Tweede kwartaal brengt klein verlies KLM in cijfers KLM kri jgt iets meer ruimte, maar kansen op expansie beperkt Wethouder bouwt buiten rijk om m Bioscoop krijgt zes weken geen films Delta-spoorlijn biedt ons land een kans Metaalionen niet omhoog Rumoer in Elburg Principiële man naakt op strand Winschoten eert mr. D. U. Stikker Mgr. Jos Baeten (71) overleden Gerard Rutten maakt film over Adamo van Bijenzwerm valt jongen (3) aan Meer stemmen samengaan ARP en CHU HET VRIJE VOLK DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1964 FACHNA 3 Va ti onze sociaal-economische redactie) Het gaat nu duidelijk beter bij de KLM. Het tweede kwartaal heeft een bezetting van de machines gebracht, die sinds 1962 niet meer was bereikt. En het verlies over het tweede kwartaal 1,4 miljoen) was het klein ste sinds in deze periode van 1960 nog winst werd be haald. De beladingsgraad, die in het eerste kwartaal van dit jaar was gedaald tot een ongekend dieptepunt met 43,5 percent, is in het tweede kwartaal gestegen tot 51,9 percent. Ook in het (altijd winstgevende) derde kwartaal schijnt het tot dusver goed te gaan. Met name het transatlantische en het Ité-vervoer zouden bevredigend verlopen. (Vervolg van voorpagina) Ook Stichting Turbinemotoren Na luehtvaartgesprek met Bonn: (Van onze luchtvaartredacteur) De Nederlandse luchtvaart mag met ingang van 1 september haar vrachtcapaciteit in het verkeer tussen Nederland en West-Duitsland met tien percent verhogen. Dit is het belangrijkste resultaat van de besprekingen, die gisteren en eergisteren in Bonn zijn gevoerd tussen een Neder landse en Westduitse regeringsdelegatie over de bestaande luchtvaartovereenkomst tussen beide landen. ZEKER VOOR TON VERENIGBAAR? Saturne-gok komt voor rechter Singels Utrecht op ontwerp monnmentenlij s t naturel volle melk vorstelijke chocolade advocaat truffel framboos tmmmbmk vorstelijke chocolade met heerlijke hazelnoten en rozijnen slechts 50 ct mmm (Van onze verkeers- redacteur) De Kanaaltunnel tussen Calais en Dover, die er nu wel schijnt te komen, kau over een jaar of tien klaar zijn. Hij zal het verkeerspatroon in West-Europa ongetwijfeld sterk wijzigen, waarbij Neder land niet de gunstigste plaats krijgt. België ligt nu eenmaal nader aan de tunnel. Aanleg Delta-spoorlijn van een van richting Rotterdam in de Brugge biedt Nederland noch tans een kans zijn positie te verbeteren. Tot deze uitspraken is woens dag ir. J, Lohmann, presLdent- directeur der Nederlandse Spoorwegen gekomen in een lezing, die hij hield voor het departement Amsterdam van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Hoge frequentie TTolgens het rapport van een speoia- le commissie, waarmee zowel de Franse als de Britse regering thans in principe is akkoord jfbgaan. kan een spoortunnel worden gebouwd, die over 37 km onder zee ligt tussen Ca lais en Dover en die 51 km in totaal lang wordt. Kortere weg Niet zonder gevolgen KLM-vl iegtuigen beter bezet dan vorig jaar Hieronder volgen de belangrijkste cijfers uit het vannacht gepubliceerde kwartaalbericht van de KLM. De vergadering, waar gisteren de onderhandelingen werden afgebro ken. was de derde sinds de werkne mersorganisaties wilden praten over de achterstand, die de metaalbe werkers hebben gekregen tea opzich te van collega's in andere bedrijfs takken. Bovendien hebben^ de prijsverho gingen van de loonsverhoging in de metaal niet veel overgelaten. En ten slotte ondervindt aeze bedrijfstak sinds enige tijd weer de zuigkracht van Belgische en Duitse onderne mingen, waar hogere lonen worden betaald. De werkgevers in de Vakraad ston den niet alleen in hun tegenstand te gen de vakbondswensen, Ook hun centrale organisaties, vertegenwoor digd in de Stichting van de Arbeid die 'ja* of 'neen' moet zeggen op loonsverhogingen voelden niets voor het openbreken van de metaal- c.a.o. De door de vakbonden gevraagde wijziging van de regeling met be trekking tot de ondernemingsgewij ze differentiatie, wees ir. Van der Pols af. omdat daarvan anders waar schijnlijk een onjuist gebruik zou worden gemaakt. De werknemers hebben nog bekend gemaakt, dat de werkgevers één per cent hebben aangeboden. Zij waren nl. bereid van de 7,3 percent zieken geldpremie 4,65 percent voor hun re kening te nemen. Voor dit voorstel voelden de werk nemers echter weer niets. En zo ont stond de breuk. Bovendien zagen de vakbonden bezwaren tegen het open breken van de c.a.o. voor zegge en schrijve één percent loonsverhoging. (Van een onzer verslaggevers) In de gemeenteraad van 's Heeren- hoek heeft het raadslid mevrouw K. Raats-de Korte de klacht naar voren gebracht dat haar dochtertjes vorige week ontsteld zün thuisgekomen met het bericht, dat ze mensen naakt op het strand hadden zien lopen. De burgemeester van sHeeren- hoek, de heer R. O. M. Waelput, licht te de politie van Borssele iri, die ont dekte dat een man, afkomstig uit Vlissingen. zich in gezelschap van rijn vrouw naakt achter een zonne scherm vond. Z(jn vrouw was ge kleed in bikini. De man beweende altijd In adams kostuum te zwemmen uit principiële overwegingen. De politie van Borsse le was onverbiddelijk en maakte pro- K-verbaal tegen hem op wegens verstoring van de openbare orde. Over het resultaat van het gehele jaar 1964 is alleen maar te zeggen, dat het verlies waarschijnlijk aan merkelijk geringer zal zijn dan in 1963, toen de KLM ruim 55 miljoen gulden op het vliegen moest toeleg gen. De KLM pikt dus duidelijk een graantje mee van de opleving in de burgerluchtvaart. BEA, TWA en Pan- am al tot recordwinsten heeft ge bracht. In de eerste twee kwartalen van dit jaar leed de KLM ren verlies van 30,8 miljoen gulden tegen een tekort van 56,2 miljoen gulden over het eerst halfjaar van 1963. Ver loopt het derde kwartaal tot dus ver goed, het (altijd verliesgevende) vierde kwartaal zou nog roet in het eten kunnen gooien. De vervoersinkomsten van de KLM stegen in het tweede kwartaal met 13 percent. De overige inkomsten namen zelfs met 25 percent toe. Daartegen over stegen de bedrijfskosten met nog ge 4 percent De KLM voert nu vrijwel alle lijn diensten uit met vliegtuigen met tur bine-motoren, de intercontinentale diensten met de DC-8. Een verdere' modernisering van de vloot is in voorbereiding. Deze betreft de aankoop van straalvliegtuigen voor gebruik op korte en middellange afstanden en het reserveren van af- leveringspositles voor vliegtuigen, die geschikt zijn voor supersone snelhe den. Het laatste is al gebeurd voor drie In de VS te bouwen supersone vlieg tuigen, terwijl stappen worden geno men ook afleveringsposities te krij gen voor drie supersone vliegtuigen van de op dit gebied samenwerkende Britse en Franse vliegtuigfabrieken. 2de kwartaal 1ste halfjaar 1964 1963 -1964 1963 (in miljoenen guldens) Bedrijfslnkomsten 147,2 130.4 258,1 230,2 Overige inkomsten 19,0 15,2 33,0 28,0 166,2 145.6 291,1 258.2 Bedrijfskosten 148.9 143.3 286,1 275,6 4-17,3 +2,3 +5.0 —17,4 Afschrijvingen 16,7 —18.6 —33,4 —364 Winst verkoop en verhuur vliegtuigen 9.4 1.5 1,1 4,7 Extra afschrijvingen —1.5 —4,7 Reorganisatiekosten —2,4 —1.3 —35 —1,9 Verlies 1,4 —18,0 —39,8 —56,2 De toegestane verhoging is min der dan overeenkomt met de plan nen die bij de KLM leefden. De NC' derlandse maatschappij- had haar wekelijkse capaciteit willen verhogen van 60 tot 180 ton. De (kleine) DC- 3's, die tot dusver een geregelde vrachtlijndienst tussen Nederland en West-Duitsland onderhielden, ver dwijnen uit de KLM-vloot. Grotere toestellen nemen het werk over. Dat betekent' een capaciteitsvermeerde- WINSCHOTEN (ANP) Mr. D. U Stikker, de oud-secretaris-generaal van de NAVO. wordt de eerste ere burger van Winschoten. De raad van de gemeente Winschoten stelde woensdagavond het ereburgerschap In en ging tevens akkoord met het voorstel van burgemeester ec wet houders de op 5 februari 1897 in Winschoten geboren mr. D, U. Stik ker als eerste deze onderscheiding te verlenen op grond van zijn verdien sten yoor land en maatschappij. (Van een onzer verslaggevers) In Eiburg is rumoer ontstaan om de wethouder en loco-burgemeester, de beer J. L.' Klaassen. Naast deze fnncties is de heer Klaassen aanne mer. Als zodanig zon hij in Elburg een boerderij hebben verbouwd, zon der dat daarvoor de vereiste rijks goedkeuring was verkregen. De PvdA-fractie in Elburg heeft naar aanleiding hiervan vijf schrifte lijke vragen gesteld aan bet college van B. en W. over het gedrag van de wethouder-aannemer. 'Ik werd erop attent gemaakt dat de heer Offringa zijn boerderij aan de StoopschaarVeg uitgebreid ver bouwde "zonder dat hij hiervoor de rijksgoedkeuring had gekregen. Hij had alleen maar een vergunning van B. en W. om te verbouwen tot een bedrag van f 10.000,' vertelt ons de heer L. Aperloo, een van de drie PvdA-raadsleden in Elburg. De boerderij onderging een algehe le metamorfose. Geschat wordt dat er zeker voor 100.000 aan verbouwd Is door de aannemer-wethouder, zon der dat er een rijksgoedkeuring was. 'Waar blijven wjj op deze manier,* vraagt de heer Aperloo zich- af, 'Eni ge t(jd geleden werden In Elburg nog twee keer bouwstops afgekondigd door B. en W. De eerste keer betrof net een woning aan net Veiuwemeer, de tweede keer een huis aan de Wes- terwalstraat. De mensen in Elburg gaan nu zeggen: De wethouder zegt dat wij zonder vergunning niet mo gen bouwen, maar hij doet het zelf wel,' aldus de heer Aperloo. De betreffende boerderij werd door de heer Offringa uit Groningen aan gekocht. Hij gaat er pony's houden. De boerderij is bijna voltooid. Op het achterste deel moet de kap nog wor den. aangebracht. Het is vrij duidelijk dat de verbouwing meer dan 10.000 gekost heeft. 'Daarvoor was geen ver gunning; zegt de PvdA-fractie. In de volgende raadsvergadering zullen B. en W. de affaire uit de doe ken moeten doen. Vooral de aanne mer-wethouder Klaassen zal dan voor hete vuren komen te staan. De vraag rijst of de functies van aanne mer en wethouder met elkaar zijn te verenigen. "Mochten B. en W. ruiter lijk toegeven dat de aannemer foutief heeft gehandeld, dan zouden wij wel eens een motie vaa wantrouwen te gen de wethouder kunnen Indienen," aldus de heer Aperloo. 'Sn wilt u deze op li zetten?!' BREDA (ANP) In Breda is woensdagavond kort voor midder nacht overleden mgr. Jos Baeten, van 1951 tot 1963 (zesde) bisschop van Breda. Mgr. Baeten is 71 jaar gewor den. Joseph Wilhelmus Maria Baeten werd geboren in Alphen (N.-B.) op 8 april 1893. Na zijn priesterstudies aan de bisdommelijke seminaria was hij kapelaan in Sas van Gent, con rector van pensionaat Saint Louis in Oudenbosch, secretaris van bisschop mgr. P. Hopmans, bouwpastoor van de parochiekerk Maria Middelares in Breda (Ginneken) en deken van het decanaat Ginneken. In 1945 werd mgr. Baeten vicaris- generaal van het bisdom Breda en tegelijk deken van Breda en pastoor van het Begijnhof. In datzelfde jaar volgde zijn benoeming tot coadjutor van de bisschop, mgr. Hopmans, met het recht van opvolging. In 1951 werd hij plechtig geïnstal leerd als zesde bisschop van het dio cees Breda. In 1961 kondigde mgr. Baeten zün ontslag aan, waarna h(j tot de wijding van zijn opvolger, mgr. G. de Vet, fungeerde als apostolisch administrator. Z(jn ambtstermijn ein digde op 6 mei 1962. Na zijn ontslag woonde hij nog de eerste zitting van het oecumenisch concilie bij. Mgr. Baeten werd bij zijn ontslag door paus Johannes XXIII om zijn verdiensten benoemd tot titulair aartsbisschop bij de pause lijke troon en huisprelaat van de Paus. Hij was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. ring. die de to< testane tien percent te boven gaat. fclechts door een fre- quentievarminder ing of door het vlie gen met gedeelfce+jk beladen toestel len zal bij de nieuwe vlootsamenstel ling van de KLM zijn te voldoen aan de regels van de luchtvaartovereen komst. Verdere resultaten van de bespre kingen: tijdens de winterdienst zal de KLM per week 40 tweepuntsdiensten (lijnen als AmsterdamDusseldorp— Miinchen) mogen uitvoeren in het gebied van de bondsrepubliek. Dat waren er tot dusver 42 in de winter dienst. In het transito-verkeer (in tercontinentale KLM-ljjnen, die Duitse vliegvelden als tussenstations gebruiken) zal de KLM gedurende de winterdienst twaalf vluchten over West-Duitsland mogen maken. In de huidige zomerdienst heeft de KLM elf van dit soort vluchten. De thans gevoerde besprekingen werden met bijzondere spanning af gewacht, omdat enkele weken gele den wrijving ontstond tussen KLM en Lufthansa over enkele chartervluch ten van de KLM uit Duitsland, die ten slotte niet mochten worden uit gevoerd. Hoewel volgens de nu ge nomen besluiten de KLM iets meer ruimte heeft gekregen in het ver keer tussen beide landen, is fcoch de expansie-mogelijkheid beperkt. (Van een onzer verslaggevers) De staatssecretaris voor Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen, drs 3. M. v. d. Laar, heeft de Utrechtse singels op de ontwerp-monumenten- lijst geplaatst. De plannen voor de aanleg van een ringweg, waarvoor driekwart van de stadsbuitengracht zou moeten worden gedempt, lopen hiermee gevaar. Ook bestaat de mogelijkheid, dat het plan Hoog-Cathariine door deze maatregel niet gerealiseerd zal kun nen worden, omdat dit project, dat voorziet in de reconstructie van de hele Stationswijk in Utrecht, is ge baseerd op de aanwezigheid van een ringweg. B. en W. van de Domstad kunnen binnen viif maanden overwegingen bij de regering indienen om bepaalde monumenten van de lijst af te voe ren. Het college heeft de brief van de staatssecretaris ter kennis gebracht van de raad. Advertentie l-M. V///M W/W' W/S'/////. v/vww///. AMSTERDAM (ANP) De Ne- landsc cineast Gerard Rutten hoopt in januari 19G5 te beginnen met de opnamen van een kleurenfilm rond om de Belgische zanger Satvatore Adamo. Drie maanden later ver wacht hij de produktie gereed te hebben. Volgens de cineast wordt de film geen biografie van de zanger. Behalve de verbeelding van jeugd ervaringen on het optreden van de zanger, zal de film o.m. uitdrukking geven aan de visie, die Adamo in zijn liedjes legt. De film 'wordt een co-produktie van een Franse. Itali aanse en een begin volgende week op te richten nieuwe Nederlandse maatschappij. De cineast en de zanger zullen te zamen het draaiboek schrijven, tij dens de tournee die Adamo volgende maand door Nederland maakt. De titel van de film is nog niet bekend. De opnamen zullen grotendeels in Amsterdam en voor de rest in Rome en België worden gemaakt. Adamo zal in de" film zowel reeds bekende, als geheel nieuwe liedjes zingen. Gerard Rutten heeft ook de regie van de film in handen. Henry Rust verzorgt de montage. Voor het sa menstellen van de technische staf zal de cineast zoveel mogelijk een beroep doen op de medewerkers, die hem bij het maken van de film „we derzijds" terzijde hebben gestaan. Bij overstromingen In de Indische staat Pendsjaab zijn vorige week minstens 32 mensen omgekomen. Enge honderden dorpen staan onder water, duizenden,, huizen zijn be schadigd. Zestig dorpen in het gebied van Nieuw-Delhi worden geëva cueerd. Deze dorpen staan tenge volge 'van de hevige moessonregéns eveneens onder water. (Van een onzer verslaggevers) Het hoofdbestuur van de Neder landse Bioscoopbond boycot de ex ploitanten van de bioscoop Cinema Royal te Hoensbroek, de gebroeders Moonen, zes weken. Dat betekent, dat geen enkel filmverhuurkantoor gedurende dit tijdvak films aan het bedrijf zal leveren. Reden van de boycot is, zo blijkt uit Film, het officieel orgaan van de Nederlandse Bioscoopbond, dat de firma bezoekers toeliet zonder toegangsbewijs, resp. geldig toe gangsbewijs en dat ontvangen en treegelden niet aan de Bond en de betrokken filmverhuurders werden verantwoord. De boycotmaatregel is ingegaan op 23 juli. de zelfde dag dat de fir ma via tu: Limburgse pers het we ten, dat het bedrijf 'u't economische overwegingen' gesloten en verkocht zou worden. Het bedrijf is inder daad te koop aangeboden, maar er zou geen interesse voor hebben be staan De indruk is dan ook, dat Ci nema Roya! na het verstrijken van de boycottermijn begin september weer open zal gaan. De recettecontroledïenst van de NBB was er in mei tijdens een steeknmpf In de 7S I achtergeko men, dat van de 195 aanwezigen (meest kinderen) er 96 geen entree bewijs hadden. Ze hadden wel en treegeld betaald, maar geen kaar tje gekregen, of wel een kaartje ge kregen, dat hen echter bij de zaal ingang weer In zijn geheel was af genomen. Een groot deel van de overige 99 aanwezigen had kaar tjes die reeds op recetteveran;- woordingsstaten van een paar we ken terug waren opgevoerd. Het gemeentebestuur van Hoens broek zal nog een onderzoek laten instellen naar de vraag, In hoeverre het bioscoopbedrijf de aan de ge meente verschuldigde vermakelijk heidsbelasting heeft ontdoken. Een van de exploitanten, de heer Matth. Moonen, maakt sinds vele jaren deel uit van de Hoensbroekse gemeenteraad. Tot de vorige ver kiezingen was hij wethouder, op het ogenblik is hij nog raadslid. Advertentie IM. MM y. (Van onze radio en TV-redactie) Greetje Kaujfeld, nu 24 jaar, komt slechts nu en dan eens naar Neder land rijden. Ruim twee jaar werkt de oud-Skymasterszangeres nu al in Duitsland. Eén van de vele TV-showtjes, waar in Greetje voor de TV-caremra's van de Westduitse televisie optreedt, is nu door de VARA overgenomen. Woens dagavond 2 september gaan de kij kers dit vijftien minuten durende showtje zien. (Van een onzer verslaggevers) De 3-jarige Chris Muiiers uit Ber gen op Zoom is woensdagmiddag ern stig gewond geraakt, toen hij door een bijenzwerm werd aangevallen. Hij moest naar een ziekenhuis worden overgebracht en verkeert in levens gevaar. (Van onze soc.-econ. redactie) Het aantal voorstanders van één protestants-christelijke partij blijkt in twee maanden te zijn gestegen. Tot die conclusie is het NIPO geko men toen het in augustus de enquête herhaalde, die het ook In juni had gehouden. De vraag was beide ke ren: Bent n voor het samengaan van AR en CHU In een nieuwe pro testants-christelijke partij. Van de ondervraagden met een me ning was in juni 82 percent voor stander. In augustus was dat op merkelijk gestegen tot 84 pet. Opmerkelijk was de groei van voorstanders in AR-kring. Daar steeg het aantal symphatisanten van 88 tot 92 pet. Bij de CHU- aanhsngers bleek echter de belang stelling gedaald (van 92 op 90 pet Ondervraagden die tot de TO behoorden toonden zich thans vaker voorstander van een protestantse partij dan in juni, maar van de ondervraagden die tot de PvdA be hoorden bleken er minder voor te voelen dan enkele maanden terug. Over tien jaar: onder Het f,anaal treinen door Op de Rijksweg 56 Breda-Roosea- daal onder de gemeente Rucphen Is dinsdagaavond om 29.45 een verkeers ongeluk gebeurd, dat aan de 73- jarige bromfietser M. Valentijn het leven heeft gekost. De man stak on verhoeds de rijksweg over en werd aangereden door een personenauto, bestuurd door J. B. J. K. uit St,- Willebrord. De bestuurder van de personenauto werd licht gewond. De tunnel ,ze! ir. Lohmann, zal ongetwijfeld een spoorwegturmel worden, met de mogelijkheid van autovervoer per trein. Doordat men een autotunnel sterk moet ventile ren, wordt deze tweemaal zo duur als een spoortunnel en ook een brug is duurder gebleken. Men zal dus zeker kiezen voor een spoor tunnel en reeds voeren bankiers besprekingen over de financiering, welke besprekingen, naar de presi dent-directeur van NS verwacht, in 1965 zullen rond zjjn. Rekent men, dat de bouw een jaar of te ven zal vergen, dan gelooft Ir. Loh mann, dat de meesten onzer de tunnel nog zullen zien. Beide hoofdbuizen zullen dertig meter uit elkaar liggen en daartus sen loopt een bedieningsbuis voor on derhoud en veiligheid. De hoofdbui zen zullen 6,50 bi breed zijn, de be- dieningsbuis 3,80, Hij wordt met een aantal üwarsgangen verbonden met de hoofdhuizen. Door deze tunnels kan men iedere passagiers van nu door de tunnel zul len gaan. Bovendien verwacht men aan nieuw aan te trekken verkeer 50 tot 60 percent meer dan er nu is. Verscheidene veren zullen moeten worden opgeheven. De gevolgen voor het Nederlandse internationale verkeer, in het bijzon der natuurlijk voor Hoek vart Hol land. zullen niet uitblijven. Niette min gelooft ir, Lohmann, dat er ver voer van goederen per schip naar gunstig gelegen Britse havens zai blijven bestaan. Ook het vervoer van opleggers via de Hoek acht hij niet totaal bedreigd. De verbinding van de Kanaaltun nel met het Roergebied zou kunnen lopen over Limburg en overig Zuid- Nederland. drie tot vtjf minuten eet; trein zen- I "Delangrijk zou een Deltaspoorlijn den in beide richtingen. Men zou by I 1 -'zijn, zoals prof. ir. G, C. Lange, VOAI'Hpp! f? ril'in yftiTiflhTïirQiriCm nm riifantnrii» tmw Dvnti'mninl- voorbeeld drie reizigerstreinen en en twaalf autotreinen per uur kun nen laten lopen. Het goederenverkeer zou rich goeddeels 's nachts kunnen afwikkelen, 'er trein zouden drie honderd auto's kunnen worden mee genomen. De rit zou drie kwartier duren. Londen zou van Parijs uit in vierenhalf uur bereikbaar worden, nu duurt de reis zeveneneenhalf uur. De studiegroep is gekomen tot de volgende tarieven 78 voor een auto met passagiers, 16 voor eer, treinreiziger, 21 voor een ton goe deren. Als de tunnel klaar zou zijn, zou er 1,4 miljard gulden in zijn ge stoken, wat een jaarlijkse exploi- latiecijfer geeft van 43 i. f 46 miljoen. "tjoor de twintig scheepvaartlijnen en de dertig iuchtvaartlijnen, die nu over het Kanaal gaan. zou de ver mindering uiteraard gevoelig zijn, i want men rekent, dat 90 percent van de auto's, 60 percent van de treinrei- i zigers, 33 percent van het goederen- I vervoer en 10 percent van de luefat- directeur van de Provinciale Plano logische Dienst van Zuid-Holland zich die denkt na de aanleg van bruggen ®n van een tunnel onder de Westersdielde. De afstand Calais- Osnabriick over Rotterdam bij voor beeld, zou dan verminderen van 666 km tot 561 km. Van Londen naar Rotterdam zou het anderhalf uur sporen minder worden als men direct via Brugge kon gaan. De rijtijd zou dan voor Rotterdam viereneenhalf uur zijn en voor Amsterdam een uur meer. Nochtans zou dit de geweldige investeringen in vele voor de lijn nodige kunstwerken niet recht vaardigen. Die rechtvaardiging ligt wél in de uitstraling van de Rand stad Holland, welke zal leiden tot zestig nieuwe woonkernen in het Deltagebied. Op een vraag van een Amsterdams lid of ir. Lohmann niet liever iets kon zeggen over een Hemtunnel ter ver vanging van de voor de scheepvaart zo lastige Hembrug, antwoordde de president-directeur, dat NS over die brug niet te klagen hebben. Zij vin ei«n dan ook niet, dat Juist zij is De plannen voor een Kanaal tunnel of -brug zijn al heet oud. Reeds in 1750 werd er een prijsvraag voor uitgeschreven! In 1882 zijn al proejtunneU ge- bomed aan beide zijden, maar de Britse generale staf heeft van toen af alle plannen afge wezen, Men was bevreesd voor de mogelijkheid van een in vasie en in de 'taaiste oorlog nog heeft Engeland een luister post gehad in kot. stuk proef, tunnle, dat nog altijd aan zijn kant lag. Pas nu, in het atoom tijdperk, heeft Groot-Brittan- nië geen enkel bezwaar meer en men kan zeggen, dat al thans in dit opzicht Frankrijk en Engeland zeer eensgezind samenwerken. Aldns ir. JLohmann in zijn te Amsterdam gehouden lezing over de Kanaaltunnel die hij binnen tien jaar ziet komen 150 miljoen voor een tunnel zouden moeten, opbrengen en zij zullen das boa ntei voorop lopen In deae mak.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1