Geen kans voor Tideman en Loverage Vliegers-protest tegen Liberiaanse behandeling 'Gebrek aan respect' beantwoord met slaag „Uitzicht benomen" KUS VOOR MOEDER SJOUKJE IS TERUG 'Onder wijsrebelBoeke tachtig Zaak-AntjeG. voor het hof Beemink over het REM-debat: VD-houding leent zich niet voor een herhaling' wat is wijsheid? 'nüilfjêopM&k.* UILTJ Aantal dieren in Woubrugge vergiftigd Comité viering Bevrijdingsdag heropgericht Naam gevraagd Trou wring terug na 42 jaar JKSaddum Ü43M& PROF. MULDER NAAR JUSTITIE HET VRIJE VOLK DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1964 ^imiuHitiiraiiiiiiiniiiiiiiiwiiimimiiimHtiianfniiiuifiifiiiimiiiiiiMoiiiiiJiriiiiHaiiufiiiimjiiiiMiiiiiiiuiiiiiiiifiiiiiiiimiiiiifflitiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiniiiaiiiiKniiiiiiHiiiitHiiiiflHijiimiinmajaaiHniBrHijmtijiritHip PAGINA 3 Weer slaag Na circa 2 uur ging de deur open. „Een commanderende sergeant-ma joor gaf een potige negersoldaat op dracht me nog eens een stuk of tien slagen met de karwats te geven," al dus Tideman. die zich begon af te vragen of de menselijke huid zo'n af straffing wei kan doorstaan. Stinkende cel Rauwe voetzolen Gevolgd door de luitenant en de soldaat met de stengun in de aanslag moest de Nederlandse gezagvoerder lopend op zijn steeds rauwer worden de blote voetzolen, met de geboeide armen op de rug en met het potsier lijke kruis in zijn haar geknipt een (Van een onzer verslaggevers) Als Kees Boeke in 1926 niet geweigerd, had om be lasting te betalen, waarvan ook de defensie bekostigd zou worden, en als hij daar om niet zijn vier dochters van de openbare school had moeten nemen, dan had Ne derland misschien nooit ge hoord van de unieke Werk gemeenschap van Kees Boeke in Bilthoven, Naar aanleg De Werkgemeenschap van Kees Boeke heeft als doel de kinderen Hevige brand legt boerderij in as INTERNATIONALE CONSUMENTENBEURS Opening Vrijdag 15 Sept. 12 uur ELEKTRONISCHE ORGELS (Van onze parlementsredactie) 'Een zo van de overige rege ringspartijen afwijkende hou ding als de WD bij het antl- REM-debat in de Tweede Ka mer heeft ingenomen, behoeft bij een keer niet direct tot een breuk in de regeringscoalitie te leiden. Maar voor herhaling leent zo'n houding zich beslist niet. Want dan zou de positie van de WD als regeringspartij wel eens veel moeilijker kunnen worden.' SMALLENBROEK: MEER KLAARHEID stuks senoritas van 14 t/m 18 ct sigaren van 20 t/m 33 ct PETROLEUM CONVECTOR f.98,- i SCHIPHOL (ANP Ongerust over de behandeling van twee buitetdftndse piloten, die dit jaar in Liberia s weyaen gearresteerd, heeft het bestuur van de International Federation of Airline Pilot Asoclations <Tfal- 3 g pa> een eerste stap onaernomrn om aan „deze verregaande willekeur" een einde te maken. Daartoe heb- s kf,1* oi1cïSP van de Ifalpa, waarbij 48 vliegersverenigingen uit de gehele we- M ie^ met m totaal 23.500 piloten zijn aangesloten, naar de Liberiaanse ambassadeur in Den Haag begeven. s waren de Brit J. M. Bartelski en de Pin O. Forsberg. De ambassadeur zegde toe het protest te zuilen s doorzenden aan president Tubman. f§ Nadat eerst eind februari de Nederlandse gezagvoerder P. G. Tideman in de Liberiaanse hoofdstad Mon- H g rovia was gearresteerd en vrij ernstig mishandeld, volgde in juli jl. een tweede vrijwel identiek geval, waarvan de Britse captain B. A. Loveridge (op dat moment in dienst Lij de nationale luchtvaartmaat- s s schappij van Liberia het slachtoffer was, 1 if!i!!n!llll!i!il!illllil!llll!!il!!l!!!!!llll!lll!!l!l![|l!!!illl!i|l!l!|||!i!||||i!||!|!!||ni||||||!|{|i||!|||!n!ii!i!||||||||||||||||!||!||!|!|||!i!|||||!||||!i||!!!nii||i!!nilll!!!!lil|jl!ll!il!lllill!i!illi!li!|||||||iilllii|l!liill!ll!lllllil|ii!!ii|||[|||||iii|i|!!i|!l| Ben niets vermoedende gezagvoer der Tideman werd op 25 februari te gen middernacht bij het binnenko men van zijn hotel in Monrovia ge arresteerd, omdat zich zoals hij althans later moest aannemen, maar toen niet wist in de hal van het hotel op dat zelfde moment prest Blijkbaar had hem dit zoveel respect moeten inboezemen, dat hij buiten had moeten wachten. Nauwelijks binnen werd hij door iemand weer naar buiten geduwd met de vraag of hij niet wist wie dat was. Hij zei niet te weten afstand van 4 km over heet asfalt of ongeplaveid grint afleggen. Daarbij dirigeerde men hem tot vermaak van de inheemse bevolking dwars door een dorp en joeg men hem op de punt van de stengun zo veel mogelijk op. Ten slotte kwam hij uitgeput en niet tot lopen meer in staat aan bij het gebouw van de of ficier van Justitie, met wie hij daags tevoren ook al had gesproken. Deze legde hem ditmaal een ver klaring voor, die de KLM-vertegen- woordiger Franssen, bijgestaan door een Britse advocaat, voor hem had opgesteld. Daarin stonden zwart op wit excuses, die de eieren voor zijn dent Tubmanbevond Welhadhij Smette win™ Wen* ZZ'Z $d BWonde^endè! S De. officier stelde hem vervolgens in voor het hotel op straat een aantal grote Amerikaanse auto's zien staan, De 42-jarige Brian A. Loverage vertelt hoe hij op 18 juli op het Li beriaanse vliegveld van Robertsfield met zyn passagiersvliegtuig landde en opdracht kreeg met het taxleën naar het platform even te wachten totdat een Coronado straalvliegtuig van de Swissair met de Liberiaanse president Tubman aan boord zou zjjn vertrokken. Nadat dit was ge schied kreeg hü opdracht snel naar het platform te taxieën in verband met ander landend verkeer. Bij het stationsgebouw zag hij al lerlei gasten vertrekken, die de pre- sident hadden uitgewulft, en voorts hlker. de leden van een erewacht, die in tussen was afgemarcheerd. „Ik nam aan, dat de plechtigheid voorbij was en parkeerde mijn toestel in de nor male positie op het platform," ver klaart Loverage. Eenmaal in het gebou,w werd hij bij de vice-president van Liberia ge roepen. De™ bleek er verontwaar digd over te zijn, dat Loverage het toestel voor had gereden, terwijl hij er nog stond.. Hij merkte voorts op, stonden er toen 3 tot 6 sterke ke rels om me heen, tegen wie ik kans loos was," aldus de Nederlandse ge zagvoerder in zijn. rapport. Nog voor hij zich kwaad kon maken had hij de handboeien aan en werd hij tegen de grond geslagen. Per politieauto werd hij naar een gevangenis gebracht en onderweg door drie politieagenten bont en blauw geslagen. Hij poogde zich ondanks zijn boeien te verweren, doch kreeg een „voltreffer" op zijn neus en rechteroog. Aangekomen bij de citadel, zoals de militaire gevangenis daar heet, kregen de drie agenten hulp van en kele soldaten. „Hysterisch sprongen ze op me af." aldus het rapport, „mijn bovenkleren sneuvelden en al les wat ik bij me had werd me afge nomen.*' Daarna werd hij op zijn buik gerold en kreeg hij een 20-tal zweepslagen met een leren karwats. Vervolgens werd hij halfnaakt in een naar mine stinkend, donker hok geduwd en noe steeds geboeid opge sloten. Tientallen muskieten maak ten hem daar het verblijf nog moei- vrijheid. (Van een onzer verslaggevers) In IVoubrugge zijn gevallen gecon stateerd van opzettelijke vergiftiging van dieren, liet gaat hier om vier honden en acht katten, die volgens de rijkspolitie aldaar met het zwa re landbouwvergif parathion om het leven zijn gebracht. Men vermoedde al enige tijd dat de doodsoorzaak van verschillende die ren niet normaal kon zijn en kreeg zekerheid toen het Centraal Dierge neeskundig Instituut uit Rotterdam parathion vond in de maag van een kat en in een stuk worst. De politie heeft al vele tips van Woubrugge- naren ontvangen, die denken te we ten wie de dader is. Tot nu toe zijn de verhoren zonder resultaat geble ven. De heer Bil vertelde ons dat de dieren door parathion een vrese lijke marteldood sterven die uren kan duren. (Van onze parlementsredactie) Mr. J. C Tenkink zal met ingang van 1 februari 1965 als secretaris generaal van het ministerie van Jus titie worden opgevolgd door prof. mr. A Muider De heer Tenkink gaat met pensioen. Mr. Tenkink is sedert 1926 in dienst van het ministerie. Prof. mr. Mulder, hoogleraar in het strafrecht en het strafproces recht aan de rijksuniversiteit in Lel den. is 49 jaar. Hij is 'id van de SER en was van 1947 ti/t eind 1960 reeds in dienst van het ministerie van Justitie. Gedurende de 38 uren van gevan genschap kreeg hij niets te eten of te dat Loverage hem het zicht op het drinken. Tideman poogde tevergeefs vertrekkende Swissairtoestel had ontnomen en stof over de genodig den had geblazen met de motoren van zijn toestel. Diezelfde avond werd Loverage naar hy vertelde door de Liberiaan se politie van huis gehaald en zon der antwoord te krijgen op zijn vraag waarvoor hij werd gearresteerd ont daan van sokken en schoenen opge sloten in een kleine, stinkende, pik donkere cel van een legerkamp in Monrovia, waarin zich geen ander meubilair bevond dan een oliekan als latrine. Bij het binnentreden struikelde hij over een op de grond liggende _an- de hulp te laten inroepen van de Ne derlandse ambassade, de KLM, een advocaat of dokter. De volgende middag kreeg hij zijn broek, sokken en schoenen terug en werd hij per auto naar een ander ge bouw gebracht. Daar werd hij voor iemand geleid, die naar hem later bleek een officier van Justitie was. Deze verweet hem: „XJ hebt een van de gasten van onze president bele digd." Tideman verweerde zich met te zeggen dat hy helemaal niets van de aanwezigheid van de president had afgeweten. Daarop werd hij terugge bracht naar de citadel en weer opge sloten. Op de tweede dag knipte men hem een gemillimeterd kruis met banen dere gevangene, die er al een jaar van 4 cm breedte in het haar op zijn lang in zat. - Na een paar uur werd de Britse vlieger uit deze cel gehaald en over gebracht naar een andere, waarin zich te midden van een onbeschijfe- lijke vieze bende op de grond in een laagj evuil water zeven gevangenen bevonden. De meesten, aldus nog steeds bet verhaal van Loverage, waren geboeid om de polsen en en kels. De gehele nacht en een groot deel van de volgende dag hield men hem in deze eveneens pikdonkere cel vast. Hy werd voortdurend in zijn blote benen en voeten gestoken door muggen en andere insecten. hoofd. Later op die dag ging een luitenant met hem in een auto, waar in een soldaat een stengun op Tide man gericht hield. Aangekomen bij een kazerne gaf een kolonel aldaar opdracht Tideman te ontdoen van zün schoenen en sokken, waarop een afmattende mars door de stad begon. Twee maal werd hij bij een offi cier geroepen, die zijn verzoek om contact op te mogen nemen met de Britse ambassade negeerde en wei gerde hem mede te delen hoe de beschuldiging feitelijk luidde. Tegen het einde van de middag wist de directie van zyn luchtvaart maatschappij zijn invrijheidstelling te bewerkstelligen voor een losprijs van 1.500 dollar. Loverage heeft in middels deze maatschappij en Libe ria verlaten. AMSTERDAM, (ANP). Met in stemming van de regering is weder om opgericht het Nationaal Comité viering Bevrijdingsdag 5 mei. Het steit zich lot taak om de viering van de vijfde mei in het lustrum- jaar 1965 een zinvolle inhoud te ge ven. Het comité wil dat doen door het geven van voorlichting voor regiona le activiteiten en aan plaatselijke comité's en het stimuleren van de feestviering in het gehele land. Voorts zal het comité weer een na tionale manifestatie organiseren in het Concertgebouw te Amsterdam. In de ontwerp-begroting van het departement van Algemene Zaken voor 1965 is een bijdrage voorge steld in de kosten verband houden de met de viering van de nationale bevrijdingsdag. Het comité staat onder voorzitter schap van mr. H. A. M. T. Kolf schoten, burgemeester van Den Haag en voorzitter van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. Voor deelneming in het comité zul len alle overkoepelende organisaties uit het religieuze, sociale en culture le leven wo; den uitgenodigd. Morgen wordt deze vitale on derwijsvernieuwer 80 jaar, giste ren vierde hij dat alvast met een grote receptie in de aula van de school, die wij geen school mo gen noemen. De behuizing van de Werkge meenschap is in 38 jaar sterk veranderd. Nu een groot scholen complex, waarin alle soorten on derwijs zyn ondergebracht, met 1000 leerlingen, die Kees Boeke vanochtend allemaal één chry sant gaven. In de zomer van 1926 een achterkamer bij mevrouw Kerdijk, waar vier kinderen van Kees en Betty Boeke (in de Werk gemeenschap kent men aileen voornamen) en het dochtertje van mevrpuw Kerdijk les kregen. Ir. Boeke, die in 1911 het Inge nieursexamen aflegde in Delft, vertrok in datzelfde jaar naar Engeland om opgeleid te worden tot Quaker-zendeling. Een jaar later begint hij zijn werk in de Libanon. Tijdens de eerste we reldoorlog en daarna werkt hij in de Quaker-gemeenschap in Bilt hoven. Tot in 1926 zijn, geweten hem verbood verder belasting te betalen. De financiële toestand van de toen nog zeer kleine Werk gemeenschap was zorgwekkend. De dochter van Kees Boeke herinnert zich dat ze al blij was als ze een potlood en een schrift had, terwijl er in de boekjes niet te snel gewerkt mocht wor den omdat het geld voor het vervolgdeeltje er nog niet was. naar die vorm van volwassenheid te leiden die hun naar aanleg toekomt. In het begin der derti ger jaren moest Kees Boeke zijn, tot op dat moment nog zeer in dividuele onderwijs, door het groeiende aantal leerlingen, meer systeem gaan geven. Hij ontwik kelde een stelsel van proeven dat nu nog de basis is van het Indi vidueel Vormend Onderwijs. Tien jaar geleden stapte Kees Boeke, die zes jaar de drie oud ste Prinsessen onder zijn 'wer kers' telde, uit zijn Werkgemeen schap en gaf de leiding over aan mevrouw K. C. Lambert, evenals Boeke ingenieur en voor de wer kers Tine. Hy woont nu, samen met zUn vrouw, in Abcoude. De rebel van het Nederlandse onderwijs is een zachte, oude man die niets liever doet dan over kinderen spreken. Zijn eigen acht, de vier waar hij mee begon, de duizend van nu. (Van een onzer verslaggevers) Sjoukje Dijkstra is weer in Nederland. Een tikkeltje afgeslankt en spraakza mer dan men van haar gewend was. arriveerde zij gistermiddag tegen 3 uur. vergezeld van haar moeder, met een lijnvliegtuig uit Parijs op Schip hol. Vanavond al zal het publiek in Amsterdam haar schaatscapaciteiten kunnen bewonderen in Holiday on Ice. In het hoogtepunt van de show, een operettescène op muziek van Ver di's Rigoletto, rijdt Sjoukje met een ijsballet van 42 danseressen en dansers. Men zal haar ook alleen op het ijs zien. In een solonummer, geba seerd ou haar Kiir, dus met het hele arsenaal van sprongen. En uiteraard is ze betrokken bij de finale. De kennismaking met de show is Sjoukie in de afgelopen dagen uitste kend bevallen, hoewel de overgang natuurlijk niet gemakkelijk was. Tk heb er echt wel aan moeten wennen.' vertelde zij op de luchthaven, 'Je kunt natuurlijk niet opeens van het ene op het andere overgaan zonder problemen, dan zou je een wonder- I mens zijn. 1 Maar je leert iedere avond. Als Je j niets meer leren kunt zou het niet 1 leuk zijn. Ik krijg er steeds meer ple- i zier in, vooral als nu ik contact heb j met de mensen, met het publiek. We zijn in Grenoble geweest en in Lyon. Daar zaten de mensen te genieten. Je (Van een onzer verslaggevers) De 45-jarige Antje G.-J. uit Veen oord, beschuldigd van gilmoord op haar tweede echtgenoot, zal op don derdag 26 november voor het hof te Leeuwarden in hoger beroep terecht staan. De rechtbank in Assen veroordeel de haar op 19 juni tot 18 jaar gevan genisstraf nadat de officier van Justi- tie mr. C. J. van Oldenbeek. levens- lang tegen haar had geëist. Haar ad vocaat had om vrijspraak gevraagd. De raadsman zal voor het hof weer vrijspraak vragen omdat hij de moord op de tweede echtgenoot van de vrouw, waarvoor zij vorig jaar 9 december werd gearresteerd, niet bewezen acht. De vrouw blijft ontkennen. (Van een onzer verslaggevers) Een hevige brand heeft gistermid dag de boerderij van de familie J, Bos aan de Fiveldyk tussen Garst- huizen en Westeremden in de as ge legd De oorzaak van de brand is nog niet bekend De schade loopt in de tonnen, maar wordt door verze kering gedekt Advertentie X.M. mm7 In alle hallen van het Ahoy'-complex In 450 goed verzorgde stands een vergelijkend overzicht van de nieuwste nationale en interna tionale producten. „U, do herfst en de mode" een mode-Impressfe. De Rotterdams© Diergaarde Blij-dorp brengt „Ook dit is natuur" „Individuele voorlichting" door de Siichting Huish,- en Gextnsvocrllchting. Wie wordt Femïna-hulsvrouw 1964? 75-jaar K.N.V.B. „Aquarium"; tientallen aquaria en Nederlands grootste paludarium geven u een fascinerende bfck op een „stille" vrije-tijdsbesteding. Een Duitse Inzending als vervolg op de Duitse Week. Miniatuur-circus. 4? Voor vele duizenden bezoekers een aardig cadeau. De eerste 100 bezoekers(sters) ontvangen het verzilverde Femina-lepeltje. 0 Geopend van 10-17 en van 19-23 uur. Zondags gesloten. Entree f 1.50 Kinderen f 0.75 AHOY* GEBOUW ROTTERDAM VAN 25 SEPT. t/m 8 OCTOBER DB GROOTSTE COLLECTIE VAN NEDERLAND N.V. MOSSEL EN VER STEEGE Zoutm&nstraat 53d Den Haag Telefoon U7Ö-J3 29 W Welkom op onze stand no. 95 (Van een onzer verslaggevers) De Bond van Loodgieters- en Fit- terspatroons zoekt een nieuwe naam voor de beroepsterm loodgieter. Het bestuur is van mening dat deze naam niet meer de werkzaamheden van de loodgieter dekt. De Bond heeft het zestig-jarig bestaan aan gegrepen om aan die andere beti teling te komen. Er is een prijs vraag uitgeschreven en nog dit jaar zullen de loodgieters weten hoe *(j in den vervolge heten. De Amstel Brouweri N.V. heeft besloten per 1 oktober 1964 een on verander 1 interimdividend uit H lu ren van zes percent. In deze bondige formulering vatte mr. H. K. J. Beerïiink, fractievoorzit ter van de CHl) in de Tweede Ka mer, gisteravond voor ons zijn me ning samen over het stemmen van de VVD'ers tegen de anti-REM-wet. Hij voegde eraan toe, dat het standpunt van de VVD-fractie ook al niet tot een aftreden van de VVD- ministers behoefde te leiden, omdat bij het anti-REM-debat een onder werp in geding was. dat niet voorzien kon worden in het Akkoord van Wassenaar, dat aan de vorming van bet kabinet ten grondslag heeft ge legen. 'Voor de regeringspartijen is dit een zogenaamde vrije kwestie ge bleven.' zei hij. Zijn collega van de antirevolutio naire fractie, de heer J. Smallen- broek, toonde zich teleurgesteld over het feit. dat VVD-fractie zich tijdens het anti-REM-debat niet aan een duidelijke uitspraak had gewaagd. 'Persoonlijk.' zei hij, 'had ik van de VVD als regeringspartij meer klaar heid verwacht. Spekend voor de VVD immers heeft mr. Berkhouwer de anti-REM- weL op enkele punten in strijd met de grondwet genoemd, maar hij heeft niet gezegd, dat de VVD haar juridische bezwaren tegen de wet op gelost wil zien omdat zij de REM wil laten voortbestaan. En dat heeft in>k zijn fraciiegenote mevrouw Van Someren niet gedaan.' Een ander feit was de heer Smal- lenbroek inmiddels wél duidelijk ge worden: VVD-tninisters en VVD-Ka- rnerleden zijn het over de anti-REM- wet niet eens. 'Tijdens het ordedebatje, dat aan de grote gcdachtenwisseline vooraf ging. was ik daar nog niet van over tuigd.' zei de heer Smallenbroek ons. 'Daarom kon ik toen verklaren, dat mij nog niets gebleken was van een tegenstelling tussen de VVD-mi- nisters en hun geestverwante Ka merleden. Maar de ministers hebben onmogelijk mr. Berkhouwers uitla ting. dat de anti-REM-wet hier en daar in strijd is met de grondwet kunnen onderschrijven. Ms zij dat wél gedaan hadden, hadden zij on middellijk hun portefeuilles ter be schikking moeten stellen.' merkte het. En niet alleen aan het enthousiaste applaus.' Holiday heet de show, maar dat is dan alleen voor het publiek bedoeld. Vakantie is het voor de mensen in de show echt niet. Tot en met 11 oktober treden zij op in de nieuwe RAI. Dan zijn andere plaatsen aan de beurt: Zurich. Berlijn. Lausanne, Bremen. Een tweede bezoek aan Nederland volgt in december, van 14 tot 24 de cember in Rotterdam. Frankfort, Keulen. Essen en Parijs staan ver volgens op het programma. Advertentie LM. (Van een onzer verslaggevers) Na 42 iaar heeft de heer J. Fransen uit Delft sim trouiorina terua. De ring is gevonden door zijn kleinzoon, de tienjarige George. In 1922 miste de heer Fransen die toen nog in Kethel woonde, na het meiken zijn ring. Vermoedelijk aai hij hem verloren bij het handenwas sen in de sloot. De boerderij ging over op de zoon van de heer Fransen, die zelf ver huisde naar Delft. Vorige week vond de kleinzoon langs de slootkant de ring, volkomen gaaf datum en initialen zijn nog duidelijk leesbaar Bij het uitbaggeren van de sloot moet de ring op de kant zijn terechtgeko men. Advertentie IM. Geeft dag en nacht heerlijke warmte. Brandt veilig, zuinig en reukloos,.. 24 uur achtereen. Ideaal als bijvsrwarming in het vóór- en naseizoen. Goroakkoüjk veiplaatsbaar. VEILIG.,,, ZUINIG,.DUURZAAMI

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1