Fel gevecht met brand bij Oisterwijk iA" Vreemdeling betaalt met valse dollars AS VA^onderzoe Kamerverhuurders 40 pet. afwijzend drugabel algasconvectoren gebouwd met 35 jaar Steenkolenhandel zet Pluvier voort drugabel orQ gasojar-ervarmg Koningin naar Haringvlietbrug Amerikaanse in Loosclrecht verdronken Internationaal gascongres in Den Haag „Geef visa voor spijtoptanten tegelijkertijd9 Verhoor niet ontoelaatbaar Discriminatie NTB-maatregel tegen rassen discriminatie Onderzoek naar lonen bij DAF Toevalligin de laatste minuut' HET VRIJE VOLK VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1964 (Van een onzer verslaggevers) Een enorme bos-, beide- en veenbrand heeft donderdag, middag circa 150 ha natuur schoon in Oisterwijk tot een smeulende koolmassa geredu ceerd. Twee caravans en en kele fietsen werden eveneens een prooi der vlammen. En kele blussers raakten door hitte en rook bedwelmd en moesten door ter plaatse aan wezige artsen worden behan deld en werden daarna ter ob servatie naar het ziekenhuis' jgezonden. De brand, die op een stevige jwind met grote snelheid over !de heide bij de Huisvennen, jhet Palingven en het mooie jBelversven loeide, heeft een strook van acht kilometer jlengte volkomen vernield, op ienkele plaatsen zelfs over een .breedte van 300 tot 400 meter. Onstuitbaar Militaire maaltijden in Tilburg zijn goed PAGINA 3 HEINZ COMMENTAAR 'inimmiiiumiimimiiiiniiiiimijmiiiiniimnnpni (Van een onzer verslaggevers) Twee Amsterdamse juwe liers zijn woensdagmiddag kort voor sluitingstijd het slacht offer geworden van een op lichter, die gekochte kostbare zaken betaalde met valse bil jetten van vijftig dollar. OPVALLEND Minister antwoordt: (Van een onzer verslaggevers) 'Ik heb een kamer vrij too? een student.' 'Wij zullen it noteren. Maar mogen wij u vragen: wilt u ook aan kleurlingen verhuren of niet?' Zó ongeveer verlopen (Je laatste weken gesprekken tus sen particuliere kamerver huurders en de ASVA, de Alge mene Studenten Vereniging Amsterdam. En luidt het ant woord: 'Wij wensen géén kleurlingen', dan plaatst de ASVA op de aanmeldingskaart de letters 'GK', dat is: 'geen kleurling'. 'Zelf gevraagd' staking Amsterdamse houthaven beëindigd 30cm 1^8 PyJ m Sigarenprodu ktie steeg met 10 percent Verwonderd GROTE ORDER Advertentie l.M Vuurzee raast door 150 iJSSJ hectaren natuurschoon Op de heuvels greep ret vuur de droge hei. de vliegdennen en de beu- :ken; op het laaggelegen gebied rond I de door natuurmonumenten be schermde vennen kroop het vuur on stuitbaar onder de plaggen in snel tempo verder. Het vuur werd het eerst gesigna leerd om even over half twaalf bij de Stenen Heul. achter het natuur- vriervdenhuis Morgenrood. Vermoed wordt, dat de oorzaak van de brand een achteloos weggeworpen peukje sigaret is geweest. Toen bleek, dat de Oisterwijkse brandweer, geholpen door natuur- wachten, de brand niet aankon, werd cm assistentie van de brandweren van Haaren en Boxtel verzocht. Plotseling brak de vuurhaard, gedragen op een stevige, hete zuidwesten wind, door de bossen heen en loeide vervolgens in onstuitbare vaart over de vlakte en heuvels, alles verzengend wat op zijn weg kwam. Goed vier uur werd dan ook de hulp van de Tilburgse brandweer in geroepen, die met drie motorspuit- wagens naar de plaats des onheils spoedde. Verderop gelegen boerde rijen moesten koste wat Vost behou den blijven. Om vijf uur arriveerden grote ploe gen militairen ui» Oirsehot en Den Bosch, samen tachtig man, en verder nog honderd militairen van de A- instructie van de Kromhoutkazerne In Tilburg onder leiding van kolonel Becht. Naar schatting werd de vuurzee toen door zeshonderd man van alle kanten aangetast met hogedrukstra- len, met tientallen vuhrmeppers en met zand. Onderwijl groef een bul- dozer op veilige afstand van het vuur een brede brandgang en werd met behulp van zware taage.; de grond omgewoeld, om zodoende het lopen de vuur te stuiten. Dat lukte pas om half zeven. Tot negen uur werd echter nog volop ge blust daar op honderden plaatsen tel kens opnieuw vuurtongen uit de grond opschoten. Een groot deel van de Campina- heide is verwoest, waardoor voor de Vereniging Natuurmonumenten veel natuurschoon verloren is gegaan. Honderden konijnen, wezels, hazen, egels, vogels en reptielen, waaraan de Campinaheide zo rijk was, von den een gruwelijke dood in het vuur.' Veel natuur- en brandwachten heb ben de hele nacht gewaakt. MIDDELHAKNIS Op dinsdag 2 september zal koningin Juliana een bezoek brengen aan de Haringvliet brug, de Deltawerken in het Haring vliet en de Grevelingendam. Om on geveer elf uur wordt zy verwacht op het gemeentehuis van Numansdorp, waar ze verwelkomd zal worden door de burgemeester en de wethouders van Numansdorp. burgemeester Hor dijk van Middelharnis, de directeur van de N.V. Brugverbindiug, de heer J. Knape, en de president-commis saris van de N.V. Brugverbinding.de heer P. D. Sieling. Ora half twaalf zal het gezelschap zich naar de brug begeven. Om 12 uur zal het gezelscahp vertrekken met als doel de Deltawerken in het Haringvliet. Voortgejaagd door de wind vernielde gistermiddag het vuur hectare na hectare In het prachtige bos- en heidegebied tussen Oisterwijk en Boxtel. (Luchtfoto ANP) (Van een onzer verslaggevers) Het 17-jarige Amerikaanse meisje Carla Verstenen uit Indianapolis in de VS is gistermiddag bij het zwem men in het zwembad De Otter te Ood-Loosdrecht verdronken. Zij was met haar moeder reeds veertien da gen met vakantie in Bussum. Zater dag zouden zjj weer naar Amerika terugkeren. Met een nicht en een neef brach ten zjj de aag door in Loosdrecht. Toen men haar miste, dacht men aanvankelijk, dat zij was gaan wan delen of zich in de nabijheid op of ln de Loosdrechtse plassen bevond. Na enkele uren werd de familie on gerust en waarschuwde de rijkspolitie te Loosdrecht. Deze ging na sluiting ia het zwembad dreggen. T"gen half negen donderdagavond werd het stoffelijk overschot van het meisje gevonden. Carla Verstijnen werkte in haar vrije tijd in een zwembad in haar woonplaats, omdat zij zo goed kon zwemmen. (Van onze soc.-econ. redactie) Van 1 tot 5 september komen in Scheveningen duizend gasdeskundi- gen uit 29 landen bijeen voor het driejaarlijkse congres van de Inter nationale Gas Unie. De belangstelling voor dit congres in Nederland Is bijzonder groot. 'Slochteren zai daar wel niet vreemd aan zijn." zei dr. D. Tinbergen, de voorzitter van de congrescommissie. De deelnemers, ln hoofdzaak be drijfsleiders van gasbedrijven, zullen op het congres 55 rapporten bespre ken die werkcommissies hebben sa mengesteld over een reeks problemen die niet de gasproduktie en -distribu tie te maken hebben. De grootste buitenlandse delegatie komt uit Duitsland: 179 man, daarop volgt Frankrijk met 169 man en En geland met 151 man. Rusiand stuurt een delegatie van 21 man en de Ver enigde Staten een van 58 man. DEN HAAG (ANP) De minister van Defensie, de heer P. J, S. de Jong, hpeft in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Hoekstra (c.p.n.) verklaard dat een onderzoek heeft uitgewezen, dat de kwaliteit van de maaltijden in de Kromhout kazerne te Tilburg niet te wensen overlaat. Er bestaat geen aanleiding enige wijziging te brengen in de kwaliteit van aan militairen verstrekte maal tijden. De heer Hoekstra signaleerde dat er grote ontevredenheid bestaat onder de militairen in deze kazerne over de kwaliteit van het eten. Minister De Jong zegt dat hem daarvan niets be kend is. Wel hebben onlangs enige militai ren daar geweigerd het eten in ont vangst te nemen. DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid de heer Daams (p.v.d.a) heeft schrifteiük aan de minister van Justitie gevraagd of ae be windsman bereid is om bij ver lening van visa aan spijtoptanten en andere maatschappelijke Nederlan ders ln Indonesië, te bevorderen dat tegelijkertijd aan hun eveneens vl- sumvragende naaste verwanten visa worden verleend. Dit om te voorkomen, dat door uitblijven van bericht, of eventueel eerder vertrek van een gedeelte van de familie ongerustheid en moeilijk heden ontstaan. Advertentie I.M. KLEURLINGEN GEWEERD Advertentie I.M. HEERLIJK Vandaag wordt het weer warm. Echt weer weer voor HEINZ SANDWICH SPREAD De juwelier Pampus van de Nieu- wendijk verkocht aan een ongeveu dertigjarige man, die Engels sprak, een horloge ter waarde van ruim ƒ700. De vreemdeling betaalde dit horloge met vier biljetten van vijftig dollar. Toen de juwelier donderdag morgen de biljetten bij zijn bank in wisselde, deelde de kassier van de bank hem mee. dat hij vier waardelo ze biljetten had gekregen. Een zelfde ervaring deed enige uren later de juwelier Breen, eveneens op de Nieuwendijk op, toen hij 28 bil jetten van vijftig dollar wilde inwis selen, die hij had ontvangen voor de verkoop van horloges en sieraden ter waarde van 4800 gulden. In beide gevallen kon de kassier van de bank dadelijk zien. dat het hier vervalste biljetten betrof. De kleur was fletser dan die van de nor male biljetten en de rode vezels in bet papier ontbraken. De vervalsingen rijn voor het eerst gesignaleerd ln Akkra (Ghana),in oktober 1963. In november van dit jaar kwamen deze 50 dollarbiljetten voor het eerst ln Amsterdam voor. De laatste maal dat i1* e vervalsingen gesignaleerd zijn. was in februari 1964. toen Inter pol uit Hamburg de aangesloten lan den waarschuwde voor deze verval sing. De man die de biljetten in Amster dam heeft uitgegeven, is vermoede lijk reeds in het buitenland. DEN HAAG (ANP) De minister van Justitie, mr. 1'. Scholten, heeft ln antwoordt op schriftelijke vragen meegedeeld, dat het niet waar is, dat de echtgenoot van de vrouw die In de 1 Jsclubdwarsstraat in Botterdam van het leven is beroofd; langer dan een etmaal is verhoord. Er zijn ook geen ontoelaatbare ver hoormethoden toegepast, aldus mi nister Scholten. op vragen van het Eerste-Kamerlid Brongersma (p.v.d.a.) naar aanleiding van pers berichten. De minister wijst erop, dat latere berichten in de pers melding maak ten van een mededeling van de be trokkenen zelf, dat hij door de Rot terdamse politie zeer correct behan deld was. Hij zegt, dat de echtgenoot van het slachtoffer op 23 juli met enige on derbrekingen tot omstreeks 21 uur is verhoord. Vervolgens is hij door de selfde politieambtenaar, bijgestaan door een andere rechercheur, op 24 juli verhoord van 13.30 uur tot om streek» 16,?0 uur, Git een villa aan de Cöte d'Azur zijn donderdagavond juwelen gesto- 'en die een waarde vertegenwoordi gen van bijna 200.000 fr. Advertentie l.M. juist die kleine dingen, die steeds weer nodig zijn, maken het: leven zo duur... vooral als men er de normale winkelprij zen voor moet betalen. Zo ook deze haarversteviger? Normaal te koop onder een be kend merk voor 30 cent per cap sule... maar morgen, omdat we de hele fabriekspartij opkochten en zonder merk gaan verkopen, per 10 capsules voor nog géén zeventig cent. 10 Capsules 1» k*a,lte haarversteV' Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze haarver steviger die een succes maakt van Uw kapsel (1 capsule ruim voldoende voor J0^M 1 behandeling). mLjmÈ per 10capsules voor Géén tof. of schrift best T/leurlingen kunnen aanmerke- ,x lijk moeilijker een kame. krij gen dan blanken. Bij blanken stellen kamerverhuurders, betrek kelijk willekeurig, rechten en plichten vast; bij kleurlingen komen de meesten van die kamer verhuurders daar niet eens aan toe. Daar is de donkere huïdl- kleur alleen al voldoende om nee te verkopen. Een treurige toestand, die onze gezonde verontwaardiging over wat elders gebeurt vertroebelt, maar die helaas in feite geen ander nieuws-element bevat dan dat het aantal der nee-verkopers schijnt toe te nemen. Studenten plegen gelukkig herhaaldelijk warm te lopen voor allerlei acties tegen discri minatie. Naar onze indruk vaker als die zich ergens in het buiten land manifesteren dan in het binnenland. Die indruk vindt steun in wat er nu in Amsterdam gebeurt. Daar accepteert de Am sterdamse studentenvereniging ASVA de discriminatie door kaïnerverhuurders niet alleen lijdelijk, zij bevordert die in zekere zin nog door bij aanbie dingen van studentenkamers te vragen of die huisvesting ook voor kleurlingen geldt. "E'en militante houding van de studenten zou misschien niet meer kamers voor kleurlingen beschikbaar maken. Maar die houding zou wel iets gedaan heb ben tegen het sluipsgewijs verder voortdringen van discriminerende tendenties. HILVERSUM (ANP) „Ter voor koming van rassendiscriminatie Lij het bezoek aan kunst- en amuse- mentsgelegenheden in de toekomst" heeft het hoofdbestuur van de Neder landse Toonkunstenaarbond (NTB) met ingang van heden aan de leden verboden op te treden in gelegehe- den waarin door de directie of be drijfsleiding rassendiscriminatie word toegepast. Door dit totale werkverbod geeft de NTB uitvoering aan de resolutie, die op het congTes van de Federa tion Internationals des Mudisiens te Parijs werd aangenomen en waarin elke vorm van discriminatie in ver- vand met geloof, huidskleur of poli tieke overtuiging wordt veroordeeld. De NTB deelt verder mede dat, in dien er zich gevallen van discrimi natie voordoen de bond onmiddellijk een beroep zal doen op de organi saties van musici en artiesten in het buitenland, ter bereiking van een zo effectieg mogelijke boycot van de betreffende instellingen. De NTB heeft zich gewend tofc de besturen van het NVV. de NKV en het CNV met het verzoek „de duide lijke rassendiscriminatie in Neder land te veroordelen" en met de be sturen van de aangesloten bonden preventieve maatregelen te nemen in de zin als waartoe de NTB heden heeft besloten. Twee vertegenwoordigsters van het ASVA-kamerbureau die ons gister morgen ronduit toegaven hun relaties aldus toe te spreken, vertelden dat zij Seze aantekeningen ln hun kaartsy steem maken op uitdrukkelijk ver soek van de Vereniging van Suri naamse Studenten en de Vereniging ran Antilliaanse studenten zélf. Bij informatie van onze kant blee^ hier van echter geen sprake te zijn. Toen wij de heer W Heil bron, voorzitter van de Vereniging van Snrirmmers. om een oordeel over de handelwijze van de ASVA vroe gen. reageerde hij allereerst ver baasd 'Wij hebben aan de ASVA nooit een dergelijk verzoek gedaan en zouden het ook niet künnen doen. Op die manier immers wordt het onderscheid maken tussen gekleur de en blanke studenten als het wa re gelegaliseerd: het is een verre gaande concessie aan het publiek, en het brengt de mensen in sommi ge gevallen op een idee waarvan ze zich tevoren niet bewust waren.' kleurde student heeft 't het voordeel dat hij via het kaartsvsteem weet waar hij aan toe is. zodat hij niet voor onaangename ervaringen komt te staan. Maar zou het zo worden, dat discriminatie min of meer accep tabel wordt gemaakt voor de mensen dan is deze maatregel af te keuren.' Volgens de heer Moei) wenden zich overigens weinig Antilüanen tot de studentenkamerbemiddeling. Zij wor- den meestal bij voorbeeld via het Maatschappelijk Advies- en Inlichtin genbureau verwezen naar particu liere verhuurbureaus en stoten daar evengoed in al te veel gevallen het hoofd. "Maar van een commerciële instel ling valt dat wel te verwachten. De ASVA zou objectief moeten blijven." (Het MAl-bureau heeft intussen laten weten dat het in nog veel meer gevallen een afwerende hou ding bij de mensen constateert. In 't algemeen voelen particulieren ■weinig voor verhuur aan studenten vanwege 'hun ongeregeld leven'. Ook Italianen. Marokkanen, Spanjaar den en Tunesiërs worden vaak ge weigerd. soms ook-joden.) De motieven van weigerachtige ka merverhuurders die zich bij de ASVA melden, luiden: wij krijgen knoflook- geuren in ons huis. zij leven zo an ders. we begrijpen hen niet. ze nodi gen telkens vriendinnetjes uit Wij vroegen op het ASVA-bureau: "Werkt u niet zelf de afkeer in da hand. door op eigen initiatief te in formeren naar voorkeur of antipa thie?' Het antwoord: 'De praeses van de ASVA, die nu met vakantie is. heeft ons gezegd dat de verenigingen van Antilliaanse en Surinaamse stu denten er zelf om hebben gevraagd Een van de bestuurders van de ASVA, de heer Van den Berg. was wel in Amsterdam aanwezig eri kon nog enig licht doen schijnen over de kwestie. 'Wijzelf.' zei hü ons, 'vinden de negatieve houding van een deel van de kamerverhuurders afschuwe lijk. Wij staan volledig achter de Su- rinameTS. Zjj hebben ons gevraagd, bij aanmeldingen nadere informaties in te winnen. De kamemood in Am sterdam is zo nijpend, cfat wij ons niet kunnen veroorloven ook maar een adres verloren te laten gaan.' AMSTERDAM (ANP) De woens dagavond in de Amsterdamse hout haven begonnen staking is donder dagmiddag beëindigd. De nacht ploeg (75 man) legde het werk neer uit protest tegen het niet inwilligen van een vroegere eis om loonsverho ging. De dagploeg (eveneens 75 man) r.am de staking over. De circa 150 havenarbeiders hebben te zamen ge durende 8 uur niet gewerkt. Het is voldoende bekend, dat Rotterdammers een zwak heb ben voor opera's en operette muziek, de z.g. Promenade con certen. Morgen zullen deze muzieklief hebbers in onze Discohoek bene den een sensatie beleven... en zou U dan rustig thuisblijven Twee grote grammofoonpla ten in album, splinternieuw en puntgaaf met populaire Prome nade concerten ...uren van muzikaal genot... nu omdat een engelse platenmaatschappij dringend om geld verlegen zat... voor nog géén drie gulden. Morgen kiest U Uw Promenade concerten, 2 albums, - ieder met 2 grote langspeelplaten (30 cm), uit de series van f. 30,— per album, nu vooreen krankzinnige prijs. Twee v Zigeuner Baron tohengDr» Die Fledermaus Jnhann Strauss Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze 2 albums met Promenade muziek, voor een tiende van de normale prijs, per album met J&jPb twee grote wM platen, -eq voor per effent niet meer dan 2 albums Géén tcL of schrift, best. UTRECHT (ANP) De produktie van de Nederlandse sigarenindustrie is verleden jaar gestegen met 180 miljoen stuks, dat is ruim tien per cent. Van de 1930 miljoen sigaren die de Nederlandse industrie in 1963 maakte ging 23 percent naar het buitenland. Belg ië en Luxemburg zijn de groot ste afnemers. Dit gunstige resultaat heeft de si garenindustrie onder meer te dan ken aan een intensieve collectieve re clamecampagne, die verleden jaar 400.000 gulden heeft gekost. Ook de heer A. W M. M o e n te Utrecht, tot voor kort voorzitter van de Vereniging van Antilliaanse Stu denten. toonde zich in hoge mate verwonderd en noemde de nieuwe methode van de ASVA 'bijzonder kras.' 'Van onze kant is beslist niet een verzoek in die richting gedaan. Ad- ministratief gezien is het misschien gemakkelijker om aan aspirant-ka- i mervorhmirders maar onmiddellijk te vragen of zij een kleurling in huis willen hebben of niet. Voor de lichter of donkerder ge- Adveitentie l.M. (Van onze soc.-econ. redactie) De officier van Justitl bij de Bos sche rechtbank, mr. P. J. H. Duyx, onderzoekt of de DAF in Eindhoven zwarte lonen betaalt of niet. biet name gaat het er daarbij om of de interpretatie juist is, die dc DAF geeft aan het artikel van de metaal- ca.o„ waarin wordt bepaald, dat werknemers en werkgevers gezamen lijk de ziekengeldpremie betalen. De directeur van de looncontrole- dienst, drs, A. J. van Bavei, heeft al meegedeeld, dat de DAF bereid is het op een proefproces aan te laten ko men. Zou de DAF dan in het ongelijk worden gesteld, dan zal men zich aanpassen aan de wijze, waarop het overgrote deel van de metaalindustrie de regeling toepast. Bij de DAF betalen de werknemers maar éen percent van de ziektewet premie van 7,3 percent. Elders betalen de werknemers in het algemeen de helft, dus 3,65 percent. Advertentie l.M. (Van een onzer verslaggevers) „De bromfietsenfabriek van Pluvier is door gebrek aan adem aan haar eind gekomen," zo zei ons een van de directeuren van de Anker Kolen Mij., die gisteren bleek de failliet verklaarde fa briek te hebben overgenomen. Maar uit het faillissement wordt een nieuw bedrijf geboren „De An ker Motoren Mij. N.V. in oprichting". Directie: de steenkolendirecteuren van de Anker Kolen Mij. N.V. te Rotterdam. Het kan vreemd lopen in de za kenwereld. „Hoe komt uw kolenhan del in de motorenbranche terecht»" was een vraag die aan de nieuwe directie werd voorgelegd, toen deze donderdagmiddag de pers op visite had gevraagd. „Toevallig en eigen lijk in de laatste minuut," was het antwoord. „,vTr 200 man pêisoneel van Pluvier blijkt er verder geen wolk je meer aan de hemel. De fabriek zal doordraaien en: „Wij hebben een grote order gekregen," stelde de nieuwe directie opgewekt vast. De nieuwe w.v. is opgericht met pen maatschappelijk kapitaal van twee en een half miljoen gulden, w-aarop een half miljoen is volge stort. Dat was niet het bedrag van de vorderingen, die de Anker Kolen Mil. op Pluvier zou hebben gehad, zoals in de pers is verondersteld. .We waren ook aandeelhouders, maar weinig geïnteresseerd. Wij zien echter in deze goed toegeruste fabriek goede mogelijkheden," aldus de directie. De Pluvier-aandelen stonden ter beurze genoteerd. Met de AAM-aan- delen zal dat niet het geval zijn. ..De AAM zal naar onze voorkeur een gesloten n.v, zijn," zo luidde het standpunt van de directie, die nog maals bevestigde, dat alle rechten van het Pluvier-personeel door de nieuwe directie met instemming van de vakorganisaties worden erkend.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1