[VVD vond de REM-affciire geen kabinetscrisis waard7 Duits vonnis: 10 en 5 jaar voor zeelieden Verkoud heid Zittende naakten9 redden de Kroniek f CNV zoekt naar hechtere band met NV Ven NKV Ambtenaren willen meer dan 4,2 pet. HOEDENNIEUWS Brand verwoest twee Betuwse boerderijen VAN OEN BRINK AEG Onrust onder bouwvakkers Veiling in Amsterdam Militair door gegrepen ABVA (NW) heeft 85.000 leden Drie mannen in arrest na antiekdiefstal ZO KAN HET OOK Het Parool in beroep tegen zendverbod TELEFUNKEN TV Elektrificatie lijn Arnhem- Babberich Vöórföhr" trein HET VRIJE VOLK WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1964 naii'iiriMiiffli'jiijiiiwiuniimBimmimiiBfflBiiimuiiiifliiJmiinHiiiiHiiiiimiiHitiiiHiiiranfBiiiMiiffiMHBiunatiimHiiiiiwfflmiiimnHHHWiHnHHMuunmMmimrunnHinitnraHiJimiiiiiiraimiflumimiuraififlBaiiuuniimHiHi PAGINA 3 (Van onze parlementsredactie) Tiet Is ondenkbaar, dat er over de anti-REM-wet geen ver schil van inzicht bestaat tussen de VVD-ministers en WD- fractie in de Tweede Kamer. De woordvoerder van die fractie immers, mr. Berkhouwer, heeft in de Kamer de anti-REM-wet in strijd met de Grondwet genoemd. Als de WD-minlsters het daarmee eens zouden zijn, zouden zij niet in het kabinet kun nen blijven zitten.' Niet beroerd Belangrijkheid Liever niet AMSTERDAM In Amsterdam Vreemde zaak Rillerig? Onprettig? Vlug: (Van een onzer verslaggevers) Met 'zittende naakten', 'heugelpieren in Italië', en 'dode stier tjes' hebben Karei Appèl, Jan Cremer, Aat Veldhoen, Corneille, Jan Wiegers en Hildo Krop en nog bijna honderd schilders, schilderessen en beeldhouwers het noodlijdende blad 'Kroniek van Kunst en Kuituur' van een zekere ondergang gered. Senaat bereidt debat REM-wet voor Fronlale botsing in Den Haag: 1 dode (Van onze soc.-econ. redact'-») Het Christelijk Nation. Vakverbond (230.000 leden) heeft gisteren openlijk een stapje gezet in de richting van J een samengaan met NW en j NKV, die een gezamenlijk ac- tie-programma hebben. j (Van onze verkeersredacteur) Over de Nederlandse Spoor wegen bevat de begroting van Verkeer en Waterstaat de vol- gendt nieuwtjes: VERSCHIL Mr. Cals: "Liberale eenheid is wél zoek' Advertentie ï.M Pas terug van een driedaags be zoek aan het buitenland, gaf mr. .1. M. L. Th. CaSs ons deze mening. In het REM-debat van verleden «eek is oud-minister Cals opgetre den als woordvoerder van de KVP in de Tweede Kamer. Mr. Cals zei ons overigens, dat hij zich de houding van de VVD- kamerleden en de VVD-ministers wel kon indenken, 'Kennelijk' meende hij 'vindt de VVD de hele REM-affaire niet belangrijk ge noeg om het daarvoor op een kabi netscrisis te laten aankomen. Poli tiek gezien kan zij daar natuurlijk vele redenen voor hebben. En ook de verhouding tussen de WD en de overige regeringspartijen of de ver houdingen binnen het kabinet kun nen daarbij een rol spelen. Als die verhoudingen heel beroerd zijn,' op perde mr. Cals. 'kan een geval als de anti-REM-wet aanleiding zijn om te zeggen: 'Nu is het uit met de samenwerking.' Maar zover is het kennelijk niet.' Een vergelijking tussen de positie van de liberale ministers nu en die van mr. Stikker als minister van Bui tenlandse Zaken in 1951 achtte de heer Cals onjuist. 'Het ging toen, zei hij, 'om een overigens door de Kamer verworpen motie van de VVD tegen het beleid van hun geest verwant mr. Stikker inzake Nieuw Guinea. Nu stemde de VVD niet tegen het beleid van een eigen minister. Geen enkel parlementair gebruik schrijft voor, dat de VVD-ministers in een geval als dat van de VVD-houding tegenover de anti-REM-wet moeten aftreden. Nogmaals: het gaat er slechts om hoe belangrijk men die zaak vindt en hoe de verhoudingen in het kabinet en tussen de re geringspartijen liggen.' In zijn Rotterdamse flat met uit zicht over de drukbevaren Nieuwe Maas wilde WD's wijze man, prof. mr. P. j. Oud, ons slechts zeggen, dat hij zich van harte achter het standpunt van mr. Toxopeus en diens liberale collega's in het kabinet stel de. 'Verder,' zei hij, 'houd Ik me te genwoordig liever wat buiten de po litiek.' Kringen, die in het uitpalen van tets zo gebeims als het kabinetsbe- DUISBURG (DPA/AXP) Een rechtbank in Duisburg heeft een 32- jari^e zeeman uit Rotterdam wegens beroving:, de dood ten gevolge heb- bende, tot 10 jaar tuchthuisstraf ver oordeeld. Een 43-jarige schipper uit Geertruidenbergwerd. wegens roof met geweldpleging tot vijf jaar tucht huis veroordeeld. De mannen, A. V. en L. van B., hebben op 30 mei de 34-jarige boek- Advertentie IAI. TURNAMAT Links de roestvrij edel- staien trommel en kuip. Voor 5 kg wasgoed tege lijk Wasmiddel in spe ciaal bakje. Temperatuur msiellen. Knop omdraai en. Wassen gaat nu ge heel automatisch (inclu sief 5x spoelen). Rechts de razendsnelle centrifuge om de was te drogen. Klaar bent U. Fantastisch 'n wascom- bmatie te bezitten met de garantie van degelijkheid en moderne stijl: AEG werkelijk ideaal houder W. Neuschulz in de haven van Duisburg gewurgd en zijn lichaam van de zes meter hoge be schoeiing gegooid. De twee Nederlanders zaten op de rand van de beschoeiing bier te drin ken. toen zij met de Duitser in ge sprek raakten; Er ontstond ruzie toen Van B. de verrekijker van de boek houder had verstopt, kennelijk met de bedoeling zich deze toe te eige nen. Toen de Duitser met de politie dreigde, kreeg hij zijn eigendom te rug, Nadat Van B. hem een vuist slag In her gezicht, bad gegeven, wil de de Duitser verdwijnen, doch hij draaide zich scheldend weer om teen de schipper hem een bierfles - na wierp. 'Ga opzij, ik gooi hem de beschoei ing af.' zo mengde V. zich in de ru zie. Hij greep de boekhouder by de keel, drukte die dicht en rolde met zijn slachtoffer de beschoeiing af. Kort daarop rende hij weer naar bo ven en riep: 'Ek geloof, dat ik hem heb gedood.' Van B. haalde de verrekijker en de portefeuille van de Duitser. Daarna bekommerden beiden zich niet meer om hun slachtoffer. Pas 48 uur later vond een wandelaar het stoffelijk overschot. met de producten AEG TELEFUNKEN OSRAM (Van een onzer verslaggevers) Maandag en dinsdag heeft er in Amsterdam enige onrust onder een aantal bouwvakkers geheerst. Onge veer 350 man van de N V. Texel hebben op het Waterloopleln gede monstreerd t l zijn daarna naar het kantoor aan de Reguliersdwarsstr&at getrokken. Een delegatie werd daar echter niet toegelaten. De demonstranten beroepen zich op loontoêzeggingen. die de n.v. Texel liever niet nakomt na te zijn beboet wegens 'iet uitbetalen van lonen die boven de c.a.o.-lonen la gen. Bij de N.V. v. d.Vorm hebben tezelfdertijd ongeveer' 90 man ge staakt om ongeveer dezelfde rede nen. Ook hier zou de patroon toe zeggingen hebben gedaan 'zwarte lonen' te betalen. Dit schijnt oc. bij herhaling op ongeregelde tijden te zijn geschied, maar de werkgever zou hiermee hiet door willen gaan. Het rapport-lVarren dat in op dracht van president Johnson over de gebeurtenissen om de moord van Kenned}' is opgesteld, zal zondag avond voor publikatie worden vrij gegeven, zo heeft bet Witte Huis be kendgemaakt. leid stellig ingewijd mogen heten, meenden overigens ook gisteravond nog, dat de VVD-ministers in het kabinet tegen het anti-REM-wets- ontwerp hebben gestemd. Daaruit verklaarden iU mede de grote vertra ging, waarmee, dit ontwerp door de regering bij de Kamer is ingediend. Ook deze kringen waren ervan overtuigd, dat noch de WD-minis- ters noch de VVD-kamerleden de REM-affaire gewichtig genoeg heb ben gevonden om de ministers uit het kabinet te laten treden. Op zich zelf een normale zaak. meenden zij. Maar minder normaal is het dan, dat de WD haar propagandistische trom tegen het regeringsbeleid ten aanzien van de REM blijft roeren. Want dan is er wel een erg grooi verschil tussen de propaganda van de WD en de daden van de WD- ministers. (Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer is begonnen aan de schriftelijke voorbereiding van het debat over 't anti-REM-wet je. Voor zitter Jonkman deelde dinsdag mee dat er een commissie van rapporteurs is benoemd, die bestaat uit mr. Sieg- mann (k.v.p.t. prof. dr. I. Samkalden (p.v.d.a.), prof. mr. dr. 1. A. Diepen horst (a.r.p.), mr. J. de Wilde (v.v.d.) en jhr. mr. L. E. de Geer van Oude gein (c.h.u.). Het is nog niet bekend wanneer de senatoren het wetsontwerp in open bare behandeling zullen nemen. Als zij er net zoveel werk van maken als hun collega's van de Tweede Kamer hebben gedaan, mag men aannemen dat het nog wel verscheidene weken zal duren. Dat gebeurde gisteravond tn Am- «terdam. In de kunstveiling Paul Brandt aan de Keizersgracht bracht de veiling onder de titel HaKaKa niet minder dan 21.000 op. Genoeg om de Kroniek, die in 1935 werd opgericht en vooral een 'registrerend blad' wil ziin ten be hoeve van elke stroming in de beel dende kunst, de letterkunde, het to neel. de muziek en de bouwkust. voort te zetten. De abonnementsprijs werd sinds de oprichting niet verhoogd ter wijl wel de kosten met 70 percent stegen. Veilingmeester Paul Brandt gaf af en toe de hamer ver aan schrijver Simon Vinkenoog, TV-regisseur Jack Dixon en zijn vrouw Vertie, filmre gisseur Louis van Gasteren en ac trice Ank van der Moer. ll)l!l!llll!ll!!l!liiIllil!ll!Hllllllillll!!l!l!!ilill!lllll!lll!l!l!!l!l!lllllllll!lll!!!ll!!l!l Simon Vinkenoog was een van de gelegenheids-veilingmeesters tijdens de openbare verkoping die tot del had De Kroniek te redden. Hij to< hier een werk van Anton Heyboer aan het meer kijklustige dan koop grage publiek. 'Spotprijs tour een liet gelijk naakt van Cremer. De te man wordt nog eens beroemd.' prees Simon Vinkenoog een doek van Cremer aan. dal f800 moest opbrengenHet ging van de hard voor., f350. Een 'Liefdespaar aan 't strand.' luidkeels aangeprezen door Van Gas teren en geschilderd door Jan Sier huis bracht 460 in het laatje. Het grootste bedrag bracht 'Saveur et amuur' van E. Mesens op: f 1200. Zestien van de verboden tekenin gen' van Aat Veldhoen gingen voor 440 in andere handen over. 'Meer kijkers dan kopers." zuchtte Jack Dixon. De belangstelling was onevenredig groot aan het aantal koopkrachtigen. De mensen puilden de ramen op de eerste et.age uit. na dat men er van buitenaf met een aan gesleepte ladder binnen was gedron gen. AMERSIOORT (AND Dc 33- jarige wachtmeester \V. Krijt van de school voor reserveofficieren van de cavalerie in Amersfoort is gister avond op een niet-beveiligde over weg tussen Amersfoort er. Hoevela ken door een trein aangereden en zo ernstig gewond, dat hij op weg naar een ziekenhuis is overleden. Volgens de machinist naderde de jeep, waarin K .als bijrijder zat, zo sne! de overweg dat hij ging afrem men. De bestuurder van de jeep ging ook langzamer rijden, maar gaf, juist toen de machinist weer vaart meerderde, vol gas en schoot vlak voor de trein langs. K., die uit de jeep was gespron gen. toen die de overweg opreed, werd door de trein geraakt en in een sloot geslingerd. De machinist heeft van het ongeluk niets gemerkt. DEN HAAG, (ANP). Op de Mr. P. Droogleever Fortuynweg in Den Haag is gisteravond de 30-jarige E. W. R. Isselt uit de residentie bij een botsing zo ernstig gewond, dat hij kort nadien in een ziekenhuis is overleden. De door hem bestuurde personen auto kwam bij een inhaalmanoeuvre frontaal in botsing met een vracht wagen. De personenauto werd ver nield. (Van onze sociaal-economische redactie) De ambtenaren krijgen deze maand een nabetaling van 3V4 percent nit de zogenaamde trendberekening, omdat hun salarissen zijn achtergebleven hij de gemiddelde stijging van de c.a»o.-lonen. Op 1 januari wordt de trend reglementair verwerkt in de salarissen. Dat levert, zoals bekend, 4,2 per cent op. Voorzitter A. van Rossen van de by het NW aangesloten Algemene Bond voor Ambtenaren (ABVA) beschouwt deze 4,2 pet. als een goed begin, het halve werk. Zodra het beeld van de loonontwikkeling in het bedrijfsleven Advertentie LM. Vandaag bij v.d. Brink. Engels fluwelen turban f. 19,95 Amsterdam Rotterdam - Den Haag Kalverstr. - K. Hoogstr. - Spuistr. (Van een onzer verslaggevers) Een felle uitslaande brand heeft gistermiddag in de Betuwse ge meente Echteld twee boerderijen grotendeels in de as gelegd. De schade wordt geschat op een half miljoen gulden. De oorzaak is niet bekend. De brand ontstond omstreeks kwart over een in de boerderij van H. A. Weiman. Vallende asbestplaten ver oorzaakten bij het instorten van het dak van de schuur een vonkenre gen, die door de wind naar de 100 meter verder gelegen boerderij van A. C. van Rooyen werd gevoerd Onmiddellijk vatte daar de rieten dakbedekking v.am. Bluspogingen van de bewoners hielpen niet en ook de brandweer slaagde er naderhand niet in ook maar iets van deze boerderij te be houden. De boerderij van de heer Weiman kwam er iets beter af: het woonge deelte kon worden behouden: het moest daartoe voortdurend worden natgehouden. Het vuur vernietigde ook nog een voorraad veevoer, 1200 kisten appe len, een aantal landbouwmachnies, een auto en enkele bromfietsen. Een varken vond de dood in de vlam men. De twee rookkolommen waren op kilometers afstand te zien. De ai kwam zelfs aan de Utrechtse kant van de Lek terecht. zich in de komende maanden gaat aftekenen, gaan de ambtenarenorga- nisaties met de minister van Binnen lands Zaken praten over de grootte van de verdere salarisverhoging over 1965. De heer Van Rossen zei dit van morgen te Utrecht op een buitenge woon ABVA-congres, dat is belegd om interne bondszaken zoals sta tutenwijziging te regelen. Hy zei dat de ambtenarenbonden In het georganiseerd rijksoverleg voordien al zullen spreken over an dere wensen, zoals een uitkeringsre geling wegens het gemis aan gratifi caties en winstdeling, afschaffing van de gemeenteclassificatie en verwer king van de huurcompensaties in de salarissen. Luid applaus weerklonk toen de heer Van Rossen meedeelde, dat de ABVA de 85.000 leden is gepasseerd. De groei gaat zeer snel: 2000 in 1962, 3000 in 1963 en nu ook al weer ruim 2000 in 1964. De ABVA is verreweg de grootste ambtenarenbond. (Van een onzer verslaggevers) Verdacht van inbraak by de fir ma Kartoef (op de hoek van de Hes- ligeweg en de Haudboogsteeg) in Amsterdam heeft de politie drie mannen gearresteerd en beslag ge legd op een koffer antiek ter waar de van 15.(100. Via het naburige pand in aanbouw zijn de inbrekers in de nacht van donderdag op vrijdag door een onaf gesloten brandiuik op de tweede etage beland. Vandaaruit hebben z(j geruisloos geopereerd en voor 15 mille aan vazen, antieke geweren en kandelaars gestolen. Vrijdagmiddag reeds werd de 21- Jarige snorder S. v. d. S. aangehou den op het Waterlooplein. Achterin stond de koffer met antiek. Een tweede man. die door zijn houding de aandacht van de rechercheurs had getrokken, wist te ontkomen Het. was de 25-jarige kelner A. de E., die maandagmiddag gelijktijdig met de 19-jarige loswerkman G. v. S. werd aangehouden. De verdachten ontkennen alie drie iets met de inbraak te maken te hebben. Ruim 50 eerstejaars studen ten aan de Landbouwhoge school in Wageningen hebben dinsdagmiddag gewapend met mokers en pikhouwelen een aantal onbewoonde noodwo ningen in het Betuwse plaats, je Opheusden gesloopt. Groen en goed gemutst beukten zij de ene muur na de andere omver. "s Morgens om half 10 wa ren zij door burgemeester D. J. Pott van de gemeente Res teren, waartoe Opheusden be hoort. in de raadzaal ontvan gen. De studenten namen daar de plaatsen in van de raads leden en bogen zich over een agenda die speciaal voor deze gelegenheid was samengesteld. De vergadering van de stu denten-raadsleden werd door burgemeester Pott geleid. Na dat zij zich in diverse gemeen telijke problemen hadden ver diept en ook een oordeel daar- over hadden uitgesproken, re den zij naar de krotten aan de iolseweg om deze onder de slopershamer te nemen. Tegen de avond werden zij met mu ziek uitgeleide gedaan (Van een onzer verslaggevers) Het Parool neemt geen genoegen met de afwijzing van haar verzoek om in Amsterdam en naaste omge ving te mogen zenden, welk verzoek op 19 maart van dit jaar was in gediend. De zaak is nu in behande ling bij de Raad van State, en deze zal in laatste instantie uitmaken, of Het Parool een zendmachtiging zal krijgen. Het Parool vroeg die machtiging zowel voor radio als voor televisie. Het lag in de bedoeling de radio-om roep zonder reclame-inkomsten te fi nancieren; reclame zou echter on misbaar zijn als financiële basis voor de televisie. Bij beschikking van 24 augustus deelden de ministers van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en van Verkeer en Water staat mee, dat zij geen machtiging konden en wilden afgeven. Het beroep van Het Parool betreft alleen de radio-zendvergunning; het heeft begrip voor het ministeriële standpunt inzake de televisie. Het Parool acht de afwijzende beschik king strijdig met het Europese ver drag inzake de rechten van de mens en de telegraaf- en telefoonwet van 1904 en derhalve met geldende inter nationale verdragen en met begin- scelen van behoorlijk bestuur. In ver scheidene opzichten komen de argu menten van Het Parool overeen met die van de voorstanders van de REM. Advertentie I.M. Precies een half jaar na het aan- vaarden van zijn functie heeft CNV- voorzitter J. van Eibergen (58) een interview over het vraagstuk van het samengaan toegestaan aan een re dacteur van het ANP. Wetend dat zijn woorden in de publiciteit zouden komen en op een goudschaaltje zouden worden gewo gen, verklaarde de heer Van Eiber- gen: 'dat het niet bij voorbaat uit gesloten is dat er een basis te vin den moet zijn voor een gezamenlijk actieprogramma en dat het CNV zo'n gezamenlijk programma dan ook ze ker niet bij voorbaat zal afwijzen.' Het ANP vernam verder dat de heer Van Eibergen over een meer intensieve samenwerking tussen de drie vakcentrales graag nog eens een open gesprek wil hebben met de zus terorganisaties. Hij verwacht dat een dergelijk gesprek binnen niet al te lange tijd 'nog wel eens op de agen da van het overlegorgaan der vak centrales zal worden geplaatst. Over een jaartje kunnen we weer wat ver der kijken,* voegde de CNV-voorzit- ter aan zijn uitspraak toe. In de kleine kring van de topman nen der vakbeweging was het al lang geen geheim dat de nieuwe voorzit ter van het CNV, vroeger voorzitter van de CNV-bouwbedryfsbondi en AR-Tweéde-Kameriid, een soepeler standpunt tegenover de samenwer king met de beide andere centrales huldigde dan zjjn voorganger, de we gens gezondheid gewoon bestuurslid geworden C. van Mastrigt Het NW (527.000 leden) en het NKV (430.000 leden) (toen nog KAB geheten) kwamen in mei 1963 met hun veelbesproken gezamenlijk actie programma. In januari daaraan voorafgaand had het CNV zich te ruggetrokken uit de voorbereidings commissie voor een actieprogramma van alle drie. Het gaf toch maar de De elektrificatie van het baanvak Arnhem—Babberich zal in 1965 in uitvoering zijn en naar verwachting In 1966 worden voltooid. (Dit baan vak is een der stukjes aan de Neder landse grenzen, die niet konden wor den geëlektrificeerd doordat er nog geen aansluitend Duits elektrisch net was. Voor de lijn ArnhemRoerge bied is dit dus in 1966 te verwach ten). In 1965 komt er in Nederland 75 km voegloos spoor bij. Tussen Tilburg en Roermond krijgen de spoorwegen centrale verkeersleiding met een centrale bedienlngspost te Eindhoven. De stations Tilburg en Roermond krijgen NX-beveiliging. In 1965 kan worden begonnen met het inbouwen van apparatuur voor de automatische treinbeheersing in het materieel. (Zoals wij meldden wordt 29 september een proefmodel getoond aan spoormensen.) Volgend jaar krijgen 75 niet-bevei- ugde overwegen een automatische fcrüpperlichtinstaliaUe. Verder komen er dertig ahobs (overwegen met auto matische halve bomen). Door ruilver kavelingen kunnen twintig overwegen worden opgeheven. De spoorwegwer- ken te Delft en Tilburg komen vol gend Jaar gereed, in de Haagse Bmckhorstpolder wordt begonnen met de aanleg van een nieuw goederen emplacement. Over de bouw van een bascule In de spoorbrug van Baanhoek bij SUe- trccht is nog overleg gaande. J. VAN EIBERGEN voorkeur aan een eigen actiepro gramma. Dit bleek na verschijning op de essentiële punten maar weinig te verschillen met het programma van de andere twee. Intern bleef bij het CNV verschil van mening bestaar over het apart blijven. Zakelijk maar ook 'kame raadschappelijk' kwamen de leiders van de vakbeweging veel dichter bij elkaar te staan in de woelingen rond om de loonexplosie. De stroming in het CNV, die vóór meedoen was, kreeg dc wind in de zeilen. Van enige tegenkanting of aarze ling van CNV-zijde was niets te merken toen een paar maanden ge leden het rapport 'vermogensaanwas- deling' van de drie vakcentrales op tafel werd gelegd. Intussen baart de hyper-voorzich tige formulering van de heer Van Eibergen tegenover het ANP in vakbewegingskringen geen verwon dering, Het CNV dat zijn bijeen komsten pleegt te openen met gebed en te sluiten met psalmgezang is In al zijn gelederen erg aan het eigen karakter gehecht. Psychologisch ligt samcngaan-in-actieprogramma met "rooms' en "rood" niet zo gemakkelijk. De beide andere voorzitters, naar hun mening gevraagd door het ANP, maar zonder dat hun verder officieel iets bekend was, verklaarden dat zij ingenomen waren met het standpunt van hun CNV-collega. De heer Roemers (NW) zei dat het NW altyd voorstander is ge weest van één ongedeelde vakbewe ging. Hij staat daarom positief te genover elke stap tot nauwere sa aienwerking. Daarbij spreekt het vanzelf dat de principes van iedere vakcentrale afzonderlijk niet mogen worden aangetast. De verschillen zijn door de historie bepaald. Daardoor is een fusie, hoe wenselijk op zich zelf, thans niet be reikbaar, De verschilpunten in het beleid zijn minder talrijk dan aan vankelijk werd gedacht. Dh- blijkt uit een vergelijking van de acta -vrogram- ma's en ook uit het rappor; venno- gensaanwasdeling. NKV-voorzitter P. Mertens ver klaarde voorstander te zijn van een heid in verscheidenheid. Hij decide mee dat er in het overlegorgaan van de vakcentrales een commissie Is in gesteld om nauwere samenwerking te bestuderen en het overlegorgaan meer inhoud te geven. Hij herinnerde eraan hoe de vroe ger bestaande Raad van Vakeentra- len, waarin ook de afzonderlijke bonden zitting hadden, uit elkaar is gesprongen na uittreding door het NW naar aanleiding van het man dement in 1954. Daarvoor in de plaats is later het overlegorgaan gekomen, maar dat is een lossere binding. Uit het vraaggesprek met de heer van Eibergen bleek ook dat deze een eenheid met de r.-k, vakcentrale vooralsnog niet mogelijk acht. Maar toch vraagt hij zich af waarom dat in andere landen wel mogelijk is. li ij vindt het argument van de histori sche achtergronden maar betrekke lijk. En met de van hem bekende droge humor voegde hy eraan toe: Ais je teruggaat in de geschiedenis vind je ze in Nederland ook sa- men/ De heer Mertens vond wel dat een specifieke geestverwantschap tussen de twee confessionele vakcentrales bestaat. Maar er zjjn toch ook ver- schillen in principiële opvattingen, en ook markante verschillen in belevjpgswyze van dc beginselen, go merkte hy op.

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1