Vakantie in Porto m III JJW! Drukte, herrie en vechtpartijen Jongen (15) ontsnapt uit politiebureau via openstaand raam Ook dit weekeinde weer reeks doden Pyromaan in Haarlem gearresteerd KOELKASTEN! COUZY Duitser steelt uit auto van landgenote Autobus tegen brugleuning: 16 gewonden Koningin opent Sloeliaven in september Stikstofbron vandaag bedwongen? Jongetje clood aangetroffen Botsing met bus: 2 slachtoffers Onderscheiding voor acht redders op zee In weekeinde verdronken Kleuter in teil verdronken opruiming opruiming het VRIJE VOLK - MAANDAG 27 JULI 1964 PAGINA 3 mmm 3 Onivaardig Jubileum-postzegel Bijbelgenootschaj In W est-Duitsland (van een onzer verslaggevers; Het personeel van de vervoersdiensten naar de Wadden eilanden beleefde., dit weekeinde zijn tweede nachtmerrie. Onafzienbare rijen mensen moesten worden overgezet, zowel heen als terug, terwijl een niet aflatende stroom van auto's, brommers, fietsen, levensmiddelen en bagage eveneens moest worden verwerkt. Mysterieus ongeluk Val van dijk Op rechterwegdek 0 Toen de 14-jarige W. Veninga uit Mussel met zijn 12-jarige broertje op de rechterhelft van de Musselweg liep werd hy aangereden door een bestelauto. De jonge overleed ter plaatse. Leeuwarder politie geef t hoop op Kinderverlamming: veertien gevallen in Marmande (Fr) Kleine bezetting Genoeg te doen voor iedereen' VJ EL mr en elk doel ALBEMA Raadhuisplein 13 - T0KI 94**" ter meuten Maal t°egepiiSt' maar REEDS VANAF FL. 298.- (125 LTR.) ALLE GOEDE MERKEN VOORRADIG BIJ 1e MiDDELLANDSTR. 72 AERT V. NESSTRAAT 38 (Van een onzer verslaggevers) Een Duitser, de 22-jarige H. K. uit Recklinghausen, heeft zondag in Castricum uit de auto van een land genote, een mevrouw uit Hamburg, een portefeuille met 400 marlt en autopapieren gestolen. Voorbijgangers zagen hoe de jon geman de wagen, die op een par keerplaats bij het strand stond openbrak. Hij verdween, op de hielen gezeten door de snel gewaarschuwde politie. Bij zijn arrestatie bad hy noch het geld, noch de gestolen papieren by zich. Toen een speurhond werd ingeschakeld, bleek dat de verdach te kans had gezien zy'n buit in het dum te verstoppen. Hij bekende vlot toen de hond hem by een sorteerproef als dader aanwees. De verdachte wordt van daag aan de Duitse politie overge leverd. Iital ijl In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. De sluiting van een aantal margi nale bedrijven is bewust door de vak beweging als consequentie aanvaard toen zij besloot de kloof te overbrug gen, die er gaapte tussen eigen realis me en de emoties barer ieden. Ann de vakbewpging is nu ook de taak de nieuwe emoties, die hiervan het gevolg zijn, in rationele banen te lelden. Aan ben ook de taak om on waardige en beschamende vertonin gen voor radio en televisie te voor komen. Lieden die vervuld van begrijpe lijke bezieling in die hitte ivapen me- nuen te kunen smeden voor de strijd voor de medezeggenschap, dien-n te bedenken, dat in de door hen ge droomde positie n-et van alle wallen gegeten kan worden zonder In alle slot--n tegelijk te lopen. D» Katholieke Wc-ks-. v. r. orgaan van het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond, van 22 juli. De regering van Zuid-Vietnam heeft de 'wet op het gezin' ingetrok ken, waarbij echtscheiding en poly gamie weren verboden. Deze wet was onder wijlen president Ngo Dinh Diem tot stand gekomen, met sterke steun van diens schoonzuster mevr. Ngo Dinh Nhoe. Advertentie LM. TELEFOON 010-11 28 21 Deze zegel van 15 cent geeft de PTT uit ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van he' Nederlands Bijbelgenootschap. Hei ontwerp van de kunste naar Max Velthuys toont hei Christus-monogram, op de Bijbel met erboven de duif als vredes- zymbool. Tijdens hun verblijf in het Italiaanse Porto Ercole hebben prinses Bea trix. prinses Christina, koningin Juliana, prinses Margriet en prins Bern- hard fotografen en journalisten ontvangen. Tijdens de persconfe rentie vroeg een Italiaanse journalist de Koningin wanneer prinses Irene naar Nederland zou terugkeren. De Koningin wees de vraag af, omdat zij deze 'indiscreet' vond. Prinses Beatrix en prinses Margriet waren later nog bereid samen te poseren aan boord van een jacht (foto onder). (Van een correspondent) Een autobus uit Zuid-Limburg die met veertig Nederlandse passagiers een tocht maakte door West-Duits- land, is in het plaatsje Greudestadt pardoes tegen een brugleuning gere den. Hierbij werden 16 personen licht gewond. Vijf andere inzittenden moesten voor controle naar het plaatselijke ziekenhuis worden ge bracht. De bus werd zodanig bescha digd dat een andere bus moest ko men om de passagiers te vervoeren. De bestuurder van de autobus, een ongeveer 45-jarige Limburger, werd door de Duitse politie enige tijd op het bureau vastgehouden. De man zou zeker drie flessen bier hebben ge dronken De vakantiegangers zullen schade vergoeding vragen aan de busonder neming. Vloed van badgasten spoelt over Wadden Ditmaal bevonden zich onder de passagiers aanmerkelijk meer Duit sers dan de vorige week. Ook bij onze buren is de grote vakantietijd pas goed losgebarsten. Het zo maar naar een der eilanden gaan, komt weinig meer voor. Te velen -hebben reeds de onprettige ervaring opgedaan om met (Van een onzer verslaggevers) Een vijftienjarige jongen, Derk L. uit Enschede, heeft kans gezien tij dens het verhoor van een rechercheur uit het politiebureau in zijn woon plaats te ontsnappen. De jongen gooide een stoel omver, sprong op een bureau, drukte een op een kier staand raam geheel open en maakte zich vervolgens vla de binnenplaats (Van een onzer verslaggevers) Koningin Juliana zal begin sep tember de nieuwe Sloehaven bij Vlis- singen openen. Zij zal een aantal waterstaatswerken in Zuid-Holland en Zeeland gaan bezoeken, waarbij zij in Viissingen de nieuwste haven in gebruik zal stellen. Ook de bouw van de Oosterscheldebrug zal op het programma staan. (Van een onzer verslaggevers) Er bestaat goede hoop, dat de stikstofbron in de Duitse Bocht van daag zat worden bedwongen. „Bron- nentemmer" Red Adair was gister avond vol goede moed: de eerder op de dag begonnen tweede poging om het nu al vele weken- spuitende boor gat dood te pompen, verloopt voor spoedig. De eerste poging: gestart op 13 juli mislukte. Op 15 juli moesten Adair, de Duitse specialisten en de mannen van Van Taksberging uit Rotterdam besluiten het werk uit te stellen. Gisterochtend zijn ze weer aan de slag gegaan. Gebruikt wordt nu een ander soort spoeling. Op de reuzen- ponton Tak 7 is daarvan 1.500 ton aanwezig, die door enorme pomp- auto's in het boorgat worden gespo ten. Aan de operatie nemen ook de sleper Clyde en het bergtngsvaar- tuig Dolfijn van Van den Tak deel. (Van een onzer verslaggevers) Te Noordscharwoude heeft zich za terdag een mysterieus ongeval voor gedaan. dat het leven heeft gekost aan de 7-jarige Jan Buur. De jongen werd door een meisje aangetroffen in de Industriestraat. Zij waarschuwde haar moeder, die direct alarm sloeg. Doktoren onstateerden een inwendi ge bloeding. Men staat voor een raadsel, daar tot heden niets heeft uitgewezen, dat de jor.gen door een aanrijding om het leven is gekomen. De mogelijkheid wordt geopperd, dat de jongen van een stapel stenen is gevallen. Maar ook deze theorie wordt niet ge schraagd door enige zekerheid. (Van onze. binnenlandredactie) Het verkeer heeft zaterdag en zon dag weer een groot aantal levens geëist. 0 De 22-jarige motorrijder A. Len- tink uit Zutphen en zijn duopassa- giere, de 19-jarige J. Bakker uit Zut phen, zijn zondagmiddag bij de Meeuwenberg te E rh p e uit de bocht gevlogen en op een VAD-bus ingere den. Beiden werden op slag gedood. Op de rijksweg Brummen— Leuvenheim is zaterdagmorgen een auto door het natte wegdek ge slipt en tegen en ijzeren hek gereden. De bestuurder, de 22-jarige J. Jonker uit Schoonebeek en een inzittende, zyn 65-jarige schoonmoeder M. Shang, werden zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. Mevrouw Shang is later aan haar verwondin gen bezweken. De 44-jarige bromfietser P. L. v. d. Put uit T i 1 b u r g is by een verkeers- manoeuvre zodanig komen te vallen dat hij drie kwartier later in een ziekenhuis is overleden. In de nacht van zaterdag op zon dag is de 18-jarige Jan van Stien uit Ann a-J acobapoïder op weg naar huis van een dijk gereden en op een lager gelegen weg gevallen, waar hy zondagmorgen werd gevonden. In bewusteloze toestand is hij overge bracht naar een ziekenhuis, waar hy is overleden. O In de gemeente H e e s c h is de 19- jarige P. Hendriks uit Heesch met een motorfiets door te hoge snelheid uit de bocht gevlogen en verongelukt. De jongeman had geen rijbewijs, Zaterdag is de 27-jarige landbou wer A. W, te Bokkel uit A al ten toen hij per bromfiets vanuit een zandpad de weg wifde oversteken aangereden door een personenauto. In een ziekenhuis is hij aan zijn ver wondingen overleden. Vlak bij zijn huis aan het Sint- Vitusholt te .Winschoten stak de 3-jarige Woltjo Davids zaterdagmid dag de rijweg over. Hij werd aange reden door een passerende auto en zo ernstig gewond dat de kleuter bij aankomst in een ziekenhuis is over leden. De 42-jarige metselaar L, Hesen uit H o r s t is in de nacht van zater dag op zondag by een verkeersonge luk om het leven gekomen. De man werd van de duozitting van een scooter, bestuurd door de 29-jarige loodgieter A. Hesen, geslin gerd en daarna door twee achterop komende auto's overreden. De be stuurder van de scooter zou volgens de politie de macht over het stuur hebben verloren, omdat ten gevolge van de hitte de achterband zou zyn leeggelopen. De loodgieter is levens gevaarlijk gewond. In de nacht van zaterdag op zon dag is de 19-jarige bankwerker G. A. v. d. Linden uit Haarlem om het le ven gekomen, toen hij te H a 1 f w e g met zijn auto tegen een gevel reed. De jongen was op slag dood. Volgens de politie is oververmoeidheid van de bestuurder waarschijnlijk de oorzaak van het ongeluk geweest. De achttienjarige leerling-ver koper A. Sluis uit Den Haag is van morgen in de Ursulakliniek inWas- senaar bezweken aan de verwon dingen die hij bi) een verkeersonge luk had opgelopen. De jongeman was zaterdagmorgen met zijn bromfiets in Den Haag over de kop gesiagen. (Van een onzer verslaggevers) De Leeuwarder gemeentepolitie heeft vrijwel geheel de hoop opge geven, dat de twee ontsnapte ex- gedetineerden uit de Leeuwarder strafgevangenis, Swaalp en Grave, zich nog binnen de gemeentegrenzen bevinden. Het verkeer wordt niet langer meer gecontroleerd en de (weinige) tips die ten burele zijn bin nengekomen. hebben geen van alle iets concreets opgeleverd. DELEN van Zuidwest-Frankrijk zyn zondag getroffen door zware re gen en hagelstormen. Een groot deel van de oogst, ging verloren en een boerenarbeider kwam om. van het politiebureau uit de voeten. De jongen, is nog niet teruggevonden. Hij heeft bekend in de nacht van donderdag op vrydag een vuurbuks en patronen te hebben gestolen. Met het geweer, dat inmiddels weer in beslag is. genomen, heeft hij in een park omstreeks kwart over twee don derdagnacht geschoten. Een portier van een textielfabriek meldde da po litie, dat hij kogels had horen tikken op het dak van de rijwielstalling. Spoedig daarna werd Derk L. gevat. Aanvankelijk ontkende hij, maar zondagmorgen gaf hij toe, en ont vluchtte vervolgens. Bij zijn ontsnap ping sneuvelde de ruit van het raam, waardoor hij naar buiten sprong en een bloempot viel In scherven. De politie vermoedt, dat de jongen ook vannacht een inbraak heeft ge pleegd. Uit een kast op een slaapka mer. die hy vanaf de straat vla een openstaande balkondeur moet zijn binnengekomen, is een kistje met ƒ360.ontvreemd. Ook verdwenen een oud scheerappar&at en een zak lamp. Het signalement van de Jongen luidt: 1.70 m lang, donker blond haar, slank postuur, smal gezicht. Hij was gekieed in een zwart leren jack. een grijze broek en zwarte puntschoenen. Voor zover de politie bekend is, be schikte hy niet over een voertuig. De politie heeft de grensposten gewaar schuwd en voorts het bericht ver spreid over de telex. Interpol is niet ingeschakeld. (Van onze Parijse correspondente) In Marmande. dat in het departe ment Lot et Garonne ligt, heeft men de laatste maanden veertien gevallen van kinderverlamming geconstateerd. De kinderverlamming is ernstig van vorm. Een twintigjarige vrouw die in verwachting was. overleed. De dokters deden een uiterste poging haar kind je, reeds zeven maande oud, te red den: vergeefs: Zaterdag stapte een 23-jarige vrachtwagenchauffeur in eens doodmoe van zyn wagen. Hy zakte op straat ineen en bleek door de ziekte te zijn aangetast. De epide mie brak uit in een kleuterschooltje, waar gelijktijdig een driejarig meisje en een zesjarige jongen kinderver lamming kregen. ce eerstvolgende boot weer te worden teruggezonden. Zodoende zijn er weinig of geen ovemachtingsmoeiiijkheden. Het sterk reglementeren heeft zelfs tot gevolg dat enkele kampeerterreinen op Terschelling lang niet helemaal bezet zijn. Intussen moet men zich op de eilanden maar redden met de enor me stroom gasten. Op Terschelling deden zich reeds de nodige onge regeldheden voor. In een danstent bij het Midslanderstrand hebben zich uitgebreide vechtpartijen voor gedaan. zodat de exploitant ten slotte gedwongen was zijn zaak te sluiten. Dit had tot gevolg dat daar na de overige dancings overbelast werden; bij de voorverkoop van kaarten sneuvelden zelfs ruiten on der het grote gedrang. Slechte met behulp van de politie kon ten slotte enige orde worden geschapen. Op Terschelling wordt ook sterk geklaagd over te veel nachtelijk ru moer. Van het bromfietsverbod na tien uur 's avonds schijnt in de prak tijk niet veel terecht te komen. De politie heeft er handen vol werk aan. Ook automobilisten toeteren te veel. tot diep in de nacht. Overigens zijn de recreatiecommis sies od alle eilanden zeer intensief. Het overgrote, goedwillende deel van de gasten kan er genieten van wan deltochten, tentoonstellingen, drop pings, dia-avonden, speurtochten, prestatietochten, cross-country's en vooral ook van sportvissen, zowel met de werphengel vanaf de kaden al* door middel van sportvissersschepen, die de zee opvaren. De vangsten zijn dit jaar niet groot. Dat wijt men aan- de vele ont ploffingen ten dienste van het olie- onderzoek. Momenteel worden de vijf waddeneilanden door zo'n 60.000 bad gasten bevolkt. Wie er alsnog heen wil, dient voor hotels, pensions enz. de VVV's op de eilanden te bellen en vóór kamperen de ANWB. Advertentie UM. Nu Uw eigengemaakte bad lakens, badkleding, doucheia- kens enz. voor een ongekend lage prijs. Want morgen begint de verkoop van een grote restant-partij moderne bedrukte badstof, normale prijs 6.50 en 7.95 per meter, nu voor nog géén twee gulden. In tientallen fraaie dessins en de meest exclusieve kleurcombina ties (een enkel dessin met een drukfoutje). Een ongekende aanbieding voor een prijs die U geen tweede keer kunt verwachten. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze grote restantpartij badstof in tien tallen fraaie dessins, 90 cm breed, ^^9 per meter voor Géén tel. of schrift, best (Van een onzer verslaggevers) De 32-jarige timmerman C. V. uit Haarlem is dit weekeinde door de Haarlemse politie aangehouden, ver dacht van brandstichting. De man zou in de afgelopen drie jaar een achttal branden hebben veroorzaakt in de Jansstraat in Haarlem en directe omgeving, de buurt waar hij zelf woonachtig was. De pyromaan zou onder meer de brand hebben gestoken in een pand dat bewoond werd door man, vrouw en drie kinderen, respectieveiyk van zes, vijf en twee jaar. Het gezin kon toen gelukkig worden gered. Ook een koffieteut, een leeg win kelpand en een brommer werden in de afgelopen jaren een prooi van de vlammen. De timmerman was al eerder door de politie aangehouden. Hij werd evenwel op vrije voeten gesteld om dat er toen niet voldoende bewijs materiaal tegen hem was. AMSTERDAM (ANP) Acht zee lieden zijn onderscheiden. Zij heb ben ais bemanning van een sloep op 1 april moedig, bekwaam en niet zonder gevaar de bemanning van de op de klippen gelopen Zuidafri- kaanse coaster Bulwark gered. Het Carnegie-IIeldenfonds heeft be sloten de bronzen medaille uit te reiken aan de eerste stuurman F. Persson en het diploma plus sou venir aan: derde stuurman J. A. G. Lagrand, vierde werktuigkundige J. Lodder, bootsman N. van Dijk en de matrozen K. Ritmeester, D. Jan sen, S. Veenhof en W. G. Seegers, allen van de Stoomvaartmij. Ne derland. Zy maakten deel uit van de bemanning Neder Ebro. De Bulwark was 's nachts in de buurt van Danger Point in dichte mist, waar de zee door rotsen, branding en reuzenwïer gevaarlijk was, ge strand. Een deel van de opvaren den van de Bulwark kon met een reddingsboot van boord gaan. De overigen werden in twee tochten met de sloep van de Neder Ebro gered en veilig aan boord gebracht van een Zuidafrikaans marinevaar tuig. De secretaris van het Carnegie- IIeldenfonds, mr. P. C. M. Bevers, zal de onderscheidingen op 28 juli in het kantoor van de Stoomvaart- mij. Nederland aan de Javakade in Amsterdam uitreiken. IN LING UEDE <300 km ten noor den van Dakar) zijn in het afgelopen weekeinde 156 huizen en drie mos keeën door een wervelstorm ver woest. In de naburige stad Dahra werden honderd huizen en alle open bare gebouwen vernield, zo is door het Senegalese Ministerie van Bin nenlandse Zaken bekendgemaakt. Advertentie I.M. - Vanaf f1500 tot (7000 Aflossing tot 5 jaar GEHEIMHOUDING VERZEKERD Vraagt goheel vrijblijvend r en kosteloos folder nan Hcorlem Tofef 04440-2076 (Van onze binnenlandredactie) In het afgelopen weekeinde zijn weer verschillende mensen door ver drinking om het leven gekomen. In BERGEN AAN ZEE is de 17- jarige Henk Tiemes uit Enschede zaterdag op een. luchtbed in zee ge gaan. Het luchtbed dreef door de eb- stroom af en is waarschijnlijk ge kanteld. Een Amsterdammer, de heer J. Brokken (43) heeft nog ge tracht de jongen te redden. Een uur nadat de jongen werd vermist, is zijn lichaam gevonden. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur is de 21-jarige J. Bunk uit Mussel- kanaal tijdens het zwemmen in het Ruiten-A-kanaal bij SELLINGEN, gem. Vlagtwedde, verdronken. In het recreatieoord de Beekse Bergen bij TILBURG is zondagmid dag de 26-jarige J. Denen uit Oos- teibeers bij een duik in het water zo ongelukkig terechtgekomen dat hy zijn nek brak en overleed. Zondagmiddag is in DELFSHA- VEN in de Schie by het zwemmen de 46-jarige begrafenisondernemer G. A. A. Kloeg uit Rotterdam voor de ogen van zijn wouw verdronken. De politie heeft by ZUTPHEN in de IJssel het Ujk van de zestienjarige schippersdochter Witjes uit Giesbeèk gevonden. Het meisje was woensdag bij het Bronkhorsterveer te Brum men over boord geslagen en verdron ken. 9 Toen in Wildervank de 68-jarige heer H. P. uit Nieuwe Diep zaterdag morgen op de fiets naar één van zyn kinderen reed, werd hij nog geen 100 meter van huis plotseling onwel. De man reed met zijn fiets pardoes in het water. Een der omwoners, me vrouw Bos. die door het hulpgeroep van mevrouw P. was gewaarschuwd, kon de man vrij snel op het droge brengen. Kunstmatige ademhaling werd nog toegepast, maar mocht niet meer ba ten. Vermoedelijk is een hartaanval de oorzaak van P.'s dood. Advertentie INI. Morgenvroeg om 9 uur begint er een speciale verkoop van een grote partij Camping- tassen, volleybal-. Voetbal-, bad- ot sporttassen... tassen die heel sportief Rotterdam, kan ge bruiken. Een pracht partij sporttassen, van zwaar waterdicht linnen, voorzien van witte koorden en met sprekende Olympiade- dessins, normale prijs 3.95... nu voor nog géén een gutden dertig. Morgenvroeg om 9 uur be gint de verkoop van deze sportieve tas, met symbolen van de Olympiade 1964, voor met symbole r Géén tel. cf schrift best HOENSBROEK (ANP) Het twee- Jaiig zoontje van de familie Ven- t Hoenibroek is zondagmiddag vei dronken in een teil met water, die üe ouaers achter de won In? hadden VnnrngeZCt °Pclat kinderen zich Iconaen verfrissen. Op 'n onverwacht 15 <*e Weut£ er ingevallen Zyn oudere broertje ontdekte wat- er halln/w^i K«"*tmatige Idem! Advprutnne i M

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1