ingepast In uw reis schema. zo ongeveer na Iedere twee uur rijden. Zijn ze eigenlijk niet ge heel naar uw vakantie j-wensen juist daar neergezet? Als wij u een goede raad mogen geven: laat u niet verleiden. U bent in zo'n wegcafé, in zo'n Raststatte wel uit uw auto. maar dicht bij u raast nor; altijd dat verkeer. Om u heen zitten binnen en op de terras sen tientallen anderen die hetzelfde idee hadden als u en nu druk pra tend hun koffie genieten. Lichameijk krijgt u misschien even rust. maag geestelijk, ontsnapt u niet. En Juist dat Is nodig om weer fris aan een volgende etappe te kun nen beginnen. Wat maken tien, twintig kilome ters uit op een rit van en-kele hon derden? Rij die tien. twintig kilometers extra en ga even van de grote route af. Kks een klein stadje of dorpje en drink daar. ver van het geraas, in een rustig restaurant uw kopje kof fie. U zult merken dat u daarna weer de drukte aankunt. meer van af, zodat de tendens wel moet gaan naar steeds sterkere Lichthuppen en signaalhoorns. Een zaak van volkskarakter. Niettemin worden voor deze Auto- bahnpiraterij straffen uitgedeeld. Men late zich dus niet verleiden tot represailles. Een slotopmerking voor de Auto bahn; Duitsers plegen al heel ver voordat zij moeten inhaler naar de linkerrijstrook fe gaan. Wees daar op verdacht of kies een route die door een ander land leidt. Advertentie IJl Aldus vernemen wij van de Sectie Bijzondere Verkeersteken te 's-Gra- venhage. Kapitein A. C. "Vogel, hoofd van de sectie, heeft onder meer het plan alle invoegstroken op de wegen te doen fotograferen uit de lucht, opdat men ook ln deze materie een beter inzicht kan verkrijgen. De televisiespot, die enige tijd heeft gelopen om het publiek te at tenderen op goed in- en uitvoegen, is ingetrokken. Het filmpje zal wor den gewijzigd. Ons blad had namelijk ernstige kritiek geleverd op het advies, dat in de 'spot' werd gegeven, om te stoppen op een tnvoegstrook ais men de situatie niet kan overzien. Tot nu toe was juist geadviseerd in elk ge- Advertentie LM. i'VV'A'-W:A- - Zij. die al eerder tijdens zo'n speciale aanbieding meubelstof kochten, weten uit ondervin ding dat prijsverschillen rot bijna de helft van de waarae géén uitzondering zijn. Morgen houden wij weer zo'n speciale verkoop, een Opruimingsverkoop van tien tallen rollen meubelstof, van prachtige soorten épinglé en Zweedse stoffen, in moderne kleuren. In effen en gemêleerde dessins, 130 cm breed uit de courante series van 7 tot 10 gulden... om nu voor een ongekend lage prijs Uw meubels in het nieuw te steken... morgen per meter voor nog géén drie gulden. 130 cm Morgenvroeg om 9 uur be gint de verkoop van deze prachtige Epinglé en Zweedse meubelstof, in diverse kleuren, 130 cm breed, *98 per meter Nog 2 kleuren Vynil wand- bekleding, 100 cm breed, per meter 59 cent Géén tel. of schrift, best ral door te rijden en de snelheid te verhogen. De tegenstrijdige adviezen zaaiden verwarring en dit was des te erger omdat nu het rijden op de autoweg deel uitmaakt van het rij examen. Ministerie van Verkeer en Water staat, Rijkspolitie en Verbond voor Vielig Verkeer hebben onze bezwa ren erkend en ia de nieuw te ver vaardigen spot zal niet meer wor den geadviseerd tot stoppen, maar in elk geval tot doorrijden, zij het in menig geval langzaam. Ook wordt geadviseerd indien deze aanwezig is, een deel van de vlucht strook voor het invoegen te gebrui ken. uiteraard met de waarschuwing vooral des nachts of b'i rm'st. voor zichtig te zijn met daarop gepar keerde voertuigen. Het ministerie van zijn kant heeft toegezegd te zullen bevorderen, dat de invoegstroken zoveel mogelijk worden aangepast aan de adviezen. (Zoals wij reeds schreven zijn op het nieuwe gedeelte van Rijksweg 1 in het Gooi perfecte invoegstroken aan gelegd en ook op Rijksweg 12 bij Utrecht is men bezig met de verbe tering.) Over de actie Zwarte Zes van de rijkspolitie, die nu enige maanden loopt, is men zeer tevreden. De ac tie, waarbij gebruikers van speciale autowegen worden gewaarschuwd tegen de zes fouten, waaruit de meerderheid der ongelukken voort komt, slaat heel goed in. Mannen van de surveillancegroep SAS, (de Porsche's) bemerken dit da gelijks. Ook de ervaringen met Duit sers. die een vouwblad in eigen taal ontvangen, zijn gunstig. In Noord- rijn-Westfalen wordt nu een soort gelijk vouwblad uitgegeven. Ook de Belgische Rijkswacht heeft de fol ders aangevraagd. In middels wordt de propaganda nog uitgebreid. De militaire Inspectie Vervoerwe zen wil inhaken bij de actie om meer veiligheid te krijgen in het militaire- vervoer. In het' bijzonder het oprijden van kolonnes op autowegen is hier in het geding, omdat dit gevaren schept als de kolonne uit elkaar waaiert en dan in donker niet meer als zodanig is ie herkennen. CUIOG.N'F ri •fctocuiCASSf Het is moeilijk af te leiden uit deze wat wonderlijk gevormde knol, maar dit is een overblijfsel (het motorgedeelte) van een V-2, dat tevoorschijn kwam b|j graafwerkzaamheden ln het uitbrei dingsplan voor de Rotterdamse haven, ln Europ oort, recht tegenover Hoek van Holland. In flacons: 4711 Echte EAU DE cologne 1.65 tot 23.25 4711 IJS EAU DE COLOGNE •ln vaste vorm: 4711 us-stift, handig en praktisch op reis 1.95 (Van een onzer verslaggevers) Toen badmeester Aad Schelleris gistermorgen omstreeks zeven uur te Wijk aan Zee het strand betrad, bleef zijn oog als bij toverslag rusten op de branding want soms trekken mys terieuze zaken onze aandacht zonder dat we er weet van hebben. Daar was Iets, daar in de golven. Het had van alles kunnen zijn een stuk hout, een vogel, een vis. 'Eerst dacht ik. dat 't een meeuw was, maar het dier vloog niet op en dat is gek voor een meeuw nietwaar? Maar nu weet ik het zeker, het was 'm DE HAAI.' Het dier verdween in noordweste lijke richting, een kust vol consterna tie achterlatend Sindsdien heelt ledereen 'm gezien. Volgens de één is hij zes meter lang en volgens de an der twaalf, maar de verhalen hebben één ding gemeen: Het gruwelijks ka rakter van de snodaard, op jacht naar menselijke armen en benen. Als van al die sappige verhalen van mee levende ooggetuigen één percent waar zou zijn, dan zou de ganse Noordzee tjokvol haaien zitten tijgerhaaien. hamerhaaien, mensenhaaien en nog wat van dat spul. Het was allemaal begonnen met een telefoontje bij de Rijkspolitie in Heemskerk, hetwelk in het strandle ven een kuise bekendheid geniet om dat tweedelige badpakken voor da mes er taboe zijn 'Er zwemt een haai voor de kust.' zei een stem door de telefoon. Nog nooit zijn de wacht meesters Th. Bos en J. Wegter en as pirant politieman H. van Sambeek zó snel op het strand geweest. Daar liep badend Nederland te hoop: De haal Iedereen wéés. gebaérde en schreeuwde steeds hetzelfde woord' Daar!' 'Déar!' Iemand vroeg: 'Waar?' Het antwoord luidde: 'Daar!' En wa rempel, Hermandad zag 't nu ook." 'Ik zie 'm nóg.' zei Van Sambeek ons gisteren en zijn stem trilde: 'De haai ging heel op z'n gemak, richting Bakkum. Alle mensen achter 'm aan. Je kon alleen een stukje van z'n staart zien, een driehoekje. Het beest was zeker vijf meter lang.' Hoe nu, Van Sambeek? Je kon toch alleen maar z'n staart zien? 'Nu ja. voor mijn gevóél.' Anderen spraken van zijn rugvm. die ze hadden gezien, maar niemand, die het beest helemaal ln het vizier had gekregen. Zo sidderde de angst over het strand. Géén mens durfde de zee meer in. waar de haai zo'n vijftien meter van het strand een spoor van vrees en schrik had getrokken. Een spoor, dat nog eens dunnetjes werd nagebootst door Van Sambeek en de zijnen, die het publiek de gevaarlijke zee uitioodsten. Hulde aan de onverschrokkenen van de reddingsbrigade die met een vlet het onheilspellende ruime sop kozen om de haai te tracteren. En terwijl het gevaarlijke dier zich schuil hield sloeg de Rijkspolitie te Heems kerk alarm per telefoon naar Wijk en Zee en Bakkum. Dat zal dinsdag tegen zessen zijn geweest Agent Benthem in Wijk aan Zee nam de hoorn van de haak. Zijn Heemskerkse collega zei: 'Ik heb een haai in zee gezien.' Waarop Benthem lakoniek: 'Nou, dan moet je *m eruit halen.' Wist hij veel, dat gans Heems kerk toen in rep en roer was, vol schrik en beven? Het grapje viel niet in goede aarde. Daar was de werke lijkheid te ernstig voor. Er zat toen ook voor de politie Sn Wijk aan Zee en Bakkum niets an ders op dan de badgasten te waar schuwen: 'Wég wezen, want het is niet pluis ln de zee.' Mét de reddings brigade zijn postcommandant Theo Aibers en agent Benthem toen met een bootje door de branding gegaan dat is nu eenmaal het risico van het vak luide roepend: 'Mensen, achteruit.' want: 'We mochten toch geen risico nemen, nietwaar? Nu lachen ze er misschien om. maar als Iemand een hand of een arm wordt afgebeten, wie heeft "t dan gedaan? Niet de haai, maar de politie, me neer.' En zo begon de woensdag zwanger van onheil en met de kersverse her innering aan de dood die in de zee op de loer lag en met Aad. Schellevis. die 'm in alle vroegte op z'n staart trap te: 'Ze zien nu allemaal tijgerhaaien.' zei Theo Aibers. De werkelijkheid was echter, dat, ondanks de sterke verhalen, niemand anders gisteren de haai heelt gezien, zelfs de mannen van de reddingsbri gade niet. die toch de ganse lieve dag met een Dorus-Rjjkers-blik de einder afspeuren naar rampspoed. Néé. de haai liet gisteren verstek gaan en zo konden de plaatselijke middenstand en TVV opgelucht adem halen, want haaien stimuleren geen badbezoek en wat zou een nering doende badplaats zijn zonder het ver trouwde gerinkel der kassa's? zei wachtmeester Theo Aibers: 'Middenstand of niet. wij mogen géén j risico nemen. Voor ons gaat de vei- iigheid van de mensen boven alles. Die veiligheid mogen we niet ophan gen aan zakelijk gewin. Als de haai terugkomt, gaan ze er wéér uit. Want stel je voor, dat er een arm of een been wordt afgebeten De postcommandant huiverde zicht baar. Advertentie 1M. Den Haag (ANP) De vergoeding voor het thuis eten door dienstplich tige militairen, die met verlof zijn of wegens ziekle thuis verblijven, zal belangrijk worden verhoogd, zo heeft minister De Jong van defensie mee gedeeld op vragen van het Tweede Kamerlid "Wieldraai)er (p.v.d.a.). De vergoeding bedraagt sedert '54 1.15 per dag. Een beslissing over het bedrag van de verhoging zal, naar verwachting, binnenkort wor den genomen, aldus de minister. (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer zal in grote lijnen wei akkoord gaan met de door de regering voorstelde regeling van de wettelijke aansprakelijkheid op het gebied van de kernenergie. Dit biijkt uit het gisteravond ver schenen voorlopige verslag over het commissoriale onderzoek van het wetsontwerp.dat beoogt de wettelijke aansprakelijkheid bij een eventueel kernongeval aan zekere beperkingen te onderwerpen. De commissie wijst erop, dat een dergelijke beperking in ons rechtsbestel geen unicum is, omdat men deze ook we! kent bij verkeers-, scheepvaart- en lucht vaartongevallen. Zij wil evenwel graag nader mge- Ucht worden over het gedachte systeem voor de beperking van de aansprakelijkheid en over de moge lijke consequenties daarvan. Advertentie LM (Van een onzer verslaggevers) Een opdracht verstrekt aan een Zaanse orgelbouwer, de firma Flen- trop te Zaandam, heeft in de Engel se muziekwereld grote opschudding veroorzaakt. Ook parlementsleden houden zich met deze zaak bezig. De Zaanse firma, die in geheel Europa orgels heeft gebouwd, kreeg enige maanden geleden van het Lon- dense gemeentebestuur de opdracht voor het bouwen van een orgel in de kleine zaal in de Royal Festival Hall in Londen. De opdracht trok in Engeland vooral bij orgelbouwers sterk de aandacht. Er bestaan name lijk vele verschilpunten tussen de or gelbouwers in Engeland en die op het continent. Tot nu toe gaf men in Engeland algemeen de voorkeur aan het Engel se orgel. Vooral daarom zette de op dracht aan de firma Flentrop kwaad bloed. Engelse orgelbouwers, onder aanvoering van de voorzitter van AMSTERDAM (ANP) Voor de ingang van een lïjkkistenfabriek beeft gisteren de 41-jarige Amster damse timmerman H. J. Kas van 12 meter hoogte een doodskist op zijn hoofd gekregen. De man werd in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Het slachtoffer was bezig met het optakelen van de kist naar de derde verdieping van de fabriek. Toen deze de juiste hoogte had bereikt, meende de heer Kas dat zijn col lega haar zou aanpakken en liet h ij het touw los. Hierop kwam de kist naar beneden, op het hoofd van de timmerman. de Engelse orgelbouwersbond Henri Willis, protesteerden. Een conservatief lagerhuislid, d» heer Nabarro. viel hem hij. Hij noem de ie opdracht Weer eev typisch staaltje van Labourir.vloed in ie Londense gemeenteraad' en eiste dal de opdracht ongedaan zou worden gemaakt. Gemonteerd met Vrcdestein banden. De samen te voegen gemeenten heb ben thans 69.000 inwoners en zullen ln 1980 ongeveer 110 000 zielen omvat ten. In dat jaar zal Velsen ongeveer 65.000 inwoners hebben. De drie ge meenten hadden in 1880 samen 12.000 inwoners. Deze gemeentelijke herindeling wordt door de ontwikkeling van het IJmond-gebied noodzakelijk, zo zegt minister Toxopeus in zijn toelichting. Eigenlijk vormen de drie gemeenten, zij het met onderling sterke verschil len, één woon- en werkgebied. De be langen raken verstrengeld, de proble men vertonen een sterke samentuuic. Gestreefd wordt naar een duidelijk sprekende kern van stedelijk karak ter. zoais ook in de streekplannen Zuid-Kennemerland en IJ-mond Noord is vastgelegd. Volgens het streekplan Zuid-Ken nemerland zal vergroeiing van de IJmond-aeglomeratie met de Haar lemse agglomeratie moeten worden voorkomen. Daarom is uitbreiding van Velsen ten zuiden van het Noordzee kanaal ongewenst. Velsen zai op den duur slechts een deel van de eigen beroepsbevolking kunnen huisvesten. In het streekplan IJmond-noord Is de samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk reeds voorzien. De minister verwacht hiervan nog veie moeilijkheden omdat de oude kernen der tegenwoordige gemeenten reeds omgeven zijn door veel nieuw bouw. Deze is niet steeds in voldoende mate op komende ontwikkeling afge stemd. Voorts zijn lintbebouwing en tuindersgronden belangrijke vraag, stukken. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland gaven de voorkeur aan sa menvoeging van de drie gemeenten. Minister Toxopeus kan echter onvol doende dwingende noodzaak vinden om aan deze wens gevolg te geven Afzonderlijk bestuur van de gebiedei ten noorden en ten zuiden van he' kanaal staat een verdere ontwikkeling niet in de weg. De minister meent, dal Nieuw-Beverwijk en Velsen zich voor gezamenlijke belangen zeker zul len vmden. Advertentie LM

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1