Noordwijk contra de kwallen Zieke vakantieganger per helikopter terug Beieren Persoonlijke kracht bij Togliatti sterk wapen f m 1 1 TOERIST IN MAROKKO' fST Na opname in Duits ziekenhuis Saturne naar Den Haag? 'Moordenaar' zonder moord 'V. m Iff t HET VRIJE VOLK ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1964 ANDERE SCHOOL NIEUW LYCEUM Vakantiegangers laten hond thuis Somerse arbeider neemt zijn ontslag Probleem voor politie: Journalisten in de nïeuwsbladseetor onderwaardering 's.^!tmphvrAisr>.--- 1 "i,r&il'V; -7 (Van onze buitenlandred.) De op 71-jarige leeftijd ten gevolge van een hartaanval overleden Palmiro Togliatti is tientallen jaren lang de onbe twiste leider geweest van de Italiaanse communistische partij. Be'astingverlaqing 1 januari 1966? Geen rust Moeilijke tijd Strijd Alfred raann mak De foto's: Boeren vrouwen uit de bergen bieden op de markt van Tanger hun koopwaar aan. iddelbare school kan alle kinderen nu goed opvangen Van onze ondenvijsredacteur) Nog even en de schoolvakanties zijn voorbij. Vooral voor de 12- en 33-jarigen die nu zullen overstappen naar een 'mid- 1 delbare school' wordt het een spannende tijd. Ongeveer 1 36.000 kinderen in Nederland doen die grote stap in hun le- 1 ven. En terwijl sommigen al bezig zijn hun gloednieuwe boe- ken te kaften, vragen rectoren en directeuren zich af: zullen we hen redelijk onderdak kunnen brengen? Voor het eerst na laren behoeven vele schoolleiders zich I thans daarover geen zorgen meer te maken. Een kleine telefo- ntsche enquête leerde ons dat het v.h.m.o. en ook de l.t-s.'en en nijverheidsscholen voor meisjes nu eindelijk de ergste proble men te boven zijn. In 1958 volgden 142300 leer lingen vJi.m.o.-dagonderwijs. In 1959; 158.600, in 1960: 170200. in 1961: 178.400, in 1962: I8S.SOO. In 1959 waren er dus meer scholieren binnen het vJi.m.o. dan het jaar ervoor. Een jaar later 11.600 meer, toen 8200, toen 7400. In deze periode aanvankelijk ll![Ü) ment heeft In Amsterdam groot succes. Dat er onder die 350 Inge schrevenen havo-leerlingen geen potentiële gymnasiasten zouden scliuiier zoals wel werd beweerd, Is de vraag.' (Havo: eer nieuw onderwijsty- pe, waarin de mammoetwet voor ziet, 'hoger algemeen voortgezet onderwijs', dat voorbereidt voor hogere en leidende functies in :1e maatschappij, eni—zins vergelijk baar met h.b.s., .mms. en han delsdagschool.) (Van een onzer verslaggevers) Noordwijk aan Zee heeft offi cieel de oorlog verklaard aan de kwallen. Maanden reeds liep VW-directeur U, J. Dekker met het plan rond iets te doen tegen deze plaag voor de badgasten en gistermiddag omstreeks twaalf nur was het eindelijk zover. Gewapend met een door Noord- wijks nettendeskundige bij uitstek Jaap Ammeraal vervaardigd 195 «eter lang net is de WV-direc- teuj* samen met de heer K. A. Kok, lid van de zeilvereniging Noordwijk, in zee gegaan om het net enkele tientallen meters uit de knst te verankeren. Dit A-vormige net, dat met beide poten op de bodem zal wor den vastgezet, moet de kwallen va» he* strand weren. Door de wilde goi.tö (bjjna ging de roei boot ondersteboven) en gebrek aan mankracht U het bij een po ging gebleven. Met een lichte huiver wordt nog nagepraat over d e grote plaag van het voortgezet onderwijs die vooral In de jaren '58 tot '62 ettelijke scho len heeft bezocht Namelijk de be faamde geboortegolf.' Die golf begon te rollen In 1946, en rolde door zij het met afne mende kracht tot 1950. Die onder wijsinrichtingen die de twaalf- en dertiental igen binnen hun muren krijgen, zagen de stortbui dus aan komen in 1958. Men kan niet beweren dat dit on- derwüs-onweer verwoestingen heeft aangericht. Maar wel heeft het vir.m.o. met ettelijke, soms bijna on oplosbare moeilijkheden te kampen gehad. Het gebeurde bij voorbeeld In Am sterdam dat ouders van zesdeklas- sers tevoren ai de aanzegging kre gen: 'U moet rekening houden met de kans dat uw kind niet op de door u uitgezochte school geplaatst kan worden*. De jonge h.b.s.'er, gymnasiast of lycel'st kwam dan wel eens terecht op eer school die kilometers verder lag. Ook uit anderi gemeenten kwa men verhalen over de verbouw van gymnastieklokalen tot klaslokaal, over noodmaatregelen met barak ken, over Inwoning in andere ge bouwen en dergelijke. De klassen raakten overvol, wat de ieraren deed verzuchten dat ze op die ma nier niet meer verantwoord les kon- (Van oen onzer verslaggevers) Een achttienjarige Hage naar, Ben de Loos, met vakan tie in Gerolstein in de Eifel, Is vrijdagmiddag in allerijl, per helikopter, naar zijn woon plaats teruggekeerd, waar hij is opgenomen in het zieken huis aan de Zuidwal. De jongen had tijdens zijn vakan tie een slokdarmbloeding gekregen, die aanvankelijk niet te stelpen was. HU werd opgenomen in het plaatse lijke ekenhuls en daar vertelde hij, dat hij voor deze aandoening onder behandeling was van een arts in het Haagse Zuidwaiziekehuis. Met het oog daarop achtten de artsen in Ge rolstein het raadzaam, hem voor een verdere behandeling naar Den Haag te sturen. De toestand van de patiënt was echter dagenlang zodanig, dat hij niet vervoerd kon worden. Caransa nodigt uit (Van een onzer verslaggevers) De Amsterdamse zakenman Ca- rans, die in Zandvoort zijn behendig heidsspel Saturne heeft geïntrodu ceerd. heeft het Haagse gemeente bestuur si politic-autoriteiten uitge nodigd naar Zandvoort te komen om daar zijn spel te bestuderen Hij zou plannen hebben, het spel ook in Den Haag en Schveningen te brengen. Het gemeentebestuur heeft op de invitatie nog niet gereageerd, daar de burgemeester eerst het advies van zijn raadslieden wil afwachten. B en W. moeten ia overleg'met de officier van Justitie toestemming geven voor de beoefening van dit spel. In Den Haag wachtte men al twee dagen op zijn aankomst, maar pas gistermorgen gaven de medici van het ziekenhuis in Gerolstein toestem ming voor het transport. Daarop is 's middags van de lucht haven Botterdam een helikopter van Sehreiner Airways vertrokken om de jongen op te halen. Aan boord was ook een verpleegster van het Rode Kruis. Tegen 7 uur landde h-1 toe stel met de patiënt op de vliegbasis Ypenburg, waar reeds een ambu lancewagen gereert stond. De ver keerspolitie had maatregelen getrof fen om het vervoer naar het zieken huis zo snel mogelijk te doen ge schieden. dus een heftige groei en daar na een veel langzamer opklim- B NORMAAL NTVF ATT men. Die tendens zet nog even J cioor. s Ook het Rotterdams stad huis laat een tevreden geluid horen. ■De scholen hier hebben nooit aan gemelde leerlingen behoeven af te wijzen. Er zijn geregeld scholen bij gekomen in de nieuwe woonwijken. Nu de toestroming afneemt, komen we weer op een normaal niveau.' Het Utrechts gemeentebe stuur, bij monde van de heer De Groot, afdeling viun.o.We heb ben de narigheden indertijd zien aankomen; bU het v.h.m.o. konden de kinderen ondanks alles we! ge plaatst worden. Lagere technische en huishoudscholen zaten vaak wel knijp. Maar nu niet meer.' Het departement van O,. K. en W.: 'Het heeft lang geduurd voordat er een evenwicht werd bereikt, En al zijn de landelijke cijfers voor deze cursus nog niet te geven die ko men la oktober- los zit er onge twijfeld een daling in de percenta ges van de aanmeldingen.' Zo worden de tijden wat rustiger voor bet voortgezet onderwijs. Met als bijverschijnsel dat de spoeling bij de lagere scholen dunner wordt en bij de hogere opleidingen en het wetenschappelijk onderwijs veel te dik. den geven. In Groningen werd zelfs een portierswoning getransformeerd tot dependance. Daar kwam nog bij dat door al lerlei oorzaken, waaronder de be- stedin tsbeperking, dc scholen bouw hier en daar werd afgeremd. En tegelijkertijd heerste alom een nijpend lerarentekort en steeg het aantal onbevoegd gegeven lessen tot ongekende hoogten. Die narig heid is de wereld nog niet uit. Maar over de opnamecapaciteit in het nieuwe seizoen zijn de berich ten veel gunstiger. Het gemeentebestuur van Gro ningen, een van ds deelnemers aan onze steekproef, liet weten: '"Vo rig Jaar konden we al wat ruimer ademhalen Maar dit jaar zijn we «Se moeilijkheden in elk geval wel te boven; geen extra volle klassen en noodmaatregelen meer. Enkele ja ren geleden nog konden de scholen de toestroming van leerlingen nau welijks aan. Vergeet ook niet dat de belangstelling voor het /.hm.o. in tussen sterk is gegroeid." Eindhoven: 'Ook wij hebben met noodgebouwen moeten werken. In januari hopen we een nieuw ly ceum in gebruik te nemen met een capaciteit van 48 lokalen. De nieuw bouw is gelukkig altijd ndrmaal door gegaan. We mogen wel zeggen dat de nieuwe leerlingen overal vrij goed zijn op te vangen, Dat geldt ook voor de huishoudscholen en l.ts.'en. Het blijft moeiHjk, leerkrachten aan te trekken, oofc afgezien van de huis vesting." Aldus de heer W. van den Heuvel van de afdeling v.hm.o. op het gemeentehuls. Een stem uit het Amster dams stadhuis: 'De geboortegolf is er definitief doorheen, vorig jaar was al te zien dat 't afzakte, ook bij nijverheidsonderwijs. De Wassen j kunnen kleiner worden. De top heeft zich verplaatst: nu moeten de kweek scholen en academies het e,elag be talen...* Altijd weer speelt de factor mee» dat?8 de ene school meer in trek is dan de ndere. Zoals het Spinoza- lyceum dat zes parallelklassen imoest opbouwen voor het eerste jaar. Hier zijn zelfs iets meer leer lingen dan vorig jaar ingeschreven 'De toeloop is echter now net op te vangen.' Dat het gymnasium 'n deze tijd het niet zo gemakkelijk heeft ea tegen de "concurrentie' moet op roeien. vertelde ons dr. J. M. Hoek, rector van bet Barlaeusgym- naslum in de hoofdstad. De in e- resse voor deze tak van onderwijs wordt wat geringd, de oorzaak daarvan is nog niet geheel duide- delijk. Er zijn verscheidene onze kere factoren in ons geval. En de propaganda voor het havo-experi- Gehuld, in lederhoos en met een paars gelaat slokt men de biervloed uit een laars in Zivohmanland. Straks koopt hij de fabriek en wordt het schoeisel om te lopen schaars. Politie ontzet dier In de woning van de familie R. in de Kanaalstraat te Utrecht heeft een hond enkele dagen lang alleen opgesloten gezeten. De bewoners wa rn met vakantie in bet buitenland. Al geruime tijd hadden omwoners de hond horen janken. Een buur vrouw gaf het dier alt medelijden nu en dan wat te eten. Donderdagmiddag werd de politie gewaarschuwd, die de woning via een niet afgesloten achterdeur kon binnenkomen. De agenten troffen er een onbeschrijfelijk vieze boel aa. Het dier had de hal, de trap en de kamers helemaal bevuild. Eten en drinken had het beest niet. Direct werd de dierenbescherming gealar meerd, die adviseerde de hond naar het Stichts Asyl be brengen. Tegen de familie R. zal proces verbaal worden opgemaakt wegens overtreding van de dierenwet «het onverzorgd achterlaten van een huis dier). Na sloop-affaire Een van de drie Somerse gemeen te-arbeiders die weigerden een clan destien gebouwde woning te slopen, de heer A. Kamers, heeft besloten ortsiag te nemen uit de gemeente dienst. De drie arbeiders werden aanvan kelijk op staande voet ontslagen. Later werd op dit besluit teruggeko men en moesten zfj vijf verlofda gen en een. gedeelte van hun jaar salaris afstaan. (Van een onzer verslaggevers) BIJ de Amsterdamse recherche heeft zich de 25-jarige vertegenw/mr- dlter J. O. uit Almelo gemeld met het verzoek, hem i.i te sluiten we gens moord, gepleegd In de Belgi sche badplaats Knokke. Een onderzoek via Interpol en de Belgische politie heeft echter uUre- wecèn, d?t de vertegenwoord er daar geen moord kan hebben ;e- pleegd. In Kneklxe heeft men zelfs geen onopgeloste moord te boek staan. De man büjft hardnekkig bij zijn verklaring'Ik heb in Knokke een man vermoord.' Intussen is gebleken, dat de 'moordenaar' onder behandeling is van een psychiater. De Amsterdam se politie za) hem in staat stellen de moord te bewijzen. UTRECHT (ANP. De sectie nieuwbladjournalisten van de Fede ratie van Nederlandse Journalisten heeft op een in Utrecht gehouden vergadering met algemene stemmen een motie aangenomen waarin wordt gesteld, dat de salarisvoor- stellen van de NNP (Nederlandse Nieuwsblad Pers) blijk geven van een ernstige onderwaardering van jour nalisten bi) de (niet dagelijhs ver schijnende) nieuwsbladen. De salarisvoor.tellen zijn onder protest aanvaard om geen volslagen rechtsonzekerheid te doen ontstaan en op voorwaarde, dat de onderhan delingen over de c.a.o. 1965 op zo kort mogelijke termijn beginnen, waarbij met kracht dient te worden gestreefd naar het wegnemen van de onderwaardering. Er wordt op ge wezen, dat de nieuwsbladjournalis ten veeia' de van overheidswege toegepaste trentmatige verhouding van 10 percent niet hebben ontvan gen. m Togliatti. die op 13 augustus tij dens een verbluf in de Sowjet-Unie, in de Kriro plotseling ernstig ziek werd, genoot in de communistische wereld groot aanzien. De Russische partijleiders, hechtten veel waarde aan zjjn oordeel. Onmiddellijk na zijn hartaanval, tijdens een bezoek aan een jongeren kamp. werd zijn lijfarts prof, Mario Spallone met een speciaal vliegtuig naar de Sowjet-Unie gebracht. Rus sische specialisten omringden het ziekbed van Togliatti. •Ergens haast mee. Jansen Verwacht werd. dat Togliatti zijn bezoek aan de Krïm zou koppelen aan een gesprek met de leider van de Russische CP, Chroesjtsjow over het ideologische en machtspolitieke ge schil tassen de Sowjet-Unie en China. Togliatti wilde vóór alles een defi nitieve breuk tussen beide communis, tische grootmachten vermijden. HU was een tegenstander van een com munistische topconferentie op korte termijn over dit geschil. In december 1963 had Togliatti een hersenoperatie ondergaan. Van de artsen had hij de raad gekregen het wat kalmer aan t« doen. De leider van de Italiaanse CP was echter te veel betrokken bij de communistische wereldpolitiek om zich deze rust te gunnen. TogVatti, om wiens herstel door Paus Paulus dagelijks werd gebeden, stond aan het hoofd van een com munistische partij, die wat betreft samenstelling en discipline verschil de van vrijwel alle andere CP's. De Italiaanse CP bezit relatief een geweldig groot aantal leden, uit alle lagen van de maatschappij met vele onderlinge geschilpunter.. Volgers ve len zal nu de grote persoonlijke in vloed van Togliatti is weggevallen, de Italiaanse CP een uiterst moeilijke tijd doormaken. Gevreesd wordt voor de vorming van een Chinese vleugel en andere afsplitsingen. Ook de leiders van de Sowjet-Rus- sische CP beseften zeer goed de per soonlijke invloed en de kracht van Togliatti. Enkele weken voor zijn hartaanval kreeg Togliatti van Chroesjtsjow de door hem zo begeer de verzekering, dat de komende com munistische topconferentie niet was bedoeld ais middel tot excommunica tie van China. Over de opvolging van Togliatti is nog niets bekend. Ket is niet uitge sloten. dat in de Italiaanse CP een strijd woedt om bet leiderschap. Aangenomen wordt, dat deze strijd gaat tussen Lulgi Longo. Togliatü's rechterhand. Piet». Ingrao leider van het centrale partyomtté, en Pletro Amendola. voorstander van de poli tiek van Chroesjtsjow en eveneens lid van het centrale partijcomité. Engeltjes in Tetuan, pijpje kief in Tanger Tn Tetuan was het feest. Ten minste, in de medina waar ik volgens de voorschriften van de reisgids een straatje vol goudbe st ik t textiel bezocht, zaten lange rijen mannen vaas-achtige trommeltjes te verkopen, grof versierd aardewerk met een trommelvel als bodem. Zij lieten horen hoeveel lawaai men ermee kon maken, en de kinderen von den het mooi. Het was trouwens duidelijk een Mohammedaans kinderfeest, want alle jongetjes hadden gloednieuwe klapperpi stolen en alle meisjes bi* te plas tic baby-poppen. Zij droegen die blij rond, zelf gekleed in felge kleurde, nachtjapon-achtige, nylon feestjurken. Het was wel een gek gezicht. In het nieuwe» Spaprse deel van de stad was het oos al feestelijk. Overal zagen we kïeine Spaanse meisjes in de bruidsjurken san de eerste communie, begeleid door trotse moeders en jaloerse vrien dinnen, een ingekeerd-vrome en IJdele wandeling maken. Een bi gotte kleuter had een lange, roze soepjurk aan en twee witte vleu gels op haar rug. 'Zo zien enge len niet uit.' dachten wij wan hopig, maar God weet. Wij waren moe, wij gingen naar Tanger. Weer een nieuwe en een oude stad. De vrouwen die van de bergen komen om op de markt hun waren te verkopen, dragen hier hun last onder witte doeken op hun rug. als een buit, en rood gestreepte rokken, en bo-en hun hoofddoeken een heel grote, i .-.de strooien hoed. Wereldberoemd zijo de pleintjes Gran Socco en Petit Socco, en zy zijn terecht beroemd, pittoresk en comfortabel, met ern stige, deftige mannen pepermunt thee drinkend op de vele terrassen We leerden, dat Tanger vanai 1912 onder Internationaal bestuur heeft geleefd, tijdens de Tweede Wereldoorlog door Spanje werd bezet, sinds 1956 weer Marok kaans is, en we merkten, dat er in de stad nog enig heimwee is naar die internationale periode, toen dsmokkelaars en de specu lanten hier welvaart brachten, en de haven betekenis had. De blinde bedelaars, de snoep- verkopers, krantenverkopers, le- vende-haaenverkopers, notenverko pers, Mona Lisa-in-lijst-verkopers, staande-lampenverkopers, ze leken ons hier nog opdringeriger dan in de andere steden. Tijdens het ge not van één kop koffie moesten wy zeker vijftien voordelige aan biedingen afwijzen. Wij waren het moe, we liepen over de palmen- boulevard langs de mooie baai, stapten over een spoerbaantje heen en waren op het brede zandstrand. Het was er stil en rustig tn de frisse wind. A Jaar het begon wat erg fris -"-•-en hard te waaien de volgen de dagen, en langs de palmen- boulevard werd het echte mon daine, internationale strandleven van Engelse manne-iliefde gede monstreerd en op het strand rep ten zich mompelende Marokkaan- sa voyeurs van de ene ontklede vreirw naar de andere. Toen ik in een van de vele strandrertaurants een kop' koffie dronk, begon een vroiyke zwarte jongeman een con versatie: *Hee, mister". Ik keek vriendelijk naar hem. 'Ik ga straks naar huis' zei bij blij lachend, 'heerlijk een pijpje roken. Er is niets beter dan <-n Pijpje.' 'Het is aan te zien.' zei ik. 'VerruVSelijk. Jo'n tien. twintig pijpjes op een dag zijn goed voor het hoofd; bij een intellectueel gaan Ue hersens razen; stokers en andere handwerkers krijgen een veel vastere greep dan anders Rookt u wel eens?" 'Ik drink liever wyn.' 'Wijn is slecht en bovendien verboden door de profeet Nee. een pijpje, dat is het «aren, en heiemaal niet duur en héél gemak kelijk mee te nemen. Ik kan u bi! 'oorbeeld e?n pakje filter-sigaret ten bezorgen, in een gewone hoes. maar de tabak is vervangen door kief.' Ik ben er niet op Ingegaan, ik ben al aan zoveel verslaafd, en hy was zeer beledigd, een filantroop wiens hulp geweigerd wordt. Als ik hem nu eens gevolgd was naar de kroegen die bij aanbeval, naar de vrienden die hy aanbeval, mis schien had ik dat Marokko geheel leren kennen. Zou het verstandig zyn geweest? «,,,4

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1