0©©©@©©@© 3 Callas: een belevenis Bedrijfsvoetbalelftal verliest van Rotterdam Fuiven met Ralph... Eurobal 1964 met internationaal tintje I DAT.- en PEUGEOTSERVICE iSAIAGE LANDMAN I Lord of the Flies Gruwelijke film over jongensmaatschappij wmm Hengel weclstrij cl in Beatrixpark Het beest DUIVENNIEÜWS Slow clap9 langs cle 'boundry' HBSS verliest van Hermes jeugd I 1 fa.de JAGEF 3 mm -4f HET VRIJE VOLK MAANDAG 17 AUGUSTUS 1964 PAGINA i Opera in stukjes ■x_. Herman Prey Stravinsky ft? Na de kermis... Broersretd 105 SCHIEDAM iel Veertig Engelse schooljongens overleven een ramp met een vliegtuig, dat hen moet evacueren uit Europa, waar de atoomoorlog is uitgebroken. Veertig schooljongens komen op een eenzaam, tropisch eiland terecht. Zij kiezen een leider, die instinctief poogt zo iets als een sociale orde in deze geïmproviseerde maatschappij te organiseren. Hij komt er niet ver mee. Of de kinderen goede of wat minder goede acteurs zijn, doet er in dit geval niet zo veel toe. Waarschijnlijk zou de film nog gruwe lijker zijn geworden, wanneer zij werkelijk ook nog goede acteurs waren. De film is een ernstige waarschuwing, het is een film om niet van te slapen. R. JOKEL m I Esslingers op Euromast (Van een onzer verslaggevers) „Wof een prachtig uitzicht," riepen de jonge Duitsers uit Esshngers vanmorgen uit, toen ze vanaf de Euromast in Rot terdam het panorama van de havens bewonderden. Na het be zoek aan het hoge 'visitekaartje' van Rotterdamging het naar de Lijnbaan. Op het Stadhuisplein zaten de negen jongens en meisjes met hun groepsleider daarna uit te rusten van een lange wandeling door de stad. Na het eten ging men weer terug naar de haven voor een rondvaart met een van de Spidoboten. Het icas weer een mooi 'dagje uit' voor het gezelschap, dat overigens langzamerhand weer gaat denken aan de terug reis (J. A.) callas was onlangs in Parijs niet. op haar best. Zij mis te een heel hoge noot en dat werd haar voor die voorstelling noodlot tig. Gejoel en overrijp fruit. On rechtvaardig? Omdat het maar één (heel bekende) noot was die mis ging en dat maar in één voor stelling? Zonder twijfel. Maar ach tergrond daarvan is een langduri ge onfeilbaarheid in het hachelijk:- ste trapezewerk, met een pose op de begane grond die aan godde lijkheid grensde. Misschien ook na al het rumoer in die tijd de stilte die door alle vijanden van Callas ijUngs gevuld werd met gefluister dat Callas op haar retour was. Dan so'n noot en het bewijs ligt «r. Er ligt nu een nieuwe Callas- plaat op de draaitafel: Callas in .Parijs (Colombia SAX 2503). met aria's uit Iphigenie in Taurus. .La damnation de Faust, de Parelvis sers. Manon, Werther en Faust, een interessante staalkaart dus met eisen aan dramatiserend ver mogen zo goed als aan puur tech nische acrobatiek. Een kolfje naar de hand in elk geval van de Calla» van een jaar of wat geleden. Conclusie: Callas is nog steeds onbetwistbaar de zangeres die haar rollen het best een geloof waardig bestaan geeft. ZIJ haalt uit de karakters en hun tekst wat erin zit soms meer dan dat. Daarom blijft nog steeds iedere opname van haar een belevenis. Maar even duidelijk blijkt de stem aan glans toch wel iets verloren te hebben. De roekeloosheid waar mede zij technische problemen te «Jf gaat leidt meer dan ooit tot onzuiverheden. Over-kritisch, ook al slachtoffer van het gerucht? Wij draaiden wat oudere opnamen, erkende toppunten uit haar carriè re en andere. Callas in Parijs valt bij die andere. Hls Master's Voice gaat voort bijzonder mooie complete opera's in heel bescheiden stukjes te knip pen om ze vla 45-toerenpiaatjes by liefhebbers met een bescheiden beurs onder te brengen. Laatste produkties een stuk of wat deel tjes uit de mooie Travlata met Victoria de los Angeles. Carlo del Monte en Mario Serenl en. uit II Barbiere di siviglia met Nicola Monti, Gino Bechi en anderen. De deeltjes uit iedere opera op volg orde gelegd geven het beste uit de complete opname en het voordeel is natuurlijk dat men niet ineens een heleboel geld op tafel leggen moet. Een heel ander chapiter snijdt Hermann Prey op Decc» SXL 6069 aan. Hij komt met Der Schwanenges&ng, een veertiental liederen van Schubert die niet door deze zelf tot een zgn. cyclus verzameld zijn (als Die schöne Müilerln en Die Winterreise), maar die na zijn dood door een ander onder een noemer zijn ge bracht. Er zijn, allicht, prachtige liede ren bij. Maar de cyclus krijgt als geheel op die grote langspeler van Hermann Prey zijn allerbeste kans niet. Prey's stem Is met uit zondering van het lage register wat monotoon van kleur, op den duur haast vermoeiend om naar te luisteren. Jammer. Ten slotte Stravinsky op London SOL 265 met z(jn Cantate uit 1951 en zijn Mis uit 1948, allebei druk ken muziek die ln de discotheek passen van iemand die er nu net precies niet op uit ls alles aan to schaften wat hem dank zij herhaal de radio-uitzendingen zo leuk leek om zelf te hebben. Iets voor iemand dus die hebben wil wat he iaas zelden te horen ls en dat die per treft naarmate men het te ge legener tijd thuis vaker speelt. De uitvoering door een Engels kamerorkest onder leiding van Co lin Davis met een hele reeks voor treffelijke vocalisten staat op hoog peil. Technisch voldoet de plaat ook aan hoge eisen, behalve in Versus 4 van A Lyke-Wake Dirge, waar de microfoonopstelling hoogstwaarschijnlijk niet gelukkig was. TJitslag SCV de Postduif, wed vlucht voor jonge duiven vanuit Chantilly, afstand 334 km. Deelname 343 duiven. Gelost 15 augustus om 9 uur. Eerste duif 14.38.11 uur en de laatste prijsduif 15.33.43 uur. A. Boes 1, 9, 10, 16, 25. A. Brouns en Co. 2, 8. H. Crama 3. C. v. d. Grijp 4, 19. H. v. d. Kant 5. 24. C. den Tuinder 6. 13, 7. A. Brökling 7. A. Vis 11. 2S. L. Vis 12. L. Toutyn 14, 22, 3. L. Borrani en Co. 15. L. v. d. Mey 17. M. Kouwenberg 18. w. Poelman 20, W. v. d. Kant en Spar- Ia 21, 30. A. Middendorp 28. W. van Deurzen 29. De voetballers van de Algemene Bedrijfseompetitie hebben zaterdag avond op het terrein van HBSS de stedenontmoeting tegen het Rotter dams bedrijfsvoetbalelftal, waarvan de opbrengst bestemd was voor de actie Sporthal, met 5—0 verloren. Als excuus voor de Schiedammers kon het feit gelden, dat niet het sterkste elftal kon worden opgesteld, De enkele fraaie kansen, die de Schiedammers kregen, (middenvoor Joep Marsle loste enige keiharde schoten) werden niet benut omdat de Rotterdamse doelman de meest onhoudbare uit zijn doel ranselde. Defensief liep het niet zo best by de Schiedammers, bij wie halfspeler Wim de Koning twee wedstrijden moest spelen. Hij had kort voor de aanvang van de ontmoeting met HBSS tegen Hermes gespeeld en In het Beatrixpark hebben zater dag ongeveer driehonderd henge laars met elkaar een sportieve strijd uitgevochtendie echter met weinig vis werd beloond. Aan het slot van de wedstrijd, die opnieuw een succes werd, werden er zelfs prijzen ver loot onder deelnemers, die geen vis hadden gevangen By de senioren ging de wisselbe ker en de waardebon van 35,naar de heer J. Zonneveld, die een hoe veelheid vis met een totale lengte van 1,75 meter aan de haak sloeg. De grootste vis (tevens de langste by de senioren) die hy ving, mat 38 cm. Tweede werd de heer Koenderman die met tachtig centimeter vis wel wat ver bij de heer Zonneveld ten achter bleef, maar ja de vis wilde nu eenmaal niet bijtenDe eerst geklasseerde dame was mevrouw Hart, die voor de door haar gevan gen zeventien centimeter ook een waardebon en een bekertje kreeg. By de junioren was de eerste prys voor Hans Bel, Parkweg 78, die 120 cm vis uit het water haalde en ook een beker in ontvangst nam: tweede werd H. Bruikelmaa met 117 cm en R. Muilwijk werd met 94 cm als der de geklasseerd. Ineke de Recht ving 57 cm vis en kreeg voor deze presta tie een zilveren schaaltje. Achter het paviljoen De Kethel reikte de heer De Brede na afloop de prijzen uit. moest, merkwaardig genoeg, toch voor Schiedam uitkomen. Al met al was het toch een leuke ontmoeting, die beslist het aankijken waard was. Pech had „verzorger" Gabor Kossik uit Hongarije, die zijn lessen op de massageschool weer eens in de praktyk wilde brengen, maar geen dienst hoefde te doen Na afloop overhandigde het Stibe- kavo-bestuur ƒ25,aan het bestuur van de ABC. zijnde de opbrengst van de sporthal. Consul Chris van Dijk, speciaal voor dit doel in Schie dam gebleven, nam de aftrap voor het Sehiedamse team, dat door de Rotterdammers werd uitgenodigd om het volgend jaar revanche te ko men nemen in de Maasstad. Of het ze zal gelukken de Schiedammers? TAe toeschouwers bij de cricket- ontmoeting Hermes DVS— SCHC, een draw ISCHC all out voor 175 en Hermes DVS 132 voor 9) hebben geen goed batten ge zien van SCHC. Wat de twee batsUcdcn, die na de lunch, aan het bat kwamen lieten zien, was meer een demonstratie „prikken". De toeschouwers langs de boun dry tsaren het met dit spel niet eens, wat een zogenaamde „slbw- clapdemonstratief langzaam ap„ plaudissercnl tot gevolg had. Der gelijk spel is natuurlijk geen pro paganda voor de cricket sport V- De voetbal rolt weer, ook bij de zaterdagspelers. HBSS speelde za terdag een oefenwedstrijd tegen het jcugdeUtal van H-DVSen het weerd met 52 verslagen, Steiger en Kra mer by Hennes-DVS toonden zich ware „goalgetters": Steiger ver richtte de hattrick en Kramer nam twee doelpunten voor zijn rekening. Voor HBSS scoorden Korperaa.1 en Schop. HBSS neemt zaterdag 22 augustus deel aan een nederlaagserie, georga niseerd door het Woerdense Sport- lust '46. Met vier elftallen gaan de Schiedammers per bus naar Woer den; vertrek om één uur by het Postkantoor aan de Tuinlaan, PPSC, ook een zaterdagclub, gaat donderdag oefenen tegen het tweede elftal van Hermes-DVS op het Harga terrein. PPSC wil in deze competitie hoge ogen gooien. Het elftal heeft een verjonging ondergaan. Aanvoer der Bob van Pelt, de stopperspil krijgt een moeilijk jaar, want in ver band met zfjn studie in Utrecht kan hij niet altyd aan de training deelne men. „Misschien", zo vertelde Bob, ,kan ik in Utrecht trainen (Van een onzer verslaggevers) Ralph Nichols, de succesvolle honkballer, gaat weer terug naar Amerika. Over enkele dagen stapt deze student, die zes weken lang de spelers van Schiedam on der zijn hoede heeft gehad weer aan boord van het vliegtuig. Hij blijft nog enkele dagen in Amster dam., maar Schiedam heeft zater dagavond al afscheid van de Amerikaan genomen. In de kantine werd een grootse fuif georganiseerd, want bij Schiedam vindt men het jammer, dat deze trainer, die de spelers veel heeft geleerd, vertrekt. Ralph vindt het zelf ook jam mer, dat hij loeggaat, want hij heeft een bijzonder prettige tijd achter de rug. Hij was ondergebracht bij de fa milie Ebben, waar hij het erg naar zijn zin heeft gehad. 'IK zou graag,' zo gaf Ralph mevrouw Ebben een compliment voor haar kookkunst, 'wel iedere avond even willen overwippen om bij u te di neren. Er werden vele vriendelijke woorden gesproken en de spelers van Schiedam boden hun trainer een fraaie camera aan. Ook zijn pleegouders werden niet vergeten: mevrouw Ebben kreeg een tas en de heer Ebben een paraplu. (Van een onzer verslaggevers) 'Een bal met een internationaal tintje,' Zo noemde de voorzitter van het comité Eurobal, de heer M. Die- lemans in een tot de laatste stoel be zet Musis Sacrum het Eurobal, waar op ditmaal Duitsland en Engeland vertegenwoordigd waren. Uit het plaatsje Neath in Engeland kwamen tot grote verrassing van be stuurders van de Sehiedamse Ge meenschap, mr. en mrs. D. Baily, be kend als voorzitter van het comité Europese uitwisseling te Neath en voor Duitsland luisterden de negen jongelui uit Esslingen en hun grocps- 1 ietder het bal op. Het was er, zoals men het na af loop kon horen uit Duitse monden 'sehr gemiitlich' en aan deze gezellig heid heeft zeer zeker ook de Sehie damse' Bessenkoningin, bijgedra gen. Deze stralende fee reikte tijdens het officiële gedeelte aan de jongens en meisjes uit Esslingen Delfts Blauw met inhoud uit en van het Eurobal- comité was er een prachtig vaantje. Een schetterende fanfare zorgde zeer snel voor de juiste stemming, maar dat kon bijna niet anders met een 'podium der blijheid'. Na sluiting van de kennis begonnen de activiteiten van de kermisgasten op het par keerterrein aan de Broersvest pas goed: nog vóór 4 uur in de morgen waren tientallen at tracties alweer naar elders vertrokken. Om die zelfde tijd startte een tiental straatvegers van de gemeentereiniging om de stad van het feestvui! te ver lossen. OP DE FOTO: Zondagmorgen om 4 uur startten de reinigingsmensen met hun materiaal (o.a. enke le vuilniswagens) om het at tractiecentrum de metamorfose van vuilnisbelt naar parkeer terrein te doen ondergaan. NOORDMOLENSTRAAT 17 - SCHIEDAM - TELEF. 66233 en 65607 Het vervaardigen en uitbrengen van de film LORD OF THE FLIES naar de sensatio nele wereld-bestseller van William Golding is wél met vertraging gepaard gegaan. Jarenlang hebben de makers gedokterd aan het script van deze rolprent over verwilderde Engelse jongetjes op een Zuldzee-eiland. Daarna heeft het regis seur Peter Brook weer geruime tijd gekost eer hij de benodigde tientallen amateur-aeleurtjes by elkaar had. Ruim een jaar na de wereldpremière in Cannes bereikt de film thans Londen en wie zal het zeggen? misschien is dat wel een eerste stap naar Nederland. THE LORD OF THE FLXES, hoe schokkend het gegeven ook mag zijn, is geen publiekfilm: daarvoor is dit allegorische verhaal over het Ingewortelde kwaad in de mens té gruwelijk. Uiteraard heeft het vertonen van deze film in Engeland veel reacties uitgelokt. Ook onze Engelse correspondent Richard Jokel heeft de première bijgewoond en vertelt hierover het volgende. Plotseling verschijnt op het strand een spookachtige stoet, een Jongenskoor in middeleeuwse zwarte gewaden, zy vormen «en compacte groep, «en onverhoeds gefor meerde elite van gedisciplineerde en geoefende solda ten: de 'Jagers', een soort SS. Met houten staven ge wapend voelen deze jongens zich de geprivilegieerde kaste; zy zorgen voor het voedsel, zy gaan op de jacht; zy doden het wilde varken, dat door de hele groep half rauw verslonden wordt. Daarna zyn zy het Herren volk. Jack, hun Führer. kan Piggy, de dikke, astmati sche jongen, ongestraft een zware klap geven en zyn bril breken. Vanaf dit ogenblik weten de jongens wat vrees is. Waarschyniyk moet ieder natuurvolk in zijn primi tieve stadium doormaken, wat deze knapen beleven. Goldtng gemaakt beeft, is voèetreirt ongeschikt voor rustige ouders die het goed bedoelen met hun kinderen. Zy zullen onmogelijk willen geloven, dat ook in bóa kinderen deze wrede, primitieve instincten door om standigheden in het leven geroepen kunnen worden, dot er in ieder mens een bèe>st keft. Misschien zullen *y, na deze film gezien te hebben, zelfs besluiten hun kinderen niet meer in het park met andere kinderen te laten spelen. Misschien zullen zy iets vso dese film leren misschien ook niet De kleine Simon, die het eerste slachtoffer van een rituele moord wordt. Boven in de bergen ontdekken zy Het Beest, iets on begrijpelijks, iets vreseiyks. In werkelijkheid gaat het om een neergestorte en overleden parachutist, die in de wind heen en weer zwaait. De Jager-kaste weet de algemene vrees voor haar doel te exploiteren, zy zet in het bos de kop van een dood wUd varken op een paal. De paal is het altaar, de kop een offer aan Het Beest. Volkomen buiten zich zelf dansen de kinderen een wilde vuurdans met brandende stokken in de handen. Zij hebben hun lichamen en hun gezichten met witte rel beschilderd en met het bloed van het varken. Een kleine jongen. Simon, voelt dat de vrees voor Het Beest niet anders is dan de personificatie van hun eigen gevoelens, maar niemand wil hem geloven en derhalve wordt hij het eerste slachtoffer van een rituele moord. Het biyft niet by dit ene slachtoffer. Piggy, de dikke, wyze, vreedzame jongen, vraagt wat er eigeniyk beter is: te doden of regels en wetten te gehoorzamen. Verder komt hy niet, want 'De Jagers' laten een grote rot» op hem vallen en vermoorden hem ook. Ralph, de oorspronkelijk gekozen leider, moet het vol gende slachtoffer worden. Gillend volgen ze hem door het bos en half dood van de angst valt hy op het strand in het sand, precies voor de witte schoenen en de witte kousen van een Brits marineofficier, die de kinderen is komen redden. Er wordt geen woord gesproken. De blote aanwezig heid van een volwassene, van een autoriteit, van de beschaving is voldoende om van de ontwortelden, de ontwrichten, de wrede, in lompen geklede, met bloed en verf besmeurde wilden, weer keurige Engelse schooljongens te maken. D» film die peter Brook jj&sy h«i b09k TOMftm »WW-p« ÜBSS85Ss *b«V .ar*—iet w. 35 Pe meedogenloze Jegens in hun sVmits sowadsuïsaügëfi hun hgwecbogpij ap gruwelijk-* wij**.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 2