Lloyds geeft 99 percent kans A VRO: Afwachten wat REM doet Gefingeerd proces: juristen kijken toe Proef alarmsysteem voor bejaarden LIGA l Scheveningen wacht niet op Caransa Proefproces Saturnespel E. D. C. Drenthem Soesman volgt J. Fabius op in raad Enorme brand legt fabriek geheel in as MISDAAD IN RIDDERZAAL Studenten gaan op "huisbezoek' Directeur MAG ernstig gewond Wim Sonneveld ontsloeg zijn drummer terecht E' HET VRIJE VOLK DINSDAG 25 AUGUSTUS 1964 FAUINA 3 (Van een onaer verslaggevers) Fons Dnessen, plaatsvervangend leider van de Nederland se Htm al aj a-expeditie nr. 2, zei het onomwonden: 'Wij gaan om avontuur te beleven. Het is gevaarlijk, we weten dat ontberingen zullen lyden, maar dat trekt ons wel aan.' Hij, student In de scheikun we de, 21 jaar, Jan de Lint, stu dent economie, ook 21 en Charles Dufour, student mijn bouwkunde, 23 jaar, hebben gisteren nadere bijonderheden verteld over die expeditie van vier Nederlandse alpinisten e» een Oostenrijkse berggids naar een van de 25 nog nooit be klommen zevenduizenders, de Himlung Himal 7126 meter hoog. Toen nog berg V ooröereidin gen schappij ons willen verzekeren, maar Lloyds heeft het gedaan en uit het Momenteel bevindt Jan Boon zich farlef b!i->kt- dat, ze on,J 99 Percent al in Nepal en volgens diens berieh- kans Seve° om het er levend af te Advertentie I m. (Van onze radio- en TV-redaetie) De AVRO zal tegenover de REM een afwachtende houding aannemen. Althans gedurende de t(Jd, dat de REM-kwestie nog door regering en parlement behandeld zal worden. Hoe daarna de houding tegenover de REM zal zijn, zal de AVRO dan nader bepalen. Gedurende deze tijd zullen niet zoals bij de VARA de artiesten die voor de REM-televlsie optreden, door de AVRO worden geboycot. Weggooif lessen netjes weggooien! schatr FORUM LEVENSECHT 'BfiBEüülfflü'a*"! '"TF'S!*!! ü'lll lilli"! ll!HiI!l!!!HB!H81U!l!!Hti!! Hl Eerste uitreiking Rob. Schumanprijs Boos op Ageeth Assistente ook Shows eerste net (Van een onzer verslaggevers) B. en W. van Amsterdam zullen binnenkort beslissen over een b(j de dienst Sociale Zaken gerezen plan, dat wil voorzien in het gebrek aan contact met de buitenwereld van alleenwo nende bejaarden die in nood verkeren. Waterdicht Botsing met vrachtauto Voor baby, kleuter en schoolgaand kind. ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN fabrièks partij Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze Dobbystof 120 cm breed, per meter voor Lakonieke studenten gaan de Himalaja in De Himlung Himal in Nepal is een volkomen onbekende berg. Er is zelfs maar één foto van. een foto die ge maakt werd van 25 km afstand door een Japanse deelnemer aan een Hi- malaja-expediüe. Op die plaat is te zien dat de linkergraat iets steiler is dan de rechter, maar meer valt rr niet uit op te maken. Het is met die bergkeuze een beetje vreemd gegaan. Na een jaar voorbe reiding, na veel reken- en typewerk was alles voor elkaar. Er was 150.000 bijeen, dank zij giften van particu lieren, dank zij subsidies van het Prins Bemhardfonds, Kon. Neder landse Alpenvereniging, O., K. en W., Molengraaff-fonds en een aantal in dustrieën. De ploeg was samengesteld, een kleine ploeg, want die bestaat behalve uit het studententrio uit Jan Boon en Hans Schriebl uit Innsbruck. Maareen berg had men toen nog niet. De Himlung Himal werd gekozen, omdat de ook voor een Hi- maiaja-expeditie uitzonderlijk lange route van in totaal 800 km te voet af te leggen kilometers, de deelne mers in de buurt van deze berg brengt. Initiatiefnemer was Jan Boon, de kleine maar uitzonderlijk taaie oud- skikampioen, die al sinds vele jaren als cineast in het Oostenrijkse Kitz- bühel woont. Al driemaal heeft Jan Boon in het Himalajagebied gefilmd. Hij trok er tot nog toe steeds alleen op uit. Maar toen hü vijftig jaar was. kreeg hij het verlangen deel te nemen aan een expeditie en naar grotere hoogte te streven. Hij was i voordien nog maar tot 6000 meter j geklommen. j Hij heeft het voor elkaar gekregen. Hij zal nu op zijn 53ste de leiding j hebben van deze tweede Nederlandse expeditie. De eerste was die van prof. Egeler en dr. De Booy in 1962 r.aar de Nilgiri, de ook ruim 7000 meter hoge berg. die door de drie broers Van Lookeren Campagne en de Frans man Lionel Terray werd bestegen. De grote troef van de expeditie is Hans Schriebl, skileraar en berggids, 28 jaar, die tot de topklinimers van Oostenrijk behoort, een man die al leen maar bergbekiimmingen uitvoert van de vijfde en zesde graad, dat iijn de hoogste moeilijkheidsgradaties. Hij en een van de drie studenten zullen waarschijnlijk de topmensen zijn, maar als het mee zit, zullen ze alle vijf de top proberen te bereiken. Het schema ziet er als volgt uit: opmars vanuit Katmandu, een af stand van ongeveer 300 km met een karavaan van tachtig dragers. De dragers gaan mee tot het Basiskamp, dat op een hoogte van 4500 meter wordt ingericht. Van hieruit, tussen 1 en 5 oktober, gaan de vijf expeditie leden klimmen, te zamen met zes sherpa's. Om de drie dagen willen ze een hoger gelegen kamp inrichten, in totaal vermoedelijk vier. En tussen 15 en 20 oktober, voordat de periode van de herfststormen begint, hopen ze hun hoge doel te be-eiken. Na de beklimming zullen ze een trektocht maken langs op 4000 tot 5000 meter gelegen dorpje, de hoogst gelegen permanent bewoonde dorpen ter aarde. En na ongeveer 100 dagen zullen ze weer terugkeren in Katman du. Van geologisch werk heeft men afgezien. Het verzamelen van stenen zou een te langdurig en te zwaar kar wei worden. ten zijn zo goed als alle moeilijkhe den van het voorbereidingswerk over wonnen. Men heeft van de Nepalese regering vergunning gekregen a rai- son van ƒ800 voor de beklimming. De visa zijn er..;: alleen een paar kleine vergunningen, o.a. voor het gebruiken van walkie-talkies, moeten nog verkregen worden. Vóór Kerst mis hopen de vijf weer tprug te zijn. 'Het risico is misschien toch niet zo groot ais wel eens wordt gedacht,' zei Fons Driessen. "in Nederland \t -i -i» heeft weliswaar geen enkele maat- brengen toenemen. Ze zulien trekken als no niaden en het leven van de echte no maden langs de Tibetaanse grens be studeren. (Van een onzer verslaggevers) Een enorme brand heeft maandag middag in enkele uren tijds een fa briek van stalen meubelen van de fir ma Rutten te Beesel <L.) volkomen in de as gelegd, niet alleen het hele fabrieksgebouw (van circa 30 bij 70 meter) maar ook aile kostbare ma chines. produkten. voorraden en het kantoor met gehele inventaris gingen verloren. Het bedrijf is tegen brand verzekerd. De schade beloopt onge veer 2 ton. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog volkomen in het duis ter. Vermoed wordt dat de brand is ontstaan in de lakspuiterij. In de fabriek stonden 9 stalen cilinders met gas en zuurstof. Daarnaast was er nog vlak bij het gebouw, dat deels instortte, een bovengrondse tank met 5000 liter vloeibaar gas. Het was een uiterst gevaarlijk kar wei voor de brandweerlieden van Beesel en Venlo. die er echter in slaagden ontploffingen te voorkomen. Thuis met de ui trusting; rlu. J. de Lint, F. Driessen en Ch. Dufour. (Van een onzer verslaggevers) rondissementsrechtbank, terwijl öe raadsman, mr, A. Mout, met evenveel In de stemmige Haagse Rid- overtuiging zijn spitse kritiek en dprvaal is gisteravond een von- vaardig pleidooi plaatste, als gold net aerzaai is gisteravond een von j werkelljk een cliënt. die hij van de ge- nis gevallen. Een vonnis in vier j vaneenis wilde redden Prof, mr. J. M. van Be mme! en. de voorzitter van het congres, die het aan het begin van de avond betreur de dat hij de congressisten geen cht proces kon voorzetten, mocht ach teraf toch tevreden zijn. De zaak-Diekerna was niet van echt te onderscheiden talen. Het vonnis waarbij de Rijnschipper Johan Diekema uit Den Haag wegens schuld aan de dood van de student Pieter Kampen 'door misdadige onachtzaamheid* werd veroor deeld tot zes maanden gevan genisstraf. Tevoren had de officier van Jus titie in deze bijzondere rechtbank, prof. mr. G. E. Langemeyer. wegens doodslag door het onopzettelijk ver hinderen van hulpverlening acht maanden gevorderd. Vierhonderd rechtskundigen uit meer dan vijftig landen, uitgerust met koptelefoon, hebben via deze fic tieve zitting kennis kunnen maken met de rechtsgang in Nederland en geiet op de reacties op de wei zeer speciale 'publieke tribune' heeft men de behandeling met veel animo, en soms met enige vrolijkheid, gevolgd. Wel zullen er nog meteorologische en glaciologische waarnemingen wor den verricht in een gebied waar de gletsjers zich niet, zoals overal el ders, terugtrekken, maar In lengte Vanavond zullen daarvan de resul taten blijken tijdens 'n 'orum, waar op ook "de uitslag wordt bekendge maakt van een enquête 'onder de deelnemers van het, negende inter nationale Strafrechtcongres, o.a over de vraag of zij de feiten voldoende bewezen hebben geacht en welke straf fvariërend van een boete tot een vrij heidsstraf van zes jaar) zij hier wen selijk hadden gevonden. Afgezien van de vaak té correcte spreektaal, die verdachte en getuigen gebruikten (en de hier en daar nogal eens haperende vertalingen in het Frans) deed de boeiende sitting In derdaad wel aan een normaal straf proces denken Schipper Diekema heeft een hekel aan studenten in het algemeen en aan de student Kampen, die zijn dochter wil schaken, in het bijzonder en hij redt de student niet, wanneer deze met een medestudent bij hun omgeslagen zeilbootje ln le vensgevaar is geraakt en beiden om hulp roepen. De zaak werd scherp «n kundig ge leid door mr, W. F. C. van Hattura, de vice-president van de Haagse ar- 'Zó netje» genoeg (Van een onzer verslaggevers) In de Rolzaal aan het Binnenhof in Den Haag zal de Europese Be weging in Nederland op vrijdag 4 sep tember voor de eerste keer de Ro bert Schumanprijs uitreiken. In maart van dit Jaar werd beslo ten deze prijs in te stellen en jaar lijks uit te reiken aan een Nederlands Journalist, die in het voo "gaande jaar door berichtgeving of commentaar n belangrijke bijdrage heeft geleverd tot verspreiding of verdieping wan de Europese gedachte. De jury bestaat uit prof dr J E de Quay, dr N Cramer Th, H. Joe- kes. drs. Th E. Westerterp en M. van Aken. AMSTERDAM (ANP) De Neder landse Studenten Raad (NSR) heeft de grondraden van universiteiten en hogescholen in ons land voorgesteld dit jaar te beginnen met een direc te voorlichting aan middelbare scho lieren over studieproblemen. Het is de bedoeling dat in de pe riode van oktober tot februari oude rejaarsstudenten in de hoogste klas sen van middelbare scholen en ook aan de ouders thuis voorlichting gaan geven over het universitaire en studentenleven. Die voorlichting wordt bij voor keur gericht op scholen die relatief weinig leerlingen voor het hoger on derwijs hebben voortgebracht. De"NSR heeft het ministerie van O-, K, en W. om medewerking ge vraagd. Dit ls gistermiddag tijdens een persconferentie van de AVRO in Hil versum meegedeeld door de nieuwe AVRO-voorzitter, dr. L. Sintemaker. De heer Slotemaker voegde aan de boycot-bepaling toe: *YVij zijn geen gevangenis.' De AVRO-voorzitter meende overi gens. dat de REM er niet zou zijn gekomen, ais de omroepen inclu sief de AVRO zich drie jaar ge leden hadden uitgesproken voor de invoering van reclame in de televisie. Weinig te spreken bleek de AVRO- voorzitter, oud-KLM-directeur, over de manier waarop omroepster Ageeth Scherphuis naar de VPRO was over gegaan. Ondertussen moest de AVRO-voor zitter ook meedelen, dat de assistente van Ageeth Scherphuis samen met haar maakte zij de AVRO-racöo vrouwenprogramma's ook naar de VPRO is overgegaan. AVRO-televisie-directeur Siebe van der Zee deelde mee, dat de AVRO, ondanks het gebrek aan faciliteiten na 1 oktober op beide televisienetten nog 71 percent van alle uitzendingen zelf gaat produceren. De rest, 29 per cent, komt uit het buitenland. De percentages waren vorig jaar 76 per cent eigen en 24 percent import. Volgens de televisie-directeur Is er i bfl de opzet van het tweede program- ma naar gestreefd dit programma niet minder belangrijk dan het eerste te laten zijn. Wel gaf hij toe, dat tal van eigen showprodukties door de AVRO op het eerste net zullen worden gebracht. Dat net biedt immers de meeste kijkers. En dan zijn zij ook nog over het hele land verspreid. Dat een serie programma's als de televisiespelen van de Duitse Bava- rla-produkaes door de AVRO op het tweede net is geplaatst, Is volgens de heer Van der Zee het gevolg van het feit, dat de meeste kijkers in het oos ten van het land ze al gezien hebben. En in het oosten kan men het tweede net ook het komende seizoen nog niet ontvangen. Als belangrijke produkties op het tweede net. merkte de AVRO- directeur shows als die van Dick van Dyke en Danny Kaye aan. Aan de heer Van der Zee was tij- Men hoopt, bi) voorbeeld ln de Dapperbuurt, een .proef te kunnen nemen met een alarmeringssysteem. Aan de voorgevel van de woning van een bejaarde kan op ooghoogte een rode lamp worden aangebracht, die signalen geeft zodra de bewoner binnenshuis op een knop drukt. Aan zo'n proef, waarvoor de ge meenteraad een krediet zou moeten verlenen, zitten vele technische en organisatorische problemen. Wat be treft de technische kant heeft het GEB laten weten dat er tegen een proef geen technische bezwaren zijn. Een lamp aan de buitenkant van het huis moet bij voorbeeld water dicht zijn, dat kao de kosten verho gen. Waarschijnlijk zal per woning de kostprijs toch niet beneden de 100 gulden liggen. Organisatorisch zit er ook wel iets aan vast: in dezelfde straat, in het zelfde huizenblok, aan de overkant, of in elk geval in de nabije omgeving van de bejaarde, moeten mensen wo nen die in actie komen zodra een rood licht gaat branden. In de gemeentelijke commissie voor de bejaardenvraagstukken is ai over het alarmeringssysteem gepraat. Men heeft de keus bepaald tot twee syste men. er is namelijk ook nog de mo gelijkheid om een alarmsysteem te verbinden eveneens een lamp. of een schei) met een huurwoning. Maar dat zou slechts zin hebben als vast stond dat de buren dag en nacht thuis zou den zijn. In de Dapperbuurt is reeds onder zocht, zowel bij bejaarden als omwo nenden, of er behoefte bestaat aan een alarmeringssysteem. Op dat on derzoek is positief gereageerd, Over de omvang van een eventuele oroef is nog weinig te Zeggen. Men neemt aan dat een proef zin heeft hü de uitrusting van enkele honder den adressen met het alarmsysteem Over het tijdstip van Invoering is ook nog niets te zeggen, het plan ver keert In eik geval in een vergevorderd stadium van voorbereiding. (Van een onzer verslaggevers) Het proefproces over het zgn. 'Sa turnespel', dat de Amsterdamse ho telhouder M, C'aransa enkele weken geleden ln het "Badhotel' te Zand- voort introduceerde, zal in de tweede helft van september dienen voor de Haarlemse rechtbank. Ais openbare aanklager zal de Haarlemse officier van Justitie mr. G. W. F. van der ValkBouman-op treden. De verdediging wordt gevoerd door de Amsterdamse advocaat mr. J. I. Maarsen. De heer Caransa zal, alvorens zjjn spel ook in Scheveningen uit te bren gen. de afloop van dit proces af wachten Hü ontkende de juistheid van berichten volgens welke 'Satume' weldra ook elders in ons land zal worden gespeeld. dens de aankoop van buitenlandse produkties niet gebleken, dat de REM de beste en duurste programma's had jpgekocht. Commentaar van AVBO- ;ele visie-directeur: "Ach, dat .zegt weinig. (Van een onzer verslaggevers) De heer J. M. Sehröder, directeur van Martin's Air Charter is gister middag ernstig, doch niet levensge vaarlijk gewond bij een auto-ongelnk bi.i Putten. Ook de chef-vlieger van Martin's Air Charter, de heer H. Fransen, werd bij dit ogneluk ge wond. Belden zijn opgenomen in een ziekenhuis te Ermelo. Een derde in zittende kon naar hnis terugkeren. De aanrijding ontstond, doordat een personenauto, komende uit het dorp Putten halverwege de voorrangsweg bleef stilstaan, toen de heer Sehröder uit de richting Hoevelaken komend reeds zeer dicht genaderd was. De heer Sehröder ontweek de wagen uit Putten gedeeltelijk, maar kwam toen in botsing met een hem tegemoetko mende vrachtwagen. De vrachtwagen chauffeur werd licht gewond. In de wagen uit Putten waren geen gewon den Advertentie IJM. DEN HAAG. (ANP). De heer E. D. C. Drenthem Soesman heeft zijn benoeming aanvaard als lid van de gemeenteraad van Den Haag voor de partij van Vrije Burgers en Advertentie LM. .sa Dobbyrtof, bekend bij iedereen, die geïnteresseerd is in over gordijnen, maar ook even bekend is de normale prijs 2.95, Morgen koopt U dezelfde Dob- bystof, de mooiste stof voor moderne gordijnepjn vijf van da beste kleuren, nu. een gutden per meter goedkoper. Géén tel. of schrift, iert. opvolger van de heer J. Fabius, onlangs overleden De raadszetel van de heer Fabius is twistappel geworden tussen Vrije Burgers. Mevrouw Fabius heeft te kennen gegeven, de heer Drenthem Soesman geen waardige opvolger van haar man te vinden. Bovendien zou de heer Drenthem Soesman eerder in november '63, schriftelijk hebben verklaard geen aanspraak op de raadszetel te maken en geen lid meer van de partij van Vrije Bur gers te zijn. De heer Drenthem Soesman staat evenwel tweede op de kieslijst van de Vrije Burgers. Hij zegt op 14 maart van dit jaar weer actief te zijn geworden voor de partij. Zijn geloofsbrief is maandagmiddag door een commissie van de gemeente raad onderzocht en in orde bevon den. De heer Drenthem Soesman heeft aangekondigd op 7 september na mens de partij van Vrije Burgers in de Haagse gemeenteraad een ver klaring af te leggen na zijn installa tie als lid van de raad. AMSTERDAM (ANP) Uitspraak doende in een kort geding heeft de president van de rechtbank te Am- sterdam mr. lï. W» H. Steenman van ochtend geweigerd het ontslag op staande voet dat de cabaretier Wim Sonneveld zijn drummer J. P. Kor- zellus verleende, nietig te verklaren. Namens de drummer had mr, W. van Rompu in kort geding geëist dat de arbeidsovereenkomst tot eind 1964 zal worden hersteld of dat zijn cliënt althans schadeloos zai worden ge steld. De president weigerde deze voorziening op grond van de getui genverklaringen die door de advocaat van Sonneveld mr. K. Leoni werden overgelegd. Uit deze verklaringen bleek dat de drummer herhaaldelijk was gewaarschuwd in verband met zijn onbehoorlijk gedrag op het toneel en zjjn onvoldoende muzikale presta ties. De eisende partij werd veroor deeld in de kosten van het geding ad 225.—. Hagenaar brengt eigen gokspel naar badplaats Af. CARANSA .nog recordhouder (Van een onzer verslaggevers) ixnd september zal ook ln Scheveningen de mogelijk heid worden geopend te spelen om geld. De Hagenaar J. J. Welssmarm zal er het door hem uitgevonden spel 'sept boules' laten draaien. Dat is een eenvoudige versie van het spel '2 x 7' dat hij verleden jaar Introduceerde in Valken burg. Het kwam daar niet tot een proefproces, maar de heer Wetssmann moest er met zijn spel verdwijnen, omdat de burgmeester de nodige ver gunning niet verleende. De heer Weissmann heeft de bur- gemeester van Den Haag een vergun ning gevraagd, doch zal er niet op wachten. Naar zijn mening is "sept nnules' geen gokspel. Knoeien onmogelijk Er komt weliswaar een draaiende «chijf aan te pa? die sterke over' eenkomst vertoont met een roulette, maar daarmee houdt de gelijkenis op. De veertien deelnemende spe lers spelen niet tegen de bank. die neutraal is. De deelnemers bedie nen de apparatuur zelf door beur telings het balletje door middei van knopjes af te schieten. De totale inzet wordt onder aftrek van vijf percent voor de exploitant verdeeld onder de winnaars. Knoeien ts vol gens de heer Weissmann volstrekt uitgesloten. In welke zaak het spel zal worden L gespeeld, staat nog niet vast. Vol gens de heer Weissmann zijn er drie liefhebbers. De mogelijkheid Is nie' uitgesloten dat 'sept boules' tegelij kertijd ln een aaafc ln Scheveningen en in een ln Den Haag zal worden gespeeld. Ook de Amstelveense heer M. Ca ransa heeft belangstelling voor Sche veningen getoond. Hij hoopt volgend voorjaar zijn behendigheidsspel 'sa- turne'. dat thans in Zandvoort veel belangstelling trekt, ook in Scheve ningen te Introduceren. Hij heeft de burgemeester van Den Haag ver gunning gevraagd. Caransa recordhouder 'intussen is de heer Car&nsa in Zandvoort met satume een record houder geworden. Na de Tweede Wereldoorlog kon in ons land geen spel het in het openbaar langer uit houden dan zeventien dagen. Met •satume' is gisteren de vierde week ingegaan. De heer Caransa zei dan ook een beetje verwonderd te zijn, dat hij nog niets van de politie heeft vernomen. Overigens is hij tot de bevinding gekomen, dat 'satume' het badsei zoen in Zandvoort verlengt. Er zijn honderden die nog een avondie of een weekeindje naar Zandvoort ko men om te spelen of louter om de sfeer van liet spelen om geld te proeven. Hij had ook niet anders verwacht, zei hij. Daarbij herin nerde hij eraan dat uit Rotterdam en Den Haag naar hij meende zes autobussen per dag. met speelgrage Nederlanders naar de omgeving van Dusseldorp gaan om er 'satume' te spelen. Binnenkort Is de benoeming te verwachten van dr. A. H. Philipse, nu buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur te Beiroet, tot buitenge woon en gevolmaehtiad ambassadeur ié Cairo. Dr. Philipse zal de opvolger zün van Jhr. mr. A, de Rantte,

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1