Gevoel van Nieuwe Linie-paters Solidariteit met werk en orde tegelijk: bek lemmend eidhoens prenten zinneprikkelend strooibiljet huis aan huis )eldens wethouder bestrijdt collega s Walvisvaart Schip niet uit land Afkoeling na onweer Groninger wethouder: Geen pootuittrekkers ilibinitus Unguentum „Reorganisatieverlof voor 26 officieren en 179 onderofficieren Geringe omvang PTT-modelactie Tweetal roofde woonark leeg Jongen door auto overreden Opnieuw beroep tegen boringen in I jselmeer Meclica 1964 in Hilversum Verdwenen Rietje Af ink in Oostende Voorwaardelijk over, maar Wim was al geslaagd Felle brand in fabriek van kinderwagens Voorlopig geen herziening eindexamens opruiming Hedeïlaïlt j HET VRIJE VOLK DINSDAG 21 JULI 1964 PAGINA S an onze speciale verslaggever Joost van noon) zeSt atec loos Arts, gisteren samen met zijn collca N van -*b as priesters v.Tte bwl' Den Hees B°™ Z0dan^bf00' «P-Mta.1T gesteld van de Nieuwe Linie. voelden ons beklemd tussen twee vormen van solidarl- li' E*?"Ijds™et, de mensen en het werk bij De Nieuwe Linie. Anderzijds solidariteit me de jezuïeenorde, waarin bij beiden van harte graag: leefden.' Het was een persoonlijke beslissing om De Nieuwe Linie te kiezen boven de orde, 'Maar zulke beslissingen komen meer voor,' voegt hij er nuchter aan toe. Mens of object? Geen 'befehl (Van een onzer verslaggevers) Wethouder H. J. Kiehoom uit Delden, die in zijn overigens zo rustige Overijselse ivoonplaats al meer voor opschudding zorgde, heeft dezer dagen al zijn grieven tegen de bitrgemeester, jhr. mr. L. O. M. van Nispen tot Sevenaer en de andere leden van het ge meentebestuur op papier gezet en huis-ao.n-huis laten bezor- aen. Zaaiiclamse meisjes zijn weer terecht - na anonieme tip Ir. Van heemven: Aan het strand Ontwerp Kennedy- beeld goed gekeurd Gracieus, modieus en slank, dat is het geheim van WEX houdt Uw gewicht in evenwicht Geschil met Vlugtwedcle om grondprijs De natuurlijke schoonkeidscrème voor dag- èn voor nacht Onder boom spelend jongetje getroffen door blikseminslag Advertentie I.M. Wie zullen er vanaf morgen zo trots als een pauw rond lopen met hun nieuwe, elegante tas? Onze klanten. Want deze elegante tas, met de leuke, moderne tweedgar nering, een groot model visite tas, waar toch nog ruim plaats is voor een paar kleine pakjes, gaat U nu kopen vooreen prijs, die bespottelijk is. Maar dit is een Opruimings aanbieding uit onze tassen- afdeling en morgen koopt U deze modieuze tassen, in diverse dessins, die U dagelijks gaat gebruiken, voor nog géén twee gulden. Morgenvroeg om 9 uur be gint de verkoop van deze partij vlotte en toch elegante stads-tassen, in diverse kleur stellingen, voor (Jy 0 Géén tel. of schrift, hist. acniergrond van de beslissing is de vraag waar het volgens pater Arts steeds meer in de katholieke kerk om draait: wat is eigenlijk de kerk? Is de kerk niet in de eerste plaats het gehele volk - alle gelovigen met in hun midden de priesters, de bisschoppen, het kerkelijk gezag? In het geval van deze twee jezuïe ten. wie de journalistiek onmogelijk werd gemaakt, werd de vraag: wor den 'leken' als medemensen of als objecten behandeld? De zogenaamde leek zit onder aan ie ladder, of beter: ÜU bestaat eigenlijk niet in de kerk. Gehoorzaamheid er geweten zijn de kern van het probleem waarvoor de beide geestelijken hebben gestaan, voordat zij hun opzienbarend besluit namen. Zij hebben eens aan hun klooster oversten plechtig gehoorzaamheid gezworen. Deze gehoorzaamheid werd nu van hen gevraagd door hun taak bij een progressief katholiek week blad op te gever;. Een bevel van de pater-generaa! uit Rome, overge bracht door pater-provinciaal. over ste van de Nederlandse 'provincie' van de SJ. Een bevei zonder enige motivering. "Waar het volgen van de leiding niet meer samenvalt met het volgen. van net geweten, moet men net laat ste kiezen, want anders vervalt men tot "Befehl 1st Befehl",' aldus de heer Arts. De principiële achtergrond van het uittreden wordt bepaal:; door vragen als; menselijke verhoudingen of machtsuitoefening van bovenaf, die nen ol heersen, luisteren of decrete ren. Wii durft beweren dat God rechtstreeks via de man-in-het-ambt voorschriften aan de mensheid geeft? Toch Is dat de praktijk. Alle beraadslagingen, in de jezuïe tenorde. die ten slotte hebben geleid tot de overgang van orde naar bis schop. hebben zich op geestelijk hoog niveau afgespeeld, zo blijkt uit wat de heer Arts ons vertelde. Het was vuoi ucMtu een ,«r zware rijn 'maar ook een gróótst; tijd.' Heeft het veel moeite gekost een bisschop te vinden die hen als pries ters onder zijn gezag wiide nemen een priester niet-kïoosterling moet immers een bisschop hebben om te mogen werken, om niet In het lucht ledige te hangen? Over het begrip 'moeite' wil de heer Arts niet uitweiden. Wel zee* hj: 'Het besluit van mgr. Bekkers is moedig geweest. Hij heeft liet ge nomen op een ogenblik dat wij in het middelpunt stonden van soms heftige discussies.' (Van een onzer verslaggevers) - De Amsterdamse kantonrechter mr. A. W. Haan heeft maan dagmiddag beslist dat de behandeling van de zaak tegen de antirookmagiër Robert Jasper G., die terecht moest staan we gens het openlijk aanbieden van afbeeldingen 'geschikt om de zinnelijkheid van de jeugd te prikkelen', zal worden geschorst tot maandag 3 augustus. De kantonrechter wil nog enkele inmiddels overlegde stukken nader bestuderen. Op verzoek vers de of ficier van. Justitie mr. J. G. Bouma werd de zaak met gesloten deuren behandeld. De advocaat mr. H. Ka ter sprak hierover zijn bevreemding uit, omdat het usance bij de recht bank is em soortgelijke processen in het openbaar te behandelen Mr. Haan gaf hierop als bescheid: Geen enkele zaak is geliik aan de Zijn 'rapport over de uitvoering van de gemeentelijke verordening in zake de aaniegbelasting' staat vol met kwalificaties ais 'verschrijvingen (VERVOLG VAN VOORPAGINA) In elk geval mag als vaststaand worden aangenomen, dat er het ko mende seizoen nog maar drie w:"» visvangende mogendheden over blij- ven. Dat zijn dan Japan, Rusland en Noorwegen. Garantie B;s Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart werd opgericht op 22 februari 1946. De bedoeling was de Nederlandse behoefte aan walvis traan voor de margarlneproduktie te dekken. Dat zou een aanzienlijke de- viezenbesparing betekenen. De Neder landse regering verstrekte een garan tie voor de aandeelhouders. Dat heeft haar uiteindelijk 33 miljoen gekost. Nu kan de behoefte aan walvistraan op andere manieren worden gedekt. Zonder regeringsgarantie. (Van een onzer verslaggevers) De twee achttienjarig? Zaandam- se meisjes Erna de Haan en C.aria Mcijns, die op 3 juli van huis weg liepen, zijn terecht. De Amsterdamse politie vond hen gisteravond laat op een adres in Amsterdam. Zi) waren kort daarvoor uit Parijs terugge keerd. De Amsterdamse politie kreeg gis teravond een anonieme tip, dat bei de meisjes zich op een Amsterdams adres bevonden. Onderzoek ter plaatse leverde aanvankelijk geen resultaat op. Even later arriveerden de meisjes toch op het adres, waar de politie nog stond te wachten, zij werden aangehouden en meegeno men naar het bureau van de kinder politie, waar zij werden ingesloten. Hedenochtend moest men nog met het verhoor beginnen. De Amster damse politie-inspecteur karakteri seerde de meisjes als 'nogal zwijg zaam'. Men weet op het ogenblik dan ook nog niet meer, dan dat zu onge veer veertien dagen ergens in parijs zijn geweest. De vader van een van de meisjes, de heer De Haah, bevindt zich op het ogenblik nog in Parijs om zijn dochter te zoeken. Men trachtte van morgen contact met hent te krijg?»» om hem mee te dele». z^n onderzool kas staker (Van onze soc.-eeon. red.) De Willem Barendsz zal. ondanks de verkoop van het schip aan Japanners, ons land niet verlaten. Dit is de mening van de president- commissaris van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart, ix, H. F. van Leeuwen. Tegenover het ANP heeft hij verklaard, dat nu reeds vaststaat dat de maatschappij het schip over enkele jaren zal te rugkopen tegen een al vastgestelde prijs. Wat er dan met het schip gaat gebeuren staat nog niet vast. Het kan, aldus de heer Van Leeuwen, worden verkocht, worden omge bouwd tot tanker en worden ge sloopt. Het ligt in de bedoeling geleide lijk over te gaan tot terugbetalingen op het aandelenkapitaal Mr. Van Leeuwen verwacht, dat de terug betaling tussen de 50 en 100 percent zal liggen. Het heeft inmiddels opzien ge baard, dat de president-commissaris deze mededeling aan het ANP heeft verstrekt. Naar verluidt zou ook de mededeling van gisteren, waarin voor het eerst over de verkoop van de Willem Barendsz werd gerept, van mr. Van Leeuwen afkomstig zijn. Beide mededelingen, die inhaken op een vrijdag door de directie van de maatschappij verstrekt nietszeg gend communiqué, zouden buiten de directie om door mr. Van Leeuwen aan het ANP zijn verstrekt. Er wordt dan ook ernstig rekening gehouden met een conflict tussen de directie en de commissarissen van de maat schappij. AMSTERDAM (ANP) De model- actic die de telegrafisten van het telegraafkantoor te Amsterdam deze week hadden aangekondigd, heeft de eerste dag volgens de directie geen ernstige omvang aangenomen. De directie heeft het personeel meegedeeld, dat de onderhandelingen over de salarissen niet zijn afgeslo ten er dat de veronderstelling dat geen verdere salarisverbeteringen te verwachten zijn. op een misverstand moët berusten, van de slechtste soorf, 'gelingeerde cijfers' en 'vaise gegevens'. Volgens de wethouder hebben de gemeentelij ke autoriteiten 'met twee maten ge meten bij de toepassing van de ver ordening', waardoor bepaalde ingeze tenen financieel bevoordeeld en an deren benadeeld zouden zijn. De verordening aaniegbelasting, die de financiële gang van zaken regelt wanneer van gemeentewege op per celen grond bepaalde voorzieningen worden getroffen zoals bestrating en riolering, is volgens wethouder Kie- boom 'door het gemeentebestuur ge heel naast zich neergelegd, waardoor bekwaamheid en betrouwbaarheid van de topfunctionarissen in twijfel moeten worden getrokken.' Op voorstel van de Deldense PvdA- fractie in de gemeenteraad zal het rapport-Kieboom nu door het verifi catiebureau van de Vereniging van Nederlandse gemeenten worden ver geleken met de desbetreffende ge meentelijke kohieren. (Van een onzer verslaggevers) De rijkspolitie te 's-Graveiaad heeft, in samenwerking met de rijks politie te Amsterdam, de twintig jarige Amsterdamse werkster S. I. S. en haar 34-jarige vriend D. van 't H„ ook uit Amsterdam, gearresteerd. Zij hebben zich volgens de politie schuldig gemaakt aai diefstal van bontmantels, horloges en fototoestel len tot een totaalwaarde van (35.000 uit een woonark in de gemeente Kor- tenhoef. De werkster had tot taak deze woonark schoon te houden en wist precies welke waardevolle goederen er waren. In juni is de diefstal gepleegd, na dat het tweetal 's nachts per brom fiets uit Amsterdam naar Kortenhoef was gereden. De politie heeft een maand tverk gehad om de diefstal te ontrafelen. De goederen zijn bijna voltallig aangetroffen in de woning van 't H. aan de 2d» Ooeterpark- straat te Amsterdam. COTHEN (ANP) Gisteravond Is het elfjarige zoontje van de familie Zumbrink uit Cothen in Doorn door een personenauto aangereden. Hij werd daarbij zo zwaar gewond, dat hy enkele uren later tn het zie kenhuis in Zeist is overleden. Het gezin keerde naar huis terug van een bezoek aan het zwembad in Doom. Per fiets wilde de jongen de weg oversteken naar het links van de weg gelegen fietspad. H(j liet drie achterop komende auto's passeren maar werd aangereden door »ei«. uit tegenovergestelde richting komende wagen. andere. Zoals bekend had G. in de eerste week van juli in Amsterdam» rondgereden met een bakfiets waar op een aantal prenten van de kunst schilder en graficus Aat Veldhoen ter verkoop werden aangeboden. Op gezag van de officier van Justitie zün er toen zeven prenten als 'zin neprikkelend voor de jeugd' in be slag genomen. De kantom-echter hoorde maandagmiddag, nadat ver dachte het feit: het rijden met de bakfiets had toegegeven, Aat veld hoen als getuige en prof. mr. W. H. Nagel als getuige a décharge. Prof. Nagel stelt zich op het standpunt dat de prenten inderdaad geschikt tij om de zinnelijkheid van de jeugd te prikkelen De zaak is echter, volgens de professor in de criminologie, zo eenvoudig niet. Het -raft immers niet te ontkenner, dat bijna alles geschikt is om je zinnelijkheid van de jeugd te prik kelen, Men kan zelfs vragen waarom heeft een mens zinnen als ze niet geprikkeld mogen worden. Prof. Nagel is van oordeel dat Veldhoens afbeeldingen ook de sek suele zinnelijkheid kunnen prikkelen, maar er is geen reden om dit te dis crimineren. omdat de voorstellingen gemaakt zijn met geen andere bedoe ling dan om de kunst te dienen. Het commerciële belang staat volstrekt op de achtergrond. Veldhoen is een kunstenaar, zo meent pro'. Nagel, bezeten "an zijn werk. Hij tekende het bedrijf var; .ie politie, het werk der straaljagerpilo ten en In ziekenhuizen met toestem ming van de artsen operaties en be vallingen. De nieuwe stukken die de kanton rechter deden beslissen om de be handeling te schorsen, betreffen naar wij vernemen, brieven van de directeur van de Lakenhal te Lei den. de heer J. N. v. Wessem en prol. Bookmaker, hoogleraar in de psychologie aan de Vrije Universi teit, waarin dezen een zeer waarde rend oordeel geven over de kunstzin- nige kwaliteit'"1 Aat Veldhoen. (Van ->nze weerkundige medewerker) Vanmiddag wordt vooral in het bin nenland zeer warm met 25 tot 30 graden. Een storing uit Frankrijk geeft vervolgens kans op onweer, waarna er morgen de gebruikelijke afkoeling volgt, die in deze merkwaardige zomer opnieuw de inleiding betekent tot een zon nig herstel. Tussen een vlak hogedrukgebied bo ven Noord- en Oostzee en een on weersstoring boven Frankrijk, wordt in eerste aanleg drukkend warme lucht aangevoerd uit Zuid- Duitsland. De temperatuur kan hierin, vooral in het binnenland, tot 25 a 30 graden Celsius stijgen. Naarmate de nog wat in betekenis toenemende onweersstoring nadert n»cmt van vanmiddag af de kans «p wal regen of donderbuien toe. Ook morgen zal er vooral aanvan kelijk niet op heel bestendig weer gerekend mogen worden. De tem peratuur gaat weer op een wat la ger plan opereren, bij van noord oost naar noord krimpende wind. Voor donderdag en vrijdag is een herstel van het zomerweer te ver wachten. gelet op de aanwezigheid van een nieuw hogedrukgebied ten zuidwesten van de Britse eilanden. De vakantiegangers in Zuid-Europa (en sinds vanmorgen ook midden- Europa) hebben te maken met temperaturen boven 30 graden. Woensdag: Aanvankelijk bewolking, later kans op opklaringen. Kans op een bui niet groot. Matige, nu en dan krachtige wind van oost tot noord. Wat koeler dan vandaag. Kans op kwallen stijgt weer iets. Waarschuwing: pas op voor af drijven in zee op luchtbedden, ook spelen met ballen in zee is bij de huidige oostelijke wind gevaarlijk. Speciaal aanbevolen badtijden woensdag: Hoek van Holland 10.50 —13.50 uur, Scheveningen 11.05 14.05 uur, Zandvoort 11.3014.30 uur. O President u_ „g van Frank rijk zal donderdag een persconferen tie houden. De buitenlandse politiek zal het voornaamste onderwerp van deze confever zijn. AAI» IE It D AAI (ANP) De Amster damse beeldhouwer Reuze He-tiema heeft van Ie gemeen teiijke oommis sie van advies voor aan beeldhouwers te verlenen opdrachten een schrijven ontvangen waarin hem wordt mede gedeeld, dat goedkeuring is gehecht aan zijn ontwerp voor het Kennedy- monument een borstbeeld op een sokkel. Zoals bekend hebben velen uit alle lagen der bevolking van Amsterdam er ook uit alle delen van het land gelden bijeengebracht ter verwezen lijking van het initiatief van de Amsterdammer W, Booker tot het oprichten van een Kennedv-gedenk- teken in de hoofdstad. De commissie heeft de beeldhou wer tevens verzocht in overleg ce treden met de hoofden der afdeiin-- gen van de dienst Publieke Werken omtrent de plaatsing van her. monu ment. Naar alle waarschijnlijkheid zal het beeld verrijzen op een nader te bepalen plaats in. de Kermedylaan. Advertentie I-M. Bewonderende blikken lichten zich. op liet gracieus slanke figuurtje. Toch fluistert men ./yte*"» dat zij niet zo héél jong meer is. Een /ij wonder? Wel neen! Zij kent het geheim van Wex, de heerlijk bruisende ochtenddrank Wex doet overtollig gewicht verdwijnen en geeft de vrouw weer jeugd en charme. Talloze vrouwen prijzen de dag dat zij het geheim van Wex ontdekten Begin vandaag ook aan de "Wex-kuur: U zult er nooit spijt van hebben.. Dat ruisend, bruisend glas Wex - dadelijk na her opstaan 'n blij begin als van een prille lentedag. (Van een onzer verslaggevers) Jammer, onjuist en onzakelijk noemde de wethouder voor de stads- bezittingen de heer E. v. Ruller gis teravond In de vergadering van de Groninger raad de kwalificaties van roofridders en pootuittrekkers gebe zigd door leden san de raad van Vlagtwedde aar» het adres van de Groninger stadsbestuurders dit naar aanleiding van de door de gemeente Groningen gevraagde prijs van 19.000 per ha voor 17 ha goede landbouwgronden. Deze gronden zijn bezit van de gemeente Groningen; Vlagtwedde heeft ze nodig voor woningbouw in Ter Apel. Het Groninger raadslid P, Laning (g.p.v.) had het college van B. en W. gevraagd in het openbaar verweer te bieder, tegen deze aantijgingen waarbij de raad zich aansloot. Over da prijs was, zo zei wethou der Van Ruller, een zakelijk verschil ontstaan over de factor inkomender ving. B. en "W. van Vlagtwedde wa ren. ten slotte akkoord gegaan met de prijs van 19.000. De wethouder zei dat Groningen ondanks de bedongen prijs de gron den liever houdt, omdat geen gelijk- (Van een onzer verslaggevers) Gedeputeerde Staten van Noord- Holiand hebben opnieuw een beroep gedaan op de minister van Economi sche Zaken geen vergunning te ver lenen voor exploratieboringen in het IJselmecr, waaruit het provinciaal waterleidingbedrijf van Noord-Hol. land over enige tijd drinkwater gaat betrekken. G.S. wijzen op de onvoorziene voor vallen die zich de laatste tijd bij olie- Boringen hebben voorgedaan: een explosie tijdens seismisch onderzoek bij Staveren en het aanboren van een stikstofbron in de Duitse Bocht. In het bijzonder maken. G.S. bezwaar tegen het verlenen van. een vergun ning aan de Superior Oil Internatio nal Ine, die in het Hoomse Hop exploratieboringen wil verrichten. Zij dringen er op aan, met het explore ren van dit gebied te wachten tot na het tot stand komen van ds Marker waard. Advertentie I.M. i- gevitamineerd met komkommersap Ontdek de wonderbaarlijke werking van Divinitus Unguentum. Vraag gratis monster bij Uw drogisterij- parfumerie. (Van onze parlementsredactie) Zesentwintig officieren en 179 on derofficieren van «ie koninklijke land macht zijn voorlopig met verlof naar huis gezonden. De officieren en on derofficieren behoorden tot Je on derdelen die in verband met de door gevoerde reorganisatiemaatregelen in de nationale sector zijn opgeheven. De betrokkenen konde niet onmid dellijk worden herplaatst. De duur van het reorganisatiever lof is gesteld op twaalf maanden. De mogelijkheid bestaat tot eenmalige verlenging met, zes maanden. De be trokkenen dienden toevallig bij een opgeheven onderdeel. Geen :nkel keuze-element, heeft bij het met re organisatieverlof zenden een rol ge speeld. De bedoeling is dat de betrokken militairen zo spoedig mogelijk wor den heringedeeld en in een hen pas sende functie terugkeren in actieve dienst. Voor de met reorganisatie- verlof gezonden onderofficieren is de mogelijkheid aanwezig, dat zij ai oï niet na een omscholing worden her ingedeeld in een bij een ander wapen of dienstvak bestaande of ontstane functie. In de periode van het reorgani- satieverlof genieten de betrokken militairen de volle bezoldiging. Al hun overige rechten als vrijwillig dienend militair blijven onvermin derd van kracht. D» met reorga nisatieverlof gezonden militairen zullen in beginsel geen nadeel on dervinden in hun bevorderingsgang. Zij zuilen gelijktijdig met hun ranggenoten van gelijke ouderdom in rang voor bevordering in be schouwing worden genomen. De opperofficier personeel kan het reorganisatieverlof doen ophouden zo dra de betrokkenen kunnen worden heringedeeld. Verwacht wordt dat dit. in de meeste gevallen zal kunnen gebeuren. (Van een onzer verslaggevers.» Een internationale vakbeurs voor de medische en de ziekenhuiswereld in de uitgebreidste zin des woords zal van 11 tot 14 september in de Expo- hai te Hilversum worden gehouden. De beurs draagt de naam van Medica 1964 en vindt voor het eerst in. Nederland plaats. Het is een vakbeurs voor fabri kanten en handelaren. Volledige zie kenhuisinrichtingen, alle soorten me dische instrumenten en Installaties, geneesmiddelen en ook vakkleding zullen er worden vertoond. (Van. een onzer verslaggevers) Rechercheurs van de Amsterdamse kinderpolitie zullen in Oostende een onderzoek instellen naar de juistheid van mededelingen dat de omstreeks Pasen uit Amsterdam verdwenen der tienjarige Rietje Aflnk daar gezien is. "Via Interpol heeft de Amsterdam- te kinderpolitie bericht ontvangen, dat volgens een Juffrouw van een Rode-Kruhpost in Oostende, op 2 juli een meisje dat beantwoordde aan de beschrijving van Rietje Afink, in geselschap van twee Duit» jongens een gewonde voet heeft laten behan delen. Dat Is reeds de tweede maal dat uit Oostende een mededeling komt dat het meisje daar gesignaleerd zou zijn Het kind. dat. vermoedelijk uit angst voor een slecht rapport pn voor de ontdekking van het feit da» zij gedu rende driekwart jaar had verzwegen dat zij was blijven zitten, een schóól- zen» naar Engeland had verzonnen is het laatst in Hoek van Holland, ee- zien, waar zij met de boottrein was aangekomen. Haar ouders hadden haar in Amsterdam op de trein gezet. In Miami, in de Amerikaanse staat Florida, is maandag de ?8-ja- rige mevrouw Regina Sovne.» overle den, nadat twee dagen tevoren op bevel van ccn rechter hear een been was geamputeerd. Zjj leed aan gan green maar wilde zich niet laten opereren. Nadat een chirurg had verzekerd dat zij zonder operatie zou sterven, bepaalde een rechter dat liet been moest worden afgezet. De doodsoorzaak konnog niet worden vastgesteld. waardige grond ervoor in de plaat» kan worden gegeven. De wethouder gaf verder een op somming van de grote financiële of fers die de gemeente Groningen zich getroost .-oor de leefbaarheid en de ontwikkeling van Ter Apei. De raad bleek na de uiteenzetting voldaan en nam de vragen van de heer Laning voor kennisgeving aan. NIJMEGEN {ANP) De Ni-jarige gymnasiast Wim Heyltjes uit Nijme gen, die deze week voorwaardelijk 'overging van de vijjde naar de zesde klas van het Nijmeegse Canisiuscol- lege met de taak voor Grieks, is ge slaagd voor het staatsexamen gym nasium apha, met een voldoende voor Grieks Het besluit staatsexamen te doen nam Wim vorig jaar, toen h(j de eind- examenopgaven had bekeken en tot de conclusie kwam dat hij het best had gekund. In februari ging Wim, zonder dat op school iemand er van afwist, zijn krachten beproeven op het staatsexamen, dat algemeen vee! zwaarder wordt geacht dan hét nor male examen. Op het overgangsrapport dat Wim deze week kreeg, prijkten onvoldoen des voor Grieks er scheikunde. De klasseleraar had er bij geschreven: „Wim heeft dit jaar een slaperige, slome en ongeïnteresseerde indruk ge maakt. Hij wordt voorwaardelijk tot de zesde klas toegelaten." TILBURG (ANP) Een felle brand heeft vannacht een gedeelte van de magazijnen van Muisaerts Kinderwagenfabriek N.V. te Tilburg in de as gelegd. Behalve de gebou wen gingen voorraden, emballage en halffabrikaten verloren. Volgens een voorlopige schatting bedraagt de schade enkele tonnen. De oorzaak van de brand is onbe kend. Het bedrijf was verzekerd. Omstreeks twee uur. in de nacht zagen omwoners een steekvlam uit het twee stages tellende, groten deels uit hout opgetrokken magazijn schieten. Er ontwikkelde zich een enorme vonkenregen, die de bewoners van de nabij gelegen woningen zo be angstigde dat de brandweer niet min der dan 87 meldingen kreeg te ver werken. Deze was na het eerste signaal met vijf voertuigen uitgerukt. Van vier zijden werd met 21 stralen het vuur bestreden. Het fabrieksgebouw, dat apart staat, liep beperkte brand- en waterschade op. DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris Grosheide van O. K. en W. acht het op het ogenblik niet opportuun een commissie in te stellen die zich bezig moet houden met een herzie ning van de iban» geldende examen regelingen bij het voortgezet onder wijs. Dlt heeft de staatssecretaris mee gedeeld is» antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleder: dr. J G. H. Tans en C, Klejjwegt .(beiden p.v.d.a,). De staatssecre taris wijst erop dat in de werkgroep onder leiding van de inspecteur-ge neraal van het onderwijs overleg plaatsvindt o.m. betreffende de toe komstige examenregelingen. De Tweede-Kamerleden hadden om het instellen van een aparts commissie gevraagd naar aanlei ding van het verslag over het on derwijs in i960, dat onlangs is gepu bliceerd. O Het aantal slachtoffers, dat de blik sem tijdens het weekeinde gemaakts heeft, is inmiddels aangegroeid tot drie personen. De derde co-de is de 6-jarige Klaas Slagter uit Balkbrug die werd getroffen toen hij onder een', boom zat te spelen.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1