Van Stoom tot Stroom: 125 jaar N 3 m Koningin op de langste brug van Europa (5 km) Ih o Twee jongelui mochten drie nieuwste KLM-aanwinst de uur met lucht in i Verhoging van sociale uitkeringen super bolknak Laatste da 2 begon in Willemstad Huisjes verven in groentijd doodt direct elk insekt! HET VRIJE VOLK DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1964 PAGINA 3 (Van onze sociaal-eeonomische redactie) Het dagelijks bestuur van het Centraal Sociasl Werkge versverbond zegt dat het met grote bezorgdheid en ongerust- beid kennis heeft genomen van het resultaat van het overleg tussen de minister van Binnenlandse Zaken en de organisa ties van ambtenaren over de aanvullende uitkering van 3V2 percent van het jaarsalaris aan het overheidspersoneel na de in januari jl. reeds toegekende algemene salarisverhoging van 10 pereent voor 1964. Deze nabetaling zal met ingang van 1 januari af in de salarissen worden verwerkt. Verpakte melk vier weken houdbaar Kruit ontploft: 3 mannen gewond (Van onze verkeersredaeteur) i, zo was het nog maar zo kort geleden. Zö stonden wij opgepakt in donkere goe derenwagens en deden drie uur over de reis Amsterdam Arnhem. Alleen maar stroom •Max Tailleur is géén gezag voerder bij de KLM geworden, zoals deze foto doet vermoeden. Het overigens originele uniform zal hij gebruiken voor sen conférence in het Hilton- hotel, waar een grammofoon- platenmaatschappij op 14 sep tember een non-stop-program- ma met vele topsterren zal pre senteren. Speciaal paviljoen Hard gebouwd iiiiinitiiiiiiiiiiiiiiiiiimmi'iiiiiiiiiittiiHHPiiimiiiiiinfitiiiiiiaiHnmiUHtnmmmnmumunnmnnuBHniHmn'mg Deel AMX-tanks mag weer rijden \W/S Onjuist frissere geur geen vlekken grote spuitbus voor maanden lang gebruik! Belangstelling 70 miljoen Zilveren Schor Ticaalf heer iiitiüiitiiiiuiiiiimiitniiiifitiiiiiiiiiiiiüimuiiiiiiiniitiiiHinuKiiiiiiiiiii niiiHirjHtiiniiiMiHiiiiniMüHmiraimniiraiiiiüiiiiijifiiiHiijifiidHifiï Nederlands echtpaar verdwaald op Zwitserse berg Werkgever s bezorgd over 3,5 pet voor ambtenaren DELFT (ANP) De Verenigde Veluwse Melkfabrieken zullen bin nenkort in een zogenaamde tetraver- pakking (geprepareerd papier) melk in de handel brengen, waarvan de kwaliteit minstens zo goed wordt genoemd als die van flessemeik. De melk erin kan buiten de koel kast ongeveer vier weken goed blij ven. De prijs zal gelijk zijn aan die van flessemeik. Van werkgeverszijde zijn tot dus verre geen bedenkingen geuit tegen de enige tijd geleden tot stand ge komen afspraaktn het georganiseer de overleg om bij de salarisverhogin gen voor het overheidspersoneel de gemiddelde trend van het particuliere bedrijfsleven te volgen. De vraag moet echter wel worden gesteld, ai- dus het dagelijks bestuur van het CSWV, of aanvullingen met terug werkende kracht niet meer en meer worden ondervonden ais impulsen die een vortgaande looninflatie in de hand werken. Daarnaast wint in werfcgeverskrin- gen dé opinie het véld, dat het totale niveau van de arbeidsvoorwaarden aan overheidskant (primaire belonin gen. secundaire arbeidsvoorwaarden, welvaartsvast pensioen en rechts positie) het gemiddelde niveau van de voorwaarden welke het bedrijfs leven kan bieden, aanmerkelijk over schrijdt. De nodige coördinatie tussen het bedrijfsleven enerzijds en rijk. pro vincies en gemeenten anderzijds laat te dien aanzien, naar het oordeel van de werkgevers, veel te wensen over Het is dringend nodig dat deze coör dinatie, waarop van werkgeverszijde Zo zaten we vroeger in de trein (links). Rechts ziet men het comfortabele 'zitje' van nu. Dit. en nog veel meer op spoorweggebied, is te zien op de ju bileumtentoonstelling van de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht. DELFT (ANP) De aspirantleden van de christelijke studentenvereni ging Societas Studlosorum Beforma- tórum te Delft zullen een nuttige besteding van de'groentijd krijgen. Zij zullen in de omgeving van Nun- speei en Otterlo de zomerhuisjes van de stichting Jeugdhaven te Botter dam netjes in de verf zetten. Vol gens een lid van de novitiaatscom- missie moest dit werken in de groentijd worden gezien als een ex periment in het kader van het ge hele ontwikkelingsproces, dat met betrekking tot de groentijd al jaren aan de gang ls. '(Van een onzer verslaggevers) Drie arbeiders van de N.V. Kon. Springstoffenfabriek De Krijgsman te Ouderkerk gemeente Amstelveen zijn woensdagochtend gewond ge raakt bij een explosie in een hoeveel heid zgn. oud kruit dat zij moesten vernietigen. De drie mannen, de 28-jarige H. Last en de 42-jarige H. Meijer, bei den uit Amstelveen en de 17-jarige U. J. van Steden ui: Amsterdam wer den met vrij ernstige maar niet le vensgevaarlijke brandwonden in het OLV-gasthuis opgenomen. Zij moesten op een vrij ver van de fabriek gelegen open terrein dit af- valkruit verbranden. Nog voordat zij de lont hadden aangestoken, schoot een steekvlam omhoog waardoor hun kleren in brand vlogen. De drie mannen renden naar een van de brede sloten die het terrein omringen en sprongen erin waardoor de vlammen geblust werden. Die herinnering van nog geen twintig, jaar her komt boven bii de reiziger van toen, die de prachtige foto's ziet, welke de wanden sieren van een houten paviljoen in Utrecht. In dat paviljoen houden de Neder landse Spoorwegen hun jubileumten toonstelling, geopend door hun presi dent-directeur ir. J. Lohmanr aan het begin van hun feestmaand sep tember. De tentoonstelling ter gelegenheid van het honderdvijfentwintig- jarig bestaan heet Van Stoom tot Stroom en dat is een duidelijke naam. De Nederlandse Spoorwegen zijn terecht trots op hun geheel elek- trische of diesel-eiektrische net, waar- i I op geen andere stoomlocomotieven I meer rijden dan enkele buitenlandse en daarop leggen zij de nadruk op deze tentoonstelling. Voor de liefhebbers en dat zijn er vele in alle L aden is het een interessante, plezierige exposi tie, die in de eerste plaats de grote vooruitgang iaat zien. Vooruitgang in tractiesystemen dus. maar ook vooruitgang bij de bouw van sta tions en vooral vooruitgang sinds de catastrofe van de laatste oor logsmaanden. Hoe na de bevrilding de bruggen, de stations, de rijtui gen in elkaar lagen, is nu haast besteed en die hoek van de expositie zouden wij in het bijzonder aan jon gelui willen aanbevelen. De spoor wegen kunnen nog altijd mensen ge bruiken. Voor het- publiek leuk is, dat men zelf kaartjes kan drukken achter een loket, kaartjes die helaas niet gel- di£ zijn.. Wie de tentoonstelling verlaat, ziet een collectie aan het spoor ge wijde aquarellen, waarvoor de directie een aantal Nederlandse kunstenaars opdracht heeft gege ven. En daarnaast een bonte teke ning, een kwart wand beslaand: de eerste prijs in de schoolwedstrii- den, die NS aan het jubileum heeft verbonden, gewonnen door de Larense montessorischool in Gooi land. Men betreedt het paviljoen, dat is opgeslagen op het voorterrein van het Spoorwegmuseum aan de Maliespoorbaan te Utrecht (Johan van Oldenbarneveidlaan. bus 11) via een ahob, een automatisch beveiligde overweg net halve bomen. Ir. Loh- mann heeft deze ahob ter opening van de expositie in werk gesteld. In de rede die hij daarbij hield, heeft .hij uiteraard aandacht besteed aan niet meer te geloven, maar de het ongeluk bij Westervoort. "Een foto's getuigen ervan. - - Van de nieuwe stations hangen er ook sprekende platen en van één ls een maquette opgesteld: Tilburg met de hele nieuwe stad die om het station heen groeit. Zo hard hebben NS na de oorlog gebouwd, dat thans tweeënvijftig platen van nieuwe sta tions en haltegebouwen zouden kun nen worden opgehangen! Behalve platen en maquettes zijn er modellen. Modellen van stroom afnemers. van stroomonderbrekers in de bovenleiding, van motoren en veersvstemen, van alles wat de tech nisch" belangstellende kan interesse ren. Ook aan de bedrijfscursus ter onleidine van Dersoneel is aandacht 'Zachtjes jongens, daar komt weer een heuveli schaduw over ons feest,' zei de presi dent-directeur. De tienjarige vereniging van Weg en Werken heeft Spoorwegman num mer 1 een ouderwetse pomplorrie aangeboden, die een plaats krijgt in het spoorwegmuseum. De toegang tot de tentoonstelling is gekoppeld aan de entree tot het museum.' Volwassenen storten twee kwartjes voor beide instituten samen, kinderen tot en met vijftien betalen de helft. Van Stoom tot Stroom ls van dins dag tot en met zaterdag open van 10 tot 17 uur en zondag van 13 tot 17 uur, dus niet maandags. Voor deze gelegenheid is het museum (dus ook de expositie) tevens open op dins dag- en donderdagavond van 19.30 tot 22.00 uur. De tentoonstelling duurt tot 27 september. Zij is in combi natie met het museum zelf een reisje per jubilerende spoor naar Utrecht zeker waard. bij herhaling is aangedrongen, meer dan tot dusverre wordt nagestreefd en dat maatregelen daartoe worden genomen. Het dagelijks bestuur van 't CSWV deelt verder mee van mening te zijn, dat de wijze van berekening van de uitkering aan het rijkspersoneel on juist is. In deze uitkering wordt reke ning gehouden met de zeer aanzien lijke loonsverhoging, die in de bouw nijverheid heeft plaatsgevonden. De centrale werkgeversverbonden heb ben tegen deze verhoging uiteindelijk geen bezwaar gemaakt, mede omdat de overheid voor deze bedrijfstak een exclusieve positie noodzakelijk achtte. Andere bedrijfstakken, en dit geldt naar de mening van het CSWV even zeer voor de overheid, zouden hierop echter goen beroep mogen doen. In de tweede plaats is rekening gehouden met de loonsverhoging in het wegvervoer. De daar toegekende extra-verhoging berustte op een aan zienlijke achterstand ten opzichte van de gemeente-vervoerbedrijven. Het CSWV acht het daarom onjuist deze extra-verhoging eveneens in de be rekening te betrekken. Voorts worden meegerekend loon kostenstijgingen. die in verschillende bedrijfstakken veroorzaakt werden door de voorgeschreven geleidelijke aanpassing van de vrouwenionen aan de mannenlonen en de uitbreiding van de door de overheid eerder gere aliseerde vakantierechten. Het CSWV is van oordeel, dat de beslissing overhaast tot stand is ge komen en dat er klemmende redenen zijn voor nader overleg over de ver der te volgen procedure, waarbij het georganiseerde bedrijfsleven dient te worden betrokken. DEN HAAG (ANP) Dezer dagen kan de publikatie worden verwacht van een Koninklijk Besluit tot ver hoging van de algemene ouderdoms wet, de algemene weduwen- en we zenwet, de interimwet invaliditeits- rentetrekkers en de kinderbijslagwet ten. Advertentie IM HOFNAR f Rigoletto De verhoging zal terugwerken tot 1 juli 1964, zij houdt verband met de huurverhoging per 1 juli en met de stijging van de loonindex. De bedragen van deze verhogingen zijn in het algemeen reeds voor ver reweg het grootste deel bij wijze van voorschot betaald. Dit geldt echter niet voor de verhoging van de kin derbijslagen. omdat die in de regel eerst na afloop van een kalender- i ter in zoet. kwartaal betaalbaar worden gesteld, i Binnenkort kan voorts de publika- Toch was dit bezoek van de Ko- tie worden verwacht van een Ko- ningin op de tweede dag van haar nlnklijk Besluit tot verhoging van de j Delta toer wel te begrijpen; de brug inkomengrenzen der ziekenfondsver- zou er zonder Deltaplan niet zijn ge zekering voor bejaarden. Daarbij i komen. Als aanstonds de afstand wordt de inkomensgrens met ingang RotterdamMiddelburg van 142 km van 1 juli verhoogd tot ƒ4964 resp. j tot 90 km wordt bekort, zal dat be- 3954 voor de reeds ingevolge die wet "halve aan. de reuzenbrug over de (Van een onzer verslaggevers) Koningin Juliana heeft gisteren de brug-in-aanbouw over de Ooster- sckelde bezocht de kroonprinses onder de Nederlandse bruggen, mag men wef zeggen. Als ze eind volgend jaar klaar zal zijn, is ze niet alleen de grootste van Nederland, maar van Europa. Deze brug maakt geen nood zakelijk onderdeel uit van de Delta werken: zij houdt geen stormvloed tegen en ze verandert geen zout wa- verzekerden. Advertentie LM. CEPARfuUB*" 9 Wfegei», Uu,n* motten, ®*en ésn lismkten UIT HET VERTROUWDE ERDAL HUIS Oosterschelde ook te danken zijn aan de onlangs geopende nieuwe brug bij Numansdorp, het stuk dijk over de Hellegatplaten, die daarop aansluit naar Goeree-Overflakkee, en de dam door de Grevelingen die nog dit jaar het eiland Schouwen-Duiveland met het vasteland zal verbinden. Het heeft van het begin af vast gestaan, dat de Deltawerken het Deltagebied niet alleen veiliger zou den maken, maar ook van onschat bare economische betekenis zouden worden voor de geïsoleerde Zeeuwse eilanden, al was het maar door de nieuwe verkeersverbindingen. De Koningin was weer een en al belangstelling. Wij spraken iemand Uit baar gezelschap, die haar tijdens i de wandeling hoog boven de golven heel precies had moeten uitleggen wat konische schokhrekers zijn het schookbrekersprincïpe wordt nl. ook j in de brug toegepast. De Koningin liep bet hele, reeds 1200 meter lange stuk brug op en af, tot waar deze in steeds ruwer er', fragmentarischer vorm in de brede Oosterschelde blijft steken. In de verte onder de stralende he mel. aan de overzijde van het schui mende snel stromende water, lag Zierikzee kristalhelder op de vlakke einder afgetekend. Als de brug daar zal zijn beland op 31 december 1965 moet de aannemer zover zij n volgens het contract zal ze een totale lengte hebben van ruim 5 km. Men vergelijke: de brug bij de Moerdijk en ook de pas geopende brug bij Nu mansdorp zijn 'maar' iets meer dan een kilometer lang. Er komen 48 overspanningen van 95 meter, twee van 73,5 meter en dan zijn er nog een basculebrug op de plaats van de vaargeul en aan het begin en het eind de aanloopstukken. De kosten zijn 70 miljoen galden en het Riik geeft geen subsidie... Is het redelijk dat een provincie van slechts 280.000 inwoners dit bedrag moet opbrengen voor een werk dat wel degelijk een nationale betekenis heeft? Daarover verschillen de me ningen. Uiteraard moest minister Van Aartscn (Verkeer en Waterstaat), die de Koningin vergezelt, er tijdens de brugwandeling wel een paar steken onder water van de Zeeuwse gasthe ren over incasseren. De brug zal als gevolg van deze gang van zaken de eerste jaren een tolbrug moeten zijn. Ook het feit dat de brug betrek kelijk smal wordt, hangt ermee sa men. De rijweg zal slechts 7,60 meter breed worden; daarnaast is er dan nog een fietspad van 2.75* meter. De Koningin was "s morgens per Piet Hein in de vissershaven van Colijnsplaat gearriveerd. Daar staat een gebouwtje waarin voorlichtings materiaal over de brug is bijeenge bracht. Later voer ze in een grote boog om de brug heen, bezichtigde het werkterrein te K&ts (waar onder delen voor de brug worden gemaakt) en daarna inspecteerde ze te voet de brug zelf. 's Middags bezocht de Koningin het kroondomein, het Zilveren Schor, gelegen aan het Veersche Aleer bij Arnemuiden. Dit moet een jeugdcentrum worden en is een ge schenk van het konink'uke paar aan de Nederlandse jeugd, gedaan tijdens het zilveren huwelijksjubi leum. De Koningin voer aan het slot van deze dag over de rede van VTisstngen naai- de nieuwe Sloehaven. Deze be zocht ze niet alleen, ze opende hem. Ook hier weer: niet een Deltawerk in de eigenlijke zin van het woord, maar een van de economische nevenver schijnselen. Deze diepste haven met scheepsreparaüe-outillage en bijbe horend industrieterrein, die reeds aanzienlijke belangstelling van Rot terdamse investeerders geniet, zou weinig toekomstmogelijkheden heb ben, als de provincie Zeeland niet bezig was zich als gevolg van het Deltaplan in snel tempo ontsluiten. De Koningin verrichtte de opening door de scbeepsfluit in werking te stellen vau de allereerste veerboot over de Westerschelde, de Prinses Margriet. 'Hoe lang mag ik drukken?' vroeg ze angstig. Het antwoord was natuur lijk een eerbiedig: 'Zolang u wilt," In elk geval werd het een feestelijk la waai van jewelste, want alle aanwe zige schepen en bootjes floten terug. De Koningin bekeek ten slotte de nieuwe reparatiewerf van 'De Schel de'. die voorlopig het zwaartepunt van de Sloehaven uitmaakt, met de twee bijbehorende dokken, waarvan *Het zou enorm zijn om met een toestel te mogen vliegen dat je eigen naam draagt," schreef de 17- jarige Amsterdammer Alfred Nobel enkele weken geleden aan de KLM, nadat de maatschappij de eerste Douglas DC-8f Jet Trader, de PH- DCS Alfred Nobel In ontvangst had genomen. "Het was fantastisch,' zei Alfred gistermiddag en zijn vriend Ruud Jansen beaamde dat volmondig. Allebei mochten ze van de KLM een lesvlucht met het nieuwe toestel maken boven Amsterdam, om vijf uur eistermogen stonden zs naast hun 'bed, vóór half zeven waren ze al op de luchthaven, wachtend op het viermotorige straalvliegtuig dat hun drie uur lang mee de lucht In nam. Alfred is telefonisch alleen maar bereikbaar via zijn vriend Rudi, dat was de reden dat de KLM meteen het vriendje ook maar uitnodigde. En voor hem was het de eerste keer dat hij vloog, zijn moeder stond dan ook duizend angsten uit. Alfred had al twaalf keer eerder gevlogen. Hij ls lid van de JLB. de Jeugd LU-uivaart Brigade, weet een heieboel van de luchtvaart af, maar hU heeft toch geen plannen om er zijn beroep in te gaan zoeken. Het zijn allebei jongens met een technische knobbel, motoren is hun vak en hun hobby. Het landen en opstijgen (en dat gebeurde twaalf keer* vonden ze i og mooier dan de rondvlucht boven Amsterdam. Toen ze na drie uren vliegen be neden kwamen, stond de captain hen op te wachten met een KLM- vaantje voor Alfred in zijn handen. Voor de fotografen werd het vaan tje. een keer of vijf overhandigd, toen mocht Alfred het eindelijk meenemen naar de ontbijtzaal op Schiphol. Hij vindt het wel komisch, al die drukte: Toen we gegeten hadden, gingen we weer terug naar de kist om foto's te laten maken, met het vingertje in de motoren wijzend of kijkend naar de cockpit.' Het was een mooi avontuur waar ze nog lang over zullen napraten. Toen een grote Mercedes Benz gistermorgen in alle vroegte vóór kwam rijden en de chauffeur zag twee jongens in hun zondagse pak in de doodstille straat, zei hij heel verwonderd; 'Moei ik u komen op halen?' 'We voelden on- alsof we bh de bemanning hoorden,' vertelt Alfred Nobel. er een geschikt is voor schepen tot 25.000 ton en. een voor schepen tot liefst 40.000 ton. Dit is dan het eersta begin van wat aan de diepe rivier mond halverwege tussen Rotterdam en Antwerpen een nieuwe have» van zwaar kaliber kan worden. WILLEMSTAD (ANP) Het ko ninklijk bezoek aan de Deltawerken is vandaag afgesloten met een be zichtiging van de Volkerakwerken na bij Willemstad. In deze oude vestingstad arriveer de de Koningin, nu gekleed in een lichtgroene deux-piéces. om ruim tien uur vanmorgen. Zij bevond zich aan boord van het koninklijk jacht .Riet Hein", dat in de afgelopen nacht op de Zeeuwse wateren ver bleef. Aan boord van dit jacht bevond zich ook mr, J. van Aartsen, minis ter van Verkeer en Waterstaat, «n zijn echtgenote. Bij de aanlegsteiger werd de Ko ninklijke bezoekster verwelkomd door de commissaris der Koningin in het gewast Noord-Brabant, dr. C. N. AL Kortmann. Haar werden bloemen aangeboden door de 93-jarige we duwe J. A. Maris-van der Linden. Zij ls de oudste inwoonster van deze oude sfeervolle havenstad in de noordwesthoek van Noord-Brabant, De bevolking ii. Willemstad was uitgelopen otn de vorstin te kunnen volgen op haar tocht door het cen trum. Groot enthousiasme ontstond er toen koningin Juliana bij het ge meentehuis de hofauto verliet en via Raadhuisstraat en Voorstraat een „zonovergoten" wandeling maakte door het hart van deze vestingstad aan het Hollands Diep. Tijdens deze wandeling speelde het plaatselijk muziekkorps „Oefening Baart Kunst" en zong de plaatselijke scnooljeugd de vorstin het „Lang zal zij leven" toe. In het directiegebouw van de rijks waterstaat in Willemstad werd ko ningin Juliana uitvoerig ingelicht over de Volkerakwerken en over de vorderingen van de tot dusver uit gevoerde werkzaamheden. Hier kreeg de vorstin een duidelijk beeld van de betekenis van de afdamming van het tracee en van het sluizencomplex. Met grote belangstelling nam de vorstin later kennis van dit onder deel van het Deltacomplex. De Ko ningin reed daarop terug naar de werkhaven en begaf zich aanboord van de Piet Hein. In het begin van de middag vertrok zij per auto naar s-Hertogenbosch. PONTKESINA (SDA) In de nacht van dinsdag op woensdag werd hulpgeroep geboord vanaf de berg Lagalo, in het Bemina graniet mas sief in Oost-Zwitserland. Na een langdurige opsporingsactie vond een reddingsploeg een Neder lands echtpaar, dat met <-e nictrsre kabelbaan naar de top van" de' berg was gereisd. Op de terugweg was het paar echter verdwaald. Woensdagochtend vroeg konden de onfortuinlijke toeristen worden gered.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1