MENEER DE REDACTEUR Kinderen leven zich uit in een tekenwedstrijd voor de §|<Diiii@rechter RUYS CO. Einde van competitie komt in zicht Lastig zoontje (3X1°?) werd automobi ist noodlottig... Dacht u, dat u tegen 'n ,zeswieler 'opkon Voor inbraak jaar geëist Offerte van Elementum" Prins onthult monument aan cle Westersingel Aalbert Cupeclo is herbegraven KRL: niet tevreden over lijndiensten Schiedam met Sonneveld avondje uit ZAKEN REIZEN NAAR MAAT reisagenten HET VRIJE VOLK DONDERDAG 1 APRIL 1965 SVV-brief Amateurs RVB-voelbctl (Van een onzer verslaggevers) „Kampen hoor, jongens en meisjes, strijden voor je eigen school." Deze aanmoediging gaf de gemeentelijk inspecteur van het onderwijs in Schiedam, de heer C. A. Kamp woensdag middag in de aula van het Stedelijk Museum In de Hoogstraat aan een groep leerlingen van de lagere scholen, die hadden deelgenomen aan een tekenwedstrijd, die voor de tweede maal werd georganiseerd door de afdeling Schiedam van het Volks onderwijs en de Nederlandse Onderwijzersvereniging (NOV). In tegenwoordigheid van de ouders en onderwijzers namen de prijswinnaars uit handen van de inspecteur de prijzen in ontvangst. Het was de beloning voor vele uren ingespannen te kenen, waarvan de zeer opmerkelijke resultaten enkele dagen worden geëxposeerd in het Stedelijk Museum. Verbitterd Zes zijden spek Huisvredebreuk Man aangehouden na aehtervolging PAGINA 1 79 Zoontje Tekening Laatste woord Degradatiespook waart rond in Schiedam (Van onze sportredactie) Ook zondag' zijn er enkele wedstrijden uit het programma geno men omdat de velden niet bespeelbaar waren. Zo werd het gehele BVB-programma uitgesteld. De beide betaalde clubs leden verlies, hoewel SVV zeer dicht bij een gelijk spel is geweest. Er staan nu geen belangen meer op het spel voor de beide betaalde clubs. SVV kan zich op de bekerstrijd gaan instellen, maar eerst moet zondag worden gestreden tegen Wilhelmlna In Den Bosch. Geen gemakkelijke opgave maar de beste papieren zijn toch voor SVV. De wijze, waarop de Schiedamse semi-profclub SVV de oplossing zoekt (hechtere samenwerking tussen se- mi-profs en amateurs red. HW) is ook naar mijn idee de aangewe zen weg om in Schiedam tot betere prestaties op voetbalgebled te ko men. Mijn' bezwaar is echter, dat het idee verkeerd is gelanceerd. Hoewel ik zelf niet meer zo intens als vroe ger deelneem aan het Schiedamse sportleven, interesseert mij het wel eri wee ervan nog wel. Men spreekt in de circulaire over verhoging van de prestaties van het Schiedamse topvoetbal, maar men bedoelt SVV. Heus. met een „hin kend paard." al is het een oud-kam pioen van Nederland (ofhetnuHer- mes-DVS is of SW, doet hieraan niets af), wint men geen race en niemand zal er nog op letten. Wil men kans van slagen hebben dan zal er in het Schiedamse top voetbal noch een S van SW noch een H van Heirmes-DVS moeten voorkomen. In de verhoudingen tussen de gro te en kleine verenigingen zal toch een vertrouwelijke sfeer van zuster verenigingen moeten heersen. Is het bestuur van SW werkelijk van plan om het Schiedamse voet balpubliek iets beters voor te scho telen, laat men dan we! bedenken, dat nóch SVV nóch Hermes-DVS daar onder de huidige omstandighe den toe in staat is. Laat men toch ophouden met het zich in allerlei bochten wringen en trachten de zaak te versieren. De oplossing is geen bochtenwerk maar moet worden gezocht in een rechtstreekse benadering (met opge heven hoofd en rechte rug) van de zusterverenigingen om met elkaar te komen tot een overkoepelend or gaan, die het Schiedamse beroeps- voetbal vertegenwoordigt met gelij ke rechten en zeggenschap voor alle verenigingen, zowel de grote als de kleine. Over een definitieve vorm kan nog wel worden gesproken, maar het moet in ieder geval geen uitgroei sel van een of andere vereniging worden, die vroeger wel eens een grote rol heeft gespeeld. Wellicht heeft men dan ook in ge meentekringen en het bedrijfsleven interesse. OUT- SIDER (Naam en adres bij redactie bekend) Hermes-DVS krijgt bezoek van 't Gooi op Harga. De Hilversummers spelen, evenals Hermes-DVS, een onbelangrijke rol in deze competitie. Misschien dat Hermes deze keer eens goed voor de dag komt en de score aan de hoge kant uitvalt. De reserves van SVV hebben een vrije dag maar die van Hermes-DVS krijgen bezoek van DHC. Dat kan een pittig duel worden. De belde teams komen wel in het veld. SW krijgt de moeilijke opgave om Spar ta in eigen huls te bestrijden. Als de Schiedammers tot winst komen is dat een verrassing. Maar alles is mogelijk op voètbalgebied dus waar om ook niet een zege voor SW. De pupillen van Hermes-DVS ontvangen de jeugd van RGH en zullen deze strijd in hun voordeel beslissen. In het amateurprogramma zijn op het laatste moment de nodige ver anderingen gekomen. DHS heeft een vrije dag en het overige programma is veranderd. Excelsior "20 krijgt bezoek van het In degradatiegevaar verkerende Van Nispen. Zondag werd verlies geleden tegen een an dere degradatiekandidaat VOC. Een waarschuwing dus voor Excelsior om uit te kijken. SFC gaat naar Oudewater en hier geldt dat de ploeg die verliest zo goed ais verloren is voor de vierde klas. SFC heeft de laatste wedstrijden een duidelijk herstel getoond. Hope lijk dat dit zich zal voortzetten te gen Oudewater. Demos, dat naar Olivio gaat, ver keert in dezelfde situatie als SFC. Ook hier gaat hel om twee clubs die strijden voor het behoud van de vierde klas. Beide staan onderaan de ranglijst en kunnen zich geen Ver lies meer permitteren. Bij Demos is het echter anders gesteld dan bij SFC. Demos zit de laatsie wedstrijden duidelijk in de put en incasseert de ene nederlaag na de andere. SVDPW. kan de punten ook best gebruiken. Zondag wonnen zij knap met 30 van Dindua. Of het moge lijk is om zondag tegen Merwede ook zo goed voor de dag ie komen hangt van de nlentale instelling van SVDPW af. Is die goed dan zit er winst in. Belvédère krijgt Martinit op bezoek en zai er op gebrand zijn revanche te nemen voor de in Schiedam ge leden nederlaag. Of Martinit het zo ver Iaat komen is natuurlijk de vraag. Drie wedstrijden zijn er in de BVB waarbij Schiedamse clubs een rol spelen. Voor twee van de drie ciubs staat niets meer op het spel. Schie dam ontvangt SC en zat wel tot (Van een onzer verslaggevers) Op 4 mei, 's avonds om zes uur, zal Prins Bernhard in Rotterdam het Centrale Verzetsmonument onthul len.. Het beeld komt aan de Wester singel. De Si-jarige beeldhouwer Hubert van Lieth heeft het kunstwerk ver vaardigd. Het bronzen beeld wordt 3,60 meter hoog en steld een eenzame man voor. winst komen. Os us krijgt bezoek van Satumus en zal er op gebrand zijn te winnen. Voor DRZ ziet het er moeilijk uit. De Rode Zonners staan onderaan de ranglijst. De toestand ziet er dus niet zo rooskleurig uit. Als er zon dag van FSV—Pretoria in een uit wedstrijd wordt verloren, dan draait het uit op degradatie In het zaterdagvoetbal staat een wedstrijd op het programma tussen Sunlight en GTB. Die moeten de Schiedammers zien te winnen. (Van een onzer verslaggevers) Het graf van Aalbert Cupedo, die in de oorlogsjaren omkwam bij een bombardement op de terreinen van de llotterdamse Lloyd. toen hij daar als vrijwilliger hielp bij een brand- Mussing, is woensdag overgebracht naar een ander vak op de begraaf plaats CrooswOk, Deze zaak is in een aantal zittin gen van de president van de Rotter damse rechtbank in kort geding be handeld. De moeilijkheid was. dat het graf met steen van Aalbert Cu pedo lag binnen het terrein, waar op 4 mei een erehof wordt ingewijd. Voor de eenheid van die erehof was het noodzakelijk het graf met steen van Aalbert. Cupedo over te brengen naar een plaats aan de overzijde var. het langs de erehof aangelegde wan delpad. In het kort geding dat de vader, de heer G. N. J. Cupedo. tegen de gemeente had aangespannen, ver klaarde de gemeente zich bereid alle kosten van de herbegrafenis voor haar rekening te willen nemen en het nieuwe graf tevens als familie graf voor de Cupedo's te willen be stemmen. De heer Cupedo zei ons vanmor gen: „Ik ben zeer tevreden over de thans gevonden oplossing en dat zal ik ook aan het gemeentebestuur me dedelen." 'Van een onzer verslaggevers) Dit het Westiand kwam woensdag bij de Rotterdamse politierechter een sianke blondine op angstige hoge naaldhakjes. Ze droeg een rood hoofddoekje en een groene mantel en ze sprak met zachte stem. Deze aar dige jonge vrouw, nog maar 21 jaar en a! moeder van twee kinderen, zou een heer in een café te Hoek van Holland van een portemonnaie met acht gulden hebben beroofd. „In de staat van inlichtingen wordt zij een gelegenheidsdrinkster genoemd," zei de officier van Justitie somber. „Nee, dat ben ik niet," verzeker de de verdachte. „Alleen op die ene avond in Hoek van Holland ben ik dronken geweest. Anders had ik dal geld ook niet gestolen. Het kwam door ruzie met mijn man, maar het is nu weer prima in orde en ik ben s avonds altijd thuis. Je kunt trou wens niet weg als je twee kleine kin deren hebt." Ze had de acht gulden teruggege ven. maar de portemonnnee niet. die had ze in het café door de w.c. gespoeld. De officier vroeg 25 boete of vijf dagen en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van veertien dagen met twee jaar proeitijd. „Ik vind het goed." zei de VVest- landse. Mr. Jolles vond het ook goed. Een erg verbitterde gescheiden vrouw, 44 jaar, liet zich hoogst on vriendelijk uit over de Rotterdamse dienst van Sociale Zaken. Zij kreeg ?.o'n lage uitkering, dat ze in novem ber van het vorige jaar geen cent meer had om sinterklaascadeautjes voor de kinderen Ie kopen. Daarom had ze in de Bijenkorf een en ander weggenomen: een dasspeld, een bro che „en nog een ander prul," zoals de officier het zei. „Ik zag het door andere vrouwen doen en ik dacht, ja, dat Is de bes te oplossing." vertelde verdachte. „Maar op die manier komt u nog eens in de gevangenis terecht, waarschuwde de politierechter „Dan heb ik vrij kost en inwo- nign," was het bitse antwoord. Op voorstel van de officier besloot mr, Jolles een reclassertngsrapport in te winnen. Misschien kan de re classering ook eens met Sociale Za ken gaan praten. Gebraden duiven vliegen in Rot terdam niet rond, maar er valt wel eens Iet» eetbaar» van een vracht auto. Op 28 september zag een 27- J.-irlge Brabantse pendelaar, als grondwerker voor de gemeente werk zaam, zelfs zes zijden doorregen spek over de straat rollen. HU raap- te het buitenkansje verheugd op, maar stond nu wegens diefstal te recht. „Ik had het niet moeten doen, maar ze werden stukgereden door het verkeer en dat vond ik zonde, zei de Brabander op zangerige toon. De officier asnö stelen nog zondi gen Hij vroeg50 boete of tien da gen zitten. Het vonnis was iets mil der: 40 of acht dagen. Uit het Huis van Bewaring werd een 24-jarlge bankwerker binnenge leid. HU zat een gevangenisstraf van drie dagen uit wegens dronken bromfietsen. Ditmaal was hem huis vredebreuk ten laste gelegd en ook nu had het vergrijp weer met drank misbruik te maken. deze man deelde de „Het strafregister van druipt van de alcohol," officier mee. De grondwerker was na cafébe zoek de woning van ex-verloofde bin nengedrongen. Hij kon het niet ver kroppen dat de vader van het meisje een einde aan de verkering had gemaakt. Bij de nachtelijke vi site zette hij het hele huis op stel ten en zijn meisje kreeg hij er niet door terug. „zy wou wel, maar het mocht niet van haar vader," zei verdachte. „Ik voei met die vader mee." ver klaarde de officier, die ƒ50 boete of tien dagen hechtenis vorderde. Mr. Jolles deed het anders: „O krijgt vier dagen gevangenisstraf, dan kunt u rustig nog even ln het Huis van Bewaring blijven en het bespaart u die vijftig gulden." De grondwerker wou toch liever betalen, maar dat ging niet meer. (Van een onzer verslaggevers) In de nacht van woensdag op don derdag heeft de politie de 36-.iarige ingenieur J. G. M .L. uit Dordrecht aangehouden. De man reed op de St-adlohWeg te Rotterdam en Rijks weg 16 op zodanige wijze, dat het vermoeden rees. dat hij onder invloed was. Men stelde een achtervolging in. waarschuwde de verkeerspolitie in Dordrecht en kon hem bij de brug in Dordrecht met vereende krachten aanhouden. De bestuurder- werd mee genomen naar het Rotterdamse bu reau sandelingplein. Koop 'n boék bij Sè ARBEIDERSPERS Fraaie tekeningen, pure voorbeel den van de vrije expressie, hangen er. Wie de moeite neemt deze expo sitie te bewonderen zal met de heer Kamp tot de conclusie komen, dat er sinds de tijd, waarin er slechts naar voorbeelden werd getekend veel veranderd is. Op werkelijk originele wijze hebben de kinderen gestalte gegeven aan de beelden, waarmee hun fantasie speelt. De een tekende een onneembare burcht, symbool van veiligheid en be schutting, een ander tekende vogels en een derde vervaardigde (ook an der materiaal kwam er aan te pas) een kop met sigaar. De aandachtige toeschouwer ont dekt in dit werk wat de kinderen be zig houdt. Welsprekend bewijs hier van is o.m. de door Bertus van As ter van de Mathenesserschool, die in de groep vijfde klas 'individueel) de tweede prijs behaalde met een door hemzelf geboetseerde „Dronken man". Ook vindt men op deze tentoon stelling de resultaten van het klas sikale werk, waarbij alle kinderen van een bepaalde klas onder leiding van hun onderwijzer met handenar beid, knippen en plakken etc., ma quettes, kastelen en andere grotgre objecten vervaardigden. Mooi is onder dit alles een op schaal nagebouwd gedeelte van Rot terdam, waarin men onmiddellijk de Euromast, de bruggen over de Maas, het Feijenoordstadton en de venti latiegebouwen van de tunnel her kent. Kortom het is de moeite waard en evenals bij de declamatiewedstrijd kan met de lieer Kamp worden ge zegd: „Wat een stad. wat een stad, waar dit allemaal kan." De heer Kamp. die hoopte, dat er volgend jaar nog meer scholen aan de teken wedstrijd "zullen deelnemen, bracht, doelend op de door de kinderen ge toonde bouwactiviteit de woorden in herinnering, die het beeld op de Af sluitdijk sieren: „Een volk. dat leeft bouwt aan zijn toekomst." De uitslag van een door een des kundige jury geleide wedstrijd luidt: Individueel, eerste klas: le pr Theo Stekete <Th. Thijssensch), met Bik- kartje Dap: 2e pr Sandrina Meer burg (Goeman Borgiussch) met Blauwe pop: Tweede klas: Ie pr Ed die" v d Most (Thorbeckeseh) met Aquarel met vier figuren. 2e pr Ellen v d Marie (A H Gerhardsch) met, Vogels; derde klas: le pr Cora Schriek (Theo Thijssensch). 2e pr Valentina Smit <A H Gerhardsch) met Vissershaven: vierde klas: le pr G Hulsman (A H Gerhardsch) met Kop en sigaar van papier mSehé. 2e pr Coen Bos (Erasmussch! met Oli fant: vijfde klas: le pr Lydia Pol dervaart (Goeman Borgiussch): 2e pr Bertus v Aster (Math.school) met Dronken man (boetseerwerk); zesde klas: le pr Ella Sjoerdsma (Prof Gunningseh) met Stokkop. 2e pr Pe ter Bothof (Thorbeckeseh) met een Mar.netjê Cl&t vervaardigd is als col lage uit tijdschriften. Groepsprijzeneerste klas Burg. Verveenschool met een fries van uit geknipte en op zwart papier geplak te mensfiguren, 2e pr Mathschool met een groepstekening van Spelen de kinderen: tweede klas: le prijs Burg. Verveenschool met Vogelhuisje, 2e pr Burg Verveenschool met Uit geknipte vissen aan koord in de ruimte; derde klas: le pr Theo Thüssenschool met Aquarium. 2e pr Klaas de Vriessch met Boerderij in de lente; vierde klas: le pr Burg Verveenschool" met Vliegveld.' 2e pr Theo Thijsrenschool met Gans van textiel en een eervolle vermelding kreeg in deze groep de Theo Thijs- senschcol met Kloofwerk: vijfde klas: le pr Klaas de Vriesschool met Het vrolijk spookslot. 2e pr Prof Kohn- stamschool met de Havens van Rot terdam; zesde klas: le pr Kiaas de Vriesschool met Groepswerk Dieren tuin. 2e pr Burg Verveenschool met Kasteel. Advertentie l.M Voor het bedrijfsleven: „aangemeten" zakenreizen naar iedere bestemming» „Aangemeten" inderdaad, want wij stellen Uw reis samen op basis van de voor U gunstigste verbindingen. „Aangemeten" ook, omdat wij in vee! gevallen een voor U voordelige tariefberekening kunnen toepassen. „Aangemeten" bovendien, daar wij mogelijkheden weten van speciale charters, indien een heel gezelschap op reis moet gaan. Maak gebruik van het onmisbare extra aan service van reisspecialiif: VLAARDINGEN. Liesveld 143, lel. 9522/9533 «n kon(«f«ft t« AMSTERDAM. DEN HAAS. EINDHOVEN. HAAKIEM, HELMOND. «OTTERDAM, TlttUIG, UTRECHT •n ZWOILE. De korfbalcompctities beginnen aardig op té schieten. De beslissingen komen daarmee in zicht. Schedam heeft nu II wedstrijden van de 16 achter de rug. Succes 11 van de 20 en ODI 9 van de 16. Succes moet dus nog het meeste aantreden, maar dat wordt veroorzaakt door de grote afdeling. ODI is verhoudingsgewijs ook nog wat achter. Schiedam en ODI zullen echter niet bij promotie of degradatie zijn betrokken, maar voor Succes staat het sein nog allesbehalve op veilig. De lijndiensten van de Kon. Rot terdamse Lloyd hebben in bet afge lopen jaar onbevredigend bijgedra gen in de resultaten van hel rederij- bedrijf en dat is één van de oor zaken, die het jaarverslag van de KRL aangeeft voor de conclusie, dat de gang van zaken in 1964 toch een zeker gevoel van onbehagen achter laat. Dat onbehagen bij de directie zal wellicht niet ai te groot zijn, want de bedrijfsresultaten zijn blijkens de verlies- en winstrekening beter ge weest dan in 1963. Door een grotere bruto-winst van ruim 3,5 miljoen op een totaal van nu 26.05 miljoen, kon het dividend van 7 op 8.5 pet. worden gebracht. Daarmede is een winstbedrag gemoeid van 3.37 mil joen. Uit de bruto-winst wordt een bedrag van 16.64 miljoen voor ver nieuwing van de vloot gereserveerd. Het verslag 1 erhaalt de voortdu rend geuite kritiek op de Amerikaan se scheepvaartwetten, waardoor „tn bepaalde vaargebieden chaotische toestanden" ontstaan. Verwacht wordt, dat de samenwerking met de maatschappij Nederland in de daar toe opgerichte N.V. Nedlloyd gunsti ge resultaten zai afwerpen. Van. som mige lijndiensten, aldus het verslag, moet gezegd worden, dat deze een weinig hechter basis hebben. Het vrachtvervoer op de Pacificlanden vertoont een opwaartse lijn en voor de Nedlloyd is een nieuw type snel varend lijnschip ontwikkeld. Vier schepen van dat type zijn door de KRL en de Nederland, voor elk twee besteld. Advertentie l.M SHOWROOMS: SCHIEDAM Parkwee 201-205: VLAAI? DINGEN. Ged. Blersloot Tel. (010)-284500 Als het een beetje meezit kunnen er door de eerste ploegen ditmaal heel wat winstpunten worden binnen gehaald. Voor Schiedam liggen de belde winstpunten als het ware al te wachten. Hekkesluiter Noorderkwar tier komt op bezoek en daarvan moet met grotere cijfers kunnen worden gewonnen dan met 31 tin de uit wedstrijd). Succes speelt op eigen veld tegen Overkanters 2, dat ook nog maar 4 winstpunten heeft. Het veidvoor- deel moet hier de balans in voor Succes gunstige richting doen uit slaan. ODI speelt ook al thuis en heeft als tegenstander 't Water-Schip, waarvan op 3 oktober met 54 werd verloren. De Hoogvlieters waren toen nogal fortuinlijk met verre schoten. Het is dus zaak ook op afstand goed te verdedigen en dan moet het kun nen lukken revanche te némen. In het verdere programma zijn op genomen de wedstrijden QSCR 3- Schiedam 2, Succes 2—Eureka 4, Schiedam 3Charlois 2, Schiedam 4—Velox 2, junioren Oud-Beijerland- ODI, aspiranten Charlois aODI a; Succes a—Trekvogels c; ODI a- Rotterdam-Zuid b: Succes b—Euro top b en Trekvogels hSchiedam b. (Van een onzer verslaggevers) Door het kopen van een kerstko nijn was eind verleden jaar de 33- jarige Schiedamse schilder L. van K. voor de zoveelste keer in finan ciële moeilijkheden geraakt HU zat al slecht, omdat veelvuldig cafébe zoek tUdens dè weekeinden hem soms veie tientjes kostte. Maar no was zyn portemonnaie meer dan leeg. De 2e Januari, *s avonds, toe® hij op weg naar zijn broer in Rotterdam om iets te lenen. Zover kwam hij echter niet: ln rie Maasstedelijke Hulkstraat klom hij. gewapend met een schroevedraaier, via een brand ladder en een openstaand raam een huis binnen en ging op zoek naar buit. Een buurvrouw echter had zijn be hendige klauterpartij gezien en bel de het nummer van de bewoners van het betrokken huls. Van K. schrok zo van het telefoongcrinkel, dat hij ijlings de benen nam. Hij kon worden gevat, omdat de attente buurvrouw ook de politie had ge waarschuwd. Vanmorgen eiste by de Rotterdam se rechtbank de officier van Justitie mr. B. van der Meulen tegen de schilder één jaar gevangenisstraf met aftrek. Van een voorwaardelijk gedeelte wilde de officier niet we ten. „HU staat nu al voer de achtste keer terecht en we bunnen met de reclassering niet achter hem aan blijven lopen. Dat heeft bU deze man geen zin meer". De raadsvrouwe, mevr. mr. R.C. Lensink-Bosman, bepleitte hierna wel een gecombineerde straf te geven. Toezicht kan volgens haar nut heb ben, vooral omdat de schilder plan nen heeft om weer een baan te zoe ken bij de grote vaart. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. (Van een onzer verslaggevers) De N.V. Industriële Bouwmaat schappij „Elementum" te Maassluis heeft de woningbouwcommissie voor het Nieuwe Waterweggebied offerte gemaakt voor de bouw van 2500 hui zen, waarvan 2000 uit te voeren in hoogbouw en wel tot acht verdiepin gen. Indien dit project uitgevoerd zou kunnen worden, is „Elementum" tot 1969 „uitverkocht". In eigen beheer heeft Elementum intussen een nieuw snufje ontwik keld en wel in de vorm van een sta len, „zwevende keuken", die los van de grond aan de wanden is bevestigd. Een ander nieuw element in de ar- beids besparende eïementenbouw is de „kastenpartij", die er op het laat ste ogenblik kan worden ingebracht. In het Nieuwe Waterweggebied heeft deze N.V. op het ogenblik in totaal 2000 huizen in aanbouw. (Van een onzer verslaggevers) Een talrijk publiek beeft woens dagavond in een tot de laatste plaat» bezet Passage theater te Schiedam genoten van het optreden van Wim Sonneveld. die, geassisteerd door Marijcke Merckens, Harry Ranntnk, Jan Blok, Cees Rosbergen en Joop Korzeüuj zijn „Avond met Wim Sonneveld" presenteerde. Meer dan 400 voorstellingen heeft Wim Sonneveld (,ik heb geen bood schap, behalve dan misschien, dat mijn moppen over menselijke heb belijkheden en tekortkomingen geba seerd zijn op de overtuiging, dat de mensen juist om die eigenaardighe den de moeite waard zijn") van zijn „Onè-Man-Show" verzorgd. Nu hij deze serie binnenkort zal afsluiten, kan men concluderen, dat de caba retier vooral 'na de pauze een gaaf programma uitvoert en zijn publiek met sprankelende conférences doet schaterlachen. Dit „Avondje uit" georganiseerd door de Schiedamse Gemeenschap, was voor veleer eert belevenis. Hoog tepunten waren zeker Nikkelen Ne- lis (tekst Hugo Verhagen). Croquet - ten (Simon Carrnjggelt), Ome Thijs (Wim Sonneveld) en na de pauze vrijwel alle nummers met natuur lijk Frater Venantius als uitschieter. Sinds Wim Sonneveld nu ongeveer anderhalf jaar geleden zijn One Man Show toetste aan het publiek in pro vinciesteden zoals Gorkum en Dor drecht heeft hij vrijwel niets aan Zijn programma veranderd. Het is. hoe kan het ook anders, nog meer gepolijst en dat li zeker een ver dienste van deze ras-cabaretier, die, zoals hijzelf vertelt, op zijn zeven tiende jaar naar Louis Davids stap te en prompt werd geëngageerd voor diens Kurhaus-Cabaret. „Daar na kon ik niet meer terug," aldus Wim Sonneveld aan. het begin van zijn programma, dat hij in volle overtuiging besluit met het door hem zelf geschreven Ued „Ik zou nooit iets anders willen zijn." (Van een onzer verslaggevers) „Dacht u, dat u met die auto te gen een zeswieier opkon?" Mr. \V. E. van Vloten, de Schiedamse kan tonrechter, vrees dit woensdagmor gen aan een jonge bewoner van Naaldwijk, de heer A. V„ die op 2 oktober van het vorige jaar met een auto met aanhangwagen geen voor rang had verleend aan een zeswleli- ge vrachtauto op de Stadhouders- laan te Schiedam. De gevolgen waren niet gering. De jongeman, die de vrachtauto in het geheel niet had opgemerkt, botste met een grote klap tegen de vracht wagen op. De aanhangwagen sloeg over cle kop en er ontstond een gro te ravage. „Ik heb." aldus verklaarde de of ficier van Justitie, mr. G. G. Abe len, „de foto's, die van de- ravage zijn genomen, met ontsteltenis beke ken „U zag die andere wagen niet aan komen, hè?" zei de kantonrechter. „Nee," 7.ei de jongenvan schuldbe wust. „Het is toch waarachtig niet zo'n kieln ding," voegde mr. Van Vloten er verbaasd aar» toe. „Ik moet u zeggen," aldus de of ficier van Justitie in zijn requisitoir, „dat ik dit een kwalijke overtreding vind," Zijn eis was navenant. Het werd een boete van 71) en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. „Ik zou er maar niet veel meer op zeggen," riposteerde de katon- rechter. „anders zou het wel eens mogelijk zijn. dat die voorwaardelij ke ontzegging wordt veranderd in een onvoorwaardelijke intrekking van bet rijbewijs." Haastig trok verdachte zijn woor den in en deed er verder het zwij gen toe. Conform de eis werd hij veroordeeld. De volgende verdachte, de heer G. K. uit Schiedam, dankte zon dag vaarding indirect aan zijn zoontje. Op 10 september van het vorige jaar reed hij met zijn wagen op de Sehiedamsediik te Vlaardingen. Alles ging goed tod.it zijn zoontje plotse ling lastig werd. De heer K. („u moet mijn zoontje eens kennen") titie hem deze aanrijding („dit was een botsing, die absoluut niet nodig was") erg kwalijk en eiste een boete van 75. Tot zijn verdediging wilde d« heer JVip* pens K. aanvoeren, dat de bocht ter plaat se nogal onoverzichtelijk en verwar rend is. maar dit vond mr. Van Vlo ten juist een verzwarende omstan digheid. De zaak zal op 21 april opnieuw dienen: dan zullen getuigen worden gehoord. „U had het tot de orde roepen van uw zoontje moeten uitstellen, het verkeer is er te omvangrijk en te gevaarlijk voor." zei hij en veroor deelde üe heer K. tot een boete van ƒ60. ..Die situatietekelng 1» niet goed!" zei een jeugdige Schiedammer, de heer J. IV. de W. even later tegen de kantonrechter, die hem wilde uit- „U hebt nog het laatste woord," zei de kantonrechter. Dat bleef de jonge Naaldwljker dan ook niet schuldig. Tot verbijstering van ieder een ln de rechtszaal zei hij: „Ik vind, dat ik daar best met een snel heid van vijftig kilometer mag rij den Hiermee haakte hij in op h»' verwijt van de kantonrechter, dat hü de vrachtwagen niet had opge merkt omdat de snelheid van de auto te hoog was. wilde het jongetje tot de orde roe pen, maar dit werd hem fataal. Juist toen hij zUn aandacht niet meer op de weg richtte ging deze over ln een bocht met het gevolg, dat de auto juist op het moment, dat er uit de tegenovergestelde rich ting een andere auto naderde, op het andere weggedeelte raakte, waar door er een botsing ontstond. „Het ts mijn fout, honderd per cent," beaamde verdachte, „maar als u mijn zoontje kent. Hij maak te zijn zin niet af, maar het was duidelijk. Niettemin nam de officier van Jus- leggen hoe de aanrijding, waarbij de jongeman betrokken was op 4 okto ber by de Goudenregenlaan te Schie dam was ontstaan. Verdachte zou geen voorrang hebben verleend aan een auto, waardeer een botsing was ontstaan. Ter zitting betwistte hij de juist heid van de tenlastelegging en wilde dit bewijzen aan de hand van een schets, die hij zelf na het ongeluk ter plaatse had gemaakt. Hieruit zou volger» ZUh léiibg blijken, dat hij wel degelijk voorrang had verleend en dat het ongeluk te wijten was aan een foute manoeuvre ven de an dere automobilist. „ik ben het er helemaal niet mee eens." De Vlaardingse mej. J. de R., die dit tegen de kantonrechter verklaarde, was op 9 oktober, met haar bromfiets, rijdend op de Burge meester Knappertlaan te Schiedam, linksaf geslagen bij het kruispunt met de Jacob Catalaan. Op dit mo ment werd zij ingehaald door een andere bromfiets, waarvan de be stuurder niet bedacht was op deze manoeuvre en tegen de bromfiets van verdachte opreed. Deze meende haai' verkeerd ge drag te moeten verdedigen met te stellen, dat de andere bromfietser had moeten opletten. .Moet men dan niet voor zich kij ken?" vroeg ze. „Ja natuurlijk," antwoordde de kantonrechter, „maar ik zou zeggen, juist nog meer wanneer iemand voor ham een fout maakt Verdachte begreep maar niet, dat ze door het linksafslaan het andere verkeer in gevaar had gebracht. „Dat snap ik niet," zei ze en voegde eraan toe, „hij schijnt ook niet hele maal rechts te hebben gereden. „Zoekt u nu de fout maar bij u «elf," raadde de kantonrechter haar aan, „u hebt de afwijkende manoeu vre gemaakt. Ik begin aan uw ken nis van de verkeersregels te twure- len. Verdachte haastte zich te zeggen, dat het daar best mee stond, maar ook de officier had hierover een an dere mening. „Het is een vervelende overtre ding," zei hii en eiste eer» boete ytjjrt f 35. „U hebt het laatste woord." zei de kantonrechter. „Wat valt er op te zeggen," aarzelde verdachte. Con form werd zij dan ook veroordeeld tot de gevraagde boete van 25.

Het Vrije volk | 1965 | | pagina 1