Bomen rooien in Burgemeester Knappertlaan wekt grote ontstemming in gemeenteraadskringen... ifHetJ^eéZttUfMds Chauffeurs redden zich uit te water geraakte auto Vier miljoen voor nieuw ziekenhuis Schandaal j Onderzoek Besluit mm® fflSBBÊ B. en W. willen marktgelden verdubbelen ,Hou me vast, Jan, riep ik' Minister op bezoek bi j Element urn 0000 L Twee straten aan het verkeer onttrekken B. en W. willen onteigenen Dr. F. QUiSPEL assistente/ stenotypiste een kracht (vrl. of mnl.) Geen succes Niemve bomen c/j/edammers r elkaar onder Auto blijft lang onvindbaar WISSELKOERSEN TEW dh oek-Spa land ADVERTEERT REGELMATIG KONINKLIJKE HOLLANDIA fa.de JAGER MEISJES JONGENS GEPENSIONEERDE MANNEN HET VRIJE VOLK ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1964 PAGINA 4 woninginrichting f BROERSVEST 64-6 (Van een onzer verslaggevers) Wie is hiervoor verantwoordelijk? Wie heeil even om in het gi tussen de Thomas «even om in het gedeel van de Burgemeester Knappertlaan it opdracht ge- surgemeester Kempisstraat en de Nieuwe Haven *te Schiedam, daar waar deze drukke verkeersader, die officieel wordt aangeduid als een E-weg, in een flessehals verandert, dertien bomen te rooien, een fietspad te verleggen om een groenstrook door te trekken en lichtmasten te verplaatsen, die over zes weken weer door nieuwe moeten worden vervangen? In hoogste kringen van po litie, gemeentewerken en in het college van B. en W, vraagt men zich dit in stomme verba zing af, wat op het eerste ge zicht een normale gang van zaken lijkt, is een zinloos en lachwekkend gedoe. GARAGE v/& JENDE AUmUNIOlf DKVV AFWEZIG t f In het doel van Sportclub Enschede staat in de nieu- Laoarde Q€trOUWCt we competitie een getrouwd man. Piet Lagarde (24) -3-3 is gistermiddag op het Dordtse stadhuis onder grote belangstelling in het huwelijk getreden met de 20-ja rige Dordtse Corrie Kraaijeveld. Voordat Piet het doel verdedigde bij DHC en later bif Enschede was hij lid van Em ma. De Dordtse club had voor een erehaag van jeugdspelers op de trappen van het stad huis gezorgd. Op een zeer druk bezochte receptie in Americain kwamen velen, waaronder tal van sportlieden en afgevaardigden van verenigingen en KNVB, het jonge echtpaar feliciteren. Piet Lagarde en zijn echtgenote gaan in Enschede wonen. Broersveid >05 SCHIEDAM tel.69703 'Uil RiHiiiwiiMIWIIN(lHlllltlil|WIIWBWIimHNHlllllMllllwmillWlimillllimimiimwutll'mipMit»iiiifiifjfi|H GEMEENTE SCHIEDAM Banketfahriek W. Kester N.V. Broersveid 67 vraagt voor lichte werkzaamheden (ook voor halve dagen) Goede voorwaarden. Aan te melden aan de achterzijde van de fabriek. I am wethouder an Schooneveld voorbarig besluit? Advertentie LM. Dit gedeelte van de Burgemeester Knappertlaan moet worden geasfal- teerd en op verzoek van de politie dient voor het drukke kruispunt met de Warande een kruismarkering te worden aangebracht en moet ook het smalle fietspad van de Burgemeester Knappertlaan worden verbreed. Tot zover klinkt alles vrij normaal, maar in hun ijver om de Burgemees ter Knappertlaan tot aan de Nieuwe Haven te profileren, gaan gemeente lijke instanties nu het fietspad ver leggen om -en groenstrook door te kunnen trekken, rooit men bomen om die verlegging mogelijk te maken en laat men een prachtige kans voor- m (Van een onzer verslaggevers) .■Dat Is het grofste schan daal, dat ooit in Schiedam is vertoond." Op deze krasse toon liet zich een bewoner van de Burge meester Knappertlaan tegen ons uit. „Voor een groenstrook van één meter gaan ze acht kern gezonde bomen rooien; verder verplaatsen ze lantarenpalen zonder p** vijsbare noodzaak, die weer vervangen moeten worden, zo „verpesten" ze de hele Burg. Knappertlaan. En het mooiste is, voegt hij er aan toe, „die gemene vieze knik in de weg biyit bestaan". Ook andere bewoners van de BK.-laan toonden zich veront waardigd. „Waarom moesten nu die prachtige bomen weg, we hebben er toch al zo wei nig?" was hun vraag. bijgaan om een eind te maken aan de chaos, die tijdens de spitsuren in deze flessehals ontstaat. Wie vanuit Vlaardingen naar Schiedam rijdt, wordt bij de Thomas a Kempisstraat plotseling door de nauwe flessehals geperst. Waarom, zo vraagt men zich In de Burgemeester Knappertlaan af, verlegt men het fietspad niet naar het in verhouding tot de rijbaan veel te brede trottoir en laat men die groenstrook niet ver vallen? Het meest merkwaardige is echter, dat voor deze werkzaamheden, die in totaal wel enige duizenden guldens kosten, geen besluit van burgemeester en wethouders is genomen. „Tot mijn schrik heb ik deze gang van zaken ontdekt." zegt die PvdA- wethouder, mr. P. van Bochove, van Financiën, Personeels- en Sportzaken en Havendienst, die wij, omdat de verantwoordelijke wethouder van Ge meentewerken en Grondbedrijf, ,de hear W. wan Schooneveld (Prot. Sohiadam) afwezig was. naar de gang van zaken vroegen. „Toen ik van vakantie terugkeerde uit Noorwegen waren die bomen ge rooid," stelt de commissaris van Politie, de heer K. Rijpma, vast. Ook hij word tot zijn verbazing ge confronteerd met deze werkzaamhe den en onderzocht in hoeverre de po litie iets met deze merkwaardige af faire te maken heeft. Het bleek, dat de verkecrscommissie had geadviseerd om hot rijwielpad te verbreden en een kruismarkering op het drukke kruis- „Toen ik met vakantie uit Noord- wijk kwam waren de bomen weg en was men begonnen met de werkzaam heden." En die lantaarnpalen? „Ja, zei de wethouder, „dat Is geen succes, die hebben gemeentewerklieden a raison van zoveel gulden verplaatst, terwijl diezelfde gemeentewerklieden over enkele weken weer moeten te rugkomen om die verplaatste licht masten weer door nieuwe te vervan gen (Van een onzer verslaggevers) ENKELE raadsleden, die tot hun schrik hebben geconstateerd, dat het rooien van de bomen in de Bur gemeester Knappertlaan niet nodig •was, willen in de komende weken trachten een onderzoek in te stel len naar de gang van zaken rond dit besluit. 'WE VONDEN het jammer, dat dit gebeurde, maar we konden de wet houders niet vragen, wat er aan de hand was, omdat ze met vakantie waren. 'SOMS.' aldus lichtte een raadslid een ea ander toe. 'gebeurt het wel eens, dat een bepaald besluit in de commissies wordt goedgekeurd en dan om de zaak te bespoedigen, zonder meer wordt uitgevoerd. MAAR, JA, die bomen kunnen rüet meer in de grond worden gepraat,' zei hij nog. TOEN WE HEM vertelden, dat ge meentewerken nieuwe bomen zou plaatsen, toonde hij zich zeer ver baasd. "Dat is weer nieuw voor me. We zullen het wc', eens onderzoe ken. was zijn antwoord. punt met de Warande aan te hren gen. Maar over bomen rooien had nie mand gesproken. „De bomen sullen door nieuwe worden vervangen," zei men ons by Gemeentewerken, Maar de vraag was; Wie, o wie, heeft zonder het standpunt van de overige wethou ders en de gemeenteraad hierin te kennen, de werkzaamheden laten uitvoeren? En dan komt men terecht by de wethouder van Gemeentewer ken en Grondbedrijf, de heer W. van Schooneveld (prot. Schiedam), Naar verluidt zou deze wethouder de zaak nu volkomen dekken, maar in gemeentesraadskringen wordt be weerd, dat hij in het kader van het profileren van de BK.-laan een voor barig besluit heeft genomen. De wethouder van Gemeentewerken en Grondbedrijf, de heer TV. van Schooneveld (Prot. Schiedamheeft zich kennelijk vergist. Als verant woordelijke persoon voor allerlei werkzaamheden die door zijn 'tak van dienst' moeten worden uitgevoerd on dertekent hij vele documenten. In de vakanties van andere wet houder s en raadsleden moet door hem een besluit zijn genomen om de bo men in de Burgemeester Knappert laan te laten rooien, wat kennelijk gebeurde cm de zaak te bespoedigen. Nu erkennen wij, dat in het kader van een door de gemeenteraad geno men groot besluit om de B. K.-laan te laten profileren kleine werkzaam heden moeten teerden uitgevoerd, maar hieronder verstaan we niet het rooien van bomen en het verplaatsen van lichtmas i, die binnenkort weer moeten worden vervangen. Vreemd wordt het, wanneer wet houders bif hun terugkeer van va kantie opeens merken, dat een en an der is gebeurd, waarvoor zij nim mer hun fiat zouden hebben gegeven. Sr teerden bomen gerooid voor het doortrekken van een groenstrook, die er verkeerstechnisch gezien niet hoort. De bomen worden vervangen, dat wel, maar de verkeersopstoppingen in de 'flessehals' can de B. K.-laan blijft en dat is het ergste. W M: m mm* mm lymm (Van een or ter verslaggevers) B. en W. van Schiedam willen de marktgelden verdubbelen, In de raadsvergadering van 25 november 1963 werd de gemeenteraad toezeg ging gedaan, dat de gelden nader zouden worden bezien en thans stelt het college voor de marktgelden met 0,80 per dag te verhogen. De bestaande tarieven dateren van 1956, aldus B. en W. Door de voort durende stijging van het kostenpeil in het algemeen en de personeels lasten is een zij het klein tekort ontstaan. B. en W. verwachten, dat dit tekort in 1964 aanmerkelijk gro ter zal zyn dan aanvankeiyk werd geraamd, wat zyn oorzaak vindt in de salarismaatregelen, die op 1 ja nuari 1964 van kracht werden. Het tekort wordt nu geraamd op 4000,de opbrengst van de marktgelden bedroeg in 1963 f 5088. „Om het tekort op te heffen," zo mo tiveren B. en W. hun voorstel, „en tevens een kleine marge te hebben voor het opvangen van verdere prijs stijgingen In de naaste toekomst, is het gewenst de tarieven te verdubbe len, waardoor de opbrengst van de marktgelden zal stygen tot 10.000,-. (Van een onze. verslaggevers) Aan de Hencgouwerweg te Wad dinxveen is vrijdagmiddag om vijf voor één een vrachtwagen van T. de Waardt N-V. Bouwmaterialen uit de xe gemeente in de Gouwe gereden en vrijwel nmiddeHijk gezonken. Be beide inzittenden, de chauffeurs L. Filer (21) die de wagen bestuurde, en Jan Versloot (23), beiden uit Wad dinxveen. wisten zich uit de cabine van de reeds op de bodem liggende wagen te werken en bereikten be houden de kant. In een nabijgelegen kas kwamen ze wat op verhaat De wagen zonk in het meters dlep- pe water weg en was aanvankelijk volkomen onvindbaar. Het ongeluk gebeurde by een gedeeltelijke weg- afzetting wegens herstellingswerk- zaamheden. De vrachtwagen slipte hier in een berg zand en schoot dwars door de beveiliging beton nen paaltjes met ollfantsdraad te water. Een kraanwagen van busmaat- schappy Citosa, uit de garage te Waddlnxveen, was spoedig aanwezig (Van een onzer verslaggevers) Met ingang van 1 oktober willen B. en W. van Schiedam de Spoor straat en de Stationsstraat (gedeel telijk) aan hei verkeer onttrekken. In hun voorstel aan de gemeente raad om hiervoor maatregelen te ne men, stellen B, en W„ dat bedde straten door de bouw van het nleu- de stetson en de realisering van de daarbij behorende stedtebouwkundige voorzieningen niet alleen elke bete kenis verloren, maar zelfs geheel ver vielen. Formeel, aldus B. en W., die nen zy nu nog slechts aan het ver keer te worden onttrokken. (Van een onzer verslaggevers) Ik riep: „Hou me vast, Jan." Dat vertelde de 27-jarige vrachtwagen chauffeur Leen Filer gistermiddag op de stoep van zijn ouderlijk huis. Noordkade 239 in Waddlnxveen. Nog helemaal niet bekomen van de schrik van het levensgevaarlijke onderwater-avontuur met een zwa re vrachtwagen praat hy over die paar kritieke seconden onder water. „Ik wist, dat Jan niet kan zwem men." Daarom had hy zijn 23-jarige bijrijder toegeroepen, hem vast te houden. Toen de auto het water In dook begon hy eerst nogal wild te schommelen. Toch slaagde Jan Ver sloot erin, Fliers voet vast te pak ken. De chauffeur werd daardoor ech ter te vee! belemmerd in zyn bewe- gingsvryheid. Hij rukte zich daar om los en dwong Versloot hem op een betere manier beet te pakken. Van de verdere toedracht herin- nert hy zich nog maar vaag de hoofdzaken. Op een gegeven ogen blik had hij zich in de goede positie gemanoeuvreerd om samen met de bijrijder door het inmiddels geopen de zijportier te ontsnappen. Ook weet hy nog, dat ze vrij vlug aan de oppervlakte waren. Toen moest hy Jan Versloot nog ongeveer tien meter meesleuren om aan de kant te komen. „We hebben veel geluk gehad, an ders hadden we het niet naverteld", weet Leen Flier. Een paar schram metjes aan armen en oren zijn de enige uiterlijke overbiyfselen van dit wonderlijke ongeluk. maar kon niets uitrichten. Eerst moest de wagen warden teruggevon den, een taak waarmee werklieden van Rijkswaterstaat zich belastfen Toen men eenmaal de juiste plaats had bepaald was het wachten op een duiker, die de kabels zou moeten be vestigen. In die tijd had het drukke verteer de grootste moeite langs dit punt te komen. Ook de rijkspolitie te water had het druk om de scheepvaart on gestoord te laten doorgaan. Nadat eenmaal een duiker ge- arriveerd, alweer van de Citois, srm de kabel spoedig bevestigd en kon het hijswerk een aanvang nemen. Het duurde nog tot vier nur alvorens de kap van de wagen zichtbaar werd en pas om vijf uur was het karwei geklaard. Be steile walkant leverde grote moeilijkheden op. (Van een onzer verslaggevers) .Deze eerste officiële kennlsma" king met een woningfabriek, waar rote elementen worden gefabri ceerd, betekent een vita mines toot voor mij en mijn medewerkers. Wan neer wij op deze wijze kunnen door gaan met industrieel bouwen, sullen wij in een versneld tempo op het woningtekort inlopen." Dat heeft volgens een door de in dustriële bouwmaatschappij Elemen- tutn in Maassluis uitgegeven commu niqué minister Bogaers verklaard aan het slot van een werkbezoek, dat hy vrijdag aan dit bedrijf en een aantal bouwplaatsen van Elementumwonin- gen gebracht heeft. Na een aantal voordelen van het industriële bouwen te hebben opge somd, verklaarde de minister des gevraagd de bouw yan meer wo- ningfabrieken in Nederland toe te juichen. In de export van industriële woningen zou hy geen bezwaren zien; wellicht, zo zei hy. kunnen wy in de toekomst industriële woningen uit andere landen importeren. Minister Bogaers was ervan over tuigd, dat ook de institutionele be leggers zich voor deze bouwwijzen zouden gaan interesseren en aldus in deze sector een bijdrage zouden gaan leveren tot oplossing van het woningtekort. De foto laat duidelijk zien hoe de situatie is in de Burgemeester Knappertlaan, waar op het ogenblik werkzaamheden toorden uit gevoerd, die tot doel hebben het laatste stuk laan tussen de Thomas a Kempisstraat en de Nieuwe Haven te profileren. In plaats van het fietspad te verleggen naar het in verhouding tot de rijbaan te grote trottoir, verplaatst men het pad om een groen strook door te trekken, waarvoor acht bomen moesten worden ge rooid. De flessehals in de Burg. Knappertlaan blijft echter bestaan en bezorgt het verkeer, dat uit de richting Vlaardingen komt, veel last. 14 AUGUSTUS Engels pond 10.07—10.071 Amerikaanse dollar 3,61A3,61 A Franse frank 73,711—73,764 Belgische frank 7,267561 Zwitserse frank 83,6383,68 Zweedse kroon 70,31—70,36 Duitse mark 90.8590,90 Deense kroon 52,165251 Noorse kroon 50,455—50505 Canada 3.355—3353 Italiaanse lire 57,815—57,865 Oostenr. schilling 14,00514.015 (Van een onzer verslaggevers) Voor de verdere bouw van het nieuw Gemeente-Ziekenhuis aan de Burgemeester Knnappertlaan vragen B. en W. van Schiedam de gemeenteraad voorlopig een krediet van vier miljoen gulden be schikbaar te stellen. De paalfundering en de onderbouw met bijkomende werken ten behoeve van dit ziekenhuis, tot de bouw waarvan de Schiedamse raad op 28 juli 1961 definitief besloot, en waarvoor op 18 december 1959, 28 juli 1961 en 28 januari 1963 de nodige kredieten werden verleend, zullen naar verwachting in maart 1965 gereed komen. Architect C. Westerhout ten Den Haag heeft het bestek voor de afbouw van de onderbouw en de gehele bovenbouw onlangs voltooid. (Van een onzer verslaggevers) Be gemeente Schiedam zal om de voortgang van de woningbouw na '65 te verwezenly'ken, de beschikking moeten verkrijgen om de percelen, gelegen in het gebied, dat wordt be grensd door de bebouwde kom van het dorp Kethel, de grens met Vlaar dingen, de geprojecteerde weg in het verlengde van de Doenkade (Rotter dam), de Groenweg, de spoorlijn SchiedamDelft en de Poldervaart. Dit schrijven B. en W de gemeen teraad en stellen voor het onteige ningsplan WoudhoekSpaland, dat een onderdeel vormt van het uit breidingsplan in hoofdzaak „Kethel Schiedam" goed te keuren, opdat een gedeelte van het uitbreidingsplan ten beh eve van de bouw van woningen, openbare gebouwen en de aanleg van de daarvoor benodigde wegen kan worden uitgevoerd. - y T" y - >■- „:„J)eaktkso£l5ciuvdasi—i 'ériSbitetekcni MGR. NOLENSLAAN 4Ï».- TÊLEFOON 62238. vrouwenarts te Schiedam TOT 2 SEPTEMBER Waarn. tel. 69126. Fabrieken van Meikprodukten en Voedingsmiddelen N.V. Ter assistentie van een onzer algemeen procu ratiehouders, tevens hoofd financiële afdeling, kan binnenkort worden geplaatst een Zij zal naast het opnemen en uitwerken van brieven, rapporten e.d. ook diverse secretariaats werkzaamheden verrichten. Voor het vervullen van deze vertrouwensfunctie Is tenminste vereist een Mulo-opleiding, type vaardigheid en diploma Stenografie. Leeftijd: omstreeks 20 jaar. "Inlichtingen worden gaarne verstrekt door en schriftelijke soü'Jtaties kunnen worden gericht aan de afd. Personeelszaken. Oosthaven kade 42, Vlaardingen. Telefoon 01898 - 2941 of010 69174. Zoekt U TROMPET, sax oï klarinet? Krogten heeft het. Rotterdamsedyk 148. Tel. 67026. - Zoekt U een MONDORGEL, gitaar of slagwerk? v Krog ten levert uw merk. Rotter- damsedyk 148. Tel 67026 Voor uw PASFOTO'S na- tuuriyk naar Fotoh&ndel K. v. Vuuren, Hoogstr. 106. i Schiedam. Ir» spoedgevallen i desgewenst In 1 uur klaar Kapsalon Hêlène, de salon voor de betere PERMANENT stroomloos voor ieder haar j geschikt 7,80. Hélêne tiède I permanent, de meest ideale natuurlijke permanent f 10. Gratis halen en brengen per luxe auto voor permanent Kapsalon Hélêne. Rem- brandtlaan 22. Schiedam, te! 67170. f 1.00 reductie op deze adv AUes op gemakkelijke beta- one vanaf f 1.- per week GOEDERENHANDEL Pa A I Scbilperoord Zn„ Tuin- laan 40. Schiedam. Bij Gemeentewerken kan op de afdeling Financiële Administratie worden geplaatst o.m. voor de bediening van een boekhoudmachine. Vereist wordt het bezit van de diploma's M.UL.O. en typen, terwyi enige boekhoudkundige kennis tot aanbeveling strekt. Aanstelling zal afhankelijk van bekwaamheid, opgedane praktykervaring, leeftyd, enz. plaats vinden in een der volgende rangen: Schrijver 287,— 479.— Schrijver A 407,542,— Hoofdschrijver f 500.626,— per maand, exclusief vakantietoeslag en eventuele huurcompensatie. Tot de 21-jarige leeftyd geldt de gemeentelijke jeugöregeling. Eigenhandig geschreven sollicitaties .onder vermel ding van leeftijd, referenties, enz. binnen 10 dagen in te zenden aan de directeur. Korte Haven 33.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 2