Gemeentelijk bedrijf heeft grote tekorten iftLSCi O. Vrouw uit Zweden hoopt neger weer te mogen schrijven Liever met de wind dan elektrisch WÊm 1 M O N OPOLE OOMKENS Zwemmers op 100 millimeter vrije slag m Automobielbedrijf Oiiroëii-ageni Noodzakelijk RPhO verzorgt jeugdconcert in Passagetheater Stedelijk Museum te Schiedam exposeert Kunst na 1945" AGENDA Drastisch Visafslag m m sierlijk en jeugdig SGHfEDAMSE ZAAIERT JES HET VRIJE VOLK WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1964 PAGINA 4 Bokelweg 88-90 Schiedam Telefoon 153655 ZAAIERS worden g-e-s-p-e-l-d .***- Hoogstraat 2 - Schiedam - Tel. 6 88 08 DAMESKAPSALON fB. Broersveld 105 MEISJES BOEKBINDER B. en W. willen stroomtarief met !4 et. per kWh verhogen (Van een onzer verslaggevers) Met ingang van 1 Januari 1965 zal men in Schiedam zeer waarschijnlijk voor gebruik van stroom een halve cent per kWh meer moeten gaan betalen. Dit geldt zowel voor het groot verbruikerstarief als voor huishoudelijk gebruik. Deze maatregel vloeit voort uit het feit, dat er voor het eerst sedert jaren tekorten van respectievelijk 126.000 en 65.500 prijken op de begrotingen van het elektrlclteits- en gasbedrijf voor het jaar 1965. Als directe oorzaken van deze te korten noemen burgemeester en wet houders van Schiedam, die de ge meenteraad voorstellen de elektri citeitstarieven te verhoeen. de sterk gestegen kapitaaldasteh en de re cente salarismaatregelen, waardoor de rendabele basis aan de bedrijven ontviel. Dc situatie, zo schrijft het college, Is nog verontrustender, omdat in de ze begrotingen nog geen rekening kon worden gehouden met de kos- tenverzwarende omstandigheden, die Advertentie UM voortvloeien uit de per 1 juli inge voerde huurcompensatie, de aan staande verhoging van de pensioen premie en de recente trendverhoging van de salarissen van 4,2 percent. B. en W. becijferen, dat hiermee glo baal geraamd een bedrag van f 160.300 zal zijn gemoeid. Een en ander maakt het niet uit gesloten, dat de gastarieven omhoog gaan totdat men aardgas gaat ge bruiken. „Het zou," zo schrijven B. en W. „voor de hand liggen de tarieven van beide bedrijven op grond van de ge stegen kosten te verhogen tot een niveau, dat deze bedrijven weer ren dabel maakt, maar een verhoging vsn de gasprijs is zeer bezwaarlijk omdat het goedkopuere aardgas op betrekkelijke korte termijn ter be schikking komt. In voorgaande jaren versterkten baten uit de bedrijven de begro tingspositie, die door de gestegen kosten, waar tegenover geen ovenre- dige verhoging van inkomsten staat voor 1965 toch ai moeilijker werd en door het wegvallen van de baten uit de beide bedrijven extra wordt ver zwaard. „Naar onze overtuiging,aldus het college, is het noodzakelijk om thans aan de moeilijkheden zo goed mogelijk het hoofd te bieden en de begrotingspositie enigszins te ver sterken door middel van een tariefs verhoging. B. en W. maken de gemeenteraad attent op het feit, dat het ondanks het voortdurend stijgen van lonen en prijzen mogelijk was sedert 1953 het tarief voor t huishoudelijk ver bruik ongewijzigd te laten. Het college, dat uiteenzet, dat de Schiedamxe tarieven voor huishou delijk verbruik tot de laagste in Ne derland behoren, schrijven de raad, dat van de door deze verhoging te verkrijgen meeropbrengst 343.828,- moet worden aangewend voor de al gemene dienst. Het restant blijft in het bedrjjf. (Van een onzer verslaggevers) In het Passagetheater zal het Rot terdams Philharmoniseh Orkest on der leiding van Franz Paul Decker op maandag 28 september twee och tendconcerten voor de jeugd geven. Op het programma van deze voor stellingen» die om half tien en elf uur beginnen, staan het Fluitconcert in D, KV 314 van Mozart, een con cert voor piccolo van Vivaldi en een concertino voor klarinet en orkest van Weber. Henk Stam zal het programma mondeling toelichten. (Van onze Scandinavische correspondent) Mevrouw Solveig Johansson uit Stockholm, wier correspon dentie met de ter dood veroor deelde neger Edgar Labot in de gevangenis van de Amerikaan se staat Louisiana werd verbo den, heeft goede hoop dat zij het contact weer zal kunnen hervatten. In iet begin van deze maand kreeg zij van de dire.teur van de gevange nis, Raymond Leblanc, de medede ling dat de in Lousiana geldende wetten briefwisseling tussen gevan genen en personen van een ander ras niet toelieten. Dit bericht wekte in talrijke landen, maar vooral in Zwe den, stormen \en verontwaardiging. Waarschijnlijk op grond daarvan lieeft het gevangenisbestuur thans verklaard dat het de zaak nader zal onderzoeken. De juridische achter grond zal worden nagegaan. Regels en wetten zijn voor wijziging vatbaar, al dus wordt ait Louisiana gemeld. Mevrouw Solveig Johansson zei ons 'H.-t. verbod, waardoor ik mij per soonlijk gekrenkt voelde, is ha drie jaar plotseling opgelegd. Maar naar wat ik nu heb gehoord, geloof ik zeer zeker dat ik Edgar weer zal kunnen schrijven. De afgelopen weken heb ik uit geheel Europa massa's brieven ontvangen. Mannen, vrouwen en ook kinderen betuigden mij hun sympa thie. Ik weet dat vanuit Zweden tal loze brieven aan d: gouverneur van Louisiana werden gericht. Dat is mij een grote steun geweest om voort te gaan.' Edgar Labot, die thans 41 jaar oud is, bevindt zich reeds elf jaar in de cel. In april 1953 werd hü van aan randing van een blanke vrouw be schuldigd, ter dood veroordeeld. De jury bestond tilt louter blanken. De terechtstelling werd acht maal uitge steld. Wanneer Labot volgend jaar maart nog ingesloten zou zijn, bete kent dat dat hij langer in de cel heeft gezeten dan Chessman, die elf jaar en elf maanden voor zijn leven vocht, voordat hij terecht werd ge steld. Mevrouw Solveig Johansson, die in de hypermoderne Stockholmse buitenwijk Farsta woont, is volledig van Labofcs onschuld overtuigd. Daar om reikt haar doel verder dan een een briefwisseling die een in nood verkerend mens wat steun zou kun- nsm geven. Mevrouw Johansson zei ons: 'Ik zal er voor vechten Edgar Labot vri) te krijgen. Ik hoop, dat goedwillende mensen mij daarbij zullen steunen. Het is niet voldoende wanneer ik, naar ik althans hoop, straks weer toestemming zal krijgen te schrijven. Het over labot uitgesproken dood vonnis is even ongerijmd en onrecht vaardig als het correspondentiever bod datinij; werd opgelegd.)'" W Dit najaar is het tien jaar geleden dat bü de Vrouwe Vennemolen in Oud-Ade een hulpge- maal werd geplaatst, omdat de windmolen niet meer- maalvaardig was ten gevolge van de gebroken koningsspil. Hoewel het polderbe stuur wel voelde voor herstel van de molen, is het bestuur om verschil lende redenen daartoe niet overgegaan. De toen in voorbereiding zijnde ruilverkaveling speelde daarbij een rol. Intussen ging de toe stand van de molen hard achteruit. Ten einde de molen voor on dergang te behoeden nam de Rijnlandse Mo lenstichting de molen voor 1,— van de pol der over, onder voor waarde, dat de molen in maalvaardige toestand werd gebracht en in tij den van nood aan de polder voor bemaling beschikbaar werd ge steld. Een ingrijpende res tauratie d"cr de molen maker H. S. P. Vrijdag van Oud-Ade volgde en daarmede was ruim 32.000,— gemoeid Dit bedrag kwam bijeen door het verlenen van rijks-, provinciale en gemeentelijke subsidies, alsmede door een be langrijke bijdrage van het provinciaal Anjer fonds en vele particulie re giften. Juist toen de molen maalvaardig was begaf het noodgemaal het en vroeg het polder bestuur toestemming tot het malen met de wind molen, welke maar al te graag door de Rijnland se Molenstichting werd verleend. Hoewel intussen een nieuw elektrisch gemaal aanwezig is, maalt de enthousiaste molenaar A. van Seggelen bij voor keur met windkracht, waardoor de fraaie wip molen een levendig ele ment in het polderland schap is. De Vrouwe-Vennepol- der werd in 1570 ge- st'cht en de r-«t" van de polder is ontleend aan de weilanden, die de VTOUwenabdij van Rijns- burg daar bezat en nog heel lang, tot in het be gin van de vorige eeuw, maakte de schout van Rijnsburg deel uit van het polderbestuur. Vermoedelijk werd reeds in '1632 ter plaatse een wipmolen gebouwd en in 1835 vond een zo danige vernieuwing van de molen plaats, dat van hte oude niet heel vee! zal zijn overgebleven. Vari de 9 molens, wel ke de Rijnlandse Molen stichting thans bezit onderhandelingen over overdracht van twee molens zijn gaande is de „Vrouwevender" wel licht het allermooiste in het polderlandschap ge legen. Nu ook de molen inwendig is opgeknapt, zullen zaterdagmiddag enkele instanties, o.a. het gemeentebestuur en het polderbestuur bij de molen samenkomen om de thans volledig geres- taureerde molen in ogen- te nemen. (Van een onzer verslaggevers) In navolging van andere gemeentebesturen willen burge meester en wethouders van Schiedam er toe overgaan de filia len van de Gemeentelijke Openbare Bibliotheek en de R.-K. Openbare Bibliotheek gezamenlijk met het bestuur van de r.-k Bibliotheek te exploiteren. Het initiatief tot dit voorstel ging uit van het bestuur van de r.-k. lees zaal en bibliotheek „St.-Liduina' en het gemeente bestuur heeft gemeend aan het verzoek tot samenwerking te moeten voldoen. De voordelen aan gezamenlijke ex ploitatie zijn verbonden, zijn vele: Met hetzelfde geld kunnen grotere en beter ingerichte ruimten in ge bruik worden genomen, zodat, waar eerst slechts een uitleenfiliaal in- stand kon worden gehouden een leeszaal kan worden ingericht. Voor jeugdbibliotheken openen zich nieuwe mogelijkheden, omdat er meer ruimte komt voor voorlezen en vertellen. 9 Gezamenlijke exploitatie werkt kostenbesparend, maar stelt instaat tot meer en betere dienstverlening aan oudere' en jongere lezers. Rijkssubsidie voor een filiaal, waarin een leeszaal en uitleenbiblio theek zijn gevestigd, is groter dan voor een filiaal met alleen een uit leenbibliotheek. 9 Besparing van personeelskosten. O Gezamenlijk inkopen van de boe ken en materialen is voordeliger. Propaganda in samenwerking is efficiënter: exposities kunnen geza menlijk worden georganiseerd. (Van een onzer verslaggevers) Het Stedelyk Museum te Schiedam zal tot 18 oktober onder de titel „Kunst na 1945" in alle zalen van het museum een groot gedeelte van de verzamelde kunstwerken exposeren, Een grote collectie werken van kunstenaars zoals Karei Appel, Cor- neille, Jacob Nanninga, Duncan, Jan van Heel, Aad Wagenaar, Rooskens en vele andere schilders worden ten toongesteld. Beelden van Jaap Mooy, Jacobson en Cornelius Rogge completeren deze expositie, die in een breed scala toont, wat er na 1945 op het gebied van de kunst is geproduceerd. Bioscopen: Passage: Alfr. Hitshcock's Mamie (18) dag. 2 en 8.15 uur: za en zo. 2— 4.1579.15 uur voor wo. alleen 2 u. Vandaag: alleen 2 uur: Veel liefs uit Moskou (18). Monopole: Back to Balaam (14) vrij. zat. 2, 7, 9.15 uur, zo. 7, 9.15 uur; di. 2, 8 uur, wo. 8 uur. Do. 2. 8 uur: Kuis der ontucht (18), tevens za. nacht 12 uur; zo. mat. 2, 4.15 uur, wo. mat. 2 uur: Ursus en de Gladiatoren (14). Vandaag: Samson tegen de pi raten (14) 8 uur. VANDAAG Passage: Toneelgroep Centrum'K. K. voorstelling: 8.00 uur. Tentoonstellingen Galerie CCC: schilderijen van Nico Molenkamp t.m. 8 okt. '64. Galerie Wiegman: werken van Jan de Winter. Stedelijk Museum: Kunst na 1945, tot 18 okt. '64. De Britse socialistenleider Ha rold Wilson krijgt bif de komende verkiezingen een tegenstander in lord Sutch, bijgenaamd de schreeuwer, een zanger van tienerliedjes. Lord Sutch stelde zich dinsdag kandidaat in het kiesdistrict Luyton. waar ook Wilson naar de gunst van het volk dingt. De 'schreeuwer' vertegenwoordigt de 'na tionale tienerpartij'. Wanneer de gemeenteraad dit voorstel aanvaardt wordt de situatie in Schiedam drastisch gewijzigd. In wijk Oost, waar de gemeente het filiaal Lorentzlaan (leeszaal en uitleen uitsluitend voor volwassenen en dependance Kohnstammschool Lorentzplein uitsluitend bestemd voor uitleen aan kinderen tot 12 jaar) exploiteerde en de R.-K. Open bare Bibliotheek beschikking had over het filiaal Emmastraat voor uit' leen aan volwassenen en kinderen, vervalt het laatste filiaal. De lezers kunnen terecht in het filiaal Lorentzlaan; de dependance blijft voortbestaan voor kinderen tot 12 jaar. In Wijk Oost moet worden opge richt een filiaal voor kinderen tot 17 jaar (jeugdbibliotheek) met de mo gelijkheid van voorlezen en vertel len. B. en W. overwegen hiervoor 'n lokaal te huren in de St.-Rosakleu- teirschool aan de Lange Singelstraat van de St.-Wiliibrordusstichting. De Koop 'n boek bij da ARBEIDERSPERS inrichtingskosten ramen B. en W. op 8000,-, af te schrijven in tien jaar. Jaarlijkse kosten 800,-. In Wijk Zuid bestaat het gemeen telijk fiiiaal Leliestraat met uitleen voor volwassenen en kinderen; de R.-K. Bibliotheek heeft eenzelfde filiaal aan de IJsselmondesestraat. Ook deze laatste uitleenmogelijk heid vervalt. Het filiaal Leliestraat wordt uitgebreid met één lokaal, waardoor een leesgelegenheid voor volwassenen en kinderen ontstaat, waarin ook kan worden voorgelezen en verteld. Wijk West heeft een gemeentelijk filiaal aan het Dr. Wibautplein (vol wassenen en kinderen) en het r.-k. filiaal is gevestigd aan de Parkweg. De situatie in deze wijk wordt zo, dat leden van beide bibliotheken in beide filialen terecht kunnen. Dit geldt ook voor Wijk Noord, gaan waar slechts de gemeente een fi liaal heeft aande Schiedamseweg (Kethel) met uitJeenmogelijkheid voor volwassenen en kinderen. Hier zullen dus ln de toekomst ook de leden van de r.-k. bibliotheek boeken kunnen halen. B. en W. achien deze exploitatie slechts mogelijk indien de gemeente alle kosten van de filialen voor haar rekening neemt. De R.-K. Openbare Bibliotheek dient haar boekenbezit en inrichting in te brengen en de overheidssubsidie voor haar filialen aan de gemeente af te dragen. De R.-K. Openbare Bibliotheek ontvangt van de gemeente de sala riskosten plus de sociale lasten voor het personeel. B. en W. verzoeken de raad dit voorstel aan te nemen en tevens 8000.- beschikbaar te stel len voor de inrichting van een nieuw filiaal in W(jk Oost. Als het aan hun haartooi zou liggen, komen de Nederlandse zwemmers op de Olympische Spe len in Tokio zeker uitstekend voor de dag. Gisteravond vielen de te lange lokken in de kapsa lon Van Pelt in Dordrecht. De gouden scharen, van twee kap- virtuozen, de landskampioenen C. Houtman en M. Vat, zorgden daarvoor. De voltallige heren-zwemploeg was er aanwezig en ging wat la ter correct gemillimeterd zo als de voorschriften zijn de deur uit. Op de foto tonen (van links naar rechts) Finus van Baale, Jan Jiskoot, Bert Sitters en Ronnie Kroon dat zij niet al leen op de viermaal honderd me ter estafette vrije slag bedreven zijn. Zij proberen het betere kap- werk op het hoofd van Johan Bontekoe, die ook deel uitmaakt van de estafetteploeg (waarin Sitters reserve Is). Het dreigt ten minste één maal 100 millimeter vrije slagrte worden! Eén man is er onder de zwem mers in ieder geval, die in Tokio voorlopig geen last van zijn haar kan hebben. Dat Is Dick Langer- horst, die zich in een wedden schap stortte en daar met een kruin als een biljartbal weer uit kwam. Wat geschrokken van het effect, dat wel. De foto waarop dit ogenblik is vereeuwigd werd naderhand spe ciaal voor Het Vrije Volk ge maakt door Ronnie Kroon. Dick Langerhorst blijkt daarop met de aanblik al weer verzoend door het briefje van f 25 dat hij in zijn hand houdt ?.CHEVENINGEN - Aanvoer ge zouten haring: 4.200 kantjes. Note ring per kantje: maatjesharing zout: klein 70,— tot ƒ90.—; volle haring 50,40—58,50; steurharing 3813; ijle haring 3538. DONDERDAG 2 en 8 uur - ZATERDAGNACHT 12 uur Hoe een eerlij ke liefde kansloos was tegen esn liefde waarvoor betaald werd. JEAN-PAUL BELMONDO en CLAUDIA CARDINAL* ln HUIS DER ONTUCHT 18 JAAR VRIJDAG 2, 7 en S.15 uur - ZATERDAG 2, 7 en B.1S uur ZONDAG 7 en 9.15 uur - DINSDAG 2 en uur WOENSDAG 8 uur Het machtige drama van een handvol helden, die het noodlot tarten. Een donderend epos van moed, durf en overwinning. JOHN WAYNE en ANTHONY QUINN ia DE VAL VAN BATAAN 14 JAAR ZONDAGMATINEE 2, 4.15 u. - WOENSDAGMATINEE 2 U. Een felle strijd in de arena tegen de gladiatoren. DAN VADIS en ALAN STEEL URSUS EN DE GLADIATOREN 14 JAAR. Een goed kapsel is altijd maatwerk, en géén con fectie. Het moet aangepast zijn aan de vorm van uw gezicht, uw voorkomen, maar ook aan uw eigen verlangens. Wij houden daar altijd reke-. ning mee, en proberen u door goede adviezen ook zoveel mogelijk te helpen. Tijdig bespreker, is wel gewenst, want wij willen aan iedere cliënt graag voldoende tijd en zorg besteden. SCHIEDAM: B. BALLOTSINGEL 87 - TELEF. 153304 MAASSLUIS: R1.MRRANDTLAAN 3 - TELEF. 3261 DRUKKERIJ ROMER N.V. Bokelweg 64, Schiedam, Tel. 150377, vraagt: ENIGE NETTE Leeftijd: 18—20 jaar, loon vanaf 45.—. Tevens accurate PRUTSWERK, tassen stik ken (met speciale machinet enz.) en te ver gesleten schoenen, waar XI mee zit, maak ik met meer pkster veel sterker, maar breng.... (fatsoenshalve) ook gelijk gé- woon werk mee. Alles dezelf de dag klaar. Gebr. Simons, sinds 1929, Broersveld 12 ea Broersveld 2. Zeifplakkend PLASTIC, ta felbladen, gefineerd of in hard plastic. In alle uitvoe ringen. Op maat gemaakt, Hout-, board- en triplexhan- del Wetsteen, Groenelaan 79, tel. 65116.- Voor uw PASFOTO'S "na tuurlijk naar fotohandei X. v, Vuuren, Hoogstraat 104 Schiedam. In spoedgevallen desgewenst ln 1 uur klaar «- NAAR GEENE, Rotterdam- 5ed(jk 264, voor tassen, kof fers en alle f(jne lederwaren. Telefoon 69919. - v— f

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 2