1 ASPIRIN® Landlopende barkeeper na veroordeling vrij Vakbonden: 2meer voor Metaal Geen geld voor drie dooiers Massale vissterfte in Limburgse Maas r. Calvijn deed ook aan sport op zondagf zegt verdediging "Dit nemen wij nietzegt dominee D. van den Berg Geen kopers voor woningen In Tjonger verdronken Motor op auto: man gedood Overleden na val van trap (911 SM Niö Politie dregt: jongen vermist in Zuidhom Charles Hugues wel of geen hertog? w Leven zonder pijn met Aspirin Noordoostpolder: Tijdelijk commando voor kolonel Boscli S cli ippersclocliter in IJssel verdronken Senatoren achter verhoging voor Tweede Kamer Wilde' -paardenjacht 6ct fatit ten. tv&ieid ctit (fyUcfi&utie Doodgedrukt onder auto op smeerbnig Kind stikt in pi< bij ganzeborden HET VRIJE VOLK - DONDERDAG 23 JULI 1964 Advertentie I.M. daar staat BAYER achter. gezinsverpakking 20°/o voordeel (Van een onzer verslaggevers) In politiek en protestants-kerkelijk Veenendaal heerst on rust. Aanleiding hiertoe vormt de openstelling van het ge meentelijk sportpark Panhuis (dat waarschijnlijk eerst half augustus in gebruik kan worden genomen) op de zondagen na één uur. Met 10 stemmen voor en 9 tegen nam de Vee- nendaalse gemeenteraad dit besluit op 9 juli op voorstel van de PvdA-fractie. 'Schandelijk,' zeggen enkele protestantse geestelijken. 'De waarde van de zondagsheiliging wordt er door omlaag gehaald,' zo wordt er nog aan toegevoegd. Des te droeviger vindt men het, omdat enkele gemeenteraadsleden van protestants-christelijke partijen (1 CHU'er en 2 leden van de AR) het voorstel van de Partij van de Arbeid hebben ondersteund. Men laat het er echter niet bij zitten. De Veenendalers hebben dit al vanaf de preek stoel kunnen vernemen. Het convent van predikanten in de zo rustig Ijjkende Gelderse plaats heeft aangekondigd na de vakantie (eind augustus) een protest te laten horen. Calvijn Wonderlijk Dakloos PAGINA 3 Nsar AdvtertenUe UI. citroenen grapefruit w I' Macabere aanblik titel van aa- Sportpark in Veenendaal w el niet open op zondag 'Van een onzer verslaggevers) De pogingen van de minister van Financiën, om 80 nieuwe woningen in de Noordoostpolder te verkopen, hebben schipbreuk geleden. Er ble ken maar twee serieuze gegadigden voor een woning te zijn. De woningen, die ongeveer 45.000 moesten kosten, staan reeds gerui me tijd leeg. Hierover waren door de heer Bonuner vragen in de Ka mer gesteld, In de gemeenteraad van De Pol der is gisteravond door wethouder W. G. de Feijter meegedeeld, dat de huizen nu verhuurd mogen worden voor een periode van zes jaar. Merk waardig is hierbij echter, dat door de minister oplopende huren zijn vastgesteld, namelijk 130,- per maand voor de eerste twee jaar, voor de volgende twee jaar 150,- en daarna 170,- per maand. Wat de reden van deze ministe riële beslissing is, kon niet worden meegedeeld. (Van een onzer verslaggevers) De commandant van de vliegba sis Leeuwarden, kriuflc, J. L. Bosch, zal tijdelijk het commando depót materieel luchtmacht waarnemen. Deze junctie werd bekleed daor commodore J. C. J. Vermeulen, die op '16 mei bjj een ongeluk met een S-14 straaltralner om het leven kwam. In februari 1965 zal kolonel R. A. Sleeuw, hoofd operaties bij de lucht machtstaf het commando krijgen. Kolonel Bosch krijgt dan een func tie bij 't hoofdkwartier van de twee de geallieerde tactische luchtmacht In Mönchen Gladbach, Tot opvolger kolonel Bosch als commandant van de basis Leeuwarden is benoemd overste J. H. Knoop, commandant van de groep lichte vliegtuigen op Ypen- burg. (Van een onzor verslaggevres) Woensdagmorgen is de ruim zes tigjarige heer A. Molenaar uit Oudehome (Fr.) in de Tjonger ge vallen en verdronken. Een visser, die de man zag drijven, waarschuwde de politie. Toen deze de heer Molenaar uit het water haalde, bleken de le vensgeesten reeds te zijn geweken. BRTTMMEN (ANP) Woensdag avond is de 16-jarige dochter van schipper Witjes uit Giesbeek, door- dat zij over het touw van de put emmer struikelde, overboord gesla gen en In de IJssel verdronken. Naar het ANP verneemt Is bin nenkort de benoeming te verwachten van kr. G. J. Lienesch, thans direc teur der Visserijen bij het Mih'sterie van landbouw en Visserij, tot land- fcffliswattaché in Denemarken, f den en Noorwegen met als stand plaats Kopenhagen. Wat is het geval? Over enkele we- Ken, als alles meezit, zal Veenendaal ore? een gemeentelijk sportvelden- complex kannen beschikken. de raadsvergadering van 9 Juli stelden B, en W. van de sigarenstad voor om het complex Panhuis in be^ S-PL?11 exPloit8tie te geven bij ds stichting voor Lichamelijke Oefening en Sport in Veenendaal, een stich- tuig die door de raad zelf in het le ven is geroepen. In de statuten van deze stichting staat een bepaling.dat en W. aan bepaald? voorstellen voorwaarden kunnen verbinden. Het college zag er in dit 'geval echter geen aanleiding toe. Een deel van de raad daarentegen wel, en diende daarom een voorstel in om aan het besluit tot het in be heer een exploitatie geven van Pan huis aan de sportstichting de voor waarde te verbinden, dat de velden niet op de zondagen gebruikt zul len worden. De PvdA-fractie reageerde hier op met een tegenvoorstel om het Panhuis op zondagen na één uur open te stellen. Bij de verdediging van dit voorstel viel zelfs het woord 'Calvijn'. die zelf ook op zondagen sou hebben gesport. Ook hierover is men in kerkelijk "Veenendaal erg boos Ds. A. Wisger- hof zei: 'Er is niet bij verteld, dat Calvijn op zondagen ook drie keer naar de kerk ging. Ik vind dit een onwaarachtige en unfaire wijze van discussiëren. Wij zijn niet tegen sport Integen deel. Maar niet op zondag. Aan de zondag moet men hogere waarden toekennen.' Ds. Wisgerhof was de zondag na die bewuste raadsvergadering niet aanwezig. 'Was ik er wel geweest.' zo vertelde hij ons, 'dan had ik er zeker iets over vanaf de preekstoel gezegd.' Ds. D. van den Berg. die thans met vakantie is. maar die zondag wel in Veenendaal preekte, heeft toen al aangekondigd, dat 'men dit niet zou nemen'. In het Veens Kerkblad is hij ei deze week nog eens op teruggeko'- men. Hij schrijft hierin: 'Het is een zeer droeve zaak. Het is wel heel erg. dat enkele raadsleden, lid van een Protes tants Christelijke Partij, hun stem voor dit voorstel gaven. Dit is een voudig ontstellend! Enerzijds konden we dit zien aan komen, maar anderzijds schrik je er van als het gebeurt. Als de couranten een juist verslag gegeven hebben moet ik zeggen dat de argumenten die gebruikt werden wel zeer wonder lijk waren. Laat ik een voorbeeld ge ven: er zou gezegd, zijn. dat men zijn eigen levensovertuigng niet aan een ander mag opdringen. Deze rede nering is volkomen onjuist. Het gaat er om wat de Heere in Zijn Woord (Van een onzer verslaggevers» Tb zal het maar als een rare uit schieter beschouwen in uw jonge le ven," zei dinsdag de Amsterdamse politierechter tot de 33-jarige gede tineerde barkeeper H. G„ die zowel op 8 als 15 juni een ruitje ingooide van het Nederland-Amerika Instituut aan het Museumplein, om beide keren in de hal van het gebouw de nacht sla pend te kunnen doorbrengen. De eerste keer. toen het personeel van het instituut hem er in diepe rust (Van onze parlementsredactie) Een groot aantal leden van de Eerste Kamer heeft zich thans ook akkoord verklaard met de door mi nister Toxopeus voorgestelde verho ging van de schadeloosstelling voor leden van de Tweede Kamer. Uit het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs over het betreffende wetsontwerp blijkt, ver der, dat de senatoren van mening zijn. dat ook de vergoeding voor reis- en verblijfkosten en voor ande re onkosten verhoogd had moeten worden. Zij vonden dat de gestegen prijzen, dat alleszins billijkten. Een aantal Eerste-Kamerleden vond het geen bezwaar, dat de Twee de Kamer discussieerde over zijn eigen senadeioossteihng. Het initia tief tot wijziging van die schadeloos stelling gaat uit van de regering, stelden zij. De Tweede Kamer draagt slechts medeverantwoordelijkheid bij de vaststelling van de schadeloos stelling. (Van een onzer verslaggevers) De 52-jarige Amsterdamse haven werker A. Bonnet, met zijn vrouw op vakantie in Limburg, is gistermor gen in Maastricht met zijn motor op een bestelwagen gevlogen en op slag gedood. De man. die de weg kwijt was ge raakt, verleende geen voorrang aan de van rechts komende wagen op een kruispunt in het Heugemerveld. Zijn vrouw, die op de duo zat, brak een **0® bestuurder van de auto, de 22- jarige Maastrichtse timmerman J. S werd niet gewond SITTARD (ANP) Gïsternachi is de vijftigjarige ongehuwde A Giesberts te Stttard in zijn ouder lijke woning van de trap gevallen en overleden. aantrof, is de politie er Wat in ge mengd. De tweede maal kwam echter de politie er wel aan te pas en teen bleek, dat G. zonder middelen van bestaan in Amsterdam rond zwierf. G. had op 11 april op nogal onbe kookte wijze ontslag bij zijn baas ge nomen en zijn pogingen om in het horecabedrijf weer aan de slag te komen, lukten minder vlot dan hij zich had voorgesteld. Hj1 maakte zich hierna schuldig aan hetgeen in de dagvaarding wordt gekwalificeerd als vernieling en landloperij. Voor het eerste feit luidde de eis 14 dagen gevangenisstraf en voor het laatste 10 dagen hechtenis en een jaar rijkswerkinrichting voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaar. De politierechter veroordeelde G. wegens het plegen van vernielingen tot 14 dagen gevangenisstraf met af trek van de 14 dagen die hij In voor lopige hechtenis heeft doorgebracht en wegens landloperij 12 dagen hech tenis. echter voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. hetgeen voor verdachte betekende, dat hij onmid- delijk in vrijheid werd gesteld. zegt. Daarom moeten alle overwegin gen van mensen buigen.' Tot zover ds. Van den Berg. Er zit nog een kant aan deze zaak Het CHU-raadslid F. G. van Ojik vreest namelijk, dat door deze heb affaire een scheuring in verschillen de partijen zal ontstaan en er in Vee nendaal weer een nieuwe groepering bij komt. 'Velen In Veendaal.' aldus de heer Van Ojik. 'zijn geschrokken van het feit. dat leden van de CHU en de AR vóór het voorste] van de PvdA heb ben gestemd. De kans bestaat nu, da: deze men sen een eigen partij gaan oprichten Zij voelen zich door deze daad poli tiek dakloos. Wanneer er op dit ogenblik ver kiezingen zouden worden gehouden weet ik zeker dat drze ontwikkeling zich zou voordoen. De verkiezingen worden echter pas over twee jaar gehouden." Hoe de zaak verder zal uitpakken is niet bekend Het sportpark is nog niet klaar en het is nog de vraag of het half augustus in ge bruik kan worden genomen. (Van onze soc.-econ. redactie) In de vergadering van de Vakraad voor de Metaalindus trie willen de drie metaalvak bonden vandaag aan de werk- geverr voorstellen doen, die neerkomen op een netto loons verbetering van Zi percent in de metaalbedrijven. De voorstellen betreffen in hoofd zaak: 1. Dat de werkgevers een zo groot mogelfjk deel van de zieken geldpremie voor hun rekening ne men. 2. Dat de Ingewikkelde procedure om toestemming te krijgen voor het uitkeren van 4 pet. ondernemingsge wijze differentiatie verdwijnt. Dan kan deze 4 pet. algemeen worden doorgevoerd, met behoud echter van het prinr'pe dat de differentiatie in de eerste plaats is bedoeld om zwar te lonen te witten. Volgens berekeningen van de rak- bonden zijn de metaalbewerkers net to ongeveer 5,5 pet. achtergebleven bij de gemiddelde inkomensstijging van andere erkoemers. Tot nu toe hebben de vakbonden in de metaalindustrie bij de werkge vers aan dovemansoren gepleit voor meer soepelheid bij de uitvoering van de c.a.o. De ias'ste weken schijnt er wat dit betreft een kente ring bij de werkgevers te zijn in getreden. (Van een onzer verslaggever») tehoedzaam - zette Hans Keilman (17) de kom op ons bureau. De kom met het overtuigende bewijs dat een kippeëï drie dooiers kan bevatten. En om die drie dooiers gaat het: ze zjjn honderd gulden akker Janssen uii Elden had het een maand of vier geleden zelf gezegd'Als jij een el met drie dooiers vindt, dan heb je honderd gulden verdiend.' Ze hadden een weddenschap afgesloten, de bak ker cn zijn bediende. Hans Keil man, die bjj het eierenkioppen voor gebak al eens eerder op een drie-in-een-ei was gestuit kon zijn baas niet overtuigen. De bakker was zo zeker van zijn zaak dat hij «.en' mooi bedrag inzette. f»u ging Hans niet direct op eieren- Jacht. Hij liep er wat je noemt tegenaan: zondagavond. Als liefhebber van geklutst ei brak hij zelf een dik uitziend el open. En daar kwamen ze tevoorschijn: de drie dooiers. Het werd een ware triomftocht naar bakker Janssen. De teleurstelling was des te groter", bakker Jans sen houdt voet bjj stuk. Een ei met drie dooiers? Bestaat niet. Bestaat wel. zeiden achtereenvol gens het phnmveeproefstatipn tn Wageningen. het laboratorium van de Camix zuivelfabriek en de men sen van de eiervelling. 'De loop van de natuur* was hun conclu sie. Maar bakker Janssen ver trouwt meer op zijn eigen kennis dan op die van de wetenschap. Bijgestaan door moeder en zus deed een diep teleurgestelde Hans ons gistermiddag het verhaal. "Het gaat niet om die honderd gul den. maar om de eerlijkheid,' zei moeder Keijman. Haar zoon wordt gehandicapt door een slecht gehoor. Zes jaar is hjj zo goed als doof geweest en op school ging het ook niet zo best. Moeder Keijman heeft de indruk dat Hans mede door zijn han dicap wat in een hoek wordt gedrukt. Daarom Is ze veront waardigd dat de bakker niet rui terlijk toegeeft Ik wil het geld niet eens hebben. Ik wil alleen dat Hans in het gelijk wordt gesteld." Voorlopig heeft de vondst Hans niet het beloofde buitenkansje opgele- vrrd. Het ei met de drie dooiers lijkt nu te veranderen in een wind- i ei. {"Gistermiddag zijn twee paarden uit Nootdorp uit de wei ontsnapt en uit wandelen gegaan langs de druk ke rijksweg 13 bi) Delft. Na een wilde jacht door wegen wachters, marechaussees en ie 'hulp gescheten automobilisten konden de arme dieren weer gevangen worden. Op de foto is er nog een op vrije voeten en de gebukte man op de ach tergrond wil hem direct van achter een auto vandaan bij verrassing grijpen. Zangeres en filmacirice J aliette Grëco was woensdag even op Schiphol/, op doorreis naar Mexico. In het toestel wa Armee ze de over steek naar de VS maakte, reisde ook kardinaal Alfrink. Het produktschap voor groen- I ten en fruit heeft besloten dat met I directe ingang peren van de maat 3540 mm, doorsnede ook verkocht mogen worden voor verse consuxnp- J tie. Dit geldt gedurende de zomer maanden. iunld sl wettig sedepeneerd (Van een onzer verslaggevers) In de Noordihnburgse gemeente Bergen drijven op het ogenblik vele duizenden dode vissen aan de wa teroppervlakte van de Maas. Er zijn snoeken van veertig centimeter bij en de grote en kleine vissen worden met mandenvoi tegelijk uit het wa ter gehaald. De rijkspolitie te Bergen heeft enige vissen opgezonden naar de Visserijinspectie om te doen nagaan wat de oorzaak is van deze massale vissterfte, waaromtrent men thans nog volkomen in het duister tast. 0& BSH.v Bergenheeft sinds een half jaar een riolt/rtng die in de Maas uit mondt. I/r is echter in deze gemeen te geen chemische fabriek, zodat de politie voorlopig vasthoudt aan. twee mogelijkheden: een schipper heeft al dan niet per ongeluk een grote hoeveellield vergif overboord gegooid of een onverlaat heeft een zeer ge mene streek uitgehaald door een hoeveelheid zwaar vergif In het wa ter te gjooien. Nu er weinig of geen stroming Sn de Meias is, vormen de enorme hoe veelheden dode vissen een macabe re aanbilk cn het ligt voor de hand, dat veie sportvissers zich in deze vakarftietijd gedupee-1 voelen. Op- merkiehjk is overigens, dat bij de dode vissen tot dusver geen enkele paling werd waargenomen. Da politie heeft de bevolking van Bergen gewaarschuwd tegen het con sumeren van visser, uu de Maas. 3outmJ.ge zijn namelijk bedwelmd en aten zich gemakkelijk met de hand rangen. Waarschuwingen zijn aan geplakt aan het gemeentehuis en de onderwijzers ts verzocht de school kinderen erop te wijzen dat er grote gevuren verbonden kunnen zijn aan het vangen van vis. (Van een onzer verslaggevers) Sinds gistermiddag is de politie uit Zuirihorn aan het dreggen in het Van Starkenborghkanaal om te zoe ken naar het lichaam van de zes jarige Hans Hiemstra uit Noordhom die gistermiddag tijdens het spelen de brugpljlers te water zou zhn geraakt. De politie uit Zuidhom. die van morgen haar werkzaamheden in het kanaal zou voortzetten, heeft tot nu toe nog geen spoor van het jongetje '-innen ontdekken. (Van een onzer verslaggevres) Woensdagmiddag is het tweejarig Kontje van de garagehouder D. S. Wouters te Hoomsterzwaag (gem Heerenveen) onder een auto terecht- r'*An>m die op een smeerbrug weid fcergelaten. Het ventje werd onder Se wagen doodgedrukt. MADRID (AF) Een woordvoer*!, van de echtgenoot van prinses Irene heeft een tegen prins Charles aan gespannen proces wegens beweerd misbruik van de titel van hertog tan Madrid "belachelijk' genoemd- De rechtbank heeft bevestigd dat prins Francisco Jose Carlos Kabs- burg Lorer.a y Borbon een klacht heeft ingediend op grond van het feit dat hij (Francisco José) de eni ge is die de titel van hertog van Madrid mag voeren. Francisco José is een kleinzoon van wijlen prins Carlos de Borbon, hertog van Madrid, die ln 1909 is overleden. Francisco José heeft Charles op 16 juli laten dagvaarden voor een verzoeningsproces. Charles verscheen toen echter niet, aldus de woord voerder van de rechtbank. De woordvoerder van Charles be weerde dat aartshertog OiLa van Habsburx, hoofd'van het Oostenrijk se koninklijke huis, Francisco José heeft verboden de titel van hertog van Madrid te voeren. 'Francisco José beweerde dat hij de titel heeft geërfd van zijn moe der, Blanca de Castilla, een dochter van prins Carlos. Maar hij is ken nelijk vergeten dat het geen Oosten rijkse titel, maar een titel van het Spaanse koninklijke huls is, die niet via een vrouwelijk lid kan worden {eër.d. Prins Xavier schonk die titel aan zijn zoon toen die in april van dit jaar In Rome met prinses Irene trouwde. De zaak zal volgens de rechtbank niet voor september worden behan deld. 'Ik heb er geen idee van of Charles Hugues al dan niet van plan is te verschijnen,' aldus zijn woordvoerder, (Van een onzer verslaggevers) De tienjarige Marianne Kloostei man uit Hoogezand-Sappemeer is g? stikt in een pion van een ganzebord spel. De familie Kloosterman Is met va Rantie m een zomerhuisje in het Drentse Zeegse. Het meisje stopte bij het ganze borden tijdens een regenbui het pion- wil»? de ï1Qr*d- waarna het in haar luchtpijp schoot. De ouders brachten het kind direct aanknmS- u ?uUilarCT1- maar bij aankomst %as het meisje overleden. BU KB is aan mr. J. C. van ambtenaar van de buiten landse dienst der 4de klasse, ter za ke en voor de ouur van g»R *r ^amn«d aan Hr, Ms. ambaSsade te

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1