JV1ET VALLEN EN OPSTAAN...." Eerste patiënten in D. den Hoed-kliniek voor de litierechter s m Af HIT Fatalisme IA XI EUROTAX 26 94 60 MELK BEZORGER W ereldspaardag groot succes voor spaarbank Bok slaat door kraan onder stroom Quicksilver S breekt record Val van fiets NIYON vertoont film over de Tellemexpeditie ipilili Nadoen Eerste nederlaag voor SVC-dames Panelen Fa. DE LIGT Automobilist door tram geraakt Opgeruimd staat ook in O ver sckie netjes Vrouw stapt uit tram tegen auto Burgerlijke Stand CO-OP D.E.S. HET VRIJE VOLK DINSDAG 3 NOVEMBER 19G4 PAGINA 7 iiiiiiliiiiiiifimimmiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiifHiiiii mm mi illinium kV (Van een, onzer verslaggevers) „Het minimum, ilat ive met deze tentoonstelling kunnen bereiken is de verhoging van de veiligheid voor het kindDit zei Schiedams burgemeester, rnr. J, IV, Peek maandag middag aan het slot van een toespraakwaarmee hij in de huishoud- en industrieschool aan de Prins Mauritsstraat te Schiedam de r eizendc expositie „Mei vallen eh opstaan'' van de Zuidhollandse Vereniging „Het Groette K ruis" opende. direkt (EpOftXj ot V^E,w De magistraat deed dit in te genwoordigheid van de PvdA- wethouüer van Onderwijs, So ciale Zaken en Volksgezond heid, de heer H. Sabel, de com missaris van politie, de heer K. Rijpma, de inspecteur van het onderwijs, de heer C. A Kamp en vele andere belangstellen den. Onttrekking van de Spoorstraat en de Station straat (gedeeltelijk) aan het openbaar verkeer ■-% - Dit is een model van de eerste Parijse autobus, die in 1920 begon te rij— IJ€? CCfSIC ,jeni jje(; js te Zien 0p een tentoonstelling van modellen van auto's door de eeuwen heen, die sinds woensdag in Parijs wordt gehouden. Staf gevormd HUTL Verdriet verdrinken Studenten van het Zweedse Vallingby College dragen Benjamin Mon- Olt taanden nakgotla uit Zuid-Afrika letterlijk en figuurlijk op handen. Zij betalen rijn studie en na een speech ontkomt hij niet aan een 'luchtige' huldiging. banketbakkerij A. EEN BODE B. EEN JEUGDIGE MANNELIJKE ADMINISTRATIEVE KRACHT C. EEN VROUWELIJKE KRACHT VOOR DE TYPEKAMER TELEFOON 26 45 96 vraagt een voor een gesaneerde melkwijk, 5-daagse werkweek. Goede arbeidsvoorwaarden. Aanmelden dagelijks: Kethelstraat 10, Schiedam. Expositie toont gevaren die het kind omringen zal iU tijdig de gevaren kunnen on derkennen, die het kind bedreigen. (Van een onzer verslaggevers) In zijn "proefschrift 'Onge il! vallen bij kinderen', vermeldt dr. J. H. Baaij, dat veertig percent van de door hem op een bepaalde plaats en ged'u- rende een bepaalde tijd ge- registreerde ongevallen hadden I kunnen worden voorkomen door eenvoudige maatregelen of handelingen van de ouders of door goede voorlichting aan de oude», die het, kind bedrei- I gen. u Er bestaat veel omvetend- held en achteloosheid ten aan- J zien van ongelukken, waarvan a dagelijks velek indereu ten of-__ fer vallen. Duizenden kinderen" J worden tijdelijk of voor het leven invalide door ongeval- len, die men had kunnen voor- J komen. Veie ouders, zo is ge- a bleken, zijn van mening, dat volwassenen machteloos staan tegenover de ongelukken, die kinderen treffen. De tentoonstelling 'Met val- len en opstaanwaarvan een van de uitgangspunten is J dat de ouders huti kinderen ook vertrouwd maken met de hen omringende gevaren, wil dit fatalisme doorbreken. Advertentie LM. straks \^y TELEFOON Het eerste dames-zestal van de Sehiedamse Volleybalclub heeft na vier overwinningen haar eerste ne derlaag geleden. Het zwak spelende AMYJ uit Rotterdam zegevierde met 3I over een lauw slecht spelend SVC. Beide ploegen speelden tech nisch beneden overgangsklasse-peil en slechts het grote enthousiasme van AMJV gaf de doorslag. - Deze tentoonstelling, die tot doel heeft het aantal ongevallen met kinderen te beperken, geeft aan de hand van instructieve foto's, een in dringend beeld van de gevaren, die het kind kunnen bedreigen. ..Ongelukken elimineren," zo ging mr. Peek in op het doel van deze expositie, „is natuurlijk volkomen uitgesloten, maar we kunnen alle mogelijke plannen uitwerken om ze te verminderen, waarbij we echter moeten oppassen, dat we de ouders niet overlauen mee gegevens." De burgemeester, die het bijzonder nuttig acht, dat deze tentoonstelling wordt gehouden, herinnerde aan een uitspraak van een bekend opvoeder, die stelde, dat intellectuele ouders over het algemeen meer moeilijkhe den ondervinden bij de opvoeding van hun kinderen, dan andere, om dat zij meer gevaren zien. Op al deze gevaren wordt het kind dan ge wezen, waardoor het onrustig wordt. In dit verband noemde mr. P"ek goede leiding en voorlichting nood zakelijk; ze moet afgestemd zijn op de concrete situatie en omstandig heden, waarin het kind leeft," zo zei hij. Bij het inrichten van de tentoon stelling is men ervan uitgegaan, dat het een geheel moest zijn. dat ge makkelijk te hanteren en te vervoe ren zou zijn en in iedere beschikbare ruimte zou kunnen worden opgesteld, wat aan de opzet en omvang grote beperkingen oplegde. De tentoonstelling tracht vooral de ouders, opvoeders en instanties, die met het ongevalienvraagstuk worden geconfronteerd, Inzicht te geven in de wijzij, waarop een aantal voorko mende ongevallen kunnen ontstaan en duidelijk te maken, dat er een verband bestaat tussen een ongeval en een bepaalde leeftijd en de licha melijke en geestelijke ontwikkeling van het kind. branding, verdrinking en vergiftiging (de zogenaamde vijf V's) worden de volwassenen opmerkzaam gemaakt op de voor het kind gevaarlijke si tuaties. Wie er nog niet van overtuigd zou zijn, dat het noodzakelijk is om be, paalde voorzorgsmaatregelen te tref fen om het kind te beschermer komt op deze expositie tot een ander be sef. Een afschrikwekkend voorbeeld, van een zekere nonchelance, is de foto van een met brandwonden over dekt kind, dat hete thee over zich been kreeg, toen het speels aan het tafelkleed trok Naast de reeds genoemde paneler zijn er nog vier, die ieder op eigen wijze de gevaren aanduiden. Op een paneel is een grote teke ning aangebracht van een huis met ailerlei voorwerpen en situaties, die gevaarlijk kunnen zijn voor het kind. Het paneel is een resumé van het geen op de eerste serie is behandeld. Dan is het paneel, waarop staaf uitgebeeld hoe een kleuter zijn omge ving ziet; alles is afgestemd op het leven van de volwassenen en het kind ziet dit alles heel anders. Als de moeder, aldus het uitgangspunt van deze foto's, de omgeving door de ogen van de kleuter leert zien, dan Een andere serie foto's toont hoe het kind, dat aan zijn vierde levens jaar begint, de neiging heeft om de oudere mensen in allerlei handelin gen na te doen. Vele ongelukken ont staan, omdat het kind niet over de vereiste kennis en vaardigheid be schikt. Op de tentoonstelling bestaat te vens de gelegenheid om via een se rie kleurendia's nog eens kennis te nemen van de onderwerpen van deze expositie, die van twee tot vier uur 's middags en van half acht tot ne gen uur tot 13 november te bezich tigen is in het schoolgebouw aan de Prins Mauri tsstraat; van 16 tot 20 november wordt de expositie gehou den in het Medisch Centrum aan de Burgemeester Honnelagegretelaan 496. (Van een onzer verslaggevers) Wereldspaardag 1964 Is voor de Spaarbank Anno 1820 een groot suc ces geworden. Op die dag vrijdag 10 oktober werd in 2.816 posten ingelegd tot een totaal bedrag van 313.665,88; aan 321 spaarders werd een bedrag van ƒ101.277,03 terugbe taald, zodat er een lnlegoverschot van 212.388,85 ontstond. Van de bijkantoren verwerkte het filiaal aan de Mgr. Nolenslaan de meeste posten. Daar ontving men 562 bezoekers en in de Lorentzlaan waren er 472 posten. Het kantoor Mgr. Nolenslaan had van de vijf kantoren van de Spaar bank Anno 1820 het grootste aantal nieuwe rekeningen en het grootste lnlegoverschot, echter op de voet ge volgd door het kantoor aan de Lelie straat. Hierin Is men volkomen geslaagd. Door middel van vijf driedelige pa nelen met fraaie foto's, tekeningen, voorwerpen en teksten, die betrek king hebben op vallen, verkeer, ver- Advertentie I.M. Ter openbare kennis wordt gebracht, dat ten Stadhuize, afdeling Algemene Zaken, alhier, van 4 november 1964 tot en met 18 november d.a.y. ter visie zal worden gelegd het besluit van de Baad dezer gemeente van 24 augustus 1964, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland bij hun besluit van 21 oktober 1964, G.S. nr. 321. tot het onttrekken aan het openbaar verkeer van de Spoorstraat en de Stationstraat vanaf het Stations plein tot aan de panden, plaatselijk bekend Stationstraat 62 aan de noordzijde en Stationstraat 75 aan de zuidzijde van de straat, met ingang van 1 oktober 1964. Schiedam, 30 oktober 1964. Burgemeester en Wethouders van Schiedam De Secretaris, De Burgemeester, M. J. Blote J. W. Peek (Van een onzer vt .slaggevers) De eerste 25 patiënten, die tot nu toe werden verpleegd in het Zuiderziekenhuis, zijn maandag overgebracht naar de nieuwe Pr. Daniël den Hoed Kliniek aan de Groene Hilledijk in Rotter dam-Zuid. nl totaal zullen 2" 5 patiënten in deze specialistische kliniek kunnen worden opgeno men. De Dr, Daniël den Hoed Kliniek is het resultaat van de samenwerking tussen de Stichting Rotterdamsch Radio-Therapeutisch Instituut en de Stichting Provinciaal Rheumacen- fcrum Zuid-Holland. eBide instellin gen hadden plannen voor een zie kenhuis en zagen in het gzamenïijk bouwen de beste oplossing. Zowel reuma-patiënten als patiën ten met gezwelsziekten zulen in het nieuwe moderne ziekenhuis worden verpleegd. Daarbij zal men ernaar streven de patiënten in een zo vroeg mogelijk stadium van hun ziekte op te nemen, omdat dan de kans op herstel het grootst is. Tot nu toe was dit door plaatsgebrek niet altijd mo gelijk. In de rheuma-afdeling wil men de patiënten ai zó vroeg in behandeling nemen, dat zij hun ziekenhuisbed alleen voor middag- en nachtrust gebruiken en overigens zich vrij be wegen en een groot deel van de dag vullen met oefen- en bezigheids therapie. De rheuma-afdeling zal in totaal over ca. 15# bedden de beschikking krijgen. De afdeling voor gezwels-. ziekten, die begin volgend jaar in gebruik wordt genomen, krijgt ca. 120 bedden. De staf van het ziekenhuis is al volledig gevormd. Met een cursus voor leerling-verpleegsters werd enige weken geleden reeds begonnen. Van het_ aantrekken van verpleegsters en ander personeel za! het onder meer afhangen of de kliniek al spoedig op volle capaciteit kan werken. De eerste paal voor de Dr. Daniel den Hoed Kliniek werd in juni 1959 geslagen. De architecten Cramer en Kruisheer, die al meerdere zieken huizen op hun naam hebben staan, ontwikkelden de bouwplannen. VUREN De motorrijder C. van Wijk, die zaterdag onverwacht van een particuliere uitrit de Waalwijk opreed, werd in de flank aangereden door een andere motor, bestuurd door C. Sterk. De heer Van Wijk werd na behan deling door dokter Kruyff mee een hersenschudding en een. beenbreuk naar een Gorkums ziekenhuis ver- voerd. De andere motorrijder liep i geen letsel op. Advertentie LM. KOLENCONVECTOR de ZUINIGE haard N.V. PELGRIM - GAAN DEREN Vraagt onze geïllustreerde prospectus Dealer voor Schiedam en Kethel Schiedamsewcg 22 Schiedam-(Kethel) - Tel. 65279 NOORDELOOS Op het bedrijf van de BANO-Konstruktiewerken deed zich maandagmorgen een on geval voor. dat bijzonder goed Is af gelopen. Bij het laden van een vrachtauto maakt men gebruik van een kraanwagentje. Door onbekende oorzaak sloeg üe bok van de kraan door en raakte daarbij de kracht- stroorr.draden van het- elektrische net. De kraan kwam onder stroom te staan; een aantal draden brak af. Er i deden zich echter geen persoonlijke ongelukken voor. Koop 'n boek bij da ARBEIDERSPERS DEN HAAG <ANF) De 14-jarige Nederlandse draver Quicksilver S, die I in ons land al talrijke records op zijn "Standen: 12—15, 152, 13la en naam bracht 123 overwinningen, 10—15. i een totaal gewonnen bedrag van Dames 2 presteerden meer. Met 3—0 j 249.000.heeft het op zijn oude *'erd gewonnen van sportclub Hille- n0g gepresteerd het record van gersberg. I het hoogste in één jaar tijd gewon- Ook heren 1 won en wel met grootnea bedrag te verbeteren, verschil van een tegenvallend Hou j Dit stond maar liefst 21 jaar op inaam van de legendarische Barones Spencer die in 1943 57.450 won. i tegen nu Quicksilver S met zijn derde j plaats op Duindigt met 59.000. Stand. Hier waren "de setstanden 156. 154 en nogmaals 154. (Van een onzer verslaggevers) Op de Mariniersweg in Rotterdam Is maandagavond de 86-jarige ac countant J. J. van der Weile uit de Lisstraat aangereden door een tram van lijn 10. Het ongeluk gebeurde toen de man in zijn auto wilde stap pen, die langs de trambaan stond ge parkeerd. De heer Van der Welle v;el met zijn hoofd op de uitlaat van zijn auto. Hij liep een hoofdwond en een zware hersenschudding óp (Van een onzer verslaggevers) Vermoedelijk doordat hij plotseling onwel werd, is maandagavond op de Charloisse Lagendijk in Rotterdam de 21-jarige B. van der Perk uit de Zwaluwstraat van zijn fiets gevallen. Hij werd lievig bloedend op de straat aangetroffen. Ernstig gewond, niet vermoedelijk schedelletsel, is hij in het ziekenhuis Dijkzigt opgenomen (Van een onzer verslaggevers) 'Ik wil niet de gevangenis in. snikte gisterochtend een vrouw zonder ophouden, terwijl ze op een bank in de gang van het ge rechtsgebouw haar zakdoekje zat te verfrommelen in afwachting van haar berechting. Zij herbaal- de die woorden met een ver- j krampt gezicht toen zij een half uur later voor de politierechter trad, maar mr. Heynsius goot al gauw olie op de golven van haar wanhoop. "vVe jagen hier niet iedereen het schuurtje in,' sprak hü kalmerend, 'laten we nou eerst maar eens kijken wat er gebeurd is.' Uit de dagvaarding bleek dat ze in het gezin waar ze ais werkster diende om de inkomsten van haar eigen ge zin te vermeerderen geld had wegge nomen, zeventig gulden en vijftien Franse franken. 'Maar ik heb het al lemaal eerlijk terugbetaald,' zei ze, nog nasnikkend en met het zakdoek je haar ogen droogwrijvend. Dat klopte, want er zat een brief bij de stukken van haar vroegere werkgeefster met de bevestiging dat het gestolen geld tot de laatste cent was teruggegeven. 'Het is een lelijke streek,' vond de officier van Justitie, 'maar ik wil er rekening mee houden dat ze nooit eerder op oneerlijkheid is betrapt en over de terugbetaling geen gras heeft laten groeien.' Hij wou het wel bij - een boete laten: veertig gulden of 8 dagen hechtenis. 'Ik ben zo blij dat Ik niet de gevan genis in hoef.' verzuchtte de werkster, 'kan ik het gelijk betalen? Mijn man heeft me geld meegegeven.' 'Jawel, maar niet hier op de groene tafel. De deurwaarder zal u wei wij zen waar u zijn moet,' zei mr. Heyn sius, die conform vonniste. Opgelucht verliet ze de rechtszaal, de al uit haar portemonnee opge diepte vier briefjes van tien in de hand. Die werkster was niet de enige vrouw met zoie -mr. Heynsius vanoch tend een appeltje te schillen hadEr trad ook een vijftigjarige weduwe voor het hekje die zich in een café aan diefstal had schuldig gemaakt. De man met wie ze 'in combinatie" leefde, zo vertelde ze, kon door een zenuwoverspanning niet werken en er was geen geld meer in huis geweest. In gezelschap van een paar zeelui had ze geprobeerd haar verdriet te verdrinken en toen ze op weg naar het toilet in. een café de slaapkamer deur van de bazin open zag staan, had ze uit een tas vijftig gulden weg genomen. Tk was misschien wel een beetje dronken," zei ze nu in een po ging haar oneerlijk gedrag te veront schuldigen. 'Zulke dingen verwacht Je niet van een vrouw van vijftig die nog nooit iets aan de hand heeft gehad,' zei mr. Heynsius berispend. 'Zo helemaal onschuldig vind ik haar nu ook weer niet," oordeelde de officier, 'ze staat er voor bekend dat ze, ook als haar man niet ziek thuis ligt, nogal eens 'op de biets' cafés be zoekt.' Hü vond dat ze maar "n week gevangenisstraf moest opknappen. 'Kan ik niet een boete krijgen, edelachtbare?' vroeg de vrouw, 'ik heb nog twee jonge kinderen thuis.' Mr, Heynsius dacht dat de zieke', man dan wel op die kinderen kon passen, maar hij wou het toch wet met een boete afdoen: 'vijftig gulden of tien dagen en veertien dagen voor waardelijk met drie jaar proeftijd als een dreigende stok achter deur. 'Dat moet dan zeker betaald worden van de kinderbijslag?' vroeg hij nog. Op die vraag bleef verdachte het antwoord schuldig. (Van een onzer verslaggevers) In het voormalige raadhuis van Overschie vergaderde maandag on der leiding van de heer D. van den Berg, chef van hethuipbureau, het wijkcomité 'Opgeruimd staat Nejes'. Besloten werd om hoofdzakelijk on der de jeugd propaganda voor een schone stad te voeren. De leden van het comité waren het erover eens. dat een zich richten tot de jeugd (zoals ook en met succes in ver keerslassen gebeurdt), de enige weg is die ten slotte tot succes kan lel den. Er staan nu een paar voorlichtings bijeenkomsten op het programma, waarvan één speciaal bestemd zal zjn voor de Jeugd. ST.llDUIHASTRiUT4»9-TEL675« (Van een onzea- verslaggevers) De heer De Haan uit Rotterdam, leider van de Tellem-expedltie, zal op woensdag 18 november in zaal I van het Volksgebouw aan de Tuin- laan 50 te Schiedam toelichting ge ven bij een film over de Tellem-ex- peditie, die op een bijeenkomst van het Nederlands Instituut voor Volks ontwikkeling en Natuurvriendenwerk (NIVON), afdeling Schiedam, wordt vertoond. Zoals bekend werden onlangs en kele korte filmbeelden van de expe ditie via de televisie uitgezonden: de film en dia's, die op 18 november warden vertoond, stellen de toeschou wers In staat de hele reis en de on derzoekingen van de expeditie op de voet te volgen. Kaarten voor dit programma zijn a /a,oa verkrijgbaar bij de groeps- hoofden van het NIVON en de vol gende adressen: mevrouw Brandt, Wibautplein 159; Luttlk, visserstraat 17; P. Spuit, Heemskerkstraat 26; Sjoerdsma, Goordonstra&t 25b; Ouwe- neel. Van Oldenbarneveldstraat 173 en het NTVON-secretariaat, Rotter- damsedijk 24c en 's avonds aan de Het NTVON in Schiedam is ook op andere wijze actief. In het Mono- poletheater aan de Hoogstraat wordt op zondag 29 november 's morgens om tien uur de operettefilm „Der Zigeunerbaron vertoond, waarin Hei di Brühi de hoofdrol vertolkt. De kleurenfilm is toegankelijk voor al le leeftijden en kaarten a ƒ0,50 zijn op de reeds genoemde adressen ver krijgbaar en 's morgens op de dag van de voorstelling aan de kassa. SCHIEDAM Geboren: Pieter J., zoon wan P. de Werker en M. J. Master; Theodora, dochter van A. P. van den Berg en A. Stolk: Pau- ius J. M., zoon van J. H. M. Rek en M. R. D. Lips; Johannes P, zoon van P. Vavier en M. K. Huis in t Veid; Jacobs M., dochter van L. Neus en A, Verlangen; Paul E„ zoon van 3. P. van der Munnite en E. C. Pijl; Martinus A C. J. zoon van A. G. C. Kok en M. C. C J. Zijp; Marleen, Een 65-jarige vrouw, die maandag- dochter van J. cte Neef en K. Wied- middag op de Rotterdamse Vieram- mann; Elisabeth E., dochter van A. «,l tmvt /4ak TJrttwf 'C* Ifnoof TT1i bachtsstraat uit lijn 16 stapte en zon der uit te kijken naar 't trottoir wil de lopen, werd aangereden door een bestelauto. Het slachtoffer, mevr. H. M. Meij er-Bos uit de Davidsstraat, moest met een bloedende hoofdwond worden overgebracht naar het zie kenhuis Dijkzigt. van der Horst en Versteeg; Eli sabeth M., dochter vmï S. S. Moefc- str* «ai C. G. M. van Veggel; Ingrid J., dochter van M. J, Pellegrom en A. H. van Hamen. Overleden; N. T. Vermaat, 59 jax, wed. van Schoots; P. Hoogstad, 65 jaar. GEMEENTE SCHIEDAM Per 1 januari 1965 kunnen bij de afdeling Interne Zaken van de Gemeente-secretarie worden geplaatst: die belast zal worden met het rondbrengen en ophalen van stukken bij de secretarie-afdelin gen, de bediening van enkele kantoormachines en andere voorkomende werkzaamheden. Vereist wordt: een behoorlijke schoolopleiding, enigszins administratief onderlegd, een goede ge zondheid, leeftijd bij voorkeur tussen 25 en 35 jaar. Salaris grenzen: 418,90 tot 556,90 per maand (inclusief huur- compensatie en exclusief vakantietoelage en eventuele kindertoelage) in het bezit van een u.l.o.-diploma: eveneens in het bezit van een uJ.o.-diploma. Er varing in typewerk zal tot aanbeveling strekken. Bezoldiging voor de functies ondeT B en C naar gelang van leeftijd en bekwaamheid. Vakantietoeslag voor alle bovengenoemde func ties 4% van het jaarsalaris. Deelname aan een gepremieerde spaarregeling is mogelijk. Eigenhandig geschreven sollicitaties, gericht aan het College van Burgemeester en Wethouders dienen bin nen 14 dagen na verschijning dezer advertentie te worden ingezonden aan de afdeling "Personeelszaken* der Gemeentesecretarie, Nieuwstraat 26, alhier. Te koop uitneem bare KIN DERWAGEN in goede staat. Prijs 50,-. Van' Straten, Ampèrestraat 37, Schiedam. Alles op gem öetalmg vanat 1.— p w GOEDEREN HANDEL Fa. A. SCHIL- PEROORD ZN, ruirüaan 40, Schiedam. Kapsalon Hêléne, de salon voor de betere PERMANENT stroomloos voor ieder haar geschikt f 1.50 Heletie tiède permanent,, de meest ideaie natuurlijke permanent t 10. Gratis halen en brengen per luxe auto voor permanent Kapsalon Hêléne, Rem- brandtlaan 22. Schiedam, tei. 67170 1,00 reductie op

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 1