TWEEDE SUPER SLEPER VOOR L. SMIT mm Zeeman in vrijheid: slag met glas was noodweer Ruzie met dodelijke afloop voor rechter Even groot als de Zwarte Zee kra uier DE WINTERSPORT-MODE IS °mannenR LICHT EN KLEURIG De heer L. v. cl. Heym ridder Oranje-Nassau fpreeuuienftrad' Schiedam zal zich ook moeten beperken in kapitaalsuitgaven SUCCESVOL PLEIDOOI VOOR CEYLONEES Terreur op de Kaap' berecht UITSPRAKEN RECHTBANK nieuw Nieuw kantoor van Euro-Typ HET VRIJE VOLK DINSDAG 3 NOVEMBER 1964 PAGINA 5 ROTTERDAMS WATER De order illustreert de gewel dige uitbreiding van de vioot van Leen Smit en Co. sinds de oorlog. Het Smit-concern heeft momenteel al een vloot van 85 zeeslepers, kust- en haven sleepboten en bergingsvaar tuigen. Het leeuwedeel in de internationale sleepvaart wordt sinds jaar en dag door Smit en Co. verricht. Vooruitgezien smeer kaas Jongste bediende werd directeur- mi Ridder O.-N. Dl BRANDWEERRAPPORT Veemarkt Rotterdam Zo zal dc nieuwe Witte Zee er straks uitzien. Het is het eerste model van de nu al met veel succes opererende zuster Zwarte Zee, die eveneens bij J. en K. Smit werd gebouwd. Een nieuwe Witte 'ee (Van een onzer verslaggevers) L. Smit en Co. s Internationale Sleepdienst gaat haar vloot uitbreiden met een tweede supersleepboot, de Witte Zee. Het wordt een zusterschip van de 9.000 ipk sterke Zwarte Zee, die anderhalf jaar geleden in de vaart werd gebracht en de sterkste zeesleper ter wereld is. De nieuwe sleepboot, die de Zwarte Zee in kracht zal evenaren, wordt medio 1966 in dienst gesteld- De miljoenenopdracht is door de sleepdienst gegeven aan J. en K. Smit te Kinderdijk, de scheepswerf en machinefabriek waar ook de Zwarte Zee is gebouwd. Een extra grote bun kercapaciteit zal de Witte Zee, genoemd naar een enige tijd geleden bij een bergingspoging vergane Smit-sleper, een enorme actieradius geven. De snelheid komt rond de 20 knopen te liggen. Zeer moderne brandblus- en bergingsapparatuur zullen het schip voor veel meer dan sleepwerk geschikt maken. ROTTERDAM (ANP) De recht bank in Rotterdam heeft vanmorgen drie van Curacao afkomstige Ka- tendrechtse vechtersbazen veroor deeld. die op de avond van de 23e juli van dit jaar op Katendrecht een, zoals de officier van Justitie het op de terechtzitting had genoemd, „wa re terreur" hadden uitgeoefend, Op die avond wared, drie cafébezoekers het slachtoffer van hun vuisten en voeten geworden. Een van hen had zelfs een lichte hersenschudding op gelopen. De 22-jarige matroos S. B. A. werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest, de 29-jarige timmerman D. M. G. tot 7 maanden gevangenisstraf met af trek en de 22-jarige laborant F. C. V. kreeg 1 jaar gevangenisstraf met aftrek. De officier van Justitie had veertien dagen geleden tegen ieder van hen 9 maanden gevangenisstraf met aftrek geëist. De 29-jarige Margaretha W. den B., die terecht had gestaan wegens het uitlokken van de vechtpartijen en het slaan met een schoen met naaldhak, kreeg 7 maanden gevan genisstraf met aftrek. In haar geval had de officier twee weken geleden 5 maanden gevangenisstraf geëist. (Van een onzer verslaggevers) EEN JAAR EN DRIE MAANDEN met aftrek heeft de Rotterdamse rechtbank vanochtend opgelegd aan de 55-jarige spoorlegger A. v. B., die wegens diefstal van drie brommers en twee fietsen terecht heeft gestaan. De officier van Jus titie had een jaar en negen maan den met aftrek tegen hem geëist. Zijn zoon, de 19-jarige buitensjou- wer A. v. B. en zijn 18-jarige stief zoon, de leerling-schilder R. R- V„ die elk bij het stelen van een van die brommers betrokken waren ge weest en tegen wie de eis van de officier v.er maanden, waarvan twee voorwaardelijk, had geluid, werden veroordeeld tot vier maan den voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. WEGENS DIEFSTAL, van ƒ175,— en een colbertjasje heeft de recht bank de 21-jarige timmerman P. de J. veroordeeld tot zeven maan den met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. De officier van Jus titie had hem negen maanden met aftrek, waarvan drie voorwaarde lijk, opgelegd willen zien. DE RECHTBANK heeft de 27-jarige magazijnbediende H. A. V., die zich aan flessentrekkerij had schuldig had gemaakt door voor een waarde van ruim ƒ2100.aan camera's, bandopname-apparaten en andere toestellen te kopen, ter wijl hij wist, dat hij die aankopen niet betalen kon, veroordeeld tot een jaar en drie maanden met af trek. De officier had tien maanden met aftrek en zijn voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege ring geëist. DIEFSTALLEN op grote schaal uit loodsen in de haven, waarbij hij partijen schaatsen en leren vesten, flessen wijn en blikken conserven had ontvreemd, kwamen de 49- jarige expeditieknecht A. J. A. P. op een jaar en zes maanden met aftrek te staan. De officier van Justitie had een jaar en negen maanden met aftrek tegen hem geëist. WEGENS HELING in verband met deze diefstallen legde de recht bank de volgende straffen op: de 38-jarige koopman G. L., de 55- jarige timmerman W. H. L. en de 48-jarige timmerman A. V. tot resp. veertien dagen, zes weken en veertien dagen (eis tegen elk tien dagen gevangenisstraf), de 38-ja- rige zetcaféhouder J. R. een maand (eis drie weken), de 26-jarige vork heftruckrijder L. H. v. L. 75 gul den boete of vijftien dagen plus veertien dagen voorwaardelijk met twee jaar proeftijd (eis 75,— boe te en veertien dagen voorwaarde lijk), de '39-jarige buffetjuffrouw J. W. T. veertien dagen (eis veer tien dagen) en de 49-jarige siga renwinkelier J. v. W. een maand (eis zes weken). DINSDAG 3 NOV.: gemiddeld keuken zoutgehalte 430 milligram per liter, ge middeld geleldingsvermogen 1150 miero- Stemens, gemiddelde hardheid. 20,0 gra den Duitse hardheid. Nog slechts kort geleden stichtte Smit samen met de Koninklijke Rotterdamse Lloyd de N.V. Smit- Lloyd, een bedrijf, dat zich gaat toelegger, op de bevoorrading van oliebooreilanden. De nieuwe vennoot schap bestelde aanstonds zes hyper moderne bevoorradingsschepen; de order voor een zevende schip kwam kort daarna. Ondanks deze indrukwekkende ex- Ondanks deze indrukwekkende ex pansie kwam de opdracht voor de tweede supersleepboot in scheep vaartkringen toch nog als een ver rassing. Toen eind 1960 de nieuwe Zwarte Zee werd besteld, werd hier en daar zelfs de vraag gesteld of L. Smit en Co- met dit gigantische schip hun doel niet voorbijschoten. Het aantal super- en mammoet tankers was in dat jaar nog betrek kelijk gering. Al richtten Smit en Co zich toen mede op de ontwikkeling in de olie-industrie, die steeds meer exploratiebaringen In open zee ging verrichten, toch leek de markt voor een dergelijk groot schop voor als nog niet bar groot. In de anderhalf jaar, dat de nieuwe Zwarte Zee nu in de vaart is, heeft men kunnen vaststellen hoe goed men aan het Rotterdamse Westiletn de ontwikkeling heeft voorzien. Smit en Co hebben, met in begrip van de Zwarte Zee, acht zee slepers in hun vloot met een ver mogen van 4.000 ipk of meer. De nieuwe Zwarte Zee, zo zei men in 1960, zal gestationneerd worden op de Azoren. Daar, vlakbij een van de belangrijkste route voor de super- tankvaart, moet en zal voor zo"n supersleper emplooi zijn. Dat betwist nu niemand meer alleen, de Zwarte Zee heeft tot de dag van vandaag nog geen stations dienst op de Azoren kunnen ver richten, Onder commando van de kampitelns Strijbos of Poot heeft het schip al ettelijke reizen met enorme booreilanden voor de olie-industrie gemaakt. De sleepboot, waarvan menig insider dacht, dat ze zeker de eerste jaren weinig te doen zou hebben, heeft bij wijze van spreken nog geen dag stil kunnen liggen... In het licht van deze ontwikkeling is het dus nauwelijks een verras sing, dat Smit en Co nu alweer een schip van zo'n type hebben besteld. Het blijft wél een spectaculaire op dracht: de vloot van de blauwban- ders is op de wereldzeeën ongeëve naard. alleen de Duitse rederij Bug sier heeft een zeesleper gebouwd, die hoewel aanzienlijk minder sterk in de schaduw van de Zwarte Zee kan liggen. Als straks de Witte Zee in de vaart komt. zal de voorsprong van Smit en Co op alle andere sleepdiensten ter wereld nóg sprekender zijn. ipü Advertentie LM. 1 (Van een onzer verslaggevers) Met succes heeft vanmorgen voor de rechtbank te Rotterdam mr. G. M. Blok gepleit voor de 48-jarige in Ceylon geboren en in Liver pool wonende zeeman W. P. S., die op 21 september in een bar op Katendrecht de zeeman Omar Musa uit Somaliland met een glas tegen de hals sloeg ten gevolge waarvan deze man was overleden. Over deze Musa hoorde man tij dens de zitting weinig goeds. De officier zei: „Alle respect voor een overledene, maar men krijgt toch wel een ongunstig beeld van hem. Een vervelende vent. Een lastpost aan boord, zo zeer, dat hij door zijn kapitein in Rotterdam was afge monsterd." In de bar ontstond tussen beide mannen een woordenwisseling. De Ceylonees, ter zitting bijgestaan door de* tolk F. Kriekenbeek, assistent- propagandist bij diergaarde Bltfdorp. vertelde, dat de man uit Somaliland hem uitgescholden en bedreigd had. Hij had toen de bar willen verlaten, maar Musa was op hem afgekomen. ,Jk heb me willen verdedigen." zei S. „Ik was bang voor mijn bril. Ik heb iets van de toonbank ge- Dakt en heb dat tegen zijn hoofd gedrukt. Later hoorde lk, dat het een glas was." Musa was dodelijk gewond. Hij strompelde naar buiten, zakte Ineen en overleed aan een slagaderlijke bloeding. Hulp zou niet meer gebaat hebben. De officier zei, dat die hulp dan binnen de minuut geboden had moe ten zijn, zo erg was de bloeding. „Verdachte had niet hoeven slaan. Hij had kunnen en moeten weglo pen." zo stelde mr. Van Leeuwen ln zijn requisitor. De opzettelijke zware mishandeling achtte hij bewezen. Mr. Van Leeuwen zei met nadruk, dat hjj in de verdachte per se geen vechtersbaas zag: „Toen ik hem la ter vertelde, dat de man overleden was, toonde hij zich zeer onder de indruk. Verdachte is boeddist; voor hem was het doden van een mede mens heel erg." De officer zei het duidelijk: „Als hij een. ander verleden zou hebben gehad, zou ik een heel wat zwaarde re straf hebben geëist. Dergelijke geweldplegingen kunnen in de haven niet gedutd worden, anders is het eind zoek." „Opzettelijke zware mishande ling," sprak de Officier van Ju stitie, mr. J. L. v^rt Leeuwen, en hij eiste een jaar met aftrek. „'t Was noodweer. Ik vraag on middellijke invrijheidsstelling." pleitte mr. Blok. De rechtbank willigde zijn ver zoek in. De Ceylonees werd direct op vrije voeten gesteld en een in de zaal aanwezige vertegenwoor diger van het Engelse consulaat deelde mee, dat S. zou worden opgevangen en vanmiddag nog naar Liverpool zou vertrekken. Nadat de rechtbank de uitspraak op 17 november had bepaald boog de Ceylonees zijn hoofd en bracht de rechters met gevouwen handen dank baar de groet van zijn land. Wat er die avond in de bar op Ka tendrecht precies is gebeurd, kon eigenlijk niet meer worden nage gaan. De man uit Ceylon, die door zijn superieuren een kalme beschei den en hardwerkende zeeman wordt genoemd, ontmoette daar zijn mede- opvarende Omar Musa. mei ect-ife. alpenkruiden I (Van een onzer verslaggeefsters) TJ"onderden opgetogen aspirant- bezoeksters van buitenlandse wintersportcentra en wat minder gelukkige thuisblijfsters, die waarschijnlijk ook sneeuw in het vooruitzicht hebben, keken maandagavond met duidelijke voorpret naar een wintersport show van sporthuis Lemmens. Deze firma had uitsluitend reke ning gehouden met sportieve mannen en vrouwen, die werke lijk met ski's van hellingen zul len suizen en die in de bergen var. het zonnetje zullen genieten. De dans- en drinklustigen onder he: publiek kwamen vrijwel niet aan hun trekken. Lemmens had bij het samenstellen van de collectie, die in het dakpavil joen van het Groothandelsgebouw getoond werd, slechts ruimte gere serveerd voor twee après-skipakken. Maar deze mochten er -dan. ook zijn. Het ene pak, bestaande uit een pan talon en slank afkledend jasje van een kerrykleurige Helanca was bijna even leuk als het tijgerpak van een elastisch velours. Over het algemeen bua rood zwart voordeel versibel ziju. verandert de skikleding weinig van uiterlijk:. Aarzelend veranderen slechts enkele details. De jackets zijn al zo licht, dat er moeilijk nog meer grammen vnn af kunnen en ze zijn daardoor I: kei ijk te wassen. is een materiaal, dat al bij - •mpel ouderwets draagt, n' zijn nylon en terlenka, ie is. dat de jackets niet effen tinten verkrijg er bij voorbeeld 'n net een voorzichtig ssin. Het grote kets is, dat ze re- zeggen aan twee kanten, draagbom ln een wip veran dert het beschermende nylonhuidje als een kameleon van bij voorbeeld geel in zwart. Bijzonder grapipg was het gele ny lon jacket, met een krans van bont rond de capuchon. De mannequin deed aan een Eskimo denken. Niet voor niets droeg haar jacket dan ook die naam. Een belangrijk onderdeel van de wintersportgarderobe vormen de pantalons. De keus wordt eigenlijk met het jaar moeilijker hoewel het materiaal, Helanca met wol verstrekt, hetzelfde blijft. De pantalons zijn er namelijk in alle kleuren van de re- genboog: van heel teer en fijntjes tot donkerbruin en zwart. Daar tussenin liggen geel (kerrykleur), aqua, beige, rood en lichtbauw. j Bijzonder fleurig is niet alleen de dames- maar ook de herenkleding. Het was wel even wennen, vonden de bezoeksters toen de dress-man Barry, gehuld in felkleurige textiel het plan kier over zagen stappen. Barry droeg I bij voorbeeld een rode pantalon, een I bronsgroene trui met ingebreid bo venstuk, een onderpully (dun trui tje. waarvan alleen de col zichtbaar is) en een opvallende muts. Na door gastvrouw® Elles Berger bekwaam uit zijn jacket te zijn geritst, kon ook Barry tonen, dat zijn jacket aan twee kanten draagbaar was. (Van een onzer verslaggeefsters) Wethouder Schilthuis speldt een Het is gisteren een grote dag ge- glunderende heer Van der Heym de weest voor de heer L. van der onderscheidingstekenen op. Heym, eigenaar van Reproductiebe drijf L. van der Heym aan de Rotterdamse Aelbrechtstraat. Ter viering van het gouden jubileum van Lichtdrukkers en Fotocopieer- van zijn onderneming werd hij gis- clers, welke vereniging hij zelf heeft teren in het lliltonhotel gehuldigd en opgericht." Verleden jaar vierde hij hoogtepunt van die huldiging was de zijn zilveren jubileum als voorzitter, uitreiking van een koninklijke on- Hij is in de kring der lichtdrukkers derscheiding: wethouder 3. U. een gezaghebbend figuur, die vee! Schilthuis kwam de 74-jarige heer zorg besteedt en altijd besteed heeft, Van der Heym meedelen, dat hij be- aan hulp en voorlichting aan colle- noemd was tot Ridder in de Orde ga's. Sinds 1947 treedt hij op als van Oranje-Nassau. examinator voor het afleggen van examens voor patroons en gezellen. Deze onderscneiding werd de heer Sinds 1952 is hij oestuurslid van de Van der Heym vooral toegekend op Grafische Bedrijfsvereniging, grond van zijn werk. voor de ver- Op 1 november 1914 richtte de heer heffing van het lichtdruk- en foto- Van der Heym zijn onderneming, copieerbedrijf. Hij is de eerste man reu lichtdrukkertj en een handelsaf- uit de kring der lichtdrukkers en deling op. Zijn bedrijf is in de loop fotocopieerders, die voor zijn werk der jaren sterk uitgebreid. Op.het op dit terrein een onderscheiding ogenblik worden er lichtdrukken, fo- heeft ontvangen. töcopiieën. fotografische vergrotin- De heer Van der Heym Is voor- gen en verkleidingen, foto-archieven zitter van de Nederlandse Vereniging en offsetdrukken vervaardigd. (Van een onzer verslaggeefsters» De heer P. Dansberg trad veertig e truien en jumpers vormen een hoofdstuk apart. Ze zijn: effen met of zonder col, effen met inge- breiüe bloemmotieven, gestreept met een Noors patroon, of met een blok patroon. De mooie combinaties van trui en pantalon of trui met jacket (de kleur van het ene kledingstuk kwam vaak overeen met die van het andere) vormden de grootste troeven van. de kaarten, die Lemmens op tafel wierp. ROTTERDAM, 2 november 1964 00.1000.21 uur: buitenbrand I*EO- POLDSTRAAT t.o. 28. geblust met em mers water, aanwezig 132-G 7, leiding onderbrandmeester C. P. J. Hoor. 09.3211.05 uur: scheepsbrand werk- schip Frans BUNSCHOTENWEG 2c, Eem- haven, geblust met 2 stralen, aanwezig 711-K 9-G 8, leiding brandmeester M. Bruin se. 11.4913.19 uur: kleine uitslaande brand R.ONDOLAAN 30, kraan, geblust met 1 straal 400 1. C02-app., aanwezig K 9-711-G- 8, leiding brandmeester M. Bruinse. En daarna kwam het zo succesvol le pleidooi van mr. Blok: „Mtes, moest van boord. Hij wilde de laat ste gelegenheid aangrijpen óm mftn cliënt te pakken. Het slaan was een reactie. Noodweer! De rechtbank dacht er net zo over. ROTTERDAM. 3 nov. Aanvoer in totaal 2869 dieren. Weekaanvoer 4847 dieren. Hierbij waren vette koeien en ossen 275, gebruiksvee 632, vette kalveren 410. graskalveren 328, nuchtere kalveren 861, lopers 57, big gen 44, paarden 21, veulens 5, scha pen of lammeren 206, bokken of gei ten 30. De prijzen: vette koeien en ossen le kw. 370—400. 2e kw. 330—360, 3e kw. 300—330, vette kalveren 330—350, 310330, 300310, nuchtere kalveren 240, 230, 220, slachtpaarden 300, 250, 230. De prijzen in guldens: kalf- en melkkoeien le kw. 1550, 2e kw. 1350, 3e kw. 1100. vare koeien 1100, 960, 860, vaarzen 1160, 950, 850, pinken 850, 750, 650, gras kalveren 570, 470, 380, lopers 110, 95, 85, biggen 55, 50, 45, schapen 125, 100, 90, lammeren 130, 120, 100. (Van een onzer verslaggevers) Ook in Schiedam zijn de nieuwe door de regering opgelegde be perkingen ten aanzien van de kapitaalsuitgaven, waardoor Rotter dam zijn investeringen tot bijna de helft zal moeten terugbrengen, voelbaar. „Het publiek," aldus zei men ons namens het Schiedamse college van B. en W., „zal er rekening mee moeten houden dat allerlei werken, die noodzakelijk zijn. maar die wel uitstel kunnen lijden, niet dadelijk kunnen worden uitgevoerd." Deze uitspraak is tekenend voor het beleid, dat het Schiedamse ge meentebestuur voert. In hun memorie van antwoord op het verslag van de algemene beschouwing van de gemeentebegroting 1965 schrijven zij, dat met het doel, dat de Wet financiering kapitaalsuitgaven beoogt, moet worden ingestemd, „want een situatie als in de jaren 1956 en 1957 is ont staan is onaantrekkelijk." B. en W. van Schiedam achten het dan ook de plicht van de gemeente besturen hieraan mee te werken door zich beperkingen op te leggen ten aanzien van hun kapitaalsuit gaven. Kredietaanvragen, die uitstel kun nen lijden laat men in Schiedam achterwege. Mede daardoor, aldus B. "ti W. is het nog niet voorgekomen, jaar geleden als jongste bediende in dat goedkeuring van kredieten door dienst bij African and Eastern Tra- I ding Company in Rotterdam, nu is hij al 27 jaar lang directeur van deze zelfde maatschappij. Ter bekroning van deze loopbaan, die op 1 november precies veertig jaar om vatte. is de heer Dansberg benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Wethouder J. Schilthuis kwam hem de onderscheidingsteke nen gistermiddag uitreiken in het Wester Paviljoen aan de Mathenes- (Van een onzer verslaggevers) Het bureau Euro-Typ heeft zater dag in gebouw de Hoofdpoort aan set-laan, waar de jubilaris gehuldigd de Blaak op de vijfde etage zijn werd. nieuwe kantoor betrokken. Het kan- Het woord voerden verder J. Bar- toor aan de Nieuwe Binnenweg 58 teis, lid van de directie Nederland was te klein geworden. Ter gelegen- van Unilever, de heer J. J. Nootc- held van de ingebruikneming werd boom, adjunctdirecteur, de heer C. een geanimeerde receptie gehouden J. M. de Neeve, directeur van Urti- Euro-Typ heeft tegelijk met een lever-Export N.V., die sprak namens ruimere behuizing een nieuwe acti- de collega's, en de heer M. Mink na-j viteit ter hand genomen, het voor mens de gepensioneerden. De heer j het bedrijfsleven van tevoren selec- Dansberg bedankte de sprekers voor teren van sollicitanten. Voor het ove- hun vriendelijke woorden «n hun ge- j rige wordt personeel 'hoofdzakelijk schenken. vrouwen) ter assistentie uitgezonden. Gedeputeerde Staten is geweigerd op grond van financieringsproblemen. „Wij willen," aldus B. en W., „ook in de toekomst voorkomen, dat drin gende werken niet ter hand kunnen worden genomen wegens gebrek aan kapitaal. Daarom achter wij een restrictief Investeringsbeleid nood zakelijk. B. en W. willen hiermee niet onder schrijven. dat geen vast financieel beleid kan worden gevoerd. Alleen, zo stellen zij, „dit beleid moet zijn aangepast aan de moeilijkheden, die de kredietbeperking meebrengt." „Het is," zo gaf men ons als com mentaar, „natuurlijk geen prettige situatie, maar men moet zich nu eenmaal aanpassen Speciaal voor de Federatie van Jongerengroepen in de PvdA-Rot- ixrüam belegt de directie van het j Museum voor Land- en Volkenkunde zondag 15 november een bijeenkomst. De heer L. Kamper houdt daar een inleiding over het onderwerp: Oud en modem China. Aanvat)* twaalf uur. Het staatsbedrijf der posterijen, te legrafie en telefo nie heeft tne giste ren verrast met twee dikke boek werken: de bruin achtige telefoon gids voor de tele foondienst in het district Rotterdam. woonplaatsen Rot terdam en Schie dam) en de blauw achtige zaken- en beroepeniijst voor dezelfde steden. Mevrouw en Pieter Spreeuw zijn er blij mee. De oude boeken zagen er door veelvuldig gebruik maar belab berd uil. Ezelsorenop de omslag ge krabbelde telefoonnummers, ach, we nemen ons ieder jaar voor om het telefoonboek nu eens mooi te hou den. Maar er komt niets van terecht. Maar nu hebben we gelukkig weer twee fraaie boeken, 'n Lust om naar te kijken. .En dit keer zullen we er niets op kalken", hebben we tegen elkaar gezegd. Ja, ja. De familie Spreeuw staat er zon der fouten in. Zoek haar niet onder de S, want daar vindt ge alleen de Spreeuwenbergen, 'n aannemer en 'n handelaar in veevoederprodukten. Pieter Spreeuw staat onderzeg ik niet. M'n eigen, klein geheimpje. Telefoonboek nr. 115 is met zijn 748 bladzijden dikker dan nr. 114 (688). Waren wij vorig jaar teleurge steld, omdat er achterin geen blanco bladzijde was om de teifoonnummers van Willem uit Dedemsvaart en van Menno uit Schagen te noteren, dit maal knikken wij goedkeurend: het staatsbedrijf heeft ons die bladzij teruggegeven. Hoe staat het met de letter A? "Wie begint? Jarenlang was dat Koos ver A van de vishandel Goed en Goedkoop. Ineens werd Koos ver drongen door de werkgroep A A (Al coholics Anonymus). Op de derde plaats Koos ver A Junior, wiens vis handel ook al Goed en Goedkoop heet. Op de vierde plaats, néé, niet zoals vorig jaar A. A. van der Aa (hoe is hét mogelijk!) maar het re clameadviesbureau A. A. Zo gaat het door tot Z. De hekke- sluiters, de dragers van de rode lan taarn» zijn na de doopsgezinde ex- predikant prof. dr. N. van der Zijpp de heren Zfjtveld, Zijtregtop en Van Zijst. Ik ben benieuwd of er daar nog eens eentje achter komt. In de letter Q vergis ik me steeds. Namen met een Q? Uiterst schaars, denk je. Fout, Pieter. Daar zijn Quaak. Quack, Quak, Quax. Daar zijn Qualm, Quanjer, Quantmeijer, Quastel en Quartel, Daar zijn de vele Quispets en Quisten. Daar is zelfs Que. X is kleiner geworden. Xogoraris en de Rotterdamse Footballclub Xer xes zijn er nog, maar super-tnten- dantcapitain G. Xilas moeden we missen. Zal X nog eens groeien? 't Zit er, dacht ik, niet in. Namen met een X zijn zeldzaam, maar misschien krijgen we nog eens een Griekse vice- consul wiens naam met deze letter begint. Dat lijkt me de enige kans. En dan. ga je eens naar je kennis sen kijken. Hé, wat is er met Kees gebeurd? Wordt niet meer bij de te lefoonnummers van zijn bedrijf ge noemd. Ruzie met de baas? En ach ter Everhard stond eerst afd. exp. en nu prod- en ass.-afd. Promotie? ,Jk gun het die jongen. Hij heeft hard gewerkt', zegt mevr. Spreeuw. Weet u nog dat ik enkele kritische woordjes schreef over het merkwaar dige feit, dat het grote NIVON in het telefoonboek nauwelijks te vin den was? „Je hebt gelijk. Daar gaan we wat aan doen", beloofde het NIVON, En het „instituut" heeft woord gehouden. Het NIVON staat waar het hoort te staan. Onder de N. Achter NTVO Leesportefeuille en voor Nix dr. ir. C, Thomas Ihgis. Archit bur. Taen, Nix en v. Hasselt. En wie Pieter, al bladerend, ook nog tegenkwam? Qnassis! In het nieuwe telefoonboek is een bladzijde waar ik graag uw aandacht voor vraag, 'n zeer nuttige bladzijde. Wenken voor hoffelijk telefoneren. Juist, hoffelijk telefoneren! Daar ontbreekt het nogal eens aan. Laat u altijd leiden door de ge dachte, dat de tijd van uw gespreks partner kostbaarder kan zijn dan u denkt. Spreek rustig en niet te luid. Be- eindig nimmer een gesprek door ab rupt de verbinding te verbreken. En er is veel meer! Bereid u voor op het te voeren gesprek. Bedenk voor v opbelt of het 'tijdstip de op- geroepene wel gelegen zal komen. Noem zodra de door u opgeroepen e zich gemeld heeft ook uw naam. Verontschuldig u bij een verkeerde verbinding. Neem zodanige maatre gelen, dat de opgeroepen?, niet lang zal behoeven te wachten als u zich telefonisch laat aandienen. Er is nóg meer: Neem de telefoon zo spoedig moge lijk van de haak. Meld u terstond met naam en nummer. Wie, zoals Pieter, zeer veel telefo neert, weet dat er aan deze hoffe lijkheid nog heel wat ontbreekt... Verlies De heer C. A. R. v. d. Berg, Polsïand- straat I70b. miste zaterdag op zoudae;- nacht tussen de Serin lenstra at en huis zijn lichtbruine lederen akten tas met o.a waardepapieren. Vrijdagavond Ls de neer Wijngaard. Schuttersstraat 26b. tussen de Van der Werf/straat en het Zwaanshals zijn doublé horloge met een lichtbruin lederen bandje, kwijtgeraakt. Gaande van de Zuiderparkweg via de Dorpsweg, Wolphaertsbocht, Brielselaan naar huis beert J. Vermelis, Schild straat 12a, een linker voetbalschoen verloren. Vondst Vrijdagmiddag vond mevr. Offerm&ns. öchletbaanstraat 2. in de Adrlanastraat een wit reformschort. Dierenrijk Mevr. Verschut)i-, KruhdlJ): 12 te Poor- tugnul. verzorgt sinds zaterdag 24 okto- ber een zwarte hond met lichtbruine borst en poten, (Waar in deze rubriek ..Kleine letters" geen plaatsnaam ia genoemd, wordt Rot terdam bedoald). PTPTrtï «Tmij

Het Vrije volk | 1964 | | pagina 3