ill NOORSE WOONKUNST van feeuwijk Blijven hameren op uropaweg Twente stuurt iedere maand antieke Ford naar Den Terugslag in economie niet direct te vrezen Verkoopster aangerand Eis voor Hof: twee aar voor an ik Dr. M. W. Holtrop blij met akkoord over toezicht m m Th. de Tong van De Eendracht: VERSTARDE WOLINDUSTRIE KRIJGT NU DE REKENING WAS-AUTOMATEN COUZY Werkgroep in '65 25 milj. Verslag arbeidsmarkt 1963: Gasverstikking: vrouw dood op bed gevonden I Butecks Leiden gaat dicht i Lokettist mist 19 biljetten van honderd NU met nóg meer hazelnoten zó lekker zó gezond EXPOSITIE 4 helpen direct tégen brandend maagzuur Dode en gewonde Zachtzinnig Mishandeling Middenstandsbond boos op minister Auto rijdt voetganger aan: op slag dood HET VRIJE VOLK WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1904 PAGINA 3 Fr Dagelijks van to let 17 uur. Op do 10. za 12 en dl 15 sept ook 'e avonds geopend van 19 tot 22 uur. VRIJ TOEGANG ROTTERDAM ZESTIG MILJOEN ZANDGRONDEN RIJKSWEG 15 GeEft 8 (Van onze sociaal-economisch redactie) Wereldberoemde namen van Leld.se dekenmerken Zaal berg, Van Wijk zijn deze dagen in het nieuws. Maar niet in verband met hun beroemd heid doch wegens fusies, reor ganisaties, afstoting van niet- renderende bedrijfsonderdelen en/of ontslagen van mensen van wie er velen tientallen dienstjaren hebben. Antwoord Zelfde artikelen Kentering DE NIEUWSTE MODELLEN VINDT ALTIJD BIJ amt m m I, Advertentie I.M. lm verband mtt bet officiële btzotk op vrijdag 11 september ent bedrijf na 4 uur gesloten. 'Ouda'BINNENWEG/K DOORMANSTR, TELEFOON 010-1116.70 it4 UJNEN) 1 De werkgroep E 8, die zich in ff het oosten van het laad heeft 1 gevormd, vrii in 1365 op de rijksbegroting vijftien miljoen ij I gulden zien voor het tracé S Hoevelaken Deventer en tien 1 1 miljoen voor het wegvals: be- tl oosten Deventer. Ais derde f§ punt staat de bouw van de brug jg 1 over de IJssel bezuiden Deven- 3 ter op het programma In de W jaren 1968 tot '10 zou de hele 5 1 weg dan moeten gereed komen, (Van onze verkeersredacteur) Twente en Oost-Gelderland rollen van nu af aan iedere maand eeu auto met een Nieuwsbrief naar Den Haa? sturen, welke brief dan aal worden afgegeven bij alle autoriteiten die voor de ooste lijke gewesten in de bres zou den kunnen springen. Het Verre Oosten van Nederland heeft dit originele initiatief genomen om het belang te bepleiten van Euro paneg 8, van het westen naar het oosten, een weg die voor Nederlands derde industriegebied dringend nodig is, maar waarvan de aanleg nog ter nauwernood is begonnen. De auto is een Ford van 1929, die door zijn antikiteit alleen al aan dacht zal trekken. Disdag kwam hij voor het eerst op bet Binnenhof. Europan eg 8 leidt van Hoek van Holland over Den Haag en Utrecht naar Amersfoort en Hoevelaken, vanwaar een nieuwe autoweg is ont worpen bezuiden de ouderwetse stiaatwegen over Apeldoorn. Deven ter en Holten naar Hengelo Een autoweg zou de reisduur naar Twen te met een uur bekorten. Het initiatief voor de actie komt van de Belangengemeenschap Twen teOost-Gelderland waarvan burge meester W. Thomassen van Enschede voorzitter is Burgemeester Thomas sen zei dinsdag op een persconferen tie (waarvoor het Oosten naar het Westen was gekomen, namelijk naar het Haagse perscentrum Nieuws poort l| dat de E8. die van Hoevela ken tot Hengelo zestig miljoen zal kosten, goedkoper is dan de brug over de Öosterschelde, welke de pro- vmcie Zeeland bouwt In Twente en Oost-Gelderland woont vijf percent van de Nederland se bevolking, maar aan ae rijkswegen naar dit gebied wordt maar 055 per cent van-de b-ero' mengelden besteed M°n voelt Z'ch dus achtergesteld, bij voorbeeld bij het noorden en het zul ten waar wel aan ae wegen wordt gewerkt. Nederlands oostelijke gewes ten! rullen iedere maand deze Ford uit het jaar "29 naar Den Haag sturen om de aandacht te trekken en om een Nieuws brief te verspreiden, die zal handelen over de weg die het Oosten zo fel begeert: Euro pa 8. Het jolige hoofd uit het raam is dat van burgemeester W. Thomassen van Enschede Terzijde de heer H. vac Heek Hzn, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Twente en Salland te Hengelo. De weg Hoevelaken-Enschede Is nu te beschouwen ais een langgerekte dorpsstraat roet veertien of vijftien snelheidsbeperkingen, een dozijn be bouwde kommen en als men via Almelo rijdt vijf spoorovergangen. Dit jaar zon voor grondaankopen voor de nieuwe verbinding anderhalf miljoen beschikbaar zijn, maar slechts een half miljoen is uitgege ven. Toch is wegenaanleg op de zand gronden niet zo duur, de nieuwe Zui derzeeweg kostte maar 150.000 per kilometer tegen wegen in het veenge bied van Botterdam ƒ10 miljoen. Twente zou ook veel hebben aan de doortrekking van Rijksweg 15 van Zevenaar naar Enschede door de A-hterhoek, die op het njkswegen- plan komt te staan, maar de aanleg van die weg is veel moeilijker omdat hij door het oude bed van de Rijn moet, met een brug over de rivier (Fannerdens Kanaal) Op het ogen blik loopt weg 15 trouwens nog maar van Rotterdam tot Kesteren Hoge prioriteit moet dus worden toegekend aan de E3. die later zal worden doorgetrokken van Hengelo naar de grens bij Oldenzaal en die de Duitsers ook wel willen aanleggen (Van een onzer verslaggevers) In een woning aan het Schulp» plein In Rotterdam-Zuid Is vannacht de 64-jarige weduwe Z. E, Moui-Fleit door gasv stikking ons het leven gekomen. Haar inwonende broer, de 61-jarige D. Pleit, is in bewusteloze toestastd overgebracht naar het Zui derziekenhuis. Buren van de weduwe waren door een sterke gaslucht wakker geworden Zij verschaften, zich toegang in haar woning en vonden mevrouw Mout op haar bed m een iussankamer. De we duwe bleek te zijn overleden. Haar broer lag in de voorkamer. Tn het souterrain werd een ze ventienjarige loge, Lcendert Stok van de Doklaan, slapende aangetroffen. Hü werd onmiddellijk in de frisse lucht gebracht en had van het. gas geen nadelige gevolgen ondervonden. Bij het politie-ondcrzoek Week dat to de keuken de slang van het gat- stel van de nippel was geschoven, terwijl bovendien de hoofdkraan openstond. Vanopzet zou geen sprake zijn. tot de aanslumng op de Autoaann naar de eindbestemming Berlijn, Warschau en Moskou. De Belangengemeenschap TOG en de Duitse zusterorganisatie Rhern Ems hebben een tweetalig memoran dum uitgegeven, waarin men de situ atie met kaarten duidelijk vindt toe gelicht Met dit en ander drukwerk hoopt het Oosten de rest van Nederland te overtuigen. Automobilisten bij voorbeeld, kunnen een vignet op hua ruit plakken met de leuze GeEft 8! (Van een onzer verslaggevers) Naar eerst nu bekend is gewor den, is in de nacht van zondag op maandag in Emraen een 19-jarige verkoopster uit Vaithermond (Dr.) door een jongeman van plusminus 20 jaar aangerand en verkracht. De Emmer recherche heeft van de dader slechts een vaag signalement. Het onderzoek naar diens identiteit is in volle rang. Het meisje was zondagavond naar Emmen getrokken om er te dansen. Na afloop ging zij lopende op weg n&ar het huis van haar oom en tante in Emmerom daar te logeren. Op de Markeweg in een donker ge deelte werd zij onverhoeds door een jongeman van achteren gegrepen. Hij kneep haar keel dic-ht, trok haas naar de kant van. de wet;, en sleepte haar vervolgens in de bos schages. Daarop verkrachtte hij liet meisje, dat inmiddels het bewustzijn verloren had. Toen zij bij kennis kwam was de aanrander haar juist weer aan het aankleden. Bemerkende dat zijn slachtoffer haar positieve», weer had terugge kregen koos hij het hazenpad Zij had echter genoeg van hem gezien oia de politie een raag signalement te kunnen verschaffen. Een Argentijnse piloot is dins dag over de onder Brits bestuur staande Falklandeilanden in het Zuidpoolgebied gevlogen en heeft daar een Argentijns vlag afgewor pen. Argentinië maakt reeds lang aanspraak op deze eilanden Een subcommissie vat; de VN houdt zich dezer dagen in New York met deze kwestie bezig. Advertentie lid nies (Van onze sociaal-economische redactie) De Nederlandse uitvoer handhaaft zich in opgaande lijn, ondanks de prijsstijgingen die na de loonsverho gingen zyn opgetreden. Voor de na bije toekomst hoeven wij niet voor een economische terugslag te vrezen. Dit .schrijft de directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening, dr. ir. D. R. Mansholt, in zijn voorwoord tot het verslag over de arbeidsmarkt in 1963. Dr. Mansholt meent dat de vraag in hoeverre de werkloosheid zal toe nemen met te beantwoorden is. Dat zal voor een groot deel afhangen van onze exportpositie; of deze tegen de komende kostenontwikkeling bestand zal blijken te zyn De arbeidsmarktbeschrjving-1963 spreekt als verwachting- int dat de uitbreiding van de werkgelegenheid in het lopende jaar nog belangrijk zal zijn. De spanning op de arbeids markt zal voortduren. De ontspan ning die volgens het centraal plan bureau tegen eind 1964 zal optreden, ml de situatie van de grote arbeids tekorten nog niet direct veranderen. De toeneming van de gemiddelde arbeidsbezettix wordt voor 1964; be rekend op 50.009 mannen en 21.000 vrouwen. Dit zijn ingeveer dezelfde aantallen als in 1963. De industriële expansie in het wes ten des lands heeft volgens het ver slag geleid tot een concurrentie op de arbeidsmarkt tussen kapitaal-in tensieve en arbelds-intensieve bedrij ven. De laatsten kwamen in een on gunstige positie te verkeren Derge lijke bedrijven gaven soms de voor keur aan overplaatsing naar het zui den of het noorden. Het probleem van de arbeids- schaarste is daardoor op den duur meer over het hele land gespreid. Het belangrijkste probleem van de be drijven. is de behoefte aan onge schoolden. Door pendel naar Duits land gingen het vorige jaar gemid deld 18.790 man voor de Nederlandse arbeidsmarkt verloren, In dat jaar gingen gemiddeld bijna 10.000 Belgen in Nederland werken. LEIDEN (ANP) Ruteek's ia Lei den wordt gesloten. Met ingang van donderdag II september is aan al het personeel ontslag gegeven. Het betreft hier ongeveer vijfentwintig werknemers. Tijdens een maandag gehouden bij eenkomst werd het personeel mede gedeeld, dat in verband met de on gunstige i>edrijf«resultaten de direc tie besloten had de zaak te sluiten. Dat de zaken niet zo best gingen was bij de werknemers bekend, raaar het ontslag kwam toch als een donderslag bij heldere hemel, zowel voor de bedrijfsleiding als voor het personeel. Over de toekomst van het bednjf is nog mets bekend. Vast staat dat het bsdnjf m deze vorm niet heropend zal worden. Ook over een eventuele verkoop van het pand is nog mets bekend. (Van onzer verslaggeefsters) Voor het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag is gisteren in hoger beroep tegen de 21-Jarige vliegtuigmaker-elektro- monteur 1ste klasse bij de marine, Theo J. M. van Eyck uit Alphen en Riel, een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek geëist en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Eerder had de Zeekrijgsraad hem tot een jaar veroordeeld, met ontslag uit de dienst. Daar had de eis acht tien maanden met ontslag geluld. De adyocaat-flscaal bij het HMG, mr D J. van Oilse, had aan de fis caal gevraagd beroep aan te tekenen tegen het vonnis van de Zeekrijgs raad, omdat hij de zeer uitzonderlijke vorm vat desertie in oorlogstijd, waardoor Theo van Eyck zich voor goed aan de militaire dienstplicht had willen onttrekken, met medene ming van wapens en munitie, juri disch en militair zeer ernstig vond. Van Eyck, zoals bekend, is op T maan met een Grumman Tracker van zijn op Malta gelegerd onderdeel naar Üybie gevlogen. Aan boord be vonden zich tien oefen-dieptebommen en zeventien markeerlichten. 'Wij moeten', zei mr. Van Ollse. 'oppassen dat wij deze zaak blijven zien als een rechtzaak en ons distan- tieren van de oDvattinr. dat wat Van TOKIO (ANP). De president van tionale reserves te vormen, te steu- dte Nederlandse Bank, dr. M. W. Holtrop, heeft op de bijeenkomst van het Internationale Monetaire Fonds tn Tokio verklaard dat Nederland blij is met de overeenstemming, die bereikt is tussen tien landen om wederzijds toezicht te houden op de manier waarop en waarmee tekor ten op de betalingsbalans worden gefinancierd. Deze "club van tien', waarvan Ne derland ook ltd is, wordt gevormd door de voornaamste industriële landen in de vrije wereld, Nederland, zo verklaarde dr. Hol trop, is ook voorstander van het plan om de middelen van het Internatio nale Monetaire Fonds met een kwart te vergroten. Daarnaast zou echter ook een re serve moeten worden gevormd. De mogelijkheden hiertoe dienen na der bestudeerd. In een vroeger gesprek met het Japanse persbureau Kyodo had dr. Holtrop al gezegd het plan van de Franss minister van Financiën Gis- card d'Estaing om nieuwe inbema- Advertentie IJd. nen. Maar .zei hij dit is een vraagstuk op lange termijn. Studies die in het afgelopen jaar zijn gemaakt, tonen aan dat <sr ©ver verscheidene aspecten van de Internationale monetaire problema tiek overeenstemming bestaat. Ze is men hei eens over de stelling dat het op de langere duur niet raad zaam is de voorziening lo voldoende internationale reservemiddelen af hankelijk te laten van toevallig heden van de goudproduktie. Andere technieken van geldschep- plng zullen moeten worden bestu deerd en de gedachten gaan Merbij uit naar een nieuwe eenheid, die het vertrouwen van de aangesloten landen heeft. (Van een onzer verslaggevers) In het postkantoor te Lelden staat mer voor een groot raadsel. Een van de loketambtenaren, een pas in dienst getreden 18-jarige jongei ïan, mist negentien briefjes vaa 100. Hij merkte dit nadat hy een meisje van een briefje van 1000,had te ruggegeven. Toen het meisje van zijn loket verdwenen was, hoorden de col lega's hem roepenIk ben mijn brief jes van 100 kwijt. De postale re cherche wist vanda&g het meisje op te sporen maar stelde vast, dat zfj het juiste aantal honderdjes had te ruggekregen. VALKENBURG (ANP) In Valken, burg is gisteren de 33-jange F. J Janssen uit Breda, werkzaam als kok- te Valkenburg, met zijn auto op de Nieuwe Weg te Valkenburg uit de bocht geraakt en tegen een boom ge slagen. Hij werd waarbij zo ernstig gewond dat hij in het, ziekenhuis te Heerlen enkele uren later overlegd. Zijn medepassagier, de 16-jarige J, Salden. i« zwaar gewond. De Hollandse Wolweverij en Ver verij te Hengele is, wenilj de Van Wjjk-dekenf; brielr Cronestein te Hei den, ergenomen door een tapt]Ma- fabriek te Alkmaar. De toê&omet voor de 186 Hengeloërs die er wer ken ts hoogst onzeker. Wat is ;ir gaande in de Neder landse wolindustrie? Gaat het de zelfde kant uit als gedurende een reek* van Jaren de kaiotnntjver heid met als (voorlopige?) afslui ting het dramt van de sluiting van Meijerink te Winterswijk! Wij kregen een antwoord op deze vragen van een man die, zélf 16 jaar in de Tiiburgse wolindustrie heeft gearbeid. Het is de voorzit ter van de 18.000 leden tellende NW-textielbond De Eendracht, de heer Th. de Jong. HU is in deze dagen dag en nacht in touw, en soms met dui delijk succes, om voor de te ontslane leden eruit te halen wat er aog in zit. Want vóóroverleg met de vak bonden is er by al dezt kwesties niet geweest Fusie of opheffing zijn volgens de eigenaren van de bedrij ven, zulke 'tere kwesties', dat daar geen pottekykera van de vakbewe ging by gehaald kunnen worden. Alsof die '.iets liever doen dan eppen uit vertrouweiyke bespre kingen... D« Eendraeht-voorzitter heeft ernstigs kritiek op de wolverwer- «nds industrie tn Nederland. Voor tis oorlog en nog jaren daarna ver keerden de wollenstoffenfabrieken in een gunstige positie, vergeleken by de katoenindustrie. Maar in te genstelling tot de latoen heeft de wol 't er hy laten zitten. In de katoen: grote concentraties, meestal met veel pyn uitgevoerd. Maar deze bedryfstak heeft nu een stevige voet aan de grond in de Euromark; zy staat «co iomlsch sterk, al Is rennoedeiyk alle leed nog -Jet geleden, omdat het lot van sommige bedrijven die bulten de fu sies zyn gebleven, onzeker is. Maar de wal geloofde het wel met de Earomarkt. Daar weinig of geen studie, marktverkenning, sehoiings- iniiiatlevea. samenwerking. Geen aierkverdeling ook. 'Fabriek A In Tilburg maski kUef in de wol branche, fabriek B aan de overkant van de straat ook, 'lak naast el kaar zitten ze dezelfde enorme kos ten te maken voor de aanloop wm Mn bepaald artikel.' verzucht de kwee Da Jong. 'Ik heb de indruk dat men wel let op hei juiste moment van de dure grondstof kopen, maar dat daarmee het streven uar effi ciency doorgaans is uitgeput. 'Ik heb pas een excursie ge maakt langt de woUenstoffenlndus- trte in het Duitse grensgebied. De revolutionaire Zwitserse 3ulzer- w fgetouwen kom Je daar herhaal delijk tegen, maar hier zie je ze m niet Tilburg zal poot aan snoe ten spelen om net Duitsland bij te biyven. D« wolindustrie in Neder land loopt niet meer voorop In Eu ropa, in tegenstelling tot onze ka toen-, rayon- en llnnenindustrie.' Nu begint er eindelijk enige ken tering te kamen in de verstarring van enze wolindustrie, zo meent de Eendracht-voorzltter. Misschien is het aog net niet te laat. Wat men nu doet is echter veelal het grij pen van de allerlaatste kans. Maar se hadden de éérste kans moeten grijpen. Dan handen schuldigen en oaschuldigen nu niet hoeven te boe ten. Eyck gedaan heeft een grote sportie ve prestatie zou zijn. Hij heeft zich op bijzonder gesiepen manier aan zijn verplichtingen onttrokken en daarmee de dienst grote schade be rokkend', aldus mr. Van Gilse. Tn de militaire samenleving heeft hij zich onmogelijk, gemaakt. Wat er gebeurd is. is zeer ernstig. Hoe is het mogeiyk dat dit stuntje zo goed is afgelopen? vraagt ieder zich af. Deze noodsprong, die hij heeft gedaar om van de dienst af te komea, moet Van Eyck met zyn grote kwaliteiten zeer ernstig worde» aangerekend. De Krygsraad heeft hem zeer zachtzin nig behandeld. Voor het vliegen met een Grumman Tracker zyn vier be manningsleden nodig, maar Van Eyck heeft het op eigen houtje ge daan. Ik waarschuw echter.' zei mr. Van Gilse met stemverheffing, 'tegen de opvatting, dat dit een zee:: spor- tieve prestatie zou zyn. Het is een ernstige vorm van desertie." Vervolgens vroeg president mr. J. W. N. Doornbos aan '.'an Eyck: 'Had u geen tijd om de dieptebommen uit het vliegtuig te verwijderen voor n wegvloog?* Van Eyck: Tk heb liet vermoed, dat ze erin zouden zitten, de gewoon te is immers om 's avonds de muni tie eruit te halen.' De raadsman, mr. P. van t Hoff Stolfc, wees erop. dat zfia cliënt zich zeer gegriefd heeft gevoeld als exa minandus,. die niet slaagt voor de vliegeropleiding. Tk ben zee* sr- baasd over de geëiste verdubbeling van de straf Er is geen enkele re den om die straf te verdubbelen; dat zou zeer onrechtvaardig zUn," aldus de verdediger. Het grote gevaar van de werving van dergelijke jonge mensen Is. aldus mr. Van *t Hoff Stolk, dat zij er niet bij denken dat ze ook de nodige zelf tucht moeten hebben. Dat niet een jongen van zestien, zeventien niet die denkt aan wolken, die wil de lucht in. Zo Iemand raakt gedesillu sioneerd als hij niet kan vliegen. Dan doet hjj een wanhoopsdaad. Mijn gro te grief Is nu. dat men niet voldoende rekening houdt met de nadelen van dit wervingssysteem. Vergeet niet. dat Theo van Eyck een heel jonge man is, net de kinderschoe nen ontwassen. Eigeniyk had ik aen verlaging van de door de Zeekrijgs- raad opgelegde straf willen 'vragen.' aldus pleiter, die tot slot echter sea bevestiging van het vonnis van de Zeekrijgsraad vroeg. 'Blijkbaar heeft mijn requisitoir stateerde mr. Van Gilse. een zekere schrik veroorzaakt.' con- Het laatste woord was aan Theo van Eyck. Hij zei: Tk deserteerde wegens de negatieve behandeling van de verzoeken, die ik na de vliegeropleiding heb gedaan.' Het Hof zal op 6 oktober uitspraak doen. UTRECHT (ANP) 'Ik heb het nog nooit zo gezegd, maar nu, in de hui dige situatie, kan ik niet- anders: we moeten van het departement van Economische Zaken met zijn minister en zijn staatssecretaris af.' Dit ver- Kaarde de voorzitter van de Chris telijke Middenstandsbond, dr heer H. de Mooy, gistermiddag in Dtrecht, uaar Itlj het congres van de Chris telijke Bond van Meubil.vtn,. - troona toesprak. De middenstand voelt zich op het departement van Economische Zaken met meer thuis, aldus de heer De Moov, die hieraan toevoegde dat hij de dag zal zegenen, waarop een van de christelijke politieke pattijen de moed heeft om te pleiten voor de in stelling -ran een ministerie van de middenstand. Eerder had de heer De Mooy het overheidsbeleid «en drei ging voor de middenstand genoemd. De overheid gaat haar gang maar, zo «ei hij. De ambtenaren hebben dit jaar as» men alles optelt een salaris verhoging van ver boven de 10 pek gehad, maar desondanks krijgen se er nu nog 3,5 percent bij. Over de werknemers die maar io percent hebben gekregen, wordt niet ge sproken. Dinsdagavond omstreeks zes nor is de 22-jarige ongehuwde Fred Dixon uit luti b(j het oversteken van de rijksweg l'trecfc:' -Arnhem ter hoogte van de afrit hij Veenen- daat door een auto aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer dat met een vriend op een motor op weg was naar Duitsland was gestopt en stak ae weg over zonder op het verkeer te letten. Hy werd aangereden door een personenauto bestuurd door de heer Beladingen uit Soestdijk. M auto sloeg na de aanrijding twee maal over de kop en. belandde: vla de middenberm op de andere rij baan. :Oe automobilist moest met een diepe hoofdwond en een ge kneusd rechterbeen naar een riekeu» hult worden overgebracht. De auto "W ciü Luteal ïfóruióld. Advertentie i M 1e MIDDELLANDSTR. 72 AERTV. NESSTRAAT 38

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1